PDA

Zobacz pełną wersję : Łączenie kuchni z pokojem a instalacja gazowa?



PierwszyRemont
03-09-2018, 20:34
Cześć wszystkim,

to mój pierwszy post ponieważ przewertowałem internet i nigdzie nie mogłem znaleść odpowiedzi na mój problem. Obecnie remontuje mieszkanie i chciałem zburzyć ściankę działową łączącą kuchnie (6m2) z pokojem dziennym (17m2). Oba pomieszczenia mają 2,7m wysokości.

Poszedłem wczoraj do spółdzielni z wnioskiem o zgodę i ku mojemy zdzwieniu Pan z administracji powiedział, że nie wyraża zgody na wyburzenie ponieważ w kuchni jest instalacja gazowa. Instalacja gazowa nie biegnie przez ani przy ścianie którą planuje wyburzyć.

Powiedział, że prawo budowlane nie pozwala na łączenie kuchni (z gazem) z pokojem gdzie ludzie mogą spać?!

Jedyne na co natrafiłem w internecie to norma PN-83/B-03430, która mówi o wentylacji pomieszczenia ale nigdzie nie ma informacji o takim zakazie.

Panowie/Panie, naprawdę liczę na waszą wiedzę czy facet ma rację czy jednak nie.

Elfir
04-09-2018, 17:56
nie wolno.


Zainstaluj płytę indukcyjną.

PierwszyRemont
04-09-2018, 19:41
nie wolno.


Zainstaluj płytę indukcyjną.


A można jaśniej dlaczego?

Właśnie dokopałem się do "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" które w § 172 w ust. 1 podaje maksymalne obciążenie cieplne urządzeń gazowych na 1 m3
kubatury pomieszczenia.

Pokój z kuchnią wychodzi mi 62m3. Czyli wychodzi u mnie, iż mogę mieć płytę gazową maksymalnie o mocy ponad 21kW. Przeciętne płyty mają kilka kW.

Więc dlaczego muszę wziąć płytę indukcyjną?

Greengaz
04-09-2018, 20:25
https://muratordom.pl/porady-ekspertow/kuchnia-w-salonie-aa-35yp-GusL-o4eG.html
Chyba, że coś się zmieniło

Elfir
04-09-2018, 20:55
Rozporządzenie:
§ 170
2. Urzàdzenia gazowe z otwartà komorà spalania,
przez co rozumie si´ urzàdzenia typu A i B, nie mogà
byç instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych,
z zastrze˝eniem § 93 ust. 2 i 3.

§ 93.
(...)
2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza si´
pomieszczenie kuchenne bez okien lub wn´k´ kuchennà
po∏àczonà z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania
co najmniej wentylacji:
1) grawitacyjnej — w przypadku kuchni elektrycznej,
2) mechanicznej wywiewnej — w przypadku kuchni
gazowej.

3. W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia mo˝e
stanowiç cz´Êç pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny,
pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu
wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z pod∏à-
czeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym,
a tak˝e z zapewnieniem odprowadzenia powietrza
z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym,
usytuowanym nie wi´cej ni˝ 0,15 m poni˝ej
p∏aszczyzny sufitu.


Napisałeś, że w tym pokoju będzie się spało - czyli wyklucza.
Chyba, że to jednak zwykły pokój dzienny a sypialnie to osobne pomieszczenia?

PierwszyRemont
04-09-2018, 21:15
Tak, mieszkanie ma oddzielną sypialnię. To będzie zwykły pokój dzienny z kuchnią.

Elfir
04-09-2018, 21:21
to nie widze przeciwwskazań.
To spółdzielnia czy wspólnota?

PierwszyRemont
04-09-2018, 21:38
Spółdzielnia. Oficjalnie nie jestem jeszcze zapisany jako członek tej spółdzielni - nie wiem czy coś to zmienia.

Powiem szczerze, że zgłupiałem. Mam znajomych, którzy kupili mieszkania (od dewelopera) 3,5,7 lat temu i wszyscy mają aneks kuchenny z płytami gazowymi i z jedynie wentylacją grawitacyjną.

Bertha
04-09-2018, 22:06
Najważniejsze jest zagajenie w urzędzie. I nie wolno dać się zaskoczyć pytaniami. Tzn. należy udzielać właściwej odpowiedzi, chociaż wydaje ci się że to ty o coś pytasz. Bo wszystko jest względne.

Elfir
05-09-2018, 10:24
Oczywiście, że zmienia.
Mieszkanie jest własnością spółdzielni, nie twoją.
Członek spółdzielni ma tylko prawo do zamieszkiwania (o ile to prawo spółdzielcze do mieszkania a nie własnościowe). A ty nawet członkiem spółdzielni nie jesteś.