PDA

Zobacz pełną wersję : Pianka PUR Vs. Wełna mineralna ?



b3tomek
30-09-2018, 12:44
Witam, mam do ocieplenia poddasze w nowo dobudowanej kondygnacji. Za Chwile bedą wstawione okna wiec i powoli a raczej już długo zastanawiam sie nad izolacja całego dachu. Początkowo miało to być 28 cm +10 cm na przekładkę, powierzchni gdzie bedzię użytkowa. A do szczytów chciałem dać tylko w krokwie 18 cm wełna 18 Isover 032. Teraz jak sie posłucha tych wszystkich wypowiedzi na internecie i filmów to można dostać "małpiego" rozumu!
Jedni chwalą drudzy nie, jak to jest z tą piankąą PUR ?
czy warto zastosować stary system docieplenia czy lepiej w PUR ? nie ukrywam że szybkość montażu na wielki plus no i nie trzacimy 10 cm przekładki z wysokości. Zaprawszam do tematu :)

Kemotxb
30-09-2018, 13:11
Wełna ulega grawitacji (zjeżdża w dół mimo podpierania), nasiąka, traci grubość, jest niepalna, lubią ją kuny, chyba ma mniej chemii w sobie. Piana nie zjeżdża i nie nasiąka, kuny jej nie lubią, jest delikatna, nie traci grubości, dają dobrą gwarancję, palność hm tutaj dla domu z drewna niet, na beton można chociaż jej palność nie do końca mi się podoba. Podsumowując, na skos piana, na płaski wełna.

b3tomek
30-09-2018, 14:55
Wełna ulega grawitacji (zjeżdża w dół mimo podpierania), nasiąka, traci grubość, jest niepalna, lubią ją kuny, chyba ma mniej chemii w sobie. Piana nie zjeżdża i nie nasiąka, kuny jej nie lubią, jest delikatna, nie traci grubości, dają dobrą gwarancję, palność hm tutaj dla domu z drewna niet, na beton można chociaż jej palność nie do końca mi się podoba. Podsumowując, na skos piana, na płaski wełna.

Dach mam z blachodachówki grube laty i najgrubsza parizolacja.Skosy do konca chciałem dać oraz w jetki jeszcze o grubości 20 cm + legaru na górze a na nich OSB 22mm. Było by wtedy 30 cm pianki w jętkach.

Zastanawia mnie tylko to czy rzeczywiśćie ta pianka oddycha mam na myśli co stanie sie z drewnem po kilku latach. Widziałem niedawno też filmik jak wyciagaja wełne bo gryzonie weszły i aplikowali pianke od góry. Palność niby jest samogasnąca ale jak pożar to sie szybko stopi.
W sumie gdyby ktoś dał gwarancje na piane dobrej jakości to może warto by było zaryzykować. Jak myślicie

Tomek W
02-10-2018, 22:02
A czytałeś porówanie wełny minralnej z pianką PUR ?
https://miwo.pl/wp-content/uploads/2017/07/ULOTKA-MIWO.pdf

Piana tworzona jest w momencie natrysku więc na co chcesz gwarancję ? Przecież producent składników chemicznych (A-poliol + B-izocyjanian) nie ma pojęcia jakie paramety pianki wykonawca "natryśnie" ?!
W pierwszej kolejności poproś o deklarację podpisaną przez producenta bo w momencie reklamacji trzebo się do czegoś odnieść ...

jacentyy
03-10-2018, 07:43
^^
No i oczywiscie w folderze znajduja sie klamstwa aby pokazać swój produkt jak najlepiej -> piana PUR przepuszcza parę wodną gorzej anizeli wełna ale przepuszcza, drugie kłamstwo odnośnie zapobiegania pożarom , wełna szklana jaką stosuje się na dw żadnym stopniu nie zatrzyma pożaru , jest nieapalna ale pożar przez taką przegrodę rozprzestrzenia sie jak chce, jedynie twarde czyli gęste wełny skalne stanowią jaklolwiek bariere dla ognia....
tak wiec producenici każej izolacj beda klamac aby jak najlepiej przedstawić swój wyrób ....

b3tomek
03-10-2018, 20:42
Wiem że każdy będzie chwialił swoje. Czy to Pianka czy wełna wszystko ma swoje Plusy i minusy. Różne rzeczy można w internecie wyczytać. Co do Pianki to materiał to jedno a wykonanie drugie. Może i warto zainwestować trochę wiecej w dobrą ekipę z dobrym materiałem ?

Kemotxb
03-10-2018, 21:37
A czytałeś porówanie wełny minralnej z pianką PUR ?
https://miwo.pl/wp-content/uploads/2017/07/ULOTKA-MIWO.pdf

Piana tworzona jest w momencie natrysku więc na co chcesz gwarancję ? Przecież producent składników chemicznych (A-poliol + B-izocyjanian) nie ma pojęcia jakie paramety pianki wykonawca "natryśnie" ?!
W pierwszej kolejności poproś o deklarację podpisaną przez producenta bo w momencie reklamacji trzebo się do czegoś odnieść ...

W sumie ani jedna rzecz z tej ulotki się nie zgadza co do pianki PUR. Pianka PUR i PIR jest wystarczająco elastyczna i spokojnie radzi sobie z odkształceniami powierzchni drewnianej ... na cienkiej blaszce np garażu w ocynku może się nie sprawdzić, bo tam ściany latają jak szalone. Współczynnik przewodzenia ciepła jest taki sam jak dla wełny, ale lambda to żaden wyznacznik liczy się szczelność pokrycia. Przegroda z natryśniętą pianką nie ma łączeń, jest ciągłość izolacji dzięki czemu lambda ma mniejsze znaczenie. Nieprzepuszczalność wilgoci przy pianie zamkniętokomórkowej to jej zaleta nie wada, daje się ją tam gdzie to jest wymagane ... nikt nie daje ZK na drewnianą konstrukcję, więc po co pisać taką bzdurę. Montaż pianki to bajka, owszem wymaga ubrań i maski ale operacja nanoszenia trwa 100 razy krócej niż wełny i nie męczy masą czy gabarytami, łatwo sięgnąć wszędzie. Trwałość pianki to 30- 40 lat, żadna wełna tego nie wytrzyma, nieekologiczna ... proces produkcji wełny pochłania setki kW ciepła ze źródeł wiadomych, akustyka ... tego nie wiem nie sprawdzałem, palność tu mogę potwierdzić że pianka wypadnie gorzej, ale mogę Wam pokazać wełnę z dachu która wchłonęła taką ilość pyłów, oparów, zawiesin że pali się jak benzyna. Gwarancję na piankę mam od producenta na 20 lat ... gwarantuje że pianka nie zmieni swoich właściwości użytkowych. Wykonawca przyjeżdża na plac budowy autem z GPS gdzie ma dokładną lokalizację budowy z dniem i godziną pracy, komputerem sterującym i dozowanie składników odbywa się automatycznie, sprawdzane są nawet lokalne warunki pogodowe (przez NET), wszystkie te dane trafiają do producenta i nie zrobisz tego dokładniej, podawana jest grubość warstwy, i sama wychodzi powierzchnia którą "ocieplono". Proces ocieplania pianką to technologia z kosmosu w porównaniu z wełną. Wełna przy piance to pikuś.

Jastrząb
04-10-2018, 07:55
Wiem że każdy będzie chwialił swoje. Czy to Pianka czy wełna wszystko ma swoje Plusy i minusy. Różne rzeczy można w internecie wyczytać. Co do Pianki to materiał to jedno a wykonanie drugie. Może i warto zainwestować trochę wiecej w dobrą ekipę z dobrym materiałem ?
Warto podpisać taką umowę z wykonawcą, że po aplikacja próbka piany jest wysyłana do producetna do zbadania. Płatność tylko w przypadku zgodności z założeniami.
NIe wiem czy producenci mają taką ofertę.

A w przypadku wełny nie ma problemu jakości wykonania? Moim zdaniem jest i to duży.

robos2234
04-10-2018, 18:09
jedynie co mnie zniechęca do pianki to nie wiadomo czy jest szkodliwa czy nie :D bo prawdy i tak się nikt nie dowie wiadomo taka kasa za tym idzie że i certyfikaty da się załatwić :)

Kemotxb
04-10-2018, 18:21
Pianka jest chyba bardziej groźna ta użyta do szczelin np przy rurach wod-kan niż ta na poddaszu.

Jastrząb
05-10-2018, 07:43
jedynie co mnie zniechęca do pianki to nie wiadomo czy jest szkodliwa czy nie :D bo prawdy i tak się nikt nie dowie wiadomo taka kasa za tym idzie że i certyfikaty da się załatwić :)
Hehe, to wez se poczytaj jakie środki grzybobójcze, hydrofobowe, kleje i inne cuda są dodawane do wełny. A że kasa za tym idzie, to i certyfikaty idzie załatwić. Ba większa kasa niż za pianą chyba nadal to jest większy rynek.
A jak chcesz, to popracuj sobie z wełna 1h bez rękawiczek oraz bez bez maski i okularów ;-)

Tomek W
07-10-2018, 19:47
W sumie ani jedna rzecz z tej ulotki się nie zgadza ... nikt nie daje ZK na drewnianą konstrukcję, więc po co pisać taką bzdurę. pewny jesteś czy tylko mało zorientowany ? https://forum.muratordom.pl/showthread.php?196079-Popękana-piana-PUR-zamknięto-komórkowa-BASF


Trwałość pianki to 30- 40 lat, żadna wełna tego nie wytrzyma, A jak potwierdz się trwałość takiej pianki ? Tu podaję adres do publikacji https://miwo.pl/wp-content/uploads/2017/06/Eurima_trwałość-wełny-mineralnej_ulotka_ok.pdf gdzie sprawdzono trwałość i skuteczność wełny mineralnej nawet 55 lat po instalacji!


akustyka ... tego nie wiem nie sprawdzałem, super z Ciebie "ekspert" - tylko akustyki nie sprawdziłeś za to trwałość 30-40 letnią to TAK, sporo tak piszesz ?!
Gwarancję na piankę mam od producenta na 20 lat ... gwarantuje że pianka nie zmieni swoich właściwości użytkowych. Wykonawca przyjeżdża na plac budowy autem z GPS gdzie ma dokładną lokalizację budowy z dniem i godziną pracy, komputerem sterującym i dozowanie składników odbywa się automatycznie, sprawdzane są nawet lokalne warunki pogodowe (przez NET), wszystkie te dane trafiają do producenta i nie zrobisz tego dokładniej, podawana jest grubość warstwy, i sama wychodzi powierzchnia którą "ocieplono".
Pokażesz taką kartę gwarancyjną? Czy to WIELKA TAJEMNICA? Jak myślisz, ile procent dachów natryskanych pianką w trakcie wykonywania miało przesyłane dane do producenta? Jak z płaskością powierzchni (nominalna grubość) - też jest zdalnie sprawdzana, znaczy się przez ten NET?? A jeżeli beczka z chemią było w nieogrzewanym samochodzie lub magazynie to też producent podpisuje się pod gwarancją?

Favor
11-10-2018, 15:49
pewny jesteś czy tylko mało zorientowany ? https://forum.muratordom.pl/showthread.php?196079-Popękana-piana-PUR-zamknięto-komórkowa-BASF

Pianę zamknięto-komórkową można również stosować na konstrukcje drewniane lecz warunkiem jest odpowiednia jakość tzn. wilgotność i pare innych czynników konstrukcji. Ktoś kto zajmuje się tym profesjonalnie potrafi dobrać odpowiedni materiał do odpowiednich warunków i realizacji, w naszym terenie niestety, ale praktycznie 99% dachów nie nadaje się do natrysku piany z/k głównie przez wilgotność więźby.
Natomiast piana otwarto-komórkową posiada współczynnik oporu dyfuzyjnego na poziomie 3-5, wełna 1 co w obu przypadkach stawią je w klasie wysokoparoporzepuszczalnych, a elastyczność pianki o/k również jest na tyle dobra aby pracowała wraz z więźbą




A jak potwierdz się trwałość takiej pianki ? Tu podaję adres do publikacji https://miwo.pl/wp-content/uploads/2017/06/Eurima_trwałość-wełny-mineralnej_ulotka_ok.pdf gdzie sprawdzono trwałość i skuteczność wełny mineralnej nawet 55 lat po instalacji!
Jest co najmniej dwóch producentów pianki, który udzilają dożywotnią gwarancję na wykonaną izolację przez sprawdzonych wykonawców, czego w przypadku waty nie uświadczymy bo jedynie co producenci waty dają to materiał w paczce..




super z Ciebie "ekspert" - tylko akustyki nie sprawdziłeś za to trwałość 30-40 letnią to TAK, sporo tak piszesz ?!
Pokażesz taką kartę gwarancyjną? Czy to WIELKA TAJEMNICA? Jak myślisz, ile procent dachów natryskanych pianką w trakcie wykonywania miało przesyłane dane do producenta? Jak z płaskością powierzchni (nominalna grubość) - też jest zdalnie sprawdzana, znaczy się przez ten NET?? A jeżeli beczka z chemią było w nieogrzewanym samochodzie lub magazynie to też producent podpisuje się pod gwarancją?

Profesjonalne firmy wyposażone są w reaktory które posiadają m.in funkcję rejestracji całego przebiegu przetwarzania materiału co 30s i zostają one zgrane na pendriva. Każdy wykonawca również wystawia deklarację aplikatora jak i protokół odbioru w których jest zawarta zarówno gęstość materiału, metraż, grubość (sprawdzana wraz z inwestorem na całej powierzchni izolacji) i jeszcze kilka innych kwestii...

Pozdrawiam ;)

Favor
11-10-2018, 16:04
Skoro już sie udzielam to może odniosę się do tej tendencyjnej ulotki producentów waty:
1. Cena pianki przy 20 cm waha się od 50-65 zł/m2 - w zależności od jakości materiału jak i wykonawcy
2. Lambda waty badana w warunkach laboratoryjnych o określonej temperaturze, może Pan Tomek udzieli wszystkim infomacji jak ta lambda zmienia się np. pod względem temperatury ok. 30*C i -10 *C? Myślę, że jest na tyle świadomy materiału którego broni ;)
3. Występują pianki zarówno palne o klasie F palności jaki i samogasnące z klasą E - takie które same ognia nie rozprzestrzeniają, w procesie spalania powstaje jedynie dym.
4. Izolacyjność akustyczna piany jest określona klasą D pochłaniania dźwięku
5. Sztywna jest tylko piana zamknięto-komórkowa:mad: piana otwarto komórkowa jest w zupełności elastycznym materiałem
6. Nie oddycha również jedynie piana zamknięto-komórkowa o czym pisałem wyżej
7. Wykonywana przez fachowców na dobrej klasy sprzęcie, jest o niebo szczelniejszą izolację niż wata. Jeśli była by trudna w montażu to izolacja 250 m2 dachu zajmowała by tyle samo czasu co watą, a nie 1 dzien :yes:
8. Tak jak wyżej pisałem, jest już min. 2 producentów dających dożywotnią gwarancję na matriał :p
9. Nieekologiczna? Odpowiedni przetworzona jest całkowicie obojętna dla ludzi jak i środowiska, nawet dla allerigków itd. czego nie można powiedzieć o wacie.

Ogólnie mówiąc ogromie tendencyjna ulotka, zestawiająca wybrane parametry bez uzględnienia rodzajów piany i ich przeznaczenia, tak aby pokazać w jak najgorszym świetle ...:wtf::sick:

mat3006
11-10-2018, 16:51
Ogólnie mówiąc ogromie tendencyjna ulotka, zestawiająca wybrane parametry bez uzględnienia rodzajów piany i ich przeznaczenia, tak aby pokazać w jak najgorszym świetle ...:wtf::sick:
O ile się nie mylę to w/w ulotka jest przedmiotem pozwu jaki został złożony przez SIPUR federacji MIWO. Właśnie za kłamliwe i tendencyjne dobieranie "argumentów".
Manipulacji jest więcej w tej ulotce i dość ryzykownym jest opieranie się na niej w dyskusji, zwłaszcza przez tak szanowanego reprezentanta szanownej firmy, jak Tomek W.
Musi bardzo boleć rozwój technologii PUR i jej dynamiczne wejście w rynek skoro sięga się po tak żenujące środki w obronie technologii zmierzchowej.
Pozdrav
SM

Kemotxb
11-10-2018, 18:27
pewny jesteś czy tylko mało zorientowany ? https://forum.muratordom.pl/showthread.php?196079-Popękana-piana-PUR-zamknięto-komórkowa-BASF

A jak potwierdz się trwałość takiej pianki ? Tu podaję adres do publikacji https://miwo.pl/wp-content/uploads/2017/06/Eurima_trwałość-wełny-mineralnej_ulotka_ok.pdf gdzie sprawdzono trwałość i skuteczność wełny mineralnej nawet 55 lat po instalacji!

super z Ciebie "ekspert" - tylko akustyki nie sprawdziłeś za to trwałość 30-40 letnią to TAK, sporo tak piszesz ?!
Pokażesz taką kartę gwarancyjną? Czy to WIELKA TAJEMNICA? Jak myślisz, ile procent dachów natryskanych pianką w trakcie wykonywania miało przesyłane dane do producenta? Jak z płaskością powierzchni (nominalna grubość) - też jest zdalnie sprawdzana, znaczy się przez ten NET?? A jeżeli beczka z chemią było w nieogrzewanym samochodzie lub magazynie to też producent podpisuje się pod gwarancją?

Ehm podajesz link do tematu w którym natryśnięto pianę ZK na więźbę i membranę - popełniono błąd bo tak się nie robi, wykonawca dał ciała i tyle, to nie wina pianki. Poza tym temat jest z 2012 roku, od tego czasu świadomość wykonawców i inwestorów urosła, technologia natrysku piany też.
Firma Eurima i ten jej artykuł ... po co było pisać coś więcej pod nagłówkiem skoro wystarczyłby sam nagłówek i tytuł - kup wełnę bo wystarczy na 55 lat, Jan Kowalski burmistrzem Zakopanego, podświadomy przekaz.
Z resztą nie chce mi się pisać ... gwarancję mam ale nie pokażę ... RODO.

Favor
11-10-2018, 21:37
Ehm podajesz link do tematu w którym natryśnięto pianę ZK na więźbę i membranę - popełniono błąd bo tak się nie robi, wykonawca dał ciała i tyle, to nie wina pianki.

można aplikować piankę zk na więźbę i membrane ... ale ... warunków jest kilka, odpowiednie drzewo, odpowiednia wilgotność itd. Tutaj pęknięcia powstały prawdopodobnie na skutek zbyt grubych warstw na jedno przejście, bądź też zbyt szybko kolejna warstwa była natryskiwana, bądź więźba świeża z lasu itd.

krzysiek87
12-10-2018, 07:46
Do tej pory myślałem, że tylko instalatorzy piany prowadzą taki żenujący i mylący marketing, ale czytając w/w ulotkę, widzę, że marketing wełny nie jest na lepszym poziomie.

mat3006
12-10-2018, 15:55
można aplikować piankę zk na więźbę i membrane ... ale ... warunków jest kilka, odpowiednie drzewo, odpowiednia wilgotność itd. Tutaj pęknięcia powstały prawdopodobnie na skutek zbyt grubych warstw na jedno przejście, bądź też zbyt szybko kolejna warstwa była natryskiwana, bądź więźba świeża z lasu itd.

Teza mocno dyskusyjna.Moje doświadczenie karze mi podchodzić do technologii przez pryzmat obaw przed problemami niż życzeniem, że jakoś to będzie.To, że u kogoś nie ma problemu nie znaczy, że u innego nie wystąpi.
Pozdrav,
SM

krzysiek87
12-10-2018, 20:29
Teza mocno dyskusyjna.Moje doświadczenie karze mi podchodzić do technologii przez pryzmat obaw przed problemami niż życzeniem, że jakoś to będzie.To, że u kogoś nie ma problemu nie znaczy, że u innego nie wystąpi.
Pozdrav,
SM

Ale Favor ma rację, w USA aplikują pianę ZK na drewno, na północy, jak i na południu. Chociaż dla mnie to wydaje się nadal mało intuicyjne i logiczne - być może właśnie chodzi o odpowiednie suszenie drzewa, albo jego rodzaj.

mat3006
13-10-2018, 13:36
Ale Favor ma rację, w USA aplikują pianę ZK na drewno, na północy, jak i na południu. Chociaż dla mnie to wydaje się nadal mało intuicyjne i logiczne - być może właśnie chodzi o odpowiednie suszenie drzewa, albo jego rodzaj.

I właśnie w Stanach jest coraz więcej przykładów że jest to błąd. Dwa lata temu zamieściłem na forum tłumaczenie artykułu amerykańskiego gdzie autor zajął bardzo konsekwentne stanowisko na NIE stosowanie pianki ZK na konstrukcje drewniane. Pisałem już kilkakrotnie, że bezpośrednie przenoszenie niektórych zaleceń z tamtego rynku jest dużym błędem.