PDA

Zobacz pełną wersję : Komin za nisko?



biku11
23-10-2018, 21:13
Witam,
Pierwszy sezon grzewczy w nowym domu. Kocioł na paliwo stałe (ekogroszek) z możliwością palenia drzewem. Projekt domu Falko (lekko zmodyfikowany komin paleniskowy jest od zewnętrznej strony garażu). Niestety ale czuje dym w salonie oraz kuchni . Zastanawiam się czy komin nie jest za nisko w tym budynku i to nie jest powodem dymu w domu co sądzicie?

gersik
24-10-2018, 06:14
Napowietrzanie w kotłowni jest. Prawdopodobnie masz odwrócony ciąg wentylacyjny.

biku11
26-10-2018, 18:39
okienko jest w kotłowni które czasami delikatnie rozszczelniam jest też kratka wentylacyjna. CO oznacza ten odwrócony ciąg w praktyce? dodatkowo u mnie jest dużo kominków wentylacyjnych w formie grzybków i w pomieszczeniach gdzie są te grzybki najbardziej czuć dym

gnago
26-10-2018, 19:51
Odebrany przez kominiarza? A przy jakich wiatrach czujesz ten dym? Czy na pewno z twego komina, nie sąsiada ? Czy komin wystaje nad kalenicę?. Może ukształtowanie budynków terenu? Odwrócony.... no możliwe ale najpierw byłby w kotłowni, raczej

mtdeusz
26-10-2018, 21:28
Skoro to kocioł na ekogroszek to skąd czujesz dym?

czp01
28-10-2018, 11:26
biku11 Skoro czujesz dym z wentylacji grawitacyjnej to wentylacja ma wady i nawiew jest zapewne realizowany przez jeden kanał wentylacyjny czyli zaciąga powietrze do środka budynku i zapewne jest też usytuowany w pobliżu komina na ekogroszek skąd zaciąga dym.

Do wentylacji grawitacyjnej powinien być prawidłowy nawiew zainstalowany (wykonany) gdzieś w ścianie lub realizowany przez nawiewniki okienne. Jeżeli takich nie masz w budynku to można się ratować rozszczelnieniem okien (niektóre z okien maja nawet taką funkcję "mikrouchył") . Mikrouchył może być mało więc trzeba okno delikatnie uchylić ale to doraźne rozwiązanie.

Sprawdź sobie najpierw (choćby zapaloną zapałką) który kanał wentylacyjny działa odwrotnie i Ci dmucha do środka i w tym pomieszczeniu rozszczelnij okno to może czasowo to pomóc bo odwróci ciąg w tym kanale.

Jak komin jest poniżej kalenicy to dym może czasami się kłaść na połaci dachowej i stąd jest zaciągany przez działającą wadliwie wentylację grawitacyjną. Można podnieść kanał dymny komina wyżej ponad kalenicę dachu przedłużając go np. rurą nierdzewną czy jakimś wyższym "strażakiem" kominowym czy inną nasadą kominową.

mtdeusz
03-11-2018, 07:40
Przecierz kocioł na ekogroszek miał nie dymić.

eliks
03-11-2018, 08:27
@mtdeusz, nie pomagasz tymi uszczypliwosciami.

Ja miałem podobnie, zaciągało mi dym z komina jak jeszcze miałem śmieciucha w zależności jak wiatr zawiał. Dlatego przy nontowaniu wkładu w tym roku, trochę go podnioslem i jest ok.

przemo1
03-11-2018, 08:29
Pomału - czy w kotłowni jest dopływ (stały) powietrza do spalania? Nie pytam o wentylację i nawiewniki okienne.
Kocioł na paliwo stałe potrzebuje odpowiednią (dużą) ilość powietrza. Jeśli mu go brakuje, to sobie zassa przez najłatwiejsze miejsce - np kratkę wentylacyjną. I w tym przypadku zaciągnie też własne spaliny. Wysokość komina nie ma tu nic do rzeczy, trzeba zapewnić odpowiednią ilość powietrza do spalania (patrz instrukcja/strona www kotła).

mtdeusz
03-11-2018, 08:42
No i mamy układ recyrkulacji spalin.

Kominki Piotr Batura
16-11-2018, 08:33
Witam,
Pierwszy sezon grzewczy w nowym domu. Kocioł na paliwo stałe (ekogroszek) z możliwością palenia drzewem. Projekt domu Falko (lekko zmodyfikowany komin paleniskowy jest od zewnętrznej strony garażu). Niestety ale czuje dym w salonie oraz kuchni . Zastanawiam się czy komin nie jest za nisko w tym budynku i to nie jest powodem dymu w domu co sądzicie?Trudno powiedzieć czy za nisko, skoro nie wiadomo jak. Pokaż jakieś foto, albo naszkicuj sytuację, bo "za nisko" to najczęstsza przyczyna problemu.

mtdeusz
16-11-2018, 10:28
Brak wentylacji w kotłwni i ci za zaciąga dym kanałami wentylacyjnymi.
Brak dopływu powietrza do kotłowni.
Swoją drogą kocioł ekologiczny na ekogroszek to skąd dym???