PDA

Zobacz pełną wersję : Architekt wprowadza do projektu elementy bez zgody inwestora



Filemon_Wroc
11-10-2018, 17:25
Witam,

Wykonany został projekt domu jednorodzinnego od zera (nie odaptacja gotowca)

W pewnym momencie architekt poprostu zaczął samowolnie bez zgody i bez konsultacji inwestora wprowadzać swoje wizje

Przykłady:

1. Poziom zerowy czyli posadzka na parterze została umieszczona 90 cm ponad poziomem gruntu a miało być max 50 cm
2. na drewnianych legarach stropu leza deski grube 4 cm klasa drewna C24 a miala byc płyta OSB
3. W planie Zagospodarowania Działki pojawił się za domem taras o powierzchni około 40 m 2 pokryty kostka granitowa bez zgody inwestora
4. Wokól domu biegnie chodnik pokryty kostka granitowa bez zgody inwestora

Po lekturze tekstow na temat praw autorskich i rozmowa z nadzorem budowlanym rysuje sie obraz taki ze ja majac taki projekt moge byc zmuszony przez architekta do jego realizacji.

- czy musze po uzyskaniu PNB wykonac ten taras granitowy i te chodniki granitowe ?
-czy elementy zagospodarowania dzialki traktowane sa tak samo jak budynek z punktu widzenia praw autorskich i zmian w projekcie

Prosze nie pisac ze lajtowo wykonam sobie projekt zamienny bo przeciez w projekcie zamiennym musze miec zgode architekta ktory wykonal projekt na zmiany. Kierownik budowy mnie uspokaja ze on te zmiany samodzielnie wprowadzi - bez zgody autora projektu ?

Nie mam mozliwosci wplywac na architekta na drodze grozb finansowych

Wykonanie tego projektu zajelo 4 miesiace i nie mam juz czasu szukac kolejnego projektu

Sytuacja jest w tej chwili bardzo napieta. Nie mam zamiaru wydawac pieniedzy na te pomysly architekta

Dziekuje za konstruktywne informacje

agb
11-10-2018, 17:35
Art. 21. Projektant, w trakcie realizacji budowy, ma prawo:
1) wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji;
2) żądania wpisem do dziennika budowy wstrzymania robót budowlanych w razie:
a) stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia,
b) wykonywania ich niezgodnie z projektem.
Skoro architekt zachowuje się wobec Ciebie w ten sposób, nie widzę powodu dlaczego nie miał by wykorzystać w/w przepisu aby utrudnić Ci budowę.

Mogę się mylić, ale plan zagospodarowania chyba możesz zmienić.

Lew2
11-10-2018, 20:21
Nie rozumiem podejścia Twojego architekta do klienta. Najgorsze jest to, że nie masz czasu. Mój architekt to mnie uprzedzał, że np. okno połaciowe, które nie jest w środku pokoju wygląda dziwnie. Ja powiedziałem: "rozumiem Pana ostrzeżenie, ale proszę zrobić tak jak chcę, czyli w południowym narożniku." I tak było ze wszystkim. Czyli traktował mnie jak klienta, który płaci mu za usługę. Czy Twój architekt nie rozumie, że to on ma wykonać Twój projekt dla Ciebie za Twoje pieniądze? Niektórzy architekci myślą, że zrealizują swoje wizje, albo skopiują standardowy projekt, tyle że za Twoje pieniądze. Ja bym na Twoim miejscu mu nie zapłacił. Powiedziałbym, że nie taki projekt chciałem. Albo robi projekt dla Ciebie, albo nie dostanie pieniędzy. Budujesz dom na lata, więc musisz zrezygnować z pośpiechu "bo już chcesz zaczynać budowę", tylko że budowę czego innego niż chciałeś... Jaki to sens? Absolutnie doprowadź projekt do zgodności z Twoimi wymaganiami. Nie licz na to, że to się wyprostuje w trakcie budowy. Poprawianie w trakcie budowy jest ciężkie i powoduje pomyłki. Skoro robisz projekt indywidualny, to ma być on idealny; przynajmniej na etapie projektu. I tak odkryjesz pełno błędów, ale po co zaczynać od razu z błędami? Albo ten architekt się ugnie i poprawi projekt, albo zmień architekta. Postaw sprawę twardo.

Zmiana Planu Zagospodarowania Terenu (PZT) jest tzw. zmianą istotną czyli wymaga tzw. projektu zamiennego. Generalnie chodzi o to, gdzie są tereny wybrukowane, ile terenu biologiczne czynnego, gdzie zieleń itp. Chociaż wydaje mi się, że tutaj mógłbyś zatrudnić innego architekta niech Ci zrobi zupełnie nowy projekt PZT. Być może nie będzie to wchodziło w kompetencje tego architekta.

Kierownik budowy może wprowadzić zmiany tzw. nieistotne. Przykłady zmian nieistotnych to rozmieszczenie ścianek działowych. Albo podwyższenie, obniżenie budynku o ileś tam procent (niech ktoś podpowie ile dokładnie, chyba od 2017 roku jest 6%), o ile nie narusza innych przepisów np. MPZP też jest zmianą nieistotną (kier. bud. wpisuje do Dziennika Budowy i jest w porządku). Te legary da się tą tolerancją ugrać.

Jeśli chodzi o to czy musisz dokładnie wykonać kostki granitowe. Od różnych ludzi słyszałem, że jedyne czego się czepia gmina to ilość zabrukowanej powierzchni, bo od tego pobierają inny podatek. Nieprawdopodobne, aby Ci PINB (jeśli w ogóle miałbyś kiedykolwiek kontrolę) kazał rozebrać np. kostkę betonową i kazał nałożyć "granitową" bo taka była w projekcie. Wydaje mi się, że zmiana rodzaju kostki to będzie zmiana nieistotna. Ale na pewno zabrukowanie więcej niż w PZT jest zmianą istotną.

Slawko123
11-10-2018, 20:39
z tego co mi wiadomo zmiana PZT jest zmianą nieistotną, istotna jest tylko powierzchnia utwardzona.

ad1. poziom posadowienia jest istotny, ale wystarczy jak architekt wpisze inna rzędna poziomu "0" w projekt i jest po zmianie, wszelkie inne wymiary odnosza sie do poziomu "0"
2. bez znaczenia, może Ci wpisać złote deski, a ty sobie położysz płytę pilśniową.
3.pokrycie tarasu i materiał z jakiego ma być zrobiony, bez znaczenia, możesz wysypać tylko tłuczniem jak lubisz, a projektant może wpisać różowy marmur, czy inny kamień naturalny po 10000000/m2, bez znaczenia
4. niech sobie biegnie, nie musisz go wykonywać, ale masz zapas terenu utwardzonego i ten chodnik możesz położyć gdzie indziej

- czy musze po uzyskaniu PNB wykonac ten taras granitowy i te chodniki granitowe ? , nie, mozesz wysypac gruz i wyrównać, Twoja sprawa.

-czy elementy zagospodarowania dzialki traktowane sa tak samo jak budynek z punktu widzenia praw autorskich i zmian w projekcie nie


Prosze nie pisac ze lajtowo wykonam sobie projekt zamienny bo przeciez w projekcie zamiennym musze miec zgode architekta ktory wykonal projekt na zmiany. Kierownik budowy mnie uspokaja ze on te zmiany samodzielnie wprowadzi - bez zgody autora projektu ?kierownik ma racje, to zmiany nieistotne i nie potrzeba zgody autora.


Wykonanie tego projektu zajelo 4 miesiace i nie mam juz czasu szukac kolejnego projektunie musisz, jak projekt Ci sie podoba, to te "zł0te klamki" możesz wykonać z innego materiału

Elfir
12-10-2018, 09:44
Witam,


- czy musze po uzyskaniu PNB wykonac ten taras granitowy i te chodniki granitowe ?
-czy elementy zagospodarowania dzialki traktowane sa tak samo jak budynek z punktu widzenia praw autorskich i zmian w projekcie

Teoretycznie tak, w praktyce nikt się nie czepia (poza być może autorem projektu). Na pewno wpływa to na pow. biologicznie czynną.
Dlatego radzę wszystkim wykreślać te elementy z projektów.




Sytuacja jest w tej chwili bardzo napieta. Nie mam zamiaru wydawac pieniedzy na te pomysly architekta

To nie wydawaj.
Na piśmie zażądaj poprawek ustalonych przez ciebie.