PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntowa pompa ciepła a dofinansowanie, miałobyć 2x taniej a wyszło jak zawsze...



pecet0
10-10-2018, 20:51
Witam,

Uczestniczę w projekcie który dofinansowuje Odnawialne Źródła Energii, zapisany bylem na fotowoltaike + pompę ciepła.
I o ile fotowoltaika wyszła w spoko pieniądzach z dofinansowaniem to o tyle w przypadku pomp ciepła zapowiadali gruszki na wierzbie a rzeczywistość to zweryfikowała okrutnie.

generalnie mój przypadek to:
dom dobrze ocieplony styropian w podłodze 20 cm, na ścianach 20 cm grafitu, w suficie 30cm wełny, wentylacja mechaniczna z rekuperacją
domek niewielki ~80m2 powierzchni użytkowej, kubatura grzana 250 m3
100% ogrzewanie podłogowe bez żadnych grzejników

Fotowoltaikę zamontowali 5kw
zgłoszony byłem jeszcze na pompę gruntową mocy 6kW
z tym że pompa ciepła gruntowa 6kw miała kosztować ok 15 tys zł a reszte dofinansowanie unijne, a wyszło że jakbym się zdecydował to kosztowałoby 28 tys zł + dofinansowanie unijne

pompa w pierwszym i drugim przypadku zakładała takie same wytyczne tylko gmina niedoszacowała kosztów wykonania.
specyfikacja to: pompa ciepła 6kW z budowanym zasobnikiem CWU 200l, osobno bufor 200l ogrzewania CO, dwa odwierty o głębokości 80 metrów.

według kalkulacji wykonawca zrobiłby taką pompę za 55 tys zł, mój wkład miałby być 28 tys zł + reszta Unii, z tym że wcześniej mowa był o wkładzie własnym 15 tys zł + reszta z Unii.

doradzcie czy przy takim niewielkim domu bralibyście taką pompę za 28 tys zł?

oberwatorPC
10-10-2018, 21:07
Nie bardzo rozumiem dlaczego się oburzasz jak dają Ci coś za darmo. Wiem że jak dają palec to chciałbyś całą rękę ale dlaczego unia ma dopłacać do Twoich luksusów?

pecet0
10-10-2018, 21:19
nic tu nie jest za darmo
to za darmo co wyczytałeś między literami kosztuje 28 tys zł

pytanie do osób którzy merytorycznie podejdą do tematu czy warto pchać 28 tys zł w coś takiego

agb
10-10-2018, 21:22
Nie bardzo rozumiem dlaczego się oburzasz jak dają Ci coś za darmo. Wiem że jak dają palec to chciałbyś całą rękę ale dlaczego unia ma dopłacać do Twoich luksusów?

Ogólnie chyba nie rozumiesz. Tylko po co się odzywasz w takim razie? PC za 55k do domu 80m2? Przecież tu wszyscy za 20k montują gruntówki do 2-2.5 razy większych domów :cool:

Jest szansa, że za 28k + pewnie podatek od dotacji sam sobie zamontujesz PC dla takiego domu.

oberwatorPC
10-10-2018, 21:24
Nie masz swojego zdania? Chcesz się sugerować zdaniem anonimowych ludzi na forum to brawo Ty! Każdy kto tutaj jest wyrazi SWOJE zdanie jeden powie, że warto inny powie, że nie. Którego posłuchasz?

pecet0
10-10-2018, 21:40
Jest szansa, że za 28k + pewnie podatek od dotacji sam sobie zamontujesz PC dla takiego domu.

w tej cenie już wszystkie podatki ujęte, dokładnie to wychodzi 27640 zł ale nie podawałem wcześniej tak dokładnie tylko zaokrągliłem do pełnych tysięcy

d7d
10-10-2018, 21:45
Mały dom a koszty duże.
Nie ma innych, tańszych pomp ciepła lub innego źródła ciepła?

pecet0
10-10-2018, 21:57
Nie, paradoksalnie projekt przewidywał 3 rodzaje pomp, które deklarowało się ok 1,5 roku temu. Można jedynie ewentualnie zrezygnować z projektu, lub się zgodzić na dopłatę i dopłacić ale nie można dokonać zmian np na większą pompę lub rezygnację np z samego buforu CO lub czegoś innego.

6kW (miała być najtańsza), 10kW średnia i największa 13kW.

Logika mówi że najmniejsza pompa jest najtańsza a największa jest najdroższa, jednak sytuacja jest nie logiczna i wygląda to na odwrót
6kW kosztuje - 28k zł kosztów własnych
10kW kosztuje - 24k zł kosztów własnych
13kW kosztuje - 22k zł kosztów własnych

sytuacja jest dlatego taka dziwna że w wstępnych szacunkach gmina źle oszacowała koszty instalacji przy czym te najmniejsze pompy były niedoszacowane.
to spowodowało że o ile procentowo z Unii każda instalacja ma takie samo dofinansowanie to kwotowo najmniejsze pompy mają zdecydowanie najmniejsze dofinansowanie a największa ma największe dofinansowanie.
Natomiast wykonawca który złożył najkorzystniejszą ofertę gminie przedstawił zbliżony koszt montażu pomp (6kW - 55kzł, 10kW - 57kzł, 13kW-59kzł)

agb
10-10-2018, 22:02
A wiadomo co to za pompy? Czy podają tylko moc?

pecet0
10-10-2018, 22:24
Stiebel Eltron

maciejos36
11-10-2018, 06:23
Nie, paradoksalnie projekt przewidywał 3 rodzaje pomp, które deklarowało się ok 1,5 roku temu. Można jedynie ewentualnie zrezygnować z projektu, lub się zgodzić na dopłatę i dopłacić ale nie można dokonać zmian np na większą pompę lub rezygnację np z samego buforu CO lub czegoś innego.

6kW (miała być najtańsza), 10kW średnia i największa 13kW.

Logika mówi że najmniejsza pompa jest najtańsza a największa jest najdroższa, jednak sytuacja jest nie logiczna i wygląda to na odwrót
6kW kosztuje - 28k zł kosztów własnych
10kW kosztuje - 24k zł kosztów własnych
13kW kosztuje - 22k zł kosztów własnych

sytuacja jest dlatego taka dziwna że w wstępnych szacunkach gmina źle oszacowała koszty instalacji przy czym te najmniejsze pompy były niedoszacowane.
to spowodowało że o ile procentowo z Unii każda instalacja ma takie samo dofinansowanie to kwotowo najmniejsze pompy mają zdecydowanie najmniejsze dofinansowanie a największa ma największe dofinansowanie.
Natomiast wykonawca który złożył najkorzystniejszą ofertę gminie przedstawił zbliżony koszt montażu pomp (6kW - 55kzł, 10kW - 57kzł, 13kW-59kzł)

Jeśli chcesz pompę tanio to zdecyduj się na pompę powietrze woda. Masz PV więc prąd cię nie zabije, a na pewno wydasz mniej niż musisz wydać na dofinansowanie. Gruntówka to oczywiście lepsza sprawa, ale nie napisałeś co to chcą wam założyć. Jeśli zaś ciągle chcesz mieć gruntówkę, to cena takiej instalacji to ok. 34000 zł na gotowo na Buderusie. Po tyle ma np. GHS.

pecet0
11-10-2018, 06:42
ale nie napisałeś co to chcą wam założyć..

napisałem:
pompa 6kW z w budowanym zasobnikiem CWU 200 l, do tego dodatkowy zasobnik CO też 200l, dwa odwierty głębokie na 80 metrów + cala robocizna.

pompa marki Stiebel Eltron

marcin225
11-10-2018, 07:17
Mnie zastanawia czy potrzebna Ci taka pompa na tak mały dobrze ocieplony dom... Masz OZC?

Ifarrg
12-10-2018, 11:21
A ja jestem ciekaw, jak wyglądała Twoja umowa z Gminą? Też mam dofinansowanie na PV z gminy i tam była jasno kreślona kwota oraz warunek, że jeśli przetarg będzie nie po myśli gminy to albo gmina zrezygnuje, albo dołoży z własnych środków, odbiorca nic poza to, co miał w umowie nie zapłaci, jedynie może być mniej.

PS. Ile miałeś dopłaty za 5 kW PV? I jaki udział własny?

PS2. Mam pompe gruntową, dom 190m2 grzane, cała instalacja kosztowała mnie 32k, tylko że sam robiłem wymiennik poziomy. Sama pompa, zbiornik 300l, podłączenie wszystkiego kosztował 27500 w 2016. Pompa PPC C10i