PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika - parę pytań laika



sylwekr
24-09-2018, 20:52
Witam
Zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną i z racji że dom wybudowałem w 90% pracą własnych rąk to też chciałbym z fotowoltaiką samemu powalczyć. W domu mam wszystko na prąd i pod panele chciałbym wykorzystać dach garażu na którym docelowo docelowo by zmieściła sie instalacja 10KW, ale po kolei:
- czy budując instalacje fotowoltaiczną przed wpieciem do mojej instalacji musze załatwić papierologię z zakładem elektrycznym, czy jeśli bym na początku zrobił mniejszą instalację i zużywał w 100% energię to nie muszę żadnych formalności depełniać ?
- chciałbym wybudować instalację "na raty" ale nie bankowe. Przykładowo w przyszłym roku 3 KW, w kolejnym następne 3KW, i za 2 lata kolejne. Jak do tego podejść. Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?

LDP05
24-09-2018, 21:38
Jeżeli chcesz być rozliczany jak Prosument (bilansowanie między fazowe i sieć jako magazyn o sprawności 80%) to zapomnij o inwerterach jednorazowych.
Planując rozwój dobierze inwerter do max albo 1/2 mocy. np z możliwości podłączenia dwóch (czterech stringów).

Nie dostaniesz zgody na przyłącze bez projektu, z podpisami wykwalifikowanych ludzi- projekt musi podpisać instalator.
Powodzenia, warto.

d7d
14-10-2018, 23:02
Projekt można skopiować od kogoś kto już go złożył w ZE bo wszytkie wyglądają tak samo.
Podpis kogoś z kwalifikacjami jest do załatwienia.
Że warto to się zgadzam. Zwłaszcza jak się to zbuduje samemu.

Chyba działania mało etyczne i niezgodne z prawem ;)

d7d
15-10-2018, 12:09
Zmieniłeś wydźwięk poprzedniego wpisu:

Projekt można skopiować od kogoś kto już go złożył w ZE bo wszytkie wyglądają tak samo.
Podpis kogoś z kwalifikacjami jest do załatwienia.
Skopiować od kogoś kto złożył i załatwić podpis.
Skopiować to znaczy nielegalnie skopiować cudzy projekt.
W necie są gotowe projekty do legalnego skopiowania? Dziwne .

vr5
30-11-2018, 20:56
Nie dostaniesz zgody na przyłącze bez projektu, z podpisami wykwalifikowanych ludzi- projekt musi podpisać instalator.
Powodzenia, warto.

To nie tak... Nie jest wymagany projekt. Uściślając wymagany jest schemat elektryczny instalacji PV. By instalacja PV była przyjęta przez ZE trzeba oddać im Zgłoszenie mikroinstalacji na druku danego Operatora. Jeśli wszystkie wymogi ze zgłoszenia spełnisz wymienią bezpłatnie licznik, podpiszesz Umowę Kompleksową i stajesz się Prosumentem.
Oczywiście na zgłoszeniu powinien znaleść się podpis osoby, która wzięła odpowiedzialność za prawidłowie wykonanie PV, czyli SEP`owiec, certyfikowany OZE`owiec, lub stosowny projektant.

braza
27-12-2018, 13:50
Może uzyskam odpowiedź na swoje pytanie... Dzisiaj (27.12.) mija 30 dni od złożenia wniosku o zainstalowaniu fotowoltaiki. Energa S.A. ma podobno 30 dni na wymianę bądź przeprogramowanie licznika na dwukierunkowy. Do dzisiaj cisza. Wkurza mnie to i zastanawiam się, czy można w jakiś sposób pociągnąć operatora do odpowiedzialności za niedotrzymanie terminu? Nie mogę znaleźć w sieci żadnych konkretów. Panele leżą na dachu i się nudzą, ja bulę za prąd... coś można z tym zrobić?

cuuube
27-12-2018, 14:57
Niewiele tracisz , bo przy takim dniu jak dziś to nie zrobią nawet 1kWh . Nikt nie przeprogramowuje , tylko wymiana .
Grudzień ma 31 dni to może liczą sobie kalendarzowo... do wszystkiego są zdolni...

braza
27-12-2018, 22:52
Mało pocieszające ale dzięki.

kudlaty69
28-12-2018, 00:16
Zaglądałes do skrzynki z licznkiem. U mnie wymienili i nie poinformowali. Tylko karteczkę pozostawili na liczniku.

braza
29-12-2018, 17:57
Właśnie się dowiedziałąm, że od 010 grudnia jestem włączona do sieci. Żadnej informacji wcześniej. Nożesz...

CityMatic
29-12-2018, 18:08
Właśnie się dowiedziałąm, że od 010 grudnia jestem włączona do sieci. Żadnej informacji wcześniej. Nożesz...

No widzisz jak to jest :( Mnie też to czeka i chyba codziennie będę zaglądał do skrzynki z licznikiem.

cuuube
29-12-2018, 18:18
widzisz ,tak jak napisał kudlaty , jak masz skrzynke na płocie to gdy akurat nie ma Cie w domu to nawet nie zauważysz... u mnie byli z licznikiem po 4 dniach od zgłoszenia -w weekend majowy :D 27 kwietnia zgłoszone i instalacja skończona o 19tej (piatek) i w środę 2 maja o 11tej już miałem nowy ( firma montująca ma jakieś chody w Eneii)

Jarosław Laskowski
17-02-2019, 09:44
Witam
Zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną i z racji że dom wybudowałem w 90% pracą własnych rąk to też chciałbym z fotowoltaiką samemu powalczyć. W domu mam wszystko na prąd i pod panele chciałbym wykorzystać dach garażu na którym docelowo docelowo by zmieściła sie instalacja 10KW, ale po kolei:
- czy budując instalacje fotowoltaiczną przed wpieciem do mojej instalacji musze załatwić papierologię z zakładem elektrycznym, czy jeśli bym na początku zrobił mniejszą instalację i zużywał w 100% energię to nie muszę żadnych formalności depełniać ?
- chciałbym wybudować instalację "na raty" ale nie bankowe. Przykładowo w przyszłym roku 3 KW, w kolejnym następne 3KW, i za 2 lata kolejne. Jak do tego podejść. Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?

Zrób to na mikroinwerterach Hoymiles, w swoim tempie będziesz mógł to rozbudowywać, na klasycznym inwerterze nie ma opcji z 3 do 10 kw. Nie zabieraj się lepiej do tego sam :)

woronkotomasz
14-04-2020, 16:06
Witam
Zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną i z racji że dom wybudowałem w 90% pracą własnych rąk to też chciałbym z fotowoltaiką samemu powalczyć. W domu mam wszystko na prąd i pod panele chciałbym wykorzystać dach garażu na którym docelowo docelowo by zmieściła sie instalacja 10KW, ale po kolei:
- czy budując instalacje fotowoltaiczną przed wpieciem do mojej instalacji musze załatwić papierologię z zakładem elektrycznym, czy jeśli bym na początku zrobił mniejszą instalację i zużywał w 100% energię to nie muszę żadnych formalności depełniać ?
- chciałbym wybudować instalację "na raty" ale nie bankowe. Przykładowo w przyszłym roku 3 KW, w kolejnym następne 3KW, i za 2 lata kolejne. Jak do tego podejść. Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?

Ja już ostatnio jednego Pana przekonałem, żeby się jednak spotkał z porządną firmą i teraz mi za to dziękuje :) Nie ma co instalować samemu, lepiej zaufać profesjonalistom.

daro.s
14-04-2020, 18:28
Potwierdzam, pomimo, że mam uprawnienia E (potocznie określane SEP) postanowiłem, że instalację zlecę firmie która ma już duże doświadczenie. Obejrzałem kilka instalacji zanim podpisałem umowę.

St@nley
15-04-2020, 22:09
Ja już ostatnio jednego Pana przekonałem, żeby się jednak spotkał z porządną firmą i teraz mi za to dziękuje :) Nie ma co instalować samemu, lepiej zaufać profesjonalistom.
A ja proponuję, żebyś poszedł szukać owieczek gdzie indziej. Właśnie jestem po samodzielnym montażu instalacji. Nawet nie chce mu się pisać o różnicy w kosztach i jakości wykonania, bo zapewne sam doskonale wiesz...

bobrow
15-04-2020, 23:01
A ja proponuję, żebyś poszedł szukać owieczek gdzie indziej. Właśnie jestem po samodzielnym montażu instalacji. Nawet nie chce mu się pisać o różnicy w kosztach i jakości wykonania, bo zapewne sam doskonale wiesz...

Bravo Ty !
No...

bobrow
15-04-2020, 23:04
I jeszcze jedno - samodzielne zaprojektowanie i montaż PV , to nie jest temat typu myśliwiec F-22 czy bombowiec B-2...

Stanowska
16-04-2020, 19:46
Zawsze to jednak lepiej, jeżeli zrobią to ludzie przeszkoleni. Szkoda, żeby do jakiegoś zwarcia kiedyś doszło... tfu...tfu...
Jak to powiedział mój sąsiad:
- Lepiej pluć na zimne! ;)

jarekmaz
21-04-2020, 15:05
Ja bardzo długo chciałem sam montować ale jak sie spotkałem z jedną firmą drugą to sie szybko przekonalem zeby zayfać specjalistom. Znajomy jest elektrykiem to tez robił instalacje w Dębicy to firma mu instalowała.

tobiasz86
21-04-2020, 17:46
Ja bardzo długo chciałem sam montować ale jak sie spotkałem z jedną firmą drugą to sie szybko przekonalem zeby zayfać specjalistom. Znajomy jest elektrykiem to tez robił instalacje w Dębicy to firma mu instalowała.

Jeśli nie czujesz się na siłach to oczywiście lepiej jest zaufać specjalistą- jednak niesie to za sobą pewien problem- jak odróżnić specjalistę od partacza? :cool:

bobrow
21-04-2020, 21:54
Witam,
mamy tutaj trzy podstawowe warianty "zalecanego" sposobu podejścia do instalacji PV :

1.szukamy wykonawcy
-wybierając wykonawcę powinniśmy wiedzieć coś o zastosowanych podzespołach , czy jakościowo nam pasują (trzeba poczytać)
-trzeba wiedzieć o kardynalnych błędach w montażu instalacji PV (tak, trzeba znowu poczytać) oraz jej doboru
-kiedy już się coś wie o instalacjach PV , wtedy można oglądać wykonane już instalacje danego wykonawcy

2.system gospodarczy
-robimy ile potrafimy i ile potrafimy się nauczyć , ale głównie drobiazgi lub proste technicznie rzeczy
-kupujemy sami podzespoły i usługi
-oczywiście trzeba wiedzieć co i jak czyli trzeba czytać (j/w)

3.samodzielny montaż
-tutaj trzeba mieć jakieś doświadczenie techniczne
-trzeba ocenić własne umiejętności oraz możliwość uczenia się praktycznych umiejętności montażowych
-oczywiście trzeba czytać

4.kombinacja pkt 2 i 3 czyli robimy to czego jesteśmy "pewni" , a resztę zlecamy (może być po znajomości , po rodzinie -za flaszkę ,za przysługę, za stówę ,itp,itd)

A na koniec-myślę ,że trzeba ruszyć 4 litery i czytać fachową literaturę...I nie chodzi tu o grube tomy-jest bardzo dużo opracowań branżowych , edukacyjnych.
Ja kupiłem sobie książkę Bogdana Szymańskiego pt Instalacje fotowoltaiczne wyd 8, czytałem opracowania na stronie http://www.instsani.pl/403/panele-fotowoltaiczne (wiedza dla uczniów technikum !).Oczywiście nasze forum także czytałem-ale w zakresie szczegółów , a nie pełnej wiedzy...

O...i tyle
Pzdr

arkadiuszkalinowski7
18-05-2020, 15:22
a co z gwarancją produktu - gdzie to będziesz reklamował jak coś się przytrafi? Może być problem...

Stanowska
18-05-2020, 16:27
Problem to będzie, jak za parę lat firmy montujące PV zakończą działalność/zaczną pod inną nazwą i szukaj wiatru w polu...
To jest taka branża, że pracownicy szybko się uczą i zakładają swoje własne firmy montujące panele na dachu. Ciężko w tej branży utrzymać dobrego pracownika.

bobrow
18-05-2020, 18:10
a co z gwarancją produktu - gdzie to będziesz reklamował jak coś się przytrafi? Może być problem...

Dokładnie tak samo jak w przypadku reklamowania u wykonawcy-tylko ,że będę reklamował u sprzedawcy.
Przeczytałem warunki gwarancji i niby jeśli nic nie schrzaniłem przy montażu ,to mam gwarancję zapewnioną w PL.
Jeśli jednak coś nie zabangla j/w -to mam ubezpieczenie.
Pzdr

PS
Inwerter kupiłem przez małą firemkę od dużej firmy z prawie 20 letnim stażem (także producent stelaży , firma C...b z Mazur)

annakwiatkowska
19-05-2020, 16:55
jestem zwolenniczką zeby oddać w dobre ręce.. ale my Polacy tak mamy, że wszystko umiemy :D

bobrow
19-05-2020, 19:00
Są tacy , którym się po prostu chce ...
Jeden woli zapłacić ( i może nawet będzie zadowolony), drugi woli sam zbudować (a jak coś będzie nie halo, zawsze sobie na spokojnie poprawi).
Jest jeszcze coś za drugim wariantem- satysfakcja ,wcale nie bezcenna -warta min tyle co zaoszczędzono....czyli podwójna...

PS
A budowę domów też oddawaliście w ręce jednego fachowego wykonawcy ,czy może jednak budowaliście w tzw systemie gospodarczym (może lepsza nazwa np system polski ?)

anpi
19-05-2020, 19:55
Witam
Zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną i z racji że dom wybudowałem w 90% pracą własnych rąk to też chciałbym z fotowoltaiką samemu powalczyć. W domu mam wszystko na prąd i pod panele chciałbym wykorzystać dach garażu na którym docelowo docelowo by zmieściła sie instalacja 10KW, ale po kolei:
- czy budując instalacje fotowoltaiczną przed wpieciem do mojej instalacji musze załatwić papierologię z zakładem elektrycznym, czy jeśli bym na początku zrobił mniejszą instalację i zużywał w 100% energię to nie muszę żadnych formalności depełniać ?
- chciałbym wybudować instalację "na raty" ale nie bankowe. Przykładowo w przyszłym roku 3 KW, w kolejnym następne 3KW, i za 2 lata kolejne. Jak do tego podejść. Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?

1. Inwerter nie zadziała bez wpięcia w sieć. A jak wepniesz bez zmiany licznika, to dopłacisz do interesu - licznik będzie liczył energię wyprodukowaną jako zużytą.
2. Są inwertery na 2 stringi, podpinasz najpierw jeden a po jakimś czasie drugi. Po zwiększeniu mocy musisz jednak poinformować dostawcę energii.

tobiasz86
20-05-2020, 07:59
1. Inwerter nie zadziała bez wpięcia w sieć. A jak wepniesz bez zmiany licznika, to dopłacisz do interesu - licznik będzie liczył energię wyprodukowaną jako zużytą.
2. Są inwertery na 2 stringi, podpinasz najpierw jeden a po jakimś czasie drugi. Po zwiększeniu mocy musisz jednak poinformować dostawcę energii.

Ja miałem przed wymianą stary licznik, jeszcze taki z tarczą i kręcił się do tyłu przy włączonej instalacji, oczywiście to była tylko próba systemu ponieważ korzystanie w taki sposób to właściwie kradzież.

anpi
20-05-2020, 08:47
Ja miałem przed wymianą stary licznik, jeszcze taki z tarczą i kręcił się do tyłu przy włączonej instalacji, oczywiście to była tylko próba systemu ponieważ korzystanie w taki sposób to właściwie kradzież.

Dokładnie tak to działa. Natomiast liczniki elektroniczne po prostu nabijają wyprodukowaną energię jako zużytą.

vr5
20-05-2020, 16:26
Witam
Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?

Znajomy zgłosił całe 10 kW, a miał tylko zmontowane 3 inwertery (w marcu 2018 roku). Wymienili licznik, a on kolejno dokładał panele. Prawie wszystko skończy pod koniec 2018 roku. "Prawie", bo do dnia dzisiejszego jeszcze ostatni string nie podpięty. Nie wiem, jak jest u Ciebie, bo zależy to od OSD oraz ludzi tam pracujących.