PDA

Zobacz pełną wersję : ochrona powrotu kotła - jaki zawór 3d



Slawko123
13-10-2018, 20:11
Witam.
Mam dylemat w wyborze zaworu 3D do ochrony powrotu kotła. Nie chodzi mi o konkretny typ, tylko o rozwiązanie.

opcja 1 - zawór termostatyczny 3D,
opcja 2 - zawór 3D z siłownikiem sterowany sterownikiem kotła

sterownik PLUM ecomax860P - mam jedno wolne wyjście do sterowania pompą i zaworem mieszającym 3D

które rozwiązanie będzie lepsze?
poglądowy schemat podłączenia 420170

Puławiak
13-10-2018, 20:23
termostatyczny - dużo szybciej reaguje

adam_mk
13-10-2018, 20:28
Jak to ma działać?
Żeliwiaki masz?

Adam M.

Slawko123
13-10-2018, 20:47
ma działać tak, że albo termostatyczny utrzymuje stała temp powrotu kotła, albo sterownik kotła steruje siłownikiem mieszacza i utrzymuje stałą temperaturę powrotu kotła

A co sądzicie o wszelkiej maści Laddomatach?


termostatyczny - dużo szybciej reaguje hmmm, myślałem, że jest odwrotnie, albo porównywalnie

Producent mojego kotła oferuje albo grupę pompową Afriso RTA 55 z pompą Wilo lub sam zawór 3D z siłownikiem(pompę trzeba dokupić, ale to wiadomo).

Piec na pellet z buforem ca 500l

adam_mk
13-10-2018, 21:02
Wszystko dobre jak działa poprawnie.
Weź to, co Cię przekonuje.

Adam M.

Slawko123
13-10-2018, 21:33
ha, jakbym był przekonany do jednego z tych rozwiązań, nie zadałbym pytania :)

adam_mk
13-10-2018, 22:09
Ja mam Cię przekonać?
Po co?
Napiszę co ja bym zrobił i czemu...

Dałbym termostatyczny ESBE czy AFRISO, regulowany.
Nim ustawiłbym temperaturę powrotu kotła.
Proste, skuteczne.

Adam M.

kulibob
14-10-2018, 04:55
Nie lepiej używać zbiornika CWU jako ochrony powrotu?? Jak chodzi CO to chodzi i CWU obieg CWU i jest krótszy i cieplejszy on chroni powrót

Slawko123
14-10-2018, 06:55
Jak się ma osobny zbiornik cwu to można kombinować, ale ja będę miał zbiornik w zbiorniku więc taka opcja jest niemożliwa do zastosowania.

Puławiak
14-10-2018, 07:12
ma działać tak, że albo termostatyczny utrzymuje stała temp powrotu kotła, albo sterownik kotła steruje siłownikiem mieszacza i utrzymuje stałą temperaturę powrotu kotła

A co sądzicie o wszelkiej maści Laddomatach?

hmmm, myślałem, że jest odwrotnie, albo porównywalnie

Producent mojego kotła oferuje albo grupę pompową Afriso RTA 55 z pompą Wilo lub sam zawór 3D z siłownikiem(pompę trzeba dokupić, ale to wiadomo).

Piec na pellet z buforem ca 500l

Ja stosuje zawory Esbe VTC 400 55 st ( wymagania producenta kotła) i to naprawdę bardzo precyzyjnie pracuje.

Slawko123
14-10-2018, 21:40
wrócę jednak z pytaniem o zawór 3D z siłownikiem. sterownik kotła ma możliwość sterowania takim zaworem.

dlaczego nie taki? tylko termostatyczny?

cangi80
16-10-2018, 11:18
Witam. Ja mam złe doświadczenia z termostatycznym jak i z siłownikiem.
Termostatyczny zastosowałem do podmieszania wody z zasobnika aby nie miała za wysokiej temperatury, działał dobrze lecz po jakimś czasie musiałem go przykręcać bo temperatura wody zwiększała się. Po około dwuch latach ustawiony na minimum ( 30 st. C ) a temperatura taka jak w zasobniku.
Z siłownikiem założyłem u kolegi , sterownik miał problem go wysterować.
Po osiągnięciu temperatury zadanej nie mógł się wystabilizować, zbyt duża bezwładność , puszczał zimną lub gorącą wodę na powrót. Kocioł dużej pojemności ( moc ok. 50KW ) więc zanim woda z powrotu schłodziła kocioł na zasilaniu było już ze 100 st. C.
U siebie zastosowałem tanią prostą opcję. Kupiłem dwa termostaty cyfrowe
i programowany wyłącznik czasowy (wszystko za około 45 zł.) , jeden termostat otwiera zawór a drugi zamyka go. Czasowym ustawiam długość czasu pracy siłownika i długość przerwy. Działa bezproblemowo.

czp01
16-10-2018, 17:49
Kiedyś bawiłem się zaworem 3D ale po latach zbierania doświadczenia z kociołkiem dałem sobie z nim spokój - uprościłem instalację i tak:

Kocioł ustawiony na pracę ciągłą z zadaną 50 st.C (odstawia się jedynie jak na zewnątrz jest faktycznie ciepło) wodę CO z kotła pompuje na grzejniki pompa CO Grundfos Alpha 2 ustawiona w tryb pracy ciągłej na I biegu a na grzejnikach temperatury pilnują gazowe termostaty Danfossy RA 2994 i jest ok i spokój. Pompa CO w pracy ciągłej bierze 2 do 3W. Woda CO krąży ciągle w instalacji i nie ma żadnego kłopotu z temperaturą powrotu.

Slawko123
16-10-2018, 17:55
u mnie bedzie taki schemathttps://pellux.pl/app/uploads/2016/09/s2zw-800x619.png, wiec Wasze porady nie pasują