PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór kotła na pellet - proszę o pomoc.



Zniwiarz
21-08-2018, 18:50
Witam,

jestem nowicjuszem jak chodzi o sprawy ogrzewania budynku i doboru kotła. Stąd też moja prośba o Waszą pomoc. Na początek może napiszę o jaki budynek chodzi i z jakich materiałów będzie wykonany. Tak więc:

Dom parterowy z poddaszem użytkowym na całej powierzchni parteru 120 m2 (grzane będzie ok 70 m2 - odchodzi kotłownia i garaż), na poddaszu do ogrzania będzie ok 105 m2 (odchodzą dwie garderoby), tak więc przyjąć trzeba, że powierzchnia do ogrzania to ok 180 m2. W budynku tylko ogrzewanie podłogowe + drabinki w łazienkach i pralni.

Ściany - Ytonga PP4 24 cm + 20 cm styropianu grafitowego 033
Podłoga - styropian 10 cm
Dach - wełna 033 25 cm.
Okna - 3-szybowe
Drzwi i brama garażowa - z serii tych podobno ciepłych

Kocioł będzie na pellet. Teraz pytanie jaki wybrać? Rozmiar nie gra roli bo zmieści się spokojnie wszystko w kotłowni. Wygląd nie ma w ogóle znaczenia. Co polecacie? Ja skłaniam się do takich wyborów jak Kostrzewa EEI PELLETS 16KW, Galmet kocioł c.o. na pellet Genesis Plus KPP 20 kW palnik obrotowy,
Defro Delta EkoPell 15 kW.

Napiszcie proszę co o tym sądzicie, jakie są Wasze doświadczenia, bądź jakie macie propozycje.

P.S. Instalatora znajdę odpowiedniego do wybranego kotła.

Barliniak
21-08-2018, 19:09
Szkoda ,że nie celowałeś w jeszcze większe :) Pompa Ciepła aż się prosi do takiego domu.

Zniwiarz
21-08-2018, 21:09
W co jeszcze większe?

Zacząłem jednak rozważać możliwość PC... wynik z kalkulatora Ciepło właściwe (http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4c21) wyszedł mi taki. Wcześniej zapomniałem też dopisać, że oczywiście jeszcze grzanie CWU (4 osoby). Jakieś pomysły?

eliks
22-08-2018, 15:19
No te kotły które podałeś ogrzaly by 2 takie domy.

Zniwiarz
22-08-2018, 15:30
Rozumiem, bardziej myślałem o opiniach na temat samych tych kotłów i ich jakości, moc jest jeszcze do sprecyzowania.

Barliniak
23-08-2018, 17:26
Tak na poważnie no pompa aż, się prosi do Twojego domu i jeśli budżet pozwala to na Twoim miejscu właśnie wybrałbym powietrzną pompę.

szczecina
24-08-2018, 08:37
Też uważam, że za mocnę kotły wybrałeś, jak kolega wyżej zaproponował poczytaj o pompie ciepła.

ghostoen
29-08-2018, 01:46
Pompa tak do takiego metrażu, ale budżetowo na wstępie dużo droższa inwestycja ale w eksploatacji wygodniejsza i tańsza niż stale paliwo.

Barliniak
29-08-2018, 05:59
Dlaczego dużo droższa? Te kociołki które podałeś nie są przecież takie tanie, jakieś rurki trzeba dodać ,pompki.Możesz się starać też o dofinansowanie jeśli takowe jest w twoim regionie .Myślę że około 20% PC będzie droższa od takiego kociołka więc gra warta świeczki.Jak poczyścisz kilka razy te kociołki które podałeś to może zmienisz zdanie:) ale to już będzie za późno.

Adamo169
30-08-2018, 11:07
Witam podepnę się pod temat i ja stoję przed wyborem kotła na pelet do zakupu mam jakieś miesiąc. Dom piętrowy z poddaszem użytkowym powierzchnia około 150 m2 parter salon kuchnia jadalnia ogrzewanie podłogowe łazienka i pralnia grzejnik drabinka jeden pokój ogrzewany grzejnikiem poddasze 4 pokoje z grzejnikami kawałek korytarz z podłogówką oraz łązienka grzejnik drabinkai podłogówka Dodatkowo wymiennik stojący KOSPEL SB Termo Solar 200 litrów z biegiem czasu może pojawią się solary na dachu .Dom zbudowany około 5 lat temu cegła kratówka ocieplenie styropian 12 cm okna plastiki ale nie wiem ile komorowe 2 szybowe. Zastanawiam się nad 2 producentami jeden z nich to kostrzewa kocioł Mini Bio Luxury 12kW ewentualnie Kostrzewa EEi Pelets 16kW różnią się certyfikatem jeżeli ktoś stara się o dotację a drugi producent to Lazar SmartFire 11kW lub 11/15kW
nie wiem na co zwrócić uwagę uparłem się na kostrzewę ale sam nie wiem czy to dobry wybór.

Barliniak
01-09-2018, 06:20
Wejdź na stronę producentów których podałeś następnie zajrzyj na innych takich jak : Edilkamin,Red,Slimpel,Blackstar, Ecofire .Zajrzyj na przekrój każdego kotła.Następnie sobie wyobraź czyszczenie kanałów spalinowych w każdym z nich i sobie odpowiedz który jest łatwiejszy w czyszczeniu i obsłudze.

Konsultant marki Buderus
06-09-2018, 13:57
Witam,

A nie zastanawiał się Pan nad wyborem powietrznej pompy ciepła zamiast kotła na pellet?
Przy niskim obciążeniu cieplnym Pańskiego budynku takie rozwiązanie będzie bardzo korzystne przy współpracy z ogrzewaniem podłogowym.
Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe dzięki bezobsługowej i ekologicznej pracy. Zyska Pan dodatkowe miejsce w kotłowni oraz nie będzie trzeba przeznaczać oddzielnego miejsca do przechowywania pelletu.
Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Buderus w której znajdują się powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm. Posiadają one jeden z najwyższych współczynników COP na rynku wynoszący 5,1. Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny regulator HMC 300 z możliwością zastosowania regulatora pokojowego oraz ma wbudowany moduł internetowy, pozwalający na sterowanie pompą za pomocą smartfona. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/powietrzne/logatherm-wpl-ar.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus