PDA

Zobacz pełną wersję : OP - wylewka zrobiona, a próba szczelności nie!



side
01-10-2018, 15:35
Witam forumowiczów

Nie było mnie w kraju i po powrocie mam taką sytuację: wylewki zrobione, ale zalane rurki są bez próby szczelności. Wykonawca na pytanie, dlaczego tego nie zrobił, odpowiedział, że nigdy mu się nie zdarzyło, aby coś ciekło. Nosz, kur... !

Jeszcze nie zapłaciłem, dlatego pytam, co w tej sytuacji mogę zrobić? Coś trzeba, zanim położę kafle i panele. Teraz zrobić próbę? Ma nabić 3 atm wody na tydzień, dwa? Czekać na plamy? W ogóle to one wyjdą?

kulibob
01-10-2018, 16:14
Nabijesz a jak ciśnienie na wskaźniku nie spadnie przez kilka dni to szczelne

Kondensat
01-10-2018, 16:46
Jak zrobisz próbę wodą to nie możesz tego zostawić na zimę bo rozwali.Wtedy należałoby uruchomić ogrzewanie na zimę.Weź pod uwagę fakt że przed położeniem np.płytek należy wygrzać jastrych co dla standardowej wylewki powinno trwać prawie miesiąc.Jak nie zamierzasz uruchamiać ogrzewania przed zimą to może zrób próbę powietrzem ale wodą jest pewniejsze zresztą powietrzem nie zlokalizujesz miejsca ewentualnej nieszczelności.
Tu też nie chodzi o samą szczelność instalacji podłogowej,w czasie zalewania wylewki powinna być pod ciśnieniem.

kulibob
01-10-2018, 16:54
Po próbie może wszytko pętle z osobna przedmuchiwać kompresorem. Aż cała woda zleci

przemo1
01-10-2018, 17:37
Jak dobrze wykonane pętle, to w wylewce masz tylko rurę PEX, bez żadnych złączek - wyciek faktycznie tylko w przypadku wady fabrycznej rury lub uszkodzeniu przy zalewaniu betonem. Ewentualne uszkodzenie będzie widoczne na posadzce max po 2 dniach (oczywiście na wylewce bez płytek).

side
01-10-2018, 18:27
Wielkie dzięki za pomoc i odpowiedzi.

Kemotxb
01-10-2018, 19:23
Proponuję teraz zrobić próbę sprężonym powietrzem, uszkodzenie ciągłości rurki jest mało prawdopodobne (ale możliwe) więc 99 % będzie dobrze. Co nie oznacza że zalewanie bez próby szczelności to dobre wykonanie, dodatkowo tak jak pisał ktoś wyżej, OP zalewa się pod ciśnieniem, rurki mają się dobrze rozłożyć i dociążyć. Kolejny przykład super wykonawcy fachowca któremu trzeba zapłacić grubą kasę bo un fachman jest.

Kaizen
01-10-2018, 19:33
Próba szczelnosci teraz coś da. Ale przez czas robienia wylewek rury powinny być zalane wodą pod ciśnieniem. Wtedy każde rozszczelnienie widac od razu. Ale też trudniej zgnieść rurę i to też od razu widać na manometrze. A byla tu kiedys historia, jak wylewkarze zgnietli rure i potem ledwo woda przez nią przeplywala i sekcja byla zimna. Wiec teraz chociaż orientacyjnie sprawdzilbym też przeplywy.

thomas-74-74
01-10-2018, 19:46
Ta zagniecenie rurki widać na manometrze dobra