PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na pellet, prośba o rady.



codiii
10-10-2018, 09:11
Witam.
Z góry przepraszam jeśli chaotycznie będę pisać, ale nie posiadam daru pisania.
Aktualnie mam kocioł tzw śmieciuch i załapałem się na projekt dofinansowania do pelletu. Audyt wykazał iż powinien być kocioł 15kw, dom 120m + nie ogrzewana piwnica.
Na celownik biorę kotły Galmet Genesis KPP Plus 15kw z palnikiem Revo, Defro Delta Ekopell 15kw (ewentualnie Defro Eko Slim 15kw), Kamen Perfect Bio 15kw. Rozważałem również SAS Bio Efekt 14kw tylko czy nie będzie za mała moc?
Czy są jacyś użytkownicy wyżej wymienionych kotłów? Czy można prosić o jakieś rady przy wyborze kotła? Spostrzeżenia.
Nie ukrywam, że najbardziej jestem przychylny palnikowi Revo, gdyż będę zaopatrywał się w pellet od lokalnych dostawców a wiadomo jak jest z jakością, nie zawsze trafi się dobra partia, z tego co wiem Revo poradzi sobie nawet z gorszej jakości peletem.
Za wszystkie cenne uwagi, spostrzeżenia z góry dziękuje.

eliks
10-10-2018, 12:55
I kotłach se możesz poszukać, ja tylko powiem ze audyt to masz z dupy i proponowany kocioł 2 razy za duży. Patrz temat o starej kamienicy.

codiii
10-10-2018, 13:10
Może i masz racje, tylko że kocioł będzie grzał 400l CWU oraz w przyszłym roku zamierzam zamontować 2-3 grzejniki w piwnicy. Z zakupem kotła to raczej nie problem, bardziej mnie interesuje jak się poszczególny sprawuje. Jakieś rady, na co zwrócić uwagę, czemu się przyglądnąć, co sprzedawca poleca co innego, mnie interesują informacje od użytkowników. Sprzedawca będzie wciskał to, na czym ma największą marże.

codiii
13-10-2018, 14:35
Witam. Lokalny sprzedawca poleca również Kołton PellKompakt 15kw z palnikiem Kipi oraz Metal-Fach Seg Pellet 15kw z palnikiem Revo. Nie ma za dużo informacji o tych kotłach, jednak już o samych palnikach (Kipi i Revo) jest dużo pozytywów.

Slawko123
13-10-2018, 17:04
wybierz taki który ma:

1. pionowy wymiennik z płomieniówkami
2. automatyczne czyszczenie rusztu i wymiennika
3. sterownik co najmniej PLUM ecomax 860P lub lepszy
4. posiada odpowiednio duży zbiornik na pellet

codiii
16-10-2018, 16:08
EcoMAX 860P ma Kostrzewa EEI Pellets 16kw, myśle że ta Kostrzewa też nie jest głupia. Tylko jak to się sprawdza przy gorszej jakości pellecie? Boje się troche tego, że lokalni dostawcy moga mieć średniej jakości pelet, a siedzieć w kotłowni to lepiej przy węglowym kotle.

Slawko123
16-10-2018, 16:33
a widziałeś jaki ma wymiennik ? wygląda na zwykłego węglowca przerobionego na pellet , dołożonym sterownikiem i palnikiem na pellet. Czyszczenie jego to tragedia

codiii
16-10-2018, 19:55
Patrząc na to ile spędzam czasu przy aktualnym piecu to jak przesiadka z malucha (nie ubliżając temu wehikułowi) na mercedesa (bo ferrari wśród kotłów to nie jest). Choćbym miał dwa razy w tygodniu poświęcić 20-30 minut na czyszczenie to będę szczęśliwy.

Slawko123
16-10-2018, 20:06
nie chodzi o czas, tylko o uciążliwość tego czyszczenia

Zobacz taki przekrój https://www.aquamarket.ru/download/catalog/tb259816_2.png
nie dość, że tylko pionowe kanały o średnicy ok 8cm, to jeszcze w środku masz zawirowywacze i płomieniówki które automatycznie czyszczą te kanały. Ty masz teoretycznie raz na 1-2m-ce wyjac te płomieniówki i szczotką(dostarczana przez producenta) doczyścić

A to przekrój tego kostrzewy co podałeś https://www.kostrzewa.com.pl/files/Obrazy/kotly/Twin%20Bio%20NE/www_przekroje_twin_bio+opis_01.png

codiii
16-10-2018, 23:04
Na dzień dobry widać przy którym człowiek się urobi. Dzięki za cenną wskazówkę. Będę wertował dalej.

eliks
17-10-2018, 10:16
Widzisz, Sławek słusznie Cię nakierowal bo jeśli decydujesz się na pelleciaka, to rób tak, żeby zmniejszyć obsługę do minimum.

codiii
17-10-2018, 14:53
No dlatego każda cenna uwaga jest na wagę złota! W sklepie wychwalają wszystko to, na czym mają największą marże.

Barliniak
17-10-2018, 17:39
Mi też mówili w sklepie o moim kociołku, że to mercedes;) Teraz patrząc na cenę mojego dokładasz trochę i masz jakiś mniej obsługowy kociołek.Miałem taką samą przesiadkę jak Ty :) z kopciucha na peleciaka i jest okey ,ale patrząc z perspektywy czasu mogłem wybrać lepiej. Jeśli faktycznie chcesz grzać baniak 400litrów to celuj w min.15

codiii
17-10-2018, 18:26
Baniak 400l stoi w piwnicy, będzie podpięty wraz z nowym kotłem. Liczę że w sezonie letnim kocioł będzie się rozpalał raz dziennie dla nas dwóch + dzieciak. Korci mnie ten Galmet choćby ze względu na palnik, czyszczenie raczej lepsze niż w Kostrzewa.

Puławiak
17-10-2018, 20:51
Baniak 400l stoi w piwnicy, będzie podpięty wraz z nowym kotłem. Liczę że w sezonie letnim kocioł będzie się rozpalał raz dziennie dla nas dwóch + dzieciak. Korci mnie ten Galmet choćby ze względu na palnik, czyszczenie raczej lepsze niż w Kostrzewa.

A taki może być automatyczne czyszczenie wymiennika paleniska kompresja popiołu system opytymalizacji procesu spalania - pionowy wymiennik pionowe palenisko, wentylator wyciągowy.

codiii
17-10-2018, 21:42
Piękny kociołek, tylko że audyt wyliczył 15kw, 5klasa i EcoDesign, więc Laguna odpada. Mam dofinansowanie i to całkiem ciekawe, więc trzymam się tego.

Puławiak
18-10-2018, 06:31
Piękny kociołek, tylko że audyt wyliczył 15kw, 5klasa i EcoDesign, więc Laguna odpada. Mam dofinansowanie i to całkiem ciekawe, więc trzymam się tego.

Odpada z jakiej przyczyny ? moc 3-16,5 kW. 5 klasa Ecodesign jest

eliks
18-10-2018, 06:39
Piękny kociołek, tylko że audyt wyliczył 15kw, 5klasa i EcoDesign, więc Laguna odpada. Mam dofinansowanie i to całkiem ciekawe, więc trzymam się tego.

https://youtu.be/VFR3zhRCPRg

codiii
20-10-2018, 14:31
Ale jazda.... Praktycznie każdy kocioł który biorę pod uwagę na zamówienie, nikt nic nie ma na stanie.....niezły zonk..... :/

karoka65
20-10-2018, 14:44
O tej porze roku to normalne. Mam jeszcze niezrealizowane zamówienia z końca lipca.

Slawko123
20-10-2018, 15:13
mój przyszedł w tydzień, zresztą teraz tez są "od reki" i w promocji na dodatek :P

karoka65
20-10-2018, 15:21
Coś w tym jest, szczyt sezonu i jeszcze promocja :) tyle szczęścia na raz.
Jak to mawia Jarecki79, "na coś dobrego warto poczekać" :)

codiii
20-10-2018, 15:33
No ja mam termin do końca roku, więc teoretycznie trochę czasu jest. A że dofinansowanie jest "pyszne" to muszę się spieszyć.

Slawko123
20-10-2018, 16:46
Coś w tym jest, szczyt sezonu i jeszcze promocja :) tyle szczęścia na raz.
Jak to mawia Jarecki79, "na coś dobrego warto poczekać" :)

skąd wiesz, że kupiłem coś niedobrego?

codiii
22-10-2018, 18:19
Znowu ja, a czy ktoś z was ma kocioł Defro Eko Slim 15kw. Ma sterownik APC 3slim. Ktoś coś wie czy palnik strawi średniej jakości pellet, jak z obsługą i czyszczeniem, wiem że wymiennik poziomy więc na pewno więcej pracy niż przy pionowym. Czas oczekiwania na kocioł do dwóch tygodni :/

eliks
23-10-2018, 09:26
Defro ma dobre palniki ale znowu źle celujesz.

codiii
24-10-2018, 09:48
I chyba się zdecyduje na MF Seg Pellet P, palnik Revo, sterownik Plum 920, do tego moduł internetowy + regulator pokojowy. Pojemność zasobnika 150kg, nie przeraża mnie czyszczenie tego wymiennika gdyż przy tym co mam teraz to i tak będzie wielka różnica. Co o tym myślicie?

Barliniak
24-10-2018, 15:03
Jedyną fajną rzeczą jest ten obrotowy palnik i zapewne zaraz się skusisz o dostarczenie kociołkowi gorszego paliwa i co za tym idzie piec zawalony pyłem a przy piecach napędznych tym paliwem jest bardziej odczuwalny spadek sprawności .Teraz tak piszesz ,że Ci nie przeszkadza czyszczenie po doświadczeniu z węglowym .Pamiętaj ,że to Ci przejdzie :) a piszę to z doświadczenia ze swoim.Nie wiem gdzie mieszkasz ,bo jeśli na troszkę wietrznym terenie to przy tej rurze wydechowej jaką posiada ten piec duża część ciepła uleci w komin.Także dolicz do tego miarkownik ciągu.Nie widzę też szamotu na ściance w którą płomień będzie zapodawał. Osobiście bym go nie kupił zwykły śmieciuch z dorzuconym palnikiem.

kozik111
24-10-2018, 17:12
Znowu ja, a czy ktoś z was ma kocioł Defro Eko Slim 15kw. Ma sterownik APC 3slim. Ktoś coś wie czy palnik strawi średniej jakości pellet, jak z obsługą i czyszczeniem, wiem że wymiennik poziomy więc na pewno więcej pracy niż przy pionowym. Czas oczekiwania na kocioł do dwóch tygodni :/

Witam ja posiadam defro eko slim 15kw, zainstalowany w tym roku. Z obecnych obserwacji nic złego powiedzieć nie mogę, palę pelletem od lokalnego dostawcy po 700zł /tona , spala się ładnie bez spieków i innych niespodzianek, popiół jak pył. Do tej pory spalił jakieś 500kg pelletu i płomienióki z zawirowaczami nie wymagały czyszczenia(czyste i ładnie wypalone), jedynie okresowe wybieranie popiołu . Piec ogrzewa stary dom (kostka) z lat 70 średnio ocieplony, samymi grzejnikami z regulatorem pokojowym , sterowany zaworem 4d z silownikiem. Zasobnik 90kg z racji tego ze to slim, wystarcza przy obecnych temp zewnetrznych na poziomie 6-14stopni na 2 tyg razem z grzaniem cwu. na zadanej w domu na 22stopnie w dzien i 21 w nocy na regulatorze pokojowym. Jedynie co musiałem zmienić to w ustawieniach pieca to wydajność wentylatora podczas pracy bo na fabrycznych wymiennik ciepła był czarny a obecnie po zmianach jest siwy bez żadnego okopcenia. Podsumowując ten piec nie mam żadnych zastrzeżeń, wybrałem slim ze względu na podajnik u góry i ograniczone miejsce w kotłowni ( inaczej wybrałbym piec z podajnikiem z boku ) nie wiem jak palą inne piece na pellet ale z defro jestem zadowolony i złego słowa powiedzieć nie mogę, zobaczymy jak będzie w srogie mrozy , piec ma modulację mocy od 4,5-15kW którą można w prosty sposób zmienić w ustawieniach w zależności od zapotrzebowania więc nie ma problemu z przewymiarowaniem mocy..
Wybieranie popiolu z paleniska raz na tydzien, czyszczenia plomieniowek nie ma puki co potrzeby bo zero popiolu i jakiegokolwiek nagaru. Cena jaka zaplacilem za piec to 9tys

codiii
25-10-2018, 13:56
Dzięki kozik111 za info. Jeszcze jeden typ mi wpadł, Lazar Smart Fire 15kw z sondą lambda. Najbardziej pelletowa konstrukcja z wszystkich które biorę pod uwagę. Tylko tak, komin fi200, zalecany 120 :/ , czy palnik poradzi sobie ze średniej jakości pelletem?

RobercikM
25-10-2018, 17:17
Lazar fajny kolega ma pali pelletem za około 850 zł tona i nie narzeka.

codiii
25-10-2018, 23:18
Kojarzysz ile m2 ma do ogrzania i ile mu spala ten kociołek? Wiem, że spalanie to pojęcie względne bo wiele czynników ma na to wpływ, ale z czystej ciekawości pytam. I czy ma instalacje z buforem, czy bez na zaworze 4drogowym?

eliks
26-10-2018, 06:27
850 tona to już wypas z certyfikatem

codiii
27-10-2018, 16:32
eliks, daj namiar na kogoś co ma pellet za 850 z certyfikatem.

eliks
28-10-2018, 06:00
Znajdziesz na Googlach ☺ A tak m poważnie, mam takiego producenta nawet koło siebie, firma Libero ze Straszew. Pytałem się w wakacje, 850zł.

codiii
08-11-2018, 13:40
I stało się, zamówiłem kociołek MF Seg Pellet 15kw z palnikiem Revo, z modułem internetowym oraz regulatorem pokojowym, ma dojść koło środy. Jak będą zainteresowani to będę zdawał relacje z pracy kotła. Na tą chwilę wszystkim bardzo dziękuję za rady, opinie i wskazówki.

eliks
08-11-2018, 18:52
Nie dziękuj, zrobiłeś jak chciałeś ☺
Pamiętaj tylko żeby zainstalować kocioł i używać go zgodnie z DTR.

codiii
08-11-2018, 18:55
Taki jest plan, podziękować muszę, bo jak wcześniej pisałem miałem na oku Kostrzewie (i nie tylko) ale czyszczenie go to faktycznie zgroza, w tym mam nadzieję będzie ciut lepsze.

Slawko123
08-11-2018, 19:47
czy kostrzewa, czy ten Seg pellet, czyszczenie będzie jednakowo goowniane

Barliniak
08-11-2018, 20:50
Jeśli tam będzie obrotowy palnik to z braku laku można to przełknąć gównianie czyszczenie.Każdy ma inny próg wrażliwości jeśli chodzi o zabrudzenie kotła.Niektórzy dopiero czyszczą piec jak się jakiś alarm załączy albo piec nie odpala i jest im szkoda dorzucić 2-3tyś. na sam fakt dużo lepszego czyszczenia oraz sprawności kotła nie mówiąc już o dobrym algorytmie spalania, ale zapewne może nie wiedzą ,że akurat w tych piecach jest to powiązane ze zwiększonym zużyciem.Sam chciałem nie wydać za wiele i być zadowolonym . Czy jestem? Hmmmm…… mogło być lepiej gdybym dorzucił te 2 lub 3tyś.ale wtedy tego nie wiedziałem.

Alessandro
09-11-2018, 21:32
czy kostrzewa, czy ten Seg pellet, czyszczenie będzie jednakowo goowniane

Nie jest tak żle, jak będzie dbał, co parę dni zmiecie szczotką włosianą pył ze ściany kotła

Adrian12
15-11-2018, 04:36
Witam
Tez jestem zainteresowany tym kotle.
Napisz swoje doswiadeczenia z tym kotlem.
Jezeli mozesz wstaw filmiki na YouTube z pracy czyszczenia it.
Pozdrawiam

Adrian12
15-11-2018, 04:37
.

codiii
17-11-2018, 23:05
Na pewno zdam relacje, aktualnie nadal czekam na dostawę, ma być poniedziałek wtorek. Tak więc jak wszystko będzie dobrze, początkiem grudnia będę już peletem palić.

codiii
11-12-2018, 18:03
Niestety wszystko się przeciągało i dopiero dziś zawitał instalator, kocioł ustawiony, zasobników również. Myślę, że w czwartek nastąpi uruchomienie.

codiii
12-12-2018, 23:24
Instalator idzie bombą, dziś kocioł został uruchomiony na grzanie CWU. Temp zadana kotła 70, temp wody CWU 50 stopni. Z racji tego iż mam zasobnik 380l z podwójną wężownicą, kocioł nie zdążył uzyskać temperatury zadanej i przy 65 przeszedł w tryb wygaszania. Zobaczymy jak to będzie jutro, wraz z CO.

codiii
15-12-2018, 21:29
Wszystko podpięte, kocioł śmiga aż miło, start kotła nie obył się bez telefonu do serwisanta, który poprowadził za rączkę jak go wystartować. Oczywiście już korekty wprowadzone, aby nie odpalał się tak często, w zasadzie teraz jest że ma 1-2 rozpalenia na dzień. Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale na moje oko zużywa mało peletu. Litrażować będę po wizycie serwisanta. Zadana 74 stopnie i nigdy jej nie osiąga, cały czas idzie w przedziale 67.5-71. Czas pracy na maxa 9 godzin (z czego 4 godziny próby uruchomienia kotła bez telefonu do serwisu), na mocy pośredniej 5, na minimalnej 23 godziny. Jak na razie jestem zadowolony, palnik nie szlakuje, pozostawia pyłek, a płomień konkretny. Taka ciekawostka, kocioł 15kw, palnik ustawiony na moc maksymalną 15kw, wchodzę w modulację mocy a tu odziwo można ustawić moc max na 26kw.

codiii
08-01-2019, 22:25
Kociołek chodzi prawie miesiąc. Parę korek w sterownik wprowadzonych. Aktualnie śmiga na pellecie 6mm i z moich obliczeń wychodzi że średnio 30kg na dzień idzie z czego kocioł cały czas pracuje, nadal 1-2 rozpalenia na dzień. Chyba że temp na zewnątrz nad zerem to nawet i 6 rozpalen. Raz czyściłem i zajmuje mi to może z 15min, gdybym miał odkurzacz to jeszcze krócej. Do końca stycznia nagram filmik jak pali, jak z czyszczeniem. Nadal uważam, że ten kocioł to dobry wybór. Nie ukrywam że będę próbował zejść ze spalaniem, ale to dopiero jak opanuje wszystkie ustawienia. Tryb FL to dla mnie trochę nieporozumienie, ale to temat na oddzielny wpis.

Adrian12
11-01-2019, 06:58
Kociołek chodzi prawie miesiąc. Parę korek w sterownik wprowadzonych. Aktualnie śmiga na pellecie 6mm i z moich obliczeń wychodzi że średnio 30kg na dzień idzie z czego kocioł cały czas pracuje, nadal 1-2 rozpalenia na dzień. Chyba że temp na zewnątrz nad zerem to nawet i 6 rozpalen. Raz czyściłem i zajmuje mi to może z 15min, gdybym miał odkurzacz to jeszcze krócej. Do końca stycznia nagram filmik jak pali, jak z czyszczeniem. Nadal uważam, że ten kocioł to dobry wybór. Nie ukrywam że będę próbował zejść ze spalaniem, ale to dopiero jak opanuje wszystkie ustawienia. Tryb FL to dla mnie trochę nieporozumienie, ale to temat na oddzielny wpis.

Witam
Świetnie że opisujesz swoje doświadczenia z tym kotlem. Ja bardzo myślę o montażu tego kociolka.

longlay1
21-01-2019, 10:23
Witam, i jak doświadczenia z tym piecem? Jakieś problemy masz? Jak obecnie spalanie wychodzi?

codiii
24-01-2019, 18:15
Witam. Jedyny problem to to, że trzeba pellet dosypywać :) odpukać w niemalowane, nic złego się nie dzieje. Spalanie jest różne, zależne od wielu czynników między innymi pogody, średnie obstawiam na 30kg/doba. Przy aktualnych mrozach (-6 w dzień i nawet -15 w nocy) wychodzi koło 40kg/doba. Nie mało, ale mam do przerobienia instalacje z zasobnika CWU, gdyż podpięte mam dwie wężownice (CWU i solary) przy ładowaniu CWU kocioł potrafi wystudzić się do 48 stopni. Bajpas ma załatwić sprawę, mam nadzieję że i spalanie spadnie. Z czyszczeniem kotła to dosłownie z 15min schodzi, jak ma się odkurzacz to jeszcze szybciej. Sam palnik bajka, spali nawet kiepski pellet, spieki duże, ale radzi sobie z nimi. Pierwsze rozpalenie miał coś koło 16-17.12.2018 do dziś ma 168 rozpaleń, jak na razie mogę z czystym sumieniem polecić kociołek. Econet to jest nie bajer, a must have. Wykresy, zmiana nastawów, jak dla mnie bajka.