PDA

Zobacz pełną wersję : Błędnie wykonany przepust kanalizacyjny pod płytą



mslocinski
26-09-2018, 20:41
Temat: płyta fundamentowa, aktualnie wykonana: podbudowa, kanalizacja (fi 110) w rurach osłonowych (fi 160), chudziak, styrodur - aktualnie trwa zbrojenie.

Niestety kilka osób włącznie ze mną przegapiło fakt że jedna z rur kanalizacyjnych od sedesu wychodzi na ścianie nośnej zewnętrznej zamiast być bardziej w głębi. Krawędź rury osłonowej znajduje się 13-14cm od krawędzi (rura właściwa wewnątrz osłonowej widzę że jest jakieś 3-4cm dalej czyli ok 16-17cm od krawędzi), ściana ma być robiona z Sil-Pro 24cm 15Mpa.

Widzimy z KB i wykonawcą następujące opcje:
1) rozwalenie wszystkiego i przesunięcie kanalizacji w poprawne miejsce
2) obcięcie rury zaraz nad styrodurem i wstawienie kolana aby odsunąć rurę od ściany, przesunięcie wykonane byłoby na poziomie płyty (o grubości 30cm). Dodatkowe pytanie przy tej opcji - czy po obcięciu rury osłonowej nad XPSem wogóle już jej nie montować w samej płycie zbrojonej tylko rurę właściwą "gołą" czy robić też kolano z rury osłonowej i dopiero w niej kolano z rury właściwej (nie jestem pewien czy tak wyjdzie)
3) nie robić z tym przepustem nic, w pustaku zrobić bruzdę na 7-8cm aby tam weszła rura właściwa i dopiero ponad posadzką zrobić kolano aby wyjść ze ściany.

Opcji 1 obawiam bo raz że potrwa to wszystko długo (na nowo wylanie betonu podkładowego, częściowe zagęszczenie, ...) a ponadto boję się że takie operacje rozgrzebywania teraz wszystkiego wprowadzą więcej szkody niż pożytku.

Opcja 3 to chyba za bardzo jazda po bandzie, KB odradza.

Skłaniam się ku opcji 2, co o tym myślicie?

Kaizen
26-09-2018, 21:14
Wkuj geberit w ścianę - żadnego kolanka nie trzeba, ściana prosta i równa :)

110 to trochę mało.

mslocinski
26-09-2018, 21:37
Wkuj geberit w ścianę - żadnego kolanka nie trzeba, ściana prosta i równa :)


Serio? 8cm można wybrać z bloczka?

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale dodam jeszcze, że na tej ścianie gdzie jest sedes będzie zrobiona zabudowa (stelaż) w której będzie spłuczka i geberit, więc w przypadku rozwiązania 3, wydaje mi się że można by uciec "ze ściany" już na warstwie posadzki i później iść w pionie już poza ścianą. Więc ta bruzda pionowa mogłaby być bardzo krótka. To co mnie martwi to fakt że bloczek na płycie opierałby się w najcieńszym punkcie na tych 13-14cm które są pomiędzy krawędzią rury przepustowej a zewnętrzną krawędzią płyty. Ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę powierzchnię tego ubytku to całej powierzchni to byłby tylko mały ułamek.

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno rozwiązanie. Obciąć na poziomie XPSa rurę przepustową, szczelinę między rurą przepustową a właściwą czymś zasklepić (jakąś pianą?) - wtedy po wylaniu płyty między rurą właściwą a krawędzią płyty będzie w najwęższym punkcie ok 17cm. Tylko nie wiem czy problemem nie będzie to że nie będzie rury przepustowej na poziomie płyty tylko sama rura właściwa?

Kaizen
26-09-2018, 22:45
Serio? 8cm można wybrać z bloczka?

Ja tak mam wkuty geberit w ścianie nośnej z BK, w działowej na wylot - ale wstawione dwa pręty fi 12 wyżej jako "nadproże". W sumie, to jeszcze głębiej mam wkutą rozdzielnię elektryczną - nie wiem, czy miejscami 2cm ściany zostało.

jacentyy
27-09-2018, 05:56
@mslocinski
Możesz zrobić jeszcze tak : jeżel jest mozliwość wyciagniecia tej pionowej rury ( piszesz ze jest w oslonowce to i moze dla chudziaka) to ja wyciagnij skroć na tyle, abyś w plycie mógł dac kilka kolanek zmieniajcych trase - np 3 kolanka po 30 stopni - bedziesz mogl w plycie odjechac troche od sciany . Zbrojenie kolidujace wytnij i dozbroj w tym miejscu
.
A i rada wszelka kanalizacja powinna się konczyc 1-2 cm pod górą betonu tzn kielich nie powienien wystawac nad beton plyty , jezeli tak jest narazasz sie na uszkodzenia kielicha podczas nastepmych prac....