PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudowa tarasu -technologia



t0m3q
20-08-2018, 13:12
Witam wszystkich,

Wrzuciłem ten temat tutaj ponieważ planuję wykonać zabudowę tarasu we własnym zakresie. Dodam jeszcze że cały dom wybudowałem własnoręcznie.

Sprawa wygląda nastepująco:
1. Zabudowa ma dotyczyć tarasu znajdującego się nad garażem
2. Powierzchnia do zabudowy ~3x7m
3. Pod garażem płyta fundamentowa, tak jak pod resztą domu
4. Taras posiada pełny murek o wysokości ~1metra. Do wykonania byłyby 3 ściany na wysokość +2m ( czwarta oczywiście to budynek :)
5. Co do budynku - wykonany przy wykorzystaniu BK
6. Planowany dach płaski ( spad do 3%). Planuję wiązary, pokrycie lekkie, blacha, blachodachówka itp a nie ceramika.

No i tu zaczynają się moje dylematy co do wyboru technologii wykonania:

1. Zrobienie zabudowy w technologii takiej jak reszta domu, czyli BK
2. Drugie rozwiązanie zasugerowane przez znajomych, to konstrukcja szkieletowa.

Poniżej przedstawię w skrócie za i przeciw:
Ad.1 (BK)
Za
- ta sama technologia, skoro dom w tym wybudowałem, to z tym też dam radę
Przeciw
- ciężar konstrukcji który trzeba będzie uwzględnić przy obliczeniach
- największy minus - konieczność wykonania wieńca - sprawa wygląda niestety tak że po pierwsze dom jest normalnie zamieszkały, ze wstępnych obliczeń wieniec to jest tak z pół kubika, więc nikt mi tego w życiu by nie przyniósł, a co dopiero 'wpompował', pozostaje więc mieszanie ręcznie w wiaderku ( masakra jakaś)


Ad.2 (Szkielet)
Za
- lekka konstrukcja, nie wymaga jakiś strasznych obliczeń ze względu na obciążenie i co ważne nie wymaga wylewania wieńca
Przeciw:
- nie znam tej technologii, nie wiem czy dam radę
- szkielet sprawia wrażenie mniej trwałego - nie wiem czy na pewno
- pozostała część domu to BK ocieplona styropianem, skoro dokładamy szkielet z ociepleniem, to czy coś się na styku nie będzie działo ( mam na myśli pracowanie konstrukcji)



Z góry dziękuje za wszelkie sugestie i pozdrawiam
Tomasz

pawloslaw
20-08-2018, 13:57
- największy minus - konieczność wykonania wieńca - sprawa wygląda niestety tak że po pierwsze dom jest normalnie zamieszkały, ze wstępnych obliczeń wieniec to jest tak z pół kubika, więc nikt mi tego w życiu by nie przyniósł, a co dopiero 'wpompował', pozostaje więc mieszanie ręcznie w wiaderku ( masakra jakaś)


A jaki problem zamowic to z dowozem z betoniarni zeby wyrzucili na dzialce? Wielokrotnie tak robilem na budowach i na wlasnej dzialce takze. Nikt nigdy nie robil problemu z urobieniem malej ilosci. Zawsze jakas przyczepke mozna wylozyc folia i na pake wrzucic. Tylko pamietac o nosnosci, bo pol kubika to ponad tona ;)


Wg mnie rob beton - do mnie szkielet nigdy nie przemawial z uwagi na klimat w Polce. Ale na pewno znajda sie tacy co mnie tu zaraz pojada jaki to jestem zacofany ze wyznaje technologie murowane ;)

t0m3q
21-08-2018, 09:56
Dzięki za odpowiedź,

Czyli w zasadzie przemęczyć się z tym betonem a reszta jest do ogarnięcia.

Pozdr
T.