PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny z zasobnikiem



industrial
31-10-2018, 21:17
Witam. Wybudowałem parterówkę 106m2 plus poddasze 49m2. Dom w technologii Ytong ocieplony 20cm styropianem grafitowym. Strop na wiązarach 20cm wełna, dach również 20cm wełna.Okna 3 szybowe veka 82. Po całości podłogówka na parterze natomiast na poddaszu grzejniki. Rekuperacja.Dom użytkować będą 3 osoby. Obdzwoniłem kilku instalatorów z prośbą co do wyboru pieca i każdy opowiada co innego. Moje pytania są takie:

1.Kocioł z zasobnikiem czy bez? (około 5 metrów od pieca do prysznica
2. Jaki model będzie najrozsądniejszy przy tego typu powierzchnii domu? Nie ukrywam że mile widziany Immergass ze względnu na to, że mam do nich zaufanie.
3. Czy można przygotować tak kotłownie aby w przyszłości kiedy Pompy Powietrzne Ciepła stanieją bedzie możliwość szybkiej przeróbki?
4. Nie buduję w ogóle kominów. Czy jest możliwość wyprowadzenie kondensatu przez dach np jakąś dachówką systemową?
5. Czy przy ogrzewaniu podłogowym można stosować panele o takiej samej przenikalności cieplnej jak płytki? Czy takie wynalazki istnieją?

industrial
01-11-2018, 15:07
Nikt Nic?:)

kiltel
01-11-2018, 16:04
Wg mnie.
Ad1. Z zasobnikiem.
Ad2. Z jak najmniejszą mocą minimalną
Ad4. Komin od kotła kondensacyjnego możesz wyprowadzić bezpośrednio przez ścianę.

industrial
01-11-2018, 16:29
Dlaczego z zasobnikiem?

Kondensat
01-11-2018, 16:51
Potwierdzam opinię przedmówcy ze z zasobnikiem bo większy komfort użytkowania(większy zapas wody)jeszcze przy 3osobach
Przez ścianę można wyrzucić spaliny dla kotłów o mocy do 21kW ale 20stokilowatowy kocioł wystarczy do tego domku.
Niestety popełniłeś błąd decydując się na instalację mieszaną czyli grzejniki i podłogówka.
Teraz chcąc aby instalacja poprawnie funkcjonowała musisz zakupić nie tani kocioł który obsługuje dwa obiegi grzewcze.Może być i Immergas ale akurat do kotłów tej firmy musi być zastosowane dedykowane przez producenta divicon czyli rozdzielacz strefowy DIM który kosztuje prawie tyle co kocioł.
Kondensat odprowadzisz do kanalizacji
Panele mają minimum 5krotnie większy opór cieplny niż płytki.
Powinien być zrobiony projekt OZC a na jego podstawie projekt CO (zwłaszcza przy pompie ciepła)

industrial
01-11-2018, 17:08
Z pompy zrezygnowałem ze względu na koszta. Będę miał gaz. Nie mogę zamontować na górze podłogówki z racji tego, że mam strop drewniany czyli na wiązarach kratowych. Muszę tam postawić z dwa grzejniki.

SzymonKc
01-11-2018, 18:02
Z pompy zrezygnowałem ze względu na koszta. Będę miał gaz. Nie mogę zamontować na górze podłogówki z racji tego, że mam strop drewniany czyli na wiązarach kratowych. Muszę tam postawić z dwa grzejniki.

Zrobiłbym ogrzewanie ścienne, nawet jeśli masz skosy dachu to z pewnością będą jakieś ściany wewnętrzne normalnej wysokości, ale kolankową też można wykorzystać. Są też jakieś podłogówki w systemie suchym, choć mogą być droższe.
Zasobnik daje większy komfort użytkowania, szczególnie jeśli są 2 łazienki, przy przepływowym mogą być wahania temperatury wody docierającej do kranu.

industrial
01-11-2018, 18:14
puszcze wezownice z podlogowki w scianie:)

SzymonKc
01-11-2018, 18:33
W ścianę przeważnie daje się trochę cieńsze rurki, są dedykowane do tego (np. wavin, kan-therm), montaż banalnie prosty, komfort znacznie lepszy niż na grzejnikach i temperatura zasilania niska (nie trzeba mieszaczy i osobnych obiegów).

industrial
01-11-2018, 18:35
Dobrze wiedzieć. Skorzystam z tego rozwiązania:)

vietcong
01-11-2018, 18:47
1.Z zasobnikiem -u mnei też 3 osoby,a czasem po kąpieli żony i pluskaniu dziecka 100l zasobnik jest wyczerpany :) (faktem jest, ze mam wannę 190cm.
2. Immergas 12 wystarczy. Ja mam Berettę i 1,5 roku działa bez najmniejszego problemu i jestem bardzo zadowolony
3. można - tylko uprzedź o tym instalatora
4. można - sam tak mam.
5. Nie do końca o takiej, ale są panele dedykowane do podłogówki - sprawdź oferte quick step

Nie przejmuj się opowieściami o złym wyborze podłogówka + grzejniki. Ja wybrałem to celowo i jestem bardzo zadowolony. Na parterze tylko podłogówka na piętrze podłogówka i grzejniki w łazience a w reszcie pokoi grzejniki. Prawda jest, że trzeba kupić specjalną skrzyneczkę zawierającą sprzęgło i dwie pompy (na dwa obiegi grzewcze), ale nie kosztuje ona wcale tyle co piec- chyba, że weźmiemy pod uwagę cenę katalogową. A takiej przeciez nikt racjonalny nie płaci.
Plusem takiego rozwiązania jest to, że w kazdym pokoju mogę mieć inną temperaturę (wiem, wiem, wystarczy czujnik do każdego pokoju, odpowiedni rozdzielacz itp - ale to tez dodatkowe koszty, które ja przeznaczyłem na skrzynkę rozdzielczą obiegów), a w razie potrzeby grzejniki bardzo szybko dostosują ją do moich wymagań. Podłogówka jest świetna, ale znim się rozgrzeje to mija kilka godzin więc przez ten czas dogrzewam sie kominkiem (a to z kolei wyłącza termostat, bo temperatura przecież rośnie itp.).

SzymonKc
01-11-2018, 18:55
Przy podłogówce czy ściennym też można mieć w każdym pokoju inną temperaturę nawet bez termostatów, tyle że nie można szybko jej zmienić, choć ścienne reaguje szybciej niż podłogówka.
Natomiast zastosowanie grzejników zmniejsza sens zainstalowania w przyszłości pompy ciepła, a kolega chce zostawić sobie taką możliwość.

brencik
01-11-2018, 18:56
Żadnych grzejników. Podłogówka 100%. Grzejniki przy podłogówce montują frustraci.

industrial
01-11-2018, 19:23
Nie do końca. Ja się nie muszę na wszystkim znać dlatego trafilem na forum i pytam ile mogę. Tak mi zaprojektował ARCHITEKT ktory dokonywal mi adaptacji projektu. Na dole podłogówka a na górze grzejniki ze względu na brak stropu.

vietcong
01-11-2018, 22:41
Natomiast zastosowanie grzejników zmniejsza sens zainstalowania w przyszłości pompy ciepła, a kolega chce zostawić sobie taką możliwość.

odpowiednio dobrane grzejniki załatwiają sprawę.

Nalezy równiez pamiętać, że podłogówka wymaga aby na podłodze nie było zadnych dywanów itp. Wykładziny tez mocno tłumią ciepło - a ja jakoś lubię miec w sypialni miękką podłogę :)

MKNT
02-11-2018, 07:52
1. Im lepiej dopasowany (w kierunku mniejszej mocy piec kondensacyjny wybierzesz) tym na mniejszych "obrotach" będzie pracował palnik aby ogrzać dom - i mniej przez to zużyjesz gazu. Przy takim metrażu jak podajesz tak strzelam że 21 kW będzie sporo za dużo (masz izolacje ytong+20 cm styropianu) ,

2. Zestaw sprzęgło, zawór mieszający i pompka aby przepchnąć wodę przez podłogówkę, i jeszcze jeden sterownik na ścianę aby zgrać działanie mieszacza z zadanymi temperaturami: to jest około 3000 zł plus grzejniki. Taki grzejnik łazienkowy (np. ja potrzebuję 2 sztuki może kosztować od 500 zł w górę) Ogólnie grzejniki te markowe są drogie. U mnie to 1500 zł za dwa grzejniczki do łazienek i 800 zł za dwa garażowe (które prawie nie działają bo nie grzeję w garażu)

3. W wielkim skrócie - jak chcesz zasilać jednocześnie obieg grzejników i obieg podłogówki to pewnie wiesz że kocioł kondensacyjny spala najmniej gazu gdy podgrzewa wodę do najniższych możliwych temperatur. Natomiast grzejniki potrzebują sporo bo tak 50 stopni minimum. I to się trochę kłóci ze sprawnością kotła kondensacyjnego - co możesz odczuć na rachunkach jak te grzejniki rozkręcisz i kocioł będzie podgrzewał mocniej wodę (choć moża to trochę wysterować)

4. Oczywiście powyższe jest trochę dyskusyjne bo sporo osób montuje grzejniki i podłogówkę (np ja ) ale tworzenie dwóch obiegów to jest koszt , instalator musi trochę lepiej się znać, trochę komplikujemy układ (sprzęgło, mieszacz etc).

5. Do twoich potrzeb spokojnie wystarczy kocioł jednofunkcyjny. Nie musi być o dużej mocy, lepiej by był idealnie dopasowany by pracował na jak najmniejszych "obrotach". I Musi tylko mieć trochę zapasu mocy aby zagrzać szybko wodę w zasobniku.

6. Osobiście uważam że grzejniki mocno wysuszają powietrze i gorzej się śpi ale z drugiej strony - to można łatwo i szybko nimi sterować. Po podłodze gdzie jest podłogówka lepiej się rano chodzi bo jest lekko ciepła (zwłaszcza jak to jest podłoga z płytkami)

7. Ps. Pompą ciepła - można podgrzewać CWU. Ja tak zrobiłem kupując zamiast zasobnika na wodę trochę inny zasobnik z PC powietrze - powietrze. Nie trzeba używać gazu poza sezonem grzewczym, tylko rachunki za dystrybucję 62 zł/mc. C

8. Jak jest możliwość robić pompę ciepła od razu i nie podpinać gazu to ja bym usiadł policzył koszt:

przyłącza gazu (z 2500 zł) +kotła (z 6000 zł) + opłaty za doprowadzenie gazu po posesji (z 4000 zł) vs koszt gruntowej PC (tutaj odwiert kosztuje ale można przecież inaczej wykonać PC. U mnie akurat to się nie opłaciło, ale u kogoś innego możliwe że się opłaci. Opcjonalnie montować pompę powietrze powietrze do CO i CWU, obecnie to około 20 tyś i jest szansa się zwrócić szybciej.

Jochimm
02-11-2018, 14:31
Mamy podobny dylemat , tylko że ja chyba jestem już w fazie zakupu ;) bo po wielkich bojach w końcu wybrałem.
Też na początku chciałem piec dwufunkcyjny jednak instalator powiedział mi że mimo nawet jakbym bardzo chciał to od będzie mnie odciagal od tej decyzji i mam wybrać piec jedno funkcyjny z zasobnikiem.
Albo możemy zrobić instalację ekonomiczną albo stawiamy na komfort. I jakoś te słowa mnie urzekły ;)
Wybrałem, Vaillanta ecotec 14kw A mam metraż 70m2 parter i również poddasze z wiazarów. Chciałem grzejniki na poddaszu na osobnym układzie, jednak po kilku pomocnych rad chce spróbować podłączyć je pod obieg podłogówki, aby piec mógł chodzić na jak najniższych wartościach i był ekonomiczny.

Zobaczymy czy sprawdzi się taki układ, chociaż minimalnie. Jeżeli nie, to dołoży się mieszacz, ale będzie to przeróbka tylko już w obrębie kotłowni więc luzik ;)

industrial
03-11-2018, 08:20
Więc najlepiej wiziac kociol jednofunkcyjny tak z 14 kw i do tego zasobnik?

Jochimm
03-11-2018, 08:40
Tak polecił mi instalator i kilka innych osób z tej branży.
Pewnie do CO i piec o mocy 6kW starczyłby ;)

A grzejniki będziesz miał podpięte pod osobny obieg czy wszystko razem ?

industrial
03-11-2018, 20:00
Nie wiem jak to będę miał podpięte. Porozmawiam z instalatorem bo być może skorzystam z pomysłu i puszczę wężownicę w ścianie.

Konsultant marki Junkers
19-11-2018, 13:14
Witam. Wybudowałem parterówkę 106m2 plus poddasze 49m2. Dom w technologii Ytong ocieplony 20cm styropianem grafitowym. Strop na wiązarach 20cm wełna, dach również 20cm wełna.Okna 3 szybowe veka 82. Po całości podłogówka na parterze natomiast na poddaszu grzejniki. Rekuperacja.Dom użytkować będą 3 osoby. Obdzwoniłem kilku instalatorów z prośbą co do wyboru pieca i każdy opowiada co innego. Moje pytania są takie:

1.Kocioł z zasobnikiem czy bez? (około 5 metrów od pieca do prysznica
2. Jaki model będzie najrozsądniejszy przy tego typu powierzchnii domu? Nie ukrywam że mile widziany Immergass ze względnu na to, że mam do nich zaufanie.
3. Czy można przygotować tak kotłownie aby w przyszłości kiedy Pompy Powietrzne Ciepła stanieją bedzie możliwość szybkiej przeróbki?
4. Nie buduję w ogóle kominów. Czy jest możliwość wyprowadzenie kondensatu przez dach np jakąś dachówką systemową?
5. Czy przy ogrzewaniu podłogowym można stosować panele o takiej samej przenikalności cieplnej jak płytki? Czy takie wynalazki istnieją?

Witam,

Wybór typu kotła zależy od odległości pomiędzy kotłem a punktem poboru wody, komfortem użytkowania oraz wymaganą ilością podgrzanej wody ze względu na ilość osób i ilość punktów poboru. W przypadku Pana budynku kocioł dwufunkcyjny prawdopodobnie będzie dobrym rozwiązaniem. Zależy, ile ma Pan punktów poboru oraz jakiego są typu. Przykładowo jedna deszczownica to wydatek ciepłej wody na poziomie 15-18 l/min, co może być problemem dla kotła dwufunkcyjnego.
Przy późniejszym przerobieniu instalacji na pompę ciepła będzie mógł Pan zostawić całą instalację CO, natomiast w kotłowni będzie trzeba wykonać montaż pompy ciepła i wpiąć ja do instalacji CO. Przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego o mocy poniżej 21kW może Pan przeprowadzić przewód spalinowy w postaci rury koncentrycznej bezpośrednio przez elewację budynku.
Przy okazji zachęcam Pana do wyboru kotła kondensacyjnego marki Junkers-Bosch. Posiadamy w swojej ofercie bogaty wybór kotłów kondensacyjnych jednofunkcyjnych oraz dwufunkcyjnych o szerokiej modulacji mocy palnika z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością pracy. W celu doboru kotła o odpowiedniej wielkości, zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów marki Junkers-Bosch. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie naszych kotłów kondensacyjnych: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers - Bosch