PDA

Zobacz pełną wersję : Piec Vitodens 100 + kaloryfery



marjanek
04-10-2018, 22:19
Pytanie może i prozaiczne, ale nie znalazłem na nie odpowiedzi.
Mianowicie jak najlepiej ustawić piec i kaloryfery - kolokwialnie na jakie cyferki.
Piec 1-6, kaloryfer 1-5.

Lepiej na piecu 5, a na kaloryferach 2.
czy
Lepiej na piecu 2, a na kaloryferach 5.

Skąd może wynikać różnica w temp. kaloryferów skoro wszystkie ustawione są na taką samą cyferkę, a przepływy na N.

Był już fachowiec coś pokręcił i w sumie nie ma żadnej różnicy. Po kolejnym tel. stwierdził, że mam sobie kupić regulator zewnętrzny np. Salusa.

Bertha
05-10-2018, 00:24
Pomieszczenie gdzie masz regulator pokojowy (Salus ma 5+3 programy) ustawiasz kaloryfer na max = 6, pozostałe po uważaniu. Pieca nie ruszam. Bez zewnętrznego da się żyć.

marjanek
05-10-2018, 10:00
Właśnie chodzi mi o funkcjonowanie bez regulatora zewnętrznego. :)


Lepiej na piecu 5, a na kaloryferach 2.
czy
Lepiej na piecu 2, a na kaloryferach 5.

To moje główne pytanie.

Bertha
05-10-2018, 14:17
Jeśli dasz niższe nastawy na grzejnikach a wyższe na piecu to bzdura!!!! W pokoju jeszcze chłodno bo termozawór dławi przepływ (już mi ciepło!!) a piec grzeje jak głupi (jeszcze mam grzać!!)
Jeśli dasz odwrotnie to wczesniej piec wyłączy się (ja się nagrzałem ide spać!!!) niz zareaguje termozawór.
Salus nawet tylko WEWNĘTRZNY nie kosztuje majątku a jest bardzo wygodny. Jak bez niego mozna mieć ludzką temperature przy zmiennej pogodzie? Będziesz biegał do pieca po nocy i nad ranem? A jak jesteś w pracy to co? Wywaliłeś kupę kasy i sam się odcinasz od komfortu regulacji?????????
Ustawaisz na Salusie program (jeden z ośmiu, w dzień "cieplej", w nocy "ekonomicznie=chłodniej" (godziny na sztywno w programie, temperatury sam wybierasz, histereza 1 lub 0,5stopnia-ustawiasz) .
Warunek : pokój w którym jest regulator ma kaloryfer na maxa (aby piec nie grzał na darmo), pozostałe przykręcasz jak chcesz.
Czyli łopatologicznie: w pokoju z Salusem o temperaturze decyduje Salus, w pozostałych termozawory, co oznacza że Salus ma być w najcieplejszym pomieszczeniu. Oczywiście że nie łazienka, lecz salon.

Konsultant Viessmann
08-10-2018, 21:02
Cyferki na zaworze pod głowicą służą do ustawienia wymaganego przepływu przez grzejnik.
Jak każdy instalator wie "woda nie głupia i drogę znajdzie" ale już rzadko który wie, że "woda jest leniwa i płynie tam gdzie jej łatwiej a nie tam gdzie instalator by chciał". Oznacza to, że jeśli blisko kotła masz grzejnik ustawiony na N a gdzieś "daleko na instalacji ustawiony np na "2", to ten z 2 będzie słabo albo wcale nie będzie grzał do czasu aż w pierwszym pomieszczeniu zostanie osiągnięta na tyle wysoka temperatura, ze głowica termostatyczna odetnie przepływ przez grzejnik.
Nastawy przy grzejnikach powinny być zrobione zgodnie z projektem. W przypadku braku projektu owszem jest możliwe dobranie nastaw ale wymaga to dużej ilości czasu.