PDA

Zobacz pełną wersję : zabezpieczenie ogrodowego drewnianego domku dla dzieci



s66
11-09-2018, 17:53
Dzień dobry, cześć i czołem.
Kupiłem dom i dopiero uczę się wielu rzeczy związanych z majsterkowaniem. Potrzebuję pomocy.

Na działce stoi drewniany domek dla dzieci, który był trochę zaniedbany. Chciałbym zabezpieczyć drewno przed warunkami atmosferycznymi. Ponieważ to tylko domek do zabawy, nie szukam super trudnych i drogich sposobów, ale chciałbym tego dokonać właściwie.

Przysyłam zdjęcia drewna. Jeśli się nie uda, zamieszczam link do dropboxa z dwoma zdjęciami w pełnej rozdzielczości (nie ucięte):
www.dropbox.com/sh/73up7k4h74v31ei/AACjmFRB2Dbq-ZH3uHFlfI4Ca?dl=0

Proszę napiszcie, co powinienem zrobić.

1) Czy powinienem w jakiś sposób zedrzeć starą warstwę / szlifować? (Czy można to zrobić wiertarką z jakąś końcówką?) To brązowe, co pozostało, co to jest?
2) Jak rozumiem, należy drewno zagruntować...
3) ... i potem polakierować / polakierobejcować.

418545
418546

E-Rzecznik Śnieżka
30-09-2018, 16:12
Szanowny Panie,
Luźne powłoki farby trzeba usunąć. Można to zrobić ręcznie lub z wykorzystaniem np. szlifierki oscylacyjnej. Następnie całość trzeba dokładnie oczyścić. Przy malowaniu dobrze sprawdzi się emalia akrylowa SUPERMAL®. Emalia jest wydajna, charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża, łagodnym zapachem oraz dużą siłą krycia. Wniknie w drewno, zabezpieczy je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

przemo1
30-09-2018, 20:04
Pomału pomału z tym emaliowaniem - trzeba uprzedzić pytającego o konsekwencjach.
Emalie, lakiery, lakierobejce tworzą na drewnie powłoki. Z czasem będą się łuszczyć. Przed odnowieniem wymagają oszlifowania/usunięcia starych łuszczących się powłok.
Impregnaty koloryzujące można natomiast odnawiać bez szlifowania (lub delikatnie przy starych/zniszczonych elementach).
Impregnaty są najczęściej mniej trwałe ale też i mniej kłopotliwe w odnawianiu.
Wybór jak zawsze należy do inwestora :).
Nie do końca widać na zdjęciach (może wstaw jeszcze kilka) czy to impregnat czy jakaś powłoka - mi bardziej pasuje na impregnat.