PDA

Zobacz pełną wersję : Problematyczna instalacja c.o.



leviath
12-09-2018, 00:44
Witam serdecznie. Tak jak spora część użytkowników tego forum, również ja mam problem z ogrzewaniem. Postaram się opisać w czym tkwi problem.

Jakiś czas temu nabyłem dom z rynku wtórnego. Tak więc nie miałem nic wspólnego z zakładaniem instalacji grzewczej. Poprzednicy jako źródło ciepła używali pieca na paliwo stałe(śmieciuch) , z biegiem czasu wstawili kocioł na pellet Kostrzewa Fuzzy Logic II 25kW. Instalacja wówczas pracowała w układzie zamkniętym na "gołych" rozdzielaczach tylko z automatycznymi odpowietrznikami . Nie posiadała takich elementów jak ; zawór 4d , regulator pokojowy , czujnik temp zewnętrznej , zasobnik CWU wraz z pompą. Nie odpowiadała mi taka konfiguracja ponieważ w obieg szło tyle ciepła ile fabryka dała (na podłogę jak i kaloryfery) , czyli piec nie działał w automacie.

Po wprowadzeniu , wzywałem na przegląd pieca serwisanta Kostrzewa. Polecił mi hydraulika z którym współpracuje od lat. I na tym etapie się wszystko zaczyna :) .....
.
Założeniem było zautomatyzowanie pracy kotła/ogrzewania.

Na pierwszy plan poszedł układ zamknięty. Hydraulicy stwierdzili, że jest to bardzo niebezpieczne i tak się nie robi. Więc ja laik ,przyjąłem to do wiadomości. Instalację z zamkniętej przerobili na otwartą. Podczas modernizacji założyli ;

- zawór 4d sterowany automatycznie ; którego umiejscowienie w instalacji jak i położenie zmieniali z 4 razy - bo coś im nie szło
- pompy c.o. i c.w.u ; które również przekładali z zasilania na powrót
-czujnik temp zewnętrznej oraz regulator pokojowy

Sądzę ,że po tym wszystkim doszło do kumulacji błędów poprzednika oraz specjalistów polecanych przez serwisanta Kostrzewy.

Sprawdziłem całą instalację i na moment obecny wygląda to jak na załączonym schemacie.

Jest tu kilka problemów , i nie wiem od której strony się za to zabrać.

- nie wszystkie pętle grzeją . Tam gdzie są małe kaloryfery i "podłogówka" po obwodzie to jest ok. Reszta podłogówki jest zimna. Odpowietrzałem każdą z osobna , ale to nie przyniosło pozytywnego rezultatu.
- co zrobić z górą ? Jest to bardzo dziwne rozwiązanie. Nie ma osobnego rozdzielacza. Hydraulicy wpieli się w rozdzielacz zasilający na parterze i wyprowadzili rurę na poddasze do istniejącego już rozgałęźnika .( czarnym kolorem zaznaczyłem jak to wyglądało za poprzednika/przed przeróbką) Jak możecie zobaczyć na schemacie jest tam dużo rozgałęzień. Mały kaloryfer jest ciepły, 2 duże letnie, a 2 ostatnie zimnie.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie jak sensownie się za to zabrać.

Slawko123
12-09-2018, 06:18
to nie ma prawa działać
musisz to przerobic co najmniej tak418562
teraz jest wszystko ok, brakuje tylko pompy do zasilania podłogówki za zaworem 4-droznym418563

leviath
14-09-2018, 01:51
to nie ma prawa działać
musisz to przerobic co najmniej tak418562
teraz jest wszystko ok, brakuje tylko pompy do zasilania podłogówki za zaworem 4-droznym418563

Jeżeli wrzucę pompę do zasilania podłogówki , wówczas na podłogę oraz na 3 grzejniki (parter) pójdzie ta sama niższa temp, zgadza się ? Teraz nie wiem czy jest sens to rozdzielać czy faktycznie parter potraktować w 100% jako podłogówka ?
Ta pompa , która miała by być na zasilanie poddasza to dodatkowa czy przełożona z powrotu ?

Slawko123
14-09-2018, 06:09
podłogówka bez tej pompy nie bedzie działać,
Pompe która jest pomiedzy zaworem 4D a piecem wywal.

W zasadzie powinienes zrobić wszystko od nowa , mniej wiecej tak http://lh6.ggpht.com/_8Y1hKSHkc-0/TObjFQB25vI/AAAAAAAAAD8/cEfzlDe7Alw/shemat1.png

fachman19
14-09-2018, 09:55
Bez tej pompki bedzie zimny powrót

Slawko123
14-09-2018, 10:24
no będzie, dlatego ja bym w ogóle wywalił ten zawór 4D. a w to miejsce dał jakis zawór 3d termostatyczny.

zrobiłbym tak https://kotly.com/281-thickbox_default/sterownik-kotla-i-pompy-co-tech-st-480-rs.jpg

Kondensat
14-09-2018, 11:53
Taki układ wymaga sprzęgła hydraulicznego,którego brak na schemacie

leviath
16-09-2018, 08:28
Czy możecie rzucić okiem na ten schemat , czy jest poprawny ?
418812
Nasuwa mi się kilka pytań .

1. piec ma zabezpieczenie termiczne, czy mimo to należy wykonać wyprowadzenie do naczynia ?
2. czy pompa obiegowa na piec(kotłowa) jest tu zasadna?
3. pompy co oraz cwu powinny być na zasilaniu czy jednak na powrocie?
4. obecnie mam zawór 4d. Instalacja będzie cała zmieniana. Zawór 4d czy 3d będzie tu lepszym rozwiązaniem?
5. do grzejników na górę idą gołe rury. Przyszłościowym rozwiązaniem będzie instalacja rozdzielaczy na poddaszu. W tym roku nie będę demontował podłogi. Myślę aby grzejniki podłączyć w ten sposób jak są(do nowych rozdzielaczy) , a w przyszłym roku każdy z osobna. Do tego termostaty i powinno być ok. Nie wiem czy zasilanie powinno wychodzić bezpośrednio z kotła czy za zaworem 4d ?
6. jak wspominałem wcześniej na parterze mam podłogówkę oraz 3 małe grzejniki. Na początku myślałem aby jakoś to rozdzielić. Doszedłem do wniosku , że będzie chyba za dużo zachodu i efektu również może być kiepski( chyba że się mylę). Myślę aby użyć rozdzielaczy podłogowych z rotametrami oraz zaworami termostatycznymi. Na ile będę mógł podnieść temp zasilania na te kaloryfery ?

Slawko123
17-09-2018, 06:57
1. jakie zabezpieczenie termiczne? jakiego typu?
2. przy 4 droznym - nie
3. na zasilaniu
4.3D
5.za zaworem 4d
6. marne rozwiazanie.


Masz piec na pellet, masz zamiar przerabiac całą instalację, wiec skorzystaj z tego schematu(nie patrz na piec)http://pellux.pl/app/uploads/2016/09/s3zw-800x631.png
mozesz zrezygnowac z zaworu 3d do grzejników poz.11

leviath
19-09-2018, 07:50
Ok , dzięki za wszelkie wskazówki .

Faktycznie sprzęgło wydaje się być warta uwagi . Jak by nie patrzyć , znacząco upraszcza to cały układ ( a w prostocie siła:) oraz zabezpiecza kocioł. W kotłowni i tak będę miał duże zmiany, wiec postanowiłem ,że wywalę zawór 4d i zastosuję sprzęgło.

Po Waszych sugestiach schemat wygląda tak ;
418955

Kwestia podłączenie grzejników pod rozdzielacz podłogówki odpuszczona. Na początku myślałem , aby w kotłowni wstawić dodatkowy mały rozdzielacz . Jednak miejsce jest ograniczone i łatwiej mi będzie podpiąć się do rozdzielacza grzejników na poddaszu.

Czy muszę coś jeszcze w nim uwzględnić ?

Slawko123
19-09-2018, 08:00
418956
wywal to i wstaw zawór DBV1, zrobisz instalacje zamnknietą co wydłuży Ci żywotność wszystkiego. Patrz schemat pelluxa.
Reszta jest ok i słuszna.

leviath
27-03-2019, 11:10
Witam ponownie. Niestety nie zdążyłem z modernizacją kotłowni przed sezonem grzewczym. Obecny już prawie się kończy dlatego wracam do tematu. Wcześniej planowałem modernizacje w układzie otwartym. Jedna z firm zaproponowała mi zamknięcie go. Oto schemat jaki przygotowali. Co o tym sądzicie ? 428519

dolby
27-03-2019, 13:19
Ty się zastanów KTO miałby poprawić instalację ? Choć jak widać z perspektywy, pierwotny układ działał ! i było ciepło, wystarczyło domontować zawory termostatyczne na grzejniki i 3D przed podłogówką.
:)

leviath
27-03-2019, 18:26
Co Ty gadasz ? Czytałeś w ogóle ten post w całości ? Jaki 3D i gdzie jak to wszystko na jednym rozdzielaczu spięte. Instalacja nie będzie poprawiana tylko cała kotłownia stawiana od nowa.

dolby
27-03-2019, 21:42
Co Ty gadasz ? Czytałeś w ogóle ten post w całości ? Jaki 3D i gdzie jak to wszystko na jednym rozdzielaczu spięte. Instalacja nie będzie poprawiana tylko cała kotłownia stawiana od nowa.

Cos takiego, a pisałeś że:
"Instalacja wówczas pracowała w układzie zamkniętym na "gołych" rozdzielaczach tylko z automatycznymi odpowietrznikami."
czyli, że się skurczyło i został jeden...:)
No to rób, powodzenia, nie "wtrancam" się.