PDA

Zobacz pełną wersję : Dom 150 m: OZC / PC PW / sprawdzenie obliczeń



robertoski
27-08-2018, 10:18
Cześć,


buduję dom 150 m2.
OZC Asolt: wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie: 60,6 kWh/(m2·rok).
Wykorzystałem kalkulator Viesmann do porównania cen ogrzewania.

Zerknie ktoś czy te obliczenia/sam kalkulator są wiarygodne/realne?

https://zapodaj.net/1b8d09207e05d.png.html

https://zapodaj.net/images/1b8d09207e05d.png

Kaizen
27-08-2018, 11:25
Sprawdź swoje faktyczne zużycie CWU - bo tu wychodzi 6m3/mies.
Ceny prądu przyjęli niekorzystne dla PC. Średnio, grzejąc podłogówką przy G12(w) wychodzi ogrzewanie w ponad 90% w taniej strefie. Unikają za to porównania z kablami grzewczymi.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM

robertoski
27-08-2018, 12:00
Sprawdź swoje faktyczne zużycie CWU - bo tu wychodzi 6m3/mies.
Ceny prądu przyjęli niekorzystne dla PC. Średnio, grzejąc podłogówką przy G12(w) wychodzi ogrzewanie w ponad 90% w taniej strefie. Unikają za to porównania z kablami grzewczymi.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM

Dzięki za zainteresowanie. Czyli:

- CWU sprawdzę w domu, ale to mało czy dużo? Nas jest 4, raczej standardowe zużycie.
- ceny prądu - ok poprawię, słusznie
- kable wychodzi, że inwestycja zwraca się w 10 lat, aż mi się nie chce wierzyć.

Genrelanie chodziło mi o wybór GAZ/PC PW i chciałem zapytać czy ten kalkulator jest wiarygodny pod tym kątem.

Pompa PC PW (Samsung EHS 9KW) inwestycyjnie wychodzi około 5000 zł drożej vs. gaz z wszystkimi przyłaczami itp i biorąc pod uwagę ww. kalkulator po 5 latach inwestycja jest "na zero" + nie mam żadnych gazów w domu ;)

To jest mozliwe/realne/czy gdzieś są jakieś błędy?

robertoski
27-08-2018, 12:09
Dodam jeszcze, że kalkulator jest pobrany z :

https://www.viessmann.pl/pl/informacje-dla/projektanci-i-architekci.html

zakładka kalkulatory doborowe.

Kaizen
27-08-2018, 12:11
To jest mozliwe/realne/czy gdzieś są jakieś błędy?

Uwzględnij jeszcze koszty serwisu i wymiany. Kocioł gazowy pewnie będzie krócej żył, ale jego wymiana będzie tańsza.

robertoski
30-08-2018, 13:35
Uwzględnij jeszcze koszty serwisu i wymiany. Kocioł gazowy pewnie będzie krócej żył, ale jego wymiana będzie tańsza.

Ok, powiedzmy, że tego czynnika celowo nie biorę pod uwagę.
Szukam tylko potwierdzenia, że 150 m domu jestem w stanie ogrzać PC PW za ok. 2300 zł / rok.
Mi się to wydaje abstrakcyjnie mało.

Może inni użytkownicy PC PW mogliby się wypowiedzieć?

kulibob
30-08-2018, 19:48
2300 wydaje się bardzo dużo. Grzejąc w G11 ok 1500 Grzejąc w tanej taryfie G12/12W ok 900zł + CWU

robertoski
04-09-2018, 14:10
No fajnie fajnie, ale, przy całym szacunku, ktoś może się wypowiedzieć kto używa PC PW?
Bo Panowie wyżej węgiel+prąd ;)

Mi na około wszyscy odradzają PC PW z kierownikiem i majstrem na czele.

tkaczor123
04-09-2018, 17:15
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?335834-POMPA-CIEP%C5%81A-G-W-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du
Grzejąc gazem to zapewne z 2500zł zapłacisz przy tym metrażu ( jeszcze zależy jaką chcesz temperaturę).

Arturo72
05-09-2018, 01:36
No fajnie fajnie, ale, przy całym szacunku, ktoś może się wypowiedzieć kto używa PC PW?
Bo Panowie wyżej węgiel+prąd ;)

Mi na około wszyscy odradzają PC PW z kierownikiem i majstrem na czele.
Takich kierowników i majstrow wyrzucilbym na zbity pysk bo jak już takie głupoty opowiadają to nie chcę widzieć baboli w tym domu....
Zbliża się 6 sezon grzewczy dla mojej pompy p-w.
Nie wybuchła narazie,roczne zużycie energii na c.o+cwu to średnio 3300kWh czyli ok.1000zl.
Za samo ogrzewanie dla domu z zapotrzebowaniem ok.5500kWh zużycie energii wychodzi mi średnio 1800kWh czyli jakieś 500zl.
Taryfa g12W

A tak przy okazji,nie uciekliscie z majstrami z jaskini zadajac takie pytania ?
Pompy od dziesiecioleci są znane i sprawują się dobrze nawet w Skandynawi a Ty się pytasz "co to" ?

Arturo72
05-09-2018, 02:02
Ok, powiedzmy, że tego czynnika celowo nie biorę pod uwagę.
Szukam tylko potwierdzenia, że 150 m domu jestem w stanie ogrzać PC PW za ok. 2300 zł / rok.
Mi się to wydaje abstrakcyjnie mało.

Może inni użytkownicy PC PW mogliby się wypowiedzieć?
Podziel sobie wyliczone calkowite zapotrzebowanie na energię przez średni COP czyli 3 i wyjdzie Ci zużycie energii przez pompę.
U Ciebie widzę 12700kWh czyli po COP wyjdzie jakieś 4200kWh. Jeśli masz wylewke to przyjmij ok.70% zużycia w cenie 0,30zl/kWh a 30% w cenie 0,60zl/kWh zależnie od dostawcy prądu i moc pompy dobierana pod obciazenie.
Wychodzi ok.1400-1500zl rocznie bez napinania.
Liczone z głowy ;)

robertoski
05-09-2018, 14:30
Zbliża się 6 sezon grzewczy dla mojej pompy p-w.
Nie wybuchła narazie,roczne zużycie energii na c.o+cwu to średnio 3300kWh czyli ok.1000zl.
Za samo ogrzewanie dla domu z zapotrzebowaniem ok.5500kWh zużycie energii wychodzi mi średnio 1800kWh czyli jakieś 500zl.
Taryfa g12W
A tak przy okazji,nie uciekliscie z majstrami z jaskini zadajac takie pytania ?
Pompy od dziesiecioleci są znane i sprawują się dobrze nawet w Skandynawi a Ty się pytasz "co to" ?

No w końcu ktoś z PC. Dzięki za odpowiedź.

Z jaskinią ok, może masz trochę racji, ale nie znamy się, mamy słabych doradców, coś tam poczytamy jeśli jest czas, trafiamy też na różne wypowiedzi, niezawsze takie optymistyczne jak Twoje dane (np. takie (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?344149-NIBE-1245-8-2-kW-du%C5%BCe-zu%C5%BCycie)) i nie znamy tego rozwiązania. PC PW to dla mnie nowość, zrobiłem OZC i po prostu szukam potwierdzenia wyboru :)

Arturo72
05-09-2018, 17:15
No w końcu ktoś z PC. Dzięki za odpowiedź.

Z jaskinią ok, może masz trochę racji, ale nie znamy się, mamy słabych doradców, coś tam poczytamy jeśli jest czas, trafiamy też na różne wypowiedzi, niezawsze takie optymistyczne jak Twoje dane (np. takie (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?344149-NIBE-1245-8-2-kW-du%C5%BCe-zu%C5%BCycie)) i nie znamy tego rozwiązania. PC PW to dla mnie nowość, zrobiłem OZC i po prostu szukam potwierdzenia wyboru :)
Na forum jest mnóstwo osób od dawna uzytkujacych powietrzne pompy ciepła zatem w czym problem ?
Rozumiem,że budowa,że brak czasu żeby poszukać ale już przed budową powinieneś to ogarnąć raz że OZC dwa system grzewczy bo wtedy wychodzi najtaniej.

robertoski
06-09-2018, 08:40
Na forum jest mnóstwo osób od dawna uzytkujacych powietrzne pompy ciepła zatem w czym problem ?
Rozumiem,że budowa,że brak czasu żeby poszukać ale już przed budową powinieneś to ogarnąć raz że OZC dwa system grzewczy bo wtedy wychodzi najtaniej.

spokojnie, tragedii nie ma. Prawie to ogarnąłem - początkowo byłem zdecydowany na gaz, a teraz wybieram PC PW, poczytałem trochę więcej. Przed budową wywaliłem też z projektu komin, dodałem WM, zmieniłem kaloryfery na podłogówkę 100%, zamówiłem ciepłe okna 0,8, polikwidowałem jakieś wynalazki rolety z oknami, cofnąłem nadproża i dodałem PIR przed roletę i teraz dzięki OZC odpowiednio dobrałem lambdę do różnych przegród, więc nie jest tak źle. Przyłącza gazowego już teraz też oczywiście nie robię. Zobaczymy co przyniesie praktyka ;)

Arturo72
06-09-2018, 09:37
spokojnie, tragedii nie ma. Prawie to ogarnąłem - początkowo byłem zdecydowany na gaz, a teraz wybieram PC PW, poczytałem trochę więcej. Przed budową wywaliłem też z projektu komin, dodałem WM, zmieniłem kaloryfery na podłogówkę 100%, zamówiłem ciepłe okna 0,8, polikwidowałem jakieś wynalazki rolety z oknami, cofnąłem nadproża i dodałem PIR przed roletę i teraz dzięki OZC odpowiednio dobrałem lambdę do różnych przegród, więc nie jest tak źle. Przyłącza gazowego już teraz też oczywiście nie robię. Zobaczymy co przyniesie praktyka ;)
Czyli naprawdę nie jest źle :)
A praktyka przyniesie tyle,że majstry i kierowniki nie uwierzą Ci w płacone rachunki bo przecież wungiel najtańszy :)

Konsultant marki Buderus
07-09-2018, 10:42
Witam,
Jeżeli wybierze Pan ogrzewanie swojego budynku za pomocą powietrznej pompy ciepła, zachęcam również do sprawdzenia oferty pomp ciepła marki Buderus,
Znajdują się w niej pompy ciepła z rodziny Logatherm, które cechują się solidnym wykonaniem, posiadają wysokiej klasy sprężarkę oraz wymiennik ciepła. Gwarantuje to długą żywotność i wysoką sprawność wytwarzania energii cieplnej.
W celu doboru odpowiedniej wielkości urządzenia zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów marki Buderus. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Autoryzowanym Serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
W swojej ofercie posiadamy pompy ciepła z rodziny Logatherm, które cechują się solidnym wykonaniem, posiadają wysokiej klasy sprężarkę oraz wymiennik ciepła. Gwarantuje to długą żywotność i wysoką sprawność wytwarzania energii cieplnej. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

tkaczor123
07-09-2018, 14:11
Czyli naprawdę nie jest źle :)
A praktyka przyniesie tyle,że majstry i kierowniki nie uwierzą Ci w płacone rachunki bo przecież wungiel najtańszy :)

Chyba na Śląsku tani węgiel macie;)