PDA

Zobacz pełną wersję : Orliczki G2 + podłogówka po całości, 0 grzejników prośba o opinie, pomoc



tomasz3k
11-09-2018, 16:19
Dzień dobry,

Przeczytałem już całą masę artykułów, wątków na forach, wpisów na blogach itp, itd. Kiedy już byłem pewien wyboru kotła i rozwiązań przeczytałem jeden post więcej i zostałem wybity z tropu.

Prosiłbym więc wszystkich co choć mają jakiekolwiek doświadczenie w instalacjach C.O i z kotłami o pomoc w doborze zarówno kotła jak i całej armatury do kotłowni.

Budujemy dom według projektu Archonu - Dom w Orliczkach G2 Odbicie lustrzane z pewnymi zmianami - podpiwniczeniem pod kotłownią i garażem.
Może dodam od razu, że wodę posiadamy z własnej studni głębinowej. Hydrofor 300l zlokalizowany jest w piwnicy.
Aktualnie mamy stan surowy zamknięty z rozłożoną elektryką, kanalizacja będzie odprowadzana do przydomowej oczyszczalni ścieków. Użytkowników będzie 6 - 2 dorosłych 4 dzieci, aktualnie w wieku 5 córa i synowie w wieku 3 lata, 1,5 roku i miesiąc. :)

Chcielibyśmy aby w całym domu nie było ani jednego grzejnika, a wszystko ogrzewane w podłodze.
Zakupiliśmy do tego celu dodatkowy projekt podłogówki od Archonu do tego projektu, okazuje się, że projekt ten i tak przewiduje grzejniki w garażu i łazienkach czego nie chcemy.

W związku z czym przedstawię sytuację poniżej:

Częściowe podpiwniczenie pod garażem i kotłownią: nieogrzewane, ma być tam temperatura sprzyjająca składowaniu przetworów, znajduje się tam hydrofor z którego pociągniemy wodę do kotłowni na parterze.

Na parterze mamy wg. projektu rozdzielacz pod schodami, a od niego następujące obiegi:

łazienka ok. 50,6mb
kuchnia ok 69,3mb
jadalnia ok 72,7mb
salon 1 ok 78,1mb
salon 2 ok 78,9mb

Salon ze względu na powierzchnię 22m2 podzielony został na dwa obiegi, dodatkowo pętla zasilająca łazienkę przebiega również przez wiatrołap.
Kuchnia, jadalnia i salon to tak naprawdę duże okna przez które będzie wpadało również dużo słońca (okna 3 szybowe, vetrex 82mm veka).
Całość jest otwartą powierzchnią bez drzwi - te tylko w łazience i drugie oddzielające garaż od części dziennej. Z tego powodu planuję tylko jeden termostat dla kuchni+jadalni+salonu sterujący 4 obiegami, drugi termostat dla łazienki (1 obieg).
Chciałbym z tego rozdzielacza również zasilić podłogę w garażu (by nie dodawać osobnego rozdzielacza na sam garaż) i teraz pytanie czy garaż może być zasilany np. 1 pętla co 30 cm czy raczej nie ma to najmniejszego sensu i trzeba dać dwie pętle co 15 cm. Jaka temperatura powinna być w garażu? Dodam, że jest tam jedno okno 180/70 oraz brama 4,6x2,37.

Na poddaszu mamy 8 pomieszczeń ogrzewanych po podłodze (100% powierzchni poddasza):

4 pokoje dzieci razem 4 obiegi po ok 80-100 mb
garderoba ok 36mb
pralnia ok 35mb
łazienka ok 77 mb
nasza sypialnia ok. 60 mb


Wszystko zasilane z rozdzielacza w pralni.
Łącznie jest więc jakieś 1000 mb rurki pex 16 + zasilające rozdzielacze. Według projektu mamy zapotrzebowanie na ciepło 10 kw (dom z porothermu na piankę + 20 styro na ścianach + 30 wełny na poddaszu.

Z racji iż chcemy by było to ogrzewanie niskotemperaturowe, a niestety gazu nie mamy, a węgla nie chcemy zdecydowaliśmy się na kocioł pelletowy.
Rozważałem między innymi kocioł SmartFire 15kw od Lazara, ale ostatnio ceny poszły w górę i przekracza już nas budżet. Trochę tańszy i wydaje mi się lepszy kocioł Galmetu Genesis plus 16kw.

Nie znam się zupełnie na kotłach i armaturze dlatego proszę was o jakąś pomoc w doborze systemu do ogrzewania, czytałem już o zaworach 3d i 4d jak i o buforze i sprzęgle hydraulicznym. Niestety w większości przypadków wszystko to zasilało układ mieszany czyli podłogówkę + grzejniki. W naszym przypadku będzie to tylko podłogówka, więc układ powinien być prostszy przynajmniej tak mi się wydaje.

Proszę was o jakąś pomoc w doborze armatury i sposobu jak to powinno być wszystko podłączone.
W projekcie mamy układy pompowe przy rozdzielaczach. Chciałbym to przenieść do kotłowni by mieć w jednym miejscu oczywiście oprócz rozdzielaczy te zostają jak w projekcie.
Czy wystarczy to wszystko spiąć zaworem 3d lub 4d i wspomniany kocioł da radę przy czym będzie to dobrze i ekonomicznie wdrożone? Tj. bardziej zależy mi na tym by w eksploatacji było tańsze choć pompa ciepła odpada bo to zbyt duży koszt na wstęp.

Trochę się rozgadałem ale chciałem przekazać jak najwięcej informacji.
Dziękuję za wszystkie cenne rady.

Kondensat
11-09-2018, 19:53
Myślę że najlepszym wyborem byłby bufor dla kotła na pellet o mocy ok.15kW jakieś 500l wykonanie jak w załączniku
Szkoda że nie Smart Fire tylko jakiś tam g... Galmet.Kocioł w twojej sytuacji musi być zamontowany w układzie otwartym.
Co do garażu myślę że można przyjąć temp.ok.12st.Co do rozstawu rur w garażu zależy m.in.od strat ciepła tego pomieszczenia.W projekcie powinno być określone obciążenie cieplne.Z pewnością rozstaw 15cm będzie za gęsty.Jeszcze mi się nie zdarzyło aby sama podłogówka ogrzała łazienkę(zbyt mała powierzchnia pod OP,odpada część podłogi pod wanną czy brodzikiem a wymagana temp.projektowa to 24st) to też jeżeli nie chcesz żadnych grzejników to może drabinka elektr.Zawór 3D z siłownikiem(o odpowiednio dobranym Kvs)+czujnik zewnętrzny(na płn.ścianie budynku) i sterowanie pogodowe.Zadbaj o odpowiednią średnicę rur do rozdzielaczy. Darawałbym sobie sterowanie za pomocą termostatów w pomieszczeniach +siłowniki na rozdzielaczu to jest zbędny koszt przy dobrze zaprojektowanej podłogówce

asolt
11-09-2018, 20:02
....Jeszcze mi się nie zdarzyło aby sama podłogówka ogrzała łazienkę..

To mało sie Tobie zdarzyło, istotnie w przypadku małych łazienek trzeba uzupełnic brakującą moc grzejnikiem drabinkowym, ale w przypadku duzych łazenek (ok 10 m2 i wiecej ) ww znakomitej wiekszosci przypadków wystarcza sama podłogówka. Bynajmniej nie odpada powierzchnia pod wanną czy tez pod brodzikiem, moc grzejnika podłogowego jest dla takich powierzchni nieco mniejsza ale na pewno nie równa zeru.

asolt
11-09-2018, 20:11
Dzień dobry,



Prosiłbym więc wszystkich co choć mają jakiekolwiek doświadczenie w instalacjach C.O i z kotłami o pomoc w doborze zarówno kotła jak i całej armatury do kotłowni.

.

Nie sądze aby ktos co ma jakiekolwiek doswiadczenie w instalacjach c.o. pomógł na tyle aby jego wiedza rozwiązala Twoje dylematy.
Na podstawie opisu instalacji ogrzewania podłogowego i mocy strat moge stwierdzic ze ani obliczenia cieplne ani tym bardziej projekt podłogówki nie są dokladne i wiarygodne.
Obliczenia ozc nie uwzgledniają aktualnej lokalizacji i usytuowania (bo to projekt gotowy a nie indywidualny), 10 kW obciązenia cieplnego jest wielkoscią zawyzoną, ilosc i rozstawy poszczegolnych pętli nie wskazują aby dobrano najmniejszą mozliwą Tz. Owszem w przypadku kotła pelletowego nie ma to jakiegos szczegolnego znaczenia ale w przypadku przejscia na pompe ciepła na znaczenie i to duze znaczenie. Nie podałes z jakiego jestes rejonu ale nie wydaje mi sie aby pellet był tym najlepszym wyborem.

Kondensat
11-09-2018, 20:55
To mało sie Tobie zdarzyło, istotnie w przypadku małych łazienek trzeba uzupełnic brakującą moc grzejnikiem drabinkowym, ale w przypadku duzych łazenek (ok 10 m2 i wiecej ) ww znakomitej wiekszosci przypadków wystarcza sama podłogówka. Bynajmniej nie odpada powierzchnia pod wanną czy tez pod brodzikiem, moc grzejnika podłogowego jest dla takich powierzchni nieco mniejsza ale na pewno nie równa zeru.

Wg.mnie odpada,nie układa się rur pod wannami i brodzikami ponieważ wysusza syfony.Takie jest moje zdanie i go nie zmienię)

asolt
11-09-2018, 21:04
Wg.mnie odpada,nie układa się rur pod wannami i brodzikami ponieważ wysusza syfony.Takie jest moje zdanie i go nie zmienię)

Moze i wysusza, ale w jakim czasie, zwykle prysznic jest uzywany codziennie , wanna moze rzadziej ale nie na tyle aby wysuszyc syfon. Zapewne gdyby łazienka nie była uzywana z miesąc lub dłuzej to syfony nie tylko z wanny czy prysznica ale i z umywalek by wyschły. Nie miałem jeszcze zadnej reklamacji z powodu wysuszania syfonów, poza tym nie ma potrzeby układania rurek przy samym syfonie, wystarczy te kilkanascie cm oddalenia, ale co ja tam wiem.

Kaizen
11-09-2018, 21:57
Wg.mnie odpada,nie układa się rur pod wannami i brodzikami ponieważ wysusza syfony.Takie jest moje zdanie i go nie zmienię)

To odizoluj syfon, jak tak mało używasz.

tomasz3k
11-09-2018, 22:32
Dziękuje serdecznie za pierwsze cenne informacje.

Myślę, że muszę doprecyzować kilka elementów.
Lokalizacja budynku to Pomorskie gm. Przywidz, jeśli chodzi o strony świata to wygląda to dokładnie jak na rysunku.
418555
tak naprawdę przez cały dzień licząc od wschodu słońce oświetla bramę garażową, okno w łazience, narożne w kuchni, drzwi tarasowe w kuchni, duży fix w jadalni i kończy na salonie, a na poddaszu licząc również od wschodu: sypialnię (w projekcie strych) i po kolei 4 pokoje, w których wszędzie są duże tarasowe okna.
Najgorzej wypada na poddaszu łazienka, która jest od północy. Dodam, że nic nie przysłania naszego budynku, nie ma w pobliżu drzew czy innych budynków.

Załączam również rzuty obiegów wg. projektu. jak i przyjęte współczynniki do obliczenia obciążenia cieplnego budynku.
Współczynnik dla okien na pewno jest zawyżony (u nas najgorsze okno ma 0,8) przynajmniej wg. producenta ;)
418557418558418559

Według projektu zapotrzebowanie ciepła w garażu przy 8 stopniach to 1,8kw. Więc porównując do salonu, który jest mniejszy ale ma gęściej rurki i oczywiście temp. 20 stopni zamiast 8 wydaje mi się, że rozłożenie np. 2 pętli co 20 cm wystarczyłoby.. Dodam iż przez garaż będzie szła również rurka od kominka około 1m, 1,5m, która również będzie mogła ogrzewać garaż. Nie wiem czy nie dać dystrybucji ciepłego powietrza z kominka dodatkowo tak w razie czego z możliwością zamknięcia. ;) Albo ewentualnie jakiś grzejnik elektryczny. Spotkałem się również z opinią, że garaż w bryle często nawet nie grzany ma dodatnią temperaturę. Chociaż wiadomo garaż, garażowi nierówny.

Rozważałem instalację z buforem szczególnie gdyż w przyszłości (jak będzie budżet) chciałbym podpiąć pod niego również solary. Wyrzuciłem z głowy kominek z płaszczem wodnym, wydaje mi się, że kominek z grawitacyjną dystrybucją ciepłego powietrza przy podłodze na poddaszu wystarczy by w razie zapotrzebowania dogrzewać budynek. Jednak z powodu ograniczonych środków bufor prawdopodobnie odłożę w czasie.

Dodam również, że od północy graniczymy tak naprawdę z pustką (pole), a od południa jakieś 100m od domu mamy las. Dom jest położony na górce jak widać na rzędnych terenu różnica to 2-3 metry względem lasu.

Pomyliłem również kwestię termostatów na parterze, miały by być 4 łącznie: salon (dwa obiegi), jadalnia z kuchnią, łazienka i garaż, na górze w planach były termostaty w każdym pomieszczeniu oprócz garderoby. Jeśli nie będzie termostatów to jak kontrolować temperaturę w tych pomieszczeniach?
@kondensat, na twoim schemacie zawarłeś tylko jedną pompę do rozdzielaczy, czy ona wystarczy? Rozdzielacze nie powinny być wtedy połączone "szeregowo"? czy nie będzie tak, że pompa "przesuwa" wodę z większym priorytetem na rozdzielaczu na parterze niż na poddaszu?

Do rozdzielaczy planowałem dać pexa 25mm, czy to wystarczy by były odpowiednio małe opory przepływu? Czy w tym przypadku rozdzielacz z nierdzewki byłby lepszy? Ze względu na większą "pojemność" belki? :) Jaka w ogóle jest różnica między mosiądzem a nierdzewką jeśli chodzi o instalację c.o?

Czy zamiast bufora można tymczasowo nie dać nic i jako pompę do rozdzielaczy użyć tej kotłowej?, a w razie możliwości wpiąć w to bufor i wtedy np. tę drugą pompę? Czy bufor w przypadku kotła na pelet nie jest zbędnym akumulatorem, który będzie się szybko rozładowywał, a który trzeba będzie długo grzać?
Dodam, że na podłodze planuje wylewki cementowe, gdyż przekonuje mnie fakt iż same pełnią funkcję akumulacyjną i długo oddają ciepło, anhydrytowymi łatwiej co prawda sterować ale też szybciej się wyziębiają co według mnie odpada jeśli chodzi o ekonomię.

Na schemacie "zz" to rozumiem zawór zwrotny?

Czy naczynie wzbiorcze powinienem w takim przypadku umieścić powyżej najwyższego punktu w instalacji? Jeśli damy samą podłogówkę to nad nią na poddaszu, a jeśli wrzucę grzejnik do łazienki to powyżej tego grzejnika? Czy pomyliłem naczynie wzbiorcze z odpowietrzaniem?

@edit dodałem brakujące załączniki

Kondensat
12-09-2018, 06:45
Do moich "przeciwników" w temacie gdzie nie powinno się układać rur przy OP;)Ja sobie tego nie wymyśliłem patrz.załącznik poradnik Purmo

asolt
12-09-2018, 08:45
Do moich "przeciwników" w temacie gdzie nie powinno się układać rur przy OP;)Ja sobie tego nie wymyśliłem patrz.załącznik poradnik Purmo

Poradnik Purmo nie jest jedyną i objawioną prawdą. Skoro praktyka pokazuje ze problem wysuszania syfonów jest przy normalnym uzytkowaniu w zasadzie pomijalny to nie ma potrzeby go brac pod uwagę, zawsze i wszedzie wskazany jest oprocz norm, wytycznych projektowych zalecany jest zdrowy rozsądek. Czesc tych zalecen pochodzi sprzed lat gdy domy miały słabe ocieplenie i bardz wysoką Tz, czasy sie zmieniły straty ciplne zmalały jak również Tz. Zalecenia pozostały bez zmian

asolt
12-09-2018, 09:21
Dziękuje serdecznie za pierwsze cenne informacje.

Myślę, że muszę doprecyzować kilka elementów.
Lokalizacja budynku to Pomorskie gm. Przywidz, jeśli chodzi o strony świata to wygląda to dokładnie jak na rysunku.
418555
tak naprawdę przez cały dzień licząc od wschodu słońce oświetla bramę garażową, okno w łazience, narożne w kuchni, drzwi tarasowe w kuchni, duży fix w jadalni i kończy na salonie, a na poddaszu licząc również od wschodu: sypialnię (w projekcie strych) i po kolei 4 pokoje, w których wszędzie są duże tarasowe okna.
Najgorzej wypada na poddaszu łazienka, która jest od północy. Dodam, że nic nie przysłania naszego budynku, nie ma w pobliżu drzew czy innych budynków.

Załączam również rzuty obiegów wg. projektu. jak i przyjęte współczynniki do obliczenia obciążenia cieplnego budynku.
Współczynnik dla okien na pewno jest zawyżony (u nas najgorsze okno ma 0,8) przynajmniej wg. producenta ;)
418557418558418559

Według projektu zapotrzebowanie ciepła w garażu przy 8 stopniach to 1,8kw. Więc porównując do salonu, który jest mniejszy ale ma gęściej rurki i oczywiście temp. 20 stopni zamiast 8 wydaje mi się, że rozłożenie np. 2 pętli co 20 cm wystarczyłoby.. Dodam iż przez garaż będzie szła również rurka od kominka około 1m, 1,5m, która również będzie mogła ogrzewać garaż. Nie wiem czy nie dać dystrybucji ciepłego powietrza z kominka dodatkowo tak w razie czego z możliwością zamknięcia. ;) Albo ewentualnie jakiś grzejnik elektryczny. Spotkałem się również z opinią, że garaż w bryle często nawet nie grzany ma dodatnią temperaturę. Chociaż wiadomo garaż, garażowi nierówny.

Rozważałem instalację z buforem szczególnie gdyż w przyszłości (jak będzie budżet) chciałbym podpiąć pod niego również solary. Wyrzuciłem z głowy kominek z płaszczem wodnym, wydaje mi się, że kominek z grawitacyjną dystrybucją ciepłego powietrza przy podłodze na poddaszu wystarczy by w razie zapotrzebowania dogrzewać budynek. Jednak z powodu ograniczonych środków bufor prawdopodobnie odłożę w czasie.

Dodam również, że od północy graniczymy tak naprawdę z pustką (pole), a od południa jakieś 100m od domu mamy las. Dom jest położony na górce jak widać na rzędnych terenu różnica to 2-3 metry względem lasu.

Pomyliłem również kwestię termostatów na parterze, miały by być 4 łącznie: salon (dwa obiegi), jadalnia z kuchnią, łazienka i garaż, na górze w planach były termostaty w każdym pomieszczeniu oprócz garderoby. Jeśli nie będzie termostatów to jak kontrolować temperaturę w tych pomieszczeniach?
@kondensat, na twoim schemacie zawarłeś tylko jedną pompę do rozdzielaczy, czy ona wystarczy? Rozdzielacze nie powinny być wtedy połączone "szeregowo"? czy nie będzie tak, że pompa "przesuwa" wodę z większym priorytetem na rozdzielaczu na parterze niż na poddaszu?

Do rozdzielaczy planowałem dać pexa 25mm, czy to wystarczy by były odpowiednio małe opory przepływu? Czy w tym przypadku rozdzielacz z nierdzewki byłby lepszy? Ze względu na większą "pojemność" belki? :) Jaka w ogóle jest różnica między mosiądzem a nierdzewką jeśli chodzi o instalację c.o?

Czy zamiast bufora można tymczasowo nie dać nic i jako pompę do rozdzielaczy użyć tej kotłowej?, a w razie możliwości wpiąć w to bufor i wtedy np. tę drugą pompę? Czy bufor w przypadku kotła na pelet nie jest zbędnym akumulatorem, który będzie się szybko rozładowywał, a który trzeba będzie długo grzać?
Dodam, że na podłodze planuje wylewki cementowe, gdyż przekonuje mnie fakt iż same pełnią funkcję akumulacyjną i długo oddają ciepło, anhydrytowymi łatwiej co prawda sterować ale też szybciej się wyziębiają co według mnie odpada jeśli chodzi o ekonomię.

Na schemacie "zz" to rozumiem zawór zwrotny?

Czy naczynie wzbiorcze powinienem w takim przypadku umieścić powyżej najwyższego punktu w instalacji? Jeśli damy samą podłogówkę to nad nią na poddaszu, a jeśli wrzucę grzejnik do łazienki to powyżej tego grzejnika? Czy pomyliłem naczynie wzbiorcze z odpowietrzaniem?

@edit dodałem brakujące załączniki

Za przeproszeniem kombinujesz jak koń pod górę.
Obliczenia cieplne są mało wiarygodne, jak równiez projekt podłogówki bo powinien on wynikac z tych obliczen.
Nie radze wchodzic w pellet a w pompe ciepła, nie zajmowac sie regulatorami strefowymi, choc mozna przygotowac pod nistalację, nie bawic sie poprawianie projketu jak sie natym nie zna. Pomysł z pex25 na zasilaniu rozdzielacza bez sensu. Rozumiem ze koszt inwstycyjny przy pompie wiekszy ale unikamy zabawy z pelletem, misezaczami, dodatkowymi pompami, czyli tym wszystkim co komplikuje instalacje i swoje kosztuje.
Nie rozumiem jak mozna sobie utrudniac zycie, szczegolnie w nowo budowanym domu

tomasz3k
12-09-2018, 09:54
Z pompą ciepła nie miałem nigdy do czynienia, wydatek rzędu 50 tyś na samą pompę, która suma sumarum cały czas zużywa prąd to dla mnie nieporozumienie. Zabawa pelletem faktycznie jest ale tyle co załadowanie pojemnika i od czasu wyczyszczenie palnika. Dla mnie to nie problem.

Co byś proponował?

asolt
12-09-2018, 10:16
Z pompą ciepła nie miałem nigdy do czynienia, wydatek rzędu 50 tyś na samą pompę, która suma sumarum cały czas zużywa prąd to dla mnie nieporozumienie. Zabawa pelletem faktycznie jest ale tyle co załadowanie pojemnika i od czasu wyczyszczenie palnika. Dla mnie to nie problem.

Co byś proponował?

Proponuję znalezc pompę za 25-30 tys, to akurat nie problem. Wybór w tym zakresie cenowym jest ogromny. Oczywiscie nikt nikomu nie zabronic zapłacic 50 tys za pompę, w mysl powiedzenia "któz bogatemu zabroni"

tomasz3k
12-09-2018, 10:43
Buduje dom po raz pierwszy. Kolejny będę budował prawdopodobnie córce lub synowi za 15-20 lat. Jeśli ogrzewanie pelletem przez ten czas mi się nie sprawdzi to im zainstaluje pompy ciepła i może również sobie. Do tego czasu spróbuję z pelletem ze względu na brak środków na pompę, a z konieczności szybkiej przeprowadzki (aktualnie mieszkamy w 6 osób na 35 m2) postawię na rozwiązania z średniej półki.

Wracając więc do tematu Kondensat przedstawił informacje z poradnika purmo, zapoznałem się z cała jego treścią i wnioskuje, że cały gotowy projekt z archonu jeśli chodzi o podłogówkę został zrobiony przez ich program. W związku z czym wnioskuje, że spadki ciśnienia, zapotrzebowanie cieplne itd zostały przyjęte z pewnym % błędu, stąd wybór pieca pelletowego 15kw.

Rozwiązanie galmetu jest nowe i być może jeszcze awaryjne, smartfire to sprawdzony kocioł przez wielu dlatego z żoną podjęliśmy decyzję o instalacji tego kotła.

Czy w związku z powyższym schemat zaproponowany przez kondensat jest wystarczający i mogę tymczasowo nie uwzględniać w nim bufora ciepła?

brencik
12-09-2018, 11:15
Wg.mnie odpada,nie układa się rur pod wannami i brodzikami ponieważ wysusza syfony.Takie jest moje zdanie i go nie zmienię)

Spadłem z krzesła!

Kondensat
12-09-2018, 11:32
1)Jeżeli masz projekt OP to jaka jest projektowana temp.zasilania?i powierzchnia garażu?domyślam się że pokrycie płytki ceramiczne.W projekcie powinny być podane m.in. średnice do rur do rozdzielaczy,jakie pompy,przepływy
2)Wystarczy jedna pompa 60ka na całość pod warunkiem że nie będzie dwóch stref grzewczych parter,piętro wtedy 2x3D i 2xpompa
3)Za pompą dajesz od razu trójniki 1" zasilanie/powrót i od nich najlepiej Cu 22 do każdego z rozdzielaczy(tu nie ma zadnego znaczenia gdzie pcha pompa,czy więcej na parter czy na piętro)
4)Co do rozdzielaczy to mogą być dowolne z wyjściem 1" byleby z rotametrami.Przy kilku pętlach nie ma większego znaczenia,należałoby się zastanawiać nad tym problemem np.przy 12stu
5)Musisz mieć naczynie wyrównawcze w najwyższym punkcie instalacji (w takim miejscu aby nie zamarzło)
6)Wg.mnie dla twojej instalacji zwłaszcza przy OP powinien być bufor który wpływa na stabilną pracę kotła.Nie da się "tymczasowo dać nic" coś musi obnizyć temp.na podłogówkę.Jeżeli zrezygnujesz z bufora to nieodzowne będzie sprzęgło hydrauliczne(koszt ok 400zł) ponieważ kocioł Smart Fire ma już w sobie zabezpiecznienie przed korozją niskotemp.w postaci zaw.3D i pompy a musisz dać kolejny 3D z siłown.+pompa za nim na OP i rozdzielić to sprzęgłem.Instalacja jak w załączniku.Ale zalecam od razu bufor.

tomasz3k
12-09-2018, 12:07
Dodałem w poprzedniej odpowiedzi zdjęcia projektu.
Garaż ma 33,5 m2. Temp zasilania w projekcie OP jest 55 zasilanie 45 powrót.

Co mam rozumieć przez strefę grzewczą?
22 cu do rozdzielacza to nie problem, powrót też 22 cu?

Co do samych rozdzielaczy to będzie po 8 obiegów, na dole w standardzie mam 5, ale dając na garaż dwa dodatkowe obiegi i jeden osobny do wiatrołapu (w projekcie jest połączony z łazienką) więc tutaj pytanie raczej czy nierdzewny nie będzie bardziej wytrzymały od mosiężnego? Ostatnio wymieniałem mosiężny zawór w domu od zimnej wody pod zlewem bo zwyczajnie pękł w miejscu w ogóle nie oczekiwanym i stąd moje obawy. ;)

Rozwiązanie ze sprzęgłem wydaje się ok i zmienia trochę schemat (wszystko połączone poprzez sprzęgło).
Mówisz, że zastosowanie buforu spowoduje stabilną pracę kotła, rozumiem, że to efekt tego, że piec rzadziej się rozpalał by raz nabić do dużej temp, a później to bufor oddaje ciepło, a więc dopiero jak bufor się rozładuje piec ponownie się włącza? A bez bufora ze sprzęgłem lub bez piec musiałby albo cały czas chodzić albo włączać i wyłączać się co chwilę jak gazowy?

Jaka temperatura powinna być w takim razie w buforze? Czy grzanie bufora do dużo większej tmp niż potrzebna jest do zasilania podłogi ma sens?

imrahil
12-09-2018, 12:11
55°C w podłogę? bufor raczej bez sensu przy podłogówce, której pojemność cieplna (wraz z wylewką) jest wielokrotnie większa niż pojemność cieplna kilkuset litrów wody.

tomasz3k
12-09-2018, 12:34
No właśnie i tu wydaje mi się, sprzęgło lepszym rozwiązaniem chociaż trzeba by porównać dwa układy w tym samym budynku pewnie by dokładnie rozsądzić...

Kaizen
12-09-2018, 12:40
Temp zasilania w projekcie OP jest 55 zasilanie 45 powrót.

Zamów projekt podłogówki, bo ten to skopiowany z wersji gdzie nie było izolacji ścian i dachu.

asolt
12-09-2018, 12:57
Dodałem w poprzedniej odpowiedzi zdjęcia projektu.
Garaż ma 33,5 m2. Temp zasilania w projekcie OP jest 55 zasilanie 45 powrót.

Co mam rozumieć przez strefę grzewczą?
22 cu do rozdzielacza to nie problem, powrót też 22 cu?

Co do samych rozdzielaczy to będzie po 8 obiegów, na dole w standardzie mam 5, ale dając na garaż dwa dodatkowe obiegi i jeden osobny do wiatrołapu (w projekcie jest połączony z łazienką) więc tutaj pytanie raczej czy nierdzewny nie będzie bardziej wytrzymały od mosiężnego? Ostatnio wymieniałem mosiężny zawór w domu od zimnej wody pod zlewem bo zwyczajnie pękł w miejscu w ogóle nie oczekiwanym i stąd moje obawy. ;)

Rozwiązanie ze sprzęgłem wydaje się ok i zmienia trochę schemat (wszystko połączone poprzez sprzęgło).
Mówisz, że zastosowanie buforu spowoduje stabilną pracę kotła, rozumiem, że to efekt tego, że piec rzadziej się rozpalał by raz nabić do dużej temp, a później to bufor oddaje ciepło, a więc dopiero jak bufor się rozładuje piec ponownie się włącza? A bez bufora ze sprzęgłem lub bez piec musiałby albo cały czas chodzić albo włączać i wyłączać się co chwilę jak gazowy?

Jaka temperatura powinna być w takim razie w buforze? Czy grzanie bufora do dużo większej tmp niż potrzebna jest do zasilania podłogi ma sens?

Ten projekt jak i obliczenia cieplne których de facto nie było, to tylko papier na sztukę aby uzyskac PNB. Tz=55 jest za wysoka nawet dla grzejników przy domu ocieplonym wg obowiazujących przepisów. Projekt wykonany z automatu, zero sprawdzenia koncowych wyników ze strony projektanta, wyszły totalne bzdury. Inwestor nie znając sie na tym traktuje ten projekt jako wyrocznie. Na szczescie trafił na FM, moze to cos pomoze.
Po czasie jest narzekanie, tak sie konczy rzekoma oszczednosc i brak rzeczelnych i dokladnych OZC i projektu podłogówki.

tomasz3k
12-09-2018, 12:59
Projekt podłogówki mam kupiony gotowy pod nasz projekt, przyjętu w nim współczynniki przenikania ciepła poszczególnych przegród: U (W/m2*K)
ściany zewnętrzne 0,17
stropodach 0,12
okna 0,89
okna połaciowe 1,10
podłoga na grunce 0,22
3 strefa klimatyczna temp. na zewnątrz -20C
tz/tp = 55/45 stopni C.
Projektowane obciążenie cieplne budynku 10,88 kW.

Zastosowano kocioł gazowy 19kw viessmana. Może to coś zmienia w końcu kocioł na pellet a kondenacyjny gazowy to zupełnie co innego.
Pompy z zaworami 3d przy rozdzielaczach.

Co ciekawe w projekcie głównym w którym mamy instalację mieszaną podłogówka + grzejniki mamy te same współczynniki z jedną zmianą
ściany zewnętrzne 0,16
tz/tp = 70/55 stopni
Projektowane obciążenie cieplne budynku 10,97 kW.

Zastosowany w nim kocioł na paliwo stałe Merkury 14 z podajnikiem o mocy 14kW

tomasz3k
12-09-2018, 13:02
Ten projekt jak i obliczenia cieplne których de facto nie było, to tylko papier na sztukę aby uzyskac PNB. Tz=55 jest za wysoka nawet dla grzejników przy domu ocieplonym wg obowiazujących przepisów. Projekt wykonany z automatu, zero sprawdzenia koncowych wyników ze strony projektanta, wyszły totalne bzdury. Inwestor nie znając sie na tym traktuje ten projekt jako wyrocznie. Na szczescie trafił na FM, moze to cos pomoze.
Po czasie jest narzekanie, tak sie konczy rzekoma oszczednosc i brak rzeczelnych i dokladnych OZC i projektu podłogówki.

To mnie zmartwiłeś zupełnie. Projekt wydaje się zrobiony w oprogramowaniu od purmo bo sugerują wszystkie komponenty od nich.
Jak to w takim razie przełożyć na moją sytuację?

Kaizen
12-09-2018, 13:14
Projektowane obciążenie cieplne budynku 10,97 kW.


Poczytaj (http://www.instsani.webd.pl/236/zasady-projektowania-ogrzewania-podlogowego)

Jak powrót będziesz miał 45* to temperatura podłogi będzie ponad 40* i moc grubo ponad 200W/m2 co da ponad 3x więcej, niż w tym "projekcie". Samo obciążenie też pewnie ze 2x zawyżone w nim.

eliks
12-09-2018, 13:50
Słuchaj Tomaszu, mój imienniku, pierwsze co to pisz do Asolta o rzetelne OZC budynku. Wtedy dopiero zdziwisz się wynikami.

asolt
12-09-2018, 14:36
Zastosowano kocioł gazowy 19kw viessmana. Może to coś zmienia w końcu kocioł na pellet a kondenacyjny gazowy to zupełnie co innego.


Zły kierunek, wyczuwam tu negatywny wplyw cieplawlasciwego.pl. Rodzaj kotła, a w zasadzie tych dwóch rodzajów kotłow nie ma nic do rzeczy.
Wracajac do kotła peletowego to najlepszym rozwiazaniem sprawdzonym przeze mnie w praktyce dla kotła pelletowego było by zastosowanie bufora z wezownicą przepływową cwu, mamy załatwione jednoczesnie i cwu i zasilanie podłogówki oczywiscie poprzez zawór mieszajacy. Wystarcza ok 45-48 oC na buforze. Do tego pompa obiegowa (jedna) i siłowniki na rozdzielaczach dla regulacji strefowej. Sprawdzone w praktyce, stabilna praca kotła, ale.. koszt niewiele mniejszy niz PC zintegrowana z zasobnikiem cwu. Dobrze radze porzuc swoje pomysły i posłuchaj tych naprawdę wiedzą o co chodzi w tej materii.

tomasz3k
12-09-2018, 14:40
Poczytaj (http://www.instsani.webd.pl/236/zasady-projektowania-ogrzewania-podlogowego)

Jak powrót będziesz miał 45* to temperatura podłogi będzie ponad 40* i moc grubo ponad 200W/m2 co da ponad 3x więcej, niż w tym "projekcie". Samo obciążenie też pewnie ze 2x zawyżone w nim.

Raczej tak nie jest, patrząc na wyliczoną moc dla np. salonu i jadalni (20*) powierzchnia 30m2 mamy 3 obiegi po 600W, każdy po ok 70mb rurki 16x2
Może taka moc jest ze względu na bardzo dużą ilość okien na dole i w większości tarasowe od dołu do góry.

Podgląd na dole: 418591

Na górze: 418592

Kaizen
12-09-2018, 15:12
Raczej tak nie jest, patrząc na wyliczoną moc dla np. salonu i jadalni (20*) powierzchnia 30m2 mamy 3 obiegi po 600W, każdy po ok 70mb rurki 16x2
Może taka moc jest ze względu na bardzo dużą ilość okien na dole i w większości tarasowe od dołu do góry.

Podgląd na dole: 418591

Na górze: 418592

Nie pasuje temperatura zasilania i powrotu. To się nie dodaje, co masz w tym projekcie. Masz niby 1800W/30m2=60W/m2. W linku masz tabelki - taką moc podłoga osiągnie gdy jej powierzchnia będzie miała jakieś 27*. A jak powrót ma 45* to podłoga będzie miała dużo, dużo więcej, niż te 27*.
Ale nawet te 60W/m2 przy -20* to dużo jak na dzisiejsze standardy.

tomasz3k
12-09-2018, 15:13
Zły kierunek, wyczuwam tu negatywny wplyw cieplawlasciwego.pl. Rodzaj kotła, a w zasadzie tych dwóch rodzajów kotłow nie ma nic do rzeczy.
Wracajac do kotła peletowego to najlepszym rozwiazaniem sprawdzonym przeze mnie w praktyce dla kotła pelletowego było by zastosowanie bufora z wezownicą przepływową cwu, mamy załatwione jednoczesnie i cwu i zasilanie podłogówki oczywiscie poprzez zawór mieszajacy. Wystarcza ok 45-48 oC na buforze. Do tego pompa obiegowa (jedna) i siłowniki na rozdzielaczach dla regulacji strefowej. Sprawdzone w praktyce, stabilna praca kotła, ale.. koszt niewiele mniejszy niz PC zintegrowana z zasobnikiem cwu. Dobrze radze porzuc swoje pomysły i posłuchaj tych naprawdę wiedzą o co chodzi w tej materii.

Czytając to łapię się za głowę gdyż budujemy dom na podstawie projektu, który wszyscy negują. Dom jest już w stanie SSZ z położoną elektryką. Po kolei dowiaduje się, że to co przyjęte jest przez nas na podstawie projektu jest złe i niedobre. Człowiek już zwariował.

Zapłaciliśmy już sporo za wszystko co mamy i płacenie teraz za nowe projekty czy wyliczenia rzeczywistego zapotrzebowania w energię to dla mnie kolejny temat do bolączki.

Jeździmy samochodem za 10 tyś, a mam mieć w kotłowni coś 3 razy droższego i do tego płacić rocznie kilka tysięcy by chodziło to dalej. Jeśli coś kosztuje 30k to naprawa tego nie kosztuje 500 zł. Liczę się też z tym.

Chcemy by kotłownia po prostu działała i by nie było w niej syfu i mega dużego zużycia paliwa.

Śmiałem się jak sąsiad do swojego domku 60m2 wstawił kocioł na ekogroszek 25KW, bo w naszym 200m2 wystarcza wg projektu 15KW. Teraz czuje, że to ze mnie się śmieją.

Potrzebuje po prostu schematu jak ma wyglądać ta kotłownia.

Bufor z wężownica cwu to rozumiem zbiornik w zbiorniku? Koszt tego zbiornika jest faktycznie duży i gdybym miał wybierać wybrałbym zamiast niego pompę ciepła bo cenowo podobnie. Jednak nie stać mnie teraz na takie rozwiązanie.

Widziałem działające kotlownie ze sprzęgłem i zestawami pompowymi dla podłogówki na dole i górze oraz cwu. To chyba jedyne wyjście w moim przypadku by mieć piec ze średniej półki ale by na całą kotłownię nie wydać kroci.

asolt
12-09-2018, 15:29
Czytając to łapię się za głowę gdyż budujemy dom na podstawie projektu, który wszyscy negują. Dom jest już w stanie SSZ z położoną elektryką. Po kolei dowiaduje się, że to co przyjęte jest przez nas na podstawie projektu jest złe i niedobre. Człowiek już zwariował.

Zapłaciliśmy już sporo za wszystko co mamy i płacenie teraz za nowe projekty czy wyliczenia rzeczywistego zapotrzebowania w energię to dla mnie kolejny temat do bolączki.

Jeździmy samochodem za 10 tyś, a mam mieć w kotłowni coś 3 razy droższego i do tego płacić rocznie kilka tysięcy by chodziło to dalej. Jeśli coś kosztuje 30k to naprawa tego nie kosztuje 500 zł. Liczę się też z tym.

Chcemy by kotłownia po prostu działała i by nie było w niej syfu i mega dużego zużycia paliwa.

Śmiałem się jak sąsiad do swojego domku 60m2 wstawił kocioł na ekogroszek 25KW, bo w naszym 200m2 wystarcza wg projektu 15KW. Teraz czuje, że to ze mnie się śmieją.

Potrzebuje po prostu schematu jak ma wyglądać ta kotłownia.

Bufor z wężownica cwu to rozumiem zbiornik w zbiorniku? Koszt tego zbiornika jest faktycznie duży i gdybym miał wybierać wybrałbym zamiast niego pompę ciepła bo cenowo podobnie. Jednak nie stać mnie teraz na takie rozwiązanie.

Widziałem działające kotlownie ze sprzęgłem i zestawami pompowymi dla podłogówki na dole i górze oraz cwu. To chyba jedyne wyjście w moim przypadku by mieć piec ze średniej półki ale by na całą kotłownię nie wydać kroci.

Bufor z wezownicą to nie zbiornik w zbiorniku a jak sama nazwa wskazuje z wezownicą. Cwu jest grzana przepływowo, bojler do cwu i tak musisz miec a bufor go zastepuje oczywiscie to dodatkowa funkcja bufora, co do ceny to mozna go kupic za nieco ponad 5000 (wezownica 8 m2) i mozna powiedziec ze jego trwałosc jest wielokrotnie wieksza niz kotła. Co do powtornego płacenie za to miało byc dobre a w rzeczywistosci nie jest podjąc decyzję nie jest łatwo. A wystarczyło wczesniej poczytac chociazby to forum. Widziałem kilka projektów instalacji ogrzewania podłogowego i wm dołaczonych do projektu miedzy innymi z tej pracowni. Ogolnie mówiac kupy sie nie trzyma, kasa wydana za te projekty to pieniądze wyrzucone w błoto a koszt niemały bo ok 1000 za projekt wm. Projekt w całosci na rurach spiro upychanych po kątach i wzdłuz scian, o lokalizacji anemostatow nie wspomne. Niestety decydując sie na budowe domu na wielki wydatek trzeba poswiecic swoj cenny czasami czas na dokształcenie, lub co najmniej znalezienie kogos takiego który jest nam w stanie fachowo doradzic.

tomasz3k
12-09-2018, 15:31
Nie pasuje temperatura zasilania i powrotu. To się nie dodaje, co masz w tym projekcie. Masz niby 1800W/30m2=60W/m2. W linku masz tabelki - taką moc podłoga osiągnie gdy jej powierzchnia będzie miała jakieś 27*. A jak powrót ma 45* to podłoga będzie miała dużo, dużo więcej, niż te 27*.
Ale nawet te 60W/m2 przy -20* to dużo jak na dzisiejsze standardy.

Hmm czyli tak naprawdę traktować ten projekt tylko orientacyjnie do listy zakupów ile mb rurki kupić i jakie rozdzielacze?... pieniądze wyrzucone w błoto. Archon powinien płacić odszkodowanie za zamieszanie...

Wygląda na to, że usiądę wieczorem i wyliczę sam. Chociaż patrząc na to http://www.instsani.webd.pl/236/zasady-projektowania-ogrzewania-podlogowego
Mamy tam tablicę nr 6, z której wynika,że przy zasilaniu 55/45, tśr to 25* przy rozstawie co 15 cm mamy T podłogi ok 30 stopni, a nie 40 jak pisałeś wcześniej. Wiec chyba wszystko jest ok??

tomasz3k
12-09-2018, 15:41
Bufor z wezownicą to nie zbiornik w zbiorniku a jak sama nazwa wskazuje z wezownicą. Cwu jest grzana przepływowo, bojler do cwu i tak musisz miec a bufor go zastepuje oczywiscie to dodatkowa funkcja bufora, co do ceny to mozna go kupic za nieco ponad 5000 (wezownica 8 m2) i mozna powiedziec ze jego trwałosc jest wielokrotnie wieksza niz kotła. Co do powtornego płacenie za to miało byc dobre a w rzeczywistosci nie jest podjąc decyzję nie jest łatwo. A wystarczyło wczesniej poczytac chociazby to forum. Widziałem kilka projektów instalacji ogrzewania podłogowego i wm dołaczonych do projektu miedzy innymi z tej pracowni. Ogolnie mówiac kupy sie nie trzyma, kasa wydana za te projekty to pieniądze wyrzucone w błoto a koszt niemały bo ok 1000 za projekt wm. Projekt w całosci na rurach spiro upychanych po kątach i wzdłuz scian, o lokalizacji anemostatow nie wspomne. Niestety decydując sie na budowe domu na wielki wydatek trzeba poswiecic swoj cenny czasami czas na dokształcenie, lub co najmniej znalezienie kogos takiego który jest nam w stanie fachowo doradzic.

Dlatego czytam ale im więcej czytam tym chyba mniej wiem, a chciałem być przygotowany na instalatora, który będzie próbował wciskać mi robociznę za tyle samo co sam sprzęt lub wciśnie mi dwa razy więcej sprzętu niż potrzeba.

A powiedz mi, czy jak zainwestuje już w ten kocioł i an razie bez bufora tylko na sprzęgle, to czy później dorzucenie bufora z wężownicą będzie rozsądne? Czy lepiej wziąć kredyt i od razu postawić z buforem. Pytam względem tego pierwszego sezonu w którym zużycie jest 2 razy większe niż normalnie.
Mam tylko nadzieję, że ściany z porothermu faktycznie kiedyś zaczną oddawać ciepło i ilość spalanego pelletu spadnie..

asolt
12-09-2018, 15:52
Dlatego czytam ale im więcej czytam tym chyba mniej wiem, a chciałem być przygotowany na instalatora, który będzie próbował wciskać mi robociznę za tyle samo co sam sprzęt lub wciśnie mi dwa razy więcej sprzętu niż potrzeba.

A powiedz mi, czy jak zainwestuje już w ten kocioł i an razie bez bufora tylko na sprzęgle, to czy później dorzucenie bufora z wężownicą będzie rozsądne? Czy lepiej wziąć kredyt i od razu postawić z buforem. Pytam względem tego pierwszego sezonu w którym zużycie jest 2 razy większe niż normalnie.
Mam tylko nadzieję, że ściany z porothermu faktycznie kiedyś zaczną oddawać ciepło i ilość spalanego pelletu spadnie..

Jak teraz zrobisz bez bufora to musi byc sprzegło, mieszacz i pompa (jedna!!!) wystarczy (nie musi byc kilka układów mieszajacych z pompami przy rozdzielaczach, to rozwiazanie bez sensu) to poznie po zamontowaniu bufora i sprzegło i bojler ( bo byc musi od początku) będa zbedne. Rozwiazanie nie optymalne, dalej kombinujesz. A tak przy okazji co Ci da powtórne przeliczanie pętli skoro nie masz wiarygodnych strat dla poszczegolnych pomieszczeń, pomijam kwestie ze bedziesz to liczył pierwszy raz, bedziesz pewny swoich obliczen?

eliks
12-09-2018, 15:57
Ozc kosztuje kilkaset złotych i jest must be przy nowych domach bo projekty mają wyliczenia z dupy, co tutaj wszyscy Ci uświadamiają.
Dam Ci inny przykład. Rodzice ogrzewają dom 224m2, dom z 2001r, półtora pustaka, 10cm styro. Dom w 4. strefie, w bardzo niekorzystnych warunkach na górce, owiewany z każdej strony. To wszystko opala ekogroch 16KW który nigdy nie poszedł powyżej 80% mocy a ty chcesz ładować kocioł 15KW.... Teraz rozumiesz? Stary, żeby nie to forum, stracił bym sam dużo pieniędzy.

Kaizen
12-09-2018, 16:15
Mamy tam tablicę nr 6, z której wynika,że przy zasilaniu 55/45, tśr to 25* przy rozstawie co 15 cm mamy T podłogi ok 30 stopni, a nie 40 jak pisałeś wcześniej. Wiec chyba wszystko jest ok??

W tabeli 6 nie masz tz ani powrotu. Masz jaką moc ma posadzka o zadanej temperaturze.
Powtorzę - jak nie ocieplisz wcale domu, to może taka tz i powrotu wyjść. We współcześnie ocieplonym bedziesz mial saunę. I ze świecą szukać wylewek i okładzin, co taką temperaturę zasilania zniosą.

Chiciaż przyszło mi do głowy, ze może ta tz to z instalacji grzejnikowej? Ktos zapomniał poprawić.

To częste w gotowcach - tutaj o moim projekcie (http://forum.archeton.pl/viewtopic.php?t=2367) dla porównania.

tomasz3k
12-09-2018, 16:34
Ozc kosztuje kilkaset złotych i jest must be przy nowych domach bo projekty mają wyliczenia z dupy, co tutaj wszyscy Ci uświadamiają.
Dam Ci inny przykład. Rodzice ogrzewają dom 224m2, dom z 2001r, półtora pustaka, 10cm styro. Dom w 4. strefie, w bardzo niekorzystnych warunkach na górce, owiewany z każdej strony. To wszystko opala ekogroch 16KW który nigdy nie poszedł powyżej 80% mocy a ty chcesz ładować kocioł 15KW.... Teraz rozumiesz? Stary, żeby nie to forum, stracił bym sam dużo pieniędzy.

Czyli faktyczne zapotrzebowanie może być mniejsze ale nie większe niż w projekcie? Bo rozumiem, że przyjęli wartość zawyżoną po to by nie było na nich, że kocioł jaki wybrali jest za słaby? :)

Smartfire 15kw na stronie lazara jest z przeznaczeniem od 100 do 200 m2 czyli w sam raz. Czy praca kotła ciągle na 100% nie skraca jego żywotności? Może lepiej jak jest mocniejszy? Nie wiem czy zaryzykowałbym dawać mniejszy kocioł bo jak okazałby się za słaby to zostaje z kotłem za niemałe pieniądze.

U nas ma być 25 pustaka + 20 cm styro czyli lepiej ale powierzchnia okien w budynku to 44 m2 czyli całkiem sporo szczególnie że cały parter jest prawie przeszklony od południa / południowego zachodu.

tomasz3k
12-09-2018, 16:36
Jak teraz zrobisz bez bufora to musi byc sprzegło, mieszacz i pompa (jedna!!!) wystarczy (nie musi byc kilka układów mieszajacych z pompami przy rozdzielaczach, to rozwiazanie bez sensu) to poznie po zamontowaniu bufora i sprzegło i bojler ( bo byc musi od początku) będa zbedne. Rozwiazanie nie optymalne, dalej kombinujesz. A tak przy okazji co Ci da powtórne przeliczanie pętli skoro nie masz wiarygodnych strat dla poszczegolnych pomieszczeń, pomijam kwestie ze bedziesz to liczył pierwszy raz, bedziesz pewny swoich obliczen?

Ok czyli osobny układ pompy dla każdego rozdzielacza wybiłeś mi z głowy. Nie rozumiem tylko czemu bojler bylby do wymiany również skoro ten byłby zasilany z bufora? Czyli tak naprawdę strata jest tylko na sprzęgle?

tomasz3k
12-09-2018, 16:45
Jak teraz zrobisz bez bufora to musi byc sprzegło, mieszacz i pompa (jedna!!!) wystarczy (nie musi byc kilka układów mieszajacych z pompami przy rozdzielaczach, to rozwiazanie bez sensu) to poznie po zamontowaniu bufora i sprzegło i bojler ( bo byc musi od początku) będa zbedne. Rozwiazanie nie optymalne, dalej kombinujesz. A tak przy okazji co Ci da powtórne przeliczanie pętli skoro nie masz wiarygodnych strat dla poszczegolnych pomieszczeń, pomijam kwestie ze bedziesz to liczył pierwszy raz, bedziesz pewny swoich obliczen?

Już rozumiem o co chodzi z tym bojlerem. Ciepła woda będzie podgrzewana przepływowo przez ten bufor. Ile czasu potrzebuje by się nagrzać? To pytanie mojej żony. W sumie chyba jest to lepsze rozwiązanie bo mamy wodę tylko wtedy gdy jest potrzebna np. gdy napełniam wanne to ciepła woda się nie skończy? chyba, że piec przestanie grzać. Czy w takim rozwiązaniu nie potrzeba w ogóle pompy do cwu?

eliks
12-09-2018, 17:56
Tomasz, nie patrz nigdy na tabelę producenta jeśli chodzi o metraż bo oni liczą 70-100W/m2 a 100W to poniemiecka kamienica bez ocieplenia. A ty moze zapotrzebowanie będziesz miał 40W/m2 rozumiesz różnice? Wtedy to 15KW może obskoczyc 300m2 mając nadal zapas jak Ty to mówisz. W dzisiejszych czasach nie ma czegoś takiego jak zapas w nowoczesnym kotle, bo każdy może iść 30% wyżej niż ma zadeklarowane.
I nie porównuj ocieplenia białego epsa 0,44 z początku lat 2000 do dzisiejszego grafitu z lambda 0,33.