PDA

Zobacz pełną wersję : Brama z profili ocynkowanych czy czarnych



magic_zen
22-10-2018, 02:25
Witam, chce sobie zrobić nowa bramę i teraz pytanie czy kupić profile czarne czy w ocynku przy założeniu że chciałem je malować natryskowo samemu.
Wiem że teraz farb i podkładów na ocynk jest zdecydowanie więcej niż jeszcze parę lat temu, ale trochę się obawiam czy nie narobię sobie tylko większych problemów niż kupując stal czarną i na nią dając podkład chociaż z nią też kolorowo nie będzie żeby dokładnie oszlifować i położyć podkład?

dzabij
22-10-2018, 09:43
W trakcie spawania ocynkowanej stali będziesz przepalał warstwę ocynku, przy okazji generując bardzo szkodliwy gaz. Robi się odwrotnie, kupujesz stal czarną, robisz finalny produkt i oddajesz do cynkowania i/lub lakierowania proszkowego.

Jak ma być tanio to stal czarna i na to np. chlorokauczuk (pełen system czyli podkład i nawierzchnia). Fatalnie się aplikuje ale jest to dość trwała powłoka.

Kluczowe jest przygotowanie powierzchni - odtłuszczenie.

magic_zen
22-10-2018, 16:10
Domyślam się że trochę sobie utrudniam robiąc z ocynku ale przepalania się nie boję bo chce to spawać TIGiem. Fakt o oparach nie pomyślałem. A o cynkowanie gotowej bramy będzie trochę problematyczne bo to brama pod maszyny rolnicze więc 5,5m światła bramy przesuwnej czyli postawie to na szynie 8m, więc problem zawieźć takiego kolosa do cynkowania że o malowaniu proszkiem nie wspomnę bo z tego co się orientowałem piece w mojej okolicy maja 6m wsadu.

dzabij
23-10-2018, 07:22
Tig'iem w miejscu spawu i okolicach też przepalisz ocynk, przecież temperatura łuku to grubo ponad 1000 stopni a temperatura wrzenia cynku to ok 900 *C - odparuje tak czy inaczej. No i pytanie jak z dostępnością profili ocynkowanych, przyznaję że na składach w ocynku widuję zazwyczaj rury i może bednarkę do uziomów - reszta to zazwyczaj stal czarna.

magic_zen
23-10-2018, 10:42
Tig'iem w miejscu spawu i okolicach też przepalisz ocynk.
Dobra nie załapałem o co chodzi myślałem że chodzi ci o przepalenie profilu a nie o ocynku tak czy inaczej jak trochę poczytałem jak szkodliwy jest odparowany ocynk to wyleczyłem się z tego pomysłu na dobre.
Teraz szukam dużej cynkowni i malarni proszkowej ciekawe ile sobie zażyczą za pomalowanie takiej bramy

a i jeszcze jedno co sądzisz o spawaniu tigiem konstrukcji. TIGA mam (konkretnie to ma ojciec) ale korci mnie Migomat bo chyba pójdzie o wiele szybciej niż TIGIEM bo i tak muszę te spawy potem szlifować, a jak by był w gospodarstwie to nie zawadzi :)

Wiesz może czy jeśli odpuszczę ocynk i dam do malowania w proszek to muszę wiercić otwory w profilach zamkniętych? Bo nie wiem jak to zachowa się w piecu jak będzie szczelnie pospawane.

dzabij
23-10-2018, 11:50
Ja jestem amatorem, ale z tego co obserwuję to profesjonaliści od stali czarnej głównie MIG. TIG jest super do detali i stali nierdzewnych, ale przy czarnej MIG prawdopodobnie ze względu na szybkość nakładania spoiny właśnie.

Odnośnie nawiercania - nie wiem. W piecu jest temperatura pewnie ciut wyższa niż 100 stopni, ciśnienie chyba nie powinno na tyle wzrosnąć aby wybrzuszyć ścianki. Ale jeżeli będziesz cynkował ogniowo to otwory koniecznie - płynny cynk je wypełni i zabezpieczy profile również od środka. No i w kadziach jest konkretna temperatura - ponad 400 stopni.