PDA

Zobacz pełną wersję : Piec tymczasowy 2-3 lata do nowego domu



zusto198
25-08-2018, 11:04
Witam razem z żoną od ostatnich kilka tygodniu próbujemy wybrać piec do naszego domu, który mamy aktualnie w budowie, niestety jesteśmy w dość specyficznej sytuacji, bo za 2-3 lata będziemy mieć możliwość podłączenia się do gazu z sieci, a przez te 2-3 lata będziemy musieli coś wstawić. Gdzie z założenia nie chcielibyśmy wydawać za dużo pieniędzy, wiadomo...

Ale może słowem wstępu odnośnie warunków:

Domek z porotermu, będzie ocieplony 15cm styropianem (nie znaleźliśmy ekipy, która podjęłaby się ocieplaniem wełną, styropian lepszej jakości), 3 kondygnacje (piwnica - połowicznie w ziemi, parter, poddasze - nie wykorzystywane przez najbliższe lata, ocieplone wełną ursa platiunum 32(podobno jedna z lepszych)). Ogólnie ~240m, gdzie korzystając z kalkulatora znalezionego w sieci oszacowałem, że piec powinien być max 18kw. W domu będzie zainstalowana rekuperacja.

Podłogowe ogrzewanie na parterze oraz na korytarzu i w łazience na poddaszu, w pokojach sypialnianych grzejniki, w piwnicy grzejniki. Grzejniki dobierane pod ogrzewanie gazowe.

I teraz przechodząc do meritum... Co polecacie zainstalować w kotłowni żeby nie pchać się szczególnie w koszty. Osobiście moim faworytem jest piec na pellet z dobrym sterownikiem (zależy mi żebym nie musiał często chodzić do kotłowni). Rozumiem, że jest to rozwiązanie droższe, ale później ten piec by pracował w celu podgrzewania wody w okresie letnim. Pytanie do doświadczonych użytkowników czy widzą tutaj jakąś bardziej rozsądną opcję, które pozwoli nam zaoszczędzić trochę gotówki. Jeśli też jesteście w stanie polecić jakiś model pieca to byłbym wielce wdzięczny.

Alternatywne pytanie, czy lepiej będzie się nastawiać na podgrzewanie wody gazem, czy ewentualnie może zainstalować grzałkę i włączać ją co dwa dni w taryfie nocnej?

Kaizen
25-08-2018, 11:24
Masz komin nadający się do peletu?

Gdybyś miał podłogówkę, to grzalka elektryczna w rurze czy kociol elektryczny byłyby najrozsądniejszym wyborem. Ale przez marną akumulacyjność drogo wyjdzie w używaniu. Chociaż dalej warte rozważenia, bo i tak w 3 lata sumarycznie może to być najtańsze.
Moze duży bufor z grzałką i jednak prąd w taniej strefie?
A może kocioł docelowy (który da się przestawić gaz ziemny/propan) i butla?

Zebrałbym oferty i przeliczył koszty montażu, przesiadki i ogrzewania.
A może pompa ciepla jako docelowe rozwiązanie?

Generalnie nie ma prostej odpowiedzi.

G69
25-08-2018, 12:20
Osobiście moim faworytem jest piec na pellet z dobrym sterownikiem (zależy mi żebym nie musiał często chodzić do kotłowni).
I tak zrób.Dopóki gazu nie ma na działce to zawsze są to tylko płonne obietnice i tak naprawdę 2-3 lata może się przerodzić w kolejne oczekiwanie.
Dobre sterowanie to moim zdaniem zawory mieszające z siłownikami prowadzone czujnikiem pogodowym i krzywą grzewczą.
Tak z ciekawości co cię zniechęca do ogrzewania podłogowego w całym domu?

Arturo72
27-08-2018, 00:51
Witam razem z żoną od ostatnich kilka tygodniu próbujemy wybrać piec do naszego domu, który mamy aktualnie w budowie, niestety jesteśmy w dość specyficznej sytuacji, bo za 2-3 lata będziemy mieć możliwość podłączenia się do gazu z sieci, a przez te 2-3 lata będziemy musieli coś wstawić. Gdzie z założenia nie chcielibyśmy wydawać za dużo pieniędzy, wiadomo...

Ale może słowem wstępu odnośnie warunków:

Domek z porotermu, będzie ocieplony 15cm styropianem (nie znaleźliśmy ekipy, która podjęłaby się ocieplaniem wełną, styropian lepszej jakości), 3 kondygnacje (piwnica - połowicznie w ziemi, parter, poddasze - nie wykorzystywane przez najbliższe lata, ocieplone wełną ursa platiunum 32(podobno jedna z lepszych)). Ogólnie ~240m, gdzie korzystając z kalkulatora znalezionego w sieci oszacowałem, że piec powinien być max 18kw. W domu będzie zainstalowana rekuperacja.

Podłogowe ogrzewanie na parterze oraz na korytarzu i w łazience na poddaszu, w pokojach sypialnianych grzejniki, w piwnicy grzejniki. Grzejniki dobierane pod ogrzewanie gazowe.

I teraz przechodząc do meritum... Co polecacie zainstalować w kotłowni żeby nie pchać się szczególnie w koszty. Osobiście moim faworytem jest piec na pellet z dobrym sterownikiem (zależy mi żebym nie musiał często chodzić do kotłowni). Rozumiem, że jest to rozwiązanie droższe, ale później ten piec by pracował w celu podgrzewania wody w okresie letnim. Pytanie do doświadczonych użytkowników czy widzą tutaj jakąś bardziej rozsądną opcję, które pozwoli nam zaoszczędzić trochę gotówki. Jeśli też jesteście w stanie polecić jakiś model pieca to byłbym wielce wdzięczny.

Alternatywne pytanie, czy lepiej będzie się nastawiać na podgrzewanie wody gazem, czy ewentualnie może zainstalować grzałkę i włączać ją co dwa dni w taryfie nocnej?
Jedyną rozsądną opcją jeśli dom nie jest do końca zbabolowany przez grzejniki ścienne jest pompa ciepła p-w,skoro ma być WM z reku to rezygnacja z komina.
Wyjdzie znacznie taniej w inwestycji niż kocioł na pellet+komin+przyłącze gazu+gaz w domu i będzie przy okazji taniej w eksploatacji.
Jeśli dom jest zbabolowany do końca to nic tylko rozłożyć ręce....

Gaz mam przed działką i tam pozostał ;)

zusto198
28-08-2018, 22:30
Masz komin nadający się do peletu?

mam komin o dużym przekroju, tak czy inaczej planowałem tam wrzucić odpowiedni wkład


A może kocioł docelowy (który da się przestawić gaz ziemny/propan) i butla?

myślałem o tym, ale po rozmowie z osobą , która korzysta z butli zrezygnowałem


A może pompa ciepla jako docelowe rozwiązanie?

bardzo bym chciał, ale na tą chwilę nie mamy takiego budżetu...nie wykluczam opcji, że za te 2-3 lata zamiast gazu postawię jednak na pompę


Generalnie nie ma prostej odpowiedzi.

Doskonale jestem tego świadomy, dlatego przyszedłem tutaj po opinie ludzi z wiekszym doświadczeniem :)


Tak z ciekawości co cię zniechęca do ogrzewania podłogowego w całym domu?

Opinie innych, że lepiej się śpi w pomieszczeniach gdzie nie ma ogrzewania podłogowego


skoro ma być WM z reku to rezygnacja z komina.

na to niestety już za późno :D

eliks
29-08-2018, 21:05
A ile chcesz wydać na kocioł pelletowy? To bardzo podrożało w tym roku.

karoka65
29-08-2018, 21:52
Pewnie te włoskie mocno podrożały u forumowych instalatorów :)
Nasze nie podrożały :)

eliks
30-08-2018, 08:27
Nie pitol Karoka, wszystko podrożało. Nie wiem co znaczy "nasze" ale krajowe ogólnie podrożały bo teraz ciężko coś sensownego poniżej 10 000zł kupić.

karoka65
30-08-2018, 08:56
To że nie idzie kupić poniżej 10 tysi nie oznacza że podrożały.
U mnie peleciaki nie drożały chyba ze dwa lata i są w tych samych cenach, ba obecnie nie podnosząc ceny w standardowym wyposażeniu jest moduł radiowy ( 69pln ), czujnik pogodowy radiowy ( 146pln ) i czujnik pokojowy radiowy ( 246pln ) także Ty nie pitol :)

eliks
30-08-2018, 20:55
U Ciebie nihy nie podrożały ale spójrz na Kostrzewe, Cichewicza, Defro czy nawet Pleszewskie twory. Mam jakieś rozpoznanie jako klient bo od połowy sezonu mierzylem się już z wymianą kotła i mam wyceny np. Defro. Jak zrobili Alfe którą wycenili na 14000 (nie pełna opcja) to wszyscy krzyczeli że droga a teraz to prawie standard. Ale producenci poczuli kasę, do smieciucha dostawiają zasobnik, wkładają Kipi, sterownik, ładnie malują i proszę, nowy produkt marki, kupujta póki świeże.

Daj Karoka jakąś stronę do siebie.

karoka65
30-08-2018, 21:01
A co mnie obchodzi jakiś ko, ci czy de?
Nie będę podawał linków bo nie opłaciłem profilu, 6 lat wystarczy.
Inni nie dali grosza a handelek na forum kwitnie jak ta lala.
Ja nie muszę nic sprzedawać nikomu z forum.

eliks
30-08-2018, 21:05
To daj na PW :-)

karoka65
30-08-2018, 21:17
Wysłałem na PW.
Musze jednak Cie publicznie przeprosić bo Cie skłamałem.
Te pelleciaki nie podrożały od dwóch a prawie od czterech lat, sprawdziłem w starych fakturach :)
Dodatkowo wzrosło wyposażenie standardowe w postaci radia, także można by spokojnie napisać ze nawet potaniały :)

Konsultant marki Junkers
06-09-2018, 13:44
Witam,

Jeżeli będzie posiadał Pan możliwości podłączenia sieci gazowej do budynku w niedalekiej przyszłości to zamiast wybierać kocioł na paliwo stałe polecam zastanowić się nad zastosowaniem gazowego kotła kondensacyjnego zasilanego gazem LPG. Zbiornik gazu LPG można dzierżawić od dostawcy gazu LPG, a po podłączeniu do sieci gazowej można po prostu odstąpić od umowy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania tego samego kotła gazowego po jego wcześniejszym przezbrojeniu na zasilanie gazem ziemnym. Nie będzie musiał Pan później demontować kotła na paliwo stałe oraz kupować i instalować nowego kotła gazowego.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o kotłach kondensacyjnych marki Junkers-Bosch z rodziny Bosch Condens zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch