PDA

Zobacz pełną wersję : Wylałem posadzki i zapomniałem o podłogówce



kurtz
01-10-2018, 09:22
Jeszcze 2 miesiące temu byłem zdecydowany nie robić podłogówki w całym domu, teraz trochę zmądrzałem, tylko, że jest już za późno bo posadzki wylane - czy jest jakiś sposób, żeby dorobić 50m2 podłogówki na posadzkach? znalazłem system co ma 20mm, ale strasznie drogi, ew. elektryka, ale to też tanie nie jest... coś przychodzi Wam do głowy?

adam_mk
01-10-2018, 09:57
Młot udarowy i robić jeszcze raz...

Dopiszę...
TA decyzja jest na naprawę bardzo długo. Na dziesięciolecia.

Adam M.

Zwibel
01-10-2018, 11:11
Myślałem że to forum już mnie nie zadziwi ....a jednak:p

adam_mk
01-10-2018, 11:24
A czego się spodziewałeś?
Maty kapilarne drogie jak szlag jasny.
Co zostaje, aby jednak ta podłogówka była?
Podłogę o 7cm podniesiesz?!

Adam M.

kurtz
01-10-2018, 11:30
nie podniosę, chyba musi tak zostać - na przyszłośc trzeba 500 razy pomysleć zanim coś się zrobi - piec mam na ekogroch i obawiałem się czy tym wszystkim sensownie wysteruje, do tego część domu nowa, część stara z wielkimi stratami

kurtz
06-10-2018, 08:06
A co myślicie o technologii frezowania rowków w gotowych posadzkach:
http://hausfloor.eu/

Czy to będzie dobrze działać jeśli połozy się na to panele? rurki nie są zalewane betonem, więc nie wiem jak z przekazywaniem ciepła do posadzki - pewnie trochę słabiej.

Frofo007
06-10-2018, 08:12
Skoro nie zrobiłeś podłogówki to moim zdaniem olej ten temat, kiedyś ludzie żyli bez tego i nie narzekali. Jeśli nie nastawiasz się bardzo na źródło ciepła niskotemperaturowe to rób grzejniki.

Możesz również rozważyć klimakonwertery - z tego co się orientuje to nimi można też chłodzić o ile ma się pompę ciepła z taką funkcją.

Kemotxb
06-10-2018, 14:39
Też myślę że teraz już nie opłaca się w to bawić, kuć, rozwalać ... przepadło jednym słowem i musisz z tym żyć. Grzejniki konwekcyjne też są znośne i nie zrobią Ci krzywdy.

sacha
06-10-2018, 18:32
Nic nie przepadło, jeśli jest determinacja to wyciąć bruzdy nawet bruzdownicą do instalacji elektrycznej i nie widzę przeszkód aby to zalać klejem do płytek, aby dobrze oddawały ciepło.

klaudiusz_x
06-10-2018, 19:34
Nie zapomniałeś.
Tylko za poźno się obudziłeś.
50m2 to koszt około 1300zł.
Samo skucie wylewki pomijam.
To nie jest dużo.
Dla mnie Twóje "zapomnienie", to nic.
Rozwal co masz, zrób by było jak chcesz.
Na jednych rzeczach się traci, na innych zyskuje.
Po zrobieniu podłóg, będzie ciężej.

Kaizen
06-10-2018, 22:14
50m2 to koszt około 1300zł.
Samo skucie wylewki pomijam.

Chcesz powiedzieć, że po 26zl/m2 ktoś zrobi podlogowkę? Wrzuć namiary - bo niejeden inwestor nie może znaleźć oferty "tylko" 3x droższej.

gnago
07-10-2018, 09:27
Jeszcze 2 miesiące temu byłem zdecydowany nie robić podłogówki w całym domu, teraz trochę zmądrzałem, tylko, że jest już za późno bo posadzki wylane - czy jest jakiś sposób, żeby dorobić 50m2 podłogówki na posadzkach? znalazłem system co ma 20mm, ale strasznie drogi, ew. elektryka, ale to też tanie nie jest... coś przychodzi Wam do głowy?

Masz sufit do ogarnięcia w temacie ogrzewania i przyjemna możliwość chłodzenia latem w sumie niewielkim kosztem

kurtz
07-10-2018, 10:41
Masz sufit do ogarnięcia w temacie ogrzewania i przyjemna możliwość chłodzenia latem w sumie niewielkim kosztem

Ale jak dam ogrzewanie sufitu to w nogi nie będzie zbyt ciepło

fotohobby
07-10-2018, 10:51
Chcesz powiedzieć, że po 26zl/m2 ktoś zrobi podlogowkę? Wrzuć namiary - bo niejeden inwestor nie może znaleźć oferty "tylko" 3x droższej.

To ponownie poniesiony koszt wylewek, jak nietrudno się domyślić...

marcinbbb
07-10-2018, 10:53
Mam ofertę 80 PLN/m2 z materiałem po stronie firmy wykonującej, co ciekawe w tej cenie jest też styropian :) Tylko powiedzieli że do warstwy 15 cm styro będę musiał im coś dopłacić.

klaudiusz_x
07-10-2018, 13:08
Chcesz powiedzieć, że po 26zl/m2 ktoś zrobi podlogowkę? Wrzuć namiary - bo niejeden inwestor nie może znaleźć oferty "tylko" 3x droższej.

Pisałem o koszcie samej wylewki którą musiałby skuć.
Nie podawałem ceny podłogówki, bo to oczywista sprawa, że trzeba ją zrobić.
Ponadto instalacja CO nie jest wykonana na tych 50m2.. W każdym razie brak takiej informacji w 1 poście.
Więc teoretyczna strata to te 1300zł, a nie 3x więcej.

kurtz
12-10-2018, 11:07
skucie wylewek nie wchodzi w grę, skucię to więcej roboty niż robienie nowych do tego wiąże się to z uszkodzeniem folii, styro i czasem, ew. można frezować rowki, ale to z kolei osłabia wylewkę, nie wiem jak panele będą się zachowywać przy frezowanych rowkach

https://www.youtube.com/watch?v=HKbUVmdNXMM&feature=youtu.be

kurtz
12-10-2018, 14:24
poziomu posadzki uż nie da rady zwiększyć, bo nie będzie się zgrywał z kuchnią i łazienką

kurtz
12-10-2018, 20:39
Zdecydowałem się jednak na to frezowanie, czy myślicie, że posadzka nie popęka jak się wytnie otwory na 20mm? Posadzka z miksa ma 7-8cm i jest zbrojona siatką

Pokazane jak to frezują:
https://www.youtube.com/watch?v=HKbUVmdNXMM&feature=youtu.be

d7d
12-10-2018, 22:53
Wygląda bardzo ciekawie.
Ile masz cm ocieplenia pod wylewką?

Kaizen
12-10-2018, 23:16
Siatkę porozcinają?
Wylewki nienwygrzane.
Obstawiam, że popęka w nieprzewidzianych miejscach

kurtz
13-10-2018, 08:18
Siatkę porozcinają?
Wylewki nienwygrzane.
Obstawiam, że popęka w nieprzewidzianych miejscach
10cm styro eps100
Siatki raczej nie poprzecinana bo jest niżej - myślisz ze może popekac jak dam rowki co 20cm? Panele będą na podłodze wiec takie pęknięcia nie powinny być groźne o ile rur nie zniszczą

Frofo007
13-10-2018, 09:11
Powinieneś się skontaktować z jakimś dobrym fachowcem aby później nie musieć skuwać wylewki już z zatopionymi pętlami ogrzewania podłogowego.
Mi się wydaje, że jeśli wylewka ma te 7-8cm a rowki będą tylko na 5cm, do tego są wykonane odpowiednie dylatacje to nie powinna pękać.

kurtz
13-10-2018, 09:32
Powinieneś się skontaktować z jakimś dobrym fachowcem aby później nie musieć skuwać wylewki już z zatopionymi pętlami ogrzewania podłogowego.
Mi się wydaje, że jeśli wylewka ma te 7-8cm a rowki będą tylko na 5cm, do tego są wykonane odpowiednie dylatacje to nie powinna pękać.

Rowek będzie miał maksymalnie 2cm. Tylko czy to będzie grzało równomiernie ? Rowki z rura wypełnię klejem do płytek

klaudiusz_x
13-10-2018, 10:30
Rowek będzie miał maksymalnie 2cm. Tylko czy to będzie grzało równomiernie ? Rowki z rura wypełnię klejem do płytek

Masz bruzdownicę 2 tarczową?
Masa roboty, a efekt będzie nie taki jakbyś się spodziewał.
Generalnie rurki układa się w dolnej części wylewki.
W górnej będzie pewnie mniejsza akumulacyjność. Więc szybciej będzie się wychładzać.
Będzie potrzeba częściejszego dogrzewania. Tak mi się wydaje.
Osobiście bym skuł.
Poszukaj tu na forum.
Inwestorzy kupowali gotowe domy i od razu wchodzili z udarem, by robić podłogówkę.

Masz 2 różne domy połączone w całość.
To frezuj.
I tak będziesz musiał kombinować by to jakoś sensownie grzało.
Ten pokój podłącz do osobnego rozdzielacza, lub daj siłowniki do sterowania.

kurtz
13-10-2018, 16:25
Myślicie, że będzie problem z równomiernym grzaniem podłogi? Panele stanowią spory opór, więc ciepło pod nią może się w miarę równomiernie rozłożyć

kuusamo
13-10-2018, 20:19
ja bym skuł

cezary.pl
13-10-2018, 23:08
Jeśli można podnieść podłogę o 2cm zrobiłbym suchą zabudowę pod podłogówkę. Zdaje się że Kan-therm ma taki system w ofercie.
Skuwanie i kładzenie w bruzdy rurek podłogówki, to bardzo nowatorska i nie sprawdzona technologia.

kurtz
14-10-2018, 08:11
Jeśli można podnieść podłogę o 2cm zrobiłbym suchą zabudowę pod podłogówkę. Zdaje się że Kan-therm ma taki system w ofercie.
Skuwanie i kładzenie w bruzdy rurek podłogówki, to bardzo nowatorska i nie sprawdzona technologia.

Właśnie nie wiem jak to będzie działało z panelami bo pod płytki to mogłoby się sprawdzić

matiix
14-10-2018, 09:19
To zeszliuj z 1-2cm i załóż podłogówke na prąc kablami. Jeśli tam będą płytki to raczej będziesz zadowolony.
Jak nie to skuł bym wylewke bo bruzdowanie robota i zabawa nie wiele taniej cię wyjdzie jak wylanie nowej wylweki na 50m2. Na dodatek pomyśl ak rozetnies z te wylewke na rowki jaką ona będzie miala stabilnośc w tych miejscach w razie "W" może pękać.

kurtz
14-10-2018, 11:17
Mniej więcej w połowie jest siatka wiec powinno to się trzymać nawet jak pęknie to się to nie rozleci

d7d
14-10-2018, 12:56
Skuj wylewki.

R90
14-10-2018, 21:39
Sprawdź system Uponor Minitec.

d7d
15-10-2018, 12:31
Sprawdziłem cenę, sama mata Uponor Minitec 1120x720mm to 75 PLN sztuka.
Czyli 93,00 PLN/m2, chyba duże nieporozumienie.

marcinbbb
15-10-2018, 12:49
Obejrzałem film jak robią bruzdy a później przyklejają rurki do posadzki. Powiem Wam że to prowizorka jak cholera - Izolacji styropianowej BRAK, folii do podłogówki BRAK. Całe ciepło zgodnie z fizyką pójdzie w ziemię a nieznaczna ilość właśnie w posadzki + jak pisano mała akumulacja.

Ja odradzam chyba że za 2 lata chcesz to robić tak jak być powinno i zgodnie ze sztuką, ale wtedy będziesz musiał też kuć płytki.

fotohobby
15-10-2018, 13:11
Obejrzałem film jak robią bruzdy a później przyklejają rurki do posadzki. Powiem Wam że to prowizorka jak cholera - Izolacji styropianowej BRAK, folii do podłogówki BRAK. Całe ciepło zgodnie z fizyką pójdzie w ziemię a nieznaczna ilość właśnie w posadzki + jak pisano mała akumulacja.

Ja odradzam chyba że za 2 lata chcesz to robić tak jak być powinno i zgodnie ze sztuką, ale wtedy będziesz musiał też kuć płytki.

A skad wiesz, ile @kurtz ma izolacji pod wylewką ?
O folii, nawet mnie piszę, jej największą zaletą są kratki, zeby instslator mierzyć nie musiał ;)

marcinbbb
15-10-2018, 13:56
Jeśli zapomniał o podłogówce to mógł i zapomnieć o izolacji poziomej, o dylatacji już nie wspomnę ;)

fotohobby
15-10-2018, 14:43
Jeśli zapomniał o podłogówce to mógł i zapomnieć o izolacji poziomej, o dylatacji już nie wspomnę ;)

Nie "zapomniał", tylko post factum zmienił koncepcję.
10 styropianu cm to marnie.... podłgowka zwiekszy komfort, ale równieź i straty

kurtz
15-10-2018, 16:35
Nie "zapomniał", tylko post factum zmienił koncepcję.
10 styropianu cm to marnie.... podłgowka zwiekszy komfort, ale równieź i straty

10cm styro to mało?
jesteś w stanie określić mniej więcej o ile wzrosną straty przy układzie podłogówka + 10cm styro + panele 8mm w stosunku do zwykłych grzejników (dodam, że w jednym z pomieszczeń nie mam izolacji ścian! (bardzo stara część)).

marcinbbb
15-10-2018, 19:39
10 cm JAKIEGO STYROPIANU? z jaką "lambdą" moim minimum to 15 cm grafitu 0,031 lambda. Jeśli wsadziłeś byle styropian w ilości 10 cm to będzie bieda, jeśli nawet nie "wpsikałeś" pianki pomiędzy szczeliny to już w ogóle kaplica.

fotohobby
15-10-2018, 19:49
10cm styro to mało?
jesteś w stanie określić mniej więcej o ile wzrosną straty przy układzie podłogówka + 10cm styro + panele 8mm w stosunku do zwykłych grzejników (dodam, że w jednym z pomieszczeń nie mam izolacji ścian! (bardzo stara część)).

10cm to mało. Jeśli bez podlogowki róznica pomiedzy gruntem, a wylewka to jakieś 15C, to przy podlogowce wzracja do,23-25C.
W zaleznosci ile i jaki styropian zostal zastosowany, tyle wzrosną straty.

kurtz
15-10-2018, 20:00
swisspor 0,036 [W/mK]

d7d
15-10-2018, 20:04
Nie "zapomniał", tylko post factum zmienił koncepcję.Ile powinno być styropianu (i jakiego)
10 styropianu cm to marnie.... podłgowka zwiekszy komfort, ale równieź i straty
Ile powinno być styropianu i jakiego przy tradycyjnej podłogówce ?
I ile cm wylewki ?
Co mówią praktycy a co teoretycy ?
https://muratordom.pl/wnetrza/prace-wykonczeniowe/wylewka-na-ogrzewanie-podlogowe-cementowa-czy-anhydrytowa-aa-qx81-tzX8-eYxD.html

asolt
15-10-2018, 20:50
Ile powinno być styropianu i jakiego przy tradycyjnej podłogówce ?
I ile cm wylewki ?
Co mówią praktycy a co teoretycy ?
https://muratordom.pl/wnetrza/prace-wykonczeniowe/wylewka-na-ogrzewanie-podlogowe-cementowa-czy-anhydrytowa-aa-qx81-tzX8-eYxD.html

Co rozumiesz pod pojeciami praktycy i teoretycy?. Jezeli ktos chce wiecej płacic za ogrzewanie daje mniej styropianu z gorszą lambdą, mniej płacic to grubiej styropianu grafitowego. Czy ten co dał 20 cm styropianu grafitowego jest teoretykiem bo liczy ze straty bedzie miał mniejsze i vice versa? Ja zawsze przy ozc doradzam aby było co najmniej 20 cm styro 0,031. Gdy wykonujemy instalacje podłogówki tez staramy sie aby była taka grubosc. Jestem praktykiem czy teoretykiem, uwazam ze jednym i drugim.
Nie zawsze jednak stosujemy 20 cm styro gdyz albo wyskosc kondygnacji za mała, albo nisko osadzone drzwi wejsciowe lub tarasowe. Kazdy inwestor musi miec na uwadze ze ani architekta ani murarza nie insteresuje energooszczednosc jego domu. Te 20 cm styro na podłodze na gruncie musi sobie sam przypilnowac

d7d
15-10-2018, 21:26
Ok, dziękuję za info.
Pytam też w nawiązaniu do systemów renowacyjnych w tym także systemów mat kapilarnych.
Nikt w tym przypadku nie pisze o wymaganiach termicznych i opłacalności montażu (w sensie kosztów eksploatacji).
Sumując: 20cm teoretyk (i praktyk) a sam praktyk powie : wystarczy np. 10-15cm. ;)

Czy więc renowacja ogrzewania polegająca na montażu mat lub tradycyjnego ogrzewania podłogowego na istniejące posadzce na gruncie ma sens ekonomiczny?
Czy faktycznie będzie lepszy komfort użytkowania a koszty nie wzrosną znacznie w stosunku do tradycyjnego c.o. grzejnikowego ?

Kaizen
15-10-2018, 21:42
Jak grzejesz prądem 1:1 to lepsza izolacja jest optymalna, jak PC to mniejsza. Im droższa kWh - tym lepiej warto izolować.

Przy podłogówce dT miedzy wylewką a gruntem jest sporo wyzsza, niz przy grzejnikach. Przy 10cm styro o nędznej lambdzie nie pchałbym się w podłogowkę. No, może z PC w taniej strefie.

Ile kWh ucieknie do gruntu w różnych wersjach policzysz np. W builddesku.

d7d
16-10-2018, 19:18
Remont ogrzewania polegający na instalacji ogrzewania podłogowego wodnego - tradycyjne rury PEX lub maty kapilarne.
Dom istniejący z ogrzewaniem grzejnikami i płytkami ceramicznymi na podłodze.
Opcje do rozważenia:
1. maty kapilarne na istniejących płytkach lub skucie płytek
2. tradycyjne w rurach PEX na w bruzdach w płytkach lub niżej po skucie płytek
3. całkowity demontaż płytek, podbetonu gr. 4cm i wymiana istniejącego styropian gr. 8cm lub coś koło tego.
Te 8 cm styropianu to dużo za mało wg obecnych wymagań.

Chyba tylko pozycja 3 jest sensowna, zarówno pod względem komfortu i ekonomi grzania.
Ale jest najbardziej kosztowna w realizacji i najbardziej demolująca dom.

Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym.

marcinbbb
16-10-2018, 19:43
Wiesz nawet mój nowo rozbudowywany dom jest słaby bo zostawiłem po "chudziaku" 15 cm styropianu 0,031. Chciałem to zalać PUR`em ale cena "z d*py" Więc musi 15 cm grafitowego starczyć.

Ma opcję zbić i zalać 3 cm PUR`a wiem drogo ale może zrobi robotę.

kerad85
16-10-2018, 19:55
@marcinbbb Są jeszcze płyty PIR,które stosowałem razem ze styro grafitowym. Ale twarde to i robota nie była łatwa.

marcinbbb
16-10-2018, 21:00
Jak porównać 15 cm XPS do płyty PIR i jak to ma się do ceny? Przekonaj mnie do ich stosowania

gnago
26-10-2018, 20:22
Ale jak dam ogrzewanie sufitu to w nogi nie będzie zbyt ciepło

ech te Déjà vu sprzed lat, wyobraź sobie podobnie gadali o ogrzewaniu podłogowym te kilka lat temu. Faktycznie smog elektromagnetyczny to straszna rzecz dla pamięci.
Zrozum mając sufitówkę będziesz miał unikalną szansę rozpostarcia na podłodze z mozaiki z klepek rozłożyć oryginalny gruby jedwabny dywan perski za te nikczemne 20 tysiączków oszczędzonych na bzdurnym kuciu i na siłę montowaniu podłogówki . Ścienne lub sufitowe ogrzewanie /chłodzenie płaszczyznowe to logiczny krok naprzód . Owszem ścienne narzucają ograniczenia w meblach tak jak podłogowe. Sufitowe takich ograniczeń nie mają .No chyba że planujesz meble sufitowe:jawdrop:

Dodasm nie ma jak przy podłogówce bzdurnego dla ogrzewania ograniczenia temperaturowego . jak będziesz miał kaprys to puścisz nawet wrzątek zalecałbym jednak max 50 stopni

d7d
26-10-2018, 20:26
Sufitowe działa bardziej na zasadzie promieniowania czy konwekcji?
Nogi pod stołem też będą miały ciepło ? ;)

gnago
26-10-2018, 20:28
"Jak porównać 15 cm XPS do płyty PIR i jak to ma się do ceny? Przekonaj mnie do ich stosowania"

Bracia ze wschodu łyknęli te technologie , a nasi handlowcy wywęszyli spotkałem się już z nimi na eks tablicy. Różnica między styro a nimi zredukowali do kilkunastu procent

gnago
26-10-2018, 20:32
Sufitowe działa bardziej na zasadzie promieniowania czy konwekcji?
Nogi pod stołem też będą miały ciepło ? ;)

jakże musisz cierpieć wiosną gdy świat się mai a ty w kozakach czy gumofilcach bo słonko nie zagląda tak nisko. Ale masz rację tam gdzie sufit to promieniowanie a pod stołem konwekcja i ruchy powietrza . Analogicznie jak w cieniu latem.
Niewierny Tomaszu

I nie zapomnij o puchowej poduszeczce na klejnotach aby z mrozu nie odpadły. Po namyśle pieluchomajtki również skutecznie chronią przed przemrożeniem cienistym

d7d
26-10-2018, 20:52
Dziękuję za bystrą odpowiedź :D
Wiosna jest ciepło w domu.
Chłodniej jest gdy przychodzą jesienne chłody a ogrzewanie nie jest jeszcze włączone.
Latem w cieniu jest czasami chłodno a w słońcu bardzo gorąco i ruchy powietrza nie ogrzeją ....
Każdy ma swoje wizje.

PS
Klejnoty raczej lubię chłodne niż za ciepłe.

gnago
27-10-2018, 06:16
ja zwyczajnie lubię dywany grube, domki dla ludożerczych roztoczy, wzorzyste mozaiki z rozmaitych gatunków drzewa z pretensją do wnętrz pałacowych. A to zwykła podłogówka ogranicza jeśli nie umożliwia. A ogrzewanie płaszczyznowe, te tanie (nie systemowe- drożyzna) to same zalety dla użytkownika i duża niewygoda dla wykonawcy. Ale jestem gotów znieść te poświęcenie. Przy olaniu przegrody termicznej sufitu/podłogi na piętrze mamy ekstra darmowe OP i przy skomplikowaniu konstrukcji chłodzenie latem. Nawet wodociągówką