PDA

Zobacz pełną wersję : Domek letniskowy drewniany - wybór ogrzewania



PolyCount
23-08-2018, 17:30
Witam,

Jestem w trakcie nabywania drewnianego domu letniskowego z poddaszem pełnej wysokości o powierzchni 72m2. Domek jest z lat 90. Skłąda sie z 30m2 aneksu + lazienka 5m2, na poddaszu pełnej wysokości 3 pokoje, ściany prawdopodobnie docieplone 5cm pianką.Brak wiedzy na temat docieplenia dachu. Dach pokryty gontem. Domek w części podpiwniczony. Jeśli chodzi o zastane ogrzewanie to na chwile obecną jest kominek - który zgodnie z relacja właściciela działa na zasadzie "pieca". Ciepła woda pochodzi z termy zasilanej butla gazowa. Zastanawiam się nad wywaleniem termy (która w chwili obecnej jest na zasadzie o zgrozo rosyjskiej ruletki zamontowana na kominku! Planuje modernizacja c.o i c.w.u. W planach mam wywalenie termy. Woda - studnia głębinowa , prąd + siła. Odprowadzenie nieczystości szambo.Założeniem jest przebywanie w domku tylko na weekendy , dni wolne, wiosna, lato jesień, zima, urlopy. Chciałbym aby instalacja była bezobsługowa, z możliwie małą ingerencja w strukturę domku przy zakładaniu tejże instalacji .

Rozważałem kilka opcji: instalacja grzewczą c.o i c.w.u oparta na:

1. piecu elektrycznym + zasobniku 100l (c.o + c.w.u)
2. Przepływowy podgrzewacz wody dla c.w.u (kabina+2 zlewy+ spłuczka) + c.o (3-4 grzejniki elektryczne)
3. Przepływowy podgrzewacz wody dla c.w.u (kabina+2 zlewy+ spłuczka) + c.o (elektryczne ogrzewanie podłogowe - maty grzewcze)
4.. Przepływowy podgrzewacz wody dla c.w.u (kabina+2 zlewy+ spłuczka) + c.o (grzejniki akumulacyjne)

Pytanie czy nie próbuje przekombinować, ewentualnie jaki inny rodzaj ogrzewania i pozyskiwania c.w.u powinienem rozważyć. Ogrzewanie na paliwo stałe odrzuciłem ponieważ dni pracujące domek stałby pusty i uzupełnianie paliwa byłoby niemożliwe) (w przypadku gdybym chciał utrzymywać temperaturę zapobiegająca przemrażaniu)

Przyznaje jestem w tym laikiem , szukam pomysłu zaczepnego.

Z góry dziękuje za pomoc.

boguslaw
24-08-2018, 09:31
Opcja 1. Kocioł elektryczny Kospel + grzejniki Regulus + zasobnik 50-80 litrów. Instalacja c.o. zalana płynem niezamarzającym (każdy płyn do chłodnic) z opcją utrzymywania dyżurnej minimalnej temperatury np. +5 oC. Sterowanie zdalne poprzez WiFi lub programator tygodniowy - nagrzanie obiektu i wody bezpośrednio przed przyjazdem.
Odradzam szczególnie podgrzewacz przepływowy do prysznica....

Pozdrawiam
Bogusław

PolyCount
24-08-2018, 09:59
Opcja 1. Kocioł elektryczny Kospel + grzejniki Regulus + zasobnik 50-80 litrów. Instalacja c.o. zalana płynem niezamarzającym (każdy płyn do chłodnic) z opcją utrzymywania dyżurnej minimalnej temperatury np. +5 oC. Sterowanie zdalne poprzez WiFi lub programator tygodniowy - nagrzanie obiektu i wody bezpośrednio przed przyjazdem.
Odradzam szczególnie podgrzewacz przepływowy do prysznica....

Pozdrawiam
Bogusław

Witam dziękuję za pomoc. Patent na płyn do chłodnic przyznam że pomysłowy, wtedy to musi byc w obiegu zamkniętym a co z c.w.u?

boguslaw
25-08-2018, 21:09
Jeśli zimą w obiekcie nie będzie utrzymywana temperatura "dyżurna" +5 oC, wówczas instalację wodną, w tym c.w.u. należy zbudować tak, by dało się z niej spuścić wodę (rury prowadzić z odpowiednimi spadkami) zamknąć zawór zasilający, odkręcić wszystkie krany, i otworzyć zawór spustowy położony w najniższym punkcie instalacji.. Spuszczenie wody z instalacji wody użytkowej to jedno, na czas mrozów należy ponadto do każdego syfonu, szczególnie w toalecie nalać trochę Petrygo czy też innego Borygo... Instalacja c.o. jest bezpieczna bez względu na temperaturę.

Pozdrawiam
Bogusław

Ps. Podgrzewacz przepływowy do prysznica, by zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody, musi mieć potężną moc. Wszystko także zależy od dT pomiędzy wodą zimną a tą jaką chcemy uzyskać. Zimą i wczesną wiosną woda w rurach wodociągowych jest b. zimna, zatem dT jest bardzo duża...

PolyCount
26-08-2018, 10:04
Jeśli zimą w obiekcie nie będzie utrzymywana temperatura "dyżurna" +5 oC, wówczas instalację wodną, w tym c.w.u. należy zbudować tak, by dało się z niej spuścić wodę (rury prowadzić z odpowiednimi spadkami) zamknąć zawór zasilający, odkręcić wszystkie krany, i otworzyć zawór spustowy położony w najniższym punkcie instalacji.. Spuszczenie wody z instalacji wody użytkowej to jedno, na czas mrozów należy ponadto do każdego syfonu, szczególnie w toalecie nalać trochę Petrygo czy też innego Borygo... Instalacja c.o. jest bezpieczna bez względu na temperaturę.

Pozdrawiam
Bogusław

Ps. Podgrzewacz przepływowy do prysznica, by zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody, musi mieć potężną moc. Wszystko także zależy od dT pomiędzy wodą zimną a tą jaką chcemy uzyskać. Zimą i wczesną wiosną woda w rurach wodociągowych jest b. zimna, zatem dT jest bardzo duża...




Ehh widzę że z c.w.u to może być trochę zachodu biorąc pod uwagę co weekendowe przyjazdy szczególnie zimą. A zastosowanie kotła dwu funkcyjnego do c.o i c.w.u w ciągłej pracy w tygodniu na temparaturach +5stopni a ddoatkowo ocieplenie rur c.w.u lub elektryczne ich podgrzewanie ma jakikolwiek sens?

boguslaw
26-08-2018, 10:17
Kocioł gazowy zatem też wchodzi w grę? Kocioł elektryczny nie wymaga kominów, nawiewów, wentylacji, dużej ilości miejsca etc. Można go nawet wstawić do wolnej szafki. Praktyczniejszy jest rozdział źródła ciepła dla c.o. i c.w.u. Przy c.w.u. warto w przyszłości pomyśleć o solarach i już teraz zabezpieczyć odpowiednie rozgałęzienia. Jeśli w domku ma być ustawiona temperatura dyżurna + 5 oC wówczas dodatkowe zabezpieczanie wewnętrznej instalacji wody użytkowej jest zbędne, jednakże przy zamieszkiwaniu w dużej odległości od obiektu, dla bezpieczeństwa zawsze spuszczałbym wodę z układu - nie martwiłyby mnie wówczas potencjalne wyłączenia czy też awarie sieci energetycznej. Nagrzewanie wody w zasobniku c.w.u. trwa relatywnie krótko i nie wymaga dużej mocy (około 2 kW).

Pozdrawiam z deszczowych Beskidów
Bogusław

PolyCount
26-08-2018, 11:17
Kocioł gazowy zatem też wchodzi w grę? Kocioł elektryczny nie wymaga kominów, nawiewów, wentylacji, dużej ilości miejsca etc. Można go nawet wstawić do wolnej szafki. Praktyczniejszy jest rozdział źródła ciepła dla c.o. i c.w.u. Przy c.w.u. warto w przyszłości pomyśleć o solarach i już teraz zabezpieczyć odpowiednie rozgałęzienia. Jeśli w domku ma być ustawiona temperatura dyżurna + 5 oC wówczas dodatkowe zabezpieczanie wewnętrznej instalacji wody użytkowej jest zbędne, jednakże przy zamieszkiwaniu w dużej odległości od obiektu, dla bezpieczeństwa zawsze spuszczałbym wodę z układu - nie martwiłyby mnie wówczas potencjalne wyłączenia czy też awarie sieci energetycznej. Nagrzewanie wody w zasobniku c.w.u. trwa relatywnie krótko i nie wymaga dużej mocy (około 2 kW).

Pozdrawiam z deszczowych Beskidów
Bogusław

Gaz tylko z butli wiec odpada. Chodziło mi o dwu funkcyjny kocioł elektryczny , coś takiego https://kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co/ekco-l1z.html , tylko nie wiem czy to nie za wydajne urządzenie jak na taki maly metraz. Z tym spuszczaniem wody , to racja nie wzielem pod uwagę możliwości wystąpienia przerw w dostawie energii.

fachman19
26-08-2018, 13:45
zdecydowanie klimatyzator jako główne źródło ciepła i kilka grzejników elektrycznych .
Montaż instalacji co z kotłem elektrycznym , rurami i grzejnikami Regulus to tylko ,zebyś kupił regulusy
Klimatyzator nie zamarznie , grzejniki elektryczne nie zamarzają .A podgrzewanie cwu wystarczy podgrzewacz pojemnościowy za 400 zł

boguslaw
28-08-2018, 07:01
Porada fachmana jest wyłącznie po to, żebyś nie kupił regulusów... W tym kierunku zrobi wszystko. Ad rem. Nie muszą być regulusy, zamontuj sobie jakieś inne grzejniki, chodzi o ideę, jednakże to właśnie regulusy działają najszybciej i najsprawniej w niższych temperaturach zasilania czynnika grzejnego a instalacja z nimi ma najmniejszą możliwą pojemność (kilka, max kilkanaście litrów) , co ma znaczenie przy spuszczaniu z niej wody lub użyciu płynu niezamarzającego a także dla wielkości naczynia wyrównawczego... Szybkość reakcji grzejników przy grzaniu prądem ma znaczenie dla poziomu jego zużycia.

Fachman, jak widać z postu powyżej lubi szum wentylatorów i wysokotemperaturowe źródła ciepła. Nie każdy jednak tak ma i nie po to się jedzie na weekendowy wypoczynek...

Pozdrawiam
Bogusław

eliks
28-08-2018, 07:20
No ja mam trochę prostszy domek 35m2 i używam go max do października. Aneks kuchenny + łazienka z prysznicem. Źródło ciepła to oczywiście klimatyzator, ciepła woda z podgrzewaczy przeplywowych.

boguslaw
28-08-2018, 14:38
Czyli w regularnym sezonie grzewczym domek nie jest użytkowany... W okresach przejściowych trzeba domek dogrzewać głównie nocą...
Podgrzewacze przepływowe do kranów mogą być, natomiast do prysznica to nieporozumienie, chyba, że ktoś lubi się myć w słabiutkim strumieniu wody....

Pozdrawiam
Bogusław

eliks
29-08-2018, 20:40
Dlatego pisałem że u mnie inna sytuacja bo to jednak domek typowo letnisko-jesienny. Z racji że to 4 strefa i domek nad jeziorem, raczej nie wyobrażam sobie dmuchania klimatyzatorem w zimę ale również nie wstawiał bym kotła na paliwo stałe czy kominka. Pewnie skończyło by się na jakiejś formie grzania prądem.
Powiem Ci Bogusław że nie ma z tym prysznicem żadnego problemu, przynajmniej ja takowego nie zauważyłem. Zlewozmywak i prysznic obsługuje jeden podgrzewacz AEG znacznej mocy, który wisi sobie w szafce.

boguslaw
30-08-2018, 04:20
(...) Podgrzewacz przepływowy do prysznica, by zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody, musi mieć potężną moc. Wszystko także zależy od dT pomiędzy wodą zimną a tą jaką chcemy uzyskać. Zimą i wczesną wiosną woda w rurach wodociągowych jest b. zimna, zatem dT jest bardzo duża...

Dokładnie o tym pisałem. Przymierzając się do przepływówki do prysznica, należy doczytać ile litrów ciepłej wody uzyskamy na minutę... Ważna jest temperatura zimnej wody na wejściu do podgrzewacza. Między zimą a latem może ona być znaczna. Dlatego też znacznie bezpieczniejsze dla komfortu kąpieli jest posiadanie podgrzewacza pojemnościowego c.w.u.

Pozdrawiam
Bogusław