PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze optymalnego miejsca dla kolektorów



pawelwor
16-09-2018, 14:01
Witam,

Gmina zasponsoruje u mnie kolektory słoneczne (próżniowe) przy niedużej wpłacie własnej. Problem mam z wyborem miejsca dla nich z uwagi na położenie domu.
Na rysunku z załącznika narysowałem umiejscowienie domu względem stron świata, dach odpada bo jeszcze jest eternit. Zostają dwa miejsca zaznaczone zielonym kolorem.
To z południowego zachodu miejsce jest tuż poniżej dachu. Z południowego wschodu może być wyżej, mniej więcej na środku domu (z uwzględnieniem komina, żeby się w niego nie wwiercać).

Które z tych miejsc będzie najbardziej optymalne, aby wydajność kolektorów była jak największa? Największe zapotrzebowanie na wodę jest oczywiście w godzinach późno popołudniowych i wieczornych.

marcinbbb
19-09-2018, 13:28
Ustaw na ścianie gdzie masz zaznaczony kąt. Słońce będzie grzało od samego rana do około 16:00 gorącej wody na pewno Ci nie zabraknie, ja mam ustawione kolektory na kąt 220* i działają rewelacyjnie.
Na chwilę obecną woda ma 76*C przy włączonym ogrzewaniu budynku gospodarczego (bo gdzieś muszę "spuścić" nadmiar gorącej wody.
418962