PDA

Zobacz pełną wersję : Spadki na płaskim dachu



donvitobandito
06-09-2018, 15:39
Dzisiaj miałem wylewaną przez posadzkarza posadzkę, mającą nanieść spadki na płaskim stropodachu niewentylowanym. Dach jest ułożony w delikatną kopertę,a spadki prowadzą do dwóch przepustów o średnicy 110mm w murkach ogniowych. I tu zaczyna się problem, gdyż posadzkarz popełnił poważny błąd...

Zgodnie z projektem spadek na odcinku 5m. powinien wynosić 3.5%. Ja mam zrobione 1.5cm na metrze, czyli z tego co rozumiem 1.5%. Na to ma jeszcze przyjść papa podkładowa 3mm i wierzchniego krycia 5.2mm.

Pytanie do dekarzy, czy przy takim spadku uniknę przeciekania stropu? Ewentualnie co mógłbym zrobić, by zaistniałą sytuację poprawić.

Dziękuję z góry za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam!

młotek
06-09-2018, 18:29
Dobra praktyka dekarska zaleca aby minimum przy kryciu papą było 3 stopnie. To jest ponad 5 %.

Spadek 3,5% jest nieefektywnym ekonomicznie. Trzeba zastosować dużo lepsze materiały i szybciej ulegną one degradacji przez zamarzającą wode.
Natomiast przy spadku poniżej 1 stopnia jak u Ciebie trzeba zastosować kilka powłok hydroizolacyjnych.
Swoją drogą trudny temat ale oprócz podkładowej i dwóch warstw dobrej ,wierzchniego krycia nie widze rozwiązania

donvitobandito
06-09-2018, 19:40
@młotek

Trochę obawiam się, że te 3 warstwy papy jeszcze bardziej zmniejszyłyby mi spad (ponad 0,5cm na łączeniach). Sam już nie wiem... Choć jeżeli byłoby to rozwiązanie na 100% wystarczające to bez namysłu bym je zastosował. Z drugiej strony tarasy właśnie tak się projektuje, ale może są tam inne zasady niż dla domu...

Może jeszcze kazać nadlać większe spadki. Wiem, że technologicznie jest to jakoś tam możliwe. Tylko, że nie chciałbym z drugiej strony zwiększać obciążenia TERIVY, bo i tak w tym momencie mam 5-10 cm betonu na metrze.

młotek
06-09-2018, 21:02
Łączenia papy będą na mijanke. Więc czy to bedzie jedna czy trzy warstwy będzie to wyglądać identycznie.
Nowe wylanie spadku to może odparzyć taką warstwę cieniutką. Chyba że użyjesz zapraw naprawczych. Ale to koszty
Może

LDP05
06-09-2018, 21:13
@młotek

Trochę obawiam się, że te 3 warstwy papy jeszcze bardziej zmniejszyłyby mi spad (ponad 0,5cm na łączeniach). Sam już nie wiem... Choć jeżeli byłoby to rozwiązanie na 100% wystarczające to bez namysłu bym je zastosował. Z drugiej strony tarasy właśnie tak się projektuje, ale może są tam inne zasady niż dla domu...

Może jeszcze kazać nadlać większe spadki. Wiem, że technologicznie jest to jakoś tam możliwe. Tylko, że nie chciałbym z drugiej strony zwiększać obciążenia TERIVY, bo i tak w tym momencie mam 5-10 cm betonu na metrze.

U mnie w projekcie był spadek 2% i papa, po konsultacjach i porównaniu cen, zdecydowałem się na membranę, wtedy problem znika.

donvitobandito
06-09-2018, 21:36
@LDP05

A moglbys napisac jaka konkretnie membrane zastosowales I czy mozna po niej bez problemu chodzic?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-09-2018, 21:45
Dzisiaj miałem wylewaną przez posadzkarza posadzkę, mającą nanieść spadki na płaskim stropodachu niewentylowanym. Dach jest ułożony w delikatną kopertę,a spadki prowadzą do dwóch przepustów o średnicy 110mm w murkach ogniowych. I tu zaczyna się problem, gdyż posadzkarz popełnił poważny błąd...

Zgodnie z projektem spadek na odcinku 5m. powinien wynosić 3.5%. Ja mam zrobione 1.5cm na metrze, czyli z tego co rozumiem 1.5%. Na to ma jeszcze przyjść papa podkładowa 3mm i wierzchniego krycia 5.2mm.
Pytanie do dekarzy, czy przy takim spadku uniknę przeciekania stropu? Ewentualnie co mógłbym zrobić, by zaistniałą sytuację poprawić.
Dziękuję z góry za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam!

1.5% ( spadek 1,5cm na 1m ) ...
dlaczego nie możesz zrobić zgodnie z projektem ?

donvitobandito
06-09-2018, 21:56
@Łukasz

Chcialem zrobic zgodnie z projektem. Po prostu posadzkarz sie do niego nie dostosowal, a ja ocenilem jego prace dopiero jak juz mial zatarty beton... :/

Teraz szukam najprostrzego rozwiazania by cala sytuacje jak najszybciej naprawic, stad moje pytanie do Was o pomoc.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-09-2018, 22:07
EPDM - woda spływa " jak po maśle " nawet przy minimalnym spadku

młotek
07-09-2018, 05:35
Masz racje. Epdm załatwia sprawe tylko co z chodzeniem po niej?
Chociaż trudno mi sobie wyobrazic też taras i tylko papa.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-09-2018, 09:13
Nie znam warstw stropodachu / tarasu - czy jest tradycyjny, czy "odwrócony", ale w każdym z tych rozwiązań EPDM może zastąpić 2 - 3 warstwy papy jednocześnie. Jeśli EPDM miałaby być warstwą wierzchnią, zazwyczaj dla tarasu stosuje się podkładki systemowe regulowane, oparte na EPDM i dostosowane do niesienia warstwy górnej, wykończeniowej : płyt betonowych lub drewna tarasowego, różnych kompozytów, ... itp w zależności od przyjętego rozwiazania projektowego. Z chodzeniem po EPDM też nie ma problemu, sama membrana ma różne grubości i stanowi ( moim zdaniem ) jedną z lepszych barier przed wodą.

donvitobandito
07-09-2018, 23:37
Bracia!

Zdecydowałem się na poprawę spadków przez Posadzkarza. Mówi, że jak przesmaruje wylany beton jakimś Niemieckim supergó...wnem i będzie OK :/

Co o tym są sądzicie?

Do tej pory jest tak:

1.Strop betonowy Teriva
2. Styropian o minimalnej grubości 20cm
3. Wylewka betonowa 5-10 cm.
.
.
Na to miała iść wierzchmia superizolacja

Posadzkarz mówi, że jak posmaruje wszystko jakimś klejem to na to będzi mógł kłaść z powrotem posasdzkę o grubości 0.5cm w górę.....

Czy myślicie, że jest to możliwę, by całość nie popękała?

jarokar
10-09-2018, 14:39
Do tej pory jest tak:

1.Strop betonowy Teriva
2. Styropian o minimalnej grubości 20cm
3. Wylewka betonowa 5-10 cm.
.
.
Skoro masz tam 20cm. grubo styropian czemu spadku nie realizowałeś za jego pomocą? Czy te zamawiane skosy ze styro są tak drogie czy po prostu to jest taras więc i tak musisz robić wylewkę żeby chodzić po tym?

donvitobandito
14-09-2018, 20:15
Ten styropian był ulozony spadkowo. Spadki byly jednak za male: 1cm na metrze. Posadzkarz dostal rzut dachu ze spadkami, a jak zrobil to opisalem już powyzej. Chcialem miec posadzke wylana na styropianie, bo w czesci dachu bede mial taras.
Dziś wlasnie odzyskalem cala kase od posadzkarza co mu dalem za robote. Jedyne co mowil to przepraszam, ale nawet gadac mi sie z nim za bardzo nie chcialo.
Ostatecznie stanelo na tym, ze na caly gorny dach zamowilem styropape spadkowa, nie wiem nawet ile ona kosztuje, bo wycena ma przyjsc za okolo 12 dni I potem w 3 dni chlopaki mi jej produkcje ogarna. Suma sumarum bede mial przez to na tym dachu w najcienszym miejscu grubo ponad 30cm styropianu, co jak dla mnie jest kasa troche w bloto...
Tam gdzie mialem miec taras zostawilem posadzke juz wylana. Dam grubo izolacji, dekarze mowia, ze woda w niektorych miejscach bedzie stac, ale przecieku nie bedzie. Chodz juz k... tym majstrom nie wierze ;) Na calosci bedzie taka deska kompozytowa na legarach wiec fizycznie I tak tej wody nie zobacze.
Generalnie przez cale to zamieszanie moje wydatki na dach plus minus wzrosna o jakies 15-20 tys. (Styropapa, material na posadzke spadkowa) wiec slabo...
To co udalo mi sie odzyskac to oprocz posadzkarza, to jeszcze dekarz ktory ulozyl mi styropian podposadzkowy na za malych spadkach, zrobi mi dach taniej o polowe (robocizna) w stosunku do wczesniej umowionej ceny. A tak jak mowie I tak przez jednego czy dwoch glabow full kasy na tym stracilem...