PDA

Zobacz pełną wersję : Rozłączanie rur żeliwnych kanalizacyjnych zaCEMENTOWANYCH



Mozajka2018
21-08-2018, 20:29
Witam. Problem jest taki że muszę rozmontować łączenie: rurę żeliwna z rurą żeliwną. Jest to odpływ z WC. Średnica rury to około 12 cm. Problem jest taki że chyba nie użyto sznurka lub jest on razem z kołnierzem całkowicie zalany chyba cementem. Jak to rozebrać żeby nie rozwalić kołnierza? Na razie skuliśmy beton... po milimetrze... wchodząc już częściowo małym przecinakiem między kołnierz i rurę. Ale rura ani drgnie. Proszę o Wasze propozycje. Kołnierza nie mogę wywalić - mieszkam w bloku. Może jakieś środki chemiczne do zmiękczania cementu...?

Bertha
21-08-2018, 21:52
Cięcie fleksem, potem łączy to się rurą PCV 110. Są elementy nabijane na żeliwo (nie pamiętam nazwy), miałem tak połączona starą instalację w budynku z nowym przyłączem, lecz to już historia.

dzabij
22-08-2018, 07:26
Teoretycznie można by próbować jedną z nich podgrzewać (tą z kielichem) i jednocześnie drugą zamrażać. Być może skurcz materiału utworzył by szczelinę wystarczającą do demontażu.

krybacki
22-08-2018, 09:01
Co forumowy "umnyj" to lepsza porada... Może ciekłym azotem polewać a podgrzewać mikrofalami? Z domowej piwniczki z ciekłym azotem i domowym generatorem mikrofal...

Weź brzeszczot i rozetnij wzdłuż tę rurę od wewnątrz. Potem parę puknięć młotkiem... Żeliwo jest miękkie, to pójdzie łatwo, trochę pomachasz, ale zrobisz ;) Jak nie lubisz machać, to zaopatrz się w piłę szablastą. Nie szarp, nie tłucz młotkiem bez umiaru - rury żeliwne bardzo lubią przerdzewieć i pękać na odgałęzieniach w trójnikach - jeżeli tam taki jest.

Końcówka do spasowania żeliwa z PCV nazywa się "traper". Można podłączyć PCV do żeliwa bez kielicha.

Bertha
22-08-2018, 09:03
Oooo, dziękuję - tego słowa mi zabrakło: traper.