PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienie domu na działce i wybó projektu przy uciążliwych warunkach zabudowy



krisbn
28-08-2018, 17:18
Witam, wreszcie po pół roku oczekiwania (gdyby nie zadziałanie u Wójta to pewnie jeszcze bym czekał drugie pół roku) dostałem warunki zabudowy. Generalnie jest OK mimo, że nie odpowiada mi w pełni powierzchnia zabudowy i szerokość elewacji frontowej. Mimo to, nie interweniuje bo mam już dość czekania. Dlatego też musiałem iść na pewne ustępstwa, ale o tym poniżej.
Pierwotnie zakładałem projekt który uwzględnia:
- dom z poddaszem użytkowym o pow. użytkowej 120 - 140mkw
- dodatkowy pokój na parterze (oprócz pokoju dziennego)
- jednostanowiskowy garaż w bryle domu
- dach dwuspadowy
Moja działka wygląda tak jak poniżej (404/5) i posiada bezpośredni dostęp do drogi gminnej, ma pow. 10ar.
418042
Niestety WZ wyznaczyły następujące obostrzenia:
- nieprzekraczalna linia zabudowy 10m od działki 404/10 - czyli tej drogi dojazdowej na zachód od mojej działki,
- pow. teren inwestycji 10% - czyli w praktyce pow. zabudowy 100mkw
- elewacja frontowa od zachodu i szerokość 9 do 13m
- dach 35-42st., do 4m krawędź okapu i 9m max wysokość,

Wobec tak niskiej pow. zabudowy po dłuższych przemyśleniach zdecydowałem się zrezygnować z garażu w bryle, a w przyszłości zdecyduje się na garaż 2 stanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym. Cała reszta zostaje.
Działka jest stosunkowo wąska bo ma trochę ponad 18m, a jest długa na ponad 50. Dlatego też chciałbym dom stosunkowo wąski i długi tak żeby od północy dosunąć się maksymalnie do granicy czyli 3 albo 4m i zostawić od południa miejsce na przejazd do garażu, - ale tu następne ograniczenie (szerokość elewacji frontowej 9 - 13m). Natomiast większość takich projektów ma elewacje frontową 7 do niecałych 9m. Teraz pytanie czy jest jakieś rozwiązanie na zwiększenie szerokości elewacji frontowej? np wykusz? Myślałem też nad garażem przed frontem (od zachodu) teoretycznie lepiej bo bliżej od drogi wjazdowej i drzwi, ale przez to będę musiał dosyć sporo cofnąć się z domem i stracę część ogrodu :/ a na ogrodzie mi zależy. Jak to widzicie?Jaki macie pomysł na ustawienie domu względem stron świata? - ja widzę to tak:
projekt tego typu
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-21-n-ma3520fef349f0
odbicie lustrzane i front od zachodu.
418044
Generalnie szkoda, że front nie został wyznaczony od południa bo to dużo by pomogło. W sumie to o taki front składałem WZ.

Nurek_
28-08-2018, 19:14
Myślałem też nad garażem przed frontem (od zachodu) teoretycznie lepiej bo bliżej od drogi wjazdowej i drzwi, ale przez to będę musiał dosyć sporo cofnąć się z domem i stracę część ogrodu :/ a na ogrodzie mi zależy.

Przemyśl tą opcję, bo tak jak teraz też stracisz sporo ogrodu. Garaż który narysowałeś na pewno nie jest w skali, dwustanowiskowy + pom gospodarcze + min 3 metry od granicy też zajmie sporo miejsca. Do tego droga dojazdowa i miejsce na parking/zawracanie przed garażem. W wersji z garażem od frontu wykorzystasz na to 10m linii zabudowy