PDA

Zobacz pełną wersję : Dylemat z dachem - czy zmieniać projekt?? PILNE!!!



jarokar
22-10-2018, 11:59
Cześć
przymierzam się do budowy małego parterowego domku ok. 92. mkw całkowitej powierzchni użytkowej- działka kupiona a projekt wybrałem ten https://www.extradom.pl/projekt-domu-weigela-dm-6636-KRF2805 Dom ma być najtańszy jak się da, planuje większość prac do SSZ wykonywać samodzielnie. Bardzo chciałbym mieć płaski dach - bo podobają mi się modernistyczne, kwadratowe bryły no i myślałem że taki płaski stropodach będzie stosunkowo tani jeśli chodzi o materiał i sporo przy jego wykonaniu będe mógł zrobić sam. Projekt wstępnie zamówiłem ale mam czas na zwrot lub wymianę. Dostałem opis stropu i trochę się przeraziłem:420573 Geśtożebrowy (tu akurat Czamianinek ale można dać chyba np. Terrive) wiadomo, później idą dwie warstwy papy termozgrz. to nie problem ale następnie - styrodur - myślałem że na takim dachu może być zwykły styro a tu xps. Ok. 120 mkw xps będzie jak dla mnie duuużo kasy tym bardziej że to chyba na zamówienie trzeba będzie robić bo na tym będzie chyba spadek (3 st) realizowany!.. Następnie idzie membrana EPDM i tu kolejny zonk - jak patrzyłem to mkw takiej membrany to koszt ok. 50 zł a ja głupi wcześniej myślałem że można papę dać no ale jak - na styropian (pomijając czy styrodur czy zwykły) papy nie można chyba? Suma summarum chciałbym się dowiedzieć:
1. Czy moje obawy są prawdziwe i koszt takiego dachu jest sporo wyższy od prostego dwuspadowego z więźby lub wiązarów, blachodachówki i sufitu podwieszonego? Czy może taki i skośny prosty dach ma porównywalne koszty. Jeśli by się okazało że koszt tego płaskiego stropodachu jest wyraźnie większy jestem gotów zmienić projekt na taki z prostym skośnym dwuspadowym
2. Czy w tym projekcie stropodachu można coś przyoszczędzić czyli ten styro np. zwykły lub chociaż EPS100 no i zamiast drogiej EPDM nie da się jakoś położyć na styropian papy termozgrzewalnej lub klejonej?
Proszę doradźcie laikowi coś bo do końca tygodnia musze zdecydować!

Elfir
22-10-2018, 13:09
tam jest dach odwrócony, dlatego XPS i EPDM.

Przeprojektuj na normalny niewentylowany, czyli strop, izolacja p.wodna, styro i papa.
Zwróć uwagę na system odprowadzania wody.

agb
22-10-2018, 14:39
Przecież tam jest właśnie dach niewentylowany. Jest po kolei strop, paroizolacja(tylko dlaczego aż dwie warstwy?), izolacja termiczna, i hydroizolacja(EPDM). U mnie będzie podobnie i ten XPS nie jest wymagany. Wystarczy twardy EPS.

P.S EPDM-u na papę bym nie zamienił.

jarokar
22-10-2018, 16:22
tam jest dach odwrócony, dlatego XPS i EPDM.

Przeprojektuj na normalny niewentylowany, czyli strop, izolacja p.wodna, styro i papa.
Zwróć uwagę na system odprowadzania wody.
wydaje mi się że tak jak pisze agb - to jest zwykły strop niewentylowany

jarokar
22-10-2018, 16:34
Przecież tam jest właśnie dach niewentylowany. Jest po kolei strop, paroizolacja(tylko dlaczego aż dwie warstwy?), izolacja termiczna, i hydroizolacja(EPDM). U mnie będzie podobnie i ten XPS nie jest wymagany. Wystarczy twardy EPS.

P.S EPDM-u na papę bym nie zamienił.
czyli eps 80 lub 100 będzie ok? Jaki konkretnie planujesz u siebie? Masz spadki na dachu? Penie tak) jak wykonać te spadki u mnie 3 st. - trzeba zamawiać specjalny styro czy da się jakoś inaczej?


Panowie reasumując - z wypowiedzi kolegów powyżej wychodzi że możez tym płaskim dachem nie taki diabeł straszny.... - ocieplenie na dwuspadowym i tak jest więc jeśli można zastosować EPS 80 czy 100 to koszty się mniej więcej pokrywają. Ale co z tą membraną EPDM? Ja wiem że jest to bardzo dobre rozwiązanie ale jak brak kasy.... więc można dać tak takie wastwy:
strop. paraizolacja (papa lub coś innego) eps 20cm i na to papa? Nie będzie się coś wykraplać, rosić? Przeraża mnie tu zjawisko punktu rosy o którym coś gdzieś czytałem jak strop niewentylowany. Można tą papę na styro kłaść aby się nie rozpuścił? Coś czytałem że musi być asfaltowa ale jak to położyć bez podgrzewania chyba że da rade lekko grzać aby nie uszkodzić styro?
Piszcie proszę tylu tu doświadczonych ludzi pomóżcie :)

Elfir
22-10-2018, 16:53
ja mam u siebie papę i twardy styropian z uformowanym spadkiem.

odradzam klasyczny miękki, bo nie wejdziesz na dach (porobisz sobie dziury) w celach konserwacyjnych.

jarokar
22-10-2018, 17:16
ja mam u siebie papę i twardy styropian z uformowanym spadkiem.

odradzam klasyczny miękki, bo nie wejdziesz na dach (porobisz sobie dziury) w celach konserwacyjnych.
twardy ale jaki konkretnie? EPS 80, 100 czy 200? Ten spadek jak jest uformowany - płyty są tak docięte czy jakoś inaczej? Papę masz jaką konkretnie - to jest papa termozgrzewalna - grzane to było czy jak? Możesz podać dokładną nazwę tej papy? Chyba że masz to wszystko opisane w dzienniku to poszukam ale może coś napiszesz tu? Mógłbyś podać jakie masz konkretnie warstwy po kolei i z czego?
dzięki i prosze pisać! :)

Elfir
22-10-2018, 18:07
spadek - kupiony wyprofilowany pod nasz dach, na zamówienie (robią w fabrykach - u mnie Austrotherm) od 3 do 30 cm + prosty (30 cm) EPS 100 dach-podłoga

Styropian spadkowy kupiliśmy tylko dlatego, że przegapiliśmy możliwość uzyskania spadku z betonu.

Papa termozgrzewalna + papa podkładowa Vedag.

A strop mamy z bloczków terriva styropianowych.
Mieszkamy już kilka lat, nic nie cieknie.

post 781
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?114138-Elfir-stawia-klocka-komentarze/page40

CityMatic
22-10-2018, 18:16
Jeśli mogę to się wypowiem - już samo założenie mnie przeraziło - "dom ma być najtańszy jak się da"
jeśli będziesz oszczędzał na dachu to będzie najdroższy z domów małych.
Już zwracają Ci uwagę, nie tylko warstwa ocieplenia ale i folia(izolacja) musi być porządna. Mnie się wydaje, że każde zagłębienie w tego typu powierzchni spowoduje w bardzo szybkim czasie jego degradację. Jeśli nie uszkodzi się samo poszycie , to na pewno warstwa izolacji a potem w bardzo szybkim czasie zacznie to przeciekać i niszczyć to co tak pieczołowicie wykonałeś pod spodem. Remont będzie droższy niż wykonanie warstw zgodnych z projektem.
XPS różni się również stopniem nasiąkliwości, jeśli więc u Ciebie dojdzie do nieszczelności poszycia EPS zniszczy woda, dodatkowo sam zniszczysz go układając na nim jakiekolwiek warstwy izolacji - w jakiś sposób musisz się po nim poruszać, dodatkowo zniszczysz go szukając przyczyn nieszczelności.
Przy tak małym spadku przy znacznych opadach śniegu na 100% będziesz musiał go odśnieżyć, dodatkowo raz na rok trzeba dokonać przeglądu czyli sprzątanie ktoś musi się przespacerować po dachu, kominek wymusza czyszczenie komina kolejny spacer itp . Każda taka ingerencja w nietrwałe poszycie dachu spowoduje tylko problemy które w Twoim przypadku się skumulują.
Myślę więc , że w przypadku dachu/stropu, jak i rzeczy od których wiele zależy, a które naprawdę są ważne nie powinieneś oszczędzać - tych oszczędności poszukaj w swojej pracy, i wyposażeniu nie elementach konstrukcyjnych.

agb
22-10-2018, 18:28
czyli eps 80 lub 100 będzie ok? Jaki konkretnie planujesz u siebie? Masz spadki na dachu? Penie tak) jak wykonać te spadki u mnie 3 st. - trzeba zamawiać specjalny styro czy da się jakoś inaczej?


Panowie reasumując - z wypowiedzi kolegów powyżej wychodzi że możez tym płaskim dachem nie taki diabeł straszny.... - ocieplenie na dwuspadowym i tak jest więc jeśli można zastosować EPS 80 czy 100 to koszty się mniej więcej pokrywają. Ale co z tą membraną EPDM? Ja wiem że jest to bardzo dobre rozwiązanie ale jak brak kasy.... więc można dać tak takie wastwy:
strop. paraizolacja (papa lub coś innego) eps 20cm i na to papa? Nie będzie się coś wykraplać, rosić? Przeraża mnie tu zjawisko punktu rosy o którym coś gdzieś czytałem jak strop niewentylowany. Można tą papę na styro kłaść aby się nie rozpuścił? Coś czytałem że musi być asfaltowa ale jak to położyć bez podgrzewania chyba że da rade lekko grzać aby nie uszkodzić styro?
Piszcie proszę tylu tu doświadczonych ludzi pomóżcie :)

Chciałbym EPS 80, ale muszę wziąć to jeszcze do ręki i sprawdzić. EPS 100 myślę, że spokojnie starczy. Można zamówić kliny, albo samemu wycinać. Ale będzie odpad styropianu i trzeba do tego gilotynę do styropianu, więc pewnie taniej będzie zamówić gotowe kliny.

Ten EPDM coś drogo Ci wychodzi. Carlisle czy Firestone z tego co widzę <40zł/m2. A dwie warstwy dobrej papy ile wyniosą? I trzeba ją jeszcze dokładnie umieć zgrzać. A EPDM kupujesz w jednym kawałku.

jarokar
22-10-2018, 18:59
Elfir dziękuje Ci bardzo za wskazówki - szkoda że w Twoim dzienniku zginęły zdjęcia. Mam pytanie - ta papa termozgrzewalna widzę że występuje w dwóch grubościach - 180 i 250 g/mkw - jaka poszła u Ciebie? No i masz może jakieś fotki albo opis jak oni to grzali na styropianie żeby go nie stopić?

CitiMatic - najtaniej jak można ale tak żeby to miało ręce i nogi. Wiadomo że nie położę tam miękkiego styro elewacyjnego ale skoro EPS 100 kładą pod płytye.....wiadomo jak jest kasa to można szaleć a tak to tak krawiec.......


agb może i faktycznie masz racje - trzeba to wszystko przeliczyć. Co do spadków to Elfir popowiedziała że spadki można zrobić na etapie nadbetonu/betonu na gęstożebrowym/monolicie - co myślisz o tym?

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi na temat jak najtaniej wykonać taki płaski stropodach to zapraszam do pisania
pozdrawiam

agb
22-10-2018, 19:18
@CityMatic: nasiąknięty wodą EPS pochodzącą z nieszczelności hydroizolacji to najmniejszy problem właściciela takiego domu ;)

@jarokar: jak Ci wygodnie. Może być spadek ze styropianu, a może z wylewki. Wydaje mi się, że samodzielnie łatwiej ze styropianu.

jarokar
22-10-2018, 20:38
@CityMatic: nasiąknięty wodą EPS pochodzącą z nieszczelności hydroizolacji to najmniejszy problem właściciela takiego domu ;).

co masz na myśli - "takiego" czyli z płaskim dachem? Co takiego może włsciciela spotkać? Rozwiń troche bo strach się bać :p

Kaizen
22-10-2018, 21:14
Jeżeli MPZP/WZ dopuszcz płaski dach, to tylko korzystać. Mnie dach kosztował jakieś 350zl/m2 powierzchni domu po obwodzie zewnętrznym (więźba, krycie, podbitka, rynny - materiał + robocizna). Do tego 55zl/m2 materiał na ocieplenie stropu + wlasna robota.

Nie wiem ile kosztuje skosny EPS/XPS ale nie problem przeciąć gilotyną płytę na dwie części pod skosem. Pewnie z pół dnia zabawy dla samoroba.

Architekt pojechal bezpiecznie na maksa. IMVHO eps 100 i jedna warstwa dobrej papy pod wystarczy. Za to do głębszego przemyslenia, co na. Bo to fajna, ale kosztowna opcja, żeby parę wypuściło, a wody nie wpuścilo przy braku wentylacji. Ale moze lepiej dołożyć 5cm styropianu jako zapas izolacyjnosci na jego zawilgocenie? Wilgoć mu nie zaszkodzi, nie zgnije - ale słabiej będzie izolował.

agb
22-10-2018, 21:42
co masz na myśli - "takiego" czyli z płaskim dachem? Co takiego może włsciciela spotkać? Rozwiń troche bo strach się bać :p

Nie chcesz żeby taki dach Ci przeciekał. Zazwyczaj przeciek jest zlokalizować trudno i kończy się większą lub mniejszą rozbiórką dachu.

jarokar
22-10-2018, 21:48
Kaizen cenne przemyślenia - warto przemyśleć. Co do ceny za dach - Jak widze Twój domek ma pow. zab ok. 145 mkw więc to razy te 350 które podałeś robi niezłą sumke za dach - no ale to cacuszko do oglądania :) w płaskim nie ma znaczenia estetyka ma być sucho, ciepło i to wszystko. Ale wychodzi na to że plaski stropodach jeśli jest oszczędnie wykonany wcale nie jest drogi w porównaniu ze skosami.

jarokar
22-10-2018, 21:49
Nie chcesz żeby taki dach Ci przeciekał. Zazwyczaj przeciek jest zlokalizować trudno i kończy się większą lub mniejszą rozbiórką dachu.

no tego to własciciel każdego dachu nie chce :)

Elfir
22-10-2018, 22:30
jakich konkretnie zdjęć potrzebujesz?

Niestety nie pamiętam, jaka to była konkretnie papa, zamawialiśmy wg. wytycznych dekarza.

podkładowa:
https://images89.fotosik.pl/60/d917702de6018221gen.jpg

wykończeniowa:
https://images91.fotosik.pl/61/7a521b5e2f4f1526gen.jpg

detal wykonania konstrukcji pod rynnę:
https://images91.fotosik.pl/61/d374e67008f5db56.jpg

https://images89.fotosik.pl/60/dc3d0b5e89e1541fgen.jpg

bez_cukru
23-10-2018, 15:31
Hej, też właśnie jesteśmy na etapie dobierania materiałów do stropodachu niewentylowanego. U nas w projekcie jest tak : strop żelbetowy, folia paroizolacyjna, płyty z twardej wełny mineralnej, płyty spadkowe z wełny, membrana PCV, geowłóknina, żwir. Chcemy zamienić płyty z wełny na xps (płaskie) a następnie płyty spadkowe z eps 100 lub 200. Czy ktoś z Was zamawiał te kliny spadkowe ze swisspora albo yetico? Boję się że wełna w przypadku jakiejś nieszczelności po prostu nasiąknie i dlatego ta zamiana...

jarokar
23-10-2018, 17:25
Elfir dzięki za fotki - tak przy okazji - czemu w w starszych wątkach, dziennikach m.i w twoim większość zdjęć "znikła", one były na jakimś zewnętrznym serwerze czy po prostu to forum jest takie nie do końca super technicznie?
Sposób mocowania rynny do attyki akurat mnie nie dotyczy bo spadki i rynny mam na strony domu bez attyk. Interesuje mnie natomiast sposób rozkładnia papy przy i na attykach. Czy pamiętasz może albo masz fotki - czy pierwsza warstwa papy czyli tej podkładowej był wywinięty na attyki jeśli tak na jaką wysokość. No i analogicznie wierzchnia temozgrz. na stropie jest wywinięta na attyke do góe i na ile? Na zdjęciu widać że attyka od góry pasami jest przykryta i zachodzi na strop pasek ale jak to jest pod spodem? No i to o co pytałem już kilkukrotnie tu – tą wierzchnią to grzali palnikiem normalnie (ale chyba nie bo co ze styro pod spodem) czy jakoś inaczej to rozkładali?

jarokar
23-10-2018, 17:29
Hej, też właśnie jesteśmy na etapie dobierania materiałów do stropodachu niewentylowanego. U nas w projekcie jest tak : strop żelbetowy, folia paroizolacyjna, płyty z twardej wełny mineralnej, płyty spadkowe z wełny, membrana PCV, geowłóknina, żwir. Chcemy zamienić płyty z wełny na xps (płaskie) a następnie płyty spadkowe z eps 100 lub 200. Czy ktoś z Was zamawiał te kliny spadkowe ze swisspora albo yetico? Boję się że wełna w przypadku jakiejś nieszczelności po prostu nasiąknie i dlatego ta zamiana...
na tyle co tu na forum doczytałem to też mi się wydaje że wełna tylko tam gdzie jest 100% pewności że nie nasiąknie. A w stropie raz że jest ryzyko że będzie jakaś awaria a nawet jak nie to podobno ileś tam litrów na rok w takim stropie naturalnie się wykropi a wentylacj przecież nie ma więc nawet ta wykropolna woda z wełny zrobi szmbo podczas gdy takiemu EPS100 np kompetnie nic nie zrobi raczej - tak myśle

dzabij
23-10-2018, 19:56
No i to o co pytałem już kilkukrotnie tu – tą wierzchnią to grzali palnikiem normalnie (ale chyba nie bo co ze styro pod spodem) czy jakoś inaczej to rozkładali?

Podglądałem jak ekipa robiła to u sąsiada, i tak :

- paroizolacja z jakiejś masy, być może był to dysperbit jak u Elfir.
- płyty styropianowe kleili do stropu na klej w piance. O kotwieniu trzeba pamiętać, podciśnienie wywoływane przez wiatr potrafi poderwać izolację.
- na styropianowe układali plytę OSB, jakaś cienka - myślę że 12-15mm. Ją też kleili punktowo do styropianu na klej w piance. Nie wiem czy tutaj nie było też jakiegoś dodatkowego mocowania mechanicznego
- do płyty OSB zgrzewali papę

Co do potencjalnego przecieku i gnicia OSB, można zastosować płytę włókno-cementową (np. Cetris, Cembrit) tylko nie wiem jak to wyjdzie kosztowo w porównaniu do OSB.

Odnośnie izolacji ja ciągle się zastanawiam czy nie zastosować natrysku pianki, tylko tutaj musiała by być zamknięto-komórkowa. Wydaje się że ma do tego idealne parametry izolacyjne i mechaniczne, przy okazji wodoszczelna sama z siebie. Natomiast zupełnie nie znam cen i nie wiem czy natrysk tą pianką jest w PL oferowany (przygniatająca ilość ofert to otwarto-komórkowa); inna sprawa że jeszcze nie szukałem ofert.

Kaizen
23-10-2018, 21:23
Piana ZK to przynajmniej teoretycznie wygodne rozwiązanie.
Są tylko dwa haczyki.

1. Lambda. W deklaracji (https://purios.com/images/upload/product/purios-h77/dwu-purios-h77.pdf) stoi, że niby lambda 0,021, ale pod koniec jest tabela, że dla grubości 12,5cm jest 0,026.

2. Cena. Porównywałem dla siebie różne opcje - dla Ciebie istotna będzie z EPS 80 0,03. Nawet przyjmując lambdę 0,022 dla H77 wychodzi, że trzeba 25cm żeby uzyskać opór 11,36. Podobny (11,33) daje 34cm EPS 0,03. Tyle, że EPS to koszt w okolicach 80zł/m2 (+ robocizna - ale niech będzie jeszcze 10zł/m2), a H77 o tym samym oporze 250zł/m2 (10zł/cm/m2 - a to najtańsza cena jaką dostałem na ZK - droższa to 17zł/cm/m2).

Można by się zastanawiać, bo załatwia sprawę hydroizolacji nad i pod. Więc w tym zastosowaniu odejdzie trochę innych kosztów. Powiedzmy ze 20zł/m2 papa pod. Nie wiem, ile membrana na. Ale nie wiem też, jak z ukształtowaniem spadku na piance ani ile kosztuje zabezpieczenie jej przed UV. Pewnie dalej wyjdzie ze 2x drożej. Ale zbierz oferty i się upewnij. Tylko nie daj sobie wmówić, że lambda piany i innych materiałów to nie to samo i wystarczy jej znacznie mniej, niż wynikałoby z obliczeń. Porównaj rozwiązania o tym samym oporze.

jarokar
24-10-2018, 14:51
tam jest dach odwrócony, dlatego XPS i EPDM.

Przeprojektuj na normalny niewentylowany, czyli strop, izolacja p.wodna, styro i papa.
Zwróć uwagę na system odprowadzania wody.


wydaje mi się że tak jak pisze agb - to jest zwykły strop niewentylowany

Projekt kupiony - bardzo pomogliście rozwiać moje obawy za co dziękuje! W międzyczasie troche poczytałem i trzeba zwrócić honor koleżance Elfir - to ona miała racje choć nie w 100%. To co mam w projekcie to faktycznie strop odwrócony jak twierdzi Elfir ale nie dlatego że jest XPS i EPDM od góry tylko dlatego że jako pierwsza warstwa jest tu warstwa przeciwwilgociowa - tu 2 warstwy papy (dwie pewnie na zasadzie dupochronu projektantów gotowców choć w tym przypadku to akurat chyba zaleta a nie wada tego projektu) dalej idzie ocieplenie i wierzchnia warstwa bez względu czy to będzie papa czy EPDM. Fajnie to wszystko jest wytłumaczone tu https://www.youtube.com/watch?v=_gSD4QH3DKw
Czyli w/g tego poradnika mam stropodach niewentylowany odwrócony.

agb
24-10-2018, 15:39
Nikt nie negował tego, że jest odwrócony :P

jarokar
24-10-2018, 15:49
Nikt nie negował tego, że jest odwrócony :P
fakt - zwróciłeś tylko uwage że jest niewentyl. - niepotrzebne cię zacytowałem ale już to poprawiłem ;)