PDA

Zobacz pełną wersję : Troszke na temat elektryki w domu



delphiserwis
01-05-2005, 09:43
Witam jestem elektrykiem/ i informatykiem / z zawodu mam sporo doswiadczenia w tym kierunku, zajmuje sie automatyka oraz
tele-informatka. Wiec pragne podzielic sie z wami doswiaczeniami. Oczywiscie kazdy buduje na co go stac ale inslalacja elektryczna, alarmowa, TV, sterowanie ośw. w ogrodzie oraz siec komputerowa to 1/25 kosztów domu wiec konkluzja jest jedna nie zalowac na instalacje kasy.
Polecam:
1. Zamiast lampek nocnych, nad biurkami - zrobic kinkiety na scianach zalaczane z wylacznika pod tynkowego (p/t)
2. Zrobic pod rozdzielnie w kotlowni na przekazniki, sterowanie -piece sa coraz bardzie rozbudowane, /sterowanie pompka do cieplej wody/ sie takze przydaje/.
3. Dzieciece pokoje polaczyc w siec komputerowa
4. Gniazda na zewnatrz budynku załączane z wylacznika pod tynkowego (p/t)
4. Jedno gniazdo w salonie zrobic sterowna przez zegar na choinke i inne rzeczy /dobra sprawa/.
5. Przewody telefoniczne wyciagnac na parter pod telefon bezprzewodowy oraz do jednego miejsca tam gdzie bedzie stal komputer /pod internet/
6. W kuchni wyzej szafek wiszacych umiescic 2 gniazda zalaczane z wylacznikow przy wejsciu do kuchni - do zalaczania halogenow w szawkach oraz wentylatora w okapie.
7. Nastepna pod rozdzielnie proponuje zrobic w garazu do sterowania urzadzeniami oraz osw. na zewnatrz budynku, pod rozdzielnie nalezy pociagnac rurki, tak aby mozna bylo dodac w kazdej chwili przewody na zewnatrz bez kucia w tynku....
8. Warto wyciagnac przewody do kina domowego o instalacji TV nie wspomne ktora nalezy laczyc w gwiazde...
To na razie tyle sorki ze nie pisze ogonkow ale to nawyk z html :)
Pozdrawiam wszystkich jak macie pytania zapraszam odpowiem jak bede mial czas...
Jarek

mdzalewscy
01-05-2005, 11:19
no przydadzą się te uwagi, u mnie w środę ma wchodzić elektryk, a więc czytałem to z sumiennie,

może masz jeszcze jakieś pomysły, do przekazania je elektrykowi

invx
01-05-2005, 19:03
to ja pujde o krok dalej w kierunku PC.
- Na komputery osobny obdwod. Zebezpieczony UPS'em
- Do kazdego pokoju wyprowadzona skretka
- Na zewnatrz domu tez wyprowadzenie zkretki
- Jesli w domu ma byc powyżej 3 komputerów warto siezastanowić na serverownia :)
- Jesli lubimy latac z laptopem po domu lub w wannie czy lóżku serfować po necie to zainwestujmy w maly WLAN :)
- Warto pomyslec o przepieciowkach/

a jeszce o krok dalej
- inteligentna instalacja elektryczna :wink:

mdzalewscy
01-05-2005, 21:07
przejrzałem forum i znalazłem takie uwagi forumowiczów

Elektryka - Uwagi

Na Zewnątrz

- Gniazda na zewnątrz budynku załączane z wyłącznika pod tynkowego (p/t)
- pociągnąć przewody między domem a słupkiem ogrodzeniowym przy furtce, kable do bramofonu (zintegrowany z centralką telefoniczną)
- gniazdka do kosiarki (na zewnątrz) do myjki ciśnieniowej, do światełek na tarasie, wzdłuż chodnika, przy podjeździe, na oświetlenie domku światełkami choinkowymi na święta (najlepiej na każdym rogu domu na wysokości dachu) itd, itp.
- zasilanie mechanizmu otwierania bramy wjazdowej
- kabel " z prądem" do przyszłego napędu bramy garażowej
- oświetlenie tarasu
- hermetyczny kontakt na tarasie
- oświetlenie ogrodu (2 obwody)
- kabel oświetlenie + gniazda na podjazd
- gniazdo 230V "techniczne" od strony roboczej domu
- oświetlenie chodnika - dojścia do domu
- światło na zewnatrz domu z przodu i tyłu- zapalane i gaszone na parterze i poddaszu-mogę sprawdzac w nocy co się dzieje
- jeżeli chodzi o światełka to warto pomyśleć o włączniku zmierzchowym np. numeru domu.
- oświetlenie altany ogrodowej (włączane w samej altanie), niezależne od oświetlenia ogrodowego, włączanego w salonie i niezależne od gniazdek tarasowych również wyłączanych w salonie (na czas dłuższej nieobecności);
- oświetlenie nad garażem uruchamiane sensorem ruchu - będę wjeżdzał do garażu nie w ciemnicy;

Wnętrze

- Zrobić pod rozdzielnie w kotłowni na przekaźniki, sterowanie -piece są coraz bardzie rozbudowane, /sterowanie pompka do cieplej wody/ się także przydaje/.
- Jedno gniazdo w salonie zrobić sterowna przez zegar na choinkę i inne rzeczy /dobra sprawa/.
- W kuchni wyżej szafek wiszących umieścić 2 gniazda załączane z wyłączników przy wejściu do kuchni - do załączania halogenów w szafkach oraz wentylatora w okapie.
- średnio przeliczać kontakt na każdej ścianie
- dzwonek do drzwi - mało brakowało a byśmy o nim zapomnieli
- Jeśli nie kupiłaś jeszcze kabli, to przy zakupie zwróć uwagę, by były to kable z "płaskimi" żyłami, a nie okrągłymi. Lepiej się układa.
- Nie oszczędzaj na puszkach, osadź tzw. głębokie. Będzie mniej mordęgi przy montażu gniazdek i wyłączników.
- Kładź zawsze kabel z pewnym nadmiarem - zawsze możesz nieco uciąć, a a nuż się te dodatkowe pół metra przyda ?...
-. No i w przypadku puszczania kabli przy drewnie pamiętaj o peszlach. Dla świętego spokoju.
- Wszystkie gniazda wtyczkowe montowane w nowych i modernizowanych instalacjach muszą mieć tzw. bolec, czyli styk ochronny połączony z przewodem ochronnym PE.
- Zanim zaczniesz kłaść - pomyśl, czy aby nie potrzebujesz jakiegoś ekstra gniazdka lub lampy - np. w łazience nad lustrem, w korytarzu, w jakimś kącie garażu itd.
- wiec na kuchnie co najmniej 3 korki...

Multimedia i inne

- Przewody telefoniczne wyciągnąć na parter pod telefon bezprzewodowy oraz do jednego miejsca tam gdzie będzie stal komputer /pod internet/
- kable antenowe do pokojów ułożone w gwiazdę - zbiegają się pomieszczeniu technicznym.
- kabelki do alarmu (w każdym pokoju + kable do kontraktronów w oknach)
- kable antenowe satelitarny + normalny do salonu i sypialni

delphiserwis
02-05-2005, 05:43
Widze ze kolegow fantazja i nie tylko nie opuszcza:))). Oczywiscie mozna wszystko zrobic ale zaznaczam ze sa strony praktyczne i finansowe o eksploatacji tez trzeba pomyslec.
Wiec tak ja osobiscie uwazam i tak to robie ze robiac u siebie i innych instalacje elektryczna patrze na wzgledy potrzeb ludzi, eksploatacii i na koncu finansow. Dobra instalacja ma okolo 120-150 pkt.
Nalezy umieszczac gniazda na 5m2 powieszchni co do oswietlenia jestem zwolennikiem wylacznikow schodowych ulatwia to bardzo zycie /nie trzeba sie cofac do wylacznika aby zgasic swiatlo/, szczegolnie w sypialni.
Kolo loza malzenskiego nalezy umiescic wylacznik schodowy powiazany z wylacznikiem przy dzwiach wejsciowych do sypialni.
Oczywiscie mozna sterowac swiatlem za pomoca przekaznikow itd ale do tego potrzeba rozdzielni co najminiej 48 polowej a i tak nie wystarczy i trzeba robic pod rozdzielnice.
Co do gniazdek na zewnatrz nalezy je wylaczac przez wylaczniki w srodku dlatego ze gniazda sa podatne na deszcz, wilogc, spotkalem sie z tym ze na balkonie gniazdo robilo zwarcie. Po co komplikowac sobie zycie.
Oczywiscie malo kto albo nikt niw wspomina o szynie wyrownawczej, nalezy taka zrobic. Szyna wyrownawcza jest to nic innego jak powiazanie do jednego pkt. wszystkich metalowych urzadzen w domu. Centralne ogrzewanie, woda, strop, wanna, itp. Sluzy to do zabezpiecznienia w razie uszkodzenia zyly ochronnej i zerowej, wowczas jestesmy na potencjale fazy /podobnie jak ptak na przewodzie elektrycznym, pisze obrazowo:)/
Uff ale sie napisalem pozdrawiam bede obserwowal i odpisywal...
Jarek

rispetto
02-05-2005, 07:07
Odniosę się do tych wpisów o sieciach komputerowych i telefonicznych. Moje pytanie brzmi: po co ? Jak za rok przestawimy biurko z komputerem to będzie trzeba ciągnąć nowe kable? WLAN i tylko WLAN, a jeśli chodzi o telefon, to również bezprzewodowy (DECT). Zresztą jeśli chodzi o sieć komputerową, to są dostępne rozwiązania umożliwiające spięcie sieci przez instalację elektryczną. Wkłądamy adapter do gniazda w jednym pokoju i w drugim i już mamy sieć, więc pytam się po co ta skrętka? Analogicznie możemy przesyłać obraz i dźwięk w jakości tylko niewiele gorszej od DVD. Słuchałem w ten sposób MP3 i na moje amatorskie ucho nie słychać żadnych zniekształceń.

Druga rzecz, to te "programowalne czasowo" gniazda pod choinkę. Czy nie wystarczy programator czasowy z Auchana za 9,90? Oczywiście przy założeniu, że sterowanie czasowe wykorzystywane jest tylko i wyłącznie do włączania choinki.
"Kręcą" mnie takie "inteligentne" domy, ale zastanówmy się, czy rzeczywiście tego wszystkiego nam potrzeba w codziennym zyciu?

Cezarr
02-05-2005, 07:20
witam
elektryk własnie kończy u mnie instalację. Troche zaskoczyła mnie liczba obwodów-bo aż 15 na ok 75 punktów elektr (góra,dół, garaż, ośw zewn,2siły).Robotę wykonali b dokładnie i nie drogo (polecam).Kase bierze tyko za punkt, więc za to, że kładł więcej kabla dodatkowo nie zarobił.Czy aby jednak nie przesadził z tą ilością obwodów?

delphiserwis
02-05-2005, 08:39
Co do sieci bezprzewodowej to moga byc to tylko koszta skretki sa tansze. Co do umiejscowienia to masz racje biurko mozna przeniesc ale i skretke da sie uryc pod listwami przy sciennymi ale jak chcesz wydzielic obwody /220V/ komputerowe UPS-em to i tak jestes skazany na 1 miejsce w pokoju.
Moze sie myle? A moze sa juz bezprzewodowe sieci 220V:))))
Co do bezprzewodowych telefonow hmm roznie z tym bywa ale czasami moze sasiad naszych rozmow sluchac spotkalem sie z tym nawet w TV:))
Co do gniazdek sterowanych zegarem dobre to jest po co kupowac zlodziejke z zegarem, ktora bedzie szpecic, coz kazdy robi jak chce...
Pozdrawiam
Jarek

rispetto
02-05-2005, 09:01
Apropos "szpecenia", to IMHO estetycznym rozwiązaniem jest zakończenie sieci w pokoju za poamocą gniazdka wpuszczonego w ścianę. Ciągnięcie kabla w listwie przypodłogowej jest oczywiście możliwe, ale pozostaje nam alternatywa, że kabel ten będzie w drugim miejscu po prostu wychodził prosto z listwy, co kłóci się z moim pojęciem estetyki i profesjonalnej instalacji sieci, albo musimy kuć dziurę pod drugie gniazdko, co nie zawsze jest porządanym rozwiązaniem (wiadomo: kurz, malowanie itp). Jeśli chodzi o koszty, to sprawa jest mocno dyskusyjna, bo ceny bardzo dobrych routerów oscylują około 400 złotych, czyli są porównywalne z cenami dobrych switchów. Wg mnie jest to kolejny mit na temat WLANów. Te nieco wyższe koszty zniwelują się przy pierwszym przenoszeniu gniazdka i to z dużą nawiązką. Jest tu jeszcze jedna zaleta - bez żadnych dodatkowych kosztów można dzielić łącze internetowe z sąsiadem. Wiem, oczywiście można do sąsiada pociągnąć skrętkę, ale tutaj już zdecydowanie odpada argument ceny.
Co do wydzielonego obwodu z UPSem, to oczywiście masz rację. Tego nie da się przeskoczyć, przynajmniej do czasu wynalezienia bezprzewodowej sieci 220V :lol:
Jeżeli uważasz, że telefon z szyfrowaniem DECT umożliwia podsłuchiwanie rozmów przez sąsiadów, to nie będę podejmował tematu.
Nie pisałem "o gniazdkach sterowanych zegarem", tylko o gniazdku do podłączenia choinki i robienie tylko do tego programowalnego gniazdka jest znowu IMHO przerostem formy nad treścią (w końcu choinka stoi w domu max miesiąc). Inna sprawa, jesli ma to być część jakiegoś większego systemu obejmującego cały dom, ale o tym już obszernie pisało wielu forumowiczów w wątku "Programowalne instalacje elektryczne" i wtedy ma to sens jak najbardziej.

krzysztofh
02-05-2005, 09:20
Sercem całej instalacji elektrycznej jest rozdzielnia. Tu trzeba przemyśleć rodzaj zasilania poszczególnych obwodów, aby uniknąć problemów.
Szczególnie trzeba się przyłożyć do różnicówek i zabezpieczenia przeciwprzepięciowego, chociaż to ostatnie dotyczy nie tylko rozdzielnicy.
W domu jednorodzinnym powinno się pomyśleć o porządnej rozdzielnicy - powiedzmy z możliwością instalacji min 48 aparatów.
W kwestii różnicówek jest tak, jeżeli ktoś instaluje jedną to jest to szczyt lekceważenia problemu niezawodności zasilania.
W moim odczuciu osobne różnicówki powinny mieć: kocioł, alarm, zasilanie gniazd zewn., zasilanie oświetlenia zewn, ew. zasilanie napędu bramy ogrodzeniowej (są takie od razu z członem ES). Instalacja wewnętrzna powinna być podzielona na 2 do 3 różnicówek extra.
Po co? W przypadku uszkodzenia lub celowego działania aby wyłączyć zasilanie, wystarczy zewrzeć zero (niebieski) z przewodem ochronnym (żółto-zielony) w dowolnym odbiorniku (zewnętrznym) i jesteśmy pozbawienia zasilania a co najważniejsze brak zasilania kotła i alarmu, nie wspominając o lodówce czy zamrażarce.
Dodatkowo warto pomyśleć o zabezpieczeniu selektywnym zalicznikowym (na ogół ograniczenie ZE od poboru chwilowo dużej mocy z sieci - większej niż zadeklarowana we wniosku przyłączeniowym). Przyznam, że to zabezpieczenie kosztuje ok 750 zł ale jak ktoś może sobie pozwolić, polecam. Typowe zabezpieczenia nawet przy zachowaniu wytycznych z tabel doboru bezpieczników spełnią swoje zadanie przy przeciążeniach obwodów - wyłączą pierwsze zabezpieczenia. Jak powstanie zwarcie metaliczne jest mała szansa na niewyłączenie wspomnianego zabezpieczenia, a wtedy cała zabawa z selektywnością nie ma sensu.
Nie ma się co łudzić że jak się zastosuje zabezpieczenia zwłoczne np, C lub D to będzie lepiej - raczej lepiej nie mówić.

art9
02-05-2005, 10:16
Jedna uwaga dotycząca UPSa. Nie za bardzo można prowadzić długie instalacje w ścianach listwach itp napięcia 230V zza UPSa. W normalnej pracy nia ma problemu, ale przy zaniku napięcia gdy UPS pracuje z baterii, to przewody napięcia za UPSem wytwarzają zakłócenia "sieją". Jeżeli są one długie i jeżeli żyła fazowa jest oddalona od neutralnej to zakłócenia będą ogromne.Przemyślcie to. Najlepiej gdy UPS jest blisko komputera i jest połączony krótkim kablem.

rispetto
02-05-2005, 10:22
Jedna uwaga dotycząca UPSa. Nie za bardzo można prowadzić długie instalacje w ścianach listwach itp napięcia 230V zza UPSa. W normalnej pracy nia ma problemu, ale przy zaniku napięcia gdy UPS pracuje z baterii, to przewody napięcia za UPSem wytwarzają zakłócenia "sieją". Jeżeli są one długie i jeżeli żyła fazowa jest oddalona od neutralnej to zakłócenia będą ogromne.Przemyślcie to. Najlepiej gdy UPS jest blisko komputera i jest połączony krótkim kablem.
Też mi się wydaje, że najrozsądniej jest postawić UPSa obok komputera, czy generalnie urządzenia, które ma chronić. Chciałbym się spytać, czy ktoś wogóle widział taki wydzielony obwód z UPSem w domku jednorodzinnym? Jaki to musi być UPS, żeby zasilał tylko te najczulsze urządzenia elektroniczne w domu? Dobry (czytaj: żeby wystarczył na trochę więcej, niż zamknięcie systemu) UPS firmy APC do komputera kosztuje około 2500 zł (1200VA). Ile kosztuje UPS, który chociaż przez kilka minut zasilałby całą domową elektronikę? Obawiam się, że popadamy w kolejny absurd i taki UPS będzie kosztował więcej, niż ta elektronika.

Barbicha
02-05-2005, 19:11
rispetto jezeli chesz zeby dluzej pochodzilo to zastanow sie nad agreatem nie tylko system zamkniesz :wink: ale i w ciemnosciach nie bedziesz chodzil :D

rispetto
02-05-2005, 19:34
Nie jestem aż tak uzależniony od komputera i muzyki, żeby musiało to chodzić non-stop :lol: Już gdzieś na forum był wałkowany temat wpięcia takiego generatora w instalację elektryczną w domu. Eksperci stwierdzili, że to nie taka prosta sprawa.
A poza tym aż na takiej wiosce nie mieszkam, żeby co dwa dni prądu nie było :lol: Odpukać ...

nahiba
03-06-2005, 00:59
Kolega "krzysztofh" napisał że warto podłączyć kilka różnicówek. Interesuje mnie jak one powinny być połączone.Jak się domyślam równolegle od przyłącza.A może się myle.A może pierwsza powinna być selektywna podłączona do przyłącza a od niej powinny się rozchodzić następne.Niedługo wchodzi elektryk i chciałbym sobie z nim na ten temat porozmawiać.Może ktoś ma jakiś schemat jak tp powinno wyglądać.

aries
03-06-2005, 05:25
:lol: fajny wątek....przydałaby się tylko wersja dla kobiet. Za dwa tygodnie wchodzą murarze a ja się zastanawiam jakie kable - przekroje do czego i czy mogą iść w jednej rurce i jak je wyprowadzać nad posadzkę? Dla większości pewnie głupie i banalne, ale mnie to spędza sen z powiek...
Z góry dziękuję za podpowiedzi w stylu...."weź sobie elektryka" :lol:
pozdrawiam - ania

krzysztofh
03-06-2005, 06:27
Kolega "krzysztofh" napisał że warto podłączyć kilka różnicówek. Interesuje mnie jak one powinny być połączone.Jak się domyślam równolegle od przyłącza.A może się myle.A może pierwsza powinna być selektywna podłączona do przyłącza a od niej powinny się rozchodzić następne.Niedługo wchodzi elektryk i chciałbym sobie z nim na ten temat porozmawiać.Może ktoś ma jakiś schemat jak tp powinno wyglądać.

Żeby wyjaśnić temat do końca powiem jak one sa zamontowane w rozdzielnicy.
Trójfazowe są trzy i umieszczone jedna pod drugą w osobnych rzędach. Zasilanie tych różnicówek jest wykonane żyłami o przekroju 10mm2 wygiętymi tak jak sprzedaje gotowe takie połączenia Moeller. W jego katalogu to można obejrzeć. Z tego opisu wynika, więc że są połączone równolegle bez żadnej selektywnej różnicówki. Wszystkie są tego samego typu. Zasilanie wchodzi od góry, z dołu podpięte są szyny trójfazowe Moellera, które podają zasilanie na zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe - od góry podpięte kolejne obwody domowe.
Dzięki temu podzieliłem zasilanie domu na trzy strefy trójfazowe. Upływność w danej strefie powoduje zadziałanie różnicówki i pozbawienie zasilania tej części obwodów, a nie całego domu.
Ponadto jak już pisałem są 4 różnicówki jednofazowe zasilane elastycznymi gotowymi przewodami do tego celu (linka 6mm2), kocioł alarm zasilanie zewnętrzne. W ten sposób te obwody stają się niezależne od innych i celowe działanie np amatora cudzej własności mające na celu pozbawienie domu zasilanie poprzez zwarcie lub stłucenie lampy ogrodowej nie wyłączy alarmu (niezależnie od podtrzymania akumulatorowego, ale to oczywiste).
Całośc ma sens wtedy kiedy pomyśli się o selektywnym zabezpieczeniu przedlicznikowym (niestety takie zabezpieczenie kosztuje ok 700zł). Zwarcie jakimś obwodzie nie spowoduje wywalenia głównego zabezpieczenia o którym wyżej, a dzieje się tak bardzo często. Pisanie tu o selektywnym doborze bezpiecznieków to mżonka i nie sprawdza się w przypadku zwarć metalicznych, kiegy prąd udarowy jesr rzędu 150-250A (w zależności od wartości impedancji pętli zwarciowej), jest natomiast skuteczne przy przeciążeniu obwodu spowodowane np włączeniem zbyt wielu odbiorników.

krzysztofh
03-06-2005, 06:34
:lol: fajny wątek....przydałaby się tylko wersja dla kobiet. Za dwa tygodnie wchodzą murarze a ja się zastanawiam jakie kable - przekroje do czego i czy mogą iść w jednej rurce i jak je wyprowadzać nad posadzkę? Dla większości pewnie głupie i banalne, ale mnie to spędza sen z powiek...
Z góry dziękuję za podpowiedzi w stylu...."weź sobie elektryka" :lol:
pozdrawiam - ania

Aniu trochę chaotycznie.
Do oświetlenia kalbe 1,5mm2, do gniazd 2,5mm2 w obu przypadkach kable YDYP nie YDY (rodzaj izolacji) - elektryk będzie wiedział o co chodzi.
Do kuchni elektrycznej (płyta ceramiczna i piekarnik) 5x4mm2
Osobne zasilanie do zmywarki, pralki, alarmu, kotła, ew hydroforu.
Pomyś lo gnieździe trójfazowym w garażu zasilanym 5x2,5mm2
Do tego kable alarmowe 6x0,5, antenowe - najlepiej dobrej jakości rozprowadzone w formie gwiazdy z jednego punktu (najlepiej z poddasza) Do tego miejsca doprowadzone również zasilanie 220V
Instalacja telefoniczna podobnie (gwiazda) 2x2 (dwie pary). Nie stosuj kabli alarmowych do instalacji telefonicznych choć kabel na pierwszy rzut oka wygląda identycznie.
Co jeszcze Aniu?

ochus
03-06-2005, 08:28
Generalnie mogę powiedzieć że uwzględniłem większość zalecanych pomysłów.
A jak ciągłem setki metrów kabli po ścianach to rodzinka i nie tylko patrzyła na mnie jak na dziwaka.

Zastanawia mnie tylko kwestia zabezpeczenia przeciwprzepięciowego.
Elektronika bardzo na to jest czuła (tzn.na pioruny itp)
Mam z rozdzielni wstawione warystorowe ograniczniki klasy C.
Czy jest to wystarczające zabezp.na jeden poziom domu o pow.100m2?

aries
03-06-2005, 10:08
Krzysztofh ....bardzo dziękuję....jestes super!!!!! :lol:
zrobiłam sobie wczesniej orientacyjny projekt, gdzie i co, biorę pod uwagę również przyszłe pomysły....
nie pamiętam tylko jaki kabel potrzebuje do siły, bo chcę też dwa gniazda na zewnątrz - po jednej i drugiej stronie domu....
może zły pomysł, ale ja zawsze coś wymyślam i wiecznie mam problem z ciągnięciem różnych przedłużaczy dookoła chałupy i już mam tego dość :lol: i....nie wiem czy dobrze myślę, ale kładąc kable w rurkach potrzebuje chyba jeszcze jakieś trójniki, aby je wyprowadzić ponad posadzkę przy ścianie....i zastanawiam się czy położyć kable w posadzce, czy w "suficie", bo to stary, parterowy, z wysokim poddaszem dom, a strop jest drewniany....już powoli głupieję :lol:
pozdrawiam - ania

krzysztofh
03-06-2005, 10:50
Krzysztofh ....bardzo dziękuję....jestes super!!!!! :lol:
zrobiłam sobie wczesniej orientacyjny projekt, gdzie i co, biorę pod uwagę również przyszłe pomysły....
nie pamiętam tylko jaki kabel potrzebuje do siły, bo chcę też dwa gniazda na zewnątrz - po jednej i drugiej stronie domu....
może zły pomysł, ale ja zawsze coś wymyślam i wiecznie mam problem z ciągnięciem różnych przedłużaczy dookoła chałupy i już mam tego dość :lol: i....nie wiem czy dobrze myślę, ale kładąc kable w rurkach potrzebuje chyba jeszcze jakieś trójniki, aby je wyprowadzić ponad posadzkę przy ścianie....i zastanawiam się czy położyć kable w posadzce, czy w "suficie", bo to stary, parterowy, z wysokim poddaszem dom, a strop jest drewniany....już powoli głupieję :lol:
pozdrawiam - ania

Aniu to zależy co zamierzasz zrobić z tym sufitem. Jeżeli będzie obniżony sufit z płyt GK lub coś podobnego, lepiej i przezorniej położyć kable nad tym sufitem (konstrukcą do przykręcenia płyt. Jak zalejesz kable w podłodze tow przypadku uszkodzenia lub chęci zmiany możliwości będą bardzo ograniczone lub wręcz nie mozliwe bez niszczenia podłóg. Alternatywą jest łączenie wszystkich obwodów oświetlenia i gniazdowych w puszkach głębokich. Większość pozostałych odbiorników, o których m.in. pisałem wyżej powinna być zasilona bezpośrednio od tablicy rozdzielczej. Radzę zastosować puszki z ogtowymi przepustami, które pozwalają łączyć pojedyncze puszki w ciągi do 5 max (bo takie sa najdłuższe ramki do osłonięcia aparatów typu gniazdo, wyłącznik, TV, telefon, gniazdo głośnikowe itp. Wszystko w jednym wystroju.
Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie i przy tym bardzo estetyczne.
Można również najbardziej tradycyjnie położyć kable w bruzdach, na ścianach i satosowanie puszek połączeniowych. Ja takzrobiłem. Połączenia są skręcane i lutowane, a same puszki tak zamocowane aby dekiel był przytynkowany ok 0,5cm tynkiem. Jak są dobre połączenia nie ma obawy o ich trwałość. Na ogół wszelkie zmiany wychodzą jeszcze przed zamieszkaniem. Tui tam trzeba dorobic gniadko, gdzie indziej przesynąć itp. Później żadko kiedy trzeba do takiej puszki zaglądać, bywa że nigdy, więc po co ma szpecić ścianę.

krzysztofh
03-06-2005, 11:14
Generalnie mogę powiedzieć że uwzględniłem większość zalecanych pomysłów.
A jak ciągłem setki metrów kabli po ścianach to rodzinka i nie tylko patrzyła na mnie jak na dziwaka.

Zastanawia mnie tylko kwestia zabezpeczenia przeciwprzepięciowego.
Elektronika bardzo na to jest czuła (tzn.na pioruny itp)
Mam z rozdzielni wstawione warystorowe ograniczniki klasy C.
Czy jest to wystarczające zabezp.na jeden poziom domu o pow.100m2?

Trzeba przyznać, że taka ochrona nie będzie skuteczna. Poprawnie powinno być tak, że powinna być zastosowana ochrona klas wcześniejszych. Np. na słupie od którego jest wykonane przyłącze powinny być założone ochronniki klasy A (iskierniki). Ty powinieneś w skrzynce pomiarowej (bo w ZK nie pozwoli na ingerencję Zakład Energetyczny) zainstalować ochronniki klasy B - to też są iskierniki.
To co już masz to warystory (kl C). Powinny być 4. Chronić każdą fazę i przewód neutralny N (niebieski), sprowadzając ewentualny udar od ziemi przez przewód PE (żółto-zielony). Dla ochrony takich urządzeń jak TV komputer, ekektronika w kotle, czy alarm konieczna jest ochrona typu D instalowana w rozdzielnicy w domu lub bezpośrednio w puszce gniazda zasilającego lub wkładane do zainstalowanego gniazda.
Przy takiej ochronie jest duża szansa na ochrone wrażliwych urządzeń, nie mniej jednak przy bezpośrednim uderzeniu pioruna w instalację odgromową domu szansa na uratowanie tych urządzeń mimo dobrej ochrony jest niewielka i należy o tym pamiętać. Ktoś powie to po co cały ten wydatek (to spore koszty), skoro i tak szlag trafi elektronikę przy wyładowaniu bezpośrednim? Pewnie, ale należy pamiętać, że takich wyładować jest niezwykle mało lub mogą nigdy nie wystąpić (oby), a wyładowania pośrednie to codzienność.

aries
03-06-2005, 13:03
Krzysztofh....bardzo dziękuję.... :lol:
pozdrawiam - ania

PrzemoBDG
03-06-2005, 15:15
Ktoś powie to po co cały ten wydatek (to spore koszty), skoro i tak szlag trafi elektronikę przy wyładowaniu bezpośrednim? Pewnie, ale należy pamiętać, że takich wyładować jest niezwykle mało lub mogą nigdy nie wystąpić (oby), a wyładowania pośrednie to codzienność.[/quote]

Byłem naiwny i sądziłem iż podobne wymogi wobec instalacji całkowicie mnie zabezpieczą. Zawsze jednak warto posłuchać znawcę tematu. Przy okazji co sądzisz o piorunochronach aktywnych. Po wstępnym zapoznaniu się jestem po trochu za (ze względu na ich skuteczność) ale i po części przeciw (dość drogie plus fakt iż Polski Komitet Ochrony Odgromowej Stowarzyszenia Elektryków Polskich - co to za instytucja? - jest im przeciwny wskutek czego ponoć trudno o odbiór takiej instalacji...).

A propos instalacji elektrycznej (też jestem na tym etapie), najważniejsze sprawy poruszono, ale może jeszcze coś...:
- proponuję osobne rozdzielnice elektryczne dla każej kondygnacji domu (po co biegać do piwnicy gdy wysiądzie korek na poddaszu, poza tym skupienie wszystkich obwodów i kabli w jednym miejscu... wyobraźcie sobie tę liczbę kabli),
- szyny wyrównawcze łączyć z każdą instalacją (niezależnie od tego czy plastikowa czy też metalowa),
- nie instalować przewodów na ścianie w miejscu gdzie będzie kominek,
- warto pamiętać o dodatkowym przewodzie dla dzwonka przy drzwiach niezależnie od tego przy furtce!,
- zamiast nastawiać się na widedomofon wyprowadzić kabel koncentryczny na zewnętrzną ścianę domu pod kamerę i wpiąć we wzmacniacz Tv (zmiast biec do okna czy domofonu wystarczy przełączyć telewizor na dedykowany kanał),
- ze wzmacniacza Tv pociągnąć przewód do furtki (do puszki na przyszłe przyłącze telefoniczne) - a może w okolicy pojawi sie kablówka?,

PrzemoBDG
03-06-2005, 15:28
Ktoś powie to po co cały ten wydatek (to spore koszty), skoro i tak szlag trafi elektronikę przy wyładowaniu bezpośrednim? Pewnie, ale należy pamiętać, że takich wyładować jest niezwykle mało lub mogą nigdy nie wystąpić (oby), a wyładowania pośrednie to codzienność.[/quote]

Byłem naiwny i sądziłem iż podobne wymogi wobec instalacji całkowicie mnie zabezpieczą. Zawsze jednak warto posłuchać znawcę tematu. Przy okazji co sądzisz o piorunochronach aktywnych. Po wstępnym zapoznaniu się jestem po trochu za (ze względu na ich skuteczność) ale i po części przeciw (dość drogie plus fakt iż Polski Komitet Ochrony Odgromowej Stowarzyszenia Elektryków Polskich - co to za instytucja? - jest im przeciwny wskutek czego ponoć trudno o odbiór takiej instalacji...).

A propos instalacji elektrycznej (też jestem na tym etapie), najważniejsze sprawy poruszono, ale może jeszcze coś...:
- proponuję osobne rozdzielnice elektryczne dla każej kondygnacji domu (po co biegać do piwnicy gdy wysiądzie korek na poddaszu, poza tym skupienie wszystkich obwodów i kabli w jednym miejscu... wyobraźcie sobie tę liczbę kabli),
- szyny wyrównawcze łączyć z każdą instalacją (niezależnie od tego czy plastikowa czy też metalowa),
- nie instalować przewodów na ścianie w miejscu gdzie będzie kominek,
- warto pamiętać o dodatkowym przewodzie dla dzwonka przy drzwiach niezależnie od tego przy furtce!,
- zamiast nastawiać się na widedomofon wyprowadzić kabel koncentryczny na zewnętrzną ścianę domu pod kamerę i wpiąć we wzmacniacz Tv (zmiast biec do okna czy domofonu wystarczy przełączyć telewizor na dedykowany kanał),
- ze wzmacniacza Tv pociągnąć przewód do furtki (do puszki na przyszłe przyłącze telefoniczne) - a może w okolicy pojawi sie kablówka?,

dominium
28-10-2009, 13:55
Tak trochę chciałbym odświeżyć wątek, małe podsumowanie z tego co zrozumialem (proszę o stosowanie tylko za zgodą elektryka), tak dla podsumowania

Literatura: http://www.moeller.pl/Documentation/Poradniki/poradnik.pdf
Wymagania

Złącze kablowe (ZK)

Moc dostarczana ok 12.5kW
Elektrownia  Złącze Kablowe:
Bezp. 25A : Złącze : Bezp 20A (powininen być selektywny)

Przyłącze kablowe

• głębokośc ułożenia kabla min 0.7m
• podsypka pod kabel 10cm
• piach na kablu 10 cm
• niebieska folia na to


Projekt:

przewód YKY 5x16mm2,
w osłonie z peszla
wśród korzeni – włożyć w rurę dla hydrauliki (50mm)

Rozdzielnia

przejście przez ścianę w metalowej rurze ok 1.5cala,
przewód w peszlu
bednarka lub przewody ok 16mm2 dla uziemnienia


Skrzynka rozdzielni:
Założenie: wszystkie obwody na zabezpieczeniach różnicowo-prądowych – ale brak głównego różnicowo-prądowego (na głównej linii) – aby nie wyłączyć całego zasilania budynku

wejście linii 5 żyłowe L1,L2,L3,N,PE:
: rozłącznik typu IS 100A/3
:Bezp 20A bezzwłoczny (selektywność czasowa z zabezp. na ZK)
: Zabezpieczenie przepięciowe B+C
:Zabezp różnicowo prądowe 25A/30mA - bezzwłoczne
: Bezp 6A – oświetlenie – kable 1.5mm2
: Bezp 10A – gniazdka – kable 1.5mm2
: Bezp 16A – gniazdka
.... (n – obwodów taj jak wyżej)
:Zabezp różnicowo prądowe 25A/30mA - bezzwłoczne
: Bezp 6A – oświetlenie
: Bezp 10A – gniazdka
: Bezp 16A – gniazdka
:na piętro jeden przewód 5x6mm2, na piętrze osobna rozdzielnia
:jako wyłącznik główny np bezp: 40A/3p
:Zabezp różnicowo prądowe 25A/30mA - bezzwłoczne
: Bezp 6A – oświetlenie
: Bezp 10A – gniazdka
: Bezp 16A – gniazdka

ewentualnie dodatkowe zabezp. dla łazieniek (jednofazowo)
: Zabezp różnicowo prądowe 16A/10mA – bezzwłoczne
: Bezp 10A

Szyna wyrównawcza i uziom:
bednarka, otokowo, plus pionowo ocynkowane rury ok 2-3m w ziemie.
Trafić na podziemny ciek wodny!

Wnętrze

- osobny obwód w rozdzielni dla kotłowni CO -piece są coraz bardzie rozbudowane, /sterowanie pompka do cieplej wody/ się także przydaje/ (patrz zasilanie awaryjne)
- średnio przeliczać kontakt na każdej ścianie
- dzwonek do drzwi - mało brakowało a byśmy o nim zapomnieli (są też bezprzewodowe)
- jeśli nie kupiłaś jeszcze kabli, to przy zakupie zwróć uwagę, by były to kable z "płaskimi" żyłami, a nie okrągłymi. Lepiej się układa.
- nie oszczędzaj na puszkach, osadź tzw. głębokie. Będzie mniej mordęgi przy montażu gniazdek i wyłączników.
- kładź zawsze kabel z pewnym nadmiarem - zawsze możesz nieco uciąć, a a nuż się te dodatkowe pół metra przyda ?...
- no i w przypadku puszczania kabli przy drewnie pamiętaj o peszlach. Dla świętego spokoju.
w suficie pod więźbą dawać nad płytam g-k
- wszystkie gniazda wtyczkowe montowane w nowych i modernizowanych instalacjach muszą mieć tzw. bolec, czyli styk ochronny połączony z przewodem ochronnym PE.
- zanim zaczniesz kłaść - pomyśl, czy aby nie potrzebujesz jakiegoś ekstra gniazdka lub lampy np. w łazience nad lustrem, w korytarzu, w jakimś kącie garażu itd.
- osobny obwód dla pralki
- gniazdo trójfazowe w garażu/piwnicy
- wyjście dla przewodu do garażu (ziemny 5x10mm2)
- puszki tak zamocowane aby dekiel był przytynkowany ok 0,5cm tynkiem
- dokumentacja fotograficzna instalacji!

dominium
28-10-2009, 13:56
czesc 2


Kuchnia(chyba najbardzie skomplikowane)
- kuchni wyżej szafek wiszących umieścić 2 gniazda załączane z wyłączników przy wejściu do kuchni - do załączania halogenów w szafkach – jeden rząd nad blatem, drugi przy suficie
- osobny obwód dla kuchni elektrycznej
- osobny obwód dla zmywarki
- obwód dla gniazdem nad blatem lub jeśli urządzenia w zabudowie to do szafek– ile gniazd (?) –
- lodówka
- mikrofala
- toster
- czajnik elektr.
- inne (?)

Około 10 gniazd

Na Zewnątrz
W częsci obwodów oświetleniowych można zastosować oświetlenie halogenowe na 12V (mniejsze ryzyko zagrożeń przy przebiciu lub zamoczeniu kabla)  trafo w rozdzielni na 12V

- gniazda na zewnątrz budynku załączane z wyłącznika pod tynkowego (p/t)
- pociągnąć przewody między domem a słupkiem ogrodzeniowym przy furtce, kable do bramofonu (zintegrowany z centralką telefoniczną)
przewody: na 230V
przewody: dla domofonu/videofonu

- gniazdka do kosiarki (na zewnątrz) do myjki ciśnieniowej, do światełek na tarasie, wzdłuż chodnika, przy podjeździe, na oświetlenie domku światełkami choinkowymi na święta (najlepiej na każdym rogu domu na wysokości dachu) itd, itp.
- zasilanie mechanizmu otwierania bramy wjazdowej
- kabel " z prądem" do przyszłego napędu bramy garażowej
- oświetlenie tarasu
- hermetyczny kontakt na tarasie
- oświetlenie ogrodu (2 obwody)
- kabel oświetlenie + gniazda na podjazd
- gniazdo 230V "techniczne" od strony roboczej domu
- oświetlenie chodnika - dojścia do domu
- światło na zewnatrz domu z przodu i tyłu- zapalane i gaszone na parterze i poddaszu-mogę sprawdzac w nocy co się dzieje
- jeżeli chodzi o światełka to warto pomyśleć o włączniku zmierzchowym np. numeru domu.
- oświetlenie altany ogrodowej (włączane w samej altanie), niezależne od oświetlenia ogrodowego, włączanego w salonie i niezależne od gniazdek tarasowych również wyłączanych w salonie (na czas dłuższej nieobecności);
- oświetlenie nad garażem uruchamiane sensorem ruchu - będę wjeżdzał do garażu nie w ciemnicy;

Sieć zapasowa (opcja)

Powód:
na wypadek zaniku zasilania przez dłuższy czas (>4h)

Zastosowanie:
• dla centralnego ogrzewania, aby w wyniku zaniku prądu nie przestała działać instalacja grzewcza
• zapasowe gniazdko dla ogrzania wody

Wady:
• koszt generatora
• koszt obwodu automatycznego załączania generatora przy zaniku napięcia zasilającego

Projekt:

Projektowane obwody
• osobny obwód dla zasilania termostatów i siłowników na piętro
• osobny obwód dla zasilania termostatów i siłowników na parter
• osobny obwód do pomp CO i pieca CO
• obwód do gniazdka w kuchni dla czajnika elektrycznego
• obwód dla oświetlenia awaryjnego w piwnicy

Załączanie awaryjne:
• układ AWR
• lub ręczny przełącznik

Multimedia

Sieć komputerowa (opcja)
• Na komputery osobny obwód z jednej fazy!!!!.
• Zabezpieczony UPS'em
• Skrętka do serwerowni
• na piętro jedna skrętka (do małego huba) – od huba jako gwiazda do pokojów
• lokalny WLAN – aby ograniczyć ilość kabli
• Warto pomyslec o przepieciowkach (B+C na rozdzielnie, D przy odbiornikach)

- Przewody telefoniczne wyciągnąć na parter pod telefon bezprzewodowy
- (opcja) przewody telefoniczne do jednego miejsca tam gdzie będzie stal komputer /pod internet/
- kable antenowe do pokojów ułożone w gwiazdę - zbiegają się pomieszczeniu technicznym.
- kabelki do alarmu (w każdym pokoju + kable do kontraktronów w oknach)
- kable antenowe satelitarny + normalny do salonu i sypialni

Inne

Instalacja Inteligentnego domu

Szyna dla I2C,
przewody 4 x 0.5mm (wystarczy 3x0.5mm) do każdego pomieszczenia
na ewentualne: sterowanie urządzeniami przez I2C,
przewody zbiegają się w jednym miejscu
(dla długich połączeń I2C nie stosować połączenia z dwoma przewodami, bo pojemności pasożytnicze!)

D.
:lol: