PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór kotła gazowego Kondensacyjnego



Gento
09-09-2018, 08:01
Dzień Dobry,
Jestem przed wyborem kotła gazowego. Dom wolnostojący parterowy z poddaszem oraz garażem 180m2: Parter ogrzewanie podłogowe to kotłownia, wiatrołap, korytarz, łazienka, salon z kuchnia, dodatkowo na korytarzu i w salonie z wysokim sufitem 4,5m około 35m2 mam wyprowadzone wyjścia pod grzejnik, garaż dwa grzejniki 22/600/1000, 3 pokoje po grzejniku 22/600/1400 oraz podasze 3 grzejniki 22/600/1400.
Budynek z betonu komórkowego ocieplonego 15 cm styropianem grafitowym lambda 33, okna 3 szybowe z ciepła ramką, poddasze ocieplone 25 cm wełną mineralną, dom jest na płycie fundamentowej 15 cm styropianu pod płytą oraz 13 pod posadzką.
Będą trzy pobory ciepłej wody (wanna,umywalka,zlew w kuchni) od kotłowni do łazienki jest około 8 metrów istalacji ciepłej wody (do kuchni około 4).
W projekcie mam zapisane kocioał gazowy dwufunkcyjny 24 KW, jednak zastanawiam się nad jedno funkcyjny z względów komfortu C.W.U .
Dodam również że do ogrzewania podłogowego mam osobą pompe mieszającą wodę oraz że za zestaw (Kocioł + zasobnik + najlepiej sterownik) chciałbym przeznaczyć nie więcej niż 7000 zł

Moje aktualne typy:

Immergas Victrix X 12 (1,9-12,0kW) z zasobniekiem 100L
Immergas Victrix 20 x TT 2 ErP (3 - 20,5) z zasobniekiem 100L

I oto moje pytania:

1. Czy lepiej rozważać kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny przy tym rozstawie C.W.U

2. Czy idę w dobrym kierunku co do producenta Immergas ?


Dostałem wycene Kotła gazowego Viessmann Vitodens 100 lecz z zaczerpniętych informacji na forach smiem twierdzić że ma za duża moc minimalna.

Jeśli byłby ktoś życzliwy to proszę o pomoc rozważe również inne kotły.

Pozdrawiam Marcin

funky_koval
09-09-2018, 10:44
Przy 100 lt.zasobniku 12kw to za mało, nawet nie korzystając z wanny. Piszę z doświadczenia, nawet przy moim kotle 20kw zdążają się sytuacje że trochę mało wody o odpowiedniej temperaturze. Kocioł 1f z zanikiem to zdecydowanie lepszy wybór od 2f. Jeżeli masz serwis na miejscu to immergas jest ok.

Pytajnick
09-09-2018, 10:55
Hm... kotły Vieska, które mam, to co prawda nie kondensaty tylko Turbo, ale ich moc od 6,5kW (w mieszkaniach od 36m2 do 100m2 )"wedle informacji zaczerpniętych na forach" powinna spowodować ich szybką i pewną śmierć. Tymczasem działają ponad 6 lat. Dwa Termety również.
Pomijając to.. raczej bym się zastanawiał, czy 100l zbiornik zapewni Ci komfort C.W.U

Gento
09-09-2018, 11:28
Tak jest u mnie serwis, czyli najlepiej Victrix 20 kW tylko czy moc minimalna 3 kW nie jest za duża, jeżeli nie 100 L to może 120 ?
Czy lepiej w takim wypadku 150 ?
Dodam że na chwile obecną zamieszkiwać będa dwie osoby, no i z biegiem lat dojdą dzieci oczywiście póki co priorytet jest ocena dla dwóch osób chociaż jak to każdy wie nie wiadomo co w życiu się przydarzy :wiggle:

@Pytajnick a co to znaczy Turbo nie Kondensacyjne ?

funky_koval
09-09-2018, 11:48
Nie piszę że immergas jest awaryjny. Serwis jest potrzebny najczęściej w duże mrozy bo kociołki wtedy lubią nawalać, prawo murphiego?

Gento
09-09-2018, 12:01
Nie piszę że immergas jest awaryjny. Serwis jest potrzebny najczęściej w duże mrozy bo kociołki wtedy lubią nawalać, prawo murphiego?

Z tego co czytałem to tak naprawdę każdy kocioł może ulec awarii i bez względu czy to jest Immergas, Viessman czy Vailant.
Tylko z tego co napisałeś to rozumiem że Victrix 12 może okazać się za słaby więc skupiłem się bardziej na 20, tylko co z tą mocą minimalną może okazać się że moje zapotrzebowanie będzie na poziomie np. 2,5 kwh ? w tej sytuacji kocioł nie będzie wykorzystywany w 100 %.


Edit.

Wyliczyłem sobie coś takiego http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4efk niby kocioł >12 czyli VIctrix 12 się nie sprawdzi ? :bash:

Kondensat
09-09-2018, 17:31
Z uwagi na to że będą dwa obiegi grzewcze wysoko i niskotemperaturowy uważam że powinno być zastosowane sprzęgło hydrauliczne i kocioł mający możliwość sterowania dwoma obiegami+elementy sterowania dedykowane przed producenta danego kotła+czujnik zewnętrzny i sterownie wg.krzywych grzewczych.Owszem Immergas(sam kocioł cenowo jest OK )i ma taką możliwość dzięki tzw.modułowi strefowemu DIM ale to droga zabawka(tyle co kocioł;) )W tej sytuacji może warto się zastanowić nad innym wyborem.Co do CWU sugeruje kocioł 1-F z zasobnikiem.8m to już dość daleko od zasobnika dlatego też szkoda że nie ma cyrkulacji CWU,będziesz długo czekał na pojawienie się ciepłej wody no i będzie jej większe zużycie (zanim spłynie zimna)

Gento
09-09-2018, 18:51
Z uwagi na to że będą dwa obiegi grzewcze wysoko i niskotemperaturowy uważam że powinno być zastosowane sprzęgło hydrauliczne i kocioł mający możliwość sterowania dwoma obiegami+elementy sterowania dedykowane przed producenta danego kotła+czujnik zewnętrzny i sterownie wg.krzywych grzewczych.Owszem Immergas(sam kocioł cenowo jest OK )i ma taką możliwość dzięki tzw.modułowi strefowemu DIM ale to droga zabawka(tyle co kocioł;) )W tej sytuacji może warto się zastanowić nad innym wyborem.Co do CWU sugeruje kocioł 1-F z zasobnikiem.8m to już dość daleko od zasobnika dlatego też szkoda że nie ma cyrkulacji CWU,będziesz długo czekał na pojawienie się ciepłej wody no i będzie jej większe zużycie (zanim spłynie zimna)

Masz jakiś Kocioł na myśli ? Co do cyrkulacji to zwiększa komfort ciepłej wody ale również podnosi koszty użytkowania więc myślę że na chwile obecna moge spuścić trochę zimnej wody żeby później leciała ciepła.

Edit. Właśnie rozmawiałem z Hydraulikiem który mi montował instalacje i mówi że mam zawór trójdrogowy który będzie zmniejszał temperaturę do podłogówki

endriu007
09-09-2018, 19:05
Weź pod uwagę Buderusa, w miarę dobrych pieniądzach idzie kupić. A co do 1 czy 2 funkcyjnego to zdecydowanie 1 funkcyjny, można nabyć np. taki z wbudowanym zaworem 3 drożnym. A co do instalacji to jak już pisano sprzęgło konieczne jeśli nie jesteś zwolennikiem to można zastosować zawory równoważące na całej instalacji ale to rozwiązanie jednak droższe.

Gento
09-09-2018, 19:28
Weź pod uwagę Buderusa, w miarę dobrych pieniądzach idzie kupić. A co do 1 czy 2 funkcyjnego to zdecydowanie 1 funkcyjny, można nabyć np. taki z wbudowanym zaworem 3 drożnym. A co do instalacji to jak już pisano sprzęgło konieczne jeśli nie jesteś zwolennikiem to można zastosować zawory równoważące na całej instalacji ale to rozwiązanie jednak droższe.

Posiadam zawór 3 drożny w pompie od podłogówki.
Buderus Logamax plus GB062-14V2 ?

fachman19
09-09-2018, 19:51
Polecam ACV 18 HR prosty ale z najlepszych elementów , kocioł nie do zajechania , Automatyka Honeywell współpracuje internetem i bezprzewodowym systemem sterowani ale też z klasycznymi termostatami .To stara konstrukcja ale sprawdzona i długowieczna , serwisuję 15 letne kotły i jeszcze pochodza . A kotły niektórych firm rozpadają się po 7-8 latach.

Gento
09-09-2018, 21:08
Polecam ACV 18 HR prosty ale z najlepszych elementów , kocioł nie do zajechania , Automatyka Honeywell współpracuje internetem i bezprzewodowym systemem sterowani ale też z klasycznymi termostatami .To stara konstrukcja ale sprawdzona i długowieczna , serwisuję 15 letne kotły i jeszcze pochodza . A kotły niektórych firm rozpadają się po 7-8 latach.

Moc minimalna na poziomie 5,6 wydaje mi się za duża, źle sprecyzowałem post co do kosztu chciałbym przeznaczyć 6000 zł wraz z zasobnikiem cena maksymalna jaką mogę przeznaczyć to 7200 za cały zestaw choć skłaniałbym się ku tańszym ofertą.


Edit. A co sądzicie o tych dwóch zestawach:
http://kociolgrzejnik.pl/pl/p/Pakiet-kociol-gazowy-kondensacyjny-jednofunkcyjny-Buderus-GB-062-14KW-V2-RC310FA-AS1.6-podgrzewacz-120-lit-1/2310
oraz
http://kociolgrzejnik.pl/pl/p/Pakiet-kociol-gazowy-kondensacyjny-jednofunkcyjny-Buderus-GB-072-14KW-V2-S120-RC310-FA-AS1.6-/240

A co z tym immergassem 20TT ponieważ mam ofertę 5400 z zasobnikiem 100 L

Nix
10-09-2018, 15:49
A bierzesz pod uwagę kotły rodzimej produkcji tj. Termeta, gdzie cena i dostępność kotła/serwisu/części może być korzystna ?

Też aktualnie stoję przed wyborem nowego kotła.

Pytajnick
10-09-2018, 17:06
[QUOTE=

@Pytajnick a co to znaczy Turbo nie Kondensacyjne ?[/QUOTE]

Turbo to takie "przejściówki" Piece z zamkniętą komorą spalania ale bez kondensacji.
Ja zawsze wybieram piece, których serwisant pojawi się w razie potrzeby natychmiast i nie tyle chodzi tu o jakieś awarie mechaniczne, tylko czasami elektronika potrafi mieć kaprysy. Serwisant przyjedzie, "pstryknie" i gotowe.

Nix
11-09-2018, 09:36
Ale na dziś większość autoryzowanych serwisantów przynajmniej bardziej znanych marek
ma w zasięgu prawie całą Polskę. Ja bym polemizował z twierdzeniem, że serwisant może
pojawić się "natychmiast" ... różnie z tym bywa w sezonie...

matiix
12-09-2018, 06:28
Kupuj zasobnik min 120 najlepiej 140l nawet przy tych 2 osobach, a tym bardziej jeśli jest w planie 3 istota .

Nix
14-09-2018, 16:45
Polecam ACV 18 HR ..., Automatyka Honeywell współpracuje internetem i bezprzewodowym systemem sterowani ale też z klasycznymi termostatami ...
Ale w samym kotle jest wbudowana ta "automatyka internetowa" ? Czy trzeba dokupić moduł ?

fachman19
16-09-2018, 08:27
Ale w samym kotle jest wbudowana ta "automatyka internetowa" ? Czy trzeba dokupić moduł ?

W kotle jest element komunikacyjny z reszta systemy .głowice , termostat, ruter ,telefon trzeba kupic

Nix
16-09-2018, 10:04
A jaki jest koszt tej "reszty" - tak aby kocioł "współpracował z internetem" ?

Konsultant marki Junkers
19-09-2018, 12:50
Panie Marcinie,

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem cechuje się wyższym komfortem użytkowania ciepłej wody użytkowej w porównaniu do kotła dwufunkcyjnego. Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo, więc w przypadku poboru wody jednocześnie z kilku punktów ulegnie obniżeniu temperatura ciepłej wody. Zachęcam Pana również do zastanowienia się nad wyborem kotła kondensacyjnego marki Junkers-Bosch. Posiadamy w swojej ofercie bogaty wybór kotłów kondensacyjnych jednofunkcyjnych z zasobnikiem o szerokiej modulacji mocy palnika z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością pracy. W celu doboru kotła o odpowiedniej wielkości, zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers - Bosch. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

kaju
19-09-2018, 20:43
Moc minimalna na poziomie 5,6 wydaje mi się za duża, źle sprecyzowałem post co do kosztu chciałbym przeznaczyć 6000 zł wraz z zasobnikiem cena maksymalna jaką mogę przeznaczyć to 7200 za cały zestaw choć skłaniałbym się ku tańszym ofertą.


Edit. A co sądzicie o tych dwóch zestawach:
http://kociolgrzejnik.pl/pl/p/Pakiet-kociol-gazowy-kondensacyjny-jednofunkcyjny-Buderus-GB-062-14KW-V2-RC310FA-AS1.6-podgrzewacz-120-lit-1/2310
oraz
http://kociolgrzejnik.pl/pl/p/Pakiet-kociol-gazowy-kondensacyjny-jednofunkcyjny-Buderus-GB-072-14KW-V2-S120-RC310-FA-AS1.6-/240

A co z tym immergassem 20TT ponieważ mam ofertę 5400 z zasobnikiem 100 L

To bierz Berette AT lub Junkersa Midi a Auto to najlepiej Audi lub Mesiu bo to na 5-6 lat a kocioł na ile????

Konsultant marki Buderus
05-10-2018, 08:09
Turbo to takie "przejściówki" Piece z zamkniętą komorą spalania ale bez kondensacji.
Ja zawsze wybieram piece, których serwisant pojawi się w razie potrzeby natychmiast i nie tyle chodzi tu o jakieś awarie mechaniczne, tylko czasami elektronika potrafi mieć kaprysy. Serwisant przyjedzie, "pstryknie" i gotowe.

Witam,

Trafna uwaga. Przy wyborze gazowego kotła kondensacyjnego warto sprawdzić, czy producent posiada posiada fachowy i rozbudowany serwis. Autoryzowani Instalatorzy marki Buderus gwarantują wykonanie czynności serwisowych do 24 godzin od zgłoszenia problemu. W sprawie pomocy przy doborze kotła gazowego zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Autoryzowanym Serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Bardziej szczegółowe informacje o naszych produktach dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Konsultant marki Junkers
10-10-2018, 14:41
Witam,

Wszystkie osoby zainteresowane wymianą kotła na paliwa stałe na ekologiczne gazowe kotły kondensacyjne zachęcam do sprawdzenia możliwości uzyskania dofinansowania z NFOŚiGW. Program wsparcie „Czyste Powietrze” pozwala na uzyskanie dofinansowania lub pożyczki na działania pozwalające na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Może to być wymiana kotła na paliwa stałe na ekologiczne pompy ciepła lub gazowe kotły kondensacyjne oraz termomodernizację budynku. Korzystając z programu możemy liczyć na zwrot części kosztów poniesionych na wymianę źródła ciepła lub uzyskanie pożyczki na preferencyjnych warunkach. Więcej informacji o programie znajduje się na stronie: http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/. Przy okazji zachęcam Pana do sprawdzenia oferty kotłów kondensacyjnych marki Junkers-Bosch z rodziny Cerapur lub Bosch Condens. Posiadamy bogatą ofertę kotłów dwufunkcyjnych o szerokiej modulacji mocy palnika, dzięki czemu będą one odpowiednie dla każdej instalacji. W celu doboru oraz montażu odpowiedniego typu kotła polecam skontaktować się z jednym z Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Wybrany instalator doradzi wybór najbardziej korzystnego rozwiązania. Więcej informacji o naszych kotłach gazowych znajduje się na stronie http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch