PDA

Zobacz pełną wersję : Garaż wolnostojący a WZ



Hajzus
05-10-2018, 08:41
Witam,

Przymierzam się do budowy domku. W warunkach zabudowy mam napisane: szerokość elewacji frontowej budynku do 14 metrów.

Działkę mam dość szeroką, bo prawie 29 metrów. Zamierzam budować dom parterowy. Dodatkowy zapis mówi iż dom musi znajdować się co najmniej 6m od frontu działki.

Niestety dla domków parterowych (małe do 100m2) mało jest projektów z garażem zintegrowanym z domkiem tak, aby szerokość nie przekraczała 14m. Są projekty, gdzie garaż taki jest wysunięty przed dom, jednakże wtedy bryła domu sięga bardzo daleko w głąb działki i nie pozostaje mi dużo miejsca na ogród.

Wymyśliłem taki trik: buduję dom parterowy(mały prosty z dachem dwuspadowym - co by nie był drogi w budowie) który spełnia WZ co do szerokości. Później stawiam garaż wolnostojący nie przekraczający 35m2 - z tego co się orientuję, to wystarczy tylko zgłosić fakt budowy do starostwa/gminy i jak nie będzie sprzeciwu to mogę budować. Garaż będzie raczej prosty, jednostanowiskowy, drewniany - może lekko ocieplony.

Pytanie moje brzmi: czy w takim przypadku ten garaż wlicza się w szerokość budynku mieszkalnego? Czy taki garaż może przekraczać 6m od frontu (będzie wybudowany bliżej frontu działki (np. 2m od płotu/drogi)? Czy może być wybudowany bliżej wspólnej granicy z sąsiadem?

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam,
Hajzus

Pod
05-10-2018, 11:30
Wolnostojący oznacza brak przejścia z domu co według mnie jest rzeczą niezbędną dla wygody. Chyba że naprawdę ci na tym nie zależy.
Miałem wolnosotojący, teraz mam garaż w bryle domu i niebo i ziemia to jest.

Poza tym budowanie w dwóch etapach to katorga. Ja po odbiorze domu musiałem dobudować jedno pomieszczenie i ilośc formalności, ściagania ekipy do wszystkiego na nowo to podwójne koszty i ogromny problem, no i wieczny burdel na działce. Przemysl to.

Hajzus
05-10-2018, 11:46
Pod,

Zdaję sobie sprawę z tego, iż będzie to utrudnienie. Jednakże na prawdę ciężko znaleźć mi idealny projekt tak, aby garaż był w bryle i to z boku i jednocześnie mieścił się w 14m szerokośc, a nie z przodu domku, co powoduje jego(domku) mocne wniknięcie w działkę :)
Są ciekawe projekty domków z poddaszem użytkowym i garażem z boku, ale u mnie niestety chodzenie po schodach odpada - dlatego zdecydowałem się na parter.

Pozdrawiam,
Hajzus

Pod
05-10-2018, 12:00
Więc indywidualny projekt, wyjdzie taniej niż budowanie garażu na osobnym fundamencie i w osobnym terminie.

Hajzus
05-10-2018, 12:30
Pod,

Garaż raczej będę stawiać drewniany... taki za 9-10k. Zamówię, przyjadą, złożą i po wszystkim. Więc nie sądzę aby ilość formalności była jakaś przytłaczająca.

A jak to jest z tym garażem? Mogę tak zrobić jak wymyśliłem, czy są jakieś obostrzenia prawne?


P.S. Indywidualny projekt to nie jest zły pomysł... muszę to przemyśleć :)

Pozdrawiam,
Hajzus

Pod
05-10-2018, 12:40
Co z tego że drewniany? Papierów tyle samo. Wykonczenie w srodku jeszcze bardziej czasochłonne... chyba że ma to być tylko szopa na auto. Obejscie wokól garażu, opaske itp i tak musisz robić.
Wolnostojący pewnie możesz postawić na zgłoszenie.

cactus
05-10-2018, 12:46
Garaż raczej będę stawiać drewniany... taki za 9-10k. Zamówię, przyjadą, złożą i po wszystkim. Więc nie sądzę aby ilość formalności była jakaś przytłaczająca.



Kolego nie chce cię martwić ale za tyle nie postawisz nawet wiaty bez ścian i bez fundamentu.

Hajzus
05-10-2018, 15:19
Kolego nie chce cię martwić ale za tyle nie postawisz nawet wiaty bez ścian i bez fundamentu.

Pierwszy lepszy przykład z internetu:

https://allegro.pl/garaz-drewniany-drewutnia-jednostanowiskowy-drewno-i7591396563.html


Pod,

Opaskę i obejście w okół garażu, który jest w bryle też muszę zrobić - jedynie odpada jedna lub 2 ściany.


Nie zrozumcie mnie źle, ale nadal nie odpowiadacie na moje pytania :) Chciałbym się dowiedzieć czy takie rozwiązanie jak podałem na początku jest ok z punktu widzenia prawa?