PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza użytkowego . Prosze o radę



Maciek1989
27-10-2018, 12:46
Witam stoje przed dylematen zakupu welny i od juz tygodnia rozmyslam w jami sposob ocieplic poddasze uzytkowe - dom piętrowy.
Kilka informacji o sytuacj :
-Dach 2 spadowy
- dachowka , pelne deskowanie
- krokwie 18 cm
- jętki sa wyzej niz sciany dzialowe i między stelarzem a jetkami bedzie ok 50-60 cm odległości.
- rozbudowalem sobie strych z osb tylko celu dojscia do wymiennika wody ewentualnie w przyszlosci oraz po to by membrane dachowa pociagnac do samego szczytu oraz by kontrolowac wentylacje ( po jednym kanale wentylacyjnym srednica 90 mm na kazdym szczycie czyli dwa otwory wentylacyjne znajduja sie na strychu .


i teraz pytanie jak to ocieplic, mam jedna wizję tego wszystkiego:
- sa 2 kratki wentylacyjne
- membrana dachowa pomiedzy krokwie do samych szczytow ze szczelina 3 cm .
-skosy od muru wełna 20 cm pomiedzy krokwie az z 20-30 cm nad jetki ( tak by bylo ja troche widac na strychu) a w poprzek 5 cm do samych jetek ,
- plaski sufit też 25 cm na przekladke ulozony na stelarzu i na to wszystko paroizolacja przyklejona na stelarzy .

do tego zastanawiam sie czy na strychu nie rozlozyc folii budowlanej i nie ulozyc styropianu po elewacji i podlogach ktory mi zostanie . jest ok 35 m2 strychu . skosy beda ocieplone kawalek nad strych a plaski sufit wtedy byl by jakby 2 razy ocieplony z tym ze pomiedzy ociepleniem podlogi na strychu a ociepleniem na stelarzu wtedy bedzie ok 30 cm odstepu .
co o tym sadzicie . doradzcie i oceńcie
aa welna climwool 039 . a styropian na n strychu to roznie i 18cm i 10co zostanie to powklada. .

kerad85
27-10-2018, 20:34
Po co kombinujesz? Jak masz krokwie 18 cm, to chyba między nie włożysz 15 cm wełny + warto dać chociaż te 10 cm w poprzek. Chociaż ja dałbym łącznie 30 cm wełny.

gawel
27-10-2018, 20:38
Po co kombinujesz? Jak masz krokwie 18 cm, to chyba między nie włożysz 15 cm wełny + warto dać chociaż te 10 cm w poprzek. Chociaż ja dałbym łącznie 30 cm wełny.
A może jakieś uzasadnienie tych 30 cm oraz
I o ile te dodatkowe 12 cm spowoduje jakie oszczędności vs o ile zmniejszy się poddasze i czy całe 30 cm wełny będzie dostatecznie dobrze wentylowane z kondensującej się w bardzo duże mrozy?

Maciek1989
28-10-2018, 16:03
hm mysle i myślę i bede sie skłaniał jednak 15 i 10 w poprzek. z tym ze 15 i 10 pojdzie az po same jętki, nabije jeden stelarz wiecej by to przytrzymal .

gawel
28-10-2018, 17:48
hm mysle i myślę i bede sie skłaniał jednak 15 i 10 w poprzek. z tym ze 15 i 10 pojdzie az po same jętki, nabije jeden stelarz wiecej by to przytrzymal .

No nie wiem a nie będzie się wilgoć gromadziła w kalenicy? Ja mam stryszek na jętką nieocieplony i wentylowany i jest bardzo Ok od 15 lat, co ma na celu ocieplenie stryszku? Ja bym ocieplił nawet grubiej sufit

Maciek1989
28-10-2018, 20:01
napisalem ze od jetek do kalenicy będzie pod deskami pociagnieta aby membrana i sa 2 kanaly wentylacyjne w szczytach zrobione .
wiec mam doklanie tak jak ty. a ocieplenie skosow bedzie zrobione do jetek i na płaskim suficie i na strychu styropian z pozostalosci pk elewacji i podlogach bo nie bede mial co z tym zrobic

gawel
28-10-2018, 21:38
napisalem ze od jetek do kalenicy będzie pod deskami pociagnieta aby membrana i sa 2 kanaly wentylacyjne w szczytach zrobione .
wiec mam doklanie tak jak ty. a ocieplenie skosow bedzie zrobione do jetek i na płaskim suficie i na strychu styropian z pozostalosci pk elewacji i podlogach bo nie bede mial co z tym zrobic

Aha teraz rozumiem kratki jakie planujesz niestety nie zdają egzaminu ja tak miałem i wymieniłem na kratki fi 30 cm i jest ok

kerad85
30-10-2018, 22:09
hm mysle i myślę i bede sie skłaniał jednak 15 i 10 w poprzek. z tym ze 15 i 10 pojdzie az po same jętki, nabije jeden stelarz wiecej by to przytrzymal .

Już za nieco ponad 2 lata (WT2021) minimalna grubość ocieplenia dachu będzie wynosiła właśnie wspomniane przeze mnie 30 cm i dlatego tyle zaproponowałem. Ja nie żałuję, że dałem ciut więcej. Różnica niewielka a latem nie potrzebna mi była żadna klima itd. Chłodzenie podłogowe miałem włączone tylko jakieś 3 dni.
Oczywiście nie muszę dodawać, że zimą też było spoko ;)

Maciek1989
30-10-2018, 23:56
A jak z ta membrana ? odstep 3 cm od desek naszykowany . tylko teraz membrane jak pociągnąć . 2 wentylacje na szczytach sa.
czy warto ciagnac membrane do kalenicy miedzy krokwiami czy lepiej pociagnac do Jętek i obłożyć cala podloge na strychu membrana dachowa i wszystko razem polaczone .
mialem robic do kalenic ale tak wlasnie roznyslam czy nie lepiej te 2 opcje poniewaz sa wentylacje a mwmbrana ma chronic przed wiatrem wtedy idac do kalenic to po strychu krazy mi wiatr i tak j tak a kladac na podlodze wiatr z wentylacji by zatrzymalo