PDA

Zobacz pełną wersję : Zamiana stropu żelbetowego na teriva



rafal9
02-05-2005, 10:59
W projekcie mam strop żelbetowy o grubości 15 cm.
Czy można zamienić go na terivę?
Jakie warunki muszą być spełnione i od czego to zależy.

Jakie są różnice w grubości stropu?

Przekorek
02-05-2005, 11:35
To zalezy od wyliczen konstruktora. Zwykle żelbetowy monolit może osiagać wieksze rozpietości, więc zamiana na Terive może sie skonczyc katastrofą. Wiele zalezy od tego co nad nim i co pod nim ma byc. Pytaj konstruktora budynku. No i nie zapominaj, że Teriva bedzie chyba grubsza od monolitu, więc stracisz jakies 10-15 cm wysokosci w górnym pomieszczeniu?

dmuu
02-05-2005, 11:48
Pozostań przy zwykłym monolicie. Wyjdzie taniej, bezpieczniej i nie bedziesz musiał się martwić czy ci nie bedzie strop pękał. Poza tym nikt nie zgodzi się zamienić stropu bez wpisu architekta, ze na taką zamianę pozwala. a zgoda taka nie bedzie bezpłatna.

02-05-2005, 11:48
zwykle zamienia sie to w druga strone
bo monolit lepszy...
ja tak na przyklad robie ;)
lepiej sie zastanow czy chcesz miec klawiszujacy strop (terriva)

rafal9
02-05-2005, 12:30
Może i monolit lepszy, ale podobno przy tych cenach stali wyjdzie zdecydowanie drożej. Poza tym te deski, stemple...

a&z
02-05-2005, 12:32
lepiej sie zastanow czy chcesz miec klawiszujacy strop (terriva)
Mam terrivę i nic mi nie klawiszuje. Jeśli bym dziś nie decydował się na terrivę to z 2 powodów. Koszt nie jest wcale niższy (130 m2 stropu z wieńcami i podciągami, zbrojeniem, belkami, pustakami, betonem wyniósł ok 17000).
Poza tym terriva z oczywistych powodów wymaga wylania wcześniej belek , podciągów na ktorych opierają się układane belki terrivy. No i mam teraz na parterze w 4 miejscach wkurzające belki wystające ze stropu.

02-05-2005, 12:37
Może i monolit lepszy, ale podobno przy tych cenach stali wyjdzie zdecydowanie drożej. Poza tym te deski, stemple...
nie wiem jak to liczysz
ale ja dam prosta recepte na szybkie kalkulacje

ma 1 m2 stropu zelbetonowego grubosci 15 cm potrzebujesz 0,15 m3 betonu
i maxymalnie 20 kg stali ( raczej okolo 12 kg)


wez se ceny tych produktow i wyjdzie ci cena monolitu

no jeszcze deskowanie (okolo 10 PLN za m2) ale to wykorzystam na dach wiec nie licze....

Geno
02-05-2005, 13:25
lepiej sie zastanow czy chcesz miec klawiszujacy strop (terriva)
Mam terrivę i nic mi nie klawiszuje. Jeśli bym dziś nie decydował się na terrivę to z 2 powodów. Koszt nie jest wcale niższy (130 m2 stropu z wieńcami i podciągami, zbrojeniem, belkami, pustakami, betonem wyniósł ok 17000).
Poza tym terriva z oczywistych powodów wymaga wylania wcześniej belek , podciągów na ktorych opierają się układane belki terrivy. No i mam teraz na parterze w 4 miejscach wkurzające belki wystające ze stropu.

tRZEBA BYŁO WZIĄŚĆ PROJEKTANTA ABY PRZEPROJEKTOWAŁ PODCIĄGI NA UMIESZCZONE W STROPIE.

budulec
02-05-2005, 15:09
Geno, jak zwykle się z Tobą zgadzam :D

Leon to co klawiszowało to nie był strop tylko fortepian :D . To jest najlepszy przykład co się dzieje jak się oszczędza na specjalistach.

a&z nie rozumiem o jakich podciągach mówisz.

A po za tym monolit też ok, pod warunkiem, że nie ma żadnych widocznych żeber i podciągów.

02-05-2005, 15:49
to co klawiszowało to nie był strop tylko fortepian :D . To jest najlepszy przykład co się dzieje jak się oszczędza na specjalistach..

to nie ja wymyslilem klawiszowanie stropow
widac problem jest bo pojawial sie dosyc czesto na forum

budulec
02-05-2005, 15:58
Istnieje coś takiego jak żebra rozdzielcze i po kłopocie.
pzdr

kze
02-05-2005, 16:41
A co architekt na temat takie zamiany? Myślę, że jesli zgodzi się i zrobi nowe wyliczenia to będzie OK.
Poza tym czytałem w muratorze o stropach to było tam, że jest to jedna z nielicznych rzeczy, któe nalezy zrobić zgodnie z projektem i na własną rękę nie zmieniać..
Zaczynam się obawiać o sąsiada.. :oops:

budulec
02-05-2005, 16:52
Jeśli chodzi o strop Teriva to jest on lekki, łatwy i przyjemny. W praktyce prawie nie wykonuje się obliczeń. Sprawdza się tylko czy dopuszczalne obciążenie nie zostało przekroczone, a resztę dobiera z tabel. Dlatego strop może zaprojektować nawet architekt.
W przypadku stropu monolitycznego to 90% stropów jest wykonywana jako stropy płytowo-żebrowe (również ze względu na prostotę obliczeń).
Jeśli trafi się dobry architekt i odpowiednio zaplanuje rozmieszczenie żeber i podciągów to wszystko jest ok, w przeciwnym razie przy dużych rozpiętościach powstaje koszmar w postaci żeber, żeberek, uskoków itp.
Te 10% monolitów stanowią płyty dwukierunkowo zbrojone, wymagają one natomiast trochę więcej zachodu przy projektowaniu.
pzdr

03-05-2005, 08:24
W projekcie mam strop żelbetowy o grubości 15 cm.
Czy można zamienić go na terivę?
Jakie warunki muszą być spełnione i od czego to zależy.

Jakie są różnice w grubości stropu?

mozna zamienic
Rafał, zakładam ze nie budujesz hangaru a zwykły dom, więc zalezy tylko od stanu Twojej kasy

Istnieje coś takiego jak żebra rozdzielcze i po kłopocie.
pzdr
Budulec
"klawiszowanie" wystepuje głównie w wadliwie ułożonych płytach zerańskich - więc żebrami tego nie wyeliminujesz ...
pzdr

budulec
03-05-2005, 09:25
Brzoza, a co ma piernik do wiatraka?
Gdzie tu była mowa o płytach żerańskich? Może coś przegapiłem.
pzdr

03-05-2005, 09:31
Budulec ...
a widziałeś "klawiszowanie" terivy ? :D
pzdr

budulec
03-05-2005, 09:34
No właśnie brzoza ja nie widziałem nigdy, ale Leon widział :D

03-05-2005, 09:36
No właśnie brzoza ja nie widziałem nigdy, ale Leon widział :D
:wink: :D
pzdr

03-05-2005, 11:31
leon nie widzial
tylko powtarza to co piszalo na tym forum chyba z 500 ludzi
skoro oni wszyscy sa debile to super

budulec
03-05-2005, 11:34
Leon, to chyba byli cisami co widzieli (słyszeli?) oddychające ściany :D

03-05-2005, 11:55
klawiszowania terrivy sam nie widzialem, bo w ogole malo sie przygladam stropom
ale widzialem klawiszowanie w bloku z wielkiej plyty i moge sobie wyobrazic, ze chodzi o to samo
a spowodowane jest uzywaniem wielkowymiarowych elementow, ktore nijak z soba nie wspolgraja
sztuk amoim zdaniem polega na tym aby umjejetnie dobrac ilosc nadbetonu
jesli bedzie go za malo to popeka i niczym sie ta terriva nie bedzie roznila od wielkiej plyty

budulec
03-05-2005, 12:07
Leon, grubości nadbetonu się nie dobiera, jest ona uzależniona od rodzaju stropu gęstoebrowego. Dla stropów teriva 1 wynosi 4cm. Do wzajemnego "powiązania" żeber stropów o duzej rozpiętości służą żebra rozdzielce.
Jeśli ktoś nie potrafi odróżnić stropu gęstożebrowego od stropu prefabrykowanego to niech się lepiej weźmie za coś innego niż budowanie.

03-05-2005, 12:15
Leon, grubości nadbetonu się nie dobiera, jest ona uzależniona od rodzaju stropu gęstoebrowego. Dla stropów teriva 1 wynosi 4cm. Do wzajemnego "powiązania" żeber stropów o duzej rozpiętości służą żebra rozdzielce.
Jeśli ktoś nie potrafi odróżnić stropu gęstożebrowego od stropu prefabrykowanego to niech się lepiej weźmie za coś innego niż budowanie.
ale sie madrala znalazl
ja akurat rozrozniam
tylko ze ta terriva to tez nic innego jak belki co pol metra mniej wiecej pomiedzy ktore powkladano pustaki
tak, ze w sumie na granicy pustak belka moge sobie wyobrazic pekniecia i to pewnie o takich peknieciach donosili liczni forumowicze

ja wiem ze ty jestes super expertem i twierdzisz, ze jak ty to zrobisz to nic nie bedzie pekac
ale sa niestety ofiary innych "fachowcow" ktorym stropy klawiszuja
i nic na to nie poradzisz