PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kocioł na pelet 20kw?



alex10
13-09-2018, 20:26
Witam serdecznie,
mam mętlik w głowie od tych ofert i sam już nie wiem. Czytam i nie jestem w stanie wybrać nic ciekawego. REJS'a polecał mi jeden majster, oglądałem i w sumie szału nie ma, a nawet słabo to wygląda. Później był inny uczony, polecił mi HEITZ BIO LUX, ale nie wiem co to za piec i czy są one porównywalne innymi dobrymi piecami? Sam skłaniałem się do RED COMPACT ale podobno on dobrze pracuje z grzejnikami, a ja mam dół w podłogówce a górę w grzejnikach. DEFRO jeszcze chodzi mi po głowie i ostatnio znalazłem firmę HKS LAZAR ale nic jeszcze o niej nie zdążyłem przeczytać. Jakie z tych wymienionych marek produkuje najlepsze piece na pelet?
z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu

Barliniak
13-09-2018, 20:47
Doprecyzuj co oznacza dla Ciebie pod jakim względem"najlepsze"?

alex10
13-09-2018, 21:07
Niezawodność, mało problematyczne, stosunek bardzo dobrej jakości do ceny, oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. cena między 10000-14000zł brutto, mam ok 180mkw więc zakładam że 20kw wystarczy. na dole mam ok 70kmw+garaż 20mkw+10 kotłownia (z czego ok 60mkw to podłogówka), na górze mam 102mkw gdzie 90mkw to grzejniki (8mkw to podłogówka w łazience).

alex10
13-09-2018, 21:25
Niezawodność, mało problematyczne, stosunek jakości do ceny, oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Barliniak
13-09-2018, 22:06
Tak na szybciutko bo już późno/ Slimpel,Blackstar/ pasuje?No nie mów ,że garaż grzejesz i kotłownie :D

eliks
14-09-2018, 05:59
Do bardzo dobrych kotłów które wymienił Barliniak ja dorzucę Włocha bo widziałem że brales Reda pod uwagę

https://youtu.be/VFR3zhRCPRg

alex10
15-09-2018, 21:20
i JUŻ? To wszystko co macie do zaoferowania? Chyba sami przedstawiciele bo marki z serii NO NAME :)

asolt
15-09-2018, 21:44
i JUŻ? To wszystko co macie do zaoferowania? Chyba sami przedstawiciele bo marki z serii NO NAME :)

Po co Tobie kocioł 20 kW, zamiast myslec o typie producencie kotła i ogolnie o pellecie zajmij sie ociepleniem swojego domu. Po ociepleniu moc wymagana spadnie ponizej 10 kW i moze calkiem zrezygnujesz z pelletu chociazby na gaz jezeli masz taką mozliwosc. Jezeli jest to nowy dom to bez ocieplenia nie moze byc, jezeli stary to ocieplenie jest zalecane.

Puławiak
15-09-2018, 22:05
i JUŻ? To wszystko co macie do zaoferowania? Chyba sami przedstawiciele bo marki z serii NO NAME :)

To że nie znasz tych marek to nie określaj ich "no name" Edilkamin to jeden z największych producentów urządzeń na pellet we Włoszech. Black Star to duński kocioł i tam dość popularny. Slipel to produkt tureckiej Firmy Kozlusan i znajdziesz go praktycznie w całej europie dość popularny w krajach skandynawskich chociaż pod inną marką.

eliks
15-09-2018, 23:21
i JUŻ? To wszystko co macie do zaoferowania? Chyba sami przedstawiciele bo marki z serii NO NAME :)
Radzę się koledze doszkolić.

alex10
16-09-2018, 09:21
Po co Tobie kocioł 20 kW, zamiast myslec o typie producencie kotła i ogolnie o pellecie zajmij sie ociepleniem swojego domu. Po ociepleniu moc wymagana spadnie ponizej 10 kW i moze calkiem zrezygnujesz z pelletu chociazby na gaz jezeli masz taką mozliwosc. Jezeli jest to nowy dom to bez ocieplenia nie moze byc, jezeli stary to ocieplenie jest zalecane.
Widze że wiesz lepiej niż ja czy dom jest ocieplony. Mam już ocieplenie styropian grafitowy 18cm swiisspor przenikalności 0.32, radzisz moc pieca 10kw do domu 180mkw?

alex10
16-09-2018, 09:27
To że nie znasz tych marek to nie określaj ich "no name" Edilkamin to jeden z największych producentów urządzeń na pellet we Włoszech. Black Star to duński kocioł i tam dość popularny. Slipel to produkt tureckiej Firmy Kozlusan i znajdziesz go praktycznie w całej europie dość popularny w krajach skandynawskich chociaż pod inną marką. możesz mi doradzić konkretny model pieca tych producentów? Mam ok 180mkw, ocieplenie domu mam dobre 18cm grafit lambda 0.032, okna 3szybowe. Edilkamin przekracza mój budżet bo 12kw kosztuje 16tys

alex10
16-09-2018, 09:31
Radzę się koledze doszkolić.
Podaj mi konkretne modele pieców tych producentów do 14tyś, i jaka moc pieca przy moim ociepleniu, na materiale do ocieplenia i oknach nie oszczędzałem ale mniej niż 18kw to chyba za mała moc?

asolt
16-09-2018, 11:16
Widze że wiesz lepiej niż ja czy dom jest ocieplony. Mam już ocieplenie styropian grafitowy 18cm swiisspor przenikalności 0.32, radzisz moc pieca 10kw do domu 180mkw?

Nie wiem czy jest dom ocieplony czy nie, ale wiem bo tym sie zawodowo zajmuje jaka jest konieczna moc kotła przy ociepleniu domu zgodnie lub lepiej z obowiązującymi przepisami. Wiem bez obliczen OZC ze 20 kW do tego domu który jest w miarę dobrze ocieplony to głupota. Oczywiscie obliczenia OZC tę moc by uscisliły do poziomu ok 7,5 -8,5 kW. Jezeli masz gaz sieciowy grzej gazem, nie wchodz w pellet, czy bycie palaczem w nowym domu to jakas atrakcja, czy praktycznie calkowita bezobsługowosc kotła gazowego czy pompy ciepła nie jest plusem dla tych rodzajów zrodel grzewczych?

asolt
16-09-2018, 11:18
Podaj mi konkretne modele pieców tych producentów do 14tyś, i jaka moc pieca przy moim ociepleniu, na materiale do ocieplenia i oknach nie oszczędzałem ale mniej niż 18kw to chyba za mała moc?

Eliks nie poda konkretnej mocy kotła bez OZC, nawet zeby ją oszacowac konieczne jest podanie wielu innych danych dotyczących tego budynku. Nie ma tu na forum wrózbitów którzy z grubosci ocieplenia i powierzchni (nie wiadomo jakiej czy uzytkowej czy po podłogach) podadzą prawidłowo dobór mocy kotła.

eliks
16-09-2018, 12:45
możesz mi doradzić konkretny model pieca tych producentów? Mam ok 180mkw, ocieplenie domu mam dobre 18cm grafit lambda 0.032, okna 3szybowe. Edilkamin przekracza mój budżet bo 12kw kosztuje 16tys
Edilkamin 18KW kupisz za 14000zł już z układem pompowym .
Co do mocy kotła, bez profesjonalnego OZC nie dowiesz się jakie jest zapotrzebowanie cieplne Twojego budynku. To koszt kilkaset złotych, w porównaniu do różnicy w cenach kotłów (mocniejszy kilka tysięcy droższy ) to chyba nie jest wielki koszt.
Dam Ci tylko obrazowy przykład. Dom rodziców rocznik 2000. 224m2 grzania kaloryferami, 10cm białego na ścianach, niekorzystne położenie domu, 4 strefa klimatyczna, w domu min. 23 stopnie - kocioł nigdy nie przekroczył 80% mocy..... Nie daj sobie wciskać kitu starym hydraulikom. Czytaj fora branżowe, pytaj i słuchaj mądrych ludzi, ja jestem akurat laikiem, ale są tu na prawdę ludzie z głową na karku.

Aha, kocioł 16KW.

kulibob
16-09-2018, 15:07
Widze że wiesz lepiej niż ja czy dom jest ocieplony. Mam już ocieplenie styropian grafitowy 18cm swiisspor przenikalności 0.32, radzisz moc pieca 10kw do domu 180mkw?

Mam ekogrocha 10kw 150 powierzchni ogrzewanej 116 użytkowej 22*C-23,2*C średnia moc kotła grudzień/styczeń 2kW. Więc poco Ci 20kW??

Kocioł za 14000 zł ja pier..

eliks
16-09-2018, 15:13
Eee tam kilka lat temu taka cena to jeszcze był szok. Zobacz ceny Hargassnera czy Windhagera ☺

Slawko123
16-09-2018, 17:10
to ja dorzucę jeszcze jeden piec: Pellux 100 Touch 20kW z buforem (producent Nibe-Biawar)

karoka65
16-09-2018, 18:43
Kolego alex nawet kocioł 10kW nie będzie miał się u Ciebie przy czym napracować.
Nie wiem po co Ci tam w ogóle potrzebny jakikolwiek kocioł.

eliks
16-09-2018, 19:01
Nie wiem po co Ci tam w ogóle potrzebny jakikolwiek kocioł.
No z takim podejściem to zostaniesz bezrobotny ;)

karoka65
16-09-2018, 19:06
Eeee tam. Ja tylko jak już ktoś się spiera na kocioł do nowego domu staram się nakłaniać do mniejszego zła które i tak złem pozostaje tyle że o tym ludzie sami się przekonuja po jakimś czasie ale jak to mówią "mleko się już rozlało".

alex10
16-09-2018, 19:32
Eeee tam. Ja tylko jak już ktoś się spiera na kocioł do nowego domu staram się nakłaniać do mniejszego zła które i tak złem pozostaje tyle że o tym ludzie sami się przekonuja po jakimś czasie ale jak to mówią "mleko się już rozlało".
O co Tobie chodzi? Żeby nie kupować kotła? I o czym mam się przekonać po jakimś czasie?

karoka65
16-09-2018, 19:57
O co Tobie chodzi? Żeby nie kupować kotła? I
Dokładnie.

o czym mam się przekonać po jakimś czasie?
No własnie o tym że nie powinieneś kiedyś go kupić :)
Dokładnie po jakim czasie Ci nie powiem ale wyjrzyj trochę "za okno" poczytaj forum :)

alex10
16-09-2018, 20:18
To co wolno jak nic nie wolno? Kupić coś trzeba, zima za pasem, bez pieca się nie obejdzie...

karoka65
16-09-2018, 20:37
Dziadek miał piec, ojciec miał piec, czy Ty też musisz?

alex10
16-09-2018, 20:45
To co zamiast pieca proponujesz? Pompa ciepła?

adkwapniewski
16-09-2018, 20:52
Zrób OZC może się okazać że grzałką w G12w/G13 dasz radę bez wywalania 20000-30000PLN`ów ...

asolt
16-09-2018, 20:59
Zrób OZC może się okazać że grzałką w G12w/G13 dasz radę bez wywalania 20000-30000PLN`ów ...

Po co OZC?, przeciez jest łatwiej wydac 12-15 tys niz kilkaset zł na obliczenia.
A propo G13 to w Toruniu nie ma takiej taryfy. Tauron to tylko południowa czesc kraju.

kulibob
17-09-2018, 09:11
Po co ozc jak jest ciepłowłaściwe. A za cenę OZC lepiej 5cm wełny na dachu dorzucić.

asolt
17-09-2018, 13:30
Po co ozc jak jest ciepłowłaściwe. A za cenę OZC lepiej 5cm wełny na dachu dorzucić.

Tak, tak 5 cm wełny i dodatkowo kocioł o mocy nie 20 kW a co najmniej 25 kW. Trzeba byc konsekwentnym i stosowac wszystkie bez wyjatku zalecenia cieplawlasciwego.

kulibob
17-09-2018, 15:29
Dziwne że mi wyszło 4,3 kW i mniej więcej to pasuje. Spalanie daje nieco zawyżone ponieważ nie uwzględnia CWU. Mi z CWU wychodzi takie spalanie ja podaje ta strona a groch jest parchaty

Ja wolałbym dać 5cm wełny extra niż 300zł za Twoje obliczenia.

alex10
17-09-2018, 17:37
Dziwne że mi wyszło 4,3 kW i mniej więcej to pasuje.

Gdzie robiłeś obliczenia? I jaki kupiłeś piec ile KW dla 150 mkw?

Slawko123
17-09-2018, 17:41
Gdzie robiłeś obliczenia?
Www.cieplowlasciwe.pl

alex10
17-09-2018, 17:44
Ciepło Właściwe - pracownia ceramiki ?

Slawko123
17-09-2018, 17:50
Zgubiłem jedną literkę a telefonie nie da rady poprawić.
Www.cieplo właściwie.pl

Slawko123
17-09-2018, 17:51
www.cieplowlasciwie.pl

alex10
17-09-2018, 18:07
Ok, oto mój wynik http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4fjp
Patrząc na roczny koszt ogrzewania pellet wychodzi 4400zł a ekogroszek 3400zł, natomiast pompa ciepła powietrzna 2400zł więc bije na głowę i ekogroszek i pellet. Jaki jest realny koszt takiej pompy powietrznej jeśli chciałbym to na tym etapie zamontować u siebie? Na tym etapie czyli brakuje mi jedynie pieca aby uruchomić grzanie, i czy do pompy jest jeszcze coś potrzebne dodatkowo czy sama pompa i jaki jest koszt?

kulibob
17-09-2018, 18:09
@ alex

Mam 10kW i jest mega za duży. Obliczenia robiłem na ciepłowłaściwe.

Na koszty ogrzewania nie patrz bo i pelet jak i węgiel kupisz taniej.

Masz jeszcze możliwość dorobienia rekuperacji?

Pompa ciepła najlepsze wyjście.
Jak masz samą podłogówkę to już w ogóle super

alex10
17-09-2018, 18:18
Masz jeszcze możliwość dorobienia rekuperacji?


Raczej nie, mam już wszystko wylane i musiałbym kuć strop. Ta pompa ciepła mnie zainteresowała, jaki jest koszt takiej pompy 15kW? Dół domu mam w podłogówce, górę mam niestety w grzejnikach. Jak ją się montuje i jaki jest koszt? Czy sama pompa jest mniej więcej 15% droższa od pieca? Jeśli tak to jeszcze mogę skłonić się do jej zakupu, ale czy sama pompa czy jeszcze coś trzeba mieć dodatkowo?

karoka65
17-09-2018, 18:29
Po pierwsze nie brałbym tego wyniku całkiem na serio bo na mój gust wynik jest zawyżony ( to tylko kalkulator )
Po drugie poczytaj o tych pompach jak i ja to robię choć zajmuje się czymś zupełnie innym :)
Z tego co doczytałem to większość starszych pomp ciepła pracuje najefektywniej przy ogrzewaniu niskotemperaturowym ( podłgówka ) gdzie temp. zasilania takiej instalacji są na poziomie 30 do 35 stopni, max 40.
Idzie też znaleźć wpisy że produkuje się już obecnie pompy które mogą zasilać również instalacje na grzejnikach z temperaturą zasilania nawet do 65 stopni.
Bardzo wątpię abyś kiedykolwiek musiał puszczać w swoim domu na grzejniki 65 stopni.
Widzisz, chyba nie musisz mieć pieca :)
Czytaj dalej :)

eliks
17-09-2018, 18:45
Ale nie róbcie mu Eko wody z mózgu jak ma instalację mieszaną (popularny błąd ) proponując mu PC....

karoka65
17-09-2018, 19:24
Jaka woda z mózgu?
Co ma piernik do wiatraka że instalacja jest mieszana?
Jak instalacja mieszana to musi być tylko węgiel czy pellet?
Każdy "czajnik" może zasilać taką instalację i będzie ciepło, gaz. prąd, kocioł olejowy itp.

G69
17-09-2018, 19:39
Ok, oto mój wynik http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4fjp
Patrząc na roczny koszt ogrzewania pellet wychodzi 4400zł a ekogroszek 3400zł, natomiast pompa ciepła powietrzna 2400zł więc bije na głowę i ekogroszek i pellet.
Jeden istotny warunek.Pompa w tych wyliczeniach pracuje w tanim prądzie po 0,3 pln za kwh.W instalacji mieszanej taka kalkulacja się nie sprawdzi.

asolt
17-09-2018, 20:59
Ok, oto mój wynik http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4fjp
Patrząc na roczny koszt ogrzewania pellet wychodzi 4400zł a ekogroszek 3400zł, natomiast pompa ciepła powietrzna 2400zł więc bije na głowę i ekogroszek i pellet. Jaki jest realny koszt takiej pompy powietrznej jeśli chciałbym to na tym etapie zamontować u siebie? Na tym etapie czyli brakuje mi jedynie pieca aby uruchomić grzanie, i czy do pompy jest jeszcze coś potrzebne dodatkowo czy sama pompa i jaki jest koszt?

Wyniki niewiarygodne, ponad 19 000 kWh zapotrzebowania na ciepło, 9,7 kW obciązenia cieplnego to stanowczo za duzo. Tym samym "obliczenia" kosztów ogrzewania wyssane z palca.

alex10
17-09-2018, 21:29
Wyniki niewiarygodne, ponad 19 000 kWh zapotrzebowania na ciepło, 9,7 kW obciązenia cieplnego to stanowczo za duzo. Tym samym "obliczenia" kosztów ogrzewania wyssane z palca.
Ja tylko wpisałem dane swojego budynku, widocznie strona generuje dane wyssane z palca.

asolt
17-09-2018, 21:39
Ja tylko wpisałem dane swojego budynku, widocznie strona generuje dane wyssane z palca.

Zbyt mało danych, zle algorytmy, efekt jak widać.

alex10
17-09-2018, 21:43
Masz jakiś dokładniejszy model sprawdzenia wszystkich parametrów?

eliks
17-09-2018, 21:49
@karoka, mam na myśli to co napisał G69


Jeden istotny warunek.Pompa w tych wyliczeniach pracuje w tanim prądzie po 0,3 pln za kwh.W instalacji mieszanej taka kalkulacja się nie sprawdzi.




Masz jakiś dokładniejszy model sprawdzenia wszystkich parametrów?
A no ma, on się tym zajmuje profesjonalnie :)

alex10
17-09-2018, 22:13
Co sądzicie o producencie Kostrzewa, kocioł na pellet EEI Pellets 16 kW?

kulibob
18-09-2018, 05:22
Masz jakiś dokładniejszy model sprawdzenia wszystkich parametrów?

Jak dasz 5cm wełny z dachu to dostaniesz:)

Slawko123
18-09-2018, 06:15
oprócz kosztów, to strona cieplowlasciwie podaje w miarę wiarygodne obliczenia. Oblicza rzad wielkości zapotrzebowania na ciepło. Co z tego, ze zrobię OZC które tez jest obarczone błędem większym lub mniejszym i wyjdzie mi np. piec 9,238kW a ciepłowłasciwe obliczy 10,5kW, albo 11kW jak i tak najbliższy piec będzie miał 12kW przy pełnej mocy i to przy konkretnej instalacji i konkretnym paliwie czyli w warunkach laboratoryjnych.
@kulibob ma racje, lepiej te 300-400 zł przeznaczyć na co innego.

To już lepiej pomyśleć o odpowiednim układzie instalacji grzewczej, tak aby zastosowanie pieca z przedziału 12-20kW nie miało znaczenia.

asolt
18-09-2018, 06:31
To już lepiej pomyśleć o odpowiednim układzie instalacji grzewczej, tak aby zastosowanie pieca z przedziału 12-20kW nie miało znaczenia.

Jeszcze lepiej przemyslec oczywiscie na podstawie dokladnych ozc jak sie pozbyc kotła stalopalnego i odpowiedniego ukladu instalacji grzewczej cokolwiek to znaczy, tak aby w nowo budowanym lub modernizowanym domu nie przyjmowac darmowego etatu palacza. A w tym cieplowalasciwe na pewno nie pomoze.

Slawko123
18-09-2018, 06:50
Pomoże, tak jak napisałem, to czy wyjdzie mi po wydaniu kasy 9,238kW czy bez wydawania kasy 10-11kW nie ma znaczenia przy doborze sposobu grzania.

Czy piec na pellet, czy pompa ciepła czy kocioł gazowy instalacja będzie podobna. jeden chce grzejniki, drugi podłogówkę a trzeci mieszaną. Do tego zaprojektuje sobie odpowiednia instalacje, ale i tak będzie to instalacja wodna.

o pradzie nie piszę, bo to oddzielny temat i tylko kamikadze na cos takiego sie decyduje.

asolt
18-09-2018, 07:00
Pomoże, tak jak napisałem, to czy wyjdzie mi po wydaniu kasy 9,238kW czy bez wydawania kasy 10-11kW nie ma znaczenia przy doborze sposobu grzania.

Czy piec na pellet, czy pompa ciepła czy kocioł gazowy instalacja będzie podobna. jeden chce grzejniki, drugi podłogówkę a trzeci mieszaną. Do tego zaprojektuje sobie odpowiednia instalacje, ale i tak będzie to instalacja wodna.

o pradzie nie piszę, bo to oddzielny temat i tylko kamikadze na cos takiego sie decyduje.

Wybór rodzaju ogrzewania dokonuje sie nie na podstawie wielkosci projektowego obciązenia cieplnego o którym mowa a na podstawie zapotrzebowania na ciepło której dokładnosc liczenia przez ciepło własciwe nie ma co wspominac.Tego samego dotyczą obliczenia opłacalnosci poszczegolnych nosników energii które to obliczenia mają a przynajmniej powinny miec decydujacy wpływ na na ten własnie dobór. Uczepiłes sie tych kW jakby one były w tym wszysykim najwazniejsze. Jezeli chodzi o kamikadze i prąd to wykazujesz calkowity brak wiedzy w tej dziedzinie, tylko po co sie tym tak chwalic?

Slawko123
18-09-2018, 07:17
o liczeniu opłacalności przez cieplowłasciwie nie piszę.
uczepiłem się kW bo to jest wyznacznik. Zawsze możesz przeliczyć na GJ czy inne jednostki. znasz powierzchnie, znasz potrzebna moc, teraz tylko kartka długopis i.....
Co do prądu, niby całe życie siedzę "w prądzie" takim, śmakim i owakim, ale może masz racje, ze się nie znam na tym.

ja wiem, ze podkopujemy teraz Twoje źródło dochodu, ale sorry Winnetou, biznes is biznes :) Ja na pewno nie skorzystam, a inni?, ich sprawa.

alex10
18-09-2018, 07:24
Co z tym piecem Panowie? Pytałem co sądzicie o Kostrzewa kocioł na pellet EEI Pellets 16 kW, co to jest za producent?

asolt
18-09-2018, 07:43
o liczeniu opłacalności przez cieplowłasciwie nie piszę.
uczepiłem się kW bo to jest wyznacznik. Zawsze możesz przeliczyć na GJ czy inne jednostki. znasz powierzchnie, znasz potrzebna moc, teraz tylko kartka długopis i.....
Co do prądu, niby całe życie siedzę "w prądzie" takim, śmakim i owakim, ale może masz racje, ze się nie znam na tym.

ja wiem, ze podkopujemy teraz Twoje źródło dochodu, ale sorry Winnetou, biznes is biznes :) Ja na pewno nie skorzystam, a inni?, ich sprawa.

Zycze owocnego i dokladnego przeliczania zapotrzebowania na ciepło z projektowego obciązenia cieplnego. Tak sie nie liczy, tzn tak liczą dyletanci podobni Tobie.
Co do prądu siedzenie w nim nie oznacza automatycznie ze znamy skladniki cen, wszystkie dostepne taryfy, godz. obowiazywania niskiej taryfy itp.
Jezeli chodzi o podkopywanie mojego zródła dochodu, to pewnosc ze Twoje zdanie ma jakikolwiek wpyw na to zródło swiadczy jedynie o bardzo wysokim ego związanym z nierealnymi wyobrazeniami na temat swoje wiedzy o audytyngu energetycznym i projektowaniu instalacji grzewczych. Praktycznie od początku bytnosci na forum jestem atakowany przez grupe hejterów która w nie do konca znanym interesie tak a nie inaczej sie zachowuje. Zarzucano mi brak dokladnosci i wiedzy, po pewnym czasie co niektórzy z nich powtarzają dokladnie to samo co ja cały czas konsekwentnie tu piszę. Z czego wynika Twoja determinacja, chcesz inwestorów bronic przed rzetelnymi obliczeniami przed podejmowaniem przemyslanych decyzji, tak bardzo doskowiera Tobie wiedza. Moze sie martiwsz o stan finansów tych inwestorów i ze wszystkich sił chcesz uratowac im te 300-400 zł, która to to kwota wg wielu uzytkowników forum i nie tylko była najbardziej rozsądnie wydanymi pieniedzmi przy budowie domu. Wiem ze niektórzy mają awersje do wiedzy, postepu nie zatrzymasz, a cieplowlasciwe zamiast pomóc najczesciej wprowadza tylko zamet w głowach laików budowlanych bo tacy są najczesciej przyszli inwestorzy.

eliks
18-09-2018, 07:53
Co z tym piecem Panowie? Pytałem co sądzicie o Kostrzewa kocioł na pellet EEI Pellets 16 kW, co to jest za producent?
I Kostrzewie wiem tylko tyle że mają najbardziej rozbudowany serwis w Polsce, widocznie go potrzebują.

alex10
18-09-2018, 09:00
i ze wszystkich sił chcesz uratować im te 300-400 zł. Nie ma żadnej pewności że zrobisz taki pomiar dobrze wierząc na słowo, nie ma potwierdzenia użytkowników którzy zrobili pomiar i są zadowoleni, poza tym nie wiem jak on wygląda za mało konkretów jest w tym co piszesz. Ale piszesz tylko o pieniądzach a nie o pomiarach więc można się zastanowić o co w tym tak naprawdę chodzi i czemu producenci pieców nie doliczają 400zł aby wykonać taki pomiar w domu bo co to jest 400zł przy zakupie pieca za 12000zł? Ale nikt z nich go nie proponuje nawet. Na razie to wygląda i brzmi tak jakbyś miał z tego łatwy i szybki zarobek robiąc taki pomiar, bo w sumie na pomiarach się nie brudzisz. Ile trwa taki pomiar? 400zł za coś na co i tak nie mam potwierdzenia, że będzie ok to szkoda wydać, może dlatego się ludzie tak zrażają bo niby sugerujesz małą moc pieca, a co jeśli ona okaże się za mała a ciebie i tych 400zł już nie ma i nie będzie, zostanie tylko inwestor i piec który kupił...

eliks
18-09-2018, 09:24
Z tym że na forum nigdzie nie znajdziesz tematu że ktoś dobral za mały kocioł. Nowe kotły są w stanie iść na +30% mocy. Zazwyczaj większość kupuje za duże kotły produkując smole, płacąc więcej za kocioł i opał.
Co do ludzi, każdy ma swoje zboczenie. Kulibob za 400zł dał by się pociąć, w końcu córka robi siku w szkole żeby w domu nie splukiwac a prysznic bierze u kochanki żeby mu ciepła z bojlera nie uciekala ☺

karoka65
18-09-2018, 09:27
Alex przy zakupie jak piszesz pieca na pewno nie wtopisz bo pewnie który nie kupisz i tak będzie co najmniej ze 2 czy 3 razy za duży mocą do Twojego domu, zrobisz sobie tylko większe lub mniejsze kuku.
Forumowi sprzedawcy pelleciaków pocisną Ci kit o modulacji i wcisną kocioł ze 24kW żeby się nie męczył :)
Zaś przy pompie ciepła bez takich obliczeń możesz naprawdę wtopić i utopić niepotrzebnie trochę szmalu i szybciej "zajechać" dość drogie urządzenie.
Każdy robi jak uważa

karoka65
18-09-2018, 09:29
Z tym że na forum nigdzie nie znajdziesz tematu że ktoś dobral za mały kocioł.
Znam jeden taki przypadek ale nie będę rozdrapywał "starych ran" :)

Slawko123
18-09-2018, 09:34
..................... Praktycznie od początku bytnosci na forum jestem atakowany przez grupe hejterów która w nie do konca znanym interesie tak a nie inaczej sie zachowuje. Zarzucano mi brak dokladnosci i wiedzy, po pewnym czasie co niektórzy z nich powtarzają dokladnie to samo co ja cały czas konsekwentnie tu piszę. ..................nigdy Cie nie atakowałem, pierwszy raz napisałem i nie zmienisz mojego zdania w tym temacie.
Każde obliczenia (nie pomiary [jak napisał @Alex10], bo takowych nie wykonujesz, zresztą niby jak?) sa zawsze obarczone większym lub mniejszym błędem. Nie jesteś tez w stanie dokładnie obliczyć takiego zapotrzebowania na ciepło bo opierasz się tylko na tym, co Ci napisze inwestor, który nawet dokładnie nie wie jak ma co zbudowane i gdzie został popełniony błąd. Materiały tez są różne gdzie opierasz się na danych podanych przez producenta a nie na ich faktycznych własciowściach.
Nie wierze też, że jeździsz po budowach i sam sprawdzasz i robisz pomiary(tak pomiary) czego gdzie i ile jest i jakie ma właściwości.

krótko, robisz obliczenia teoretyczne na podstawie tego co poda inwestor i producent w kartach katalogowych.

Fakt, budowa to nie apteka, i czy są to Twoje obliczenia z błędem 5%, czy 10% ze strony ciepłowłasciwie nie ma znaczenia. I tak wszystko wyjdzie w użytkowaniu.

poza tym obliczasz tylko statykę, nie bierzesz pod uwagę w ogóle dynamiki czyli np. jak często ludzie wchodzą i wychodzą do domu czyli otwierają drzwi i na jaki czas, jak często i na jaki czas otwieraja okna, jak działa wentylacja i z jaka intensywnością niezależnie jaka ona jest, itd. itp.
Co z tego, ze statycznie bede miał wszystko ok, ale doliczając dynamikę, okaże się, ze zapotrzebowanie jest jednak większe niż wynika z obliczeń.

Więcej już nie pisze na ten temat, bo dyskusja będzie czysto akademicka.

asolt
18-09-2018, 09:55
Nie ma żadnej pewności że zrobisz taki pomiar dobrze wierząc na słowo, nie ma potwierdzenia użytkowników którzy zrobili pomiar i są zadowoleni, poza tym nie wiem jak on wygląda za mało konkretów jest w tym co piszesz. Ale piszesz tylko o pieniądzach a nie o pomiarach więc można się zastanowić o co w tym tak naprawdę chodzi i czemu producenci pieców nie doliczają 400zł aby wykonać taki pomiar w domu bo co to jest 400zł przy zakupie pieca za 12000zł? Ale nikt z nich go nie proponuje nawet. Na razie to wygląda i brzmi tak jakbyś miał z tego łatwy i szybki zarobek robiąc taki pomiar, bo w sumie na pomiarach się nie brudzisz. Ile trwa taki pomiar? 400zł za coś na co i tak nie mam potwierdzenia, że będzie ok to szkoda wydać, może dlatego się ludzie tak zrażają bo niby sugerujesz małą moc pieca, a co jeśli ona okaże się za mała a ciebie i tych 400zł już nie ma i nie będzie, zostanie tylko inwestor i piec który kupił...

Ne masz kompetencji i ani zadnych danych do tego aby kwestionować jaka jest dokladnosc moich obliczen. Wpisanie kilku podstawowych danych do tego kalkulatora nie czyni Ciebie audytorem energetycznym. To nie jest pomiar a obliczenia, pomiary są wykonywane w centrach badawczych w celu okreslenia parametrów materiałow budowlanych izolacyjnych itp. Nikt nie przyjezdza z całym laboratorium aby zrobic pomiar, to fizycznie niemozliwe i nieuzasadnione ekonomicznie, podejrzewam ze koszt takiech pomiarów przekroczyłby koszt systemu grzewczego w budynku.
Obliczenia są teoretyczne i potwierdzone przynajmniej w moim przypadku przez setki zadowolonych inwestorów. To tyle na temat ozc, bo wiecej informacji dla Ciebie w tym zakresie jest zbedne, Ty i tak wiesz lepiej.
Co do braku doliczania przez producentów kotłow kosztów obliczen powód jest jeden, w ponad 90% (to moje szacunki, mozna sie z nimi nie zgodzic) wyszłoby ze kocioł stałopalny jest złym i nieptymalnym rozwiazaniem. Nikt a tym bardziej producenci kotłow nie podetną gałezi na ktorej siedza. Dni producentów kotłow stałopalnych są policzone. Jest juz Kraków ze calkowitym zakazem uzywania takich kotłow, sa pojedyncze gminy które zakazują tego samego w odniesieniu do nowo budowanych budynków mieszkalnych.
Czy inwestorzy sie zrazają mała moca kotła która proponuję? tak naprawdę niewiele mnie to interesuje, jak dla mnie zarówno Ty jak pozstali, którzy nie widzą innych rozwiazan poza kotłem stałopalnym mogąsobie zainstalowac nawet kocioł o mocy 25 kW.

asolt
18-09-2018, 10:01
Fakt, budowa to nie apteka, i czy są to Twoje obliczenia z błędem 5%, czy 10% ze strony ciepłowłasciwie nie ma znaczenia. I tak wszystko wyjdzie w użytkowaniu.


Więcej już nie pisze na ten temat, bo dyskusja będzie czysto akademicka.

Nie pisz bo okreslenie tylko 10% błedu z ciepła wlasciwego na pisanie sie nie nadaje. Porównywałem wyniki moje i z ciepła własciwego, róznice czasami dochodziły do 100%
Ale co ja tam wiem?, moze gdybym miał Twoje doswiadczenie i praktykę w tym zakresie to moze,a tak mogę tylko sie pochylic szacunkiem nad Twoją wiedzą

Puławiak
18-09-2018, 10:09
Nie pisz bo okreslenie tylko 10% błedu z ciepła wlasciwego na pisanie sie nie nadaje. Porównywałem wyniki moje i z ciepła własciwego, róznice czasami dochodziły do 100%
Ale co ja tam wiem?, moze gdybym miał Twoje doswiadczenie i praktykę w tym zakresie to moze,a tak mogę tylko sie pochylic szacuniem nad Twoją wiedzą

Ok a ile przyjmujesz % na błędy budowlano montażowe ? Bo z mojej praktyki niestety wynika że takich jest sporo i ma to niestety duży wpływ na zużycie energii. O dynamice już ktoś wspominał więc to pominę. Tak czy inaczej ozc się przydaje, a co do porównania audytora ozc i kalkulatora to niestety dużo dokładniejszy jest ten pierwszy z racji swojego doświadczenia i rozmawiając z klientem jest w stanie mniej- więcej oszacować możliwą ilość błędów budowlanych i różnych innych czynników które mają wpływ na dokładność obliczeń.

asolt
18-09-2018, 10:33
Ok a ile przyjmujesz % na błędy budowlano montażowe ? Bo z mojej praktyki niestety wynika że takich jest sporo i ma to niestety duży wpływ na zużycie energii. O dynamice już ktoś wspominał więc to pominę. Tak czy inaczej ozc się przydaje, a co do porównania audytora ozc i kalkulatora to niestety dużo dokładniejszy jest ten pierwszy z racji swojego doświadczenia i rozmawiając z klientem jest w stanie mniej- więcej oszacować możliwą ilość błędów budowlanych i różnych innych czynników które mają wpływ na dokładność obliczeń.

Praktyka pokazuje ze błedy montażowe które nie tak łatwo oszacowac jakby są kompensowane nadmiarowymi stratami na wentylację, stratami normowymi, które w rzeczywistosci są znacznie mniejsze. Suma sumarum wychodzi na to ze wyniki z obliczen pokrywają sie z 10% max 15% błedem z rzeczywistoscią. Przy czym procent błedu wielkosci projektowego obciązenia cieplnego i zapotrzebowania na ciepło nie jest taki sam. Dlaczego tak jest to moze niech sie wypowiedzą forumowi specjalisci czy kol. Alex i Sławko. Zasada jest taka i nie tylko w tych obliczeniach ze im wiecej danych tym dokladniejsze obliczenia. Oczywiscie nie jestem w stanie zweryfikowac danych materiałow izolacyjnych dostarczonych przez producenta, jakkolwiek słyszałem o przypadkach fałszowania tych parametrów, skutkiem czego sprawa zakonczyła sie w sądzie i gdzie miało miejsce powtórne badanie z niezaleznym laboratorium przez biegłych . Jezeli ktos mi zarzuca ze własnie takie dane biorę do obliczen jest calkowitym ignorantem w tej dziedzinie i nie ma zielonego pojecia z tego zakresu. Błedy w obliczaniu zapotrzebowania na ciepło zalezą tez od jakby to okreslic jakosci zimy (okresu grzewczego). Metodyka obliczen bazuje (w czesci) na sredniej wieloletniej (10 kat) danych klimatycznych z najblizszej lub najbardziej zblizonej klimat mstacji meteo. Jezeli zima jest łagodna błedy są na plus, jezeli ponizej sredniej na minus. Wazny jest tez który to jest sezon grzewczy, czy pierwszy czy drugi lub kolejny. Zapotrzebowanie bedzie rózne, długo by o tym pisac, ale nieprzekonanych i tak nie przekonam, co zreszta mi nie przeszkadza. Sa tacy którzy potwierdzili dokladnosc i przydatnosc takich obliczen i mi to wystarcza.

Slawko123
18-09-2018, 10:34
Ne masz kompetencji i ani zadnych danych do tego aby kwestionować jaka jest dokladnosc moich obliczen. Wpisanie kilku podstawowych danych do tego kalkulatora nie czyni Ciebie audytorem energetycznym. To nie jest pomiar a obliczenia, pomiary są wykonywane w centrach badawczych w celu okreslenia parametrów materiałow budowlanych izolacyjnych itp. Nikt nie przyjezdza z całym laboratorium aby zrobic pomiar, to fizycznie niemozliwe i nieuzasadnione ekonomicznie, podejrzewam ze koszt takiech pomiarów przekroczyłby koszt systemu grzewczego w budynku.
Obliczenia są teoretyczne i potwierdzone przynajmniej w moim przypadku przez setki zadowolonych inwestorów. To tyle na temat ozc, bo wiecej informacji dla Ciebie w tym zakresie jest zbedne, Ty i tak wiesz lepiej.
.............oczywiscie, ze nie mam żadnych kompetencji aby kwestionować Twoje obliczenia i nie twierdze, ze liczysz źle, napisałem tylko, ze Twoje obliczenia sa obarczone jakimś błędem. Jakim? licho wie, raz większym raz mniejszym, wszystko zalezy od tego jakie dane dostaniesz od inwestora.


Nie pisz bo okreslenie tylko 10% błedu z ciepła wlasciwego na pisanie sie nie nadaje. Porównywałem wyniki moje i z ciepła własciwego, róznice czasami dochodziły do 100%
Ale co ja tam wiem?, moze gdybym miał Twoje doswiadczenie i praktykę w tym zakresie to moze,a tak mogę tylko sie pochylic szacunkiem nad Twoją wiedzą to że różnice dochodzą do 100% może wcale nie wynikać, że na stronie liczy źle, a może inwestor wpisał błędne dane?
Jeśli ktoś, czegoś nie wie i nie umie skorzystać z dostępnych narzędzi i samemu przeanalizować wynik, wtedy korzysta z wiedzy innych np. Twojej i za to płaci.

ja tez wszystkiego nie wiem i nie umiem zrobić, wtedy korzystam z usług innych i płacę.

Mi np. w/g tej strony wychodzi ok 11-12kW czyli jakieś 30W/m2 i nawet jak pozmieniam niektóre opcje na gorsze, to różnica jest taka, ze proponują piec 13kW.

asolt
18-09-2018, 11:11
o. Jakim? licho wie, raz większym raz mniejszym, wszystko zalezy od tego jakie dane dostaniesz od inwestora.

.

"Licho" dla Ciebie, dla mnie to "licho" zamienia sie na konkretne procenty. A skad to wiem ? wiem bo posrod moich klientów są tacy którzy zapisują, sprawdzają i dokumentują swoje zuzycie energii. Czasam dzielą sie ze mną ta wiedzą. Dlatego wiem jakich dokladnosci spodziewac sie po swoich obliczeniach, którą to dokladnosc okresliłes dosyc enigmatycznnie jako "licho wie". MI to to jednak nie wystarcza, zresztą te obliczenia słuza do okreslenia mocy pompy ciepła (dla tych co potrzebują tej pompy) do projektu podłogówki jakos do tej pory nie miałem z tego tytułu reklamacji a wrecz przeciwnie podłogówka nie wymagala po uruchomieniu duzej regulacji. Skoro jak twierdzisz ze dokladnosc jest rzedu licho wie to dlaczego i dobory mocy i projekty podłogówek są dobre. Skoro podstawa jest zła to i cała reszta powinna byc taka sama czyli zła? To pytanie retoryczne nie oczekuję odpowiedzi. Nie wiem dlaczego i po co dyskredytujesz metody takich obliczen, tu nie chodzi o mnie tylko o sens i celowowosc tych obliczen. Metody analityczne cały czas sie rozwijają, technika i fizyka budowli nie stoi w miejscu. Po co sie temu opierac czasy szkielka i oka powoli mijają.

kulibob
18-09-2018, 11:22
Z tym że na forum nigdzie nie znajdziesz tematu że ktoś dobral za mały kocioł. Nowe kotły są w stanie iść na +30% mocy. Zazwyczaj większość kupuje za duże kotły produkując smole, płacąc więcej za kocioł i opał.
Co do ludzi, każdy ma swoje zboczenie. Kulibob za 400zł dał by się pociąć, w końcu córka robi siku w szkole żeby w domu nie splukiwac a prysznic bierze u kochanki żeby mu ciepła z bojlera nie uciekala ☺

Pociąć to za 200 ide.

Dom utrzymują kury czyli mam dom pasywny:)

kulibob
18-09-2018, 11:29
asolt ludzie rożnie użytkują dom jedni ciągle siedzą w domu inni prawie w ogóle jedni oszczędzają CWU inni leja wiadrami, Jeden je obiadek u mamusi iny namiętnie gotuje.
Co mi po uśrednionych dany które wstawisz do obliczeń?

I ciągle nie wiem !!!!??? Jak to jest z kominem jakie generuje straty ile średnio kwh/rok?? Mam założyć osobny temat specjalnie skierowany do Ciebie w przeciągu roku chyba 4 raz o to pytam

Puławiak
18-09-2018, 11:34
Pociąć to za 200 ide.

Dom utrzymują kury czyli mam dom pasywny:)

A kolega Alex10 chciał się tylko dowiedzieć jaki kocioł kupić. Wkrótce będę montował kocioł w okolicach Torunia to zapraszam zobaczysz jak to wygląda i jak działa.

karoka65
18-09-2018, 11:41
Płaciłem tutaj 6 lat za Płatny Profil a jak tylko mi się skończył w tym roku to zaraz w stopce mi napisali że za reklamę się płaci.

asolt
18-09-2018, 11:55
A kolega Alex10 chciał się tylko dowiedzieć jaki kocioł kupić. Wkrótce będę montował kocioł w okolicach Torunia to zapraszam zobaczysz jak to wygląda i jak działa.

Kol. Alex10 dowiedział sie w tym wątku ze jest ciepłowlasciwe, obliczył sobie jaką ma miec moc kotła, jest pewny swoich obliczen, poznał nowych kolegów którzy go utwierdzili w poprawnosci tych obliczen i to wszystko za free. To mało? Czegóz chciec wiecej?

alex10
18-09-2018, 11:55
A kolega Alex10 chciał się tylko dowiedzieć jaki kocioł kupić. Wkrótce będę montował kocioł w okolicach Torunia to zapraszam zobaczysz jak to wygląda i jak działa. Dokładnie tak :) na chwilę obecną dowiedziałem się że 20kw to za duży na moje metry i spokojnie wystarczy 16kw, ale mniejszy już bym się zastanowił dość głęboko. Jaki piec będziesz montował? Możesz podać mi model pieca?

karoka65
18-09-2018, 12:03
Widzisz a ja nie bałbym się zamontować tam 12kW :) jeszcze będzie zapas.
Gdybym więcej wiedział pewnie i zaproponowałbym 9kW mniejszego nie mam :)

asolt
18-09-2018, 12:04
asolt ludzie rożnie użytkują dom jedni ciągle siedzą w domu inni prawie w ogóle jedni oszczędzają CWU inni leja wiadrami, Jeden je obiadek u mamusi iny namiętnie gotuje.
Co mi po uśrednionych dany które wstawisz do obliczeń?

I ciągle nie wiem !!!!??? Jak to jest z kominem jakie generuje straty ile średnio kwh/rok?? Mam założyć osobny temat specjalnie skierowany do Ciebie w przeciągu roku chyba 4 raz o to pytam

To co mam najpierw zebrac dane dotyczące Twoich przyzwyczajen i trybu zycia (zuzycie na cwu nie wchodzi do obliczen ozc, po co tym wspominasz??). Oczywiscie ze przyjmuje sie do obliczen usrednione dane dotyczące zysków bytowych bo o to pytasz. Odchyłka tych wielkosci przy normalnym uzytkowaniu podkreslam przy normalnym uzystkowaniu domu nie wplaywa znacząco na zapotrzebowanie na ciepło. Te kilka % max nie zmienia na tyle podstawowych wyników obliczen aby trzeba było rozwazac zmiane systemu grzewczego. Tak czy inaczej jest to szukanie dziury w całym, po tylko zeby udowodnic ze moje jest mojsze.
Co do Twojego komina, to nie mam czasu i ochoty zajmowac sie nim, mam inne pilniejsze zlecenia, gdybys był moim klientem to i owszem.

alex10
18-09-2018, 12:11
Kol. Alex10 dowiedział sie w tym wątku ze jest ciepłowlasciwe, obliczył sobie jaką ma miec moc kotła, jest pewny swoich obliczen
Nie jestem niczego pewien, ale są jakieś granice minimalnej i maksymalnej mocy pieca. Cały czas się spierasz, a podejrzewam że różnica między tym co pokazuje ta strona, a tym co ty w rzeczywistości wyliczysz nie jest na pewno o 50% mniejsza lub większa. bo skoro 12kw to minimalnie żeby było dla ogrzania ok 180mkw użytkowej powierzchni (zakładam że zimą myję tylko pachy w kranie i z żoną będę tylko siedział, dzieci nie będzie nigdy), a pompa ciepła to minimum 15kw. To chyba u ciebie nie wyjdzie 7kw, chyba że mi to na piśmie dasz że jak taka moc, to gdyby było za mało to sam na własny koszt wymienisz. Rodzina się powiększy, zmieni się zapotrzebowanie na energię, dojdzie więcej dzieci i co? Podejrzewam, że twoje obliczenia będą zbliżone do tych co są na tej stronie. Masz program jak księgowa do obliczania podatku, gdzie wpisujesz wartości, a i tak nie ma ciebie na pomiarach, to co te wyliczenia są warte jak w rzeczywistości ktoś nie wyjmie chociażby klinów z okien i będzie mu zawiewać dziurami od klików bo nie będzie tam pianki, a ty w programie zaznaczysz że są okna 3szybowe... pytanie jeszcze jak zamontowane? Inwestor ci powie że ma 15 styropian dobry a nie będzie znał lambdy bo nie wie co to znaczy, a ten co buduje mu wciśnie najgorszy styro jaki był na sklepie biały, ale powie ci że jest 15cm gruby i dobry a naprawdę współczynnik będzie 0,044 lub gorszy, to co w ten program wpiszesz skoro sam musisz podać dokładne dane (inwestor nie pamięta jaki ma styropian dany, zna tylko jego grubość). Jak wyglądają takie wyliczenia twoje, jak inwestor i ty siada i ma ci powiedzieć wszystko, a nawet na budowie nie był ani razu i na słowo wierzy wykonawcy, który na 100% mu dał najlepszy materiał jaki mógł dostać w sklepie, a ty wklepiesz w program to co ci tamten powiedział... grunt że zapłacił 400zł

karoka65
18-09-2018, 12:24
Nie jestem niczego pewien, ale są jakieś granice minimalnej i maksymalnej mocy pieca.
Oczywiście ze masz rację ale gdy wiesz jakiej mocy potrzebujesz to żaden szarlatan nie wciśnie Ci kitu że potrzebujesz kotła 24kW bo on zmoduluje albo że będzie miał lżej :)
Na cholere Ci kobyła 24 jak wystarczy 8 czy 10?
Zapłacisz więcej za kobyłe i jeszcze będziesz się z nią mordował.
Przepisy mówią o badaniu kotłów w 5-ej klasie jakie to obecnie są tylko dopuszczone do produkcji i sprzedaży na mocy 100% i 30% czyli taki pyrtek 10kW ma być zbadany na 10 i 3kW a kobyła na 24 i 7,2kW, widzisz różnicę tego minimum?
Większość sezonu będziesz potrzebował bliżej tych 3kW a nie 7,2 bo 7,2 to pewnie przy -20 na dworze a to dopiero jest minimum kobyły.
To tak po chłopsku i na szybko :)

asolt
18-09-2018, 12:24
Nie jestem niczego pewien, ale są jakieś granice minimalnej i maksymalnej mocy pieca. Cały czas się spierasz, a podejrzewam że różnica między tym co pokazuje ta strona, a tym co ty w rzeczywistości wyliczysz nie jest na pewno o 50% mniejsza lub większa. bo skoro 12kw to minimalnie żeby było dla ogrzania ok 180mkw użytkowej powierzchni, a pompa ciepła to minimum 15kw. To chyba u ciebie nie wyjdzie 7kw, chyba że mi to na piśmie dasz że jak taka moc, to gdyby było za mało to sam na własny koszt wymienisz. Podejrzewam, że twoje obliczenia będą zbliżone do tych co są na tej stronie. Masz program jak księgowa do obliczania podatku, gdzie wpisujesz wartości, a i tak nie ma ciebie na pomiarach, to co te wyliczenia są warte jak w rzeczywistości ktoś nie wyjmie chociażby klinów z okien i będzie mu zawiewać dziurami od klików bo nie będzie tam pianki, a ty w programie zaznaczysz że są okna 3szybowe... pytanie jeszcze jak zamontowane? Inwestor ci powie że ma 18 styropian a nie będzie znał lambdy bo nie wie co to znaczy, a ten co buduje mu wciśnie najgorszy styro jaki był na sklepie biały, ale powie że jest 15cm gruby, to co w ten program wpiszesz?

Tak, mogę dac to pismie, gdybym nie był pewny dokladnosci swoich obliczen to bym sie nie podpisał. Twoje podejrzenia co do dokladnosci moich obliczen nie mają zadnych podstaw, zrozum wklepanie kilku danych do cieplawlasciwe nie czyni Ciebie audytorem. Nie kwestionuj mojej wiedzy ani dkladnosci bo niesz zadnych danych ku temu.
Nie wiesz jak sie liczy okna jakie są wielkosci mostków przy róznych rodzajach montazu. Nie pouczaj mnie bo nie sadze abym sie czegokolwiek od Ciebie nauczyc w zakresie audytingu. Tak przy okazji moc strat i zapotrzebowanie na ciepło w zaleznosci od powierzchni przeliczało sie wiele lat temu, a Ty z swoimi przekonaniami tkwisz w poprzedniej epoce. Nawet cieplowlasciwe juz nie ma takich algorytmów liczenia. Pompa 15 kW do 180 m2, byc moze ale dyskutujemy tu o domie z ociepleniem spełaniającym aktiualnie standardy zgodne z obeznie obowiazujacymi WT2017. Troche nauki przed Tobą.

kulibob
18-09-2018, 12:34
To co mam najpierw zebrac dane dotyczące Twoich przyzwyczajen i trybu zycia (zuzycie na cwu nie wchodzi do obliczen ozc, po co tym wspominasz??). Oczywiscie ze przyjmuje sie do obliczen usrednione dane dotyczące zysków bytowych bo o to pytasz. Odchyłka tych wielkosci przy normalnym uzytkowaniu podkreslam przy normalnym uzystkowaniu domu nie wplaywa znacząco na zapotrzebowanie na ciepło. Te kilka % max nie zmienia na tyle podstawowych wyników obliczen aby trzeba było rozwazac zmiane systemu grzewczego. Tak czy inaczej jest to szukanie dziury w całym, po tylko zeby udowodnic ze moje jest mojsze.
Co do Twojego komina, to nie mam czasu i ochoty zajmowac sie nim, mam inne pilniejsze zlecenia, gdybys był moim klientem to i owszem.

Wielokrotnie słyszę że komin to mostek jak sku.......... czy tak jest??? Liczysz to na codzień tak ciężko odpowiedzieć jakie straty daje przeciętny komin? Chyba że się nie liczy każdego elementu indywidualnie.

Co do CWU za darmo nie jest więc koszt tehce znać.

alex10
18-09-2018, 12:44
Troche nauki przed Tobą. Nie zamierzam się dokształcać z dziedziny, z której nie będę się utrzymywać, wystarczy mi znajomość pieca który kupię i jego obsługa. Chcę jednak zaczerpnąć rady i pomocy osób które są mi w stanie pomóc bo mają w tej dziedzinie większą wiedzę ode mnie. Na pytanie jaki piec kupić choć w przybliżeniu widać to na załączonym prze zemnie schemacie z tej strony chciałbym się dowiedzieć poniżej jakiej mocy będzie głupotą brać piec, i tak samo w drugą stronę, wystarczy że napiszesz mi widełki między którymi powinienem się zmieścić, ale nie w formie że mam tobie dać 400zł to mi powiesz, a i tak te wyliczenia twoje będą zrobione przez internet, bo takie wyliczenia przez internet to są dla mnie warte tyle samo co te ze strony cieplowlasciwe.pl Zdaję sobie sprawę, że ta moc to jest max jaką piec będzie zużywał przy temperaturze -20 stopni i że mało jest takich dni w sezonie, albo nawet w ogóle. Patrzę też na to co kolega kulibob udostępnia ze swojego domu, to u niego max moc pieca w zeszłym sezonie było w okolicach 2,5kw aby ogarnąć jego dom 150mkw. Zaczynam wręcz twierdzić że i 10kw starczyłoby do ogrzania mojego domu, ale bezpiecznie będzie wziąć 12km aby mieć pewność że zimą przy -20 stopniach piec da sobie radę wraz z ciepłą wodą dla 4 jego użytkowników. Pytam zatem forumowiczów którzy chcą pomóc a nie zarobić, czy piec między 10-16kw będzie dobrze dobrany, czy jednak będzie to za dużo lub za mało na ten metraż co wyliczyła mi ta strona: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4fjp maksymalna moc grzewcza przy -20 stopniach to 7,3kw + 3kw na ciepłą wodę gdyby przy -20 stopniach trzeba było ją nagrzać całkowicie do 60stopni.

kulibob
18-09-2018, 12:44
Asolt wspominałeś o normie WT 2017 i co?? Papier papierem a życie życiem.
Ja celowałem w WT 2021 a ostatnio mi wyjechałeś że nie spełnia EP i co z tego ? Ważne że spełnia U.
A co do komina to nie powiesz bo nie chcesz mi dać broni do walki z ekopajacami:)

Ile czasu zajmuje Ci takie OZC??

@alex
Weźmiesz kocioł 10kW i będzie z zapasem CWU nawet nie musisz brać pod uwagę na to potrzebne są psie grosze bojler to zamortyzuje.

Jeśli ccesz grzać prądem czy PC to wartoiść do asolta ale przy paliwie stałym ciepło właściwe wystarczy. oczywiście warto poprawić ocieplenie i na maksa pomyśleć o rekuperacji

asolt
18-09-2018, 12:49
Wielokrotnie słyszę że komin to mostek jak sku.......... czy tak jest??? Liczysz to na codzień tak ciężko odpowiedzieć jakie straty daje przeciętny komin? Chyba że się nie liczy każdego elementu indywidualnie.

Co do CWU za darmo nie jest więc koszt tehce znać.

Straty na kominie zalezą od wielu czynników, od lokalizacji, od czasu pracy kotła, od przepływu powietrza i kierunku tego przepływu w czasie bezczynnosci kotła, od jego ocieplenia, wysokosci ponad dach i pewno jeszcze kilku innych czynników. Masz to wszystko, a jezeli masz to na ile dane te dane są wiarygodne, robiłes pomiary przepływu i temperatury w kominie. O lokalizacji budynku nie wspomne. Jezeli nie masz to wąpie abys takie pamiary wykonał. Nie podam zadnej wartosci bo nie chce zagdywac.
Co do cwu nikt nie jest w stanie Tobie powiedziec ile Ty (nie sąsiad, brat, czy swat) zuzyjesz cwu bez wczesniejszych danych na temat tego zuzycia. Są normy są usrednione wyniki pomiarów, ale zuzucie cwu jest dosc indywidualną sprawą, a zakres rzeczywistych zuzyc jest dosc szereki. Zreszta tu forum było wiele dyskusji na ten temat, wszyscy podawali swoje zuzycie i naprawde były one rózne. A niejaki TB bierze prysznic z 8 l wody (o ile to w ogole mozliwe) innemu nie wystarcza 50l. To nie ozc i tu ciezko nawet mowic obłedzie oszacowania.

kulibob
18-09-2018, 12:51
Dlaczego nie możliwe ?? ma ogranicznik 4l na słuchawce namydlam się i spłukuje więc dlaczego niemożliwe.

Dobra skończę tą gatkę bo niema sensu.

asolt
18-09-2018, 12:52
Jeśli ccesz grzać prądem czy PC to wartoiść do asolta ale przy paliwie stałym ciepło właściwe wystarczy. oczywiście warto poprawić ocieplenie i na maksa pomyśleć o rekuperacji

Po co mu tak radzisz? przeciez on i tak wie ze liczę z błedami i zna ich wartosc. Co prawda są one niezalezne od rodzaju zródła grzewczego ale są.

asolt
18-09-2018, 12:59
Nie zamierzam się dokształcać z dziedziny, z której nie będę się utrzymywać, wystarczy mi znajomość pieca który kupię i jego obsługa. Chcę jednak zaczerpnąć rady i pomocy osób które są mi w stanie pomóc bo mają w tej dziedzinie większą wiedzę ode mnie. Na pytanie jaki piec kupić choć w przybliżeniu widać to na załączonym prze zemnie schemacie z tej strony chciałbym się dowiedzieć poniżej jakiej mocy będzie głupotą brać piec, i tak samo w drugą stronę, wystarczy że napiszesz mi widełki między którymi powinienem się zmieścić, ale nie w formie że mam tobie dać 400zł to mi powiesz, a i tak te wyliczenia twoje będą zrobione przez internet, bo takie wyliczenia przez internet to są dla mnie warte tyle samo co te ze strony cieplowlasciwe.pl Zdaję sobie sprawę, że ta moc to jest max jaką piec będzie zużywał przy temperaturze -20 stopni i że mało jest takich dni w sezonie, albo nawet w ogóle. Patrzę też na to co kolega kulibob udostępnia ze swojego domu, to u niego max moc pieca w zeszłym sezonie było w okolicach 2,5kw aby ogarnąć jego dom 150mkw. Zaczynam wręcz twierdzić że i 10kw starczyłoby do ogrzania mojego domu, ale bezpiecznie będzie wziąć 12km aby mieć pewność że zimą przy -20 stopniach piec da sobie radę wraz z ciepłą wodą dla 4 jego użytkowników. Pytam zatem forumowiczów którzy chcą pomóc a nie zarobić, czy piec między 10-16kw będzie dobrze dobrany, czy jednak będzie to za dużo lub za mało na ten metraż co wyliczyła mi ta strona: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4fjp maksymalna moc grzewcza przy -20 stopniach to 7,3kw + 3kw na ciepłą wodę gdyby przy -20 stopniach trzeba było ją nagrzać całkowicie do 60stopni.

Ja nie chce Tobie wykonywac zadnych obliczen, z mojej wieloletniej praktyki wiem co i jak doradzic. Nie chcesz, nie musisz mnie słuchac. Podpowiadam gratis, dobrałem juz wiele kotłow i pomp ciepła, w zadnym przypadku nie popełniłem zadnego błedu. Ty z uporem maniaka kwestionujesz moja wiedzą i doswiadczenie zawodowe. Kupuj kocioł jaki sobie wybrałes, ja koncze bo nie zadnego sensu pomagac tym którzy ewidentnie nie zyczą sobie takiej pomocy. Dziwne to ale prawdziwe.

alex10
18-09-2018, 13:03
Ja nie chce Tobie wykonywac zadnych obliczen, z mojej wieloletniej praktyki wiem co i jak doradzic. Nie chcesz, nie musisz mnie słuchac. Podpowiadam gratis, dobrałem juz wiele kotłow i pomp ciepła, w zadnym przypadku nie popełniłem zadnego błedu. Ty z uporem maniaka kwestionujesz moja wiedzą i doswiadczenie zawodowe. Kupuj kocioł jaki sobie wybrałes, ja koncze bo nie zadnego sensu pomagac tym którzy ewidentnie nie zyczą sobie takiej pomocy. Dziwne to ale prawdziwe.

Podaj mi moc kotła od której to będę mógł wziąć jakiś margines błędu zwracając uwagę że nie podałem wszystkich szczegółowych parametrów to weźmy margines 15% błędu

kulibob
18-09-2018, 13:08
Po co mu tak radzisz? przeciez on i tak wie ze liczę z błedami i zna ich wartosc. Co prawda są one niezalezne od rodzaju zródła grzewczego ale są.

Przy węglu gazie, pelecie w dupie z tym i tak obciążenie nie ma więszego znaczenia. A koszt kwh nie robi aż takiej różnicy
Przy prądzie droga kwh
Przy PC zakup urządzenia

karoka65
18-09-2018, 13:12
Przy węglu gazie, pelecie w dupie z tym i tak obciążenie nie ma więszego znaczenia. A koszt kwh nie robi aż takiej różnicy
Przy prądzie droga kwh
Przy PC zakup urządzenia
No niestety, wygoda trochę więcej kosztuje :)
Tyle że na początku.
Nie zgodziłbym się do tych kosztów kWh z węgla, pelletu czy gazu bo tutaj różnice sa dość znaczące.

asolt
18-09-2018, 13:17
Przy węglu gazie, pelecie w dupie z tym i tak obciążenie nie ma więszego znaczenia. A koszt kwh nie robi aż takiej różnicy
Przy prądzie droga kwh
Przy PC zakup urządzenia

W Tauronie koszt II,III taryfy nieco wiekszy niz przy gazie, a wielkosc zapotrzebowania pomoze upewnic sie co do rezygnacji z kotła stalopalnego a to jest duzy plus. Bycie palaczem we własnym domu nie odpowiada coraz wiekszej ilosci inwestorów.

asolt
18-09-2018, 13:18
Podaj mi moc kotła od której to będę mógł wziąć jakiś margines błędu zwracając uwagę że nie podałem wszystkich szczegółowych parametrów to weźmy margines 15% błędu

A czy nie llepiej podac wiecej szczegółow, ile to bedzie Ciebie kosztowało? czyzby twój czas był az tak cenny?

kulibob
18-09-2018, 13:28
W Tauronie koszt II,III taryfy nieco wiekszy niz przy gazie, a wielkosc zapotrzebowania pomoze upewnic sie co do rezygnacji z kotła stalopalnego a to jest duzy plus. Bycie palaczem we własnym domu nie odpowiada coraz wiekszej ilosci inwestorów.

Eko groch 16-17gr/kwh
Prąd 26-27gr enea g12w
Więc jest przepaść w dodatku trzeba się zmieścić w taniej

Ile wychodzi gaz po uwzględnieniu wszystkich opłat? Dodatkowo przegląd z którego raczej nie warto rezygnować

alex10
18-09-2018, 13:30
A czy nie llepiej podac wiecej szczegółow, ile to bedzie Ciebie kosztowało? czyzby twój czas był az tak cenny?
Ja mogę tobie podać wszystko co chcesz http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4fjp:
- dom jednorodzinny wolnostojący niczym nie osłonięty wybudowany 3 lata temu lokalizacja Toruń,
- budynek o wymiarach 15m x 9m, ogrzewany parter i poddasze (garaż i kotłownia jest w bryle budynku ok 30mkw)
- wysokości standardowe ok 2,6m parter, na górze są skosy, dom ma 3 balkony na górze, i wyjście balkonem na taras z salonu,
- całkowita grubość ścian to solbet 24cm + 18cm styropian lambda 0,032 + tynk gipsowy w środku ok 1cm
- okna 3 szybowe vetrex profil VP70, liczba okien 9 + 3 okna balkonowe
- drzwi drewniane od wejścia i jedne metalowe od kotłowni
- izolacja poddasza wełna mineralna 20cm, izolacja parteru to sturopian 8cm grafitowy lambda 0,031 + 5cm posadzka, strop żelbetonowy 12cm + 5cm styropian grafitowy lambda 0,031 + 5cm posadzka
- temperatura jaką chciałbym utrzymywać zimą to ok 21-23 stopni,
- wentylacja jest naturalna
Jeśli coś jeszcze mam podać to napisz proszę

Slawko123
18-09-2018, 13:32
Eko groch 16-17gr/kwh
Prąd 26-27gr enea g12w
Więc jest przepaść w dodatku trzeba się zmieścić w taniej

Ile wychodzi gaz po uwzględnieniu wszystkich opłat? Dodatkowo przegląd z którego raczej nie warto rezygnować

ok 30gr/kWh w Warszawie, poza będzie więcej ze wzgledu na wieksze opłaty stałe, ale przy zuzyciu setek m3/m-c te opłaty sie rozmyją

nie liczac opłat stałych ok 14gr/kWh
współczynnik konwersji 10.972kWh za 1m3.
Czasami jest 11,5kW róznie bywa

jeszcze dopatrzyłem sie, że ten współczynnik jest niższy przy prognozach a dużo wyższy przy rozliczeniu

kulibob
18-09-2018, 13:39
Czyli gaz droższy od prądu ?

Slawko123
18-09-2018, 13:48
nie, prad drozszy
Innogy G11 bez opłat abonamentowych czyli tych za 1 m-c.
prad 0,2762
dystrybucja 0,1474

razem prąd 0,4236

Z tym, ze to taryfa G11, w innych bedzie inaczej


Ceny NETTO!!!

kulibob
18-09-2018, 13:51
G11 raczej nie bierze pod uwagę przy ogrzewaniu

Slawko123
18-09-2018, 13:55
to policz sobie w/g swojej taryfy.

Puławiak
18-09-2018, 14:25
Dokładnie tak :) na chwilę obecną dowiedziałem się że 20kw to za duży na moje metry i spokojnie wystarczy 16kw, ale mniejszy już bym się zastanowił dość głęboko. Jaki piec będziesz montował? Możesz podać mi model pieca?

Edilkamin Lagunę P 18

asolt
18-09-2018, 14:29
Ja mogę tobie podać wszystko co chcesz http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4fjp:
- dom jednorodzinny wolnostojący niczym nie osłonięty wybudowany 3 lata temu lokalizacja Toruń,
- budynek o wymiarach 15m x 9m, ogrzewany parter i poddasze (garaż i kotłownia jest w bryle budynku ok 30mkw)
- wysokości standardowe ok 2,6m parter, na górze są skosy, dom ma 3 balkony na górze, i wyjście balkonem na taras z salonu,
- całkowita grubość ścian to solbet 24cm + 18cm styropian lambda 0,032 + tynk gipsowy w środku ok 1cm
- okna 3 szybowe vetrex profil VP70, liczba okien 9 + 3 okna balkonowe
- drzwi drewniane od wejścia i jedne metalowe od kotłowni
- izolacja poddasza wełna mineralna 20cm, izolacja parteru to sturopian 8cm grafitowy lambda 0,031 + 5cm posadzka, strop żelbetonowy 12cm + 5cm styropian grafitowy lambda 0,031 + 5cm posadzka
- temperatura jaką chciałbym utrzymywać zimą to ok 21-23 stopni,
- wentylacja jest naturalna
Jeśli coś jeszcze mam podać to napisz proszę

Wrzuc rzuty, i przekroje, podaj parametry okien, sama nazwa profilu niewiele mówi.
Z ociepleniem to szału nie ma, tylko 8 cm na podłogę na gruncie, sciany zewnętrzne moze byc, poddasze mogłoby byc wiecej wełny, jaka izolacja wewntrzna garazu i kotlowni, jaka temperatura w kotłowni i garazu, tak przy okazji jak sie podaje temperaturę w garazu w cieplewlasciwym?

asolt
18-09-2018, 14:36
Eko groch 16-17gr/kwh
Prąd 26-27gr enea g12w
Więc jest przepaść w dodatku trzeba się zmieścić w taniej

Ile wychodzi gaz po uwzględnieniu wszystkich opłat? Dodatkowo przegląd z którego raczej nie warto rezygnować

Przy pradzie nie zadnego problemu aby zmiescic sie w taniej, wystarczy bufor z grzalkami, bufor calkowicie bezobsługowy, nie wymagajacy zadnych przegladów, ani płatnych ani bezpłatnych.
Ekogroch 16-17 gr ? podaj zalozenia do tego obliczenia. Nie zapomnij doliczyc swoją pracę której przy prądzie nie ma, jak szacujesz zywotnosc slimaka i koszt jego wymiany.
Czy kocioł na ekogroch ma sterowanie cyrkulacją cwu na czujki ruchu, mój bufor ma. 16-17 gr przy załozeniu doliczania własnej pracy, dla mnie taka kreatywna ksiegowosc.

alex10
18-09-2018, 15:01
Edilkamin Lagunę P 18
Ile mkw a dom?

karoka65
18-09-2018, 15:09
Edilkamin Lagunę P 18
Z pełna automatyką oczywiście, gdzie pełna automatyka to pompka obiegowa a termostat trzeba sobie dokupić?
To ja zawalę swojego kotła :)
RBR Eko- Bio 9 lub 13kW ze sterownikiem internetowym Pello dostęp do kotła z każdego miejsca globu z komputera czy telefonu komórkowego aby tylko był jakiś internet.
W zestawie palnik samoczyszczący i czyszczenie wymiennika bez zatrzymywania kotła w pracy, otwierania drzwiczek, drapania czy skrobania wymiennika z syfu, komora wyłożona dookoła szamotem a co ważne polski producent.
W zestawie standardowym wyposażony w moduł radiowy, radiowy czujnik temperatury wewnętrznej ( termostat ) i radiowy czujnik pogodowy.
Podgląd pracującego kotła: https://esterownik.pl/device/13975
Tak wygląda nowoczesny kocioł pelletowy a nie jakieś włoskie fiu bździu :)
Puławiak miałem zaproszenie z Minertu na wyjazd szkoleniowy do Włoch wiosną tego roku ale my jak Dyzma, wolimy polski cukier i polską wódkę :)
Aaaa, rabaty nawet ponad 40% były.

Puławiak
18-09-2018, 15:26
No cóż - do takiego kotła to nawet nie podskakuję. Trzeba było jechać zawsze to jakaś wycieczka i napić się można.Ale z gustami się nie dyskutuje jak to ktoś powiedział jeden woli żonę drugi ......

Tak wygląda nowoczesny kocioł pelletowy
http://karoka.eu/produkt,37/kociol-rbrekobio
a tak fiu bździu.
https://www.youtube.com/watch?v=VFR3zhRCPRg

karoka65
18-09-2018, 15:30
Toż Ci pisze że ja jestem taki niepoprawny patriota że tylko polska gorzałka mi nie szkodzi, hehe

Puławiak
18-09-2018, 15:41
Trzeba było jechać na takich wyjazdach Polskiej gorzały jest do oporu.

karoka65
18-09-2018, 15:55
Puławiak ja każdemu to mówię: uroda nie grzeje :)
I jeszcze zasobnik na 60kg, toż to trzeba co dzień czy dwa do tego biegać a chyba nie o to chodzi jeśli kupuje się kocioł dla wygody, trochę rzadziej jak do śmieciucha.

eliks
18-09-2018, 16:03
@karoka - No cóż, porównujesz polskiego smieciucha z palnikiem i sterownikiem wyj.....ego szamotem żeby przeszedł badania do prawdziwego kotła peletowego zrobionego przez firmę która od 50 lat w tym siedzi..... co będzie następne? Jakies gówna typu Hargassner? Windhager? Czy internet jest ważniejszy od idealnego spalania peletu? Czy Twój kocioł również ma system optymalizacji spalin, który sprawia że kotła nie trzeba ustawiać pod każdy rodzaj peletu? Czy ma opcję większego podajnika lub pełnej pneumatyki (zrzut paliwa cysterna)? Czy moduluje od 3 do 18KW tworząc monitorowane na komputerze podciśnienie spalajac gazy wirowo? Czy masz w DTRce napisaną prawdziwą sprawność sezonową? Wentylator wyciagowy? Presostat spalin?

Puławiak
18-09-2018, 16:08
Dlatego Laguna nie tylko dobrze wygląda ale też świetnie pracuje. A do tego ma dobre parametry dobrą wydajność sprawność modulację Ja tam lubię jeśli urządzenie pracuje tak jak trzeba i do tego dobrze wygląda.

Puławiak
18-09-2018, 16:11
@karoka - No cóż, porównujesz polskiego smieciucha z palnikiem i sterownikiem wyj.....ego szamotem żeby przeszedł badania do prawdziwego kotła peletowego zrobionego przez firmę która od 50 lat w tym siedzi..... co będzie następne? Jakies gówna typu Hargassner? Windhager? Czy internet jest ważniejszy od idealnego spalania peletu? Czy Twój kocioł również ma system optymalizacji spalin, który sprawia że kotła nie trzeba ustawiać pod każdy rodzaj peletu? Czy ma opcję większego podajnika lub pełnej pneumatyki (zrzut paliwa cysterna)? Czy moduluje od 3 do 18KW tworząc monitorowane na komputerze podciśnienie spalajac gazy wirowo? Czy masz w DTRce napisaną prawdziwą sprawność sezonową? Wentylator wyciagowy? Presostat spalin?

moduluje 3-16,5 kW

eliks
18-09-2018, 16:15
Puławiak ja każdemu to mówię: uroda nie grzeje :)
I jeszcze zasobnik na 60kg, toż to trzeba co dzień czy dwa do tego biegać a chyba nie o to chodzi jeśli kupuje się kocioł dla wygody, trochę rzadziej jak do śmieciucha.
Wiesz że 60kg peletu do blisko 300kwh energii? Skoro spalasz tyle w dzień czy dwa to musisz nie zamykać drzwi w zimę.

kulibob
18-09-2018, 16:22
Przy pradzie nie zadnego problemu aby zmiescic sie w taniej, wystarczy bufor z grzalkami, bufor calkowicie bezobsługowy, nie wymagajacy zadnych przegladów, ani płatnych ani bezpłatnych.
Ekogroch 16-17 gr ? podaj zalozenia do tego obliczenia. Nie zapomnij doliczyc swoją pracę której przy prądzie nie ma, jak szacujesz zywotnosc slimaka i koszt jego wymiany.
Czy kocioł na ekogroch ma sterowanie cyrkulacją cwu na czujki ruchu, mój bufor ma. 16-17 gr przy załozeniu doliczania własnej pracy, dla mnie taka kreatywna ksiegowosc.

Chodzi oto aby zzmieścić się w taniej bez bufora w samej podłogówce+ ewentualnie klima lub i kominek.
Niema czegoś takiego jak praca własna we własnym domu. Przynajmniej ja tego tak nie widzę.
Założenia 24mJ sprawność 65%r 700tona. Sterowanie cyrulacją :godziny od do i 2min pracy pmpy 20min postoju.
Żywotność ślimaka przy moim spalaniu ok 8-10 lat wymiana we własnym zakresie koszt 300-350

kulibob
18-09-2018, 16:37
https://esterownik.pl/device/13975
.

Dlaczegoten kocioł ma taką wysoką temperaturę i tak makabrycznie dużo pali?

asolt
18-09-2018, 16:46
Chodzi oto aby zzmieścić się w taniej bez bufora w samej podłogówce+ ewentualnie klima lub i kominek.
Niema czegoś takiego jak praca własna we własnym domu. Przynajmniej ja tego tak nie widzę.
Założenia 24mJ sprawność 65%r 700tona. Sterowanie cyrulacją :godziny od do i 2min pracy pmpy 20min postoju.
Żywotność ślimaka przy moim spalaniu ok 8-10 lat wymiana we własnym zakresie koszt 300-350

Jakos na allegro nie mogę znalezc po 700zł/tona.
Ale dlaczego nie bufor tylko kocioł, i praca przy nim która nie jest pracą a : wypoczynkiem, treningiem siłowym czy moze czyms jeszcze innym *) niepotrzebne skreslic.
Po co komin którego przy buforze mogłoby nie byc? Czy faktycznie etat palacza to taka fajna rzecz? byłem nim przez wiele lat i wiem co jest z tym zwiazane, dlatego tez nie przekonuje mnie on w nowym domu gdzie oszczednosci w stosunku do prądu w II/III taryfie to ok 600-700 zł (przy 10000 kWh zapotrzebowania na ciepło). Za tak małą kwotę
meczyc sie z weglem lub mniej z pelletem dla mnie to czysty masochizm, ale poki panstwo na to pozwala to takich masochistów nie brakuje, chociaz jest ich jakby coraz mniej
Po co okreslone godziny cyrkulacji, a jak zechcemy skorzystac w innych tych niezaprogramowaych godzinach to co komfortu wtedy nie potrzeba?, po co załaczac cyrkulację niezaleznie czy ktos skorzysta czy tez nie?.

kulibob
18-09-2018, 18:09
Bo nie pora na zakupy kupiłem na alegro 695 kilka miesięcy temu. 700zł to bardzo dużo jak za etat palacza dla mnie warto. Z tym że sypię groch dwa może 3 razy w miesiącu popiół wywalam co tydzień a czyszczenie przy okazji zasypu. Więc to żadna robota przy dwóch tonach w 7 miesięcy. Jednak jak gdzieś pisałem teraz zrobiłbym inaczej. Po co bufor jeśli da się bez.
Jakoś w cyrkulację na czujkę nie wierzę zanim pompka pchnie wodę to się wysram i umyje a woda nie doleci :)Chyba że inna pompa niż te małe cyrkulacyjne.

asolt
18-09-2018, 18:20
Jakoś w cyrkulację na czujkę nie wierzę zanim pompka pchnie wodę to się wysram i umyje a woda nie doleci :)Chyba że inna pompa niż te małe cyrkulacyjne.
To nie kwestia wiary, to nie to forum. Gdybym sie kierował wiarą czy to cos zadziała to pewnie bym nic zrobił. Oczywiscie ze pompa inna niz te małe, da sie?, da sie.

kulibob
18-09-2018, 18:29
A ja ma to małą cyrkulacyjną dziennie pracuje ok 60min. bierze 0,005kwh/dobę
A podlinkuj taką pompkę?
Gdybym się kierował wiarą to niee miałbym tego co mam

asolt
18-09-2018, 18:58
A ja ma to małą cyrkulacyjną dziennie pracuje ok 60min. bierze 0,005kwh/dobę
A podlinkuj taką pompkę?
Gdybym się kierował wiarą to niee miałbym tego co mam

a chociazby taka

https://sklephypo.pl/pompa-obiegowa-ohi-15-60130-ibo-mosiadzid1602.html
na ogol pracuje ok 40-45 min, pobiera ok 0,06 kWh na dobę, gdy jest uzytkowana, gdy nikogo nie ma w domu pompa sie nie załacza sie nawet na 1 sek.

alex10
18-09-2018, 19:29
Edilkamin Lagunę P 18

piec wygląda obiecująco, ale cena od stycznia podskoczyła z 12800zł do 16500zł, masz dojście gdzie można go kupić w dobrej cenie?

kulibob
18-09-2018, 19:35
Dzięki.
To raczej wyjdzie gorzej jak moje ustawienia. Pompa chodzi porostu w godzinach kto ktoś jest a jak się trafi dzień co nikogo niema to jest pstryczek odcinający cyrkulacje. Chociaż PIR to wygodne.

Zresztą latem to CWU jest marginalne 100,6 kwh przez 4,5 mc wszystko taniej taryfie. We wrześniu odpaliłem grocha trochę za szybko bo dużo słońca bierze 1,5kg na podtrzymanie i uzupełnienie braków słonecznych.

kulibob
18-09-2018, 19:36
piec wygląda obiecująco, ale cena od stycznia podskoczyła z 12800zł do 16500zł, masz dojście gdzie można go kupić w dobrej cenie?

Naprawdę chłopie zastanów się na spokojnie żaden kocioł nie jest warty 13k tym bardziej 16k

karoka65
18-09-2018, 19:38
@karoka - No cóż, porównujesz polskiego smieciucha z palnikiem i sterownikiem wyj.....ego szamotem żeby przeszedł badania do prawdziwego kotła peletowego zrobionego przez firmę która od 50 lat w tym siedzi..... co będzie następne? Jakies gówna typu Hargassner? Windhager? Czy internet jest ważniejszy od idealnego spalania peletu? Czy Twój kocioł również ma system optymalizacji spalin, który sprawia że kotła nie trzeba ustawiać pod każdy rodzaj peletu? Czy ma opcję większego podajnika lub pełnej pneumatyki (zrzut paliwa cysterna)? Czy moduluje od 3 do 18KW tworząc monitorowane na komputerze podciśnienie spalajac gazy wirowo? Czy masz w DTRce napisaną prawdziwą sprawność sezonową? Wentylator wyciagowy? Presostat spalin?
Mówisz polski śmieciuch?
Jakoś jednak te badania zrobił i to w ecodesign RBR-B się łapie.
Szamot? kiedyś wyśmiewani się z szamotu w kotle a teraz widzę że większość zaczyna go wkładać do kotłów, nawet Ci którzy się śmiali.
Dlatego Ty będziesz drapał wymiennik a użytkownicy RBRów mają to w doopie, znaczy całe drapanie i czyszczenie wymiennika.
Wiesz jak wszystko mam u siebie jak się coś zesra, ciekawe kiedy z Włoch dojada Ci części zamienne jak coś klapnie.
Ładnie, tajemniczo i zachwycająco dla potencjalnego "zwierza łownego: brzmią te wszystkie nazwy :)
Jak ja z Minertu pisaliśmy o dosuszaniu paliwa w zasobnika znowu były śmiechy konkurencji ale jak palniki i zasobniki zaczęły się sypać to i Ci wesołkowie zaczęli to robić ale to już nie było dosuszanie a "system kompensacji ciśnień", hehe
Jakiej rangi i powagi nabiera kawałek wężyka igielitowego, hehe

karoka65
18-09-2018, 19:41
piec wygląda obiecująco, ale cena od stycznia podskoczyła z 12800zł do 16500zł, masz dojście gdzie można go kupić w dobrej cenie?
Puławiak Ci sprzeda, tylko pytaj o cenę i montaż, bo ostatnio jego kolega niedoli zrobił wycenę gościowi za montaż, znaczy podłączenie dwóch rurek przy kotle na 10 tysi :)
Kocioł drogi to i montaż musi kosztować, w końcu to włoski kocioł :)

karoka65
18-09-2018, 19:46
Wiesz że 60kg peletu do blisko 300kwh energii? Skoro spalasz tyle w dzień czy dwa to musisz nie zamykać drzwi w zimę.
Eliks kocioł 18kW jaki proponuje Puławiak alexowi ile spali pelletu na pełnej mocy? wiesz?
Jeśli pracowałby na 18kW to sypiesz zasobnik do pełna wieczorem i modlisz się żeby wystarczyło do drugiego dnia do południa te 60kg.
Zatem niech alex pomyśli zanim się da w uja zrobić czy potrzebny mu jest taki mocny kocioł.
Chyba ze wyznajecie starą wiarę: panie większy będzie miał lżej, hehe

asolt
18-09-2018, 20:05
Dzięki.
To raczej wyjdzie gorzej jak moje ustawienia. Pompa chodzi porostu w godzinach kto ktoś jest a jak się trafi dzień co nikogo niema to jest pstryczek odcinający cyrkulacje. Chociaż PIR to wygodne.

Zresztą latem to CWU jest marginalne 100,6 kwh przez 4,5 mc wszystko taniej taryfie. We wrześniu odpaliłem grocha trochę za szybko bo dużo słońca bierze 1,5kg na podtrzymanie i uzupełnienie braków słonecznych.

Co gorzej?, ze mam ciepła wodę kiedy tylko jestem w lazience, ze nie muszę programowac godzin i liczyc ze moze bedę uzywał jak jest odpowiedni czas, ze mam to automatycznie nie musze o tym myslec, ze nie musze wyłaczac cyrkulacji jak mnie nie ma w domu? To ma byc gorzej?. Widocznie mamy odmienne wyobrazenia co jest lepsze a co gorsze, z drugiej strony cz y ma ktos lepiej od Ciebie?

Puławiak
18-09-2018, 20:08
Eliks kocioł 18kW jaki proponuje Puławiak alexowi ile spali pelletu na pełnej mocy? wiesz?
Jeśli pracowałby na 18kW to sypiesz zasobnik do pełna wieczorem i modlisz się żeby wystarczyło do drugiego dnia do południa te 60kg.
Zatem niech alex pomyśli zanim się da w uja zrobić czy potrzebny mu jest taki mocny kocioł.
Chyba ze wyznajecie starą wiarę: panie większy będzie miał lżej, hehe

A po co ty chcesz na nim jeździć na pełnej mocy ? Na pełnej mocy zasobnik wystarczy na 15-16 godzin pracy ciągłej. Ale kocioł nie musi ciągle pracować a tym bardziej na mocy nominalnej przecież sobie moduluje w zakresie 3,1-16,5 kW i do tego sprawność ma dobrą zarówno przy mocy minimalnej 92,1% jak i przy nominalnej 91,3% A nie wiem czy wiesz że takie kotły to się nawet rozpalić i wygasić potrafią.

karoka65
18-09-2018, 20:18
Aha , te włoskie to nie mogą się przemęczać, hehe
Widzę że Ty wiesz na ile wystarczy ten zasobnik bo max na tyle.
Pytam zatem po raz kolejny na uj komu kobyła która powinna spalać prawie 100kg pelletu na dobę a będzie paliła niecałe 20 większość sezonu a w najmroźniejsze dni może 35 czy 40kg?
Aha żeby habeta miała lżej.
Ja pinkole, ludzie kiedy Wy zmądrzejcie?
I zaczęła się modulacja :)
Może niech sobie weźmie tego włocha z 50kW za 40 tysi i będzie miał jeszcze lżej, hehe

Puławiak
18-09-2018, 20:33
Aha , te włoskie to nie mogą się przemęczać, hehe
Widzę że Ty wiesz na ile wystarczy ten zasobnik bo max na tyle.
Pytam zatem po raz kolejny na uj komu kobyła która powinna spalać prawie 100kg pelletu na dobę a będzie paliła niecałe 20 większość sezonu a w najmroźniejsze dni może 35 czy 40kg?
Aha żeby habeta miała lżej.
Ja pinkole, ludzie kiedy Wy zmądrzejcie?
I zaczęła się modulacja :)
Może niech sobie weźmie tego włocha z 50kW za 40 tysi i będzie miał jeszcze lżej, hehe

No patrz ale taka kobyła pracująca na mocy minimalnej 3,1 kW przy sprawności 92,1% to już wtedy taki 60 kg zasobnik paliwa wystarczy na 85 godzin ciągłej pracy. A takie kotły się produkuje po to żeby nie produkować 10 modeli kotłów o mocach 3-5-7-9-11-13-15 kW tylko zamiast tych 7 kotłów wyprodukować jeden który może pracować dostosuje się do zapotrzebowania. Po to robi się jak największy zakres modulacji starając się zachować wysoką sprawność w całym zakresie modulacji i do tego niską emisję zanieczyszczeń. Może kiedyś powstaną takie urządzenia które będą modulowały powiedzmy od 50-1 kW i wtedy może nawet będzie tylko jeden przedział mocy

karoka65
18-09-2018, 20:47
Puławiak, nie osłabiaj mnie bo mam Cię za łebskiego faceta ale zaczynam się wahać czasami.
Zapytam jeszcze tylko, jaka będzie temp. spalin gdy taka kobyła będzie pracowała na te 3,1kW, wiesz co będzie działo się z kominem?
Wiesz ale wtedy zawsze możesz jeszcze gościowi sprzedać wkład :)
Następna sprawa to że za różnice w cenie kobyły 18 czy 24kW a kociołka 9 czy 13kW można zapłacić za montaż i klamoty do tego potrzebne.

Puławiak
18-09-2018, 21:03
Puławiak, nie osłabiaj mnie bo mam Cię za łebskiego faceta ale zaczynam się wahać czasami.
Zapytam jeszcze tylko, jaka będzie temp. spalin gdy taka kobyła będzie pracowała na te 3,1kW, wiesz co będzie działo się z kominem?
Wiesz ale wtedy zawsze możesz jeszcze gościowi sprzedać wkład :)
Następna sprawa to że za różnice w cenie kobyły 18 czy 24kW a kociołka 9 czy 13kW można zapłacić za montaż i klamoty do tego potrzebne.

No wiem w granicach 50-60 st . Wiem co się stanie z kominem dlatego do kotła jest zalecany albo komin ceramiczny systemowy albo wkład kominowy - akurat wkładów nie sprzedaję i nie instaluję są od tego inni specjaliści. Akurat w tym kotle o którym piszemy był model o mocy 3,1 - 11,3 i wiesz co cholera to był ten sam kocioł tylko tabliczka znamionowa była inna a sam kocioł był ograniczony jedynie elektronicznie. Wymiennik ten sam palenisko to samo podzespoły te same.

asolt
18-09-2018, 21:10
Może kiedyś powstaną takie urządzenia które będą modulowały powiedzmy od 50-1 kW i wtedy może nawet będzie tylko jeden przedział mocy

Moze i powstaną, tylko tyle ze nie bedzie mozna wtedy niczym palic

kulibob
18-09-2018, 21:12
Co gorzej?, ze mam ciepła wodę kiedy tylko jestem w lazience, ze nie muszę programowac godzin i liczyc ze moze bedę uzywał jak jest odpowiedni czas, ze mam to automatycznie nie musze o tym myslec, ze nie musze wyłaczac cyrkulacji jak mnie nie ma w domu? To ma byc gorzej?. Widocznie mamy odmienne wyobrazenia co jest lepsze a co gorsze, z drugiej strony cz y ma ktos lepiej od Ciebie?

Jeśli twoja pompka bierze 10 razy więcej energii i pracuje podobny czas dziennie do mojej to o czym my mówimy. I też mam ciepłą wodę od razu.

eliks
18-09-2018, 21:15
@Karoka ile widzisz tematów na temat REDów czy Laguny na forach z problemami wymiennika, palnika czy braku części zamiennych? Laguna 12 i 18KW to te same kotły, różnią się tylko oprogramowaniem. Masz jakąś awersję jak usłyszysz o włoskich konstrukcjach, a modulacja dla Ciebie to mit rozumiem? Jeśli kocioł przy mocy 3KW działa ze sprawnością 92% to dlaczego to negujesz? Przecież ja nie piszę że RBR to bleee, tylko porównanie jest trochę z dupy. Owszem, i Skoda i Mercedes zawiozą Cie w to samo miejsce, ale jazda jest inna.

Barliniak
18-09-2018, 21:21
Ale temat się rozbujał.... jak piec na węgiel 20kw. W tym RBR na palniku to chyba turbosprężarka czy jak?Co do pompy ciepła miało być pięknie bez komina a tu nagle słyszę ,że zamiast komina "czeba " bufor taki jeden lub dwa kubiki kupić.Ja pierdziu to gdzie ta oszczędność? No chyba ,że bufory w sklepie po pinć złoty kupują.

karoka65
18-09-2018, 21:22
Moze i powstaną, tylko tyle ze nie bedzie mozna wtedy niczym palic
Będziemy z Puławiakiem montować pompy ciepła, hehe
On włoskie a ja polskie a sam będę używał japońca :)

Puławiak
18-09-2018, 21:25
Będziemy z Puławiakiem montować pompy ciepła, hehe
On włoskie a ja polskie a sam będę używał japońca :)

I bufory do grzania w 2 taryfie. Cholera parę kotłów elektrycznych już popełniłem. A co do montażu pomp to pewnie w wiekszości będziemy montować chińskie.

alex10
18-09-2018, 21:36
No wiem w granicach 50-60 st . Wiem co się stanie z kominem dlatego do kotła jest zalecany albo komin ceramiczny systemowy albo wkład kominowy - akurat wkładów nie sprzedaję i nie instaluję są od tego inni specjaliści. Akurat w tym kotle o którym piszemy był model o mocy 3,1 - 11,3 i wiesz co cholera to był ten sam kocioł tylko tabliczka znamionowa była inna a sam kocioł był ograniczony jedynie elektronicznie. Wymiennik ten sam palenisko to samo podzespoły te same. Ja mam komin z cegły pełnej wybudowany, czytając w sieci jest informacja tylko o zastosowaniu regularota ciągu http://www.pelletmont.pl/na_co_uwazac.html

karoka65
18-09-2018, 21:40
Eliks co modulacji, nie jest mi obca bo obecnie wiele sterowników ma takie możliwości, nawet te groszkowe też i są polskie :)
Nie chce mi się dzisiaj dłużej przekomarzać :)

Puławiak
18-09-2018, 21:41
Ja mam komin z cegły pełnej wybudowany, czytając w sieci jest informacja tylko o zastosowaniu regularota ciągu http://www.pelletmont.pl/na_co_uwazac.html

słabo czytasz a poczytaj taki temat na stronie którą podałeś : Kondensat w kominie - mokry komin. O co chodzi? Może tam znajdziesz wyjaśnienie.

Puławiak
18-09-2018, 21:44
Eliks co modulacji, nie jest mi obca bo obecnie wiele sterowników ma takie możliwości, nawet te groszkowe też i są polskie :)
Nie chce mi się dzisiaj dłużej przekomarzać :)

A szkoda. Już myślałem że to będzie noc spędzona na forum.

karoka65
18-09-2018, 21:44
Ja mam komin z cegły pełnej wybudowany, czytając w sieci jest informacja tylko o zastosowaniu regularota ciągu http://www.pelletmont.pl/na_co_uwazac.html
No to już masz problem jak kupisz sobie za wielki kocioł :)
RCK nie uchroni Cię przed kondensatem, po 3 czy 4-ch miesiącach kiszenia w wielkiej kobyle przy niskiej temp. spalin komin może mieć piękne wykwity, smród w domu, jak nic z tym szybko nie zrobisz to będzie do wyburzenia.

Puławiak
18-09-2018, 21:48
No to już masz problem jak kupisz sobie za wielki kocioł :)
RCK nie uchroni Cię przed kondensatem, po 3 czy 4-ch miesiącach kiszenia w wielkiej kobyle przy niskiej temp. spalin komin może mieć piękne wykwity, smród w domu, jak nic z tym szybko nie zrobisz to będzie do wyburzenia.

No tak tylko w nowoczesnych kotłach niestety ale nawet przy mocy nominalnej temperatura spalin też często nie przekracza 100 stC Jak myślisz wkład jest potrzebny czy nie ?
Taki Lazar SmartFire 11 ma temperaturę spalin przy mocy nominalnej 105 st C . Laguna 18 ma przy mocy nominalnej temperaturę spalin 88 stC A Laguna P 12 ( 11,6 kW) miała temperaturę spalin 66 stC

asolt
18-09-2018, 22:05
Jeśli twoja pompka bierze 10 razy więcej energii i pracuje podobny czas dziennie do mojej to o czym my mówimy. I też mam ciepłą wodę od razu.

W okresie niezaprogramowanym nie masz od razu, ja mam. 10 razy wiecej ok, przeliczmy to na grosze bo na złotowki to za duzo. 0,06 kWh przy sredniej cenie ok 45 gr/kWh to ok 2,7 gr/doba i to pod warunkiem ze jest ktos w domu i korzysta z cwu, nie ma nikogo nie ma kosztów. Twoje 0,005 kWh to ok 0,225 gr/doba. Jest róznica zaprzeczyc sie nie da. Szkoci jako przysłowiowo najbradziej skąpy naród mogliby sie wiele nauczyc od Ciebie. Wiem róznica ok 700 zł na weglu jest spora dla wielu inwestorów, ale róznica ok 2,25 gr/doba to juz gruba przesada. Myslałem ze inni forumowi koledzy nazywając Ciebie skąpcem sie jednak troche mylą. Ale nie to jednak prawda, jesli dla Ciebie taka róznica przypomnę 2,25 gr/doba to duza róznica to o czym my mówimy?

eliks
19-09-2018, 04:32
Ale nie to jednak prawda, jesli dla Ciebie taka róznica przypomnę 2,25 gr/doba to duza róznica to o czym my mówimy?
Rocznie to już ponad 8zł!

kulibob
19-09-2018, 05:19
Gdyby nie żona to cyrkulacja byłaby tylko przed kąpielą Cyrkulacja jest potrzebna tylko przez ograniczniki przepływu i energooszczędne perlatory które stosóje bez niej to woda dolatuje pod koniec prysznicu:) A miesięcznie wody i tak od huhu 5-5,5m3/mc :(
Skąpstwo to jedna z cnót:)
Tu 8zł tam 8zł i cała rodzina ma obiad free.

Arturo72
24-09-2018, 10:35
Co do pompy ciepła miało być pięknie bez komina a tu nagle słyszę ,że zamiast komina "czeba " bufor taki jeden lub dwa kubiki kupić.
Gdzie tak słyszałeś ? Pokaż to zaraz tam pójdę i wyprostuje ..... piszacych takie bzdury.

I bufory do grzania w 2 taryfie.
A już widzę...
Zatem Pulawiak,prostuje Twoje bzdury.
Do grzania w II taryfie wystarczy kilkanaście m3 betonu w postaci wylewki,która każdy rozsądnie myślący inwestor będzie miał na podlogowce.
I nie pytaj mi się co sądzę o ......pakujacych grzejniki scienne do nowych domów bo sądzę,że znasz odpowiedź.
Zatem pompa ciepła nie dla idiotow...

JTKirk
26-09-2018, 07:39
Z trochę innej beczki - nie chce zakładać nowego wątku, ale potrzebowałebym kocioł w okolicy 30kw na pellet, ale <=30kw (wymagania grantu)
dom jest stary,wielorodzinny (3-4 niezależne mieszkania w środku tak naprawdę) - przeliczyłem to i 30kw lub odrobinę mniejszy powinien być ok.
Pytanie - z czego wybierać ???

Aktualnie jest bodajże 35kw na ekogroch, ale dogorywa, części nie da się ponoć dostać, piec miał trochę za małą moc, ale niedawno został docieplony strop nad piętrem więc wg moich obliczeń te 30kw powinno już wystarczyć.

eliks
26-09-2018, 10:50
Edilkamin Laguna P24/35 KW.