PDA

Zobacz pełną wersję : Porta, gerda, wikęd, kmt



łojniewiem
24-09-2018, 20:23
Dobry wieczór,
poproszę o poradę w wyborze drzwi:
1) GERDA NTT REVO 75 + ALUTHERM
2) KMT PLUS 75 Passive + ościeżnica drewniano-aluminiowa Passive (WPC)
3) WIKĘD OPTIMUM z TERMO
4) PORTA ECO POLAR PASSIVE + próg ThermControl
Z góry dziękuję

finlandia
24-09-2018, 22:20
z tych czterech opcja 5: Wikęd Thermo Prestige (o ile nie chcesz dobrych drewnianych).

łojniewiem
25-09-2018, 20:02
Dziękuję finlandia. A co z takich dobrych drewnianych do polecenia?
Opcja 5 , hehe ;) Szczerze mówiąc nikt ich nie polecił... W 3 firmach te wskazali. A rozważałem Termo Prestige, bo gdzieś na forum było fajne porównanie, ale drogo wychodziły

łojniewiem
25-09-2018, 20:10
KMT PLUS 75 Passive + ościeżnica drewniano-aluminiowa Passive (WPC) wycenili na 3.500 z montażem na taśmy z obu stron (jak mam w oknach)
GERDA NTT REVO 75 + ALUTHERM wyceniona na 3.800 z montażem.
Jutro reszta wycen

łojniewiem
25-09-2018, 20:12
I jeszcze pytanie, bo znalazłem taki sposób montażu drzwi:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=156599&d=1356542009
To mają wydrążyć kawałek BK i wstawić XPS???
Czy coś mi się zupełnie pokićkało ;)

łojniewiem
25-09-2018, 20:44
I dlaczego tych z tych Wikęd Thermo Prestige nikt nie polecił? Kwestia pieniędzy czy jakiś pokrętny marketing ?

finlandia
26-09-2018, 10:51
Dziękuję finlandia. A co z takich dobrych drewnianych do polecenia?
Opcja 5 , hehe ;) Szczerze mówiąc nikt ich nie polecił... W 3 firmach te wskazali. A rozważałem Termo Prestige, bo gdzieś na forum było fajne porównanie, ale drogo wychodziły
Dawno nie studiowałem cennika, ale jeszcze rok TP od Optimum z ościeżnicą termo było droższe o jakieś 300zł.NIe rozumiem czemu przy takiej niewielkiej różnicy nie polecać lepszych.. Może przez fakt, że Optimum ma "dwa zamki" a TP jeden (lepszy). Nie każdy ma siłę by mierzyć się z ludzkimi przyzwyczajeniami:)
Na temat KMT jest tu:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?292265-Drzwi-Wik%C4%99d-Optimum-z-Termo-czy-KMT-Plus-75-Terma-Energy

Drewniane które ja polecam to CAL. Kiedyś moim nr jeden był Urzędowski, ale obecnie inni poszli mocno do przodu. Sporo osób poleca Parmaxa.

łojniewiem
26-09-2018, 16:39
Ceny z dzisiaj. Próbowałem trochę negocjować... Wszystko na taśmach do "ciepłego montażu"

1) KMT PLUS 75 Passive + ościeżnica drewniano-aluminiowa Passive (WPC) - 3.500 zł.
2) GERDA NTT REVO 75 AIR GLASS LINZ 3 kolor Antracyt + ALUTHERM, tu wstępnie aż 4.800 zł., ale myślę, że ostatecznie będzie 4.500 zł.
3) WIKĘD OPTIMUM z TERMO - 3.770 zł.
4) WIKĘD TERMO PRESTIGE LUX - 4.200 zł.

I finlandia, masz rację, co do zamków, to był jeden z pierwszych argumentów handlowca, że Optimum ma dwa zamki a Prestige jeden.

łojniewiem
26-09-2018, 19:02
I jeszcze chciałbym wrócić do poruszonego wcześniej problemu, tj


I jeszcze pytanie, bo znalazłem taki sposób montażu drzwi:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=156599&d=1356542009
To mają wydrążyć kawałek BK i wstawić XPS???
Czy coś mi się zupełnie pokićkało ;)

Czy zrobić jak z oknami, tj. położyć listwę poszerzającą?

łojniewiem
27-09-2018, 20:59
To może zna ktoś taką firmę produkującą drewniane drzwi - "Wiatrak" - m. Jastrząb/??? Może Ty kolego Finlandia coś słyszałeś?
dostałem ofertę na takie drzwi WP 16A:
http://wiatrak.biz.pl/?s=WP+16A
w kolorze Antracyt. To jest 100% DĄB.
Normalnie cena 4.205 zł. A z ekspozycji 3.000 zł, (mam podjąć decyzję do poniedziałku), bo sklep przenoszą i zmieniają wystrój.

Doli.
27-09-2018, 21:43
Ja mam Wikęd Thermo Prestige. Droższe od Optimum były o jakieś 200zł, więc nie opłacało się brać Optimum (z ościeżnicą termo), a podobno w Optimum jest po jakimś czasie problem z uszczelka dolną. Dom jeszcze nie zamieszkany, wiec nie wiem jak to jest w codziennym użytkowaniu, ale wyglądają solidnie. U nas posadowione na poszerzeniach systemowych PCV.

finlandia
29-09-2018, 09:36
I jeszcze pytanie, bo znalazłem taki sposób montażu drzwi:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=156599&d=1356542009
To mają wydrążyć kawałek BK i wstawić XPS???
Czy coś mi się zupełnie pokićkało ;)
Chyba odpowiedź już padła, ale na wszelki wypadek powtórzę, że takie rozwiązanie ze wszelkimi pochodnymi styropianu jest słabe z kilku powodów:
- robiłbym wyższą warstwę by dojść do poziomu ocieplenia podłogi - wtedy nie trzeba kombinować z opaską zewnętrzną.
- xps musi być dopasowany do progu, tak by w całości go podpierał i uszczelniał. W praktyce takie "domowe" rozwiązania to prostokąt podłożony pod próg a szczelina zapianowana. Czasem jeszcze jako "podparcie" włożone jakieś podkładki, ale one przy punktowym napraciu wbiją się w ten styrodur.

Drzwi Wiatrak nie znam. Przejrzałem teraz na szybko ich katalog - nie zainteresowały mnie bardziej..


Ja mam Wikęd Thermo Prestige. Droższe od Optimum były o jakieś 200zł, więc nie opłacało się brać Optimum (z ościeżnicą termo), a podobno w Optimum jest po jakimś czasie problem z uszczelka dolną. Dom jeszcze nie zamieszkany, wiec nie wiem jak to jest w codziennym użytkowaniu, ale wyglądają solidnie. U nas posadowione na poszerzeniach systemowych PCV.
Jedyny problem jaki mi przychodzi do głowy, to wypadająca uszczelka - czasem trochę za luźno może siedzieć albo o coś zaczepi. Ale to samo jest w TP

theme
12-10-2018, 10:29
Uszczelki rzeczywiście w TP i Optimum lubią czasem wychodzić. Wystarczy podczas montażu jak dadzą kropelkę kleju i po sprawie.
Co do progu i podparcia to są w Wikędzie klinaryty, w CALu purenity i na tym prostym rozwiązaniu można szybko i sprawnie oprzeć próg w ciepły sposób. Dla mnie osobiście XPS powoli odchodzi do lamusa - szczególnie w drzwiach typu TP Lux z Wikędu albo Passive z KMT.

kpc21
03-07-2019, 08:24
Ja odnoszę wrażenie, że Wikęd na tym forum robi sobie reklamę, a jego jakość nie jest wcale jakaś nadzwyczajna. Zasugerowałem się opiniami, mam drzwi z Wikędu - i już w okresie gwarancyjnym pojawiły się z nimi problemy.

finlandia
03-07-2019, 08:51
Ja odnoszę wrażenie, że Wikęd na tym forum robi sobie reklamę, a jego jakość nie jest wcale jakaś nadzwyczajna. Zasugerowałem się opiniami, mam drzwi z Wikędu - i już w okresie gwarancyjnym pojawiły się z nimi problemy.
Opisz swoje problemy, bo póki co to Twój post wygląda na antyreklamę ;).
Jestem na forum od 2005r. Co parę lat obserwuję naturalny wysyp postów pozytywnych dla jakiś marek. Tak już jest gdy firma jest "na fali" i to jest zwykle zasłużenie, co nie znaczy, że wady się nie zdarzają. O klasie firmy decyduje też serwis...

Czy Wikęd to jakieś extra drzwi? W swoim segmencie tak..

Rafał1972
03-07-2019, 10:00
Witam a jakie zmki wstawiają do swoich drzwi, chodzi mi kto dla nich robi i czy sa to zami standard czy odchudzane.

kpc21
03-07-2019, 13:25
Opisz swoje problemy, bo póki co to Twój post wygląda na antyreklamę ;).
Jestem na forum od 2005r. Co parę lat obserwuję naturalny wysyp postów pozytywnych dla jakiś marek. Tak już jest gdy firma jest "na fali" i to jest zwykle zasłużenie, co nie znaczy, że wady się nie zdarzają. O klasie firmy decyduje też serwis...

Czy Wikęd to jakieś extra drzwi? W swoim segmencie tak..

Przecież opisałem -- w sąsiednim wątku.

Ten serwis "decydujący o klasie firmy" odrzucił mi ewidentnie uzasadnioną reklamację.

Jeśli chcesz -- mogę ci w prywatnej wiadomości przekazać pismo, jakie od Wikędu dostała firma, która instalowała mi drzwi.

"Uszkodzenie mechaniczne, powstałe pod wpływem działania dużego nacisku".

Podczas, gdy chodzi o wadę fabryczną trzpienia klamki. Który uległ uszkodzeniu pod wpływem nie nacisku, a (zwykłego, nie jakiegoś nadzwyczajnego z użyciem dużej siły) ciągnięcia za klamkę. Kto normalny zamykając drzwi siłuje się z klamką? Uzasadnienie reklamacji całkowicie absurdalne.

No ale może to jednorazowa sytuacja, a na co dzień Wikęd trzyma poziom... Chciałbym w to wierzyć.

finlandia
03-07-2019, 23:05
Klamki Axa- dominują w Polsce ale moim zdaniem ich mocowanie jest zbyt słabe...

kpc21
04-07-2019, 11:34
No ale jak Wikęd jest świadom, że nie są zbyt solidne (zdecydowali się je stosować licząc się z możliwością problemów i reklamacji), to wypadałoby, żeby te reklamacje rozpatrywali pozytywnie, a nie odrzucali z wymyślonego powodu...

Jeśli firma tak podchodzi do klienta, to raczej nie świadczy dobrze o jej klasie i profesjonaliźmie.

theme
04-07-2019, 13:49
Każda firma ma czasem wzloty i upadki, tak w popularności jak i w reklamacjach. Kiedyś rzeczywiście Wikęd miał problem z klamkami - notorycznie luzowała się śruba mocująca trzpień (to co pisze Fin o klamkach AXA powyżej). Później wyleczyli się z tego problemu. Jakiś czas po tym jak zmieniali zamki na zasuwnice hakowe to też poszła krótka seria z wadą. To od razu wymieniali jak ktoś zgłosił się do nich, bo sam też wymieniałem kilka sztuk w tym co sprzedałem. Z reklamacjami u nich nie ma problemu więc trochę mnie dziwi taka odpowiedź. Nie znam szczegółów sprawy więc ciężko mi się wypowiedzieć co tam dokładnie się stało.
Czy na pismo odpowiadał punkt zakupu czy producent?

marcin1415
25-09-2019, 13:32
Drzwi z Gerdy mam już długie lata i nie narzekam. To naprawdę dobra jakość, solidne wykonanie i do tego dobrze się prezentują.

ArtekG
15-01-2020, 12:55
Doprawdy? Pozazdrościć panie Marcinie(jeden_post)1415.

Drzwi Gerda mam już długie 5 miesięcy i nadal nie został rozwiązany identyczny problem, co występujący na poniższym filmie.

https://youtu.be/RKr90DJ7XIM

I bynajmniej za stan rzeczy nie winię mojego autoryzowanego instalatora, a jedynie firmę Greda. Więc dla równowagi - szczerze nie polecam.

finlandia
16-01-2020, 10:27
Pan Marcin (dwa posty wyżej) został zbanowany za hurtowy spam. Niedopatrzeniem moderatora było pozostawienie tego postu (zwykle usuwamy wszystkie), ale skoro już ktoś się do niego odwołał, to niech zostanie ku przestrodze..

ArtekG
17-01-2020, 07:11
To ku przestrodze jeszcze dwie wiadomości:

Dobra wiadomość jest taka, że z firmą Gerda da się komunikować się za pomoc a maili.
Niestety, zła jest taka, że nie otrzymamy innej odpowiedzi jak poniższa:

"Potwierdzamy odbiór przesłanej przez Państwa wiadomości, została
ona przekazana do odpowiedniego działu.
Odpowiedź na Państwa wiadomość zostanie wysłana w możliwie
najkrótszym czasie zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Z Poważaniem

Dział Obsługi Klienta
[stopka_nowawersja]
Administratorem Państwa danych osobowych jest Gerda sp. z o.o. z siedzibą
w Sokołowie. Więcej informacji
o przetwarzaniu danych znajdą Państwo w naszej Polityce
Prywatności<https://www.gerda.pl/polityka-prywatnosci.html>,
kontaktując się z nami korespondencyjnie
lub pod adresem e-mail: [email protected]<mailto:[email protected]>


Wiadomość została wygenerowana automatycznie, prosimy na nią nie
odpowiadać. Dziękujemy."

theme
21-01-2020, 08:54
Polecam kontakt mimo wszystko z miejscem zakupu drzwi (o ile to nie była siedziba Gerdy ;) ). Pisanie maili bezpośrednio do producenta z pominięciem sprzedawcy zazwyczaj przynosi odwrotny skutek do zamierzonego. Zamiast skracać proces reklamacji - wydłuża go. Pomijam to, że nie jesteś stroną (handlową) dla Gerdy, tylko jest nią pośrednik w postaci salonu gdzie kupiłeś drzwi.
Co do reklamacji to powodzenia. U mnie to był jeden z głównych powodów przez który pożegnałem się ze współpracą z określonymi firmami. Jak mam zarobić X złotych na sprzedaży drzwi firmy X czy firmy Y, to wybiorę tą gdzie nie będzie problemów z reklamacjami, serwisem itd. Zakładam tu hipotetycznie, że drzwi są identycznej jakości.

Kowal90
16-04-2020, 08:41
odświeżę temat nie tyle w kwestii samych drzwi lecz samych ościeżnic Alutherm OPTIMA Ud 0,99 W/m K 2K m.in Gerdy inni producencie też mają "ciepłe ościeżnice" pytanie dotyczy raczej kwestii faktycznej izolacyjności? Czy warto inwestować w moim przypadku jest to ok 780zł dopłaty do modelu TT OPTIMA TERMO 60.

Dodam, że w standardzie montowane ościeżnica PERFOTHERM ma Ud 1,09 W/m2.
Z góry dzięki za pomoc

ACCel
16-04-2020, 12:04
Pewnie wiele osób uzna inaczej, ale ja uważam że w przypadku tak małej powierzchni jak drzwi czyli około 2m2, nie ma sensu inwestowanie w cokolwiek lepszego pod kątem energooszczędności.

Cytat z innego wątku:

Jeżeli chodzi o szczelny montaż to tak - warto.
Ja mam drzwi Wikęd Normal jakieś najtańsze Wypełniłem ościeżnicę pianką zamkniętokomórkową która mi została z dachu i dałem taśmę wiatroszczelną z zewnątrz.
Poza kiepską regulacją skrzydła nie mam zastrzerzeń

Z tego co pamiętam ościeżnica Termo kosztowała jakieś 800zł, różnica Ud między Premium a Premium Termo to 0,2, przy 2m2 powierzchni daje to 32kWh energii rocznie, 19zł prądu, czyli zwrot w 42 lata Albo 3x dłużej jak grzejesz pompą ciepła lub gazem.

Lepiej kupić zwykłą i wypełnić ją pianką, da to więcej niż komory i przekładka w ościeżnicy Termo.

Ogólnie inwestycja w ciepłe drzwi przy ich powierzchni to strata kasy. Jak ktoś potrzebuje obliczenia to łatwo to zrobić: powierzchnia m2 x różnica Ud x 24 h x 30 dni x 6 miesięcy x 19 stopni /1000 daje wynik w kWh rocznie.
Przy 2m2 i różnicy Ud rzędu 1.0 wychodzi jakiś 1000zł za 30 lat, przy grzaniu pompą/gazem (0,2zł/kWh).

Ktoś dodał tam jeszcze kwestię tego że droższe drzwi mogą mieć lepsze uszczelki - tak na to warto zwrócić uwagę.

Kowal90
16-04-2020, 13:19
Pewnie wiele osób uzna inaczej, ale ja uważam że w przypadku tak małej powierzchni jak drzwi czyli około 2m2, nie ma sensu inwestowanie w cokolwiek lepszego pod kątem energooszczędności.

Cytat z innego wątku:


Ktoś dodał tam jeszcze kwestię tego że droższe drzwi mogą mieć lepsze uszczelki - tak na to warto zwrócić uwagę.

dokładnie uważam tak samo, miałem nadzieję, że ktoś udzieli jeszcze innych mocnych argumentów za tak bądź za nie :D

Jeśli się buduje dom na tip top passywny, energooszczędny i ma na wydanie kupe kasy to zapewne ma to większe znaczenie.

finlandia
16-04-2020, 17:28
Cóż.. moje zdanie jest podobne. Inwestowanie w oscieżnicę alu z przekładką z powodu tej nieznacznie lepszej "ciepłoty" mija się z celem.
Pozostają kwestie techniczne. Alu niby trochę sztywniejsza, ale widziałem orłów którzy dali radę ją rozepchnąć o parę mm, także to nie kwestia materiału co rąk.

Aluminiowe mogą mieć lepsze uszczelki (system osadzenia) bo w stalówkach bywa różnie - to jest tylko "nasza" myśl techniczna i potrafi czasem mieć skłonność do wypadania.
Z tym że to żadne konkretne argumenty. Sobie wziąłbym zwykłe (tzn drewniane, ale jakbym miał garaż, to zwykłe stalowe).

Za alu przemawia jednak kwestia łączeń z naświetlami. Wtedy jest bezwzględnie wskazana.

theme
20-04-2020, 08:44
Samo Ud nie jest czymś za co można poświęcić te kilka stów. Moim zdaniem Termo z Wikędu czy Energy z KMT maja inne zalety dla których warto wybierać taką ościeżnicę. Choćby jej sztywność, bardzo przyjazna jest też z ciepłym montażem oraz świetnie łączy się z naświetlami bocznymi / górnymi. Ma ona całą masę zalet. Samo Ud jest oczywiście promowane, bo ludzie tego oczekują. Wcześnie promowane mocno było hasło "drzwi antywłamaniowe" na którym wybiła się mocno Gerda. Co do wyliczeń to może i ktoś dobrze to liczył - nie sprawdzałem. Są w życiu ciekawsze rzeczy jak sprawdzanie ile złoty rocznie zaoszczędzę na wymianie ościeżnicy. Nikt za to nie liczy ile ciepła ucieknie z domu jak włączy się okap w kuchni.

ACCel
29-04-2020, 09:34
Nikt za to nie liczy ile ciepła ucieknie z domu jak włączy się okap w kuchni.

Jakto nikt nie liczy? W zimie obieg wewnętrzny z filtrem węglowym, żeby kilowaty i potrzebna wilgoć została wewnątrz, w lecie wywiew na zewnątrz aby nie podgrzewać domu :D

emigrus
17-09-2020, 19:20
Cześć,

To teraz ja odświeżę trochę temat. Po 20 latach zaczęła rozpadać się klamka w drzwiach no-name lokalnego producenta. Drzwi bez ocieplenia, stalowe, albo aluminiowe - tego nie wiem dokładnie. Klamka z kompletu od drzwi, więc za cholerę nie da się dobrać nowej klamki z identycznymi rozstawami maskownic, itd. Byłem w firmie(fabryce) co robili moje drzwi i powiedzieli, że już takich klamek nikt nie produkuje. Trzeba robić nowe otwory montażowe, więc drzwi by miały dziury. No dobrze, raz na 20 lat można sobie zmienić drzwi... :)

Dom starego budownictwa, nieocieplony, więc niby nie potrzebuję drzwi dla domu pasywnego, czy energooszczędnego. Chociaż nie tak do końca. Teraz mamy takie czasy, że jak się nie kupi coś lepszego, za większe pieniądze 4-5 tys. pln to drzwi mogą się rozpaść od samego patrzenia się na nie...

Na tę chwilę celuję w dwie marki - GERDA i WIKĘD. Z Gerdy to NTT REVO a z Wikęda to Optimum Termo, albo Termo Prestige Lux. Drzwi muszą mieć przeszklenie(lustro weneckie), bo korytarz nie ma okna, więc doświetlenie jest tylko przez drzwi. Także nie ma możliwości wykucia i zamontowania jakiegoś dedykowanego progu, bo trzeba byłoby niszczyć gres schodowy i z korytarza. Skrzydło musi mieć opadający próg, czy jakieś inne uszczelnienie - szczotkowe, gumowe, czy cokolowiek.

Czemu ościeżnice ocieplone? Niby aluminiowe ościeżnice są bardziej sztywne, wytrzymałe i mimo wszystko warto dopłacić. Zgadza się?

Teraz kwestia samych zamków, rygli, itd. Nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że Gerda tutaj lepiej wygląda już abstrahując od tej legendarnej niezawodności, jakości zamków Gerda, co jest moim zdaniem kompletną bzdurą. Porównując do zamków co oferuje Wikęd to Gerda tutaj wypada chyba jednak lepiej?

Teraz co do wad. Widziałem trochę filmików Gerdy z wadami jak nieszczelności domykania drzwi. Dla Gerdy to jest całkowicie normalne - bez komentarza... Wikęd też ma(miało) jakieś wpadki. Czy mam to brać pod uwagę? Sugerować się jednym, czy kilkoma filmikami?

finlandia
17-09-2020, 20:39
W przypadku wymian drzwi dla mnie istotne są możliwe wymiary do zastosowania. Oczywiście że da się je w miarę dobrać, ale zwykle kosztem światła przejścia.

Gerdy od paru lat nie znam (została mocno w tyle swego czasu). Wikędy polecam. W mojej ocenie: Premium do starego domu wystarczy, ale jak się da wstawić Optimum to czemu nie.

Lustro weneckie i światło? to nie idzie w parze. Lustro zabiera ok 70% światła. Refleks nie jest już taki "ciemny".

emigrus
17-09-2020, 20:52
Nie musi być jakiegoś super doświetlenia. Po prostu, żeby nikt w dzień nie zaglądał przez przeszklenia. W aktualnych dzwiach jest lustro weneckie i jest ok. Chyba to lustro weneckie - nie wiem dokładnie jak wygląda lustro refleksowe.

Co masz na myśli dokładnie z tym Optimum. Co za problemy mogą być z jego wstawieniem? Dziś metrówką sprawdziłem i na podstawie wymiarów, rysunków technicznych drzwi, czy to Gerda, czy Wikęd muszą być 90-tki. Tutaj nie ma problemu.

Tak jak pisałem gres z korytarza jest zlicowany z płytkami schodowymi. Nie wiem jak to jest teraz w nowoczesnych drzwiach i uszczelnieniem spodu skrzydła? Co rekomendujesz? Bo są opadające progi, progi wpuszczane w posadzkę - to u mnie odpada, jakieś doszczelnienia szczotkowe, gumowe, itd.

Powiedz, pakować się w te aluminiowe ościeżnice, czy to nie ma kompletnego sensu, pozostać przy stalowych?

finlandia
17-09-2020, 21:17
Istotne jest co namierzyłeś. W otwór 100cm możesz czasem zmieścić max drzwi ze światłem przejścia 85cm. Dobrze jak wejdzie "90". A dla TermoPrestige może się okazać, że ledwie 80tki...

Lustro weneckie: błyszczy się srebrem jak to lustro..

Próg - dobre drzwi mają 4-stronną przylgę, są ok.

emigrus
17-09-2020, 21:42
75 strona -> https://wiked.pl/wp-content/uploads/2020/03/Katalog-drzwi_WIKED_Wiosna-2020_web.pdf. Powiedz, co oznacza "N" przy szerokości? Np. 90N. Między 90 i 90N jest znaczna różnica, tylko z czego ona wynika.

finlandia
17-09-2020, 21:56
Ze światła przejścia. 90 to 90cm. N oznacza drzwi o 5cm węższe. Kompromis. Grubość za mniejsze przejście.

emigrus
17-09-2020, 23:02
Byłem jeszcze raz zmierzyć jakiej szerokości jest otwór w ścianie. Jest to 97 cm, ale na gotowo. Tynk chyba trochę zachodzi na ościeżnicę, do tego trzeba jeszcze doliczyć szczelinę na piankę, niech będzie po 1 cm na stronę w najgorszym przypadku. Jeszcze to można trochę poszerzyć skuwając pustak. Myślę, że szerokość otworu w ścianie uzyska się jakieś 100 cm bez problemu, może trochę więcej.

Od biedy bym wstawił TERMO PRESTIGE LUX 80, czyli ze średnicą skrzydła 86,8 cm. Szerokość otworu w ścianie musiałaby być 103 cm - wymiar z zapasem pod piankę

OPTIMUM - 80( szerokość skrzydła 85,1 cm), albo 90N(szerokość skrzydła 90,1 cm)

PREMIUM - 90( szerokość skrzydła 92,7 cm), albo 90N(szerokość skrzydła 87,7 cm)

TPL jest chyba totalnie bez sensu. W Optimium można zastanowić się na 90N + ścieżnicę stalową 12-tkę, albo TERMO. Jakby były problemy ze szerokością ściany to 80-tka Optimum. W PREMIUM 90-tka z ościeżnicą 11 albo 9, TERMO odpada.

emigrus
18-09-2020, 09:58
Są jeszcze drzwi od KMT i Mar-Tom. Warto tymi markami się zainteresować?

emigrus
21-09-2020, 09:33
Chyba pójdę w GERDA GSX SZT HANOWER 6. Nie dlatego, że to są drzwi RC3, nawalone 15 rygli i inne cuda wianki. Wychodzę z założenia, że konstrukcyjnie, wytrzymałościowo w perspektywie czasu drzwi byłyby lepsze niż seria NTT REVO, czy TT OPTIMA, czy od WIKĘDa. Czy jednak się mylę?

finlandia
25-09-2020, 10:27
Zaciekawiłeś mnie na tyle, że wyszukałem i przejrzałem katalog Gerdy.
Faktycznie w końcu trochę nadgonili z ofertą. Wzory mogą się podobać, są dość oryginalne ( z daleka rozpoznają Gerdę, ceny na pierwszy rzut oka w normie.

Wypełnienie styropianem (czy jak go tam zwał) trochę odstaje od Wikęda (wypełnienie pianą na zasadzie wtłoczenia, a nie wsunięcia płata jak to się też spotyka).

W tej sytuacji zaczynam myśleć, skąd się biorą takie przypadki jak tu:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?360146-Gerda-NTT-REVO-75-nieszczelne-jak-sito

Czy to błąd ludzki wynikający ze słabego dopasowania wkładu, czy jednak słabość założenia konstrukcyjnego..

Ale jedno przyznam: ciekaw jestem tej nowej Gerdy, jak się trafi to nie odmówię.

emigrus
27-09-2020, 13:18
Dlatego nie chcę ani NTT REVO ani TT OPTIMA. Ociepleniowo GSX są gorsze od REVO, czy OPTIMA, ale GSX - materiał izolacyjny – piana poliuretanowa bezfreonowa, samogasnąca o podwyższonej gęstości. Do GSX-a wpuszczają pianę.
GWX - materiał izolacyjny - płyta z ekologicznego polistyrenu spienionego EPS o wysokiej gęstości. Tutaj zwykły styropian, dociety wciśniety. Trochę to słabe, żeby bawić się wciskanie styropianu... Tak można robić w chińskich drzwiach za 1000 złotych. Drzwi 2x tańsze od GSX-a.

https://gerda.pl/wp-content/uploads/2020/02/GERDA-Katalog-Drzwi-Do-Domow-07-2019-PL-m.pdf

GSX:

BUDOWA SKRZYDŁA DRZWI
1. stalowy korpus skrzydła drzwi wykonany z blachy ocynkowanej, lakierowanej
2. materiał izolacyjny – piana poliuretanowa bezfreonowa, samogasnąca o podwyższonej gęstości
3. wymienne okładziny panelowe z kompozytu na bazie drewna laminowane okleiną dekoracyjną
lub lakierowane
4. kratownica z ceowników stalowych i prętów hartowanych
5. zamek główny centralny
6. zamek pomocniczy
7. zamek dodatkowy
8. stałe bolce przeciwwyważeniowe w metalowych wspornikach
9. wzmocnione regulowane zawiasy trójdzielne mocowane w metalowych wspornikach
10. sztywny łańcuch (wyposażenie opcjonalne)
11. boczne profile aluminiowe i uszczelka przylgowa
12. ruchomy rygiel poziomy strony zawiasowej
13. listwa zamykająca z odwodnieniem i uszczelką szczotkową
14. pakiet szybowy antywłamaniowy

WYPOSAŻENIE STANDARDOWE – W CENIE DRZWI • przeszklone skrzydło stalowe, przylgowe z okładzinami panelowymi i bocznymi profilami aluminiowymi
• zamek główny centralny ZW6000 klasy 7 C wraz z zamkiem pomocniczym i ryglami poziomymi
strony zawiasowej
• zamek dodatkowy ZW550 klasy 7 C
• wzmocnione stałe bolce przeciwwyważeniowe
• wzmocnione zawiasy trójdzielne z blokadą demontażu i aluminiowymi osłonkami
• uszczelka przylgowa skrzydła drzwi
• uszczelka szczotkowa skrzydła drzwi
• ciepła ościeżnica GERDA PERFOTHERM® z uszczelką (do wyboru profile FAP SL, FRP SL, FTP SL)
• regulowany zaczep zapadki w ościeżnicy
• próg użytkowy drewniany dębowy z uszczelką (19 mm lub 35 mm) lub nierdzewny ciepły metalowy
PERFOTHERM® z uszczelką (19 mm lub 32 mm)



GWX 20:

BUDOWA SKRZYDŁA DRZWI
1. stalowy korpus skrzydła drzwi wykonany z blachy ocynkowanej, lakierowanej
2. materiał izolacyjny - płyta z ekologicznego polistyrenu spienionego EPS o wysokiej gęstości
3. wymienne okładziny panelowe z kompozytu na bazie drewna laminowane okleiną dekoracyjną
lub lakierowane
4. pręty ze stali hartowanej
5. zamek główny
6. zamek dodatkowy
7. sztywny łańcuch (wyposażenie opcjonalne)
8. wzmocnione regulowane zawiasy trójdzielne mocowane w metalowych wspornikach
9. stałe bolce przeciwwyważeniowe w metalowych wspornikach
10. boczne profile aluminiowe i uszczelka przylgowa
11. listwa zamykająca z odwodnieniem i uszczelką szczotkową
12. pakiet szybowy antywłamaniowy

WYPOSAŻENIE STANDARDOWE – W CENIE DRZWI • przeszklone skrzydło stalowe, przylgowe z okładzinami panelowymi i bocznymi profilami
aluminiowymi
• zamek główny ZW1000 klasy 7 C
• zamek dodatkowy ZW550 klasy 7 C
• wzmocnione stałe bolce przeciwwyważeniowe
• wzmocnione zawiasy trójdzielne z blokadą demontażu i aluminiowymi osłonkami
• uszczelka przylgowa skrzydła drzwi
• uszczelka szczotkowa skrzydła drzwi
• ciepła ościeżnica GERDA PERFOTHERM® z uszczelką (do wyboru profile FAP SL, FRP SL, FTP SL)
• regulowany zaczep zapadki w ościeżnicy
• próg użytkowy drewniany dębowy z uszczelką (19 mm lub 35 mm) lub nierdzewny ciepły metalowy
PERFOTHERM® z uszczelką (19 mm lub 32 mm)

finlandia
28-09-2020, 07:40
Wybacz, ja nie zrozumiałem ostatniego postu.
Wybrałeś - skup się na tym, by drzwi były dobrze dopasowane do otworu (a raczej odwrotnie, ale o tym powinien poinstruować Cię już pomiarowiec). Mam nadzieję, że nie ma już firm jadących w ślepo, bez pomiaru ("bo drzwi typowe"). Ustalcie dodatki, szczególnie podwaliny pod progiem. I powodzenia.

emigrus
28-09-2020, 08:31
Nic jeszcze nie wybrałem. Zaintrygował mnie GSX, więc podrzuciłem na forum ten model Gerdy z myślą, że może ktoś o GSX się wypowie. Temat drzwi jest mi obcy. Dopiero co zgłębiam temat co tu wybrać ciekawego. GSX jest drogi, ponad 5000 zł netto bez okuć i zamka. GWX 20 kosztuje lekko ponad 3000 zł netto. Jeszcze dokładnie nie wiem jak celować cenowo, bo rozstrzał jest dość duży. Żeby nie wtopić kasy jak i nie przepłacić. Mało mnie interesuje, że GSX jest pancerny, ma kratownicę w środku z hartowanymi prętami, 15 rygli i przeszklenie P4. Bardziej mi chodzi o całość konstrukcyjną jako takie heavy duty drzwi na długie lata. Wiadomo jak to jest teraz, wszystko jest obliczalne i ma być konkurencyjnie, więc księgowi robią za inżynierów, projektantów...

theme
29-09-2020, 14:59
...Wiadomo jak to jest teraz, wszystko jest obliczalne i ma być konkurencyjnie, więc księgowi robią za inżynierów, projektantów...

Odpowiedziałeś na pytania z całego forum ze wszystkich działów jednocześnie. Moderator - proszę o zamknięcie forum i udanie się na emeryturę :).

Takie czasy. Firmy chcą zarobić jak najwięcej. Klient chce kupić jak najtaniej. Klient oczekuje "jakości" więc ta jakość jest na tyle wysoka aby zwrócić uwagę i na tyle niska aby cena się zgadzała.
Ja z Gerdą rozstałem się dawno temu. Powróciłem do montażu ich drzwi z modele NTT. Inne przyznam się, że są mi obce i nie chcę się wypowiadać na temat tego czy są dobre czy nie, bo nie lubię teoretyzować na podstawie katalogów czy innych marketingowych broszurek. Każde drzwi mają prawo się zepsuć albo zepsuć nerwy inwestorowi. Ja mam np. stare Wikędy i jestem z nich bardzo zadowolony choć na obecne czasy to dość niska półka. Znowu na forum przed chwilą odpisywałem w temacie za długich wkładek do tej firmy. To samo z Gerdą. Możesz trafić na drzwi z których będziesz bardzo zadowolony jak i na taką sztukę (nawet nie serię czy model) gdzie będziesz pomostował na czym świat stoi. Oczywiście w XXI wieku ilość sztuk drzwi z defektami liczy się raczej w małym promilu jak w procencie ale zawsze coś może się zdarzyć nie tak - choćby w sklepie ktoś może źle złożyć zamówienie.
Patrząc na szybko z tematu wątku to każde z tych drzwi to trochę inna bajka. Porta, Gerda, Wikęd i KMT - 3 z nich to stalówki ale trochę z inną filozofią produkują swoje drzwi. Ja osobiście ułożyłbym kolejność (nie patrzyłem na temat od początku) tych drzwi tak: Wikęd, KMT, Porta, Gerda. Ale to tylko moja subiektywna opinia.

emigrus
17-11-2020, 16:00
Byłem dziś w salonie drzwi. Były Wikęd, były Gerdy. Była rozmowa ze sprzedawcą. Mimo, że mają w ofercie Gerdę i co zechce klient to sobie weźmie to jednak odradzają Gerdę. Cena nieadekwatna do jakości. Wręcz jest totalna lipa pod każdym względem. Od 2020 roku drzwi GSX i GWX niby Gerda wycofała z produkcji. Drogie i z dużą ilością niedoskonałości.

Gość mówił, żeby po prostu zainteresować się Wikędem i wersją Optimum. Kwestia jeszcze, czy stalowe,czy aluminiowe. Aluminiowe nie mogą być od strony południowej, bo będą ekstremalnie się nagrzewać i może zrobić się "kuku" dla warstwy wierzchniej... Tak to wygląda. Wszystko wskazuje na to, że trzeba zainteresować się Wikędem. Coś tam wybrać i pewnie będą to Optimy. Nie ma co wchodzić w koszta tego droższego modelu do starego domu.

finlandia
17-11-2020, 20:55
...
Gość mówił, żeby po prostu zainteresować się Wikędem i wersją Optimum. Kwestia jeszcze, czy stalowe,czy aluminiowe. Aluminiowe nie mogą być od strony południowej, bo będą ekstremalnie się nagrzewać i może zrobić się "kuku" dla warstwy wierzchniej... Tak to wygląda. Wszystko wskazuje na to, że trzeba zainteresować się Wikędem. Coś tam wybrać i pewnie będą to Optimy. Nie ma co wchodzić w koszta tego droższego modelu do starego domu.

Nie miałem jeszcze problemu z wersją aluminiową, także nie mogę potwierdzić tego nielogicznego zarzutu z nagrzewaniem się od południa. Aluminium i tak dotyczy wyłącznie najdroższej serii Future Inox, także nie każdy ją wybiera.
Optimum jest ok. Rozumiem że chodzi o wymianę drzwi? To i tak o dobrze wersji w znacznej mierze decyduje wymiar otworu.

emigrus
17-11-2020, 22:27
Tak, jak pisałem wcześniej. Wymiana starych, 20 letnich drzwi w których rozleciała się klamka a raczej jakieś tam pierścienie co się zużyły i nie da się tego kupić nowego ani nowej całej klamki do podmiany. Musiałem przewiercić na wylot klamkę i wsadzić gwoździk, żeby klamka nie wypadała z tego trzpienia. Taka tymczasowa naprawa jest skuteczna. Nowa klamka to nowe otwory montażowe. Drzwi no-name stalowe, bez ocieplenia. Co ciekawe okleina drzwi do dziś jak nowa...
To co się dzieje w drzwiach premium aktualnie produkowanych po kilku latach to często aż ciężko uwierzyć, że ta zew. okleina schodzi płatami, albo robi się wyblaknięta.

Tyle wyszła mi wersja aluminiowa:

Seria: Optimum

Typ: Drzwi 1-skrzydłowe

Wzór: FI08A

Kolor: Antracyt Gładki

Przeszklenie: Lustro Weneckie

Kierunek otwierania: Prawe do wewnątrz

Okucia: Klamka Prestige z zabezpieczeniem

Kolor okuć: INOX

Kolor ramki: INOX

Cena bazowa: 4279 zł

Cena okuć: 210 zł

Lustro weneckie: 189 zł

Razem 4678 pln netto

Konfigurator uwzględnia ościeżnicę, czy nie? W katalogu cena 4279 netto za skrzydło uwzględnia cenę za kompletne drzwi, czyli mam rozumieć z ościeżnicą? Bo przeszklenie i okucia to dodatkowy koszt.

finlandia
17-11-2020, 22:51
Uwzględnił ościeżnice, ale standardową, stalową. Za alu jest dopłata 750zł netto.
No i kwestia wymiaru całości. Jeśli stare drzwi są ok 100cm, to nowa opcja w tej konfiguracji może oznaczac, że zostaną Ci wstawione drzwi "80tki"

emigrus
17-11-2020, 23:34
Od biedy zmieszczę 90N z ościeżnicą termo, na pewno nie 90.

Warto dopłacić do ościeżnicy TERMO? Zwykła ościeżnica i tak będzie wypełniona pianką...

finlandia
18-11-2020, 08:43
Opłaca? w sensie "czy się zwróci"? Nidy..
Ale czasem jest niezbędna.

emigrus
18-11-2020, 09:03
Nie, nie opłacalność, czy coś ma się zwrócić. Od strony konstrukcyjnej, stabilności. Mamy tutaj jakiś "diabeł tkwi w szczegółach"? W przekroju Termo Optimum i zwykła 12-tka to różnica kolosalna konstrukcyjnie. Termo Optimum to takie "prawie" Termo Prestige bez wypełnienia pianką.

finlandia
18-11-2020, 10:09
Termo montażowo to przyjemność. Bez zastrzeżeń. A pod względem "ekonomiczności" dopłata 750zł jest po prostu bardzo wysoka.
Na plus jeszcze jest próg przy Termo - ciepły, z przekładką i uszczelkami włosowymi w narożnikach. Zwykła ościeżnica to kawałek aluminium na podłodze, słabe punktu to dolne narożniki.Tu ościeżnica Termo zdecydowanie wygrywa.

emigrus
18-11-2020, 10:45
Właśnie, apropo proga(progu?). Czy próg można po prostu położyć(przykleić) na posadce? Tutaj nie ma możliwości rozkucia i wtopienia progu w posadzkę po stronie korytarza. Mogę to zrobić od strony schodów - od biedy skuć trochę schody. No i drzwi są otwierane do wewnątrz - to chyba też ma jakieś znaczenie przy progach? Z tego co kojarze w takiej sytuacji od strony zew. daje się jakiś okapnik. BTW, schody i jednocześnie drzwi wejściowe są zadaszone.

finlandia
18-11-2020, 11:09
Większość obecnych progów "kładzie" się na podłodze. Część z nich jest skręcona z ościeżnicą przed montażem / na etapie produkcji/. Odchodzi się od dostarczania progów luzem, bo one po latach faktycznie będą luźne..

Wpuszczać można (o ile konstrukcja pozwoli) przy otwieraniu na zewnątrz (o ile poziom schodów jest niżej). Do wewnątrz zwykle nie ma innej opcji niż postawić na podłodze, a jak jest dostęp to można myśleć o jakimś poszerzeniu pod spodem. W praktyce to zwykle niewykonalne.
Dochodzisz do tematów, na które można odpowiedzieć dopiero znając realia konkretnej sytuacji i chyba najlepszy czas na zaproszenie wybranej firmy na pomiar.

emigrus
18-11-2020, 19:40
OK, dzięki @finlandia. Temat na maj, ale już w marcu trzeba zamówić drzwi. Szybko zleci. Nie chcę w okresie "chłodnym" robić tych drzwi.

emigrus
07-12-2020, 18:50
@finlandia

Aluminiowe Wikędy są anodyzowane, czy na aluminium jest naklejana jakaś okleina? Nie wiem, czy się nie szarpnąć na aluminiowe Wikędy. Może jakieś wady w nich widzisz? O ile jest to anodyzowane aluminium to mam obawy, czy po jakimś czasie farba nie będzie się łuszczyć tak jak kiedyś w ajfonach... Czy przypadkiem nie będą rysować od samego patrzenia się na nie? Miałeś okazję takie drzwi widzieć po jakimś czasie? Może ktoś z Was ma aluminiowe Wikędy i wypowie się o nich?

finlandia
07-12-2020, 22:02
To zwykła blacha, w okleinie.
Nie wiem jak będą wyglądać po czasie. One są na ryku chyba 2 albo 3 lata Wiem jedno: mam jedne z uszkodzeniem mechanicznym (wgniot), który nie wiadomo gdzie powstał (tzn. na pewno nie w fabryce, bo widziałem zdjęcie). Czasem myślę, że może jest ta blacha za cienka. Nie wiem, po prostu gdybam i sam jestem ciekaw

Na pewno nie jest to coś, co bym polecał jako "hiper-extra', czego nie ma nikt inny. Tak jak nie widzę różnicy między parapetem stalowym a aluminiowym. Nie odmawiam ich sprzedaży - jak się komuś podoba ta estetyka (bo ramki są zlicowane z powierzchnią skrzydła, a nie naklejone na wierzch).

theme
29-12-2020, 09:52
Co do temperatury i wypaczania drzwi z Wikędu to ja mam stare Premiumy na ościeżnicy 11 (wtedy to był ich topowy produkt). Mam antracyt zamontowany od południa bez zadaszenia. Od rana praktycznie do 17:00 świeci na nie słońce. Latem można grillować na drzwiach i nic złego nie dzieje się okleiną czy z kolorem laminatu. Aluminium ma trochę inne właściwości fizyczne co do rozkurczu ale wydaje mi się, że nie powinno być różnic. Oczywiście w gwarancji masz zapis, że drzwi MUSZĄ być zadaszone i osłonięte od słońca - szczególnie w ciemnych kolorach.