PDA

Zobacz pełną wersję : Buduję dziś, PV może w przyszłości, jak przygotować dom.



giman
14-10-2018, 15:27
Obecnie buduję dom.
Nie planuję w tej chwili PV, ale może w przyszłości będzie taniej, sensowniej, dofinansowanie, itd.
Chciałbym w miarę możliwości przygotować dom na tę ewentualność.
Ale na zasadzie - tylko to co w przyszłości pozwoli mi uniknąć kłucia, niszczenia, itd.
Jakiś kabel na dach? miejsce w RG? inne miejsce?
Dzięki za porady.

giman
16-10-2018, 21:36
Czyż nikt nie zastanawiał się nad podobnym krokiem?
Albo ci co maja panele podpowiedzą jak by się przygotować.
Dzięki.

brencik
16-10-2018, 21:55
Nie, tu nikt nie buduje tak. Robia na przypał a potem sraczka i setki tematów na forum co robić Panie, co robić bo się zesrało. A trzeba było myśleć zawczasu ale to nie jest popularne w Polsce.

giman
19-10-2018, 10:42
Cóż, zdam się na mojego elektryka.
Chociaż chciałem się przygotować do rozmowy z elektrykiem na ten temat.

Xesxpox
19-10-2018, 10:59
Cześć ja miałem podobny dylemat na etapie budowy. W chwili obecnej nic nie przygotujesz bo wszystko jest zbyt dużą niewiadomą. Jedyne co możesz zrobić to puścić aroty lub inne przepusty w okolicy przejścia dach a murłata lub ściana szczytowa żeby póżniej tylko wpuścić przewody a nie izolację rozwalać.
Same kable np solarne to chyba nie ma sensu ich kłaść bo nie wiadomo gdzie powiesisz inwerter i gdzie założysz pv-chodzi o to żeby później nie sztukować.
Jedyne na tym etapie to dużo przepustów na kable idące do rozdzielni zostawić.

marcin225
19-10-2018, 11:18
niech wypuści 4 sztuki 1x4mm2 solarnego (pod ewentualne 2 stringi) na poddasze z zapasem, drugi koniec zostawi w miejscu powieszenia inwertera. Na górze sobie połączy to nic nie szkodzi. Przepust też można oczywiście zostawić.