PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór tymczasowego ogrzewania.



kulunkele
25-08-2018, 09:43
Witam,
Mam taką sytuację że dom jest gotowy, instalacja c.o. na piec gazowy także, lecz na przyłącze gazu trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy.
Piec to dedietrich mcr home 24/28 mi, dwu funkcyjny, kondensacyjny - możliwość zasilania lpg.
Rozważam że dwie opcje:
1. Tymczasowe zasilanie pieca z butli 11kg, opcja nie najtańsza i upierdliwa, butla powinna na 2 dni starczyć według przeciętnych opini w internecie. Po wykonaniu przyłącza wrócić na gaz ziemny.
2. W planie jest zwykły kominek, lecz w takim przypadku rozważam kominek z płaszczem wodnym, który musiałby grzać c.o. jak i cwu, z prowadzeniem rur nie powinno być problemu bo kominek znajduje się 5m w linii prostej od.pieca bez większych przeszkód.
Na plus kominka jest to że będzie on obniżać rachunki w przyszłości.

Proszę o konstruktywne opinie co najlepiej w takiej sytuacji zrobić.
Uważam że opcja zwykłego kominka nie dogrzeje odpowiednio wszystkich pomieszczeń, lecz pozostał by problem podgrzania wody, a kupno a następnie sprzedaż bojlera do podgrzania wody uważam że zły pomysł.

fachman19
26-08-2018, 16:42
Witam,
Mam taką sytuację że dom jest gotowy, instalacja c.o. na piec gazowy także, lecz na przyłącze gazu trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy.
Piec to dedietrich mcr home 24/28 mi, dwu funkcyjny, kondensacyjny - możliwość zasilania lpg.
Rozważam że dwie opcje:
1. Tymczasowe zasilanie pieca z butli 11kg, opcja nie najtańsza i upierdliwa, butla powinna na 2 dni starczyć według przeciętnych opini w internecie. Po wykonaniu przyłącza wrócić na gaz ziemny.
2. W planie jest zwykły kominek, lecz w takim przypadku rozważam kominek z płaszczem wodnym, który musiałby grzać c.o. jak i cwu, z prowadzeniem rur nie powinno być problemu bo kominek znajduje się 5m w linii prostej od.pieca bez większych przeszkód.
Na plus kominka jest to że będzie on obniżać rachunki w przyszłości.

Proszę o konstruktywne opinie co najlepiej w takiej sytuacji zrobić.
Uważam że opcja zwykłego kominka nie dogrzeje odpowiednio wszystkich pomieszczeń, lecz pozostał by problem podgrzania wody, a kupno a następnie sprzedaż bojlera do podgrzania wody uważam że zły pomysł.

zamontuj klimatyzator w salonie na dole .Ustaw w trybie ogrzewania . Ja tak grzałem w czasie budowy . wychodziło 40 zł na tydzień w mrozy temperatura 17 *C

Stermaj
26-08-2018, 18:16
Kominek bez bojlera nie ogrzeje CWU. CO może tak, ale zapewne musi mieć osobny obieg otwarty, więc dodatkowy wymiennik ciepła.
Najtaniej z tego pewnie wyjdzie LPG ale nikt Ci nie uruchomi kotła w takim układzie (butla11kg), pytałem kiedyś o to. No chyba, że podejmiesz się sam na taką partyzantkę i pokręcisz śrubkami i ustawieniami kotła a potem przestawisz z powrotem na gaz ziemny. Pamiętaj LPG jet cięższy od powietrza i zbiera się przy podłodze. Częsta wymiana butli to to zmęczenie śrubunków, uszczelek i ryzyko wycieku gazu. Potrzebny jest też odpowiedni reduktor. Taka partyzantka to tylko na zewnątrz budynku. Powiem krótko, masz poważną zagwozdkę. Może jakieś rozwiązania elektryczne.

kulunkele
26-08-2018, 21:28
Piec jest fabrycznie przystosowany także do lpg przez producenta, choć rozumiem że nie założył że będzie to butla 11kg.
Kominek z PW jednak odpuszczam i będzie zwykły, rozważe jeszcze tylko jak grzać wodę.
Czy klimatyzator może być uruchomiony bez zewnętrznej części tylko do grzania?
Ponieważ mam taki w planie ale w innym pomieszczeniu ale tam na razie odpada.