PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić ogrzewanie warsztatu w piwnicy?



Janekk1234
25-08-2018, 08:28
Dzień dobry potrzebuję porady.
Mam pracownię tzn warsztat pracy w nieogrzewanej piwnicy w domku z lat 70.
Przetrwalem tam juz 3 zimy, grzałem farelkiem, do tego grube spodnie dwie pary skarpetek i jakoś to było. Ale teraz chcę to ucywilizować. Wymienić okna na lepsze bo teraz są jednoszybowe. Ocieplic drzwi.
No i najważniejsze czyli podłoga. To stąd zimą ciągnie chłód. Jest to nieocieplony chudziak. Chcę tam dać ze 3 cm płyty pir.
I teraz mam dwie opcje.
1. Grzać piecykiem gazowym takim przenosnym lub farelkiem,
2. Na płycie pir położyć kable grzewcze na prąd i zalać je wylewką betonową. Jaka gruba by musiała być ta wylewka?

Opcja druga wydaje mi się lepsza ale na pewno droższa...

Powierzchnia warsztatu 30m2.

Dziękuję za pomoc

Janekk1234
25-08-2018, 08:35
Czy XPS ma dużo gorszą wartość izolacyjną w porównaniu z płytami PIR?

Janekk1234
26-08-2018, 05:17
Nikt?

G69
26-08-2018, 05:45
Jest jeszcze trzecia opcja,klimatyzator.Energetycznie ogrzanie tej powierzchni powinno wyjść 2-2,5 razy taniej w porównaniu z farelką czy kablami.
Tyle,że kilka tysięcy trzeba by wydać.

Janekk1234
26-08-2018, 08:53
Zastanawiam się o ile podniesie się komfort gdy od chudziaka już nie będzie ciągnąć zimno gdy położę tą izolację... No i nowe okna.
Więc może starczy taki piecyk gazowy albo elektryczne grzejniki.
Trochę przeraża mnie robienie nowej posadzki... Jej schnięcie potem. Chociaż wydaje się że komfort grzania od podłogi by był najkorzystniejszy.

iskawaw
27-08-2018, 14:26
Może elektryczne promienniki podczerwieni. Ogrzewają punktowo - zero instalacji - tylko podpiąć do prądu. Dają natychmiastowe ciepło. Zdecydowanie bardziej nowoczesne rozwiązanie niż farelki. Np. takie jak tu: :spam:





Dzień dobry potrzebuję porady.
Mam pracownię tzn warsztat pracy w nieogrzewanej piwnicy w domku z lat 70.
Przetrwalem tam juz 3 zimy, grzałem farelkiem, do tego grube spodnie dwie pary skarpetek i jakoś to było. Ale teraz chcę to ucywilizować. Wymienić okna na lepsze bo teraz są jednoszybowe. Ocieplic drzwi.
No i najważniejsze czyli podłoga. To stąd zimą ciągnie chłód. Jest to nieocieplony chudziak. Chcę tam dać ze 3 cm płyty pir.
I teraz mam dwie opcje.
1. Grzać piecykiem gazowym takim przenosnym lub farelkiem,
2. Na płycie pir położyć kable grzewcze na prąd i zalać je wylewką betonową. Jaka gruba by musiała być ta wylewka?

Opcja druga wydaje mi się lepsza ale na pewno droższa...

Powierzchnia warsztatu 30m2.

Dziękuję za pomoc

Janekk1234
28-08-2018, 16:51
Zdecydowałem się dać na istniejący chudziak, 4cm płyty pur, na to kable grzewcze i całość przykryje gresem technicznym 1cm. Całość 15m2 kabli będzie sterowane termostatem, pobór mocy 1800W.

Janekk1234
30-08-2018, 19:33
Ma to prawo się udać? Niby kafle czy gres należy kłaść na wylewkę betonową. Ja mam nadzieję że płyta pur 4cm będzie sztywna, dam grubo kleju do płytek specjalnego do dużych formatów rozpływny typu s1. Grzebień półokrągły 12mm. Gres 60x60 1cm gruby.
Zastanawiam się co może się dziać skoro to nie jest wg sztuki budowlanej. Dodam że to warsztat będzie a nie salon gdzie ta dokładność jest bardziej wymagana.
Płyty pur są z obu stron pokryte aluminium. Dosyć śliskie, jak klej się tego chwyci?

ghostoen
30-08-2018, 20:20
Jeśli sie da warto skuć chudziak pogłębić i dać nowy oraz z 10 styropianu i 5 wylewki jeśli nie ma pan możliwości skucia lub nie chce pan to proponuje kilka legarów na przekladce, całość dsc styropian 5 cm i płyty osb. I podloga zaizolowana i sztywna wysokość od chudziaka ok7 cm . Pana rozwiązanie kojarzy mi sie z duza praca, przeplaceniem na płytach, kleju a efekt na końcu odparzone i popękane płytki / gres. Jako ogrzewanie zależnie co ma pan w domu proponuje przy gazie promiennik gazowy / przy zwykłym co nagrzewnice z wentylatorem i wężownicą świetna sprawa / lub zwykły grzejnik.

Janekk1234
30-08-2018, 20:57
Te 6 cm to max jaki chcę podnieść podłogę. Skuwanie ani grzanie gazem też nie wchodzi w grę.
Może dać jakąś siatkę pod gres i zatopić tę siatkę w kleju?

eliks
30-08-2018, 21:35
Wiesz ile będzie kosztowało Cię topienie kabli w Atlasie Plusie np.? Pewnie worek na 1m2 i wciąż niezgodnie ze sztuką chociaż znając Plusa, wytrzymał by to. Nie wziąłeś jednak pod uwagę czegoś co jest stworzone do takich rzeczy Atlas ZW330 czy Postar20. W twoim przypadku zalecam Ci głównie ZW. To szybkosprawna zaprawa wyrównująca z wloknem od 3 do 30mm. Przy 5mm po możesz kleić płytki po 5h. A wtedy wystarczy Ci grzebień 5mm i klej C2T.

ghostoen
30-08-2018, 21:56
Skucie chudziaka to dzien dwa roboty, i zrobione jak trzeba. Promiennik gazowy to była jedna z trzech propozycji grzania. Dodatkowa to ko piec gazowy turbo na butle gazowa lub gaz ziemny. Ale myślę ze ogrzewanie pan ma w domu wiec najtańszą opcja to grzejnik poprostu. Powiem tak powinno byc zrobione tak Chudziak> izolacja>ocieplenie>posadzka wszelkie inne rozparzania problemu to juz raczej zapytania typu cos zróbmy nie ważne co i jak. Siatka wzmocni klej ale klej to nie posadzka i napewno nie zastąpi jej nawet z drutem grubością 1,5 cm . No niestety jak dla mnie szczerze gdybym miał wydać pieniądze na gres i te płyty klej i robic byle coa tam bylo to myślę ze lepiej wylać 4 cm posadzki za zbroić i 2 cm styropianu wtedy ma to ręce i nogi pańskie rozwiązanie niestety nie i nigdy bym tak nie zrobił ani nie polecił bym nikomu tak robic.

ghostoen
30-08-2018, 22:03
Ta zaprawa jest wyrównująca a niezastępująca posadzkę pomimo uwlokien polipropylenowych. Do ubytków lub wyrównania posadzki ok ale nie zamiast posadzki.

Janekk1234
30-08-2018, 22:42
Kładzie się gres na płyty drewniane czy OSB to i PUR da radę.
PUR kupilem 4cm płyta za m2 12zlotych. Aluminiowa naklejki z obu stron. Z demontażu te płyty pianki.
A gres techniczny za 30zł m2 więc dobre ceny.
Może faktycznie dać najpierw zaprawę zamiast grubo kleju bo worek 50zl za 25kg Mapei mam.

Janekk1234
30-08-2018, 22:47
Kabel grzewczy ma 6mm grubość

eliks
31-08-2018, 07:19
Jak nie chcesz kuć to zatop kable w czymś co się do tego nadaje. Co do kleju, ja akurat Mapei nie lubię ze względu na jego ograniczenia, wystarczy odwrócić worek i poczytać. Zatop te 7mm w zaprawie szybkosprawnej.

dwiecegly
31-08-2018, 08:42
Dla mnie to całe odizolowanie sie od gruntu to bardzo slabo wypali. Dom 50letni, zapewne zero izolacji fundamentow i scian poniżej gruntu więc zatrzymanie ciepła w podlodze ktore i tak bedzie słabe (tylko 4cm izolacji) nie zda egzmainu bo wiekszosc ciepla pojdzie mostkami przez sciany piwnicy i fundament. Nie grzałbym tej slabo zaizolowanej podlogi tylko po prostu grzał powietrze, nie wazne jak... choćby tą mała klimą jak ktos zaproponował. PEwnie wyjdzie niewiele drożej niz caly ten bajzel z podlogą.

Janekk1234
31-08-2018, 09:13
Dla mnie to całe odizolowanie sie od gruntu to bardzo slabo wypali. Dom 50letni, zapewne zero izolacji fundamentow i scian poniżej gruntu więc zatrzymanie ciepła w podlodze ktore i tak bedzie słabe (tylko 4cm izolacji) nie zda egzmainu bo wiekszosc ciepla pojdzie mostkami przez sciany piwnicy i fundament. Nie grzałbym tej slabo zaizolowanej podlogi tylko po prostu grzał powietrze, nie wazne jak... choćby tą mała klimą jak ktos zaproponował. PEwnie wyjdzie niewiele drożej niz caly ten bajzel z podlogą.

4 cm pianka PUR to jest jak 10 cm styro. wg mnie to spora izolacja. grzanie ma być bez akumulacji, na okres gdy bede przebywał w warsztacie. grzanie podłogi ma sporo większy komfort niż powietrze,...

asolt
31-08-2018, 09:39
4 cm pianka PUR to jest jak 10 cm styro. wg mnie to spora izolacja. grzanie ma być bez akumulacji, na okres gdy bede przebywał w warsztacie. grzanie podłogi ma sporo większy komfort niż powietrze,...

Zalezy lakiego styropianu, 4 cm PUR lambda 0,022 to ok 6 cm styro 0,031. Nie jest to ani sporo, ani duzo, jest to tragicznie mało.

dwiecegly
31-08-2018, 10:31
Grzejąc powietrze właczasz ogrzewanie wtedy kiedy potrzebujesz. W 2h nagrzejesz sobie takie pomieszczenie. Podlogowke musisz grzać bez przerwy, nagrzanie podlogi zajmie wieeeeele godzin, szczegolnie ze polowa tego ciepla ucieknie ci przez tą minimalną izolacje do ziemi a kilkanascie procent przez zimne piwniczne ściany. Twoj wybór nie był ani ekonomiczny ale łatwy w realizacji. Podlogowka jest ok w części mieszkalnej domu a nie w piwnicy z ktorej jak mniemam bedziesz korzystał najwyzej jakis ułamek dnia i to pewnie tez nie każdego dnia. reszte czasu bedziesz ogrzewał glebe. Pewnie cie podkusi żeby wyłaczać ogrzewanie na dni kiedy nie bedziesz z niej korzystał. Tyle że ponowne ogrzanie tego pomieszczenia znowu zajmie z dwa dni.

eliks
31-08-2018, 10:57
Fakt, że inwestor nie wziął pod uwagę dużej bezwładności podłogowki, która da się we znaki przy sporadycznym użytkowaniu tego miejsca.

Janekk1234
31-08-2018, 12:35
Miejsce to 25 m2 warsztatu. Korzystam z niego 5 dni w tygodniu. Zobaczymy co z tego będzie. Rachunek większy o te 300zł na zimę w stosunku do tańszego grzania są do zaakceptowania.
Naprawdę 4cm pur to tak śmiesznie mało jeśli chodzi o posadzkę? Dodam że jest ta płyta oklejona aluminium

asolt
31-08-2018, 12:43
Miejsce to 25 m2 warsztatu. Korzystam z niego 5 dni w tygodniu. Zobaczymy co z tego będzie. Rachunek większy o te 30zł na zimę w stosunku do tańszego grzania są do zaakceptowania.
Naprawdę 4cm pur to tak śmiesznie mało jeśli chodzi o posadzkę? Dodam że jest ta płyta oklejona aluminium

A okleina z aluminium to co ma dodatkowo dac?, bez niej opór cieplny jest taki sam.

Janekk1234
31-08-2018, 12:57
Nie wiem czy taki sam. Skoro folie ratownicze też są z podobnego materiału.

asolt
31-08-2018, 13:22
Nie wiem po co ocieplamy domy styropianem , wystarczy przeciez folia aluminiowa. Niby zwykłe forum tematyczne a ile epokowych pomysłow, nic tylko skorzystać

Janekk1234
31-08-2018, 17:11
Nie wiem po co ocieplamy domy styropianem , wystarczy przeciez folia aluminiowa. Niby zwykłe forum tematyczne a ile epokowych pomysłow, nic tylko skorzystać

odpowiedziałem tylko na stwierdzenie że warstwa aluminium NIC nie daje . Twierdzę że jednak daje, a nie że ma zastąpić właściwą izolację. Zresztą i tak zdzieram to aluminium żeby klej do gresu lepiej się przyczepił .

Poniżej fotki z dzisiejszej roboty. Matę na chwilę włączyłem po kilkunastu sekundach bylo wyraźnie czuć z niej ciepło.
Pianką ociepliłem połowę bramy wejściowej którą zamknę na stało i ocieple jeszcze kolejną warstwą płyty PUR.
To co teraz już leży na podłodze - płyta PUR cieplutka. Czuć od razu różnicę temperatury nieogrzanej posadzki


418178


418179

418180

eliks
31-08-2018, 17:49
Janek do kleju S1 nie musisz zdzierać aluminium jeśli dobrze się trzyma. Kleiłem na lastriko, różne rodzaje płyt pochodzenia drzewnego i nie ma z tym problemu.

Janekk1234
31-08-2018, 17:50
to amelinium złazi całymi płatami razem z warstwą papieru. usuwam więc.418181

mam nadzieje że to że od spodu nie usunąłem tej wartswy, nic nie popsuje...tam kleiłem na pianke oczywiście...

aluminium zdjęte, większe nierówności między płytami zniwelowane, reszte zaprawy użyłem do przetarcia powierzchni. 418183

eliks
31-08-2018, 19:28
No i ok. Ale to wreszcie będziesz topić w czymś tą matę? Jeśli masz opcję zalania klejem do płytek to patrz dokładnie na obostrzenia kleju. Dlatego tak krzywo patrzę na Mapei bo ludzie kupują klej bo jest napisane że elastyczny. Oczywiście już wiem że ty umiesz "czytać" kleje C1T, C2T, S1 itd. ale pamiętam, kiedyś odwracam worek Mapei (na pewno był przynajmniej C2T) a tam się okazuje że ani dużych kafli nie mogę bo max 45x45 ani grubszej warstwy bo parametry trzyma tylko przy grzebieniu 5mm. Jeśli masz Keraflexa Maxisa to ujdzie bo tu można do 1.5cm wg normy pojechać. Ja lubię Atlasy, bo tutaj widziałem największe "sztuczki" z tymi klejami, jak 3cm warstwa kleju na płycie wiórowej 32mm, kafle 45x45cm i to w łazience, gdzie dzień w dzień na posadzce wibrował automat. Nie wiem jak teraz, bo już tego miejsca nie widuje, ale przez 3 lata nie było żadnego pęknięcia :) To na Elastyku, czyli kleju elastycznego, ale nieodkształcalnego.

Janekk1234
31-08-2018, 20:45
Kable będą zatopione w kleju do płytek. Mam 4 worki 25kg ale muszę dokupić jeszcze to wezmę atlasu ten s1.

Grzebień 12mm półokrągły.

Doświadczenie w kafelkowaniu mam mizerne ale jestem dobrej myśli.

eliks
31-08-2018, 20:47
To kup paczkę włókna i dosyp do Mapei. Do altasa nie musisz bo już ma.

Janekk1234
01-09-2018, 20:24
pierwszy próbny pasek gresu. na razie ten pod ścianą nie będzie miał kabli. grzebien mam 12mm ale nie dawałem kleju na plytke , po pomierzeniu wyszło że warstwa kleju pod plytką już przyklejoną, ma 8 mm. okolo 8 kg kleju na m2 wychodzi.
kabel grzewczy ma 6 mm grubości.
jutro cisnę dalej :)

418195

eliks
01-09-2018, 22:29
Ten grzebień półokrągły to bardziej na kafle 60x60 ale ważne żeby działało i żebys gres nie był "pusty". Pamiętaj że przynajmniej ten 1mm to ci klej jeszcze wciągnie, zależy jaki klej i ile wody. Wygląda że może być ok.

Janekk1234
02-09-2018, 18:18
Dziś trochę zrobiliśmy z kolegą. On i grzebień najlepsze narzędzia moje ;)
https://images89.fotosik.pl/29/8bd4dcfdf3253b03med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/8bd4dcfdf3253b03)

eliks
02-09-2018, 19:19
Tylko poczekaj kilka dni z odpałem :)

Janekk1234
02-09-2018, 19:26
Tylko poczekaj kilka dni z odpałem :)

Znaczy się nie chodzić po kaflach 48godzin. Potem zrobić fugi.
A kable to w instrukcji pisze że czekać do pełnego wyschnięcia nawet 28 dni.
Dziwne. Co może się stać takim kablom nawet jakbym włączył...

Cenowo wyszło mnie zrobienie tych 25m2 :
Kable grzewcze 750
Gres 750
Pianka pur 800
Kleje i inne 1000

Okolo 125 złotych na m2. Robota 4 dni swoja.

eliks
02-09-2018, 20:01
Już ci mówię. Przez 28 dni zazwyczaj opisywane jest pełne katalogowe schnięcie wylewki, i tak jest podawane na macie dla bezpieczeństwa. 48h bez chodzenia wystarczy i tak na poważnie, przy tej pogodzie po 7 dniach możesz wstępnie sprawdzić matę.

Janekk1234
19-12-2018, 22:05
chciałem uzupełnić że ogrzewanie świetnie się sprawdza.
pozdrawiam