PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na pellet - który z proponowanych przez lokalnego dystrybutora?



EdytaMaz
21-08-2018, 12:06
Dzień-dobry Wszystkim przeglądającym forum!

Jak wielu z Was obecnie i ja stoję przed wyborem kotła na pellet. Z uwagi na miejscowy serwis chciałbym dokonać zakupu u lokalnego sprzedawcy któregoś spośrod poniższych kotłów dla starego, w pelni wyremontowanego domu (niewolnostojacego, jest to tzw. "czworak") o pow. ok. 100m2: Zaproponowano mi:

- Kostrzewa Twin Bio Luxury 8kW z zasobnikiem 300l.
- Heiztechnik One Basic 8kW z zasobnikiem 80l.
- Greń EG Pellet Lite 10kW z zasobnikiem 170l. z sondą lamba i wentylatorem wyciągowym w standardzie
- Lazar Smartfire 11kW z zasobnikiem 165l.

Mój budżet to 12tys. zł brutto za sam kocioł.

Mam również pytanie, czy stary ceglany komin wymaga zainstalowania wkładu kominowego? Otrzymuję skrajnie różne odpowiedzi od miejscowych instalatorów (są to Panowie "starej daty" i wywnioskowałam, że chyba nie bardzo są zorientowani w kotłach pelletowych) stąd chciałabym się u pewnić, gdyż dla komina o wysokości ok. 10m proponują mi taki wkład za dodatkową kwotę 1tys. zł.

Bardzo proszę o pomoc we wskazaniu z powyższej listy najodpowiedniejszego kotła. Dziękuję z góry za każdą odpowiedź i sama oczywiście też przeglądam podobne tematy i opinie na forum.

Sickboy
21-08-2018, 13:54
Posiadam Kostrzewę*mini bio 20kw i jestem w pełni zadowolony zarówno z wykonania pieca + instalacja, jak i prostoty obsługi...

Barliniak
21-08-2018, 19:04
Też miałem kiedyś fiata 126p i byłem zadowolony z prostoty jego obsługi.Czy teraz kupił bym go jeszcze raz.Odpowiedź brzmi :NIE.

EdytaMaz
23-08-2018, 10:32
Chyba sezon urlopwy dotyczy tez forum, wiec staram sie maxymalnie sama wydumac, ktory kociol bedzie odpowiedni. Nakorzystniejsza oferte dostalam na Kostrzewe. Czy ktorys z.Panow moze mi odpowiedziec, czy ten kociol ma wymiennik ciepla pionowy, czy poziomy? Wszystkie sieciowe poradniki jedonznacznie radza wybierac pionowy...

Barliniak
23-08-2018, 17:22
Wybierz taki aby można było go serwisować bez problemów.Pieca nie wyreguluje Ci hydraulik który będzie montował no chyba ,że monter jest też serwisantem.Z tej listy którą podałaś jak dla mnie kolejność na liście to: 1 HZT One ale tylko z dodatkowym zbiornikiem, 2-Lazar (troszkę wysoki załadunek pelletu jeśli chodzi o panie),3 Greń ( spore wyjście kominowe 150mm i pojemność wodna), 4-Kostrzewa( wymiennik pionowy ale czyszczenie o zgrozo nie chciał bym tego czyścić :sick: .Może rozważ zakup jakiegoś innego kotła z tej listy którą podałaś. Na forum działa godny polecenia Puławiak i może też w miarę blisko Twojego zamieszkania.

EdytaMaz
23-08-2018, 19:03
Dziekuje za bardzo rzeczowa odpowiedz! Teraz mam juz jako taki poglad. Dzisiaj zaproponowano mi jeszcze Biawar Pellux Compact 12kW ze zbiornikiem 200l. lub 300l.

EdytaMaz
26-09-2018, 06:30
Wybór padł na ww. kocioł. Kompletuje do niego potrzebne do montażu akcesoria, na chwilę obecną już posiadam:

- pompa Grundfos Alpha2 Auto Adapt
- pompa Grundfos Alpha2L x 2szt.
- Regulus DBV 1 zawór schładzający
- Esbe VTC 511 zawór temperaturowy
- RTL Honeywell prosty do podłogówki
- filtr wodny 2szt.
- zawór kulowy z dławikiem 5szt.
- zawór kulowy z filtrem 1szt.
- zawor mosiężny trzpień 1szt.
- zawór zwrotny
- grupa bezpieczeństwa 3bar
- naczynie przeponowe Reflex CWU 35l.
- naczynie przeponowe Reflex C.O. 12l.
- kompletny wkład kominowy ze stali 1.4404 L50

Czego jeszcze potrzebuję?

Zawór 3d z siłownikiem? Jeśli tak, jakiej marki siłownik? Afriso, Esbe, Herz, Belimo?

Podpowie ktoś z Panów instalatorów? Dziękuję-:)

przemkow91
27-09-2018, 11:27
Witam, Podepnę się pod temat co by nie zakładać nowego o tym samym....

U mnie dylemat pojawił się pomiędzy następującymi piecami i ustawiłem je w następującym szeregu...jak bardzo daleko jestem od właściwego wyboru - proszę o rade. Osobiście celuje bardziej w kotły na 2 miejscu, piec ma ogrzać ~160m2 po podłogach, w całości ogrzewanie podłogowe i zbiornik na cwu 300l.

1. Edilkamin Laguna P 12
1. Slimpel Automat 15 + ew. półautomat

- cena trochę wysoka
+ jakość/wykonanie wg. mnie bije na głowę konkurencje,
- trudno dostępny serwis
- slimpel wysoko umieszczony zasyp podajnika pelletu


2. Biawar Pellux Compact 12kW
2. SAS BIO SOLID 14kW

+ faworyt cena/jakość,
+ opinie użytkowników,
+ serwis/obsługa gwarancyjna
- drobne awarie/usterki

3. Galmet GENESIS PLUS KPP 15kW
3. Kostrzewa MINI BIo Luxury 12kw
3. KIPI SLIMEKO 12kW
3. STALMARK EKO SILVER 14 kW

- o tych piecach najmniej informacji udało mi się uzyskać, a opinii w sieć praktycznie nie ma...


https://i.imgur.com/9N1xrvjh.jpg

eliks
27-09-2018, 14:08
Do Laguny nie ma problemu z serwisem ani częściami, zresztą czy widziałeś gdzieś temat i problemach z tym kotłem?

Kondensat
27-09-2018, 19:43
Wybór padł na ww. kocioł. Kompletuje do niego potrzebne do montażu akcesoria, na chwilę obecną już posiadam:

- pompa Grundfos Alpha2 Auto Adapt
- pompa Grundfos Alpha2L x 2szt.
- Regulus DBV 1 zawór schładzający
- Esbe VTC 511 zawór temperaturowy
- RTL Honeywell prosty do podłogówki
- filtr wodny 2szt.
- zawór kulowy z dławikiem 5szt.
- zawór kulowy z filtrem 1szt.
- zawor mosiężny trzpień 1szt.
- zawór zwrotny
- grupa bezpieczeństwa 3bar
- naczynie przeponowe Reflex CWU 35l.
- naczynie przeponowe Reflex C.O. 12l.
- kompletny wkład kominowy ze stali 1.4404 L50

Czego jeszcze potrzebuję?

Zawór 3d z siłownikiem? Jeśli tak, jakiej marki siłownik? Afriso, Esbe, Herz, Belimo?

Podpowie ktoś z Panów instalatorów? Dziękuję-:)

A jaką masz instalację?Tylko grzejniki,tylko podłogówka,mieszana?Jeżeli będzie zawór 3D to oczywiście najlepszy ESBE Widzę po zakupach że kocioł będzie w układzie zamkniętym to zawór bezp.3bar jest za duży.Kocioł Biawara to dobry wybór

przemkow91
28-09-2018, 07:01
Do Laguny nie ma problemu z serwisem ani częściami, zresztą czy widziałeś gdzieś temat i problemach z tym kotłem?

W ogóle nie widziałem żadnego postu/wpisu na temat tego kotła, druga kwestia to jak teraz zacząłem szukać go w sprzedaży to jeden ze sprzedawców stwierdził, że kocioł P12 został wycofany ze sprzedaży i "zastąpił go P18 który był wcześniej też dostępny"

A co kolega poleca z wyżej wymienionych ew. innego proponuje?

radik81
28-09-2018, 07:16
Laguna P 12 i P 18 to konstrukcyjnie te same kotły. P 12 ma elektronicznie ograniczoną moc. Włosi zrezygnowali z produkcji P 12 bo mogą zarobić więcej praktycznie na tym samym kotle. I tak dłuższy czas sprzedawali te kotły za "psie" pieniądze. Jeszcze nie tak dawno można było kupić Lagunę P 12 za niecałe 10000 zł wraz z zestawem pompowym.

przemkow91
28-09-2018, 07:42
a teraz jej nigdzie nie ma nawet za 13tyś :(

radik81
28-09-2018, 08:45
Niestety.
Zerknij jeszcze na Termikę również ze "stajni" Edilkamina. Kocioł godny uwagi za rozsądne pieniądze. Termika 12 kw kosztuje coś około 9300zł na 8%.

eliks
28-09-2018, 09:44
Tak. Termika to taki Red Compact, tyle że taniej.

przemkow91
28-09-2018, 09:54
Niestety.
Zerknij jeszcze na Termikę również ze "stajni" Edilkamina. Kocioł godny uwagi za rozsądne pieniądze. Termika 12 kw kosztuje coś około 9300zł na 8%.
A czym różnią się te dwa kotły Termiki - sterownikiem?

https://allegro.pl/kociol-piec-na-pellet-pelet-termika-12-kw-5-klasa-i6682941751.html

https://allegro.pl/kociol-na-pellet-pelet-termika-12-kw-5-klasa-i6885008599.html

nie jest to żadna reklama sprzedawcy...

radik81
28-09-2018, 11:30
Szczerze mówiąc trudno powiedzieć. Myślę, że ten tańszy jest bez zestawu pompowego.
Zerknij tu;
http://sanitsystem.pl/id,2084/prod,kociol-edilkamin-termika-12-kw+montaz
kocioł z zestawem pompowym.
Ja kupowałem tu Lagunę P 12.
A najlepiej kontaktuj się z kolegą Puławiakiem z tego forum on się tym zajmuje. Facet zna się na rzeczy jak mało kto i napewno doradzi.

przemkow91
28-09-2018, 11:46
Kilka miesięcy temu kolega Puławiak doradził tak "...sugerowałbym Lagunę nowocześniejszy kocioł lepiej wyposażony i do tego niewiele droższy niż Termika..." Wtedy była jeszcze laguna 12 dostępna.

eliks
28-09-2018, 12:20
Musisz brać z układem pomowym, na to kocioł ma miejsce, pod to jest przystosowany i bez tego nie powinien być w ogóle sprzedawany, tyle że niektóre sklepy liczą sobie za to 1000zł netto dopłaty. Przeróbka jakakolwiek nie ma sensu.

przemkow91
28-09-2018, 12:23
Rozumiem że pozostałe propozycje nie są godne uwagi...myślałem o tym biawarze

radik81
28-09-2018, 12:34
Kilka miesięcy temu kolega Puławiak doradził tak "...sugerowałbym Lagunę nowocześniejszy kocioł lepiej wyposażony i do tego niewiele droższy niż Termika..." Wtedy była jeszcze laguna 12 dostępna.

Właśnie kilka miesięcy temu.
Dzieki Puławiakowi zdążyłem zakupić P12 przed podwyżką za 9800 zł z układem pompowym. Jeśli nie Lagunę to pewnie myślałbym o kupnie Termiki.
Co do Biawara nie wypowiem się ale z tego co czytam na forum jest z jednym z polecanych kotłów. Musisz pytać użytkowników tego kotła.

przemkow91
28-09-2018, 12:48
Z opiniami jest różnie - większość użytkowników pozytywnie nastawiona, ale zachwyceni są szybkością działania serwisu...czyli piece nie są aż tak idealne skoro jest wymagany naprawa. Dzięki za odpowiedź, pomyślę o tej Termice :)

eliks
28-09-2018, 13:10
Cyt. Pulawiaka : Termika to taki Red Compact ale łatwiejsza w czyszczeniu.

EdytaMaz
28-09-2018, 15:05
Układ zamkniety, 3m2 podlogowki, a reszta grzejniki. Grupę bezpieczeństwa wymieniłam na 2,5bar.

Kondensat
28-09-2018, 17:22
Układ zamkniety, 3m2 podlogowki, a reszta grzejniki. Grupę bezpieczeństwa wymieniłam na 2,5bar.

Jak zamierzasz wykorzystać zawór VTC do ochrony kotła przed korozją niskotemp. to pasuje sprzęgło hydrauliczne(koszt ok.400zł) a za nim np.zaw.3D z siłownikiem zawór ESBE typ VRG 131 (należy dopasować Kvs zaworu)+do niego siłownik ARA661-sterowanie pogodowe(czujnik zewn) Na grzejnikach zawory termostatyczne.Pompa na grzejniki Grundfos Alpha 2 Pozostałe pompy Alpha 2L na zasobnik i za VTC.Wszystkie pompy wystarczą 40ki.Przed każdą pompą filtr osadnikowy+zawór przed filtrem i za pompą a dokłądnie za ZZ. Podłogówkę zrobisz na RTL-u z rozdzielacza grzejnikowego.

EdytaMaz
28-09-2018, 18:19
W hurtowni proponuja mi zawor 3d z siłownikiem niemieckiej marki Huch Entec, dla ktorego silownik wyprodukowalo szawjcarskie Belimo AG, ktore tez produkuje sterowniki dla innych wiodacych marek.
Instalator planuje podlaczenie kotla zgodnie z wytycznymi producenta ze schematu kotla, osobiscie uwaza, ze nie widzi potrzeby stosowania tego zaworu Regulus, a jesli juz to zaleca dokupienie reduktora (choc instrukcja zaworu mowi o stosowaniu reduktora, jesli cisnienie w instalacji wynosi powyzej 6bar).

Kondensat
28-09-2018, 19:03
W hurtowni proponuja mi zawor 3d z siłownikiem niemieckiej marki Huch Entec, dla ktorego silownik wyprodukowalo szawjcarskie Belimo AG, ktore tez produkuje sterowniki dla innych wiodacych marek.
Instalator planuje podlaczenie kotla zgodnie z wytycznymi producenta ze schematu kotla, osobiscie uwaza, ze nie widzi potrzeby stosowania tego zaworu Regulus, a jesli juz to zaleca dokupienie reduktora (choc instrukcja zaworu mowi o stosowaniu reduktora, jesli cisnienie w instalacji wynosi powyzej 6bar).

Pierwsze słyszę o jakimś Huch Entec.ESBE to sprawdzona szwedzka jakość.Wg.normy kocioł w układzie zamkniętym powinien posiadać trzy zabezpieczenia:zawór bezpieczeństwa,naczynie przeponowe i urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła czyli ów zawór dwufunkcyjny DBV lub wężownicę schładzajacą.
Owszem jest mało prawdopodobne aby kocioł na pellet zagotował ale przepisy przepisami i ten zawór jest na schemacie producenta kotła.Reduktor ciśnienia tez
powinien być zresztą na schemacie widnieje-jak by się zdarzyło że zawór zadziała to bez reduktora do instalacji grzewczej dostanie się ciśnienie jakie jest w sieci a jak ktoś nie ma głównego reduktora na wejściu do domu to i 6atm i więcej może pójść.Zresztą pierwsze to wywali przez zawór bezpieczeństwa bo on do 2,5bar

EdytaMaz
29-09-2018, 07:54
Wlasciciel hurtowni, ktory od kilkunastu lat pracuje w branzy twierdzi, z ESBE nigdy nie produkowalo dla siebie sterownikow, a dostarcza je dla nich szwajcarskie Belimo AG, ktore produkuje je rowniez dla Huchenteca, czy Afriso. W przypadku Esbe, czy Afriso uwaza, ze placimi za marke, ktora zbudowana zostala "niekoniecznie na sterownikach" i za "nowoczesny wyglad sterownika". Technicznie jest to ten sam sterownik, z roznica w cenie 200zl na korzysc Huchenteca (to z koleii uwielbiana przez niemcow marka). Na sterowniku napisane "made on Germany".
Woda w domu jest z wlasnego ujecia glebinowego i w kotlowni jest hydrofor. Skoro nie jest z wodociagow to mimo to reduktor konieczny?

Kondensat
29-09-2018, 12:57
Wlasciciel hurtowni, ktory od kilkunastu lat pracuje w branzy twierdzi, z ESBE nigdy nie produkowalo dla siebie sterownikow, a dostarcza je dla nich szwajcarskie Belimo AG, ktore produkuje je rowniez dla Huchenteca, czy Afriso. W przypadku Esbe, czy Afriso uwaza, ze placimi za marke, ktora zbudowana zostala "niekoniecznie na sterownikach" i za "nowoczesny wyglad sterownika". Technicznie jest to ten sam sterownik, z roznica w cenie 200zl na korzysc Huchenteca (to z koleii uwielbiana przez niemcow marka). Na sterowniku napisane "made on Germany".
Woda w domu jest z wlasnego ujecia glebinowego i w kotlowni jest hydrofor. Skoro nie jest z wodociagow to mimo to reduktor konieczny?
Może i siłownik nie jest produktem ESBE ale już sam zawór owszem a jakość zaworu to też ważna rzecz.Nie mówię może ten Huch jest OK,podałaś kilka marek zaworów to się do tego ustosunkowałem który jest dla mnie najlepszy)Jak źle dobierzesz zawór 3D to każdy siłownik szybko zajedziesz)A z obserwacji widzę chociażby po moich kolegach hydraulikach z jakimi wysokimi Kvs-ami pakują zawory zgodnie z "przeświadczeniem duży może więcej"podobna tendencja jak przy doborze kotłów na paliwo stałe.Konsekwencją przewymiarowania zawory jest nieprecyzyjna regulacja temp.a sam siłownik niestannie koryguje swoje położenie tym samym szybko się zużywa.
Jak jest hydrofor to kocioł nie może być montowany w układzie zamkniętym!

EdytaMaz
29-09-2018, 13:48
Napisalam do producenta zaworu zapytanie o wartosc Kvs, bo w specyfikacji technicznej nie znalazłam.
Co do hydroforu to doczytalam gdzies, ze..." W budynku, w którym nie ma instalacji wodociągowej a źródłem wody jest studnia i hydrofor, który wymaga zasilania elektrycznego, może być problem z właściwym zabezpieczeniem termicznym kotła stałopalnego. Rozwiązaniem może być dodatkowy zbiornik wody ulokowany powyżej kotła, czyli własna wieża ciśnień lub zbiornik wody z poduszką powietrzną, podobny do zbiornika buforowego, ulokowany na poziomie kotła".

Skoro mam wszystko kupione, zlozony wniosek o dofinansowanie z.programu "Czyste powietrze" to co mi pozostaje? Żaden z instalatorów, który by na ogledzinach kotlowni robiac oferte na montaz nie wspominal o tym. Hmm...

Kondensat
29-09-2018, 14:12
Wniosek o dofinansowanie nie ma związku) To kwestia rozwiązania co do poprawnego montażu kotła.Można go zamontować w układzie otwartym(naczynie wyrównawcze w najwyższym punkcie i poprowadzić do niego dwie rury stal1" lub Cu 28 Albo przy pomocy wymiennika płytowego czyli kocioł pracuje w układzie otwartym (wtedy naczynie wyrównawcze przy kotle) a za wymiennikiem układ zamknięty-wykorzystasz naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa Niestety czy też stety przy obu rozwiązaniach zbyteczne sa:zawór VTC i zaw.DBV (może jeszcze masz możliwość zamiany tych zaworów na coś innego np.wymiennik płytowy)
Można się skonsultować z działem technicznym Biawara jak oni to widzą czy konieczny jest DBV
Możesz się maksymalnie zabezpieczyć przy kotle w układzie zamkniętym i braku urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła w razie "W" dokupując UPS ze stałą sinosoidą+aku(podtrzyma pracę pomp przez kilka godzin w zależności od wielkości akumulatora.

EdytaMaz
29-09-2018, 15:06
Dobrze zrozumialam, ze ostatecznie wystarczyloby jesli zakupilabym ten UPS? Jesli tak pod jakimi haslami w sieci mam tego szukac?
Ile powinna wynosic wartosc Kvs dla zaworu? Zawor + silownik, ktore kupilam to komplet (wspolpracuja ze soba).
Tak, czy siak mam dokupic: reduktor i jakies filtry? Czy to chodzi o te zaworki z filtrami, ktore juz mam kupione?

Kondensat
29-09-2018, 15:23
Dobrze zrozumialam, ze ostatecznie wystarczyloby jesli zakupilabym ten UPS? Jesli tak pod jakimi haslami w sieci mam tego szukac?
Ile powinna wynosic wartosc Kvs dla zaworu? Zawor + silownik, ktore kupilam to komplet (wspolpracuja ze soba).
Tak, czy siak mam dokupic: reduktor i jakies filtry? Czy to chodzi o te zaworki z filtrami, ktore juz mam kupione?

Tak myślę czy UPS ma sens dla kotła pelletowego.Brak prądu=kocioł nie podaje paliwa.UPS da tylko to że mimo braku prądu instalacja może jeszcze pracować przez jakiś czas.Dla określenia Kvs zaworu potrzebna jest moc instalacji lub alternatywnie przepływ w instal.i różnica temp.zasil./powrót.Powiedzmy że weźmiemy pod uwagę moc twojego kotła 12kW,zawór pracuje w obiegu grzejnikowym, dla takiej mocy zaw.3D ESBE VRG 131(pod siłownik) Kvs=4 Zawory o różnych Kvs-ech(danego typu)pracują z jednym modelem siłownika. Raczej nie ma sensu przy hydroforze montaż DBV Fitry osadnikowy1"x3+ 6 zaworów kul.1" dla 3 pomp albo filtr zintegrowany z zaworem(pewnie 1szt takiego masz) 1"x3 +3zawory kolowe 1" dla 3pomp.Osobiście preferuje opcje oddzielnie filtr oddzielnie zawór.

EdytaMaz
29-09-2018, 15:31
Kvs dla mojego zaworu wynosi 12. DTR kotla mowi, ze w ukladzie zamknietym ma byc zastosowany zawor DBV albo wezownica. Rozumiem, ze producent zalozyl, ze woda jest z wodociagow? To pewnie dlatego instalator odradza mi montaz tego zaworu? Skoro juz go mam to profilaktycznie moze zostac?

Kondensat
29-09-2018, 15:56
Kvs dla mojego zaworu wynosi 12. DTR kotla mowi, ze w ukladzie zamknietym ma byc zastosowany zawor DBV albo wezownica. Rozumiem, ze producent zalozyl, ze woda jest z wodociagow? To pewnie dlatego instalator odradza mi montaz tego zaworu? Skoro juz go mam to profilaktycznie moze zostac?

Zawór 3D jest dużo za duży.Tak producent założył że woda ma być z sieci zgodnie z przepisami.Przy hydroforze taki zawór pomoże jak umarłemu kadzidło ponieważ przy braku prądu pompa hydroforowa nie pracuje i tym samym nie będzie dostarczana woda do zaworu DBV

EdytaMaz
29-09-2018, 16:27
Czyli zawor schladzajacy Regulus zwroce. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku zastosowania wezownicy schladzajacej?
Zaproponowany wyzej zestaw z zaworem 3d Esbe i sterownikiem tej samej firmy bylby bardziej odpowiedni?

EdytaMaz
29-09-2018, 16:36
Z drugiej strony...mam tez mieszkanie w bloku i tam mimo, ze woda z wodociagow to tez bywa, ze jej w kranach nie ma. Zakladajac hipotetycznie, ze nie wystepuja braki pradu to taki zawor ma racje bytu?

Kondensat
29-09-2018, 18:35
Czyli zawor schladzajacy Regulus zwroce. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku zastosowania wezownicy schladzajacej?
Zaproponowany wyzej zestaw z zaworem 3d Esbe i sterownikiem tej samej firmy bylby bardziej odpowiedni?

W przypadku wężownicy schładzającej jest ta sama sytuacja co z DBV-potrzebuje wody z sieci.Jak masz przekonanie do tego zaworu Hochcośtam to pewnie możesz go wymienić na ten sam typ tylko o mniejszym Kvs zapewne producent ma w ofercie szerszy wachlarz jeżeli chodzi o Kvs-y.
Ewentualnie gdybyś się decydowała na ESBE to jak w zał.Można też dokupić śrubuneki mos.1"GWx1"GW (3szt do podłączenia tego zaworu) Siłownik ARA 661
Co do instalacji kotła w układzie zamkniętym to sugeruje skonsultować się z działem technicznym Biawara i spytać czy jest obowiązkowy montaż urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła,czy bez będzie zachowana gwarancja na kocioł.Teoretycznie przy kotle na pellet nic nie powinno się stać jeżeli byłby to kocioł zasypowy to obowiązkowo DBV lub wężownica przy nim jeż nie ma takiej kontroli nad temp.

EdytaMaz
29-09-2018, 19:29
Sprzedawca nie ma zaworu 3d tej marki o innym wspolczynniku Kvs, wiec wymieniam na Esbe 1' 6,3Kvs + ten silownik 661.

Dziekuje za dotychczasowe podpowiedzi.

Kondensat
29-09-2018, 20:21
Sprzedawca nie ma zaworu 3d tej marki o innym wspolczynniku Kvs, wiec wymieniam na Esbe 1' 6,3Kvs + ten silownik 661.

Dziekuje za dotychczasowe podpowiedzi.

Kvs=4?)

EdytaMaz
29-09-2018, 20:58
Dla zaworu 1' nie znalazlam w rozpisce Esbe po nr art. Kvs4 z serii VRG 131.

Arturo72
29-09-2018, 23:57
Dzień-dobry Wszystkim przeglądającym forum!

Jak wielu z Was obecnie i ja stoję przed wyborem kotła na pellet. Z uwagi na miejscowy serwis chciałbym dokonać zakupu u lokalnego sprzedawcy któregoś spośrod poniższych kotłów dla starego, w pelni wyremontowanego domu (niewolnostojacego, jest to tzw. "czworak") o pow. ok. 100m2: Zaproponowano mi:

- Kostrzewa Twin Bio Luxury 8kW z zasobnikiem 300l.
- Heiztechnik One Basic 8kW z zasobnikiem 80l.
- Greń EG Pellet Lite 10kW z zasobnikiem 170l. z sondą lamba i wentylatorem wyciągowym w standardzie
- Lazar Smartfire 11kW z zasobnikiem 165l.

Mój budżet to 12tys. zł brutto za sam kocioł.

Mam również pytanie, czy stary ceglany komin wymaga zainstalowania wkładu kominowego? Otrzymuję skrajnie różne odpowiedzi od miejscowych instalatorów (są to Panowie "starej daty" i wywnioskowałam, że chyba nie bardzo są zorientowani w kotłach pelletowych) stąd chciałabym się u pewnić, gdyż dla komina o wysokości ok. 10m proponują mi taki wkład za dodatkową kwotę 1tys. zł.

Bardzo proszę o pomoc we wskazaniu z powyższej listy najodpowiedniejszego kotła. Dziękuję z góry za każdą odpowiedź i sama oczywiście też przeglądam podobne tematy i opinie na forum.
Dawno nie studiowalem tego tematu ale kiedyś Lazar miał najlepsze malowanie i design ;)

Z racji wykonywanej pracy mam styczność z dystrybucją m.in kotłów na pellet jako export lub pośrednictwo w exporcie na kraje zachodnie i żadnej wymienionego tu producenta nie ma.
Jak coś będzie to zrobię foty dla rozpoznania.
Kotły robią wrażenie pod względem stylistycznym i sam byłem w szoku ;)

EdytaMaz
30-09-2018, 08:51
Zawor 3d 1' o wspolczynniku Kvs4 marki Esbe znalazlam z serii VRG132, ale jest on z gwintem zewnetrznym. Ma to dla mnie jakies znaczenie lub uzaleznione jest od pozostalych akcesoriow, ktore juz mam?

Kondensat
30-09-2018, 08:58
Zawor 3d 1' o wspolczynniku Kvs4 marki Esbe znalazlam z serii VRG132, ale jest on z gwintem zewnetrznym. Ma to dla mnie jakies znaczenie lub uzaleznione jest od pozostalych akcesoriow, ktore juz mam?

I o ten zawór chodzi(dokładnie ten zaproponowałem z katalogu ESBE kilka postów wcześniej)Do jego zamontowania możesz użyć złączek mosiężnych 1"GWx1"GZ(połązenie uszczelkowe z zaworem gwint GW)to akurat foto złączki Afriso,pewnie droga,ale można dostać tańsze

EdytaMaz
30-09-2018, 09:42
Myslalam, ze ma byc koniecznie jak pisales 131, ale pod tym oznaczeniem rozmiar 1' nie wystepuje o Kvs4. Ale juz wszystko jasne. Nie wiedzialam tylko jakie znaczenie ma gwint zew./wew. Ssukam wiec oferty na ten zawor wraz z tymi zlaczkami.

Puławiak
30-09-2018, 18:09
Myslalam, ze ma byc koniecznie jak pisales 131, ale pod tym oznaczeniem rozmiar 1' nie wystepuje o Kvs4. Ale juz wszystko jasne. Nie wiedzialam tylko jakie znaczenie ma gwint zew./wew. Ssukam wiec oferty na ten zawor wraz z tymi zlaczkami.

złączki kup sobie śrubunki do wodomierza. w zupełności wystarczą.

Kondensat
30-09-2018, 18:34
I trzeba będzie pakować 3x redukcję 1"x3/4" )co wcale taniej nie wyjdzie a więcej roboty)

EdytaMaz
01-10-2018, 06:56
Lokalny instalator twierdzi, ze "nie ma szans na ugotowalnie kotla peletowego". Sama nie wiem, czy pozostac przy tym ukladzie zamknietym i montowac w oparciu o to co juz kupilam, czy rozdzielac te obiegi...

EdytaMaz
02-10-2018, 12:27
Silownik ARA661 wystepuje w dwoh roznych napieciach. Kupic ten o nizszym, czy napieciu?

R47
02-10-2018, 14:05
Dawno mnie tu nie było na kotłach.Do tego czasu przeszedłem drogę przystosowania do peletu bez większych kosztów i przeróbek i jestem zadowolony o familii nie wspomnę.Jak ktoś jest zainteresowany to mogę to opisać.Pozdrawiam wszystkich.

Kondensat
02-10-2018, 16:51
Silownik ARA661 wystepuje w dwoh roznych napieciach. Kupic ten o nizszym, czy napieciu?

Jak w załączniku.3-punktowy,230V,120s

EdytaMaz
03-10-2018, 06:24
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak fachowo, tj. podnjakim haslem mam szukac odpowiedniego reduktora do zaworu schladzajacego Regulus? Nie mam pojecia, czy insalacji rzekraczalo 6bar, ale profilaktycznie warto doinstalowac? Nie chce zrobic taniej instalacji tylko dobra i sztko, co potrzeba.

Kondensat
03-10-2018, 12:12
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak fachowo, tj. podnjakim haslem mam szukac odpowiedniego reduktora do zaworu schladzajacego Regulus? Nie mam pojecia, czy insalacji rzekraczalo 6bar, ale profilaktycznie warto doinstalowac? Nie chce zrobic taniej instalacji tylko dobra i sztko, co potrzeba.

Są tańsze np.Honeywell ale na nich da się ustawić minimalne ciśnienie "aż"1,5bar W tej sytuacji lepiej kupić droższy Afriso 3/4" (załącznik)+manometr do niego 6bar.Przed reduktorem konieczny będzie jeszcze zawór zwrotny 3/4" sprężynowy.Ciśnienie na reduktorze ustawić powiedzmy 1,2 bar w instalacji musi być deko większe np.1,4bar Z tym że uważam że raczej nie ma sensu przy hydroforze mantaż zaworu DBV to będzie trochę taka sztuka dla sztuki)

Slawko123
03-10-2018, 12:44
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak fachowo, tj. podnjakim haslem mam szukac odpowiedniego reduktora do zaworu schladzajacego Regulus? Nie mam pojecia, czy insalacji rzekraczalo 6bar, ale profilaktycznie warto doinstalowac? Nie chce zrobic taniej instalacji tylko dobra i sztko, co potrzeba.

zawór napełniający lub zawór dopuszczajacy np firmy honeywell https://www.ceneo.pl/36236195

EdytaMaz
03-10-2018, 13:00
Sama juz wiec nie wiem. Z jednej strony mam mozliwosc oddania w sklepie zaworu Regulus i zamiany na zawor 3d, z drugiej strony, czy warto z gory zakladac, ze bedzie wystepowal czesty brak pradu i zrezygnowac
z montazu zaworu schladzajacego?

Slawko123
03-10-2018, 13:15
nie, nie, zawór Regulus jak najbardziej musi byc, ten dopuszczający to dodatkowy element dopuszczający wodę pilnujacy, aby ta dopuszczona woda nie miała za duzego cisnienia. ten co ja proponuje ma dodatkowo zawór zwrotny, nie pozwalający na "cofniecie" wody z obiegu co do wody uztkowej

EdytaMaz
03-10-2018, 13:39
No wlasnie, ale kolega Kondensat uwaza tak samo jak moj instalotor, ze przy hydroforze jest zbedny. Zostawie go chyby dlatego, ze dtr nakazuje jego zastosowanie w ukladzie zamknietym.

Slawko123
03-10-2018, 13:48
a co ma hydrofor do zaworu DBV1 ?
do zaworu napełniającego/dopuszczającego owszem, ale ja bym i tak zastosował oba.

EdytaMaz
03-10-2018, 14:21
Podobno w przypadku braku prądu taki zawór nie zadziała - pompa od hydroforu nie będzie tłoczyć wody, czyli nie schłodze kotla.

Czesc lokalnych instalatorow uwaza, ze kotla pelletowego i tak "nie da sie ugotowac".

eliks
03-10-2018, 15:53
Patrząc na to co mam w palniku, mogę to potwierdzić.

cuuube
03-10-2018, 16:33
.

Czesc lokalnych instalatorow uwaza, ze kotla pelletowego i tak "nie da sie ugotowac". nie jest to chyba takie niemożliwe . Mam u siebie w Granpalu alarm przegrzania kotła ustawiony na 95°
latem jak grzeje CWu na kagańcu mocy 100% w kominiarzu to dobijam czasem do 96° :D
Nie pamiętam czy alarm da sie ustawić wyżej , ale nie będę próbował by sie przekonać czy zawór schładzający zadziała

Slawko123
03-10-2018, 22:23
Podobno w przypadku braku prądu taki zawór nie zadziała - pompa od hydroforu nie będzie tłoczyć wody, czyli nie schłodze kotla.

Czesc lokalnych instalatorow uwaza, ze kotla pelletowego i tak "nie da sie ugotowac".


Patrząc na to co mam w palniku, mogę to potwierdzić.

tu nie chodzi o brak prądu, tylko o awarie elektroniki. wystaczy, że sie zawiesi (jak komputer) i mamy jedno wielkie BUM.

karoka65
03-10-2018, 22:33
tu nie chodzi o brak prądu, tylko o awarie elektroniki. wystaczy, że sie zawiesi (jak komputer) i mamy jedno wielkie BUM.
Nie ma to jak lokalni instalatorzy i silna wiara w to że u mnie nic się zdarzyć nie może.

karoka65
03-10-2018, 22:36
Kotły robią wrażenie pod względem stylistycznym i sam byłem w szoku ;)
Arturo pamiętaj że uroda i piękne obcojęzyczne nazwy kotłów nie grzeją :)

karoka65
03-10-2018, 22:43
No wlasnie, ale kolega Kondensat uwaza tak samo jak moj instalotor, ze przy hydroforze jest zbedny. Zostawie go chyby dlatego, ze dtr nakazuje jego zastosowanie w ukladzie zamknietym.
Choćby w DTR nie zapisali to sama norma i zdrowy rozsądek nakazuje jego montaż bądź innego systemu schładzającego którego zasilanie nie jest uzależnione od zasilania z sieci elektrycznej, jakoś tak to ładnie piszą.
Inaczej masz bombę w domu.

karoka65
03-10-2018, 22:46
Patrząc na to co mam w palniku, mogę to potwierdzić.
Tak? chcesz to w kilka minut zagotuje Twój hamerykański kocioł :)

Puławiak
04-10-2018, 05:42
Ok to dawaj chętnie zobaczę jak go gotujesz. Może na początek napisz jak chcesz to zrobić ? Zawieszenie samego sterownika kotła nie wystarczy .Co akurat nie zmienia faktu że żadnego polskiego kotła bez wężownicy schładzającej czy też zaworu schładzającego bym nie puścił.

EdytaMaz
04-10-2018, 06:14
Bardzo dziekuje kolegom za dotychczasowe podpowiedzi, bo w oparciu o nie buduje instslacje, a pozniej lokalnego instalatra postawie przed faktem dokonanym i poprosze o motanz z wykorzystaniem wszystkich akcesoriow, ktore kupilam. Do zaworu schladzajacego dokupilam zawor napełniający VF06 Honeywell. Teraz jestem na etapie doboru zasilacza UPS przez firme sie tym specjalizujaca.

Slawko123
04-10-2018, 06:59
Ten zawór VF06 wykorzystaj też do napełniania/uzupełniania całej instalacji.

Puławiak
04-10-2018, 07:13
Bardzo dziekuje kolegom za dotychczasowe podpowiedzi, bo w oparciu o nie buduje instslacje, a pozniej lokalnego instalatra postawie przed faktem dokonanym i poprosze o motanz z wykorzystaniem wszystkich akcesoriow, ktore kupilam. Do zaworu schladzajacego dokupilam zawor napełniający VF06 Honeywell. Teraz jestem na etapie doboru zasilacza UPS przez firme sie tym specjalizujaca.

Żebyś nie szukała nowego instalatora na szybko jak postawisz swojego pod ścianą. Rozmawiałaś z nim ? W takich sytuacjach to zwykle dobrze by było żeby instalator ustalił to sobie co jest potrzebne z serwisantem ( osoba uruchamiającą kocioł) jeśli sprzedaję/uruchamiam kocioł a montuje ktoś inny to zawsze proszę żeby instalator się ze mną skontaktował i wtedy uruchomienie kotła jest lekkie łatwe i przyjemne.

EdytaMaz
04-10-2018, 07:49
Lokalni instalatorzy, ktorzy zatrzymali sie mentalnie w latach 80 proponuja mi montaz w oparciu o zawor 4d, a mnie interesuje montaz zgodny z wytycznymi producenta, ktory udostepnia czytelny schemat montazu i w miare mozliwosci zgodnie "ze sztuka". Oni dla polowy z tych akcesoriow, ktore skompleowalam nie widza sensu zastosowania i takim Panom podziekowalam. Znalazlam jednego z innego miasta, ktory podejmie sie "prawidlowego" montazu. Tym bardziej, ze nie oczekuje taniej instalacji tylko fachowej i jestem sklonna kupic wszystko, co potrzeba.
Jeden producent UPSow proponuje mi urzadzenie: UPS 900W pełny sinus, automatyczne zalaczanie i ladowanie aku, z wbudowanym aku 18Ah.
Czy bedzie odpowiedni?

Slawko123
04-10-2018, 08:29
aku 18Ah to chyba na 20-30 minut pracy.

eliks
04-10-2018, 08:30
Edyta, u mnie wyglądało to tak, że kocioł montowal mi serwisant tej marki. Po wysłaniu zdjęć kotłowni dostałem informację co muszę zrobić i co kupić. Przyjechał, zamontowal i gra. Od 24. września raz dowiedziłem kotłownie w celu uzupełnienia paliwa.

mario86
04-10-2018, 09:41
Witam wszystkich!
Czy ktoś z Was miał do czynienia z kotłami VITECO EG PELLET 15 oraz VITECO EG PELLET MINI COMPACT REVO 16?
Chcę kupić jeden z tych kotłów, ale nie mogę się do końca zdecydować, który wybrać.
Na korzyść EG PELLET 15 przemawia sprawność, automatyka, zasobnik ale nie do końca jestem przekonany do palnika, w który raczej nie spali zanieczyszczonego pelletu.

Z kolei COMPACT może mieć palnik Pellasa Revo, który rzekomo spali gorszy pellet ale za to sam wymiennik ma trochę mniejszą sprawność, wymaga trochę więcej obsługi.

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź

Kondensat
04-10-2018, 17:24
Lokalni instalatorzy, ktorzy zatrzymali sie mentalnie w latach 80 proponuja mi montaz w oparciu o zawor 4d, a mnie interesuje montaz zgodny z wytycznymi producenta, ktory udostepnia czytelny schemat montazu i w miare mozliwosci zgodnie "ze sztuka". Oni dla polowy z tych akcesoriow, ktore skompleowalam nie widza sensu zastosowania i takim Panom podziekowalam. Znalazlam jednego z innego miasta, ktory podejmie sie "prawidlowego" montazu. Tym bardziej, ze nie oczekuje taniej instalacji tylko fachowej i jestem sklonna kupic wszystko, co potrzeba.
Jeden producent UPSow proponuje mi urzadzenie: UPS 900W pełny sinus, automatyczne zalaczanie i ladowanie aku, z wbudowanym aku 18Ah.
Czy bedzie odpowiedni?

Polecam wyroby firmy Volt Polska(co by się nie nadziac na jakiś produkt skośnooki) Lepiej kupić zasilacz awaryjny bez wbudowanego aku.coś jak w załączniku i do tego osobny akumulator o dużo większej pojemności.Zapewne jak skontaktujesz się z działem technicznym tej firmy dobiorą ci odpowiednie urządzenie do twoich potrzeb

EdytaMaz
05-10-2018, 07:47
Dziekuje, skontaktuje sie z nimi, choc prawdopodobie komponenty uzyte do produkcji zasilacza i tak przyplynely w kontenerach z Chin, a u nas zlozono w calosc. Zreszta chyba caly swiat wpyrodukowano tam i nie ma co w czasach globalizacji sugerowac sie pochodzeniem produktu.

https://tufotki.pl/WbYJK419790

Czyli chińczyk. Podpisali się w prawym-górnym rogu.

Puławiak
05-10-2018, 08:15
Dziekuje, skontaktuje sie z nimi, choc prawdopodobie komponenty uzyte do produkcji zasilacza i tak przyplynely w kontenerach z Chin, a u nas zlozono w calosc. Zreszta chyba caly swiat wpyrodukowano tam i nie ma co w czasach globalizacji sugerowac sie pochodzeniem produktu.

https://tufotki.pl/WbYJK419790

Czyli chińczyk. Podpisali się w prawym-górnym rogu.

Ok ale napisz po co Ci do pelleciaka UPS ? Tak z czystej ciekawość zamontowałem kilka pelleciaków i wszystkie radzą sobie bezproblemowo bez ups-a

cuuube
05-10-2018, 08:43
...zamontowałem kilka pelleciaków i wszystkie radzą sobie bezproblemowo bez ups-a

dokładnie , to przerost formy nad treścią . W normalnych warunkach gdy prąd zaniknie w sieci to nie ma opcji by się zagotował na tej garstce peletu w palniku .


Co nie jest niemożliwe - zagotowanie gdy przyłożymy rękę do tego pomieszamy w ustawieniach fabrycznych
W Granpalu moim można ustawić takie wartości
https://images92.fotosik.pl/50/1e32881293039ae4med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/1e32881293039ae4)
.
do tego kominiarz na 'TAK' i moc 100% i nie ma siły by się nie zagotował , no i można odłączyć pompy i zawór 3D l ub 4D

Puławiak
05-10-2018, 09:12
dokładnie , to przerost formy nad treścią . W normalnych warunkach gdy prąd zaniknie w sieci to nie ma opcji by się zagotował na tej garstce peletu w palniku .


Co nie jest niemożliwe - zagotowanie gdy przyłożymy rękę do tego pomieszamy w ustawieniach fabrycznych
W Granpalu moim można ustawić takie wartości
https://images92.fotosik.pl/50/1e32881293039ae4med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/1e32881293039ae4)
.
do tego kominiarz na 'TAK' i moc 100% i nie ma siły by się nie zagotował , no i można odłączyć pompy i zawór 3D l ub 4D

W granpalu tak ale od tego czasu kotły pelletowe mocno się zmieniły

EdytaMaz
05-10-2018, 09:42
Czemu wiec napisales w jednej z wypowiedzi, ze nie pusclibys kotla bez urzadzenia schladzajacego? Jaka fuknkcje pelni u mnie ten zawor w przypadku braku pradu?

cuuube
05-10-2018, 09:54
To lepsza i tańsza opcja niż UPS .
Schładza kocioł bez prądu , z grubsza pisząc to po osiągnieciu nastawy otwiera się i dopuszcza zimną wodę z sieci wodociągowej , ktora jest pod ciśnieniem i nie potzrebuje prądu do działania , w tym samym czasie gorąca woda z kotła leci rurką spustową do kanalizy (jeśli jest tam podłączona)

https://kotly.com/pl/459-zawor-schladzajacy-dwufunkcyjny-syr-5067-34-z-reduktorem-cisnienia.html

EdytaMaz
05-10-2018, 10:23
Ale wlasnie u mnie jest zupelnie inaczej, bo nie mam wody z wodociagow tylko z wlasnego ujecia, czyli w kotlowni mam zalezny od pradu hydrofor, a w studni zalezną od pradu pompe. Dlatego zapytalam, jaka funkcje spelni u mnie zawor schladzajacy w wypadku braku pradu, ze kolega Pulawiak nie jest przychylny zasilaczowi UPS?

cuuube
05-10-2018, 10:30
To zmienia postać rzeczy , a UPS będzie też na hydrofor ? Chyba nie uciągnie :eek:

Naprawdę garstką peletu nie zagotujesz kotła .

Puławiak
05-10-2018, 11:04
To zmienia postać rzeczy , a UPS będzie też na hydrofor ? Chyba nie uciągnie :eek:

Naprawdę garstką peletu nie zagotujesz kotła .

A aaa do hydroforu? To tak jak najbardziej

EdytaMaz
09-10-2018, 14:56
Dojechal reduktor Honeywell. Czy manometr do niego jest konieczny?

EdytaMaz
14-10-2018, 09:16
Nie mam sil do lokalynch "instalatorow". Przyjechal "fachowiec" wyslany do mnie prze samego producenta kotla. Rzucil okiem na to, co skompletowalam do montazu i mowi: jedna pompa 2L niepotrzebna, zawor temepraturowy 55 Esbe niepotrzebny, zawor schladzajacy niepotrzebny, reduktor do zaworu Regulus niepotrzebny, grupa bezpeczenstwa niepotrzebna, zawor 3d i silownik niepotrzebne, wklad kominowy niepotrzebny, Z-etka niepotrzebna.
Wzamian proponuje jakis zawor 4d i zero innych dodatkowych "gadzetow".
Czy moze mi ktos z kolegow-instalatorow wytlumaczyc, czemu producent kotla wysyla czlowieka, ktory proponuje montaz niezgodny z wlasnym schematem i wbrew przepisom o kotlowniach? Rece opadaja....
Moze ktos z Panow instalatoow czytajacych chcialby podjac sie montazu w okolicy Suwałk?

Puławiak
14-10-2018, 09:19
Nie mam sil do lokalynch "instalatorow". Przyjechal "fachowiec" wyslany do mnie prze samego producenta kotla. Rzucil okiem na to, co skompletowal do.montazu i mowi: jedna pompa 2L niepotrzebna, emepraturowy 55 Esbe niepotrzebny, zawor schladzajacy niepotrzebny, reduktor do zaworu Rgeukus niepotrzebny, grupa bezpeczenstwa niepotrzebna, zawor 3d i silowni niepotrzebne, wklad kominowy niepotrzebny.
Wzamian proponuje jakis zawor 4d i zero innych dodatkowych "gadzetow".
Czy moze mi ktos z kolegow-instalatorow wytlumaczyc, czemu producent kotla wysyla czlowieka, ktory proponuje montaz niezgodny z wlasnym schematem i wbrew przepisom o kotlowniach? Rece opadaja....

he he he mówiłem że tak będzie. Dlatego lepiej ustalić sobie pewne sprawy przed montażem Z instalatorem.

Slawko123
14-10-2018, 09:39
Wygląda na to, że ten instalator nauczył się jednego schematu jak malpa i wszędzie go stosuje nie mając pojęcia co do czego służy i po co jest. Ja bym pogonil i poprosił o innego.

EdytaMaz
14-10-2018, 09:51
Pytanie do kolegi Pulawiak. Ale co ustalac? Wyszlam z zalozenia, ze "sztuka" jest jedna dla danej branzy i jest np. uklad zamkniety jak u mnie to pewne elementy montazu pozostaja wspolne, tj. w oparciu o czesto te same, ale o roznych parametrach technicznych elementy (a te w oparciu o rady kolegow z forum dobieralam dobiazgrowo). Wyczulam, ze instalator wolalby popracowac 5-6h i "skasowac" te same pieniadze niz przy zgodnym ze sztuka montazu, ale 2-dniowym.

Puławiak
14-10-2018, 10:16
A to się akurat zgadza dlatego pewne rzeczy trzeba ustalać wcześniej. A jeszcze pewnie chłop będzie musiał się zapoznać z zasadami montażu pewnych produktów które mu kupiłaś a to będzie wymagało przemyślenia może nawet trzeba będzie zajrzeć do dtr-ki (takie karteczki/książeczki) w pudełkach z armaturą. A na to trzeba poświęcić czas.

EdytaMaz
14-10-2018, 12:06
Dumam, czy zamiast omawianego kotla nie kupic duńskiego kotla BS+ 10kW. Czy w jego przypadku daloby się wykorzystac ww. akcesoria, ktore posiadam (nie mam juz mozliwosci zwrotu)?

Puławiak
14-10-2018, 12:23
Do tego twojego też się da zastosować tylko instalator musi być chętny. Sam czasami montuję sprzęgła, reduktory ciśnienia, zawory przypompowe, zawory zabezpieczenia termicznego i takie inne tam wynalazki. Zacznij od poszukania chętnego rozgarniętego instalatora. A BS+ to bardzo fajny kocioł bardzo fajnie kompresorem oczyszcza palenisko. https://photos.google.com/share/AF1QipPoqkEp-cGC2Gzee17keQc0tCxvwivjvEjnK0AwkIb0t68aV1seBZ5aZ0p-uJ5YEw/photo/AF1QipOdRYWcVGy0XLvqA4tEVrF6v9vdT5YUeis1DDxn?key=W VdfR3NCcXlVcFdTSkZIS3dMYzJBRHg4UW1DMVFB

EdytaMaz
14-10-2018, 12:43
Tak wiec zrobie. Ten, ktory byl najbardziej nie mogl, albo nie chcial zrozumiec tego zaworu 3d w sensie, czemu tylko 4 kvs mowiac, ze "nie wiem, ile bedzie Pani czekala az grzejniki sie zagrzeja i nie wiem jak pompa bedzie z czyms takim pracowala". Wiec albo ja blednie wytypowalam zawor, albo instalator nie rozumiem zasady jego dzialania.

Puławiak
14-10-2018, 12:49
bez żadnego problemu da radę .toż to tylko 10-12 kW max.

EdytaMaz
15-10-2018, 11:00
nstalatora do zaworu 3d z silownikiem, ale walczymy teraz ze slusznoscia instalacji zaworu schladzajacego. Kategorycznie odmawia mi jego instalacji. W jednej z wypowiedzi wyzej kolega Kondenat wspomnial o tym, ze jesli planuje montaz zaworu Esbee 55 stopni to wypadaly zastosowac sprzeglo, a instalator uwaza, ze sam ten zawor jest juz sprzeglem w instalacji.
Wylumaczy mi ktos? Nie chce dac sie wprowadzic w przyslowiowe maliny.

Kondensat
15-10-2018, 12:15
[QUOTE=EdytaMaz;7721010]nstalatora do zaworu 3d z silownikiem, ale walczymy teraz ze slusznoscia instalacji zaworu schladzajacego. Kategorycznie odmawia mi jego instalacji. W jednej z wypowiedzi wyzej kolega Kondenat wspomnial o tym, ze jesli planuje montaz zaworu Esbee 55 stopni to wypadaly zastosowac sprzeglo, a instalator uwaza, ze sam ten zawor jest juz sprzeglem w instalacji.
Wylumaczy mi ktos? Nie chce dac sie wprowadzic w przyslowiowe maliny.[/QUOTE
Jak w układzie są dwa zawory 3D (tu VTC-przy kotle i VRG-na grzejniki to powinny być rozdzielone sprzęgłem)ja sobie tego nie wymyśliłem w załączniku oryginalny schemat Biawara
Owszem możesz zrezygnować ze sprzegła(wtedy musisz zrezygnowac również z VRG) ale pozbawiasz się sterowania instalacją pogodowo a po drugie na instalację pójdzie wtedy tyle ile na kotle W proponowanej wersji pogodówka pilnuje temp.na instalację a resztę roboty robią zawory termostatyczne na grzejnikach.Co do zaworu DBV to od razu mówiłem że nie widze sensu jego montażu przy hydroforze

EdytaMaz
15-10-2018, 13:18
Dziekuje za wyjasnienie. Niestety moj instalator nie rozumiem zwiazku sprzegla z zaworem vrg. Twierdzi, ze ze sprzegla rezygnujemy, ale zaworu vrg nie musimy.

Kroitz
15-10-2018, 13:50
A propo Dunskiego BS+,, nie wiem jaką masz armaturę, i jaki układ ale jesli masz sprzęgło lub zawó ochrony powrotu to się da wykorzystać :)

Kondensat
15-10-2018, 18:51
Bez sprzęgła pompy ta za VTC i ta za VRG będą pracowały w szeregu a nie powinny.Sprzęgło rozdzieli obiegi

Slawko123
15-10-2018, 19:32
no i z tematu jaki kocioł zrobił się temat jaka instalacja-szczegóły po co zawory i jakie itd.

wracając do tematu, nie doczytałem jeśli było napisane, jaki ten kocioł w końcu będzie?

EdytaMaz
16-10-2018, 07:40
Biawar Compact Pellux Touch 12kW. Podswiadomie rozwazam tez dunskiego BS plus.

EdytaMaz
16-10-2018, 07:56
Pod jakim haslem szukac tego "sprzegla"? Ono tez dobiera sie w opraciu o jakies konkretne parametry do danej instalacji? Kupie je i ma zamontowac, a jak nie to poszukam innego instalatora.

Slawko123
16-10-2018, 08:45
Biawar Compact Pellux Touch 12kW. Podswiadomie rozwazam tez dunskiego BS plus.

masz teraz promocje na niego, 2000zł netto taniej czyli komplet ze zbiornikiem 10500 netto


Pod jakim haslem szukac tego "sprzegla"? Ono tez dobiera sie w opraciu o jakies konkretne parametry do danej instalacji? Kupie je i ma zamontowac, a jak nie to poszukam innego instalatora.

sprzegło hydrauliczne. Szukaj takich z ociepleniem od razu

EdytaMaz
16-10-2018, 09:57
Przy schemacie instalacji producenta jest napisane: "W kotlach Pellux Compact 12 i Pellux 100 obsluga sprzegla tylko za posrednictwem dodatkowych modulow rozszerzeniowych CAN I/0 MC-1".
W praktyce oznacza to, ze mam dokupic jakies dodatkowe moduly?

Slawko123
16-10-2018, 10:59
Przy schemacie instalacji producenta jest napisane: "W kotlach Pellux Compact 12 i Pellux 100 obsluga sprzegla tylko za posrednictwem dodatkowych modulow rozszerzeniowych CAN I/0 MC-1".
W praktyce oznacza to, ze mam dokupic jakies dodatkowe moduly?

Nic nie dokupuj, ten opis dotyczy kotłów Pellux Compact i Pellux 100.
Ty kupujesz Pellux Compact 12 Touch, a on ma inny sterownik. te bez Touch maja sterownik Estyma i tam faktycznie musisz dokupować różne moduły. Wersja Touch ma sterownik Pluma ecomax860P2 który w standardzie posiada wszystko co potrzebujesz, a może nawet więcej.

Kondensat
16-10-2018, 11:25
Np.takie

EdytaMaz
16-10-2018, 12:09
Hmm...w roznych sieciowych poradnikach powtarzaja, zeby przy doborze sprzegla mnozyc moc kotla x 2. Najmniejsze jakie znalazlam to 28kW. Rzekomo przewymiarowanie nie jest szkodliwe, ale czy na pewno potrzebuje 70kW?

EdytaMaz
16-10-2018, 12:27
Na konkurencyjnym forum ktos mial podobny dylemat ze sprzeglem i padla odpowiedz: "stosowanie sprzęgła ma sens przy średnich i dużych układach CO albo gdy układ ma znaczną pojemność zładu (np kotły w układach kaskadowych lub przy wielu obiegach grzewczych, przy wymianie kotła w instalacji CO o dużej pojemności wodnej). Te 140 m2 powierzchni do ogrzania (wymagana moc kotła to ok 12-14kW) trudno jest nazwać instalacją średnią czy dużą i CO można wykonać z pominięciem sprzęgła hydraulicznego. Warto natomiast zainwestować w kocioł z dobrym sterownikiem (obsługa min 2 obiegów grzwczych w tym obsługa mieszacza ewentualnie obsługa pompy cyrkulacyjnej gdy ma być zestaw kocioł + zasobnik, sterowanie pogodowe), a zastosowanie sprzęgła jest przy tak małej instalacji jest prawdopodobnie zbędne".

Puławiak
16-10-2018, 12:33
Na konkurencyjnym forum ktos mial podobny dylemat ze sprzeglem i padla odpowiedz: "stosowanie sprzęgła ma sens przy średnich i dużych układach CO albo gdy układ ma znaczną pojemność zładu (np kotły w układach kaskadowych lub przy wielu obiegach grzewczych, przy wymianie kotła w instalacji CO o dużej pojemności wodnej). Te 140 m2 powierzchni do ogrzania (wymagana moc kotła to ok 12-14kW) trudno jest nazwać instalacją średnią czy dużą i CO można wykonać z pominięciem sprzęgła hydraulicznego. Warto natomiast zainwestować w kocioł z dobrym sterownikiem (obsługa min 2 obiegów grzwczych w tym obsługa mieszacza ewentualnie obsługa pompy cyrkulacyjnej gdy ma być zestaw kocioł + zasobnik, sterowanie pogodowe), a zastosowanie sprzęgła jest przy tak małej instalacji jest prawdopodobnie zbędne".
w eletermie masz sprzęgła 20 kW 40 kW itd Sprzęgło też stosuje też w innych przypadkach w małych instalacjach również dość czesto są np stosowane przy montażu kotłów gazowych - zgadnij dlaczego ?

EdytaMaz
16-10-2018, 13:14
Niestey, nie znam.odpowiedzi. Od producenta otrzymalam odpowiedź: "Zgodnie ze sztuką, aby układ był poprawny hydraulicznie powinien w takim przypadku być rozdzielony sprzęgłem. Pompy nie powiny pracować szeregowo".

Slawko123
16-10-2018, 15:06
Sprzęgło to taki rozdzielacz, jego moc określa się jako moc maksymalną jaką może "przepuścić ".
Im większa moc tym większa jego pojemność.
Ten co podał @kondensat będzie w sam raz.