PDA

Zobacz pełną wersję : Zawór 3D- ustawienia skali.



josiu
20-10-2018, 09:45
420440

420442

Witam czy ktoś na podstawie schematów i zdjęcia mojego zaworu jest w stanie powiedzieć czy jest on dobrze ustawiony? Mam wrażenie, że nie działa dobrze. Czy obrócenie skali coś pomoże?

gersik
20-10-2018, 15:12
Samo obrócenie skali nic nie da.Trzeba przestawić środek. A co ten zawór u ciebie robi? Daj więcej zdjęć. Pokaż temperatury.

Kondensat
20-10-2018, 15:26
Powinno być jak w załączniku.Nie wiadomo w jakiej pozycji jest u ciebie zawieradło zaworu.

josiu
20-10-2018, 20:02
Ogólnie wygląda to tak,że mając na kotle temp 50 stopni i zawór ustawiony na 2 grzejniki są dosyć gorące (nie wiem jak to powinno wyglądać, ale wydaje mi się, że powinny być ciepłe albo letnie? W cieplejsze dni będę musiał ustawiac temp 40-42bo w mieszkaniu będzie gorąco) Dodatkowo gdy ustawię zawór na pozycję 1, to pompka CO zaczyna głośno chodzić, grzejniki z jednej strony domu są zimne, a z drugiej gorące... Wszystko normuje się gdy przekręce zawór na pozycję 2-3...
Mam również pytanie...Na załączonym obrazku zaznaczyłeś schemat w którym czerwona skala jest w "prawym górnym rogu" (też mi się wydawało, że tak powinno być) Jednak na zdjęciu które rozrysowałeś czerwona skala jest w "lewym dolnym rogu". Dlaczego tak jest? Co do firmy zaworu to napiszę jutro, bo teraz nie pamiętam...

josiu
20-10-2018, 20:03
Powinno być jak w załączniku.Nie wiadomo w jakiej pozycji jest u ciebie zawieradło zaworu.Jakiej to firmy zawór

Ogólnie wygląda to tak,że mając na kotle temp 50 stopni i zawór ustawiony na 2 grzejniki są dosyć gorące (nie wiem jak to powinno wyglądać, ale wydaje mi się, że powinny być ciepłe albo letnie? W cieplejsze dni będę musiał ustawiac temp 40-42bo w mieszkaniu będzie gorąco) Dodatkowo gdy ustawię zawór na pozycję 1, to pompka CO zaczyna głośno chodzić, grzejniki z jednej strony domu są zimne, a z drugiej gorące... Wszystko normuje się gdy przekręce zawór na pozycję 2-3...
Mam również pytanie...Na załączonym obrazku zaznaczyłeś schemat w którym czerwona skala jest w "prawym górnym rogu" (też mi się wydawało, że tak powinno być) Jednak na zdjęciu które rozrysowałeś czerwona skala jest w "lewym dolnym rogu". Dlaczego tak jest? Co do firmy zaworu to napiszę jutro, bo teraz nie pamiętam...

EDIT: Jeszcze jedno, nawet gdy zmienie ustawienie skali w lewydolny róg to będzie ona wyglądać inaczej, bo "10" będzie na górze,a "0" na dole, w Twoim rysunku "0" jest na górze, a 10 na dole. Czy to ma jakieś znaczenie?

Kondensat
20-10-2018, 22:34
To jest zawór Womixa.Postaram się wytłumaczyć w czjom dieło;)na przykładzie Afriso patrz załączniki.Zawór jest zamknięty jak zawieradło odetnie odnogę zaworu od kotła(zał.#2)Natomiast zawór jest otwarty jak zawieradło zamknie króciec podmieszania(zał.3)Nie znam zaworów firmy Womix i jak rozpoznać położenie zawieradła na zamontowanym już zaworze.Gdyby nie był zamontowany to nie problem.W Afriso czy ESBE spłaszczenie na trzpieniu pokazuje położenie zawieradła. Zdemontuj pokrętło niebieskie z zaworu gdy jest ustawione tak jak na zdjęciu (jest dziubek pokętła na 5) Wtedy może coś się wyjaśni.Myślę że w tej chwili masz źle zamontowane

Kondensat
20-10-2018, 23:32
U ciebie powinno być jak w załącznikach.

josiu
21-10-2018, 09:12
U ciebie powinno być jak w załącznikach.

Hej zawór, który mam to Concept GZM (zdjęcie schematów ściągnąłem z netu, bo w mojej instrukcji jest tak samo). Czyli jeśli dobrze rozumiem czerwona skala powinna znajdować się w "prawym górnym rogu"? Tylko nie rozumiem jednej rzeczy...Spójrz na zdjęcie mojego zaworu...Gdy obrócę skalę w "prawy górny róg" to "0" będzie na górze, a "10" na dole, a wg schematów w instrukcji to "10" jest na górze a "0" na dole... Czy to akurat nie ma znaczenia? Chyba ,że na rewersie tego panelu jest narysowana skala odwrócona w druga stronę?

Kondensat
21-10-2018, 09:44
Zapewne tak jest ze skalą Muszą być dwie odwrócone.Najwazniejsze zrozumieć logikę działania zaw.3D czyli w tym przypadku ustawienie zawieradła-które ma pracować w zakresie 90st pomiędzy króćcem zaworu zasilania z kotła a króćcem podmieszania i odpowiednio do tego założyć skalę.Widocznie konstrukcja twojego zaworu jest taka że skala jest naprzeciwko zawieradła.U innych producentów jest po tej samej stronie stronie co zawieradło.

josiu
21-10-2018, 14:05
Kolejne pytanie brzmi...Czy aby odwrócić zawieradło trzeba odkręcić cały zawór? Jeszcze tam nie zaglądałem, bo od wczoraj nie ma mnie w domu. Wydaje mi się,że po Twoim wytłumaczeniu rozumiem o co w tym chodzi i będę musiał też odwrócić zawieradło.

Kondensat
21-10-2018, 15:46
Kolejne pytanie brzmi...Czy aby odwrócić zawieradło trzeba odkręcić cały zawór? Jeszcze tam nie zaglądałem, bo od wczoraj nie ma mnie w domu. Wydaje mi się,że po Twoim wytłumaczeniu rozumiem o co w tym chodzi i będę musiał też odwrócić zawieradło.

Nie trzeba odkręcać zaworu.Tylko trzeba wiedzieć w jakim położeniu jest zawieradło przy zaworze mieszającym u danego producenta.Jak zdejmiesz pokrętło to na trzpieniu zaworu jest spłaszczenie i ewentualnie po nim można określić położenie zawieradła.Przykład w załączniku na zaworze Afriso.A jak w twoim zaworze nie wiem,raczej jest inaczej.

josiu
21-10-2018, 16:41
Nie trzeba odkręcać zaworu.Tylko trzeba wiedzieć w jakim położeniu jest zawieradło przy zaworze mieszającym u danego producenta.Jak zdejmiesz pokrętło to na trzpieniu zaworu jest spłaszczenie i ewentualnie po nim można określić położenie zawieradła.Przykład w załączniku na zaworze Afriso.A jak w twoim zaworze nie wiem,raczej jest inaczej.

Hej Kondensat udało się, ustawiłem! I chyba działa poprawnie! Bez Twojej pomocy bym sobie nie poradził. Dzięki brachu! Oby więcej takich ludzi jak Ty. Zapisz to sobie na konto dobrych uczynków :) Pozdrawiam!