PDA

Zobacz pełną wersję : Rozliczanie instalacji fotowoltaicznej w ENERGA



kudlaty69
29-08-2018, 08:21
Planuję założyć FV należę do Energii – woj. pomorskie.
Pytania do tych co już rozliczają się z Energą.
1. Jaki licznik zakłada Energa?
2. Jak Energa rozlicza nadwyżki z przechowalni? 20 lub 30% potrąca to wiem, ale chodzi mi o inne rozliczanie. Czy wytworzona energia w I taryfie jest do odbioru w I taryfie?, Czy wytworzona energia w II taryfie jest do odbioru w II taryfie?, czy odbiór jest strukturą zużycia pierwszej i drugiej taryfy?, czy odbiór tylko w 2 taryfie?
3. Jak jest z z bilansowanie miedzyfazowym. Tj czy się to bilansuje online czy nie?
Załóżmy taką sytuację:
- nadprodukcja z mikroinstalacji wprowadzana do sieci
- L1 - 1 kW
- L2 - 1 kW
- L3 - 1 kW
- pobór z sieci
- L1 - 3 kW
- L2 - 0 kW
- L3 - 0 kW
Zgodnie z założeniami Ustawy w tym momencie licznik powinien bilansować te wartości rejestrując zerowy przepływ z i do sieci ZE.
Czy tak jest w Energii?

4. Czy rozliczenie jest 12 miesięczne?
5. Inne uwagi i spostrzeżenia.

funky_koval
29-08-2018, 10:12
Licznik zakładany przez Energa Smart emu3 bilansuje prawidłowo. Energia wprowadzona do sieci do wykorzystania przez rok. Ale największy minus to maksymalnie dwu miesięczne okresy rozliczeniowego i nadwyżka pokrywa II taryfę. Wg. Mnie to się nie opłaca.

bpx03
30-08-2018, 13:01
Licznik zakładany przez Energa Smart emu3 bilansuje prawidłowo. Energia wprowadzona do sieci do wykorzystania przez rok. Ale największy minus to maksymalnie dwu miesięczne okresy rozliczeniowego i nadwyżka pokrywa II taryfę. Wg. Mnie to się nie opłaca.

Kolega wyżej pisze głupoty że licznik EMU3 bilansuje prawidłowo. W podanym przez Ciebie przykładzie pokaże wysłano 2 KWH i pobrano 2KWH (zakładając że taka sytuacja ma miejsce przez godzinę). Reszta informacji poprawna.

Próbuję walczyć ze złodziejami podpierając się ustawą którą masz na myśli ale jeszcze nic z tego nie wynikło dobrego.

Instalacja działa u mnie od 25 lipca więc jeszcze trochę potrwa zanim wywalczę swoje :-)

funky_koval
30-08-2018, 15:19
Widziałeś że tak piszesz? Licznik można zaprogramować na wiele sposobów. Te Energa bilansują poprawnie, piszę na przykładzie mojego i innych użytkowników np.z forum elektroda którzy mają instalację z tym licznikiem w Enerdze.

kudlaty69
30-08-2018, 15:54
To powoli się coś klaruje. Widać że jeden licznik a rożnie liczy. Może inne oprogramowanie?
To rozumiem ze jak dzisiaj założę PV. To ich uzysk teraz marny i normalnie będę płacić za prąd w okresie 2 miesięcznym. Jak PV nabije na licznik to rachunki będą zero i pojawi się nadwyżka. Tylko martwi mnie to że jak mam 2 taryfy a PV nabije do sieci w pierwszej taryfie to mogę odebrać tylko w drugiej? - czy na pewno? przecież to nielogiczne i nieuczciwe.

bpx03
31-08-2018, 04:48
Widziałeś że tak piszesz? Licznik można zaprogramować na wiele sposobów. Te Energa bilansują poprawnie, piszę na przykładzie mojego i innych użytkowników np.z forum elektroda którzy mają instalację z tym licznikiem w Enerdze.

Głupoty gadasz i tyle.

Mam taki licznik oraz oficjalną odpowiedź z energii gdy zapytałem ich o standardowy przykład tj. Nadprodukcja na L1 I L2 po 1KW, zużycie na L3 2 KW... Oto najistotniejsza część:

"W licznikach SmarEsox zastosowana jest algebraiczna metoda pomiaru. Dla przedstawionego przykładu przekażemy do sprzedawcy dane rejestr 1.8.0 - 2 kWh rejestr 2.8.0 - 2 kWh. "

Pominę mniej istotne rzeczy jak to że mam dwa podliczniki dzięki którym mam podgląd na żywo jakie mam zużycie prądu, aktualnie obciążenie każdej fazy itd itp.. Dane te są dodatkowo zapisywane w bazie danych co minute więc doskonale wiem jak wygląda u mnie zużycie szczegółowo.

Reasumując: Widziałem bo go mam i mam jak to sprawdzić*w łatwy sposób oraz wiem co mówi energa na ten temat.

Prawdopodobieństwo że u Ciebie ten licznik działa inaczej jest takie same jak to że ziemia jest płaska.

Oczywiście możesz nie wierzyć. Proszę zadzwoń: 55 555 55 88 (Prosto do działu Prosumenta) i zapytaj o bilansowanie międzyfazowe. Nie dalej jak wczoraj też dzwoniłem i Pani z miłym głosem powiedziała że nie mają bilansowania międzyfazowego ponieważ energa dystrybutor jest w trakcie uzgadniania tego z ministerstwem (taką niby mają oficjalną odpowiedź od dostawcy i tak mają mówić jak automaty)

Pozdrawiam


*("słowo energa celowo pisane z małej litery")

kudlaty69
31-08-2018, 11:43
A tu piszą że bulansują :https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=7530172&highlight=smart#post7530172

funky_koval
31-08-2018, 12:19
Głupoty gadasz i tyle.

Mam taki licznik oraz oficjalną odpowiedź z energii gdy zapytałem ich o standardowy przykład tj. Nadprodukcja na L1 I L2 po 1KW, zużycie na L3 2 KW... Oto najistotniejsza część:

"W licznikach SmarEsox zastosowana jest algebraiczna metoda pomiaru. Dla przedstawionego przykładu przekażemy do sprzedawcy dane rejestr 1.8.0 - 2 kWh rejestr 2.8.0 - 2 kWh. "

Pominę mniej istotne rzeczy jak to że mam dwa podliczniki dzięki którym mam podgląd na żywo jakie mam zużycie prądu, aktualnie obciążenie każdej fazy itd itp.. Dane te są dodatkowo zapisywane w bazie danych co minute więc doskonale wiem jak wygląda u mnie zużycie szczegółowo.

Reasumując: Widziałem bo go mam i mam jak to sprawdzić*w łatwy sposób oraz wiem co mówi energa na ten temat.

Prawdopodobieństwo że u Ciebie ten licznik działa inaczej jest takie same jak to że ziemia jest płaska.

Oczywiście możesz nie wierzyć. Proszę zadzwoń: 55 555 55 88 (Prosto do działu Prosumenta) i zapytaj o bilansowanie międzyfazowe. Nie dalej jak wczoraj też dzwoniłem i Pani z miłym głosem powiedziała że nie mają bilansowania międzyfazowego ponieważ energa dystrybutor jest w trakcie uzgadniania tego z ministerstwem (taką niby mają oficjalną odpowiedź od dostawcy i tak mają mówić jak automaty)

Pozdrawiam


*("słowo energa celowo pisane z małej litery")

Ty piszesz o innym liczniku a ja tylko wyłącznie o Smart emu3
.Generalnie to trochę wyluzuj. A jak już przegrasz walkę z energą to poprzepinaj odbiorniki na jedną fazę, ale tak rozsądnie.