PDA

Zobacz pełną wersję : Uzysk z PV



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26

fotohobby
22-09-2021, 20:03
Jakich 80 lat ? Przecież napisałem Ci, że uzysk o 20% lepszy, to zwrot o 20% krótszy.
Wiec rok, max półtora i "słabsza" instalacja też wyjdzie na 0.
Człowieku, jakby wszyscy mieli iść Twoim tokiem myślenia, to jak ktoś nie ma dachu 35stopni wprost na południe to nie miałby nawet co myśleć o PV

Bo nie będzie miał 1200kWh z kWp, tylko 1000 :lol:

-voymar-
22-09-2021, 20:10
Jakich 80 lat ? Przecież napisałem Ci, że uzysk o 20% lepszy, to zwrot o 20% krótszy.
Wiec rok, max półtora i "słabsza" instalacja też wyjdzie na 0.
Człowieku, jakby wszyscy mieli iść Twoim tokiem myślenia, to jak ktoś nie ma dachu 35stopni wprost na południe to nie miałby nawet co myśleć o PV

Bo nie będzie miał 1200kWh z kWp, tylko 1000 :lol:

Widzisz najgorsze co może być w dyskusji to nieprawidłowy odczyt tego co pisze poprzednik
--Czy Ja mówiłem o identycznych PV???????????????????????????????
przeczytaj wczorajsze posty jeszcze raz To pogadamy
Inaczej złap WŁAŚCIWY TROP---czyli to o czym pisałem wczoraj ,a nawet chyba przedwczoraj.
I wróć może cię powtórne czytanie oświeci..

TU MASZ JEDEN Z MOICH WCZORAJSZYCH POSTÓW lecz przeczytaj wszystko
Czytaj uważnie wytłuszczenia

Przyjmijmy takie założenie .I o to mi chodziło
Mamy wyprodukować 15000kWh
Ja ze swojej 5,72kW ( możesz sobie sobie pisać kWp.) Dla mnie moc to kW tak się uczyłem jak dobrze pamiętam w szkole Nie wiem co to kWp. Choć rozumie że to PV lecz byków nie zamierzam robic bo sobie tak ktos nazwał.
Skoro z 5,72kW wydłubię 7015kWh/rok co daje mi 1226kWh z 1 kW
To z 11,44kW mam 14030kWh
To jaki jest koszt PV ?? 11,44kW a 17kW? Fakt ta 17 zrobi więcej to nie podlega dyskusji lecz różnica w cenie zakupu PV kolosalna.
Inaczej na uzysk 14030/rok ja potrzebuje PV 11,44 a ktoś inny aby taki wynik uzyskać potrzebuje np.16kW A to rożnica 4,56kw za które srednio trzeba zaplacic o ok. 18k-20k dla uzyskania tego samego wyniku.
O to mi chodziło TYLE

fotohobby
22-09-2021, 20:16
A jakie znaczenienie ma wielkość instalacji, jesli piszemy o uzysku z 1kWp ?
:lol:

Ktoś potrzebował 17kWp to założył 17kWp - i nie patrzy, ile zapłacił sąsiad za instalację 10kWp.
A nawet, jeśli produkuje "tylko" 1000kWh z 1kWp to i tak jego instalacja zwróci się rok-półtora później od owego sąsiada, co ma 10kWp, ale chodzi dumny jak paw, bo ma z 1kWp 1200kWh, a 1000kWh to jego zdaniem "tragedia"
No przecież to śmieszne...

I teraz wracając do owej zabawnej tezy, że na naszych dachach mamy instalacje w pewnym sensie dzięki @voymar -to absolutnie nie.
Bo gdybym wszedł na to Forum przed montażem, napisał ze mam połać na wschód i przewidywany uzysk po 950 kWh z kWp to dowiedziałbym się, że to TRAGEDIA!
:LOL:

d7d
22-09-2021, 20:50
Oczywiście po przeczytaniu ilu postów i z którego forum? Ponieważ nie podejrzewam Cię o to że obudziłeś się rano z bolącą głową bo była niezła impreza i powiedziałeś sobie OK dziś zakładamy fotowoltaNIkę.I tego samego dnia zorganizowałeś firmę, która miała czas na instalację.

TAK, FM w osobach tu doświadczonych i aktywnych oraz tych mniej doświadczonych Forumowiczów bardzo pomogło mnie i innym pewnie też.
Nie będę ich wymieniał z nicka bo nie sposób wszystkich wymienić a może by kogoś istotnego pominąć.

Jednak nie tylko FM ma udział w zdobywaniu wiedzy ale też forum-fronius.pl , forum SolarEdge, forum Tigo, Marc Mark Cavanagh i jego forum mcelectrical.com.au i wiele innych np. z USA.

Wiedza to też rozmowy z firmami instalacyjnymi, z użytkownikami instalacji, czytanie literatury i artykułów, oglądanie i słuchanie ciekawych filmów na YT.

Swoją instalację sam dobrałem, lokalizację, konkretne moduły, model falownika i kable solarne.
Przyjąłem inne rozwiązania niż proponowały firmy składające oferty.

O istnieniu instalacji PV nie dowiedziałem się z FM.
Faktycznie kiedyś była to fotowoltaNika :)


Skąd się wzięła fotowoltanika?
Kopiowana przez innych literówka lub źle zasłyszana ustnie nazwa - to jedne z prawdopodobnych powodów tego często popełnianego błędu.
To całkiem naturalny błąd - w języku polskim “fotowoltanika” brzmi bardziej naturalnie i płynnie.
https://fotowoltaikaonline.pl/

Szat bym nie darł z powodu tej fotowaltaNiki ale trzeba pamiętać że poprawna nazwa to jednak fotowoltaika .. :)
Może kiedyś będzie inna nazwa.

Podobnie panele vs. moduły czy falownik vs. inwerter.

d7d
22-09-2021, 20:59
Bardzo proszę
Z programu gminnego w zeszłym roku dołożyłem 4,24kW -koszt tej PV to 6k
Po dołożeniu PV do 10kW koszty spadły do ZERA ,a były ok. 3k Tak więc ta gminna po roku jest w 50% odbita.
koszt zwrotu w moim przypadku 2 lata. A roczek mam za sobą.


Dokładnie TAK
Bo skoro średnia cena 1 kW PV kształtuje się na poziomie 4k To tak jak podawałem
Powiadasz Ja zrobię 1200kWh a ktoś inny 1000 -- Tak różnica to tylko 200kWh Lecz---
cena zakupu PV kolosalna???????? prawie 5kW to kwota ok 20k dla uzyskania tego samego wyniku.
Przelicz sobie? ile to lat? 80 wystarczy?

Jak to policzyłeś?
Uwzględniłeś super dotację gminną i dlatego takie masz kalkulacje?
To przecież jest wyjątkowy przypadek i dla normalnych kalkulacji nie ma zastosowania.

raddar
22-09-2021, 21:00
U mnie dzisiaj minął dokładnie rok od załozenia instalacji . 9.9 KWp wyprodukowało dokładnie 9,9 MWh czyli tak sobie. Połowa instalacji 35 stopni a połowa 28 stopni -obie na południe. Dziwne jest to że gdy zliczyłem osobno każdy panel to wyszło mi dokładnie 10388 KWh czyli o prawie 500 KWh więcej niż pokazuje aplikacja Solaredge na stronie głównej. Którym wynikom wierzyć sam nie wiem. Połowa instalcji o nachyleniu 35 stopni wyprodukowała o 150 KWh więcej niż ta 28 stopni.

1igor1
22-09-2021, 21:04
U mnie dzisiaj minął dokładnie rok od załozenia instalacji . 9.9 KWp wyprodukowało dokładnie 9,9 MWh czyli tak sobie. Połowa instalacji 35 stopni a połowa 28 stopni -obie na południe. Dziwne jest to że gdy zliczyłem osobno każdy panel to wyszło mi dokładnie 10388 KWh czyli o prawie 500 KWh więcej niż pokazuje aplikacja Solaredge na stronie głównej. Którym wynikom wierzyć sam nie wiem. Połowa instalcji o nachyleniu 35 stopni wyprodukowała o 150 KWh więcej niż ta 28 stopni.

panele zsumowane zawsze pokażą ci więcej, gdyż masz jeszcze stratę na falowniku na konwersji DC/AC

d7d
22-09-2021, 21:27
9,90 kWh / 10,388 kWh daje ok. 4,7% strat.

Lubuszmen
22-09-2021, 21:32
Widzisz najgorsze co może być w dyskusji to nieprawidłowy odczyt tego co pisze poprzednik

To jaki jest koszt PV ?? 11,44kW a 17kW? Fakt ta 17 zrobi więcej to nie podlega dyskusji lecz różnica w cenie zakupu PV kolosalna.
Inaczej na uzysk 14030/rok ja potrzebuje PV 11,44 a ktoś inny aby taki wynik uzyskać potrzebuje np.16kW A to rożnica 4,56kw za które srednio trzeba zaplacic o ok. 18k-20k dla uzyskania tego samego wyniku.
O to mi chodziło TYLE

No widzisz kolego, kłopot w tym, że pojęcia nie masz ile kosztowały nasze instalacje, a mnożysz sobie swój rekordowy wynik z jednego roku przez własną cenę 1kWp i wyciągasz z tego jakieś ogólne wnioski. To co napisałeś jest lekko od czapy.
A co powiesz na to, że idąc w wielkość instalacji spada jej cena. Już mówię dlaczego, w moim przypadku montując elektrownię 17kWp uzyskałem rok temu cenę poniżej 3,0kPLN za 1kWp. Na dzień dobry robię w słabszej lokalizacji w 2021r ok. 10% prądu mniej od Ciebie, ale na sprzęcie o 35% tańszym za 1 kWp a falownik Solis to nie w kasze dmuchał.
:D:D:D:D
Proszę podaj dla swojej lokalizacji najgorszy rok uzysku z 1kWp i jego wielkość.

-voymar-
22-09-2021, 21:48
Jak to policzyłeś?
Uwzględniłeś super dotację gminną i dlatego takie masz kalkulacje?
To przecież jest wyjątkowy przypadek i dla normalnych kalkulacji nie ma zastosowania.

Pytał GOŚĆ to odpowiedziałem odnośnie ostatniego roku.
A że mi tak wyszło -trudno mam szczęście.
Odbieram to tak jak byś do mnie miał pretensje że zmieniam auta co 3--5 lat Kupując NOWE
Tak w tym roku kupiłem nowe i wyobraź sobie że jak go odbierałem po starych cenach To w salonie dowiedziałem się :
Proszę Pana dobrze że pan zamówił auto w maju bo dzis ( byl sierpień ) to auto zdrożało o 11k. Znów miałem szczęście. To co mam płakać?

-voymar-
22-09-2021, 22:18
No widzisz kolego, kłopot w tym, że pojęcia nie masz ile kosztowały nasze instalacje, a mnożysz sobie swój rekordowy wynik z jednego roku przez własną cenę 1kWp i wyciągasz z tego jakieś ogólne wnioski. To co napisałeś jest lekko od czapy.
A co powiesz na to, że idąc w wielkość instalacji spada jej cena. Już mówię dlaczego, w moim przypadku montując elektrownię 17kWp uzyskałem rok temu cenę poniżej 3,0kPLN za 1kWp. Na dzień dobry robię w słabszej lokalizacji w 2021r ok. 10% prądu mniej od Ciebie, ale na sprzęcie o 35% tańszym za 1 kWp a falownik Solis to nie w kasze dmuchał.
:D:D:D:D
Proszę podaj dla swojej lokalizacji najgorszy rok uzysku z 1kWp i jego wielkość.

Widzisz dla ciebie moja kalkulacja jest do czapy A dla mnie twoja. Moja z jednych PV to cena 1400 za 1 kW Druga już odbita Skąd taki wniosek że masz o 35% tańszą PV od mojej? Jak ja zapłaciłem za 4,24kW 6k to daje 1415,09 zeta za 1 kW

Z miłą chęcia wszystko o co zapytasz dostaniesz. Lecz nie dziś - (nie ma mnie w domu w tej chwili )
Co do uzysków za 5,5 roku podałem wczoraj-- 38320kWh .Czy to tak trudno podzielić przez 5,5 aby mieć średnią z jednego roku?
Dobra policzę jak to sprawia trudność.
38320 / 5,5 =6967,27 kWh/rok lub 580,60kWh za każdy z 66 miesięcy niezależnie od miesiąca --czy to Grudzień ,Styczen , czy Lipiec ( oczywiście to tyczy się PV 5,72 kW) bo 10kW mam od roku.Lub jeszcze inaczej 6699,30kWh na każdy 1kW zainstalowanej mocy za 66miesięcy pracy.
Co ci jeszcze jest potrzebne??????????
Skoro masz całkowitą produkcję z 5,5 roku ,lub jak wolisz za 66 miesięcy. No chyba że mam przeliczyc na dni? To jest ich dzis bodajże 2002 ,więc wychodzi 19,14kWh za każdy dzień. ( w kalkulacji nie jest objęty dzisiejszy dzień )
Jeżeli to mało to ---( Dla mnie TYLE danych wystarcza) poszczegolne lata produkcji JUTRO. Pytam tylko po co? Jak masz uzysk sumaryczny za 5,5 roku.

PS. Są tacy co aby wyszlo na ich stronę bedą pisac wszystko tak jak TY że PV wyszła poniżej 3k itd. Na dziś graniczy to z cudem jak robione bez programów gminnych. Różnica miedzy 10kW a 17kW na dzisiejszym rynku siega rzedu 300-500 zeta za kW Takie są stawki. Jak średnia cena to 4k to za 17kW będzie to 3,7k no może 3,5k

Lubuszmen
22-09-2021, 23:08
Skoro masz całkowitą produkcję z 5,5 roku ,lub jak wolisz za 66 miesięcy.
....
....

No wiesz... masz 11% wyższe uzyski w okresie 5,5 lat.. niż możliwe do uzyskania na terenie Polski w jednym roku i to w jej najlepszej lokalizacji gdzieś tam na Lubelszczyźnie.
Wszystko wskazuje na to, że jesteś ulubieńcem egipskiego boga Ra, więc kciałbym Cię prosić żebyś u tegoż bóstwa Ra
dla ziemi lubuskiej załatwił tyle słońca ile wpada na twoje chwytacze ;-)

niedowiarek
23-09-2021, 07:04
Oczywiście po przeczytaniu ilu postów i z którego forum? Ponieważ nie podejrzewam Cię o to że obudziłeś się rano z bolącą głową bo była niezła impreza i powiedziałeś sobie OK dziś zakładamy fotowoltaNIkę.I tego samego dnia zorganizowałeś firmę, która miała czas na instalację.

Na "Uzysk z PV" trafiłem po zainstalowaniu fotowoltaiki. Po prostu ciekawiło mnie jakie są rzeczywiste uzyski w porównaniu z opowieściami oferentów. Ale tematyka i temperatura postów przerosła wszelkie wyobrażenia... . Żeby dowiedzieć się cokolwiek w temacie wątku trzeba przekopać całą masę informacji nie na temat i dowiedzieć się kto jest lepszy, gorszy, jak innemu dowalić itd.
A tak nawiasem fotowoltaNika mnie razi. Tak już mam. Zresztą dżem też trzymam w słoikach, a nie w słonikach.

-voymar-
23-09-2021, 14:11
Na "Uzysk z PV" trafiłem po zainstalowaniu fotowoltaiki. Po prostu ciekawiło mnie jakie są rzeczywiste uzyski w porównaniu z opowieściami oferentów. Ale tematyka i temperatura postów przerosła wszelkie wyobrażenia... . Żeby dowiedzieć się cokolwiek w temacie wątku trzeba przekopać całą masę informacji nie na temat i dowiedzieć się kto jest lepszy, gorszy, jak innemu dowalić itd.
A tak nawiasem fotowoltaNika mnie razi. Tak już mam. Zresztą dżem też trzymam w słoikach, a nie w słonikach.

Dobrze że dżem trzymasz w słoikach
A odnośnie PV --TO JEST FOTOWOLTAIKA a nie fotowoltanika:D

d7d
23-09-2021, 15:15
niedowiarek właśnie napisał

A tak nawiasem fotowoltaNika mnie razi.
:)

niedowiarek
23-09-2021, 21:14
A odnośnie PV --TO JEST FOTOWOLTAIKA a nie fotowoltanika:D

Cieszę się, że to zauważyłeś ;)

-voymar-
23-09-2021, 22:06
Cieszę się, że to zauważyłeś ;)

A mnie bardzo smuci fakt że: Tyle już czasu mówi się o PV na forach jak i innych różnych mediach a ty do dziś nie znasz poprawnej nazwy.
TO JEST FOTOWOLTAIKA
PS> ten twoj wpis podbije chyba forum.
Cyt. A tak nawiasem fotowoltaNika mnie razi. Tak już mam. Zresztą dżem też trzymam w słoikach, a nie w słonikach.
Ten dżem masz chyba w słonikach

d7d
23-09-2021, 23:53
voymar - nie zrozumiałeś postu niedowiarek który nawiązał do postu marcinbbb który z kolei nawiązał do mojego postu :)
niedowarek używa poprawnej nazwy i nie trzyma dżemu w słonikach.
Chociaż są słoiki w kształcie słonków.

niedowiarek
24-09-2021, 06:43
A mnie bardzo smuci fakt że: Tyle już czasu mówi się o PV na forach jak i innych różnych mediach a ty do dziś nie znasz poprawnej nazwy.
TO JEST FOTOWOLTAIKA
PS> ten twoj wpis podbije chyba forum.
Cyt. A tak nawiasem fotowoltaNika mnie razi. Tak już mam. Zresztą dżem też trzymam w słoikach, a nie w słonikach.
Ten dżem masz chyba w słonikach

@voymar, proszę Cię. Nie próbuj mnie wciągnąć w głupią polemikę. Nie dam się sprowokować. Inteligentny forumowicz wyłapie przekaz. Może zanim zaatakujesz zastanów się nad sensem czyjejś wypowiedzi? Ze mną nie wymienisz się na impertynencje jak z @stosem - nie ma takiej opcji. Może byś coś napisał w temacie uzysków. Chętnie poczytam. Tylko nie mów, że to nie ma sensu dlatego, że Ciebie to nie rajcuje, a nowi powinni się dostosować.

magdaseb
24-09-2021, 07:25
Też chętnie bym poczytał o rocznych uzyskach @voymar, bo to, że w jednym roku ma ponad 1200 kWh/kWp to rozumiem, ale że taka średnia utrzymuje się od ponad 6 lat, to najzwyczajniej mało prawdopodobne...

fotohobby
24-09-2021, 08:24
A mnie bardzo smuci fakt że: Tyle już czasu mówi się o PV na forach jak i innych różnych mediach a ty do dziś nie znasz poprawnej nazwy.
TO JEST FOTOWOLTAIKA
PS> ten twoj wpis podbije chyba forum.
Cyt. A tak nawiasem fotowoltaNika mnie razi. Tak już mam. Zresztą dżem też trzymam w słoikach, a nie w słonikach.
Ten dżem masz chyba w słonikach

OMG ;)
Przeczytaj ostatnie posty powoli, ze zrozumieniem i może wówczas wyłapiesz przekaz.
Zaczęło się od tego, że poprawnej nazwy nie zna jeden z tzw "dinozaurów"

JTKirk
24-09-2021, 08:33
Tylko mi się wydaje, że tegoroczne uzyski będą dużo gorsze niż zeszłoroczne? Zrobiłem małą symulację i porównałem rok do roku i wychodzi na to, że będzie znacznie słabszy rok...

fotohobby
24-09-2021, 09:25
Tylko mi się wydaje, że tegoroczne uzyski będą dużo gorsze niż zeszłoroczne? Zrobiłem małą symulację i porównałem rok do roku i wychodzi na to, że będzie znacznie słabszy rok...

U mnie, za wyjątkiem czerwca, każdy pozostały miesiąc był gorszy, niż analogiczny w 2020.
Wrzesień też taki będzie. A ostatni kwartał nic już nie zmieni

magdaseb
24-09-2021, 09:36
No to przynajmniej u mnie będzie lepszy od poprzedniego, bo to pierwszy pełny rok:D

-voymar-
24-09-2021, 15:41
@voymar, proszę Cię. Nie próbuj mnie wciągnąć w głupią polemikę. Nie dam się sprowokować. Inteligentny forumowicz wyłapie przekaz. Może zanim zaatakujesz zastanów się nad sensem czyjejś wypowiedzi? Ze mną nie wymienisz się na impertynencje jak z @stosem - nie ma takiej opcji. Może byś coś napisał w temacie uzysków. Chętnie poczytam. Tylko nie mów, że to nie ma sensu dlatego, że Ciebie to nie rajcuje, a nowi powinni się dostosować.

Uzyski podawałem bodajże przedwczoraj, ale jeżeli coś chcesz dodatkowego wiedzieć to pytaj.
Ja nigdy nie mówiłem że się nie opłaca. Kiedyś utrzymanie domu kosztowało mnie 6--6,5k dziś =0 i po stawkach 0,6 za EE . Dziś I tar to 0,76

-voymar-
24-09-2021, 15:45
Też chętnie bym poczytał o rocznych uzyskach @voymar, bo to, że w jednym roku ma ponad 1200 kWh/kWp to rozumiem, ale że taka średnia utrzymuje się od ponad 6 lat, to najzwyczajniej mało prawdopodobne...

Podałem uzysk za 5,5roku!!!!!!!!
Z PV ( tak mi się wydaje ) jest jak z samochodem . Dlaczego jeden kosztuje 60k a inny 120k lub więcej?
Tak to sobie tłumaczę.

-voymar-
24-09-2021, 15:48
Tylko mi się wydaje, że tegoroczne uzyski będą dużo gorsze niż zeszłoroczne? Zrobiłem małą symulację i porównałem rok do roku i wychodzi na to, że będzie znacznie słabszy rok...

Też tak mam. Ale przedstawię później. Muszę teraz wyjechać. Ten rok zapowiada się najgorszy ale jeszcze nadziei nie tracę .Zostało 3 miechy.

-voymar-
24-09-2021, 15:56
I jeszcze jedno .Mój max uzysk ( ten ze stopki ) nie był w 2020r tym przełomowym gdzie za kwiecień PV 5,72kW zrobiła 989kWh. Pamiętam był jeden dzień deszczowy jak by nie to , to by 1000kWh przewaliła i to sporo. Bo mój max dzienny uzysk z 5,72 to ponad 42kWh choć w roku jest ich mało ale są

JTKirk
24-09-2021, 19:54
U mnie, za wyjątkiem czerwca, każdy pozostały miesiąc był gorszy, niż analogiczny w 2020.
Wrzesień też taki będzie. A ostatni kwartał nic już nie zmieni

pal licho poszczególne miesiące, patrzę na sumę z całego roku. Zakładając, podobny uzysk w ostatnie 3 miesiące jak rok temu, to będzie 11-15% gorzej.

-voymar-
25-09-2021, 00:45
Też chętnie bym poczytał o rocznych uzyskach @voymar, bo to, że w jednym roku ma ponad 1200 kWh/kWp to rozumiem, ale że taka średnia utrzymuje się od ponad 6 lat, to najzwyczajniej mało prawdopodobne...

Też nie czytasz dokładnie!
Ja nigdzie nie pisalem że mam PV od ponad 6lat. Za to z całą pewnością pisałem 5,5 roku lub 66miesięcy pracy PV.
Magiczny rok u mnie to 2018r --7015kWh/rok z 5,72kW

PV -5,72kW -założona styczeń 16r. Pierwsze uruchomienie 25 marca 16r

16r --- 25.03. 16r---31.12.---5677kWh
17r--- 01.01-----3!.12-------6368kWh --- ( najgorszy rok )
18r -----//-------//-----------7015kWh----( najlepszy )
19r.----------//-------//-----------6913 kWh
20r ---------//--------//-----------6915 kWh
21r Trwa ( najgorszy ) no ale 10.000 kWh jest lecz z 9,96 kW -- masakra. Nadzieja w październiku

niedowiarek
25-09-2021, 08:57
Też nie czytasz dokładnie!


Przyganiał kocioł garnkowi...



21r Trwa ( najgorszy ) no ale 10.000 kWh jest lecz z 9,96 kW -- masakra. Nadzieja w październiku

Żeby przegonić 2017 w przeliczeniu potrzebujesz 1100 kWh. Całkiem realny uzysk do końca roku :yes:

-voymar-
25-09-2021, 23:28
Nie tylko Całkiem Realny lecz raczej pewny--- co rok za ostatni kwartał uzysk to 1000kWh nigdy nie było mniej. Choć jak to mówią -zawsze może byc ten pierwszy raz. Zobaczymy jak będzie.
PS, Aby przegonić 17r potrzebuję już sporo poniżej 900 a nie 1100

k1krzysztof
30-09-2021, 12:11
poszukuję do porównania instalacji o parametrach


na południe 0/0 kąt ok 35 st
moc na panelach 4,5 do 4,8 kW
na różnych falownikach
4 kW
4,5 kW
5kW
bez względu na firmę

tylko z "idealnych" / najlepszych/ dni nasłonecznienia dane za dzień
interesuje mnie uzysk max za dzień lub miesiąc np za 09/21

np;
4,8 panel
4,0 falownik
uzysk max /dzień 29,6 kWh
uzysk za 09/21 530Wh

chcę uzyskać wynik jaki daje dobór falownika o różnej mocy

d7d
30-09-2021, 16:32
Różnice będą minimalne i nie warte dłuższej analizy.

Najlepszy dzień 09/2021 to 29,6 kWh (co daje 6,16 kWh / kWp)
a cały wrzesień 2021 to tylko 530 Wh ??
Chyba 530 kWh.
Przykład z sufitu ??

k1krzysztof
30-09-2021, 17:18
Różnice będą minimalne i nie warte dłuższej analizy.

Najlepszy dzień 09/2021 to 29,6 kWh (co daje 6,16 kWh / kWp)
a cały wrzesień 2021 to tylko 530 Wh ??
Chyba 530 kWh.
Przykład z sufitu ??

przykład całkowicie realny z mojej nowej instalacji

tak dokładnie 528,6 kWh


-voymar- ty masz na południe i 35st z falownikiem 3f do 4,24kW

pochwal się danymi , fajnie by było gdybyś wkleił przykładowy wykres abym porównał jak bardzo lub jak mało falownik tnie wierzchołek

''PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
SMA 5000 3F
Panele REC

PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
SOLAX Power 3F
Panele Ulica Solar
Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh ''

marcinbbb
30-09-2021, 17:27
Kurna dawałem sobie obie ręce przy samej dupie uciąć że w magazynie na zimę mam 700kWh... przyszedł rachunek a na nim ponad 1600kWh brutto.
Niespodziankę mi zrobili na dzień chłopa.

miecio 301
30-09-2021, 17:36
poszukuję do porównania instalacji o parametrach


na południe 0/0 kąt ok 35 st
moc na panelach 4,5 do 4,8 kW
na różnych falownikach
4 kW
4,5 kW
5kW
bez względu na firmę

tylko z "idealnych" / najlepszych/ dni nasłonecznienia dane za dzień
interesuje mnie uzysk max za dzień lub miesiąc np za 09/21

np;
4,8 panel
4,0 falownik
uzysk max /dzień 29,6 kWh
uzysk za 09/21 530Wh

chcę uzyskać wynik jaki daje dobór falownika o różnej mocy

Jeśli chcesz takie porównania to tylko na jednym podwórku takie instalacje z różnymi falownikami, parę km dalej natężenie też będzie inne

uzysk za 09/21 530kWh to 110,4 z 1 więc lepiej niż Kraków gdzie mam najmniej 89,4 a najwięcej 105,4

k1krzysztof
30-09-2021, 18:03
najbardziej zależy mi na
''jak bardzo lub jak mało falownik tnie wierzchołek '' w szczycie bo tam jest najwięcej różnic
i widać jak falownik pracuje a co za tym idzie który wybór jest optymalny ale bez obrazów to trudne dlatego pytam o uzyski

d7d
30-09-2021, 18:30
Takie obliczenie z dużego grubsza...
Moduły dają max 4,80 kW a falownik puszcza dalej tylko 4,0 kW.
Założenie - tak jest np. przez 2 godziny dziennie w dwóch najlepszych miesiącach
Obcięcie w dzienne produkcji to będzie ok. 0,8 kW x 2 h x 0,5 = 0,8 kWh
Przez 30 dni to jest ok. 25 kWh a przez 60 dni to będzie ok. 50 kWh obciętej produkcji.

-voymar-
30-09-2021, 18:43
przykład całkowicie realny z mojej nowej instalacji

tak dokładnie 528,6 kWh


-voymar- ty masz na południe i 35st z falownikiem 3f do 4,24kW

pochwal się danymi , fajnie by było gdybyś wkleił przykładowy wykres abym porównał jak bardzo lub jak mało falownik tnie wierzchołek

''PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
SMA 5000 3F
Panele REC

PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
SOLAX Power 3F
Panele Ulica Solar
Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh ''

Wszystko co trzeba podałem w poście #4283 z dnia 24.09.
Żadnych wykresów nie mam bo mi są nie potrzebne. Ważne dla mnie są uzyski na /rok/ 1/2 / miesięczne. A średnie roczne możesz wyliczyć z tego co podałem. Nawet i średnia dzienna za 66 miesięcy pracy PV 5,72kW.

k1krzysztof
30-09-2021, 18:50
o.ooo ten ''deseń'' idzie ,
dodam że trzeba też patrzeć w drugą stronę te 0,8kW kiedy nie tnie wkręca falownik w górne wartości wydajności w większym zakresie czasowym w ciągu dnia i tu najlepiej oddaje to wykres różnych dobrań falowników i na to czekam
tyle że w/g odczytów bo na wykresy za bardzo nie liczę

k1krzysztof
30-09-2021, 18:58
Wszystko co trzeba podałem w poście #4283 z dnia 24.09.
Żadnych wykresów nie mam bo mi są nie potrzebne. Ważne dla mnie są uzyski na /rok/ 1/2 / miesięczne. A średnie roczne możesz wyliczyć z tego co podałem. Nawet i średnia dzienna za 66 miesięcy pracy PV 5,72kW.

tak trudno Ci napisać konkrety aż dwa wynik dowolne w/g prośby tylko odsyłasz do postu .
o średnią nie pytałem

-voymar-
30-09-2021, 19:14
Jaki wynik chcesz? Co jeszcze ci potrzebne.?
Wykresów nie mam. A max wynik podawałem --ponad 42kWh z PV 5,72kW /dzień

k1krzysztof
30-09-2021, 19:20
z 4.24 kW bym poprosił za 09/21 najlepszy

miecio 301
30-09-2021, 19:32
najbardziej zależy mi na
''jak bardzo lub jak mało falownik tnie wierzchołek '' w szczycie bo tam jest najwięcej różnic
i widać jak falownik pracuje a co za tym idzie który wybór jest optymalny ale bez obrazów to trudne dlatego pytam o uzyski

Podam produkcję z 3 instalacji o mocy 6,12 kW z takimi samymi modułami ale różniącymi się mocą falownikami

falownik 5,5 kW w okolicy Krakowa
2021/1 172.69
2021/2 284.14
2021/3 535.37
2021/4 617.54
2021/5 740.65
2021/6 923.41
2021/7 760.32
2021/8 679.96
2021/9 616.00

falownik 6,6 w okolicy Krakowa
2021/1 174.67
2021/2 309.65
2021/3 569.54
2021/4 664.21
2021/5 807.42
2021/6 993.87
2021/7 803.21
2021/8 727.18
2021/9 645.20

falownik 8,8 w okolicach Rabki
2021/1 102.14
2021/2 224.54
2021/3 463.40
2021/4 539.77
2021/5 654.36
2021/6 853.42
2021/7 656.41
2021/8 623.19
2021/9 592.16
Ale jak wcześnie napisałem takie porównanie nic nie da to spory błąd jeżeli instalacje są w różnych miejscach, dodam że w przypadku falownika 5,5 miało miejsce obcinanie wierzchołka, co do instalacji z okolic Rabki z falownikiem przewymiarowanym to w porównaniu z krakowskimi wypada najgorzej ale w porównaniu z 10 kW i z falownikiem 10 kW też pracującej w Rabce to wypada lepiej o 35 kWh z 1 od początku roku

d7d
30-09-2021, 19:55
z 4.24 kW bym poprosił za 09/21 najlepszy

Tutaj poszukaj
Lista instalacji aktywnych użytkowników
https://pvmonitor.pl/

-voymar-
30-09-2021, 19:55
z 4.24 kW bym poprosił za 09/21 najlepszy

25,60 kWh

d7d
30-09-2021, 19:57
i jeszcze tutaj
https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=12423#/sumapv

k1krzysztof
30-09-2021, 20:20
[QUOTE=miecio 301;8082332]Podam produkcję z 3 instalacji o mocy 6,12 kW z takimi samymi modułami ale różniącymi się mocą falownikami

falownik 5,5 kW w okolicy Krakowa
2021/1 172.69
2021/2 284.14
2021/3 535.37
2021/4 617.54
2021/5 740.65
2021/6 923.41
2021/7 760.32
2021/8 679.96
2021/9 616.00

falownik 6,6 w okolicy Krakowa
2021/1 174.67
2021/2 309.65
2021/3 569.54
2021/4 664.21
2021/5 807.42
2021/6 993.87
2021/7 803.21
2021/8 727.18
2021/9 645.20


QUOTE]
różnica 365 kWh to dużo czy mało

co do linku to znam bo to kolegi mam porównanie z własną drugą ale to nijak bo różne moce i różne falowniki w stosunku do mocy paneli i kierunek inny

jak wkleić fotkę z jakiego servera

Lubuszmen
30-09-2021, 20:20
Ziemia Lubuska - The Dark Side of The Sun
wrzesień 90kWh / 1kWp
od początku roku: 819 kWh / 1kWp

ppred
30-09-2021, 20:36
Wrocław, azymut 240* i 37* nachylenia
wrzesień 96,49 kWh/kWp
I-IX 898,55 kWh/kWp

Wujor
30-09-2021, 20:53
Małopolska, 100 kWh/kWp - druga połowa miesiąca to ze słońcem gorzej niż w grudniu....co za czasy.

magdaseb
01-10-2021, 06:24
Kujawsko pomorskie, WRZESIEŃ
- instalacja na gruncie: 113,0 kWh z 1 kWp (rok 2021- 1050kWh z kWp)
- instalacja na dachu: 114,2 kWh z 1kWp (rok 2021- 998,6kWh z kWp)
Auto konsumpcja we WRZEŚNIU- 24%
Auto konsumpcja w 2021- 27%

cangi80
01-10-2021, 08:47
Wrzesień 91,1 kWh z kWp
w tym roku 863 kWh z kWp.

lopiola
01-10-2021, 09:01
Od 2022r podwyżka 27% opłaty mocowej.
Moja produkcja w kWh/kWp w 2021r
styczeń - 22,5
luty - 56,6
marzec - 86,1
kwiecień - 106,9
maj - 129,1
czerwiec - 150,7
lipiec - 138,2
sierpień -101,7
wrzesień - 101,9

Dorvex
01-10-2021, 19:07
Wrzesień 114 kWh z 1kWp

plusfoto
01-10-2021, 21:44
U mnie wrzesień na poziomie sierpnia. 90 kWh z kWp

kedlaw0
02-10-2021, 19:02
Wrzesień 99,47 kWh z kWp
Szału nie ma, mniej niż wrzesień 2020.

Viniu
02-10-2021, 19:14
Wrzesień - 91kWh/kW
Zachodnia Polska, instalacja 9,99kW na gruncie i średnio 5x dziennie wyłączający się falownik...

domelek
02-10-2021, 23:31
93.46kWh/kWp centrum - też problem z napięciem w sieci

bpiter79
03-10-2021, 07:44
111,1 kWh/kWp. Śląsk

mistalova
03-10-2021, 18:21
Mazury, wrzesień, 100kWh/kWp.

k1krzysztof
04-10-2021, 07:45
mam pytanie odnośnie strony internetowej ENERGY " Mój licznik"

jak czytać wskazania licznika w zakładce licznik
do czego odnoszą się poszczególne wartości a nr na wyświetlaczu licznika
jakoś porównanie słabo mi wychodziło wartości rozbieżne .

miecio 301
04-10-2021, 10:14
Odczytujesz w zależności od taryfy.
Z czym te wskazania porównujesz że słabo wychodzi i są rozbieżne?
Pytaj na przykładzie.

k1krzysztof
04-10-2021, 11:11
wyświetla sie na zielono szaro i brązowo ciąg liczb

zielone rozumiem oddana strefa A+1, A+2

szara pobrana strefa A- 1, A-2

do jakich opisów w liczniku przypisać 181-182-281-282

czyżby kolor brązowy w tle liczb to różnica od ostatniej faktury?

całkowity brak opisów /legendy/ na stronie

niedowiarek
04-10-2021, 11:52
Podkarpacie we wrześniu 109,16 kWh/kWp.

-voymar-
04-10-2021, 11:52
wyświetla sie na zielono szaro i brązowo ciąg liczb

zielone rozumiem oddana strefa A+1, A+2

szara pobrana strefa A- 1, A-2

do jakich opisów w liczniku przypisać 181-182-281-282

czyżby kolor brązowy w tle liczb to różnica od ostatniej faktury?

całkowity brak opisów /legendy/ na stronie

180--pobranie całkowite tar I i II
181-pobranie tar. I
182 pobranie tar. II
280- oddanie do sieci z tar I i II
281- oddanie w I tar
282. - oddanie w II tar.

miecio 301
04-10-2021, 11:57
"zielone rozumiem oddana strefa A+1, A+2" jeżeli to oddana to 281, 282
"szara pobrana strefa A- 1, A-2" jeżeli pobrana to 181, 182

k1krzysztof
04-10-2021, 12:21
180--pobranie całkowite tar I i II
181-pobranie tar. I
182 pobranie tar. II
280- oddanie do sieci z tar I i II
281- oddanie w I tar
282. - oddanie w II tar.


to wiem jak jest na liczniku tylko jak to przenieść na stronę
który odczyt ze strony odpowiada licznikowemu ?

miecio 301
"zielone rozumiem oddana strefa A+1, A+2" jeżeli to oddana to 281, 282
"szara pobrana strefa A- 1, A-2" jeżeli pobrana to 181, 182

właśnie jeżeli
tylko wartości słabo palują
i pozostają pola brązowe z wartościami ?

miecio 301
04-10-2021, 14:15
to wiem jak jest na liczniku tylko jak to przenieść na stronę
który odczyt ze strony odpowiada licznikowemu ?

miecio 301
"zielone rozumiem oddana strefa A+1, A+2" jeżeli to oddana to 281, 282
"szara pobrana strefa A- 1, A-2" jeżeli pobrana to 181, 182

właśnie jeżeli
tylko wartości słabo palują
i pozostają pola brązowe z wartościami ?

Tak jak wcześniej napisałem, to trzeba by na konkretnych danych np. przykład z całego dnia czy też m-ca, podając produkcję z falownika, en. pobraną z wskaźników 1.8.X i oddaną z 2.8.X
Ogólnie symbolem A+ to oznacza się energię pobraną a A- oddaną

cob_ra
04-10-2021, 20:13
Wrzesień

81,86 z kWp.

https://i.imgur.com/oxOa6QT.jpg

imrahil
05-10-2021, 07:25
u mnie wrzesień 114 kWh/kWp, rok temu 113,5. październik zaczął się obiecująco, już wykręciło 1/3 zeszłorocznej produkcji

rufusowaty
06-10-2021, 19:50
Instalacja 5 kWp uruchomiona 1 stycznia w tym roku:
Produkcja według falownika 4553,49 kWh
Oddanie do sieci 3529,8 kWh
Pobór na liczniku 3321,15 kWh co średnio daje 11,90 kWh na dobę nie wiem czy to dużo zwłaszcza że mam w łazience grzejnik na prąd i tak samo bojler.
Co z matematyki daje auto konsumpcję 1023,69 kWh to 22,48 % czyli chyba norma

Produkcja według falownika na wrzesień to 506 kWh
Od początku października 109,87 kWh
Auto konsumpcji w tych miesiącach nie sprawdzałem.

-voymar-
06-10-2021, 20:06
Instalacja 5 kWp uruchomiona 1 stycznia w tym roku:
Produkcja według falownika 4553,49 kWh
Oddanie do sieci 3529,8 kWh
Pobór na liczniku 3321,15 kWh co średnio daje 11,90 kWh na dobę nie wiem czy to dużo zwłaszcza że mam w łazience grzejnik na prąd i tak samo bojler.
Co z matematyki daje auto konsumpcję 1023,69 kWh to 22,48 % czyli chyba norma

Produkcja według falownika na wrzesień to 506 kWh
Od początku października 109,87 kWh
Auto konsumpcji w tych miesiącach nie sprawdzałem.

Źle nie jest. Powiem tylko tyle że ja z 5,72kW konsumpcja w lecie to 33--35% zimy nie biorę pod uwagę bo sięga 90%
Obecnie jest spoooooro mniej bo i PV to 10kW
Co do zużycia dziennego to spoko 11kWh- tak idzie na dom . 7---11kWh w zależności od osób jak i pracujących urządzeń.

miecio 301
06-10-2021, 21:30
Przecież od 1 stycznia zużycie dobowe to nie 11,9 a raczej 15,6. (3321,15+1023,69) / 279

rufusowaty
07-10-2021, 00:01
Zgadza się, dodając to co użyłem na bieżąco to wychodzi prawie 16, ale i tak jak na dom 150 m2 to myślę że nie jest źle, a dodam że mam małe dzieci przy których pralka i suszarka chodzą średnio 2 razy na dobę, bojler także wieczorami chodzi na pełnych obrotach bo jak wszyscy po kolei zaczynają się kąpać to trochę tej wody trzeba zagrzać, niestety ale włączanie go tylko przy pełnym słońcu nie zdało egzaminu bo wieczorem po kąpieli 2 dzieci po kolei i żony ja nie miałem już ciepłej wody.

k1krzysztof
09-10-2021, 18:34
poszukuję do porównania instalacji o parametrach


na południe 0/0 kąt ok 35 st
moc na panelach 4,5 do 4,8 kW
na różnych falownikach
4 kW
4,5 kW
5kW
bez względu na firmę

tylko z "idealnych" / najlepszych/ dni nasłonecznienia dane za dzień
interesuje mnie uzysk max za dzień lub miesiąc np za 09/21

np;
4,8 panel
4,0 falownik
uzysk max /dzień 29,6 kWh
uzysk za 09/21 530Wh

chcę uzyskać wynik jaki daje dobór falownika o różnej mocy

poszperałem trochę
wynik jest taki mniej wiecej jak

d7d napisał ;
"Różnice będą minimalne i nie warte dłuższej analizy."

choć trafiłem na wyjatek ;

Moc paneli: 4860 W

Inwerter: Growatt 5000MTL-S

Instalacja PV nadążna, kierunek S + 10 st.

za 0,9-2021 689kWh
za 10-2021 360 kWh
uzyski za
2021 r. 7444 kWh
2020 r ; 11860 kWh
2019r ; 10712 kWh


gdzie średnia z 6 dobrych instalacji jest
za 10-2021 169kWh
za 09,2021 516kWh


dla mnie rewelacja robi robotę wydajność za....

podsumowując warto było poszperać nie miałem zielonego pojęcia że takie można mieć wyniki

d7d
09-10-2021, 22:31
Robotę robi instalacja nadążna a nie ten czy inny falownik o większej lub mniejszej mocy. :)

k1krzysztof
10-10-2021, 17:37
d7d napisał;

''Robotę robi instalacja nadążna''

tak robi i jaką

znalazłem używkę kompletną za 12000zł
https://allegro.pl/oferta/solar-tracker-9191900119
i taki
https://allegrolokalnie.pl/oferta/solar-tracker-na-16szt-paneli-40-wiecej-energii
jeżeli miałbym miejsce to gra warta tych pieniędzy

-voymar-
10-10-2021, 18:35
poszperałem trochę
wynik jest taki mniej wiecej jak

d7d napisał ;
"Różnice będą minimalne i nie warte dłuższej analizy."

choć trafiłem na wyjatek ;

Moc paneli: 4860 W

Inwerter: Growatt 5000MTL-S

Instalacja PV nadążna, kierunek S + 10 st.

za 0,9-2021 689kWh
za 10-2021 360 kWh
uzyski za
2021 r. 7444 kWh
2020 r ; 11860 kWh
2019r ; 10712 kWh


gdzie średnia z 6 dobrych instalacji jest
za 10-2021 169kWh
za 09,2021 516kWh


dla mnie rewelacja robi robotę wydajność za....

podsumowując warto było poszperać nie miałem zielonego pojęcia że takie można mieć wyniki

Nie jest to realne aby PV o mocy 4,8kW nawet jak jest to PV nadążna w roku zrobiła prawie 12000kWh nawet 7444 kWh to dość dużo jak na 4,8kW

k1krzysztof
10-10-2021, 19:55
voymar
nie wiem co masz na myśli że nie jest możliwe
że ja kłamie ?
że ktoś kłamie ?
tu proszę poszperałem jak kolega podpowiadał
https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10199#/sumapv
sam przecierałem oczy
czas zweryfikować poglądy i sposób patrzenia na "słońce":yes:

no chyba że coś pomyliłem lub nie dopatrzyłem

fotohobby
10-10-2021, 21:14
A zdajesz sobie sprawę, że na pv monitor jest wiele instalacji, których opis nie jest aktualizowany w miarę rozbudowy ?
Myślisz, że co się wydarzylo gdzieś pomiędzy 2018 a 2019 ?

-voymar-
10-10-2021, 21:26
voymar
nie wiem co masz na myśli że nie jest możliwe
że ja kłamie ?
że ktoś kłamie ?
tu proszę poszperałem jak kolega podpowiadał
https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10199#/sumapv
sam przecierałem oczy
czas zweryfikować poglądy i sposób patrzenia na "słońce":yes:

no chyba że coś pomyliłem lub nie dopatrzyłem

Wiesz nie zamierzam cię tu przekonywać. To nierealny wynik Jak ta 4,8 kW da 6000kWh/rok to będzie super. Wszystko ponad tą wartość to bajka.
PS. Ja wcale nie twierdzę że kłamiesz
Za to twierdzę że jesteś naiwny -nie obrażaj się lecz pewnie nie wiesz jakie są możliwości w uzyskach PV. Wiesz jak to wygląda- jak by mi ktoś powiedział Panowie ja swoim starym Maluchem przyśpieszam w 5sek. do setki.
Wynik lepiej niż Celujący dla tej mocy PV ( 4,8kW ) to 5900kWh/rok.I to naprawdę jest max dla niej.

stos
11-10-2021, 07:06
.

k1krzysztof
11-10-2021, 08:47
no chyba że coś pomyliłem lub nie dopatrzyłem takie moje alibi

panowie spokojnie nikt się nie obraża naiwny też taki nie jestem / przynajmniej tak mi się wydaje/
ps."voymar
nie wiem co masz na myśli że nie jest możliwe
że ja kłamie ?
że ktoś kłamie ? "
przepraszam to taka troszkę prowokacja z mojej strony

zakładam że skoro ktoś pisze że jest 10 to tak jest
wiem że fantazja i takie tam inne niedowartościowania u niektórych są i próbują sobie wyrównać pisząc bzdury bo ich sieć osłania:cool: jak te okulary
jedynym rozsądnym rozwiazaniem to trzeba porównać inny trakerowy uzysk o podobnych parametrach

z wykresu odczytałem że moc chwilowa w szczycie dochodzi do 7,7 a pamiętajmy że instalacja to **Moc paneli: 4860 W

Inwerter: Growatt 5000MTL-S ** to jakim cudem falownik puszcza tyle .... skoro katalogow /sprawdziłem/ moc wyjsciowa AC 4600W

przykładem moja 4000 3-s tnie na 4000W ...

drążmy temat dalej bo jest bardzo ciekawy może ma ktoś wykresy lub wiarygodne dane z trakerów

stos
11-10-2021, 09:09
.

JTKirk
11-10-2021, 10:50
u mnie wrzesień 114 kWh/kWp, rok temu 113,5. październik zaczął się obiecująco, już wykręciło 1/3 zeszłorocznej produkcji

U mnie bardzo podobnie...mamy 11-tego, a mam już prawie 3/4 zeszłorocznej produkcji październikowej ;) Może ten rok sumarycznie nie będzie aż tak odstawać...a może skończą się słoneczne dni i będzie niewiele lepiej? ;)

d7d
11-10-2021, 11:30
Komentujesz wynik instalacji z trakerem a podajesz wynik stacjonarnej.

Nie wiadomo czy to jest instalacja z trackerem i jaka część tej instalacji ma tracker.
Jest tylko opis "Instalacja PV nadążna" a czy jest prawdziwy w części czy w całości tego nie wiemy.

d7d
11-10-2021, 11:30
Gdzieś czytałem że tracker daje 50-60% więcej od instalacji stacjonarnej.
Też tak czytałem - zysk produkcji +50-60%.

ppred
11-10-2021, 11:34
Ale w tej instalacji niby 4,8 kWp użytkownik zwiększył liczbę paneli i dodał/zmienił falownik i nie zmienił na stronie. To nie jest instalacja z trackerem - kształt produkcji w dobrych dniach jest parabolą, a przy trackerze powinien mieć "płaski czubek". Jak się pogrzebie w wynikach dziennych to widać, że np. 2021.06.03 maksymalna produkcja to 11,4 kW. W 2017 zrobił instalację 4,8 kWp a później w 2019 r. dołożył panele/falownik do 10 (może 11) kW.

-voymar-
11-10-2021, 13:36
Komentujesz wynik instalacji z trakerem a podajesz wynik stacjonarnej.

Nie masz pojęcia o max możliwościach PV a koparę drzesz.

-voymar-
11-10-2021, 13:41
no chyba że coś pomyliłem lub nie dopatrzyłem takie moje alibi

panowie spokojnie nikt się nie obraża naiwny też taki nie jestem / przynajmniej tak mi się wydaje/
ps."voymar
nie wiem co masz na myśli że nie jest możliwe
że ja kłamie ?
że ktoś kłamie ? "
przepraszam to taka troszkę prowokacja z mojej strony

zakładam że skoro ktoś pisze że jest 10 to tak jest
wiem że fantazja i takie tam inne niedowartościowania u niektórych są i próbują sobie wyrównać pisząc bzdury bo ich sieć osłania:cool: jak te okulary
jedynym rozsądnym rozwiazaniem to trzeba porównać inny trakerowy uzysk o podobnych parametrach

z wykresu odczytałem że moc chwilowa w szczycie dochodzi do 7,7 a pamiętajmy że instalacja to **Moc paneli: 4860 W

Inwerter: Growatt 5000MTL-S ** to jakim cudem falownik puszcza tyle .... skoro katalogow /sprawdziłem/ moc wyjsciowa AC 4600W

przykładem moja 4000 3-s tnie na 4000W ...

drążmy temat dalej bo jest bardzo ciekawy może ma ktoś wykresy lub wiarygodne dane z trakerów

To tak jak pisałem wczoraj. Przyśpieszyć MALUCHEM w 5s. do setki.
Sam sobie odpowiedziałeś --Jak może miec moc 7,7kW jak paneli jest 4,8? Nawet jak by to była PV 8kW to ni chu chu 12000kWh/rok nie da.

-voymar-
11-10-2021, 13:45
U mnie bardzo podobnie...mamy 11-tego, a mam już prawie 3/4 zeszłorocznej produkcji październikowej ;) Może ten rok sumarycznie nie będzie aż tak odstawać...a może skończą się słoneczne dni i będzie niewiele lepiej? ;)

Tu jest wielka niewiadoma. U mnie uzysk co do zeszłego roku jest o 518kWh mniejszy w 21r

-voymar-
11-10-2021, 13:51
Gdzieś czytałem że tracker daje 50-60% więcej od instalacji stacjonarnej.

Wiesz CO aż mi cię żal że takie myślenie masz.
I proszę nie jest to złośliwość z mojej strony, choć za tobą nie przepadam jak i za twoimi wyssanymi wpisami.
Ten wpis jeszcze raz powtarzam nie jest aby ci w jakikolwiek ubliżyć. Po prostu to jest nierealne do osiągnięcia.

-voymar-
11-10-2021, 13:57
Ale w tej instalacji niby 4,8 kWp użytkownik zwiększył liczbę paneli i dodał/zmienił falownik i nie zmienił na stronie. To nie jest instalacja z trackerem - kształt produkcji w dobrych dniach jest parabolą, a przy trackerze powinien mieć "płaski czubek". Jak się pogrzebie w wynikach dziennych to widać, że np. 2021.06.03 maksymalna produkcja to 11,4 kW. W 2017 zrobił instalację 4,8 kWp a później w 2019 r. dołożył panele/falownik do 10 (może 11) kW.

No właśnie --Jeden co zauważył myk. Jak w ogóle można brać pod uwagę uzysk ok. 12000kWh z PV 4,8. Nawet instalacja nadążna do PV skierowanej idealnie na południe bez zacienień to ile może mieć więcej ( kWh/rok ? ) 5--10 % i w to wątpię. Przyjął bym 7%

-voymar-
11-10-2021, 14:07
Październik tego roku to fakt jest lepszy od zeszłego
z 5,72kW w tym mam do 10 paź---279kWh
w zeszły było do 10 paź--164kWh

fotohobby
11-10-2021, 18:43
No właśnie --Jeden co zauważył myk. Jak w ogóle można brać pod uwagę uzysk ok. 12000kWh z PV 4,8. Nawet instalacja nadążna do PV skierowanej idealnie na południe bez zacienień to ile może mieć więcej ( kWh/rok ? ) 5--10 % i w to wątpię. Przyjął bym 7%

:lol: :lol:



System nadążny, czyli inaczej solar tracker to nic innego jak pomysł inżynierów na optymalne ułożenie paneli PV przez cały dzień pracy. Za pomocą siłowników oraz sterownika (korzystającego z GPS), przemieszcza ogniwa od wschodu po zachód, jednocześnie korygując kąt nachylenia. Konstrukcja takiego trackera jest ograniczona i zazwyczaj można na niej zamontować do 12 modułów. Szacuje się, że takie rozwiązanie może zwiększyć roczną produkcję energii nawet o 30%. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami inwestycyjnymi, co wydłuża okres zwrotu instalacji średnio o 25%. Ponadto, trackery wyposażone są w części ruchome, które mogą ulec awarii. W takiej sytuacji, nie można już mówić o bezobsługowej eksploatacji instalacji, jako jednej z największych zalet fotowoltaiki.

https://zmienimyswiat.pl/2020/03/30/co-sprawia-ze-instalacja-fotowoltaiczna-dziala-wydajniej/


Systemy nadążne – rodzaje
Instalacje fotowoltaiczne zwykle sprzężone są z jednym z dwóch rodzajów systemów nadążnych:

tracker jednoosiowy (single axis solar tracker) – jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku instalacja przesuwa się w tylko w jednej osi – pionowej lub poziomej. Uzyski z tego typu rozwiązania są nawet o ok. 20-30% większe niż w dla fotowoltaiki stacjonarnej.

tracker dwuosiowy (dual axis solar tracker) – to opcja, która pozwala na poruszanie paneli fotowoltaicznych w dwóch osiach, poziomej i pionowej, co w znacznym stopniu ułatwia ustawienie ich powierzchni prostopadle do osi padania promieni słonecznych. Większy zakres ruchu sprawia, że w tym przypadku, produkcja energii może się zwiększyć o nawet o 40%, w stosunku do tradycyjnej, statycznej konstrukcji.

https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-na-trackerach/

stos
11-10-2021, 19:26
.

stos
11-10-2021, 19:28
.

-voymar-
11-10-2021, 19:31
:lol: :lol:




https://zmienimyswiat.pl/2020/03/30/co-sprawia-ze-instalacja-fotowoltaiczna-dziala-wydajniej/



https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-na-trackerach/

Haha widzę że marketing podziałał na Mały móżdżek
Wież w słowo pisane co ci inni przedstawiają. Skoro sam nie umiesz kalkulować.
Uśmieszki dalej wstawiaj i łykaj reklamę jak ślepa kura ziarno.

-voymar-
11-10-2021, 19:41
Nie masz pojęcia o dobrym wychowaniu i dlatego koparę drzesz.

Jakoś kopary nie drę. Zwróciłem uwagę na uzyski z PV 4,8kW gdzie były one ok. 12000kWh. To nonsens, szkoda że tylko ja na to zwróciłem uwagę. Śmiem twierdzić że : ( nie ubliżam nikomu ) macie małe pojęcie o uzyskach realnych Jak by ktoś wam podał uzysk 15000kWh/rok z 5kW to też bez echa byście wierzyli.
Jest to nieosiągalne.
Skoro PV jest idealnie na południe bez zacienień to żadne Trakery nie są potrzebne bo i po co?
Najlepiej to UŚMIESZKI wklejać nie mając pojęcia kogo one ośmieszają. Moim zdaniem piszącego.

kulibob
11-10-2021, 19:44
ładny miesiąc 60 kWh (3 dobre dni otej porze roku) brakuje do października z zeszłego roku

-voymar-
11-10-2021, 19:45
Twoje zapewnienia o nieubliżaniu mają się nijak do tego co i jak piszesz.
Pojęcia o trackerach nie masz, a jednak to nie przeszkadza ci w pisaniu głupot na ich temat.

powodzenia życzę z trakerami.
Zadaj sobie tylko pytanie -Skoro to takie wyśmienite to po kiego licha ludziska robią duuuuuuże PV.
Wystarczy zrobić 3kW i 10000kWh jest.
Do południowej PV to zysk rzędu 7% i tyle. Oby tylko było te 7%

d7d
11-10-2021, 19:45
No właśnie --Jeden co zauważył myk. Jak w ogóle można brać pod uwagę uzysk ok. 12000kWh z PV 4,8. Nawet instalacja nadążna do PV skierowanej idealnie na południe bez zacienień to ile może mieć więcej ( kWh/rok ? ) 5--10 % i w to wątpię. Przyjął bym 7%

Instalacja PV 10 kW (kWp) na dachu, lokalizacja Poznań
Teoretyczne roczna produkcja:
1. dach - kąt 35o , kierunek południe 0 = 9.991 kWh
2. dach - kąt 39o , kierunek południe 0 = 10.010 kWh.
3. dach - kąt 39o , kierunek południe 0 = 10.014 kWh.
5. tracker - vertical axis - 13.422 kWh
5. tracker - inclined axis - 13.397 kWh
6. tracker - two axis - 13.726 kWh
Nie +7% ale też nie +50-60% więcej :).
Bliżej do +30-35%.

Domowe trackery są za drogie i nie warto montować.
Jeżeli jest miejsce to lepiej dołożyć więcej modułów.

fotohobby
11-10-2021, 19:55
Haha widzę że marketing podziałał na Mały móżdżek
Wież w słowo pisane co ci inni przedstawiają. Skoro sam nie umiesz kalkulować.
Uśmieszki dalej wstawiaj i łykaj reklamę jak ślepa kura ziarno.

Aha... Marketing... A może to Pan Dinozaur Fotowoltaiki ma (jak przystało na te gady) taki prymitywny móżdżek że nie wie (a co gorsza - nie jest w stanie wyobrazić sobie), jak różni się produkcja modułu zwróconego na wschód do analogicznego modułu zwróconego na południe o godzinie 8-9rano ?
A potem zachodniego do południowego o 16-17 ?
To da 7% różnicy ?

Dziwię się, że mając tak długo instalację PV można pozostać w jej temacie tak nieogarniętym...

I jeszcze jedno:
w jednym z artykułów jest zdanie:

Dla zadanych parametrów, tradycyjna fotowoltaika na gruncie będzie musiała mieć moc ponad 4 kW. Finansowana wyłącznie ze środków własnych (a zatem bez uwzględnienia dofinansowania do fotowoltaiki 2021) zwróciłaby się zatem po ok. 8 latach. W przypadku fotowoltaiki z systemem nadążnym wymagana moc jest mniejsza o ok. 1 kW. Instalacja zwróci się po jednak ok. 10 latach, gdyż całkowity koszt takiego przedsięwzięcia jest o ok. 28% droższy niż standardowa konstrukcja ziemna.

zaś w drugim:

Szacuje się, że takie rozwiązanie może zwiększyć roczną produkcję energii nawet o 30%. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami inwestycyjnymi, co wydłuża okres zwrotu instalacji średnio o 25%. Ponadto, trackery wyposażone są w części ruchome, które mogą ulec awari

Więc gdzie Ty tu widzisz reklamę i marketing ?
Przecież one wręcz zniechęcają do trackerów...
Ty nawet tego nie przeczytałeś, a pyszczysz :lol: :lol:

-voymar-
11-10-2021, 20:01
Instalacja PV 10 kW (kWp) na dachu, lokalizacja Poznań
Teoretyczne roczna produkcja:
1. dach - kąt 35o , kierunek południe 0 = 9.991 kWh
2. dach - kąt 39o , kierunek południe 0 = 10.010 kWh.
3. dach - kąt 39o , kierunek południe 0 = 10.014 kWh.
5. tracker - vertical axis - 13.422 kWh
5. tracker - inclined axis - 13.397 kWh
6. tracker - two axis - 13.726 kWh
Nie +7% ale też nie +50-60% więcej :).
Bliżej do +30-35%.

Domowe trackery są za drogie i nie warto montować.
Jeżeli jest miejsce to lepiej dołożyć więcej modułów.

Moja PV 5,72kW --jej max uzysk to 7015kWh bez żadnych ustrojstw. Czyli z 1kW mam 1226kWh Idąc tym tropem to co podajesz ---PV 9,99kW x 1226kWh =12247,74 BEZ DZIWACTW. Tak twierdzę na podstawie własnej PV.

-voymar-
11-10-2021, 20:07
Aha... Marketing... A może to Pan Dinozaur Fotowoltaiki ma (jak przystało na te gady) taki prymitywny móżdżek że nie wie (a co gorsza - nie jest w stanie wyobrazić sobie), jak różni się produkcja modułu zwróconego na wschód do analogicznego modułu zwróconego na południe o godzinie 8-9rano ?
A potem zachodniego do południowego o 16-17 ?
To da 7% różnicy ?

Dziwię się, że mając tak długo instalację PV można pozostać w jej temacie tak nieogarniętym...

I jeszcze jedno:
w jednym z artykułów jest zdanie:


zaś w drugim:


Więc gdzie Ty tu widzisz reklamę i marketing ?
Ty nawet tego nei przeczytałeś :lol: :lol:

WE WSZYSTKICH MOICH WYPOWIEDZIACH Z WCZORAJ I DZISIEJSZYCH ODNOSIŁEM SIĘ DO PV POŁUDNIOWEJ BEZ
ZACIENIEŃ
Uważam że jak PV to tylko na południe-- inne to paranoja. Oczywiście mają sens wschodnie i zachodnie ale za kasę z PROGRAMÓW GMINNYCH gdzie koszt 1kW = 1300zeta. Uważam za głupotę ładować PV na dachy inne niż południowe i jeszcze płacić za to 4k za 1kW.

d7d
11-10-2021, 20:08
Moja PV 5,72kW --jej max uzysk to 7015kWh bez żadnych ustrojstw. Czyli z 1kW mam 1226kWh Idąc tym tropem to co podajesz ---PV 9,99kW x 1226kWh =12247,74 BEZ DZIWACTW. Tak twierdzę na podstawie własnej PV.
Podałem teoretyczną produkcję w Poznaniu.
W sprzyjających warunkach z 10kWp może być 12.000 kWh.

Jutro dam znać ile wychodzi faktycznie w dobrym roku.

k1krzysztof
11-10-2021, 20:08
Ale w tej instalacji niby 4,8 kWp użytkownik zwiększył liczbę paneli i dodał/zmienił falownik i nie zmienił na stronie. To nie jest instalacja z trackerem - kształt produkcji w dobrych dniach jest parabolą, a przy trackerze powinien mieć "płaski czubek". Jak się pogrzebie w wynikach dziennych to widać, że np. 2021.06.03 maksymalna produkcja to 11,4 kW. W 2017 zrobił instalację 4,8 kWp a później w 2019 r. dołożył panele/falownik do 10 (może 11) kW.

https://pvmonitor.pl//i_user.php?idinst=10199&od=2021-07-07&do=2021-07-07#/pv0

to jest wynik z 4,8kWp ale na moje bez trackera , parabola zwykła wynik poprawny i tyle

rodzynek którego znalazłem okazał sie wpisem wprowadzajacym w błąd za co wszystkich przepraszam
i jak to w życiu nawet w złej wiadomosci znajdzie się trochę dobrego a to dobro to dyskusja i poniższy link

tu ;
https://eurecca.pl/fotowoltaika-w-najdluzszy-i-najkrotszy-dzien-w-roku-na-trackerze-i-na-gruncie/

porównanie wykresów stacjonarny i tracker w tej samej lokalizacji

wnioski niech każdy sam wyciągnie

wydaje mi sie że temat jest zakończony

-voymar-
11-10-2021, 20:12
Aha... Marketing... A może to Pan Dinozaur Fotowoltaiki ma (jak przystało na te gady) taki prymitywny móżdżek że nie wie (a co gorsza - nie jest w stanie wyobrazić sobie), jak różni się produkcja modułu zwróconego na wschód do analogicznego modułu zwróconego na południe o godzinie 8-9rano ?
A potem zachodniego do południowego o 16-17 ?
To da 7% różnicy ?

Dziwię się, że mając tak długo instalację PV można pozostać w jej temacie tak nieogarniętym...

I jeszcze jedno:
w jednym z artykułów jest zdanie:


zaś w drugim:


Więc gdzie Ty tu widzisz reklamę i marketing ?
Przecież one wręcz zniechęcają do trackerów...
Ty nawet tego nie przeczytałeś, a pyszczysz :lol: :lol:

Przeczytaj moje uzyski bez USTROJSTW .Koszt trakera na 1,2kW ( czyli na 1200W ) to ok 6k--10k SAM TO WKLEIŁEŚ ha ha

fotohobby
11-10-2021, 20:13
A z trackeremi miałbyś 30% więcej, jak tu:
https://eurecca.pl/fotowoltaika-w-najdluzszy-i-najkrotszy-dzien-w-roku-na-trackerze-i-na-gruncie/

Jak może to do Ciebie nie docierać ? Mimo iż instalacja na gruncie ma wyższą moc (i większy pik) to daje znacząco mniej energii, niż stacjonarna.

-voymar-
11-10-2021, 20:14
Podałem teoretyczną produkcję w Poznaniu.
W sprzyjających warunkach z 10kWp może być 12.000 kWh.

Jutro dam znać ile wychodzi faktycznie w dobrym roku.

Ja podałem własne uzyski-- nie wyssane z palca. TO SĄ MOJE UZYSKI a nie jak ty piszesz TEORETYCZNE. Bo teoretyczne to NIJAKIE

d7d
11-10-2021, 20:16
Jak by ktoś wam podał uzysk 15000kWh/rok z 5kW to też bez echa byście wierzyli.

Niedowiarek ;)
Taki właśnie uzysk 15.000 kWh rocznej produkcji z instalacji 5 kWp można osiągnąć :D

BTW - trackerów nie opłaca się montować.

-voymar-
11-10-2021, 20:19
A z trackeremi miałbyś 30% więcej, jak tu:
https://eurecca.pl/fotowoltaika-w-najdluzszy-i-najkrotszy-dzien-w-roku-na-trackerze-i-na-gruncie/

Jak może to do Ciebie nie docierać ? Mimo iż instalacja na gruncie ma wyższą moc (i większy pik) to daje znacząco mniej energii, niż stacjonarna.

To wkleiłeś
https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-na-trackerach/ przesuń na sam dół i poczytaj.

fotohobby
11-10-2021, 20:21
No i co tam takiego ciekawego dostrzegłeś ?

Czy gdzieś się potwierdza Twoja teza, że instalacja nadążna to +7% do uzysku ?

-voymar-
11-10-2021, 20:25
Niedowiarek ;)
Taki właśnie uzysk 15.000 kWh rocznej produkcji z instalacji 5 kWp można osiągnąć :D

BTW - trackerów nie opłaca się montować.

Szkoda dyskutować - Powodzenia życzę i uzysków 15000kWh z 5kW.

-voymar-
11-10-2021, 20:28
No i co tam takiego ciekawego dostrzegłeś ?

Czy gdzieś się potwierdza Twoja teza, że instalacja nadążna to +7% do uzysku ?

zakładaj za 10k trakery na 1,2kW i działaj POWODZENIA ZYCZĘ.
Tyle w temacie mam.

-voymar-
11-10-2021, 20:32
No i co tam takiego ciekawego dostrzegłeś ?

Czy gdzieś się potwierdza Twoja teza, że instalacja nadążna to +7% do uzysku ?

Czy głupota na oczy ci zaszła?
Czy widzisz że ta PV 0 mocy 4,38kW jej uzysk nawet 1000kWh/rok z 1kW nie wychodzi? podają 4300kwh ja z 1kW mam 1226kWh co daje 5369,88kWh bez USTROJSTW ? A ta druga 3,3 kW ma 4300kWh I TAM JEST PODANE ( około ) 4300kWh a około to może być i 4250 lecz nie wiecej.

d7d
11-10-2021, 20:35
Szkoda dyskutować - Powodzenia życzę i uzysków 15000kWh z 5kW.

Sorry, żartowałem :D

fotohobby
11-10-2021, 20:36
zakładaj za 10k trakery na 1,2kW i działaj POWODZENIA ZYCZĘ.
Tyle w temacie mam.

No i trzeba było podkulić ogonek, co ?
I po co było pisać o "małym móżdżku" ?

Przez swoją chroniczną nieumiejętność czytania ze zrozumieniem nie zorientowałeś się, że tu NIKT NIE POLECA trackerów.
Dyskusja toczyła się w temacie, ile więcej % uzysku zapewni instalacja nadążna. 30% ? 40%, 50% ?

Aż wpadła samozwańca wyrocznia FM w temacie PV i stwierdziła "przewiduję, ze 7%"
No trochę śmieszne :lol:

-voymar-
11-10-2021, 20:37
Sorry, żartowałem :D

Mam nadzieję.:D

fotohobby
11-10-2021, 20:38
Czy głupota na oczy ci zaszła?
Czy widzisz że ta PV 0 mocy 4,38kW jej uzysk nawet 1000kWh/rok z 1kW nie wychodzi? podają 4300kwh ja z 1kW mam 1226kWh co daje 5369,88kWh bez USTROJSTW ? A ta druga 3,3 kW ma 4300kWh I TAM JEST PODANE ( około ) 4300kWh a około to może być i 4250 lecz nie wiecej.

naprawdę, spróbuj się skupić i przeanalizować - choć 10 minut:
przykład z życia:
https://eurecca.pl/fotowoltaika-w-najdluzszy-i-najkrotszy-dzien-w-roku-na-trackerze-i-na-gruncie/

krótka praca, ale sporo danych:
https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-981fb91f-25d8-4828-bc2c-d5abcdef655d/c/Trzasko_Analiza_PAR_1_2018.pdf

Żeby Cie nie męczyć, zacytuję wnioski:

Z prowadzanych od 32 miesięcy badań instalacji fotowoltaicznej wynika, że możliwe jest zwiększenie o 40% efektywności
konwersji energii świetlnej na energię elektryczną (wartość
netto) przez zastosowanie paneli nadążnych. Barierą są jednak
w dalszym ciągu znaczne koszty zakupu i instalacji dwuosiowego układu nadążnego, a także koszty eksploatacji systemu
sterowania oraz jego niezawodność.

-voymar-
11-10-2021, 20:40
No i trzeba było podkulić ogonek, co ?
I po co było pisać o "małym móżdżku" ?

Przez swoją chroniczną nieumiejętność czytania ze zrozumieniem nie zorientowałeś się, że tu NIKT NIE POLECA trackerów.
Dyskusja toczyła się w temacie, ile więcej % uzysku zapewni instalacja nadążna. 30% ? 40%, 50% ?

Aż wpadła samozwańca wyrocznia FM w temacie PV i stwierdziła "przewiduję, ze 7%"
No trochę śmieszne :lol:

Już się nie tłumacz - bo podtrzymuję co pisałem i zdania nie zmieniam.

fotohobby
11-10-2021, 20:43
Już się nie tłumacz - bo podtrzymuję co pisałem i zdania nie zmieniam.

Oczywiście - nikt Cię nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne.
Klasyka.

A OK, dlaczego mam się przejmować, że robisz z siebie głupca...?
:lol:

-voymar-
11-10-2021, 20:44
Oczywiście - nikt Cię nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne.
Klasyka.

A OK, dlaczego mam się przejmować, że robisz z siebie głupca...?
:lol:

Podałem ci swoje uzyski z PV !!!!!!!!!!!!! resztę dopasuj.

fotohobby
11-10-2021, 20:47
Podałem ci swoje uzyski z PV !!!!!!!!!!!!! resztę dopasuj.

No i pięknie - ale co w nich takiego nadzwyczajnego ?
Mając trackera zwiększyłbyś je o 30-40%, jak każdy kto ma instalację S 35stopni

-voymar-
11-10-2021, 22:05
No i pięknie - ale co w nich takiego nadzwyczajnego ?
Mając trackera zwiększyłbyś je o 30-40%, jak każdy kto ma instalację S 35stopni

Widzę że trzeba cię naprostować na odpowiedni tor bo się wykoleiłeś
1) dyskusja moja zaczęła się od wpisu jednego z kolegów który napisał że: PV o mocy 4,8kW zrobiła ok.12000kWh/rok--- napisałem że to bzdura i tak twierdzę. Ze jej uzysk max to ok.6000kWh I dyskusja tego i wyłącznie tego się tyczyła.
No ale TY musisz zmienić tok myślenia i sedno sprawy o którą chodziło.
I tak zapodałeś inny wątek do tego o którym była mowa.
2) od razu nie patrząc na to co istotne zacząłeś tu przedstawiać jakieś tam wzięte nie wiadomo skąd uzyski. I tak .podlinkowałeś stronkę na której jest:
a) PV o mocy 4,3kW z uzyskiem 4300kWh
b) PV 3,3 kW z uzyskiem 4300kWh na trakerach. którego koszt za 1,2kW kształtuje się na poziomie od 6--do 10 tys. --za 1,2kW !!!
Tą natrętnością zdołałeś zmienić treść wątku o którym pisałem i do którego się odnosiłem .A mianowicie PV moc 4,8 i uzysk 12000kWh To daje 2500kWh/kW Bzdura totalna.
Zajmijmy się twoimi wywodami
PV 3,3kW na trakerach robi 4300kWh co daje 1303kWh/kW + oczywiście koszt trakera za 6---10tys, za 1,2kW ( średnia 8k ) więc za 3,3 do trakerów dopłacimy 3,3/ 1,2 = 2,75 x 8k =22tys.(średnia cena za trakera na 3,3kW )
Moja PV daje 1226kWh /kW na trakerach daje 1303kWh/kW więc:
identyczne co do mocy PV -3,3kW
a) PV na południe bez zacienień ( moja ) -uzysk 1226kWh co daje na rok 4045,8kWh
b) PV 3,3 kWh na trakerach ( PV wzięta z kosmosu ) mało wiarygodna ale niech będzie --uzysk 1303kWh/kW co daje na rok 4299,9kWk
Różnica to 254,1 kWh/kW więc 254,1 x 3,3 = 838,53kWh/rok a 838,53 x 0.4 gr. ( kWh moja średnia ) =335,41zeta A na trakery musiał bym wydać Srednio 22tyś. Co daje 22000 / 335,4zeta =65,59 lat zwrotu za same trakery

MOJA DYSKUSJA TYCZYŁA SIĘ PV 4,8 kW i uzysku 12000kWh
No ale TY wątek mieniłeś na takiego taśmociąga.
Nie potrzebuję trakerów do mojej PV Różnicę w uzyskach wylicz SAM.
moje 1226kWh/kW ( realny wiarygodny wynik )
wynik z sieci co sobie tam ktos wstawił aby było dobrze to 1303kWh/kW.
Procenty jak cisą potrzebne wylicz sam.
POWODZENIA.
PS. Instalację (S ) -może mieć każdy jak zakłada na trakerach.
Ja budując bud. gosp. tak go ustawiłem aby było ( S ) pod PV.
fotohobby---- już widzisz różnicę w ( % ) ILE TO JEST % ? ha ha zdołasz to wyliczyć? masz wszystko.

JTKirk
12-10-2021, 04:54
[COLOR="#FF0000"]
Uważam że jak PV to tylko na południe-- inne to paranoja. Oczywiście mają sens wschodnie i zachodnie ale za kasę z PROGRAMÓW GMINNYCH gdzie koszt 1kW = 1300zeta. Uważam za głupotę ładować PV na dachy inne niż południowe i jeszcze płacić za to 4k za 1kW.

A ja w temacie PROGRAMÓW GMINNYCH.
W nieodległej gminie załatwili bardzo fajne dofinansowanie. Podobno 120 instalacji zrobili. Znajomy ma 8kWp,, w sąsiedztwie ma gospodarstwo rolne z 28kWp itd.....efekt tego programu jest taki, że za niedzielę powinien wyprodukować 25-30kWh , a wyprodukował mniej niż 2kWh. Napięcie 253-255V. Ja od jakiegoś czasu wszystkim powtarzam - zanim zdecydujesz się na inwestycję w PV to zmierz jakie masz napięcia w sieci. Bo czasami efekty "inwestycji" mogą być tak jak u mojego znajomego.

niedowiarek
12-10-2021, 07:06
Niedowiarek ;)


:p

fotohobby
12-10-2021, 07:48
W.
fotohobby---- już widzisz różnicę w ( % ) ILE TO JEST % ? ha ha zdołasz to wyliczyć? masz wszystko.

Nalales tyle wody, ze aż mi nogawki zamokły.
A reasumując:
1. Instalacja na trackerze zrobi w ciągu roku 30-40% więcej, niż instalacja stacjonarna S 35 stopni.
Kilka linków, pomiarów wykresów dostałeś
Ty twierdzisz, że zrobibo 7% wiecej, ale nie potrafisz podeprzeć tego żadnym, linkiem, wykresem, badaniem. Słabe to.
2. Instalacja na trackerach ma dłuższy czas zwrotu i jest bardziej podatna na awarie. Nikt nie twierdzi inaczej. Przeciez nawet ja linkowałem artykuły, które o tym mówią

I tyle. I ani 4000W na trackerze nie zrobi 12MWh, ani nie zrobi +7% od swojej normalnej (ok 5000MWh) rocznej produkcji

-voymar-
12-10-2021, 13:31
Nalales tyle wody, ze aż mi nogawki zamokły.
A reasumując:
1. Instalacja na trackerze zrobi w ciągu roku 30-40% więcej, niż instalacja stacjonarna S 35 stopni.
Kilka linków, pomiarów wykresów dostałeś
Ty twierdzisz, że zrobibo 7% wiecej, ale nie potrafisz podeprzeć tego żadnym, linkiem, wykresem, badaniem. Słabe to.
2. Instalacja na trackerach ma dłuższy czas zwrotu i jest bardziej podatna na awarie. Nikt nie twierdzi inaczej. Przeciez nawet ja linkowałem artykuły, które o tym mówią

I tyle. I ani 4000W na trackerze nie zrobi 12MWh, ani nie zrobi +7% od swojej normalnej (ok 5000MWh) rocznej produkcji

EDYTOWANO OKREŚLENIE OBRAŹLIWE
Miałeś wszystko podane moje uzyski które bardzo dawno podawałem i są one PRAWDZIWE nawet od hohooooooo są w stopce.
Jak można mieć tak płytką wiedzę i się wypowiadać 30--40 % od południowej :D może od zachodniej to tak
Podlinkowałeś trakera- gdzie ci mówiłem że to Marketing---bo niżej firma podaje nr. tel dla chętnych
Po za tym tam uzysk z 3,3kW to -ok. 4300kWh co daje 1303kWh/kW
Ja mam 1226kWh/kW TO ILE TO JEST % ??????????????????
Powtarzam dyskusja toczyła się PV 4,8kW i wytworzonej EE na poziomie 12MWh -gdzie nie oponowałeś . Dlaczego????????????????
Bo nie masz pojęcia ile może PV wyprodukować
PYTAM _ jaką mam różnicę w ( % ) odnosząc się do tego co ty podałeś.? podparłes sie danymi z neta mało wiarygodnych
Teraz próbujesz odwrócić kota ogonem
Chłop z jajami --ma odwagę przyznać się do błędów a nie na forum gdzie wszystko widać jak się od 2 dni plątasz i głupoty wypisujesz.
Oblicz te procenty Umiesz????????????

-voymar-
12-10-2021, 13:45
A ja w temacie PROGRAMÓW GMINNYCH.
W nieodległej gminie załatwili bardzo fajne dofinansowanie. Podobno 120 instalacji zrobili. Znajomy ma 8kWp,, w sąsiedztwie ma gospodarstwo rolne z 28kWp itd.....efekt tego programu jest taki, że za niedzielę powinien wyprodukować 25-30kWh , a wyprodukował mniej niż 2kWh. Napięcie 253-255V. Ja od jakiegoś czasu wszystkim powtarzam - zanim zdecydujesz się na inwestycję w PV to zmierz jakie masz napięcia w sieci. Bo czasami efekty "inwestycji" mogą być tak jak u mojego znajomego.

Tak masz rację -na niektórych sieciach stanowi to problem i tak się zdarza dość często.
Mimo wszystko lepiej jak już się ktoś decyduje i chce PV zrobić to jak jest możliwość to Program gdzie koszt 1kW wychodzi ok. 1300zeta niż robić samemu za 4000 zeta.
Druga sprawa jest taka że te gminne są robione na lichych materiałach i efekt też jest niski.
Podsumowując - Najważniejsze to : LOGICZNE ROZUMOWANIE i przeanalizowanie wszystkich za i przeciw zanim podejmie się decyzję co do inwestycji.

-voymar-
12-10-2021, 14:03
Podałem teoretyczną produkcję w Poznaniu.
W sprzyjających warunkach z 10kWp może być 12.000 kWh.

Jutro dam znać ile wychodzi faktycznie w dobrym roku.

Tak właśnie mam zamiar tyle uzyskać ze swojej. Lecz ten rok jest specyficzny ---najgorszy od 6 lat choć październik mile zaskakuje w porównaniu do października 20r.
Mając na uwadze własne wyniki jest to osiągalne bo max uzysk z 1kW mam 1226kWh co daje 12210kWh z 9,96kW Czas pokaże 10MWh już przekroczyłem ale do 12 MWh to jeszcze ho ho . działamy bo słońce napitala od 1 października.
PS. Jak by tak żarło w październiku jeszcze choć 12dni to 1000kWh przekroczę i miesiącu. Mało prawdopodobne ale zobaczymy. Jestem nastawiony optymistycznie. ponad 500 już jest.

niedowiarek
12-10-2021, 15:31
Nie masz pojęcia o max możliwościach PV a koparę drzesz.


Wiesz CO aż mi cię żal że takie myślenie masz.
I proszę nie jest to złośliwość z mojej strony, choć za tobą nie przepadam jak i za twoimi wyssanymi wpisami.
Ten wpis jeszcze raz powtarzam nie jest aby ci w jakikolwiek ubliżyć. Po prostu to jest nierealne do osiągnięcia.


Haha widzę że marketing podziałał na Mały móżdżek
Wież w słowo pisane co ci inni przedstawiają. Skoro sam nie umiesz kalkulować.
Uśmieszki dalej wstawiaj i łykaj reklamę jak ślepa kura ziarno.


Jakoś kopary nie drę.


Czy głupota na oczy ci zaszła?



Już się nie tłumacz - bo podtrzymuję co pisałem i zdania nie zmieniam.


Tak jak pisałem --EDYTOWANO

Chłop z jajami --ma odwagę przyznać się do błędów a nie na forum gdzie wszystko widać jak się od 2 dni plątasz i głupoty wypisujesz.
Oblicz te procenty Umiesz????????????

@voymar nie spinaj się tak, bo Ci żyłka pęknie.

Tutaj (https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-981fb91f-25d8-4828-bc2c-d5abcdef655d/c/Trzasko_Analiza_PAR_1_2018.pdf) też jakiś następny niedouczony podaje 40-to procentowe zyski instalacji na trakerze w stosunku do ustawionej na południe pod kątem 38°.
Na pewno nie porównywał Twojej instalacji do tej, o której pisał @fotohobby

d7d
12-10-2021, 18:10
Zachodnie okolice Poznania - instalacja ok. -25 stopni na południowy wschód w 2020 roku wyprodukowała 1.110 kWh / kWp

d7d
12-10-2021, 18:11
:p

:yes: :D

fotohobby
12-10-2021, 18:21
Chłop z jajami --ma odwagę przyznać się do błędów a nie na forum gdzie wszystko widać jak się od 2 dni plątasz i głupoty wypisujesz.
Oblicz te procenty Umiesz????????????

Już nie dziwię się z tych PW, które radzą mi dać sobie z tobą spokój, bo masz łeb, jak rycerz :)
Ale nie - pobawię się tobą, bo z socjologicznego punktu widzenia jesteś ciekawym przypadkiem - żeby tak wypierać fakty.
A fakty są takie że wszystkie badania, porónania dają oko 40% przewagi instalacji z trackerem
Nie 7%
Ale możesz znaleźć i zacytować takie badania. Może wreszcie zacznie się rozmowa na argumenty.

Jeśli piszesz, że nie oponowałem na pomysł, że instalacja 4000W może wyprodukować 12MWh to tylko potwierdzasz moją obserwację, że słabo czytasz i kojarzysz fakty.
Może przeczytaj powoli i w skupieniu post #4335
Jeśłi go nie zrozumiesz, to wróć, a ja wyłuszczę.

Acha - Terry Pratchett powiedział kiedyś: "Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości"
Czy on cię znał ?
:lol:

fotohobby
12-10-2021, 18:30
Jeżeli są porównania to do średniej na Polskę czyli 900--1000kwh/kW/rok
PS. wlaśnie że porównywał moją ---pisał :::: MIAŁ BYŚ o 30---40 % więcej.


Tak, bo każda insytalacja zwrócona na S po podpięciu do trackera zyskuje 30-40%
Twoja nie jest żadnym wyjątkiem, nie jest "inna"

Jeśli instalacja mająca uzysku 1000kwh/1kW podnosi go 1300, to ta, która ma 1250 kWh/kW podnosi go do 1650
Chyba, że masz JAKIEKOLWIEK badanie, analizę, która twierdzi, że to niemożliwe to zalinkuj, aby uwiarygodnić swoją tezę

W przeciwnym razie pozostaje mi tylko współczyć...

niedowiarek
12-10-2021, 19:26
@voymar nie spinaj się tak, bo Ci żyłka pęknie.

Tutaj (https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-981fb91f-25d8-4828-bc2c-d5abcdef655d/c/Trzasko_Analiza_PAR_1_2018.pdf) też jakiś następny niedouczony podaje 40-to procentowe zyski instalacji na trakerze w stosunku do ustawionej na południe pod kątem 38°.
Na pewno nie porównywał Twojej instalacji do tej, o której pisał @fotohobby





Jeżeli są porównania to do średniej na Polskę czyli 900--1000kwh/kW/rok
PS. wlaśnie że porównywał moją ---pisał :::: MIAŁ BYŚ o 30---40 % więcej.
A w rzeczywistości bym miał poniżej 7% i zwrot trakerów po 65 latach. kolejna sprawa to zima która nic istotnego nie wnosi.
Mały Móżdżek sam podlinkował PV z uzyskami i podpierał się danymi tam zawartymi. Nie przyszło mu do Główki że mogą i zarazem są uzyski o niebo lepsze niż tam są podane.
1303kWh/kW
Moje 1226kWh/kW więc ile to jest ( % ) mniej od Trakera ? Ty też policzyc nie umiesz?

Ty tak na poważnie? Chłopie ogarnij się. Przeczytaj jeszcze raz i spróbuj pomyśleć. Naprawdę nie dostrzegłeś sensu mojej wypowiedzi? Przecież dostałeś link do opracowania pracownika Politechniki Białostockiej z tytułem doktora. Czy to nie daje do myślenia? Dałem Ci szansę na wyłuskanie sarkazmu, a Ty nic? Powiem wprost: porównywać można instalacje w tej samej lokalizacji, w tym samym czasie, o tych samych parametrach paneli. I wówczas wyniki są wiarygodne. Ty porównujesz swoją instalację do... no właśnie, do czego? Czyżby autor artykułu też nie umiał liczyć?
P.S. Jeżeli masz zamiar wylać teraz wiadro pomyj, to sobie daruj. Cenię Twoje merytoryczne wypowiedzi (te, które takimi są), ale jak piszesz pod wpływem emocji to się pogrążasz.

-voymar-
12-10-2021, 20:38
Tak, bo każda insytalacja zwrócona na S po podpięciu do trackera zyskuje 30-40%
Twoja nie jest żadnym wyjątkiem, nie jest "inna"

Jeśli instalacja mająca uzysku 1000kwh/1kW podnosi go 1300, to ta, która ma 1250 kWh/kW podnosi go do 1650
Chyba, że masz JAKIEKOLWIEK badanie, analizę, która twierdzi, że to niemożliwe to zalinkuj, aby uwiarygodnić swoją tezę

W przeciwnym razie pozostaje mi tylko współczyć...

A ta która ma 1650 podnosi do ponad 2000 a ta ktora ma 2000 podnosi do 2400 i tak w nieskończość BRAWO
Ile wczoraj podlinkowałeś uzysk PV 3,3 kW na trakerze no ile 4300kWh tak? i tym się podkręcasz. czym pytam?
te 4300kWh z 3,3kW daje 1303kWh/rok z 1 kW
Ja mam 1226kWh z 1kW bo mam idealnie ustawioną PV na południe pod odpowiednim kątem i bez jakichkolwiek zacienień aż do zachodu słońca. A traker gdzie ma największe uzyski? Na wschodzie czy na południu? ile taki traker zdoła zyskać jak się po południu np. o godz13.00 przesunie o 5* na zachód od mojej? czy tam 10* to są znikome uzyski.
Jeszcze raz SAM podałeś wczoraj PV 3,3 na trakerze z uzyskiem 4300 to jest od średniej krajowej o 1000kWh więcej- FAKT lecz nie od mojej bo mój uzysk to nie 1000kwh z 1 kW lecz 1226kWh więc jaka jest różnica do trakera???????????

-voymar-
12-10-2021, 20:41
Ty tak na poważnie? Chłopie ogarnij się. Przeczytaj jeszcze raz i spróbuj pomyśleć. Naprawdę nie dostrzegłeś sensu mojej wypowiedzi? Przecież dostałeś link do opracowania pracownika Politechniki Białostockiej z tytułem doktora. Czy to nie daje do myślenia? Dałem Ci szansę na wyłuskanie sarkazmu, a Ty nic? Powiem wprost: porównywać można instalacje w tej samej lokalizacji, w tym samym czasie, o tych samych parametrach paneli. I wówczas wyniki są wiarygodne. Ty porównujesz swoją instalację do... no właśnie, do czego? Czyżby autor artykułu też nie umiał liczyć?
P.S. Jeżeli masz zamiar wylać teraz wiadro pomyj, to sobie daruj. Cenię Twoje merytoryczne wypowiedzi (te, które takimi są), ale jak piszesz pod wpływem emocji to się pogrążasz.

Bez komentarz bo drugiego prostował nie będę. Masz własny rozum to dbaj o niego i go pielęgnuj aby dobrze ci służył i wyciągał poprawne wnioski.

niedowiarek
12-10-2021, 21:26
Ja mam 1226kWh z 1kW bo mam idealnie ustawioną PV na południe pod odpowiednim kątem i bez jakichkolwiek zacienień aż do zachodu słońca.
Ja po 11 m-cach od zainstalowania PV (28.11.2020) mam 1140 kWh/kWp, gdzie ok. 2-3 godzin po wschodzie słońca mam cień od drzew. I to na dodatek w najgorszym według Ciebie roku.


Ile wczoraj podlinkowałeś uzysk PV 3,3 kW na trakerze no ile 4300kWh tak? i tym się podkręcasz. czym pytam?
te 4300kWh z 3,3kW daje 1303kWh/rok z 1 kW


1303kWh z 1 kW to ja sobie pyknę bez wysiłku w tym roku. I wcale to nie oznacza, że z trackerem byłoby nie więcej niż 7% nadwyżki :P. Zatem cytując "czym się podkręcasz. czym pytam?"


A ile taki traker zdoła zyskać jak się po południu np. o godz13.00 przesunie o 5* na zachód od mojej? czy tam 10* to są znikome uzyski.
Jeszcze raz SAM podałeś wczoraj PV 3,3 na trakerze z uzyskiem 4300 to jest od średniej krajowej o 1000kWh więcej- FAKT lecz nie od mojej bo mój uzysk to nie 1000kwh z 1 kW lecz 1226kWh więc jaka jest różnica do trakera???????????

Te "znikome uzyski" wynoszą wg badań podawanych przez niezależne źródła ok 30-40%. Wg Ciebie 7%. Jakoś bardziej ufam pierwszej wersji. Inną kwestią jest opłacalność inwestycji w instalację trackera. I tutaj większość się zgadza, że gra nie warta świeczki.

niedowiarek
12-10-2021, 21:32
Bez komentarz bo drugiego prostował nie będę.

Czy ktoś wie co autor miał na myśli, czy tylko ja jestem taki niekumaty?

-voymar-
12-10-2021, 23:08
Ja po 11 m-cach od zainstalowania PV (28.11.2020) mam 1140 kWh/kWp, gdzie ok. 2-3 godzin po wschodzie słońca mam cień od drzew. I to na dodatek w najgorszym według Ciebie roku.



1303kWh z 1 kW to ja sobie pyknę bez wysiłku w tym roku. I wcale to nie oznacza, że z trackerem byłoby nie więcej niż 7% nadwyżki :P. Zatem cytując "czym się podkręcasz. czym pytam?"



Te "znikome uzyski" wynoszą wg badań podawanych przez niezależne źródła ok 30-40%. Wg Ciebie 7%. Jakoś bardziej ufam pierwszej wersji. Inną kwestią jest opłacalność inwestycji w instalację trackera. I tutaj większość się zgadza, że gra nie warta świeczki.

Strzeże życzę powodzenia i uzysku 1303kWh/kW A czas pokarze co i jak będzie.
Jak popracujesz z tą PV parę lat do zapewne inaczej będziesz patrzył i wnioski stawiał inne. Na dziś to jeszcze jesteś podkręcony nową zabawką
Mam nadzieję że 28.11 21r podasz prawdziwe dane.
Życzę powodzenia.

PS. pytanie tylko nasuwa sie !!!! wiesz jakie?
Napisałeś .Cyt ]Ja po 11 m-cach od zainstalowania PV (28.11.2020) mam 1140 Jak logicznie myślisz to uzyski podawane są za rok a rok to dopiero zaczął się 10-ty mies. . No fakt liczysz rok do listopada a dane podajemy za bieżący. ( Przynajmniej ja tak podaję) Dlaczego? Bo z moich przygód z PV Grudzień 20r był jednym z lepszych jak nie najlepszy u mnie od 6 lat. A ty wliczasz go do roku bieżącego.
To tak na marginesie.Dla sprostowania,
PS. skoro Jeden jegomość wczoraj podał uzysk z PV 3,3kW Traker 4300 to da 1303kWh/kW
Ja odniosłem się do swojej 1226kWh/kW
Na tym przykładzie różnica w uzysku wynosi dokładnie 5,91%

-voymar-
12-10-2021, 23:36
Czy ktoś wie co autor miał na myśli, czy tylko ja jestem taki niekumaty?

No jest was DWÓCH

magdaseb
13-10-2021, 06:30
Strzeże życzę powodzenia i uzysku 1303kWh/kW A czas pokarze co i jak będzie.
Jak popracujesz z tą PV parę lat do zapewne inaczej będziesz patrzył i wnioski stawiał inne. Na dziś to jeszcze jesteś podkręcony nową zabawką
Mam nadzieję że 28.11 21r podasz prawdziwe dane.
Życzę powodzenia.

PS. pytanie tylko nasuwa sie !!!! wiesz jakie?
Napisałeś .Cyt ]Ja po 11 m-cach od zainstalowania PV (28.11.2020) mam 1140 Jak logicznie myślisz to uzyski podawane są za rok a rok to dopiero zaczął się 10-ty mies. . No fakt liczysz rok do listopada a dane podajemy za bieżący. ( Przynajmniej ja tak podaję) Dlaczego? Bo z moich przygód z PV Grudzień 20r był jednym z lepszych jak nie najlepszy u mnie od 6 lat. A ty wliczasz go do roku bieżącego.
To tak na marginesie.Dla sprostowania,
PS. skoro Jeden jegomość wczoraj podał uzysk z PV 3,3kW Traker 4300 to da 1303kWh/kW
Ja odniosłem się do swojej 1226kWh/kW
Na tym przykładzie różnica w uzysku wynosi dokładnie 5,91%

Jaki ty jesteś oporny.
Podajesz swój uzysk 1226kWh. BRAWO.
Wszyscy na forum piszą Ci, że gdybyś miał system nadążny (weź pod uwagę, że taki system pracuje dwuosiowo, a nie tylko wschód-zachód), to miałbyś uzysk ok 1700kWh (30-40 % więcej).
Więc albo jesteś taka "tępa dzida", albo celowo bijesz pianę...

fotohobby
13-10-2021, 07:34
Jeszcze raz SAM podałeś wczoraj PV 3,3 na trakerze z uzyskiem 4300 to jest od średniej krajowej o 1000kWh więcej- FAKT lecz nie od mojej bo mój uzysk to nie 1000kwh z 1 kW lecz 1226kWh więc jaka jest różnica do trakera???????????

To był przykład dla uśrednionej wartości uzysku dla Polski :)
Ten przykład odnosi się tak samo do każdej instslacji - czy ma uzysk 1000, czy 1250kWh z kW
Później linkowałem RZECZYWISTE wykresy uzysku dla instalacji z trackerem i dla południowej bez trackera.
Jakoś wolisz się do tego nie odnosić, co?
Może jeszcze raz zapytam, już ostatecznie.
Czy możesz podać jakiś link do opracowania, badania, porównania dwóch rzeczonych instalacji, gdzie różnica między nimi wyniosła 7% ?
Bo inaczej, wszystko o czym piszesz to "mnie się wydaje"
I coraz więcej osób to widzi...

Znasz powiedzenie o koniu i siodle ?
;)

niedowiarek
13-10-2021, 07:40
Strzeże

Kto? Kogo? I przed kim lub czym strzeże?


Mam nadzieję że 28.11 21r podasz prawdziwe dane.



A na jakiejż to podstawie śmiesz sugerować mi kłamstwo?



PS. pytanie tylko nasuwa sie !!!! wiesz jakie?
Napisałeś .Cyt ]Ja po 11 m-cach od zainstalowania PV (28.11.2020) mam 1140 Jak logicznie myślisz to uzyski podawane są za rok a rok to dopiero zaczął się 10-ty mies. . No fakt liczysz rok do listopada a dane podajemy za bieżący. ( Przynajmniej ja tak podaję) Dlaczego? Bo z moich przygód z PV Grudzień 20r był jednym z lepszych jak nie najlepszy u mnie od 6 lat. A ty wliczasz go do roku bieżącego.
To tak na marginesie.Dla sprostowania,


Napisałem prawdę! Podałem całkowitą produkcję swojej instalacji z 1 kWp i niczego nie liczę ani nie obliczam. I nie ma tu niczego do prostowania. Twoje manipulowanie i dorabianie sobie teorii o rzekomym porównywaniu i przenoszeniu miesięcy z roku do roku jest czystym nadużyciem. Co to znaczy, że "dane podajemy za bieżący"? Podałem produkcję i datę. Koniec. I nie próbuj mi dyktować jak mam prezentować wyniki odczytów. Będę miał kaprys podać za inny okres, to zrobię to. A Tobie od tego wara! A o moje logiczne myślenie się nie kłopocz.

fotohobby
13-10-2021, 07:47
Taaa, bo grudzień test takim miesiącem, że wzięcie tego z lepszym uzyskiem niesamowicie podbija wynik roczny :lol:
Swoja drogą grudzień 3020 był u mnie gorszy o 17% od grudnia 2019

Przy czym była to różnica 35kWh do ponad 4200kWh
Mniej, niż procent ;)

niedowiarek
13-10-2021, 10:15
No jest was DWÓCH


Jaki ty jesteś oporny.
Podajesz swój uzysk 1226kWh. BRAWO.
Wszyscy na forum piszą Ci, że gdybyś miał system nadążny (weź pod uwagę, że taki system pracuje dwuosiowo, a nie tylko wschód-zachód), to miałbyś uzysk ok 1700kWh (30-40 % więcej).
Więc albo jesteś taka "tępa dzida", albo celowo bijesz pianę...

Najwyraźniej jest nas więcej niż DWÓCH. :yes:

magdaseb
13-10-2021, 10:50
:yes:

-voymar-
13-10-2021, 18:25
Jaki ty jesteś oporny.
Podajesz swój uzysk 1226kWh. BRAWO.
Wszyscy na forum piszą Ci, że gdybyś miał system nadążny (weź pod uwagę, że taki system pracuje dwuosiowo, a nie tylko wschód-zachód), to miałbyś uzysk ok 1700kWh (30-40 % więcej).
Więc albo jesteś taka "tępa dzida", albo celowo bijesz pianę...

Na jakim kierunku Swiata PV ma największe uzyski?
Jaki kąt traker obiera aby wyciągnąć najwięcej z PV ?
Jak traker jest zwrócony na wschód a słońce wiadomo na wschodzie nie jest w zenicie to jakie mogą byc uzyski?
W lecie PV napitala mi od 4.20 rano więc ile ja tracę że panel nie jest optymalnie do slońca?
Skąd niby ma się wziąć to 1700kWh? skoro mam PV na południe i traker też na południu ma największe uzyski. przecież pracują na tym samym azymucie.
Uzyski z trakera są podawane do średniej krajowej z uzysków a one oscylują na 1MWh/kW

fotohobby
13-10-2021, 18:41
Jak traker jest zwrócony na wschód a słońce wiadomo na wschodzie nie jest w zenicie to jakie mogą byc uzyski?
W lecie PV napitala mi od 4.20 rano więc ile ja tracę że panel nie jest optymalnie do slońca?
Skąd niby ma się wziąć to 1700kWh? skoro mam PV na południe i traker też na południu ma największe uzyski. przecież pracują na tym samym azymucie.
Uzyski z trakera są podawane do średniej krajowej z uzysków a one oscylują na 1MWh/kW

Proste pytanie kończące ten temat:
Czy potrafisz znaleźć choć jedno źródło, które mówi, że 30-40 zyski z trackera NIE DOTYCZĄ instalacji południowych, dla których uzysk jest 7%
Bo "mi się wydaje" to troche słabo.

PS. Masz zalinkowwny wykres porównujacy instalację z trackerem i południowa w najdłuższy dzień roku.
https://eurecca.pl/fotowoltaika-w-najdluzszy-i-najkrotszy-dzien-w-roku-na-trackerze-i-na-gruncie/
Zastanów się, dlaczego uzysk tej pierwszej jest tego dnia o 24% większy, skoro "PV napitala od 4.20"
I może jeszcze przemyśl, skąd bierze się różnica w uzysku np o godzinie 8.00
Albo 17.00

-voymar-
13-10-2021, 18:52
To był przykład dla uśrednionej wartości uzysku dla Polski :)
Ten przykład odnosi się tak samo do każdej instslacji - czy ma uzysk 1000, czy 1250kWh z kW
Później linkowałem RZECZYWISTE wykresy uzysku dla instalacji z trackerem i dla południowej bez trackera.
Jakoś wolisz się do tego nie odnosić, co?
Może jeszcze raz zapytam, już ostatecznie.
Czy możesz podać jakiś link do opracowania, badania, porównania dwóch rzeczonych instalacji, gdzie różnica między nimi wyniosła 7% ?
Bo inaczej, wszystko o czym piszesz to "mnie się wydaje"
I coraz więcej osób to widzi...

Znasz powiedzenie o koniu i siodle ?
;)

Podlinkowałeś stronkę i wtedy szczyciłeś się osiągnięciami że:
PV o mocy 4,3kW --zrobi 4300kWh/rok = 1000kWh/kW
PV Traker o mocy 3,3kW zrobi 4300kWh/rok =1303kWh/kW --idąc tym tropem myślenia ( i tu słusznym ) przyjąłeś uzysk na trakerze o 30% wiekszy - Słuszna RACJA
Podałeś przykład to do niego się odniosłem
Mój uzysk to 1226kWh/kW
Co do podanego przez ciebie przykładu wygląda następująco; że mój uzysk jest o 77kWh/kW mniejszy co stanowi 5,91% Tyle w tym temacie.
A że ty szukasz dziury dalej to szukaj. Ja odpisałem na podany przykład. Co tu jest źle?

fotohobby
13-10-2021, 18:59
Tam była teoria.
Tu:
https://eurecca.pl/fotowoltaika-w-najdluzszy-i-najkrotszy-dzien-w-roku-na-trackerze-i-na-gruncie/
Jest praktyka.
Jak widać teoria zgadza się z praktyką.

A teraz czekamy na badanie, opracowanie pokazujące, ze instalacja południowa, o uzysku 1250kWh/1kW zyska tylko 7% pracując na trackerze.
Opracowanie naukowe, a nie "wydaje mi sie" jakiegoś użytkownika paneli

-voymar-
13-10-2021, 19:34
Kto? Kogo? I przed kim lub czym strzeże?



A na jakiejż to podstawie śmiesz sugerować mi kłamstwo?



Napisałem prawdę! Podałem całkowitą produkcję swojej instalacji z 1 kWp i niczego nie liczę ani nie obliczam. I nie ma tu niczego do prostowania. Twoje manipulowanie i dorabianie sobie teorii o rzekomym porównywaniu i przenoszeniu miesięcy z roku do roku jest czystym nadużyciem. Co to znaczy, że "dane podajemy za bieżący"? Podałem produkcję i datę. Koniec. I nie próbuj mi dyktować jak mam prezentować wyniki odczytów. Będę miał kaprys podać za inny okres, to zrobię to. A Tobie od tego wara! A o moje logiczne myślenie się nie kłopocz.

Wściekłość i zła interpretacja wywołuje właśnie taki wpis jaki czytamy powyżej
-Napisałem Strzeże Zyczę Powodzenia--- skoro nie umiesz tego odczytać to przetłumaczę --( z całego serca życzę uzysku 1303kWh/kW ) Czy ty jak jest burzliwa dyskusja wszędzie widzisz złość?
Nikomu kłamstwa nie zarzucam
Co do przenoszenia miesięcy---- A rób se chłopie jak chcesz lata mi to. Faktem jest to co podałeś uruchomienie 28.11 20 to aby odczytać rodukcję za rok trzeba liczyć do 28 listopada. ZGODA lecz nie o to mi chodziło na dalsze lata.
Skoro za rok za 2 lata czy tam za 5 lat a prościej już w 2022r tobie lepiej będzie podawac tak jak podajesz to se podaj.
bardziej jednak dla mnie kolejne lata jest liczyć od 01.01.22 do 31.12.22r
Jak tobie wygodniej jest od 28.11.21r do 28.11.22r --TO SE TAK LICZ i już. Po temacie.
Odnosnie logicznego rozumowania. -- nie mi oceniać BA nawet mnie to nie interesuje jak się tam wyedukowałeś i na ile szkoła zdołała ci wiedzy wpompować.
Logiczne rozumowanie --tyczyło się zupełnie innej kwestii
Podaleś że zrobisz spokojnie 1303kWh/kW -dobrze napisałem ŻYCZĘ POWODZENIA ( muszę inaczej ) Z całego serca życzę . teraz do sedna słowa logiczne rozumowanie --okres szczytu produkcji zPV jest już za nami bo juz połowa października skoro wziołeś to pod uwagę i wyliczyłeś że dasz radę to uzyskać to ja SZA PO BA
Czysto z analiz 6 lat -twierdzę że skoro masz 1140kwh na dziś to do 28.11 zamkniesz rok ok. 1209---1236 . Nie twierdzę że tak będzie lecz z dużym prawdopodobieństwem tak się zakończy. Dasz radę więcej -To szacun.

-voymar-
13-10-2021, 20:40
Taaa, bo grudzień test takim miesiącem, że wzięcie tego z lepszym uzyskiem niesamowicie podbija wynik roczny :lol:
Swoja drogą grudzień 3020 był u mnie gorszy o 17% od grudnia 2019

Przy czym była to różnica 35kWh do ponad 4200kWh
Mniej, niż procent ;)

Ja nie wiem co będzie za 1000 lat a ty już uzyski z 3020r masz. OK niech bedzie.
Odnośnie grudnia to tak jak pisałem wyżej. Osobiście mi lepiej podawać uzyski 01.01 2021 --31.12 2021r niż tak jak ruszyła moja PV 25.03 16r 25.03 17r itd.
Nie neguję innych odczytów i tyle. Pierwszy rok rozumie że tak trzeba by wiedzieć lecz kolejne zgodnie z kalendarzem. Nawet inwentery licza rok jako rok Styczeń --Grudzień.
PS. 4200kWh z 4,27kW -to 1000 z 1kW bo ponad 4200 tak napisałes to może być 4210 lub 4250 bo już 4300 NIE.Słabo i dlatego tak pyszczysz.

fotohobby
13-10-2021, 20:44
Wściekłość i zła interpretacja wywołuje właśnie taki wpis jaki czytamy powyżej
-Napisałem Strzeże Zyczę Powodzenia--- skoro nie umiesz tego odczytać to przetłumaczę --( z całego serca życzę uzysku 1303kWh/kW ) Czy ty jak jest burzliwa dyskusja wszędzie widzisz złość?
.

To mogłeś napisać po prostu "szczerze" :)



PS. 4200kWh z 4,27kW -to 1000 z 1kW bo ponad 4200 tak napisałes to może być 4210 lub 4250 bo już 4300 NIE.Słabo i dlatego tak pyszczysz.

Mam instalację E (część S, ale tam pojawia się cień)
Zwróci się po 7 latach (czyli za 5 lat, chyba, że energia jeszcze zdrożeje, to szybciej), dla mnie jak najbardziej OK.
Nie wiem, gdzie "pyszczę?

-voymar-
13-10-2021, 20:45
Najwyraźniej jest nas więcej niż DWÓCH. :yes:

No tak zapomniałem a 3 to już banda. Ha ha .
Miłego wieczoru.

niedowiarek
13-10-2021, 20:52
Widzę że trzeba cię naprostować na odpowiedni tor bo się wykoleiłeś
Bzdura totalna.
Zajmijmy się twoimi wywodami


Zatem zajmijmy się:


Wściekłość i zła interpretacja wywołuje właśnie taki wpis jaki czytamy powyżej
-Napisałem Strzeże Zyczę Powodzenia

Odniosę się do powyższego cytatem:


Wiesz CO aż mi cię żal że takie myślenie masz.
I proszę nie jest to złośliwość z mojej strony, choć za tobą nie przepadam jak i za twoimi wyssanymi wpisami.
Ten wpis jeszcze raz powtarzam nie jest aby ci w jakikolwiek ubliżyć.

Po prostu nie znasz znaczenia słowa "strzec". Jeżeli chodziło Ci o "strzerość" to:


to ja SZA PO BA


No cóż. Liczyłem na inteligencję interlokutora i jakąś taktowną, a nawet finezyjną reakcję...
Najwyraźniej Cię przeceniłem. Przepraszam :oops:



Nikomu kłamstwa nie zarzucam


Oczywiście. Tylko insynuujesz i traktujesz w sposób protekcjonalny. Jeśli tego nie pojmujesz to:


Wiesz CO aż mi cię żal że takie myślenie masz.
I proszę nie jest to złośliwość z mojej strony, choć za tobą nie przepadam jak i za twoimi wyssanymi wpisami.
Ten wpis jeszcze raz powtarzam nie jest aby ci w jakikolwiek ubliżyć.

Napisałeś:


A rób se chłopie jak chcesz lata mi to.

Dziękuję uniżenie.



Podaleś że zrobisz spokojnie 1303kWh/kW -dobrze napisałem ŻYCZĘ POWODZENIA ( muszę inaczej ) Z całego serca życzę . teraz do sedna słowa logiczne rozumowanie --okres szczytu produkcji zPV jest już za nami bo juz połowa października skoro wziołeś to pod uwagę i wyliczyłeś że dasz radę to uzyskać to ja SZA PO BA
Czysto z analiz 6 lat -twierdzę że skoro masz 1140kwh na dziś to do 28.11 zamkniesz rok ok. 1209---1236 . Nie twierdzę że tak będzie lecz z dużym prawdopodobieństwem tak się zakończy. Dasz radę więcej -To szacun.

Napisałem dokładnie tak:

"1303kWh z 1 kW to ja sobie pyknę bez wysiłku w tym roku."

Przyznaję. Była to pewna prowokacja z mojej strony obliczona na inteligencję partnera (bo tak traktuję każdego forumowicza). W tym roku zbliżę się do tego wyniku licząc od zainstalowania PV. Roczna produkcja będzie najpewniej w przedziale jaki podałeś (1209-1236).

Ja również Tobie ŻYCZĘ POWODZENIA. A nad tymi siedmioma procentami jeszcze popracuj. Może jednak warto rozszerzyć horyzonty. I pamiętaj:



I proszę nie jest to złośliwość z mojej strony, choć za tobą nie przepadam jak i za twoimi wyssanymi wpisami.
Ten wpis jeszcze raz powtarzam nie jest aby ci w jakikolwiek ubliżyć.

niedowiarek
13-10-2021, 21:07
No tak zapomniałem a 3 to już banda. Ha ha .
Miłego wieczoru.

Wreszcie klarowny podział. Zła "banda" i dobry "szeryf". Przydaliby się jeszcze zastępcy, bo śmiem wieszczyć zwiększenie liczebności "bandy":D

-voymar-
13-10-2021, 21:30
Proste pytanie kończące ten temat:
Czy potrafisz znaleźć choć jedno źródło, które mówi, że 30-40 zyski z trackera NIE DOTYCZĄ instalacji południowych, dla których uzysk jest 7%
Bo "mi się wydaje" to troche słabo.

PS. Masz zalinkowwny wykres porównujacy instalację z trackerem i południowa w najdłuższy dzień roku.
https://eurecca.pl/fotowoltaika-w-najdluzszy-i-najkrotszy-dzien-w-roku-na-trackerze-i-na-gruncie/
Zastanów się, dlaczego uzysk tej pierwszej jest tego dnia o 24% większy, skoro "PV napitala od 4.20"
I może jeszcze przemyśl, skąd bierze się różnica w uzysku np o godzinie 8.00
Albo 17.00

PV na trakerze 6,5kW druga bez trakera 6.66kWp

Cyt z twego linku
21 czerwca 2021 roku

instalacja na trackerze wyprodukowała w sumie 56.77 kWh w ciągu całego dnia — średnio 8.73kWh z każdego kWp mocy instalacji
wynik instalacji na gruncie to 45.51 kWh — czyli 6.83kWh z każdego kWp instalacji
21 grudnia 2020 roku obie instalacje wyprodukowały poniżej 1kWh w ciągu całego dnia. Nie jest to typowy wynik o tej porze roku, średnia w grudniu dla obu instalacji wyniosła około 3kWh na dobę — około 90kWh w ciągu miesiąca.


I dalej
Cyt.Wynika z tego kolejna ciekawa sytuacja. 10kWp zainstalowane na trackerze wygeneruje tyle samo energii w ciągu roku co na przykład 13, 14kWp zainstlowane na dachu lub gruncie.



W przykładzie jest podany jeden dzień- ok niech bedzie Jak na podstawie 1 dnia pracy mozna wyciagac wnioski co do rocznego uzysku?
Na przykładzie jest PV 6,66kW z uzyskiem 45,51/dzień Ja max dzienny uzysk miałem 43kW lecz z 5,72kW więc co to za porównanie?
Na jakiej podstawie autor stawia tezę że z 10kW traker zrobi tyle co 13kW a nawet podał 14kW więc jak to jest 13 czy 14.
Na końcu artykułu jest nr.tel dla zainteresowanych. I to są dla ciebie Wytyczne? Strona firmy która wykonuje trakery
Czym się podpiera --stawiając tezę ze 10kW traker zrobi tyle samo co 13kW?
Powiem ci czym po raz kolejny srednia dla Polski w uzysku z 1kW to 1000kWh ( takie są normy i nikt co by ci robił projekt PV i uzyski nie da więcej niż 1MWh/kW) więc PV 13kW da 13MWh lub jak ktos woli 13000kWh skoro uzysk z trakera przyjmuje się na poziomie 30% większy od PV stacjonarnej to mamy PV 10kW traker z uzyskiem 13 MWh lub 13000kWh
Podsumowując -ja z uzyskiem 1226kWh/kW jestem o 22,6% wyżej niń podają normy jak i również nikt uzysku ponad 1300kWh na traker ci nie da
przy uzysku 1226 z PV 10kW mam 12260kWh
Jak na wiosnę podałem uzysk za miesiąc z 5,72kW = 989kWh co daje 172,9kWh/kW to ile pyskówki było ze niemożliwe. MOŻLIWE.

fotohobby
13-10-2021, 21:38
Ha, ha człowieku - jesteś niemożliwy :) Kompletne wyparcie faktów :)
Czy te wykresy są w Paincie narysowane ?
Masz ten sam dzień, podobne instalacje OBOK siebie i 24% różnicy

Oskarżasz autora strony o manipulację ?
Potrafisz poszukać w necie coś na obronę swojej tezy ?
Bo póki co cały czas czytam "wydaje mi się" :)

Naukowe porównania są nic nieważne, udostępnione wyniki uzysków sę nic nie ważne, bo jakiś chłopek z forum co ma od paru lat PV, mówi na to "Niemożliweeee...."

-voymar-
13-10-2021, 21:39
Tam była teoria.
Tu:
https://eurecca.pl/fotowoltaika-w-najdluzszy-i-najkrotszy-dzien-w-roku-na-trackerze-i-na-gruncie/
Jest praktyka.
Jak widać teoria zgadza się z praktyką.

A teraz czekamy na badanie, opracowanie pokazujące, ze instalacja południowa, o uzysku 1250kWh/1kW zyska tylko 7% pracując na trackerze.
Opracowanie naukowe, a nie "wydaje mi sie" jakiegoś użytkownika paneli

Nojak ty czytasz!!!!!!!!!!! 7 % tyczył się przykładu opisanego wyżej przeze mnie ,gdzie w rzeczywistości jest 5,91% a nie 7%

fotohobby
13-10-2021, 21:42
Nojak ty czytasz!!!!!!!!!!! 7 % tyczył się przykładu opisanego wyżej przeze mnie ,gdzie w rzeczywistości jest 5,91% a nie 7%

Możesz podać wyniki badań/obserwacji, kiedy ktoś w RZECZYWISTOŚCI, a nie z d.py wziętych, teoretycznych obliczeń dostał podobne wyniki ?

niedowiarek
13-10-2021, 21:43
PV na trakerze 6,5kW druga bez trakera 6.66kWp

Cyt z twego linku
21 czerwca 2021 roku

instalacja na trackerze wyprodukowała w sumie 56.77 kWh w ciągu całego dnia — średnio 8.73kWh z każdego kWp mocy instalacji
wynik instalacji na gruncie to 45.51 kWh — czyli 6.83kWh z każdego kWp instalacji
21 grudnia 2020 roku obie instalacje wyprodukowały poniżej 1kWh w ciągu całego dnia. Nie jest to typowy wynik o tej porze roku, średnia w grudniu dla obu instalacji wyniosła około 3kWh na dobę — około 90kWh w ciągu miesiąca.


I dalej
Cyt.Wynika z tego kolejna ciekawa sytuacja. 10kWp zainstalowane na trackerze wygeneruje tyle samo energii w ciągu roku co na przykład 13, 14kWp zainstlowane na dachu lub gruncie.


I czego tu nie rozumiesz?

stos
13-10-2021, 21:44
.

-voymar-
13-10-2021, 21:44
Tam była teoria.
Tu:
https://eurecca.pl/fotowoltaika-w-najdluzszy-i-najkrotszy-dzien-w-roku-na-trackerze-i-na-gruncie/
Jest praktyka.
Jak widać teoria zgadza się z praktyką.

A teraz czekamy na badanie, opracowanie pokazujące, ze instalacja południowa, o uzysku 1250kWh/1kW zyska tylko 7% pracując na trackerze.
Opracowanie naukowe, a nie "wydaje mi sie" jakiegoś użytkownika paneli

Nie wiem nie opieram się na tym co jest w necie. Nie mam uzysku 1250kWh to nie wiem jak jest.
To co mogę gdybac to tylko to co sam uzyskam ( wiarygodne na 100% ) resztę muszę gdybać czy aby internet jest wiarygodny.

fotohobby
13-10-2021, 21:53
Acha, czyli "wydaje_mi_sie"
Wszystko jasne.

Nikogo nie przekonałeś, ale tez nawet nie spróbowałeś.
Masz swoją teorię, możesz w nią wierzyć - to nikomu nie zaszkodzi.

niedowiarek
13-10-2021, 21:57
Zabawne jak to poglądy się zmieniają i punkt widzenia zleży od miejsca siedzenia.

No cóż @stos. Po prostu nie wytrzymałem i podjąłem dyskusję. Poglądów jednak staram się trzymać. Punkt dla Ciebie za czujność;)
Mimo wszystko jednak staram się unikać inwektyw, a jeżeli mi się coś jednak przytrafiło, to niecelowo, w emocjach i ubolewam nad tym:oops:

-voymar-
13-10-2021, 21:59
Wreszcie klarowny podział. Zła "banda" i dobry "szeryf". Przydaliby się jeszcze zastępcy, bo śmiem wieszczyć zwiększenie liczebności "bandy":D

Takie jest powiedzenie --jak stoi i rozmawia 2 na ulicy to nic ale jak już stoi i rozmawia 3 to już banda. Ot tak -Tu sie nie stoi tylko siedzi

-voymar-
13-10-2021, 22:03
Ha, ha człowieku - jesteś niemożliwy :) Kompletne wyparcie faktów :)
Czy te wykresy są w Paincie narysowane ?
Masz ten sam dzień, podobne instalacje OBOK siebie i 24% różnicy

Oskarżasz autora strony o manipulację ?
Potrafisz poszukać w necie coś na obronę swojej tezy ?
Bo póki co cały czas czytam "wydaje mi się" :)

Naukowe porównania są nic nieważne, udostępnione wyniki uzysków sę nic nie ważne, bo jakiś chłopek z forum co ma od paru lat PV, mówi na to "Niemożliweeee...."

Nigdzie nie napisałem niemożliwe
To do czego się odniosłem to do podanych wartości jak i do własnych uzysków,

-voymar-
13-10-2021, 22:10
Możesz podać wyniki badań/obserwacji, kiedy ktoś w RZECZYWISTOŚCI, a nie z d.py wziętych, teoretycznych obliczeń dostał podobne wyniki ?

Widzę że ty w ogóle nie wiesz do czego ja się odnoszę z 5,91 % jak i 7%. Wybacz lecz już mam dość pisać jedno i to samo. Cytujesz moje wypowiedzi urywkowo i dlatego nic nie wiesz. Skupiasz się tylko na tym aby DOGRYŹĆ przeczytaj spokojnie strony z ostatnich 2 dni to znajdziesz. Skup się na wpisie 5,91% czego dotyczył. I nie wmawiaj mi że wszystkie PV traker traktuję jako 7% więcej bo to tyczyło się konkretnego przykładu ( jednego ) o którym zapewne już zapomniałeś Tego co był koszt zakupu Trakera za 6---10tys .za 1,2kW

-voymar-
13-10-2021, 22:18
To mogłeś napisać po prostu "szczerze" :)



Mam instalację E (część S, ale tam pojawia się cień)
Zwróci się po 7 latach (czyli za 5 lat, chyba, że energia jeszcze zdrożeje, to szybciej), dla mnie jak najbardziej OK.
Nie wiem, gdzie "pyszczę?

I tu masz wstepną odpowiedź ty z 4,27-- robisz nie całe 1000kwh/kW a ja 1226kWh/kW co dla PV 4,27 daje 5235kWh/rok. ile to jest ( % ) Południowa do twojej.? I właśnie na takich uzyskach jak u ciebie ( bo to średnie na PL ) + 30 % traker obliczane są uzyski. Bo nikt nie da ci gwarancji na traker żę zrobi30% więcej. A to co jest podane traktuję podobnie jak spalanie samochodu gdzie producent podaje X litrów na 100km. a rzeczywistość jest inna. Choć ten przykład dla PV był by Super obliczenia mniejsze a uzysk większy. No chyba łapiesz co i jak.

-voymar-
13-10-2021, 22:23
Zabawne jak to poglądy się zmieniają i punkt widzenia zleży od miejsca siedzenia.

Jak się nie ma nic do powiedzenia to choć cytaty powklejam. BRAWO TY.

-voymar-
13-10-2021, 22:27
Acha, czyli "wydaje_mi_sie"
Wszystko jasne.

Nikogo nie przekonałeś, ale tez nawet nie spróbowałeś.
Masz swoją teorię, możesz w nią wierzyć - to nikomu nie zaszkodzi.

Przekonasz się co do ( % ) mojej teorii ---Praktyki z PV jak niedowiarek wstawi roczny uzysk. Niech ma jak najlepszy bo po to robił PV lecz do roku brakuje mu czterdzieści ileś dni .Naprawdę cieżko jest w tym czasie dobić do tego co chce.

-voymar-
13-10-2021, 22:29
Acha, czyli "wydaje_mi_sie"
Wszystko jasne.

Nikogo nie przekonałeś, ale tez nawet nie spróbowałeś.
Masz swoją teorię, możesz w nią wierzyć - to nikomu nie zaszkodzi.

Wiesz twojej frustracji końca nie ma .

-voymar-
13-10-2021, 22:30
No cóż @stos. Po prostu nie wytrzymałem i podjąłem dyskusję. Poglądów jednak staram się trzymać. Punkt dla Ciebie za czujność;)
Mimo wszystko jednak staram się unikać inwektyw, a jeżeli mi się coś jednak przytrafiło, to niecelowo, w emocjach i ubolewam nad tym:oops:

To ja to urywam- I czeka na wyniki za rok Oby były najjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

stos
13-10-2021, 22:33
.

-voymar-
13-10-2021, 22:35
:D

niedowiarek
13-10-2021, 23:02
Przekonasz się co do ( % ) mojej teorii ---Praktyki z PV jak niedowiarek wstawi roczny uzysk. Niech ma jak najlepszy bo po to robił PV lecz do roku brakuje mu czterdzieści ileś dni .Naprawdę cieżko jest w tym czasie dobić do tego co chce.

Moje uzyski mają przekonywać do Twojej "teorii ---Praktyki z PV"?

Właściwie chciałem uzyskać wynik powyżej średniej i to już osiągnąłem. Każda nadwyżka to dodatkowy bonus.

fotohobby
13-10-2021, 23:10
I właśnie na takich uzyskach jak u ciebie ( bo to średnie na PL ) + 30 % traker obliczane są uzyski. .

Tylko pamiętaj, że wg symulacji ja powinienem mieć 900 kWh/kWp (średnia - strata związana z odchylaniem + zacienienie))
Też mam uzysk powyżej średniej. Praktycznie każdy (kto nie ma mega zacienień, albo dziwacznego kąta nachylenia) ma powyżej średniej , bo takie mamy warunki w PL.


I jeszcze raz ci mówię, - każda instalacja S po podpięciu do trackera ma min +25%.
Zachodnia i wschodnia oczywiście więcej - około 50%.
Ta, która ma 1250(S) ,będzie miiała 1550, ta, która miała 1000 (E, W), tez będzie miała 1550.
Dopóki tego nie przyswoisz (albo nie znajdziesz badań/obserwacji, które to obalają) rozmowa z toba nie ma sensu.
Męczy mnie, bywalców tego wątku pewnie też.

Powtórzę raz jeszcze - do tego, co sobie ubzdurałeś nie przekonałeś NIKOGO


Wiesz twojej frustracji końca nie ma .

To nie jest frustracja - czemu miałbym być sfrustrowany ?
Ze jeden wciąż gostek pisze pierdoły, choć 5 osób napisało mu, jak wygląda rzeczywistość ?

-voymar-
13-10-2021, 23:40
Moje uzyski mają przekonywać do Twojej "teorii ---Praktyki z PV"?

Właściwie chciałem uzyskać wynik powyżej średniej i to już osiągnąłem. Każda nadwyżka to dodatkowy bonus.

Też tak uważam -średnią masz i to ho hooooooo- tak trzymać
Do niczego nie muszą przekonywać twoje wyniki przynajmniej mnie. Ważne byś ty był zadowolony z inwestycji . A mając 1140 jest czym sie szczycić bo to już 14% ponad uzysk z PL

-voymar-
13-10-2021, 23:44
Tylko pamiętaj, że wg symulacji ja powinienem mieć 900 kWh/kWp (średnia - strata związana z odchylaniem + zacienienie))
Też mam uzysk powyżej średniej. Praktycznie każdy (kto nie ma mega zacienień, albo dziwacznego kąta nachylenia) ma powyżej średniej , bo takie mamy warunki w PL.


I jeszcze raz ci mówię, - każda instalacja S po podpięciu do trackera ma min +25%.
Zachodnia i wschodnia oczywiście więcej - około 50%.
Ta, która ma 1250(S) ,będzie miiała 1550, ta, która miała 1000 (E, W), tez będzie miała 1550.
Dopóki tego nie przyswoisz (albo nie znajdziesz badań/obserwacji, które to obalają) rozmowa z toba nie ma sensu.
Męczy mnie, bywalców tego wątku pewnie też.

Powtórzę raz jeszcze - do tego, co sobie ubzdurałeś nie przekonałeś NIKOGO



To nie jest frustracja - czemu miałbym być sfrustrowany ?
Ze jeden wciąż gostek pisze pierdoły, choć 5 osób napisało mu, jak wygląda rzeczywistość ?

Żyj tą tezą i tyle.

JTKirk
14-10-2021, 05:46
Na jakim kierunku Swiata PV ma największe uzyski?
Jaki kąt traker obiera aby wyciągnąć najwięcej z PV ?
Jak traker jest zwrócony na wschód a słońce wiadomo na wschodzie nie jest w zenicie to jakie mogą byc uzyski?
W lecie PV napitala mi od 4.20 rano więc ile ja tracę że panel nie jest optymalnie do slońca?
Skąd niby ma się wziąć to 1700kWh? skoro mam PV na południe i traker też na południu ma największe uzyski. przecież pracują na tym samym azymucie.
Uzyski z trakera są podawane do średniej krajowej z uzysków a one oscylują na 1MWh/kW

Jeśli faktycznie w tych porównaniach są brane uzyski ze średniej krajowej, to możesz mieć rację.
Tyle, że takie uzyski jakie ty osiągasz, są chyba jednak mało reprezentatywne.
Moja instalacja idealnie na południe, bez żadnego zacienienia, przy nachyleniu dachu 40-45 w zeszłym roku wyprodukowała 1100kWh z 1kWp.
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie gorzej. Więc to raczej ty masz warunki dużo lepsze od średniej a nie to, że średnia jest zła
@Fotohobby ma rację w tym co pisze.

niedowiarek
14-10-2021, 07:37
A to co jest podane traktuję podobnie jak spalanie samochodu gdzie producent podaje X litrów na 100km. a rzeczywistość jest inna.

Ja to widzę tak:

Mój samochód "spala" 1140 kWh/~11m-cy.
Twój 1226 kWh/rok
Ten z przykładu @fotohobby ma tubodoładowanie i spala 1303 kWh/rok

I to są faktyczne "spalania". Co do tego mamy jasność i nie ma nieporozumień.

Wg Ciebie po dołożeniu turbosprężarki Twój spaliłby 1303 kWh/rok, bo tyle miał znajomy @fotohobby co daje ok. 6% (wg Twoich obliczeń dokładnie 5,91%)
Dowodem na to jest "spalanie" samochodu z turbosprężarką z przykładu @fotohobby.

Pozostali kierowcy twierdzą, że jeździmy różnymi markami aut, a na dodatek po innym terenie. I dlatego mamy rozbieżne warunki jazdy i porównywanie
wprost zużycia "paliwa" przez te auta jest obarczone błędnym założeniem. Tak samo jak porównanie z danymi od producenta - tamten ma jeszcze bardziej wyżyłowany teren, żeby otrzymać lepsze wyniki.

Dlatego większość kierowców chce porównywać te same samochody (każdy swój) na tym samym poligonie, a najlepiej jeszcze w taką samą pogodę przed i po zainstalowaniu turbosprężarki.

Takie porównania już się odbyły i wyniki są prezentowane w różnych, przytaczanych tutaj opracowaniach.
Wynika z nich, że moja fura spaliłaby po dołożeniu turba ok. 1540 kWh/11 m-cy,
Twoja odpowiednio ok. 1655 kWh/rok,
a ta od @fotohobby po wywaleniu dopalania zaledwie 965 kWh/rok.

Ty zamiast dokładać sprężarkę do swojego auta wolisz przesiąść się do samochodu od @fotohobby i zwiększyć spalanie o te swoje 5,91%.

Dlatego my mamy 35% - a Ty 5,91%.

magdaseb
14-10-2021, 10:44
Ja to widzę tak:

Mój samochód "spala" 1140 kWh/~11m-cy.
Twój 1226 kWh/rok
Ten z przykładu @fotohobby ma tubodoładowanie i spala 1303 kWh/rok

I to są faktyczne "spalania". Co do tego mamy jasność i nie ma nieporozumień.

Wg Ciebie po dołożeniu turbosprężarki Twój spaliłby 1303 kWh/rok, bo tyle miał znajomy @fotohobby co daje ok. 6% (wg Twoich obliczeń dokładnie 5,91%)
Dowodem na to jest "spalanie" samochodu z turbosprężarką z przykładu @fotohobby.

Pozostali kierowcy twierdzą, że jeździmy różnymi markami aut, a na dodatek po innym terenie. I dlatego mamy rozbieżne warunki jazdy i porównywanie
wprost zużycia "paliwa" przez te auta jest obarczone błędnym założeniem. Tak samo jak porównanie z danymi od producenta - tamten ma jeszcze bardziej wyżyłowany teren, żeby otrzymać lepsze wyniki.

Dlatego większość kierowców chce porównywać te same samochody (każdy swój) na tym samym poligonie, a najlepiej jeszcze w taką samą pogodę przed i po zainstalowaniu turbosprężarki.

Takie porównania już się odbyły i wyniki są prezentowane w różnych, przytaczanych tutaj opracowaniach.
Wynika z nich, że moja fura spaliłaby po dołożeniu turba ok. 1540 kWh/11 m-cy,
Twoja odpowiednio ok. 1655 kWh/rok,
a ta od @fotohobby po wywaleniu dopalania zaledwie 965 kWh/rok.

Ty zamiast dokładać sprężarkę do swojego auta wolisz przesiąść się do samochodu od @fotohobby i zwiększyć spalanie o te swoje 5,91%.

Dlatego my mamy 35% - a Ty 5,91%.

W punkt.

stos
14-10-2021, 14:05
.

niedowiarek
14-10-2021, 16:17
Taka ciekawa tabelka (https://wagodirect.pl/wp-content/uploads/2018/09/trackery_4.jpg)

niedowiarek
14-10-2021, 16:54
Niestety mam PV od końca listopada, ale polecam Ci ten kalkulator (https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP). Wyniki są wiarygodne.

-voymar-
14-10-2021, 20:53
Jeśli faktycznie w tych porównaniach są brane uzyski ze średniej krajowej, to możesz mieć rację.
Tyle, że takie uzyski jakie ty osiągasz, są chyba jednak mało reprezentatywne.
Moja instalacja idealnie na południe, bez żadnego zacienienia, przy nachyleniu dachu 40-45 w zeszłym roku wyprodukowała 1100kWh z 1kWp.
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie gorzej. Więc to raczej ty masz warunki dużo lepsze od średniej a nie to, że średnia jest zła
@Fotohobby ma rację w tym co pisze.

Ja nigdzie nie pisałem że średnia jest zła. Po prostu dla naszej szerokości geograficznej jest to przyjęte na poziomie 1000kWh/kW dla Włoch bodajże jest 1400 lub 1700 to wszystko zależy od kąta padania słońca. NIE PAMIĘTAM DOKŁADNIE ile to jest.
U ciebie skoro było 1100 to są powody : 1)- mniej dni słonecznych . 2) kąt dachu dla PL chyba jest trochę za stromy. 3) mogły wystąpić przeciążenia sieci z racji starych sieci i dużej ilośći PV obok siebie. Na zimę pewnie jest lepszy 40--45* lecz zimą są słabe uzyski. Choć na własnym przykładzie w styczniu zaliczyłem 30kWh bo tych po ponad 20 było trochę.

JTKirk
15-10-2021, 04:43
zapomniałeś o 4) - to u ciebie są ponadnormatywne wyniki.
Ja na swoje wyniki nie narzekam.

-voymar-
15-10-2021, 14:06
zapomniałeś o 4) - to u ciebie są ponadnormatywne wyniki.
Ja na swoje wyniki nie narzekam.

Toż właśnie o tym klepałem przez ostatnie dni.
Norma śr. dla PL to- 1000kWh
Uzysk śr. z Trakera to 1300 kWh
Mój uzysk to -1226kWh
Ja mam nadzieję że rok uda się zamknąć wynikiem 1200kWh/kW
Dziś połowa m-ca uzysk na dziś z 5,72kW to 350kWh Jak by miesiąc zamknął wynikiem 700kWh to jak na październik byl by chyba rekord u mnie..

fotohobby
15-10-2021, 14:47
Uzysk śr. z Trakera to 1300 kWh
.

Tak. Sredni 1300, a ponad średni (u ciebie) 1550-1600
Skąd to założenie, że u ciebie tracker dałby zaledwie "srednią" (1300 kWh) ?
Nie zrozumiałeś analogii do samochodów,?

d7d
15-10-2021, 14:54
Z jakiego powodu są te "ponadnormatywne wyniki" ?
Normy są za niskie czy inne przyczyny?

niedowiarek
15-10-2021, 17:45
Z jakiego powodu są te "ponadnormatywne wyniki" ?
Normy są za niskie czy inne przyczyny?

JRC u mnie prognozuje prawie 1200 kWh/kWp (przy montażu na dachu prawie 1150, a na trackerze prawie 1550).
1000 chyba lepiej się "sprzedaje". I nie ma ryzyka, że jak by trafił słabszy rok to klient będzie mędził.
A może te "normy" były ustalane w czasach mniej sprawnych paneli?

-voymar-
15-10-2021, 18:20
Tak. Sredni 1300, a ponad średni (u ciebie) 1550-1600
Skąd to założenie, że u ciebie tracker dałby zaledwie "srednią" (1300 kWh) ?
Nie zrozumiałeś analogii do samochodów,?

Ja ;pierdziu ale rozumowanie!!!
Jakie ty AQ -masz?
Nie zamierzam od nowa parę stron pisać tego samego. Bo to i tak nic nie da. Chcesz dobrze w to nie wątpię lecz źle odczytujesz to co ja przekazuję.
Aby mi dogryźć za tobą to tego rozumowania dołączyli dwaj inni. Jedynie @JTKikr widzi o co mi chodzi.

-voymar-
15-10-2021, 18:23
JRC u mnie prognozuje prawie 1200 kWh/kWp (przy montażu na dachu prawie 1150, a na trackerze prawie 1550).
1000 chyba lepiej się "sprzedaje". I nie ma ryzyka, że jak by trafił słabszy rok to klient będzie mędził.
A może te "normy" były ustalane w czasach mniej sprawnych paneli?

Brawo -TY zaczyna świtać

-voymar-
15-10-2021, 18:34
Z jakiego powodu są te "ponadnormatywne wyniki" ?
Normy są za niskie czy inne przyczyny?

Położenie geograficzne- i aby nie przesadzić bo jak jest rękojmia to problem więc lepiej przyjąć mniej i mieć święty spokój.
To tak jak ktoś tu pisał że to opracował DOKTOR z Politechniki Tak na podstawie padającego kąta słonecznego na ziemię. I tak robi cały świat Ostrożnie. lecz norma wyliczona musi być. Firma montująca ma dane przedstawia je inwestorowi . ---- Panie chce pan PV 4kW to ona za rok zrobi 4000kWh i gitara gra.
PV zrobiła 4100kWh/rok No no monter nie kłamał mówił że mi PV zrobi 4000kWh. a ona zrobiła 4100kWh- Firma git godna polecenia bo wyliczył i tak jest.
Firma ma spokój i inwestor zadowolony.
Amen.

d7d
15-10-2021, 18:45
JRC u mnie prognozuje prawie 1200 kWh/kWp (przy montażu na dachu prawie 1150, a na trackerze prawie 1550).
1000 chyba lepiej się "sprzedaje". I nie ma ryzyka, że jak by trafił słabszy rok to klient będzie mędził.
A może te "normy" były ustalane w czasach mniej sprawnych paneli?


Położenie geograficzne- i aby nie przesadzić bo jak jest rękojmia to problem więc lepiej przyjąć mniej i mieć święty spokój.
...

Które miejsca w Polsce dają takie dobre wyniki wg JRC?

Może JRC ma stare dane a teraz słońce świeci "lepiej" ? ;)

d7d
15-10-2021, 18:58
A może te "normy" były ustalane w czasach mniej sprawnych paneli?
Sprawność przekłada się na większą moc modułów a porównujemy produkcję w kWh / kWp.

fotohobby
15-10-2021, 19:10
Ja ;pierdziu ale rozumowanie!!!
Jakie ty AQ -masz?
Nie zamierzam od nowa parę stron pisać tego samego. Bo to i tak nic nie da. Chcesz dobrze w to nie wątpię lecz źle odczytujesz to co ja przekazuję.
Aby mi dogryźć za tobą to tego rozumowania dołączyli dwaj inni. Jedynie @JTKikr widzi o co mi chodzi.

AQ ? Człowieku - ty co nie napiszesz,, to się ośmieszysz :)
A chyba przeoczyłes, że @JTKirk (bo zapewne o niego ci chodziło) napisał:

@Fotohobby ma rację w tym co pisze.

niedowiarek
15-10-2021, 19:12
Brawo -TY zaczyna świtać

Naprawdę? Zacząłeś rozumieć? To podziel się informacją cóż takiego Ci zaświtało? :D

niedowiarek
15-10-2021, 19:24
Sprawność przekłada się na większą moc modułów a porównujemy produkcję w kWh / kWp.

Niby tak. Ale parametr kWp (z którym tak zaciekle walczy nasz znakomity kolega twierdząc, ze nie istnieje taka jednostka) odnosi się do konkretnych warunków (temperatura, nasłonecznienie itd). Każda odchyłka od tych idealnych (albo standardowych) warunków zmienia moc, a w konsekwencji produkcję. Jeżeli ktoś potrafi wyprodukować panel o bardziej "płaskiej" charakterystyce w dół, lub bardziej "stromej" w górę, to i uzyski będą podrasowane. Oczywiście teoretyzuję sobie swobodnie, ale....

-voymar-
15-10-2021, 19:26
AQ ? Człowieku - ty co nie napiszesz,, to się ośmieszysz :)
A chyba przeoczyłes, że @JTKirk (bo zapewne o niego ci chodziło) napisał:

I w tym cytacie też tak twierdzę. Ale tyko w tym
Szkoda czasu na dyskusję z tobą.
Jak nie rozumiesz sensu to zapewne dla ciebie to śmiech.
Powodzenia. Szkoda mi czasu

-voymar-
15-10-2021, 19:29
Naprawdę? Zacząłeś rozumieć? To podziel się informacją cóż takiego Ci zaświtało? :D

Dołącz do fotohobby bo tym wpisem znów zasuwasz na boczny TOR . Myślenie wyłączone.

-voymar-
15-10-2021, 19:32
Sprawność przekłada się na większą moc modułów a porównujemy produkcję w kWh / kWp.

Moc do sprawności nie ma nic. Raczej technologia wykonania.

niedowiarek
15-10-2021, 19:50
Dołącz do fotohobby bo tym wpisem znów zasuwasz na boczny TOR . Myślenie wyłączone.

To znaczy, że tylko Tobie wolno sobie pogrywać z innymi, insynuować niskie "aj kiu", ocierać się o niewybredne komentarze i insynuacje.
Zauważyłeś może, że większość z nas (niestety w przeciwieństwie do Ciebie) nie usuwa swoich wpisów po czasie? A nawet potrafimy niekiedy przyznać rację? Zaakceptować odmienne zdanie? Zdobyłeś się kiedyś na taki krok? Bo jakoś nie zauważyłem. Jesteś permanentnie nieomylny. Wiem, to trudne słowo, ale można je "wyguglować".

P.S. Przepraszam czytających, ale już mi trudno się silić na taktowną elokwencję :(. Stwierdziłem, że normalna odpowiedź nie trafi, niestety.... Pozostaję na bocznym torze. Odnoszę wrażenie, że nie będę tam odosobniony. Skoro zostałem potraktowany jak debil, to trudno....

fotohobby
15-10-2021, 19:57
I w tym cytacie też tak twierdzę. Ale tyko w tym
Szkoda czasu na dyskusję z tobą.
Jak nie rozumiesz sensu to zapewne dla ciebie to śmiech.
Powodzenia. Szkoda mi czasu

Też by mi było szkoda czasu na dyskusję w której jestem sam, nie potrafię przytoczyć argumentów, danych na poparcie swojej tezy i przekonać do niej nikogo z dyskutujących.
To musi być frustrujące - i da się to odczuć...

-voymar-
15-10-2021, 20:24
To znaczy, że tylko Tobie wolno sobie pogrywać z innymi, insynuować niskie "aj kiu", ocierać się o niewybredne komentarze i insynuacje.
Zauważyłeś może, że większość z nas (niestety w przeciwieństwie do Ciebie) nie usuwa swoich wpisów po czasie? A nawet potrafimy niekiedy przyznać rację? Zaakceptować odmienne zdanie? Zdobyłeś się kiedyś na taki krok? Bo jakoś nie zauważyłem. Jesteś permanentnie nieomylny. Wiem, to trudne słowo, ale można je "wyguglować".

P.S. Przepraszam czytających, ale już mi trudno się silić na taktowną elokwencję :(. Stwierdziłem, że normalna odpowiedź nie trafi, niestety.... Pozostaję na bocznym torze. Odnoszę wrażenie, że nie będę tam odosobniony. Skoro zostałem potraktowany jak debil, to trudno....

Nie wiem o jakie usuwanie mnie posądzasz?
Lecz tego nie robię.
Być może chodziło o to: Mały Móżdżek cofał sie nie będę i szukal. Jeżeli TAK ---to ten wpis usunął Moderator Forum bodajże @ finlandia. Twierdząc że obrażam. Zapewne najbardziej obrażonym poczuł sie właśnie ON. Ja się nie obrażam nawet jak ktoś tam pisze co chce. Zbyt dorosly jestem. Miej pretensję do Admina. Niech ten wpis przywróci. NIGDY PO CZASIE NIE KASUJĘ WPISÓW Jedyne co to mogę korygować i coś dopisywać ale to doskonale widać kiedy był wpis i za jaki czas edytowany. Odnośnie błędów--- też pisałem że: trzeba mieć jaja i gdy napiszę coś co jest źle mówię magiczne słowo

-voymar-
15-10-2021, 20:30
To znaczy, że tylko Tobie wolno sobie pogrywać z innymi, insynuować niskie "aj kiu", ocierać się o niewybredne komentarze i insynuacje.
Zauważyłeś może, że większość z nas (niestety w przeciwieństwie do Ciebie) nie usuwa swoich wpisów po czasie? A nawet potrafimy niekiedy przyznać rację? Zaakceptować odmienne zdanie? Zdobyłeś się kiedyś na taki krok? Bo jakoś nie zauważyłem. Jesteś permanentnie nieomylny. Wiem, to trudne słowo, ale można je "wyguglować".

P.S. Przepraszam czytających, ale już mi trudno się silić na taktowną elokwencję :(. Stwierdziłem, że normalna odpowiedź nie trafi, niestety.... Pozostaję na bocznym torze. Odnoszę wrażenie, że nie będę tam odosobniony. Skoro zostałem potraktowany jak debil, to trudno....

Zdanie jak najbardziej można miec odmienne .Popieram to. Za to nie popieram wpisów ktore piszący nie rozumie o co mi chodzi-NIE ROZUMIE CO JA PISZĘ pisze zupełnie o czymś innym. Podobnym treścią lecz innym.
Dobra bo znów się wciągnę w bezsensowną dyskusję z ktorej nic nie wyjdzie.
Nie rozumiesz sedna i tyle. Nie napisałem ----- D E B I L ----- bo tak nie twierdzę

-voymar-
15-10-2021, 20:44
Też by mi było szkoda czasu na dyskusję w której jestem sam, nie potrafię przytoczyć argumentów, danych na poparcie swojej tezy i przekonać do niej nikogo z dyskutujących.
To musi być frustrujące - i da się to odczuć...

Naprawdę tylko się uśmiać pozostaje.
Argumenty ,argumenty---- Czy ty czasem nie siedzialeś po 2 lub 3 lata w jednej klasie?
Ja takich w klasie miałem i przez 3 lata co rok dostawali to samo pytanie i nigdy nie znali odpowiedzi. Noż kurna ile razy trzeba pisać jedno i to samo.
Daj sobie spokój bo naprawdę nie rozumiesz dyskusji. A ja nie zamierzam tego kolejny raz rozpisywać Ni słowem pisanym nie załapałeś ni rachunkiem na liczbach.

-voymar-
15-10-2021, 20:51
Połowa miesiąca pykła i uzyski są z 5,72kW =351kWh jak by tak dalej żarło to październik zamknę 702kWh toż to by byl rekord jak na ten miesiąc.
Powodzenia w uzyskach dla wszystkich.

fotohobby
15-10-2021, 21:04
Naprawdę tylko się uśmiać pozostaje.
Argumenty ,argumenty---- Czy ty czasem nie siedzialeś po 2 lub 3 lata w jednej klasie?
Ja takich w klasie miałem i przez 3 lata co rok dostawali to samo pytanie i nigdy nie znali odpowiedzi. Noż kurna ile razy trzeba pisać jedno i to samo.
Daj sobie spokój bo naprawdę nie rozumiesz dyskusji. A ja nie zamierzam tego kolejny raz rozpisywać Ni słowem pisanym nie załapałeś ni rachunkiem na liczbach.

Takich jak ty spotkałem na Polibudzie - ale tylko na pierwszym roku.
Odpadali szybko, bo zadania mat-fiz rozwiązywali na twoj sposób - "wydaje_mi_się"
Ale zdawałem sobie sprawę, że oni gdzieś muszą egzystować i proszę- jest i -voymar‐
:)

Kończę ten temat i zostawiam cię w twojej niewiedzy.
Siodło możesz kupić tu:
https://dobresiodla.pl/

d7d
15-10-2021, 21:15
Moc do sprawności nie ma nic. Raczej technologia wykonania.

Uściślę
Sprawność przekłada się na większą moc modułów (z porównywalnej powierzchni) a porównujemy produkcję w kWh / kWp.

Lepsza technologia daje lepszą sprawność z tej samej powierzchni modułów.

-voymar-
15-10-2021, 21:48
Takich jak ty spotkałem na Polibudzie - ale tylko na pierwszym roku.
Odpadali szybko, bo zadania mat-fiz rozwiązywali na twoj sposób - "wydaje_mi_się"
Ale zdawałem sobie sprawę, że oni gdzieś muszą egzystować i proszę- jest i -voymar‐
:)

Kończę ten temat i zostawiam cię w twojej niewiedzy.
Siodło możesz kupić tu:
https://dobresiodla.pl/

BUTA ,ignorancja i pycha --- nie pytałem coś tam skończył i jak . czy nauka w sob i niedz. ha ha.
Pytałem ogólnie o szkołę . Czy czasem nie siedziałeś 2 lub 3 lata w jednej klasie.?
Oczekiwałem odpowiedzi---- Nie Spoko. Dawałem radę ha ha.
A to coś zaprezentował utwierdza mnie w tym co piszę Nie pojmujesz -co się do ciebie pisze i o co pyta. i jakie dane ( wartości ) przedstawia.
PS. Odnośnie kasowania postów--- już wszystko jasne?
Amen.

-voymar-
15-10-2021, 21:59
Dobra Jest o co walczyć
Paździer.--16r ---------- 292kWh
17r ---------377
18r ----------523
19 r --------618 oj to przebić w tym roku to trzeba napitalać
20 r -----366
21r do 15.10 ----351

-voymar-
15-10-2021, 22:03
Uściślę
Sprawność przekłada się na większą moc modułów (z porównywalnej powierzchni) a porównujemy produkcję w kWh / kWp.

Lepsza technologia daje lepszą sprawność z tej samej powierzchni modułów.

Chodziło mi tylko o to--- Cyt Lepsza technologia daje lepszą sprawność z tej samej powierzchni modułów

k1krzysztof
17-10-2021, 11:12
Chodziło mi tylko o to--- Cyt Lepsza technologia daje lepszą sprawność z tej samej powierzchni modułów

dotyczy też systemów nadążnych

Smakor
17-10-2021, 13:04
Chyba nie masz na myśli, że lepszy falownik zwiększa uzyska bo to lekka paranoja :) Pewnie nawet panele maja bardzo wyrównane parametry, tutaj nikt raczej nie ma złotego graala.
Biorąc pod uwagę jak w ciągu dnia wyglądają wykresy strony wschodniej i zachodniej to jakby cała moja instalacja mogła nadążać na słońcem i ustawiać się pod optymalnym kątem do niego w zależności od pory dnia i roku to łatwo sobie wyobrazić, że wyprodukowałaby z 50% więcej prądu. Ale i tak nie narzekam mając na liczniku 7,8 MW od 27 marca 2021 z 10 kW wschód-zachód.

Lubuszmen
17-10-2021, 21:49
Dobra Jest o co walczyć
Paździer.--16r ---------- 292kWh
17r ---------377
18r ----------523
19 r --------618 oj to przebić w tym roku to trzeba napitalać
20 r -----366
21r do 15.10 ----351

Mam proste pytanie?
- gdzie szanowny kolega mieszka - chodzi mi o powiat ?

-voymar-
18-10-2021, 00:10
Chyba nie masz na myśli, że lepszy falownik zwiększa uzyska bo to lekka paranoja :) Pewnie nawet panele maja bardzo wyrównane parametry, tutaj nikt raczej nie ma złotego graala.
Biorąc pod uwagę jak w ciągu dnia wyglądają wykresy strony wschodniej i zachodniej to jakby cała moja instalacja mogła nadążać na słońcem i ustawiać się pod optymalnym kątem do niego w zależności od pory dnia i roku to łatwo sobie wyobrazić, że wyprodukowałaby z 50% więcej prądu. Ale i tak nie narzekam mając na liczniku 7,8 MW od 27 marca 2021 z 10 kW wschód-zachód.

Tak dla porównania od 27.03-do 16.10--4940kWh z 5,72kW

Dymmek
19-10-2021, 22:11
Witam serdecznie , jestem nowym posiadaczem Pv . Użytkuje dopiero 2 miesiąc i chciałbym ocenić w jakim stopniu moja fotowoltaika funkcjonuje . Mój użył w poprzednim miesiącu to 1157 kw a w obecnym 633 kw 19 dni.
Moja instalacja to 11 kw .
Są osoby z lubuskiego, które pochwała się uzyskiem za wrzesień i październik w celu porównania .

Dziękuję z góry .
Pozdrawiam
Dymmek

d7d
19-10-2021, 23:04
Podaj jakieś dane na temat instalacji - kierunki świata, pochylenie połaci, montaż na dachu (?), zacienienia.
Możesz też podać moduły i falownik.

Wynik za wrzesień 2021 całkiem niezły - 105 kWh/kWp .

-voymar-
19-10-2021, 23:21
Witam serdecznie , jestem nowym posiadaczem Pv . Użytkuje dopiero 2 miesiąc i chciałbym ocenić w jakim stopniu moja fotowoltaika funkcjonuje . Mój użył w poprzednim miesiącu to 1157 kw a w obecnym 633 kw 19 dni.
Moja instalacja to 11 kw .
Są osoby z lubuskiego, które pochwała się uzyskiem za wrzesień i październik w celu porównania .

Dziękuję z góry .
Pozdrawiam
Dymmek

Trochę biednie ten wrzesień wyszedł 105,18 kWh/kW , lecz ten rok jest naprawdę kiepski. Miejmy nadzieję że przyszły to zrekompensuje.

Jancia
19-10-2021, 23:25
Porównując z południem Polski to masz całkiem podobnie

Dymmek
20-10-2021, 03:41
Kierunek południe , montaż 1 połacie dachy 30 stopni.
Falownik foxess t 10
Longi 370

Teraz jak jest niżej słońce to zacienienie występuje do 11 dach sąsiada lekko zasłania ale nie zauważyłem aby miało to wpływ na moc .

niedowiarek
20-10-2021, 06:49
Zacienienie ma na bank wpływ na moc. Możesz poobserwować wykresy w słoneczne dni i na pewno to zauważysz. Wrzesień tego roku dla takiej instalacji masz całkiem przyzwoity. Z ciekawości: opust masz 70% czy 80%?

Jancia
20-10-2021, 07:35
Kierunek południe , montaż 1 połacie dachy 30 stopni.
Falownik foxess t 10
Longi 370

Teraz jak jest niżej słońce to zacienienie występuje do 11 dach sąsiada lekko zasłania ale nie zauważyłem aby miało to wpływ na moc .

Maksymalna moc przy kierunku południowym występuje ok 12 więc to już po ustąpieniu zacienienia i max moc będzie podobna chociaż z uwagi na kąt padania to jednak niższa natomiast wyprodukowana energia z uwagi na krótszy czas modułów będących w słońcu będzie mniejsza

Jancia
20-10-2021, 07:39
A tak z innej beczki, to foxess gdy świeci słoneczko to nie jest za głośny? z karty wychodzi że ma wentylatory

magdaseb
20-10-2021, 08:11
Witam serdecznie , jestem nowym posiadaczem Pv . Użytkuje dopiero 2 miesiąc i chciałbym ocenić w jakim stopniu moja fotowoltaika funkcjonuje . Mój użył w poprzednim miesiącu to 1157 kw a w obecnym 633 kw 19 dni.
Moja instalacja to 11 kw .
Są osoby z lubuskiego, które pochwała się uzyskiem za wrzesień i październik w celu porównania .

Dziękuję z góry .
Pozdrawiam
Dymmek

W kujawsko-pomorskim za wrzesień miałem uzyski większe o ok. 8% większe od Ciebie, ale to nic nie znaczy.
Montaż instalacji 11kW zamiast 10kW nieuzasadniony ekonomicznie.

JTKirk
20-10-2021, 09:07
Montaż instalacji 11kW zamiast 10kW nieuzasadniony ekonomicznie.
No, zależy jaka ma autokonsumpcję ;)

magdaseb
20-10-2021, 09:33
No tak. Załozyłem autokonsumpcję na poziomie 30%

Dymmek
20-10-2021, 09:36
Co do upustu oczywiście 70%te korzystniejsze :P
Falownik w kotłowni więc ja osobiście tego nie słyszę .
Co do mocy to ogólnie jest największą między 12 - 14 i często się zdarza że pod maxa podchodzi bliżej 14 niż 12 . A co do zacienienia to naprawdę patrzyłem na dni słoneczne gdy słonko było wyżej i nie było zacienienia to jakieś różnicy nie zauważyłem

niedowiarek
20-10-2021, 11:46
Co do upustu oczywiście 70%te korzystniejsze :P
Falownik w kotłowni więc ja osobiście tego nie słyszę .
Co do mocy to ogólnie jest największą między 12 - 14 i często się zdarza że pod maxa podchodzi bliżej 14 niż 12 . A co do zacienienia to naprawdę patrzyłem na dni słoneczne gdy słonko było wyżej i nie było zacienienia to jakieś różnicy nie zauważyłem

W czasie gdy cień nie pada na panele to różnicy nie zauważysz, bo jej nie ma. Pisałeś, że do godz. 11:00 masz częściowo zacienione - w słoneczny dzień wykres o tej właśnie godzinie będzie załamany. Przy braku zacienienia wykres byłby zbliżony kształtem do paraboli.
Dla mocy 11 kWp 70% energii odprowadzonej do sieci ZE jest Twoje, czyli mniej niż 80% z 10 kWp :(.

Dymmek
20-10-2021, 12:52
W czasie gdy cień nie pada na panele to różnicy nie zauważysz, bo jej nie ma. Pisałeś, że do godz. 11:00 masz częściowo zacienione - w słoneczny dzień wykres o tej właśnie godzinie będzie załamany. Przy braku zacienienia wykres byłby zbliżony kształtem do paraboli.
Dla mocy 11 kWp 70% energii odprowadzonej do sieci ZE jest Twoje, czyli mniej niż 80% z 10 kWp :(.

Ironia wystąpiła przy upuście :)

d7d
20-10-2021, 13:31
Dla mocy 11 kWp 70% energii odprowadzonej do sieci ZE jest Twoje, czyli mniej niż 80% z 10 kWp :(.

Dużo zależy od rzeczywistej autokonsumpcji.
Autokonsumpcja na poziomie 50% dla instalacji 10 kWp produkującej rocznie 10.000 kWp wynosi 5.000 kWh.

Czyli dla instalacji 10 kWp dla konsumpcji w skali roku mamy: 5.000 kWh (przykładowa duża autokonsumpcja) + 5.000 kWh do sieci.
Dla przykładowej instalacji 11 kWp mamy roczną produkcję 11.000 kWh z tego autokonsumpcja wynosi nadal 5.000 kWh a do sieci 6.000 kWh.
Do wykorzystania więc jest
dla 10 kWp ==> 5.000 + 80% x 5.000 = 9.000 kWh
dla 11 kWp ==> 5.000 + 70% x 6.000 = 9.200 kWh
:D

stos
20-10-2021, 13:43
.

niedowiarek
20-10-2021, 13:54
Ironia wystąpiła przy upuście :)

Teraz wszystko jasne :cool:

d7d
20-10-2021, 16:44
Kierunek południe , montaż 1 połacie dachy 30 stopni.
Falownik foxess t 10
Longi 370

Teraz jak jest niżej słońce to zacienienie występuje do 11 dach sąsiada lekko zasłania ale nie zauważyłem aby miało to wpływ na moc .

Przy takim ułożeniu to faktycznie może być dobra produkcja
1157 / (30 x 0,370) = 104,2 [kWh/kWp]
Jak zasłania t powinno mieć wpływ. Może tylko słabiej przyrasta bieżąca moc nie nie pracują wszystkie moduły na 100% swoich bieżących możliwości przy danych warunkach nasłonecznienia.

d7d
20-10-2021, 16:48
Dla bardziej realnej 30% autokonsumpcji.
dla 10 kWp ==> 3.000 + 80% x 7.000 = 8.600 kWh
dla 11 kWp ==> 3.300 + 70% x 7.700 = 8.690 kWh
:)

Dla bardziej realnej 30% autokonsumpcji.liczonej dla instalacji 10 kWp = 3.000 kWh
dla 10 kWp ==> 3.000 + 80% x 7.000 = 8.600 kWh
dla 11 kWp ==> 3.000 + 70% x 8.000 = 8.600 kWh
Zakładam, że zwiększenie o 10% mocy i produkcji nie powoduje wzrostu o 10% autokonsumpcji.

stos
20-10-2021, 17:29
.

Dymmek
20-10-2021, 17:54
A jakie produkcję macie w okresie wiosna-lato ? Np porównując z tym wrześniem ?

niedowiarek
20-10-2021, 20:04
Coś kombinujesz jak koń pod górę.
Procent to procent.
Dlaczego autokonsumpcja 30% miałaby być normą tylko dla 10kWp?

Procent to procent, ale po kiego zwiększać autokonsumpcję na siłę, żeby utrzymać proporcję?
Jak mam potrzeby 3000 to tyle biorę i nie odpalam na siłę dodatkowych poborów.

niedowiarek
20-10-2021, 20:12
A jakie produkcję macie w okresie wiosna-lato ? Np porównując z tym wrześniem ?

2021:
styczeń - 37,4
luty - 59,25
marzec - 104,24
kwiecień - 127,22
maj - 149,91
czerwiec - 185,68
lipiec - 157,93
sierpień - 124,01
wrzesień - 109,16
wszystko w [kWh/kWp]

d7d
20-10-2021, 20:13
Coś kombinujesz jak koń pod górę.
Procent to procent.
Dlaczego autokonsumpcja 30% miałaby być normą tylko dla 10kWp?
niedowiarek ma rację.
Autokonsumpcja na poziomie 30% nie jest normą dla instalacji 10 kWp ani dla 11 kWp.
Każdy ma taką autokonsumpcję jaką pobiera jego gospodarstwo.
Jest to indywidualna sprawa.

Dal przykładu - mam roczne zużycie na poziomie np. 4000 kWh.
Normalnie bym założył instalację np. 5 kWp.
Ale ze względu na zmianę sposobu rozliczenia założę instalacje 10 kWp.O ile mi wzrośnie moja przykładowa autokonsumpcja?
Czy będzie "normowa" 30% czyli 30% od 4000 kWh (bieżące roczne zużycie) czy od 5.000 kWh (produkcja instalacji) czy od 10.000 kWh (produkcja instalacji) ?

esselite
20-10-2021, 20:16
Ja też się zgodzę z tym, jak konsumuje 3000, to tyle konsumuje przy produkcji 10000 i 11000, więc przy większej instalacji wskaźnik autokonsumpcję mu spadnie.

stos
20-10-2021, 20:20
.

d7d
20-10-2021, 20:37
10 kWp to nie jest magiczna cyfra - może być magiczną liczbą.
Dobór instalacji jest ze względu na roczne zapotrzebowanie, roczną produkcję i sposób rozliczenia z dostawcą ee a także z przyszłym spadkiem produkcji i prawdopodobnym zwiększeniem zapotrzebowania na energię.

Nie ma też magicznej normy autokonsumpcji na poziomie 30% która tu sugerujesz.

stos
20-10-2021, 20:40
.