PDA

Zobacz pełną wersję : Nie jasny miejscowy plan zagospodarowania



exero
04-10-2018, 19:02
Witam,

jak każdy z Nas tutaj zebranych planuje budowę domu i mam na oku działkę, która nieco wprowadziła chaos w moich przemyśleniach.
Otóż w miejscowym planie zagospodarowania warunki budowy domu dla tej działki:
dach wielospadowy. Kąt nachylenia połaci dachowej:
c) 45 przy ścianie kolankowej do 0,6 m
d) 22-30 przy ścianie kolankowej od 1,2 m do 1,8 m

Co w takim razie z ścianą kolankową pomiędzy 0,6 m a 1,2 m ??

Dodatkowo znajduje się definicja dachu wielospadowego - dachy składające się z kilku dwuspadowych lub wielospadowych połaci o takich samych spadkach, które zajmują powierzchnię minimum 70 % powierzchni rzutu budynku (zapis o stosowaniu dachów wielospadowych nie dotyczy wykuszu, lukarn, werand, tarasów itp.)

Kierowałem się raczej w stronę dachu dwuspadowego o prostej konstrukcji natomiast działka bardzo nam się podoba, jest w centrum miejscowości w stosunkowo zjadliwej cenie.

Pytaniem jest co ja tak naprawdę mogę na tej działce zbudować. Powierzchnia domu ma być przewidziana na 4, max. 5 os. rodzinę. wymiary działki szer. 23 m dł. 35.
Zacząłem zastanawiać się nad domem parterowym z możliwością adaptacji poddasza lub dom piętrowy z dachem wielospadowym.
Nie ukrywam, że ważne są także koszty samego wykonania, z tego co czytałem dachy wielospadowe są znacznie droższe niż dwuspadowe.

Pozdrawiam,

agb
04-10-2018, 19:29
Proste dachy wielospadowe wcale nie muszą być znacznie droższe od dwuspadowych. Tylko muszą być proste bez lukarny na lukarnie, itp.

samotnik
04-10-2018, 20:48
60..120cm - dach może być dowolnego nachylenia. Trudno, taki błąd. :) Choć trzeba popatrzyć, czy np. gdzieś wcześniej w dokumencie nie ma zapisu ogólnego. Najlepiej wziąć wypis z planu, tam powinni napisać wszystko, co działki dotyczy.

exero
05-10-2018, 07:29
Dzieki za odpowiedź.

Czy budowa domu parterowego a budowa domu parterowego z możliwością późniejszej adaptacji poddasza jest dużo droższa ?
W projekcie są najczęściej 3 pokoje, a chciałbym mieć rezerwę takiego poddasza na ewentualną przyszłą rozbudowę..

Mój teoretyczny budżet to +/- 260 tysięcy na budowę domu powiedzmy w stanie deweloperskim (oczyywiście bez działki)

I tutaj jest pytanie jaki dom najlepiej postawić z takmi warunkami zabudowy.;)

Kaizen
05-10-2018, 07:36
Czy budowa domu parterowego a budowa domu parterowego z możliwością późniejszej adaptacji poddasza jest dużo droższa ?

Musisz przewidzieć miejsce na schody i dac mocniejszy strop. Do tego bardziej stromy=wieksza powierzchnia dach i wyższą scianę kolankową. Samo zostawienie możliwosci będzie oosztowało drożej, niz dolożenie pokoju na parterze.

Ten zapis dotyczy wszystkich domów? Bo jest troche kuriozalny. Parterowka bez sciany kolankowej z dachem 45* wygląda groteskowo a i dach niepotrzebnie wielki i kosztowny. Zacytuj większy fragment a jeszcze lepiej cały wypis.

Za 260k nie zbudujesz.

exero
05-10-2018, 10:15
Zapis jest dziwny i wydaję mi się, że specjalnie zapisany tak, aby jedynie domy piętrowe takie jak ten:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-oszust-2-WAH1879
spełniały warunki zabudowy.
Warunki jakie widniają dla całego obszaru działek (po drugiej stronie ulicy dwuspadowe już mozna)
Ilość kondygnacji: 3 kondygnacje (ostatnia w formie poddasza użytkowego)
Wysokość zabudowy max 12 m od poziomu terenu do kalenicy, Max wysokość posadzki parteru do 0,6 m od poziomu terenu przy głównym wejściu do budynku
Max 50 % pow. pokrycia działki
Dachy wielospadowe. Kąt nacylenia połaci dachowej:
c) 45 przy sciance kolankowej o wysokosci od 0,6 m
d) 22-30 (+/- 5) przy sciance kolankowej o wysokości od 1,2 m do 1,8m
Formę architektoniczną należy kształtować na zasadzie kontynuacji miejscowej w tym regionalnej tradycji budowlanej z zastosowaniem naturalnych materiałów budowlanych tj. kamień w fundamentach, drewno, cegła (również licowa) i tynk w elewacjach, pokrycia słomiane, drewniane i ceramiczne. Kolorystyka stonowana, tradycyjna (paleta ziemi).
Dopuszcza się wszelkie formy zabudowy towarzyszącej z zastosowaniem formy architektonicznej i wykończenia jednolitego dla całego zakresu. Garaże zlokalizowac w formie budynków wolnostojących lub zespolonych z bryłą główną. Zakaz stosowania ogrodzeń zelbetonowych prefabrynowanych. Należy zachować nieprzekraczalne linie zabudowy wg rysunku planu.

260 k nie starczy na taki dom czy w ogóle nawet przy małym dwuspadowym gdzie cześć robót wykonam sam?

Kaizen
05-10-2018, 10:30
Ilość kondygnacji: 3 kondygnacje (ostatnia w formie poddasza użytkowego)

Czyli musisz mieć podpiwniczenie, parter i poddasze, albo parter, piętro i poddasze?
To tanio nie będzie. Jak zechcesz mały domek, to schody zajmą spory % powierzchni i tanie nie będą.

Do poprzedniej wyliczanki kosztów poddasz dorzucę wymuszenie mocniejszej więźby, bo kratownice, słupy czy inne wzmocnienia uniemożliwią zagospodarowanie.

Poczytaj dom za 150 tysięcy (http://www.domza150tysiecy.pl/). Również forum. Do tego weź poprawkę, że ceny szaleją od ponad roku.

Ciekawe, że w statystykach tutaj (http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/ceny/ceny-robot-budowlano-montazowych-i-obiektow-budowlanych-lipiec-2018-r-,5,74.html) czy tutaj (http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/ceny/ceny-robot-budowlano-montazowych-i-obiektow-budowlanych-grudzien-2017-r-,5,67.html) wzrostu praktycznie nie ma. A wykonawcy schodzą z placów budów, bo bardziej opłaca im się zapłacić karę i realizować inny kontrakt. A na przetargi nikt nie składa ofert.

exero
05-10-2018, 10:38
Z tego co się orientowałem, jeżeli mowa jest o 3 kondygnacjach to znaczy, że maksymalnie tyle kondygnacji można postawić. Przy czym jak ktoś chce mniej niż 3 to buduje i tyle. To jest informacje od Pani która zajmuje się uzgadnianiem projektów w gminie w której chcę się wybudować.

Lew2
06-10-2018, 09:26
60..120cm - dach może być dowolnego nachylenia. Trudno, taki błąd. :) Choć trzeba popatrzyć, czy np. gdzieś wcześniej w dokumencie nie ma zapisu ogólnego. Najlepiej wziąć wypis z planu, tam powinni napisać wszystko, co działki dotyczy.
A dlaczego od razu błąd? Po prostu MPZP określa dachy dla ścianek kolankowych poniżej 60 cm i powyżej 120 cm. W przedziale 60cm-120cm MPZP po prostu nie narzuca żadnych wymagań, więc mogą być dowolne.

agb
06-10-2018, 20:11
Ja bym się niestety obawiał interpretacji, że jak MPZP nie zawiera tego przedziału wysokości, to nie jest dozwolony...

Kaizen
06-10-2018, 20:54
Z tego co się orientowałem, jeżeli mowa jest o 3 kondygnacjach to znaczy, że maksymalnie tyle kondygnacji można postawić.

Dla mnie X=3 oznacza dokładnie 3.
Jakby było "do 3" to by oznaczqło <=3. Ale oczywiscie urzędnik może wznawać alternatywną matematykę.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-10-2018, 23:16
dla mnie zapisy PM są bardzo czytelne :
Kąt nachylenia połaci dachowej:
c) 45 przy ścianie kolankowej do 0,6 m ( tj. od 0cm do 60cm )
d) 22-30 przy ścianie kolankowej od 1,2 m do 1,8 m
co tu może być niezrozumiałego ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-10-2018, 23:34
Ilość kondygnacji: 3 kondygnacje (ostatnia w formie poddasza użytkowego)
- jeśli PM nie określa MIN / MAX - to tyle kondygnacji musi być

Elfir
07-10-2018, 00:40
dla mnie zapisy PM są bardzo czytelne :
Kąt nachylenia połaci dachowej:
c) 45 przy ścianie kolankowej do 0,6 m ( tj. od 0cm do 60cm )
d) 22-30 przy ścianie kolankowej od 1,2 m do 1,8 m
co tu może być niezrozumiałego ?

Czyli nie można budować ściany kolankowej między 0,6 a 1,2m oraz powyżej 1,8 m

Kaizen
07-10-2018, 08:09
Czyli nie można budować ściany kolankowej między 0,6 a 1,2m oraz powyżej 1,8 m

Ten zapis nic nie mowi o ograniczeniach co do wysokości scian kolankowych.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-10-2018, 10:20
Czyli nie można budować ściany kolankowej między 0,6 a 1,2m oraz powyżej 1,8 m

- nie można. Mamy " do " ( 0,6m ) oraz " od "-"do" ( 1,2m do 1,8m )
- ściany kolankowej w zakresie 0,6m - 1,2m nie można realizować, podobnie jak powyżej 1,8m

czytałem dziwniejsze zapisy w PM

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-10-2018, 10:21
Ten zapis nic nie mowi o ograniczeniach co do wysokości scian kolankowych.

" od ", " do " są ograniczeniami

Kaizen
07-10-2018, 12:24
" od ", " do " są ograniczeniami

To nie jest zapis definiujący dopuszczalne zakresy ścian kolankowych, tylko jakie z tego wynikają konsekwencje.

Jak osoby do 3 lat i powyżej 65 lat jeżdżą za darmo komunikacją miejską, to nie znaczy, że osoby w wieku pomiędzy tymi przedziałami nie mogą jeździć.

Być może inne kąty dachu są zdefiniowane w punktach a) i b). A wysokość ściany kolankowej w zupełnie innym miejscu może być ograniczona. Ale cytowane zapisy nie ograniczają w żaden sposób wysokości ściany kolankowej.

Elfir
07-10-2018, 12:31
mogą - regulamin okresla, że wówczas musza płacić, czyli sa uwzględnieni.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-10-2018, 13:21
To nie jest zapis definiujący dopuszczalne zakresy ścian kolankowych, tylko jakie z tego wynikają konsekwencje.

Jak osoby do 3 lat i powyżej 65 lat jeżdżą za darmo komunikacją miejską, to nie znaczy, że osoby w wieku pomiędzy tymi przedziałami nie mogą jeździć.

Być może inne kąty dachu są zdefiniowane w punktach a) i b). A wysokość ściany kolankowej w zupełnie innym miejscu może być ograniczona. Ale cytowane zapisy nie ograniczają w żaden sposób wysokości ściany kolankowej.

cytowany zapis w Planie Miejscowym jest jednoznaczny :
dopuszczalne kąty dachu wielospadowego :
45 stopni lub w przedziale 22-30 oraz wysokości ścianek kolankowych odpowiednio 0-0,6m i 1,2m-1,8m.
- dom zaprojektowany z dachem i wysokościami ścianek odbiegający od jw dla tego terenu / działki - nie dostaje PnB.

Kaizen
07-10-2018, 13:33
cytowany zapis w Planie Miejscowym jest jednoznaczny :
dopuszczalne kąty dachu wielospadowego :
45 stopni lub w przedziale 22-30 oraz wysokości ścianek kolankowych odpowiednio 0-0,6m i 1,2m-1,8m.
- dom zaprojektowany z dachem i wysokościami ścianek odbiegający od jw dla tego terenu / działki - nie dostaje PnB.

Możesz wytłuścić, gdzie tu jest zdefiniowana dopuszczalna wysokość ściany kolankowej?

Kaizen
07-10-2018, 13:34
mogą - regulamin okresla, że wówczas musza płacić, czyli sa uwzględnieni.

Nie określa co mogą pasażerowie w wieku (3-65) lat. Nie ma takiego przedziału nigdzie opisanego.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-10-2018, 15:14
Możesz wytłuścić, gdzie tu jest zdefiniowana dopuszczalna wysokość ściany kolankowej?

dach wielospadowy. Kąt nachylenia połaci dachowej:
c) 45 przy ścianie kolankowej do 0,6 m
d) 22-30 przy ścianie kolankowej od 1,2 m do 1,8 m

Kaizen
07-10-2018, 16:39
dach wielospadowy. Kąt nachylenia połaci dachowej:
c) 45 przy ścianie kolankowej do 0,6 m
d) 22-30 przy ścianie kolankowej od 1,2 m do 1,8 m

To jest definicja, kto jeździ za darmo. Inni mogą jexdzic na innych zasadach i mieć dowolne kąty dachu (chyba, ze są jakieś ograniczenia w p. a) i b) albo w innym miejscu).

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-10-2018, 16:43
Kaizen
dziwnie to interpretujesz, a wszystko pisze czarno na białym

Kaizen
07-10-2018, 16:50
Kaizen
dziwnie to interpretujesz, a wszystko pisze czarno na białym

Zadanie z logiki.
Jezeli a - to x
i
Jezeli c - to y

nie wplywa na zaden inny przypadek, niż a i c.

Czyli Twoim zdaniem jezeli w p. a0 jest dopuszczony dach plaski, to jest sprzeczne z p. c i d?

exero
07-10-2018, 17:26
Przytaczasz zadanie z logiki ale ja nie wiem czy urzędnicy kierują sie logiką z matematyki...tak żeby zaryzykowac 100 k na działkę polegając na logice

Slawko123
07-10-2018, 17:54
a ja proponuje aby autor dał link do tego MPZP. Jak znam życie, to cytuje to co uważa, a nie cytuje tego co ważne, ot taka nieumiejętność czytania aktów prawnych, bardzo popularna w naszym społeczeństwie.

khira
08-10-2018, 09:22
Tak, link do pliku, albo screenshot/scan/zdjęcie choćby telefonem bardzo by pomogło :)

Elfir
08-10-2018, 09:46
Nie określa co mogą pasażerowie w wieku (3-65) lat. Nie ma takiego przedziału nigdzie opisanego.

Czyli mogą jeździć za darmo, bo nie są uwzględnieni w regulaminie?

Kaizen
08-10-2018, 10:30
Czyli mogą jeździć za darmo, bo nie są uwzględnieni w regulaminie?

Określa, ze wszyscy nie wymienieni w wyjatkach. Niepelnosprawni tez jeżdżą za darmo niezaleznie od wieku. Lex speciali derogat legi generali. Jezeli zadan przepis MPZP nie zakazuje, to PB musi byc stosoowane.

Elfir
08-10-2018, 11:54
czyli regulamin określa, nie pomija jakiś grup.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-10-2018, 12:21
dobrze Kaizen - rozbijmy przytoczone zdanie w sposób logiczny i do potęgi "n"

dach wielospadowy. Kąt nachylenia połaci dachowej:
c) 45 przy ścianie kolankowej do 0,6 m
d) 22-30 przy ścianie kolankowej od 1,2 m do 1,8 m

dach wielospadowy - logiczne do bólu ( nie mylić z dachem dwuspadowym, który wielospadowym nie jest wg różnych orzeczeń Sądu )
Kąt nachylenia połaci dachowej : - jak w zdaniu określa " Kąt nachylenia połaci dachowej "
.. i są wymienione do wyboru :
45 stopni lub 22-30 stopni.
dalej
podane kąty ( nie inne ) narzucają wysokości ścianki kolankowej do 0,6 m ( dla 45 stopni ) oraz od 1,2 m do 1,8 m ( dla 22-30 stopni )

oczywiście nie znamy punktu : a) b) ... e) f) .... może tam jest i "dach płaski" o kącie nachylenia połaci 2-5stopni przy ścianie kolankowej do 2,6m, kto wie ?
póki co mamy przytoczone jw i do tego się odnoszę.

Kaizen
08-10-2018, 13:23
podane kąty ( nie inne ) narzucają wysokości ścianki kolankowej do 0,6 m ( dla 45 stopni ) oraz od 1,2 m do 1,8 m ( dla 22-30 stopni )

A co, jak mam dach 15*? Nie jest tu zakazany. A 46*?
Doszukujesz się zakazu tu, gdzie go nie ma. Nie wiem, czy to wizja artysty, czy jest w innych miejscach doprecyzowane, czy to niedopatrzenie.
Na podstawie tego przepisu urzędnik powinien popatrzeć na projekt - dach 45*=ściana 0,5m - OK.
Dach 40* - nie ma tu takiego przypadku, więc ten zapis nie ma zastosowania - OK, przechodzę do następnego warunku.

Di.
08-10-2018, 13:54
exero,
wdajesz sie w niepotrzebne teoretyczne dywagacje (szczegolnie z panem Kaizen nie ma to sensu i do niczego z nim nie dojdziesz, oprocz tego ze "ma racje" i te racje ci wyliczy oczywiscie).

Wystarczy 1 telefon do starostwa i 10 minut, wszystko stanie sie jasne. Na przyklad u mnie w starostwie dach "wielospadowy" = "dwuspadowy" i co koledzy na to? Wszystko zalezy od kogos kto zatwierdza projekt i jego widzimisie, jak on rozumie zapisy w MPZP. Cala reszta gadania jest i kant d... rozbic. Na wiele da sie umowic.

Dam ci inny przyklad - u mnie ma byc 1,5 kondygnacji w MPZP - nie ma czegos takiego w architekturze jak "poltorej kondygnacji"! Jednak tutaj jest i funkcjonuje. W\g urzednika nie moze byc 2 kondygnacji, ale na przyklad nie obchodzi ich czy sciana kolankowa ma 10cm czy 250cm... rozumiesz? Ma byc jakis skosik i jest ok.

Mozesz liczyc smialo 2000-2500/m2 stanu deweloperskiego, czyli do kwoty ktora wymieniles dodaj od 50-100k. Sam buduje i wszystko wychodzi ciut drozej niz sie zaklada. Ceny stali, i materialow rosna, beton okazuje sie drozszy, bo czas zalewania, bo zamowisz na szybko nie tam gdzie miales itp. Zawsze cos dodatkowo potrzeba, czego nie przewidzisz mimo szczerych checi i ciezkiej pracy nad przygotowaniem. Na te 2000/m2 i tak bedziesz sie musial zdrowo naglowkowac.

Czy parterowka wyjdzie mniej? Czasami, zalezy od zalozen i projektu. Nie daj sobie wmowic, policz spokojnie, dopytaj o ceny, zdecyduj co wolisz.
Moze sie okazac, ze dobrze zaprojektowany z poddaszem wyjdzie taniej. Unikaj udziwnien, za ktore sie duzo doplaca.


Pozdrawiam i powidzenia!

Kaizen
08-10-2018, 14:10
Wystarczy 1 telefon do starostwa i 10 minut, wszystko stanie sie jasne.

Jakbym słuchał co mi ktoś mówi przez telefon, to ciągle miałbym taryfę C11 i na budowę wydałbym dwie czapki pieniędzy więcej. O innych dziedzinach życia nie wspominając.
Myślenie i odpowiedzialność za słowa włączają się zazwyczaj, jak trzeba się pod czymś podpisać (chociaż też nie zawsze - na szczęście są jeszcze drogi odwoławcze).

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-10-2018, 14:57
A co, jak mam dach 15*? Nie jest tu zakazany. A 46*?
i tu nie masz racji. W Planach Miejscowych ( a czytam i analizuję ich dużo - do każdego projektu ) są ZAKAZY i NAKAZY.
Jeśli podane są dla danego terenu / działki dachy ( przykładowo ) 45 lub 22-30 stopni ( jak w tym przypadku ) należy to traktować jako NAKAZ realizacji takiego dachu z ZAKAZEM innego. Gdyby można było stosować każdy rodzaj spadku dachu, to w PM czemu miałby służyć zapis o kącie dachu 45, 22-30 stopni ?

Slawko123
08-10-2018, 15:08
Te wasze dywagacje są bez sensu. Dyskutujecie nad wyrwanymi z kontekstu paroma zdaniami.

Di.
08-10-2018, 15:10
Jakbym słuchał co mi ktoś mówi przez telefon, to ciągle miałbym taryfę C11 i na budowę wydałbym dwie czapki pieniędzy więcej. O innych dziedzinach życia nie wspominając.
Myślenie i odpowiedzialność za słowa włączają się zazwyczaj, jak trzeba się pod czymś podpisać (chociaż też nie zawsze - na szczęście są jeszcze drogi odwoławcze).

Widzisz Kaizen, z toba zawsze jest taka gadka, czlowiek A - ty B, dlatego pewnie masz tyle postow nastukane.
Sugerujesz ze w starostwie go przez telefon oklamia, naplota mu bzdur i sciem? To mozna przeciez pojsc osobiscie i popatrzec urzednikowi gleboko w oczy, ocenic czy lze jak pies czy moze jednak prawde mowi.
Tak czy inaczej dowie sie wiecej konkretow niz z waszych dywagacji, bez urazy...

Kaizen
08-10-2018, 15:50
Sugerujesz ze w starostwie go przez telefon oklamia, naplota mu bzdur i sciem?

To środkowe - naplotą bez zastanowienia i odpowiedzialności.
Zgadnij, jakiej taryfy elektrycznej nie można mieć na budowie (wg informacji ustnych) i jaką zakładają jak złożysz wniosek o G.

anoch
08-10-2018, 18:11
Sugerujesz ze w starostwie go przez telefon oklamia, naplota mu bzdur i sciem?..
Biorąc pod uwagę doświadczenia z moim Starostwem to tak właśnie jest.

Istotą jest, jak napisał wcześniej @Kaizen, to co Urzędnik napisze, a nie co powie. Mnie w Starostwie próbowano wielokrotnie wykręcić np. na wyłączeniu drogi z produkcji rolniczej (przez telefon - konieczność wyłączenia całej drogi, co implikowałoby dodatkowe opłaty - ziemia klasy IIIb), czy konieczności sporządzenia decyzji środowiskowej, która na końcu okazała się zbędna (nikt na piśmie jej nie wymagał).

Akurat MPZP mam bardzo prosty i nie było żadnych wątpliwości.

Prądowa taryfa G to już klasyka.

Di.
08-10-2018, 21:39
Ajajaj, jakies traumatyczne przezycia?
Nie laczylbym urzednikow panstwowych z tymi z prywatnej firmy energetycznej.
Ci pierwsi nie maja w tym interesu, zeby was wystrychnac na dudka. Masz problem? Nagraj rozmowe i odtworz ja pozniej swojemu rozmowcy, jak nie pomoze to daj do posluchania Staroscie i po sprawie. To ile razy probowano cie wykrecic w starostwie i jaki mieli w tym interes?
Ja na przyklad bylem, dopytalem i wszystko bylo jasne, projekt zatwierdzono bez problemow.

I jaką zakładają jak złożysz wniosek o G?

anoch
09-10-2018, 07:10
Ajajaj, jakies traumatyczne przezycia?
Wręcz przeciwnie. Wszystko załatwione sprawnie, w formie pisemnej


Nie laczylbym urzednikow panstwowych z tymi z prywatnej firmy energetycznej.

Spółce z kapitałem Skarbu Państwa, bezpośrednio nadzorowanej co najmniej przez jeden Urząd Centralny, której działalność sterowana jest wytycznymi innego centralnego regulatora, daleko do działalności prywatnej firmy.



Ci pierwsi nie maja w tym interesu, zeby was wystrychnac na dudka.

Bez komentarza.



To ile razy probowano cie wykrecic w starostwie i jaki mieli w tym interes?
Ja na przyklad bylem, dopytalem i wszystko bylo jasne, projekt zatwierdzono bez problemow.
Czego nie rozumiesz? Przeczytaj mój poprzedni post.


I jaką zakładają jak złożysz wniosek o G?
Wielokrotnie temat omawiany i opisywany na tym forum.

Di.
09-10-2018, 12:53
To ostatnie to pytanie retoryczne...

Clue programu jest takie, ze jak zadzwonisz i zapytasz czy moze byc dach o "X" stopniach i czy moze byc dwuspadowy, to ci powiedza ze moze albo nie moze. I nie musisz sie domyslac co wlasciwie zawarte jest w MPZP. To jest az tak proste.
Co w tym widzisz trudnego? Jakie tutaj jest pole do przekrecenia cie?
I co, sadzisz, ze miesiac pozniej ten sam urzednik powie, ze teraz kat dachu "X" nie moze byc, a musi byc "Y"? Troche chorobliwe weszenie afery, prawda?

anoch
09-10-2018, 13:24
To ostatnie to pytanie retoryczne...
I co, sadzisz, ze miesiac pozniej ten sam urzednik powie, ze teraz kat dachu "X" nie moze byc, a musi byc "Y"

A dlaczego nie? Wystarczy, że MPZP pozostawia jakiekolwiek pole do interpretacji. Ponadto często zdarza się, że referent prowadzący sprawę ma inne zdanie niż jego przełożony, np. naczelnik, dyrektor, którzy pod decyzją się podpisują lub przedkładają z opinią do podpisu Starosty. Podpowiem, że zwykle kontaktujesz się z referentem prowadzącym sprawę.

Wychodzi z tego niespodzianka: Co innego rozmowa telefoniczna, co innego pismo z decyzją i wskazanie w nim odpowiednich przepisów.

Di.
09-10-2018, 14:27
Dlaczego? Bo byloby to skrajnie niepowazne, zeby ten referent nie wiedzial jakie dachy robia w jego okolicy, oraz z kilku innych przyczyn o ktorych szkoda gadac.
Jesli miewasz/miewacie takie problemy w kontaktach z ludzmi, to bardzo mi przykro. Nie ma czego zazdroscic.Bo mowimy tutaj o prostej sprawie, dla przypomnienia czy dach moze byc dwuspadowy i jaki kat moze miec.
Bywaja sprawy trudne i w takich bierze sie oswiadczenie urzedu na pismie, ale watpie, zebys sie z takimi w zyciu zetknal. Wylaczenie drogi z produkcji rolnej to nie jest trudna sprawa... byc moze czegos nie doslyszales przez telefon i tak bywa.

Pozdrawiam,

P.S. Pracownik w sprawach zawodowych nie moze miec innego zdania niz przelozony, dlaczego? Zapytaj o to swojego szefa.

anoch
09-10-2018, 14:54
Dlaczego? Bo byloby to skrajnie niepowazne, zeby ten referent nie wiedzial jakie dachy robia w jego okolicy, oraz z kilku innych przyczyn o ktorych szkoda gadac.
Jesli miewasz/miewacie takie problemy w kontaktach z ludzmi, to bardzo mi przykro. Nie ma czego zazdroscic.Bo mowimy tutaj o prostej sprawie, dla przypomnienia czy dach moze byc dwuspadowy i jaki kat moze miec.
Bywaja sprawy trudne i w takich bierze sie oswiadczenie urzedu na pismie, ale watpie, zebys sie z takimi w zyciu zetknal. Wylaczenie drogi z produkcji rolnej to nie jest trudna sprawa... byc moze czegos nie doslyszales przez telefon i tak bywa.

Pozdrawiam,

Pozostaje mi tylko pogratulować skuteczności i ogromnego doświadczenia w załatwianiu spraw urzędowych. Być może kiedyś się do Ciebie zwrócę o pomoc w takich prostych tematach.



P.S. Pracownik w sprawach zawodowych nie moze miec innego zdania niz przelozony, dlaczego? Zapytaj o to swojego szefa.

Być może kiedyś będę miał okazję. Póki co sam jestem szefem i cenie w swoich ludziach samodzielność, inicjatywę i odwagę w podejmowaniu decyzji. Przykro mi, że masz takie zdanie o szefach. Jakieś traumatyczne przeżycie?
Również pozdrawiam serdecznie.

Di.
09-10-2018, 17:14
Być może kiedyś będę miał okazję. Póki co sam jestem szefem i cenie w swoich ludziach samodzielność, inicjatywę i odwagę w podejmowaniu decyzji. Przykro mi, że masz takie zdanie o szefach. Jakieś traumatyczne przeżycie?
Również pozdrawiam serdecznie.

Nie znosze robic takich offtopow. Widzisz, jezeli ty i twoj pracownik macie odmienne zdanie co do ogolnej polityki i dzialan prowadzonych przez firme i sposobu ich realizacji, to podziwiam, ze jeszcze prowadzisz dzialalnosc. Nie wiem w jakiej branzy robisz, ale podziwiam odwage, moze dowiesz sie od swojego pracownika, ze juz nie ta branza, bo on jest samodzielny i mial odwage podjac taka dezyzje... Osobiscie wydaje mi sie, ze inicjatywa i podejmowanie decyzji przez pracownika to co innego niz zmiana ogolnych wytycznych firmy.

To wlasnie by sie stalo, jesli jakis tam referent nagle stwierdzi ze h... nie robimy juz na tej ulicy dachow 45, tylko plaskie, bo tak zdecydowal i nie zgadza sie z szefem.
Sadze ze mylisz pojecia i jak dluzej bedziesz "szefem" byc moze to zrozumiesz. Tak czy inaczej jako szef firmy powinienes posiasc pewien zakres umiejetnosci miekkich takich jak komunikacja i dostrzec, ze urzednik to tez czlowiek i da sie z nim dogadac, nie od razu na noze isc.

W razie problemow komunikacyjnych oczywiscie sluze pomoca.

anoch
09-10-2018, 17:55
Widzisz, jezeli ty i twoj pracownik macie odmienne zdanie co do ogolnej polityki i dzialan prowadzonych przez firme i sposobu ich realizacji, to podziwiam, ze jeszcze prowadzisz dzialalnosc.


Ja i moi pracownicy mamy bardzo często odmienne od siebie zdania i nie widzę w tym nic dziwnego. Przeciwnie. To właśnie w ludziach cenię. Kreowanie strategii firmy jest zupełnie czym innym ale rozumiem, że znasz ten proces lepiej, więc nie muszę Ci tego tłumaczyć.



... nie od razu na noże isc.


Gdzie ja tak napisałem? Widzę, że czytanie ze zrozumieniem Cię przerasta. Zamiast wylewać żale na temat kompetencji miękkich przedsiębiorców wróć do posta #41. Jak go zrozumiesz, wtedy podyskutujemy o skutecznej komunikacji.

Kończę bezcelową dyskusję i przepraszam autora za offtop.

exero
11-10-2018, 09:04
A więc tak:

Najpierw zadzwoniłem do gminy i połączono mnie z Panem kierownikiem działu nieruchomości i powiedział mi, że dach musi być wielospadowy, nie może być dwuspadowy. Następnie udałem się do firmy załatwiającej projekty, kosztorysy pozwolenia na budowę w tym regionie i Pani przy mnie zadzwoniła do swojego kontaktu w starostwie i tam jej powiedzieli, że dach dwuspadowy może być. Więc sami siebie wykluczają.
Moim zdaniem rację ma Pan z gminy bo w miejscowym planie jest definicja dachu wielospadowego..
Co do kątów to będe musiał jeszcze do nich się dodzwonić co nie jest proste...
Warunki zabudowy nie są wyrwane z kontekstu, są to wszystkie jakie widnieją, nie ma punktów a,b,c ...
Poniżej w linku cały miejscowy plan.
https://www.easypaste.org/file/ljC1kgyu/MPZP.PEPOWO.SLONECZNY.STOK.pdf?lang=pl
Z działki chyba będę musiał zrezygnować i poszukać czegoś innego..

Di.
11-10-2018, 12:00
Z tego co wiem, to zatwierdzaniem planow zajmuje sie Starostwo powiatowe, a nie gmina. Gmina niczego nie zatwierdza, pan sie tylko wymadrza. Wiec dzwonienie do gminy jest po prostu bezcelowe - tam uslyszysz cokolwiek i prawie wszystko w tym temacie bedzie bzdura.
Mam nadzieje ze rozumiesz roznice, nie dzwonisz do stolarni zeby zapytac o to czy chleb gotowy.
Pani ktora przy tobie zadzwonila, dodzwonila sie we wlasciwe miejsce.
Jesli zalezy ci na tej dzialce, to nadal polecam zadzwonic, a najlepiej znalezc 2h i pojechac tam (do starostwa, nie gminy), wylozyc swoje bolaczki, zadac odpowiednie pytania o dach i wszystko inne co cie dreczy i dowiesz sie u zrodla jak jest, to naprawde proste. Nie potrzebujesz "specjalnego" kontaktu. Nie utrudniaj sobie zycia.

Z tego co napisales najprawdopodobniej dwuspadowy moze byc.
Pozdrawiam,

Slawko123
11-10-2018, 12:58
w/g definicji w tym planie, dach dwuspadowy nie jest dachem wielospadowym.

Di.
11-10-2018, 13:07
w/g definicji w tym planie, dach dwuspadowy nie jest dachem wielospadowym.

I co z tego? Gwarantujesz ze dla lokalnego starostwa jest tak samo jak dla ciebie?

Dla kolegi exero wazne jest zalatwic sprawe po jego mysli, czy koniecznie bycie zgodnie z definicja?

exero
11-10-2018, 13:49
Witam,
wiem, że pozwolenie wydaje starosta i jadę tam jutro dowiedzieć się co i jak więc dam znać.

Dzięki za czynny udział w temacie.

Slawko123
11-10-2018, 13:53
nie zapomnij pokazać MPZP, a i pamiętaj, ze jeszcze architekt w przyszłości musi podpisać się pod adaptacja projektu i, ze zgodnie jest z MPZP

Slawko123
11-10-2018, 13:54
I co z tego? Gwarantujesz ze dla lokalnego starostwa jest tak samo jak dla ciebie?

Dla kolegi exero wazne jest zalatwic sprawe po jego mysli, czy koniecznie bycie zgodnie z definicja?

panu to już dziękujemy za takie porady nakłaniające do łamania prawa.

Di.
11-10-2018, 16:29
panu to już dziękujemy za takie porady nakłaniające do łamania prawa.

Doprawdy? Wysylanie do urzedu panstwowego odpowiedzialnego za wydawanie zezwolen na budowe nazywasz lamaniem prawa? Ktos ci glowe przydepnal?
Myslisz ze w starostwie nie wiedza co to jest MPZP, nie maja teksu oraz nie stosuja? Moze udasz sie tam razem z kolega exero i im wyjasnisz ze lamia prawo? :)
Chyba nie wiesz kto w tym kraju o czym decyduje i jak wlasciwie dziala prawo.

Exero, ignoruj takie "porady" idealistow - golowasow, nic realnie z tego nie wynika... Napisz czego sie dowiesz, powodzenia!

dzabij
12-10-2018, 07:22
Z tego co wiem, to zatwierdzaniem planow zajmuje sie Starostwo powiatowe, a nie gmina. Gmina niczego nie zatwierdza, pan sie tylko wymadrza. Wiec dzwonienie do gminy jest po prostu bezcelowe - tam uslyszysz cokolwiek i prawie wszystko w tym temacie bedzie bzdura.
Mam nadzieje ze rozumiesz roznice, nie dzwonisz do stolarni zeby zapytac o to czy chleb gotowy.
Pani ktora przy tobie zadzwonila, dodzwonila sie we wlasciwe miejsce.
Jesli zalezy ci na tej dzialce, to nadal polecam zadzwonic, a najlepiej znalezc 2h i pojechac tam (do starostwa, nie gminy), wylozyc swoje bolaczki, zadac odpowiednie pytania o dach i wszystko inne co cie dreczy i dowiesz sie u zrodla jak jest, to naprawde proste. Nie potrzebujesz "specjalnego" kontaktu. Nie utrudniaj sobie zycia.

Z tego co napisales najprawdopodobniej dwuspadowy moze byc.
Pozdrawiam,

Starostwo zajmuje się zatwierdzaniem projektu architektoniczno-budowlanego który powstaje w oparciu o MPZP. Natomiast zatwierdzaniem planu zagospodarowania przestrzennego - gmina. Czyli to gmina decyduje w MPZP co wolno budować a czego nie. Człowiek z gminy który ten plan ma obwąchany z każdej strony w telefonicznej rozmowie mówi - dwuspadowego nie wolno. Inna Pani ze starostwa w telefonicznej rozmowie, nie widząc konkretnych zapisów mówi wolno. W dalszym ciągu uważasz że podejmowanie decyzji o "luźną" pogawędkę jest bezpieczne ?

exero
12-10-2018, 07:40
Cześć,
byłem w starostwie i się wyjaśniło.
1. Można budować do max. 3 kondygnacji ale można mniej. np. domek parterowy jeśli spełni pozostałe warunki (ale problemem jest warunek 45 stopni przy ścianie do 0,6 m)
2. Dach może być w postaci dwóch dachów dwuspadowych np. Dom dwuspadowy i obrócony o 45 stopni garaż z dachem dwuspadkowym przy czym łączone na jednej wysokości.
3. Ściana kolankowa może mieć albo do 0,6 m przy 45 stopniach albo od 1,2 do 1,8 przy 22-30 stopni. Nie dopuszcza się ściany kolankowej od 0,6 do 1,2.

To w sumie tyle co się dowiedziałem.

Di.
12-10-2018, 12:47
Starostwo zajmuje się zatwierdzaniem projektu architektoniczno-budowlanego który powstaje w oparciu o MPZP. Natomiast zatwierdzaniem planu zagospodarowania przestrzennego - gmina. Czyli to gmina decyduje w MPZP co wolno budować a czego nie. Człowiek z gminy który ten plan ma obwąchany z każdej strony w telefonicznej rozmowie mówi - dwuspadowego nie wolno. Inna Pani ze starostwa w telefonicznej rozmowie, nie widząc konkretnych zapisów mówi wolno. W dalszym ciągu uważasz że podejmowanie decyzji o "luźną" pogawędkę jest bezpieczne ?

Tak, gwarantuje ci ze w gminie nie maja pojecia, co starostwo zatwierdzi a co nie, pomimo, ze maja ten sam plan. Gmina zamawia MPZP od firm zewnetrznych i tyle sie na ten temat zazwyczaj znaja. Cos tam jest ustalane z gmina, cos tam na zebraniach z ludzmi, czasem sa jakies wymogi regionalne, ale zazwyczaj nikt poza tworcami planu na tym sie nie wyznaje co i jak, w gminie zwykle znaja sie za to dobrze na parzeniu kawy :). Przypadkiem moja zona robila te mpzp i miejscowe plany, cos na ten temat wie chyba.
Do projektu budowlanego nadal liczy sie co starostwo rozumie w zapisach mpzp.

No i wyszlo, ze niektorzy koledzy mieli racje, ale teraz wiadomo to z cala pewnoscia.

Exero, mysle, ze wiesz juz na tyle, zeby podjac decyzje, czy sie wpasujesz z projektem w takie obostrzenia, czy ci sciany kolankowe pasuja.
Byc moze moglbys zrobic dach garazu obnizony w stosunku do polaci glownej i nie przekrecac go o 90 stopni, tylko wzdluz. I jesli tak by mi pasowalo, to bym zapytal znowu czy to przejdzie, nie jest wykluczone ze pani w starostwie nie podala ci wszystkich mozliwych rozwiazan.
Lokalny projektant tez bedzie mial to obcykane.
Pytanie tylko czy ciebie to zadowala, czy jednak inna dzialka. Popatrz jeszcze co ludzie w okolicy maja porobione i czy cos z tego moze byc.

Przy okazji moje 3 grosze: przy takich warunkach to pietro z kopertowym 22 stopnie wpasowuje sie w plan i jest najbardziej ekonomiczne w wykonaniu,
a moze poddasze uzytkowe, sciana kolankowa 1,8 zeby nie marnowac wysokosci, dach 30 stopni i w jednym koncu L-ki garaz.
Ewentualnie do dwuspadowego prostego dosztukowac ganek przeszklony zadaszony i masz wielospadowy... nadal wiele mozliwosci.

Pozdrawiam,

exero
12-10-2018, 13:05
Niestety chyba z działki zrezygnuję. Pewnie i bym mógł się boksować i może szukać innych rozwiązań na tej działce. Prawda jest taka, że od początku myślałem o dwuspadkowym domku bez garażu i nie chcę aż takiej rewolucji przeprowadzać, zwłaszcza, że budżet mam mocno ograniczony. Szukam dalej.
Dzięki za udział w dyskusji.

Di.
12-10-2018, 21:32
Niestety chyba z działki zrezygnuję. Pewnie i bym mógł się boksować i może szukać innych rozwiązań na tej działce. Prawda jest taka, że od początku myślałem o dwuspadkowym domku bez garażu i nie chcę aż takiej rewolucji przeprowadzać, zwłaszcza, że budżet mam mocno ograniczony. Szukam dalej.
Dzięki za udział w dyskusji.

Po prawdzie dzialka ponizej 1000m to odrobine ciasno, wiec pewnie nie ma sie o co bic.
Jakbys sie kiedys zastanawial, to kopertowka jest kosztowo podobna do dwuspadowego, powierzchnia wyjdzie podobnie. konstrukcyjnie tez bez komplikacji.
Powodzenia w poszukiwaniach!