PDA

Zobacz pełną wersję : wprowadzenie kabla do budynku - brak przelotki



tm1213
12-10-2018, 23:19
Hej,

mam obecnie roboczą erbetkę na zewnątrz budynku i zbliża się czas, kiedy będę mógł finalny kabel wprowadzić do środka. Teraz się zorientowałem, że murarze nie przygotowali przelotki przez fundament tak, jak to się robi dla wody i kanalizacji.

Jak teraz mam niby ten przewód wpuścić? Widzę dwie opcje:
1) łatwiejsza, ale mniej mi się podoba (propozycja KB) - przewiercić się przez nośną na poziomie chudziaka
2) trudniejsza, a może nawet niemożliwa - odkopać fundament i zrobić tunel przez styropian i bloczki, zrobić tunel przez chudziak i modlić się, żeby się udało spotkać z obu stron

Która bardziej właściwa, a może jest jakaś inna właściwsza?

samotnik
13-10-2018, 07:46
Czekaj, a nie można się przewiercić, albo wręcz przekuć przez ścianę tuż ponad chudziakiem? Od zewnątrz się to ukryje w ociepleniu, od wewnątrz zrobi bruzdę w ścianie i zniknie pod tynkiem. Tak naprawdę nie wiem, gdzie problem. U mnie po prostu elektryk zrobił młotem dziurę w pustaku i przeciągnął kabel w arocie.

Kemotxb
13-10-2018, 09:00
Jak nie masz przepustu to już go nie rób w ten sposób tylko jak wyżej propozycja padła po ścianie zewnętrznej nadziemia w arocie i przewierć w ścianie na wysokości poniżej rozdzielnicy tak żeby kabla nie giąć w ósemkę i masz gotowe. Kabel będzie pod ociepleniem zewnętrznym i nic mu nie będzie, widać też go nie będzie. A którędy wypuściłeś kable zasilające do zewnętrznego użytku tzn oświetlenie ogrodu, zasilanie bramy, furtki, pomieszczenia gospodarczego itp ??

tm1213
13-10-2018, 23:28
Czyli radzicie pierwszą opcję. To tak zrobię, ale tuż nad chudziakiem, bo skrzynkę będę miał po drugiej stronie garażu, więc po wejściu do budynku kabel się jeszcze przespaceruje pod posadzką.

Dzięki

Kemotxb
14-10-2018, 09:58
To lepiej wkop go pod ziemią i poprowadź do rozdzielnicy, zawsze w razie czego kopiesz na zewnątrz budynku a nie w środku. Możesz też zastosować arota w miejscach trudnych np pod kostką, pod wjazdem albo pod altaną, wtedy w razie czego kabel przeciągniesz. Byle nie po całości w arocie bo nalezie Ci tam wody i będzie stała a woda nie do końca dobrze wpływa na izolację, już lepiej mieć go w wilgotnej ziemi.