PDA

Zobacz pełną wersję : Nowe okna a brak termoizolacji



nana123
28-10-2018, 21:38
Mieszkam w starym 40letnim domu (180m2), który nie ma termoizolacji i ze względów finansowych nie wiadomo kiedy taka się pojawi (raczej nie przez najbliższe kilka lat). Stare drewniane okna są już w fatalnym stanie i w tym tygodniu zamierzam zamówić nowe pcv. Okna będą (niestety) z dość niskiej półki cenowej, z pakietem 3 szybowym, ze współczynnikiem Uw dla poszczególnych okien między 1,1-1,18, w najlepszym wypadku od 1,05, jeśli zdecyduję się na ciepłą ramkę. Dziś jednak poczytałam trochę o problemach z grzybem po wymianie okien na szczelniejsze i bardzo się zmartwiłam. Czy w przypadku braku termoizolacji ścian ryzyko zagrzybienia domu jest bardzo wysokie?Czy mogę coś zrobić żeby temu zapobiec, skoro na termoizolację na razie nie ma szans? Trochę się zmartwiłam czy wyczekiwana wymiana okien nie przyniesie dodatkowych kłopotów. Okna są bez dwóch zdań do wymiany, ale już sama nie wiem czy te pakiety 3 szybowe, ciepłe ramki nie przyniosą odwrotnego skutku? Czym się sugerować przy wyborze okien w tej konkretnej sytuacji?

gutozaur
30-10-2018, 12:02
Mieszkam w starym 40letnim domu (180m2), który nie ma termoizolacji i ze względów finansowych nie wiadomo kiedy taka się pojawi (raczej nie przez najbliższe kilka lat). Stare drewniane okna są już w fatalnym stanie i w tym tygodniu zamierzam zamówić nowe pcv. Okna będą (niestety) z dość niskiej półki cenowej, z pakietem 3 szybowym, ze współczynnikiem Uw dla poszczególnych okien między 1,1-1,18, w najlepszym wypadku od 1,05, jeśli zdecyduję się na ciepłą ramkę. Dziś jednak poczytałam trochę o problemach z grzybem po wymianie okien na szczelniejsze i bardzo się zmartwiłam. Czy w przypadku braku termoizolacji ścian ryzyko zagrzybienia domu jest bardzo wysokie?Czy mogę coś zrobić żeby temu zapobiec, skoro na termoizolację na razie nie ma szans? Trochę się zmartwiłam czy wyczekiwana wymiana okien nie przyniesie dodatkowych kłopotów. Okna są bez dwóch zdań do wymiany, ale już sama nie wiem czy te pakiety 3 szybowe, ciepłe ramki nie przyniosą odwrotnego skutku? Czym się sugerować przy wyborze okien w tej konkretnej sytuacji?

Mieszkam w 118 letnim domu i mam podobne warunki. Generalnie rzecz biorąc nie ma co patrzeć na parametry okna tak rygorystycznie. Bez ocieplenia nie ma to takiego znaczenia. Jeżeli dopłaty są niskie to warto, a jeżeli nie to nie ma co dopłacać, bo różnica na rachunkach będzie niezauważalna, bo i tak większość ciepła ucieknie przez ściany a nie okna. Jeżeli chodzi o Uw okna to nie ma to nic wspólnego z grzybem. Wszystko zależy od szczelności okien. Może być super szczelne okno, a jak skopią montaż to będzie wiało bokami. Kluczem do sukcesu jest sprawnie działająca wentylacja. Jeżeli boisz się grzyba to zamontuj nawiewniki w oknach. Trzeba kontrolować wilgotność w pomieszczeniu i starać się utrzymać ją na poziomie standardowym czyli około 40-60%. To że dom jest nieocieplony to chyba lepiej bo ściany "oddychają". Dom jest stary tak jak mój więc pewnie i pomieszczenia wysokie. U mnie po wymianie okien nie ma żadnego problemu z grzybem chociaż mam tynki gipsowe co przez wielu jest uważane za dobre dla grzybów.

CityMatic
30-10-2018, 12:13
I tak jak kolega zaznaczył dla pomieszczeń po wymianie okien najważniejsza jest wentylacja , a więc montaż nawiewników okiennych. Aby było jeszcze lepiej zamontuj takie z regulacją higroskopijną, w zależności od wilgotności powietrza wewnątrz automatycznie otwierają się lub zamykają. Cena dobrego to ok 120zł.

brencik
30-10-2018, 12:33
To że dom jest nieocieplony to chyba lepiej bo ściany "oddychają".
Nie ma takiego czegoś jak oddychanie ścian. To pseudonaukowy bełkot Januszy budowlanki.
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BTB2-0008-0035/c/Bobocinski_Pogorzelski.pdf

nana123
30-10-2018, 14:25
A jak myślicie warto w takiej sytuacji dopłacać do ciepłej ramki?

Druga rzecz to montaż - czy w przypadku nieocieplonego domu zostaje tylko klasyczna pianka? Czy podczas termoizolacji za kilka lat będzie można jakoś "doszczelnić" miejsca wokół okien?

kerad85
30-10-2018, 22:14
Nie warto. Nie budujesz przecież domu energooszczędnego czy pasywnego.

Przy braku wentylacji mechanicznej nie ma co przesadzać ze szczelnością. Zakryta pianka będzie ok, byle nie była wystawiona na promieniowanie UV.