PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie rolet - przekrój kabla



kpieron
02-11-2018, 07:14
Witam Was,

Dostawca zamontował u mnie rolety z dwumetrowym przewodem H05VV-F 4x0.75mm2. Chcę go przedłużyć do rozdzielnicy, a samo sterowanie zrobić z wykorzystaniem Satela INT-ORS oraz sterowników klawiszowych radiowych (dwa sposoby sterowania roletami).

Pytanie czy taki przekrój nie jest za mały? Teoretycznie przewód 300/500V, dla średnich obciążeń, więc ok - chcę jednak zweryfikować to z Waszym doświadczeniem. Instalacja oczywiście podtynkowa.

Dziękuję.

CityMatic
02-11-2018, 07:40
Z tego co się orientuję :
Pobór mocy silników do standardowych rolet to 120-160W. Przy wiekszych roletach pobór mocy sięga 210W.
Do przełącznika należy doprowadzić zasilanie z sieci 230V, kablem 3x1,5 lub 3x1,0. Do miejsca, w którym znajduje się przełącznik, doprowadzany jest również kabel silnikowy z rolety, 4x0,75(linka). Całość łączeń następuje w przełączniku.

elpapiotr
02-11-2018, 08:19
...
Do przełącznika należy doprowadzić zasilanie z sieci 230V, kablem 3x1,5 lub 3x1,0.
Nieprawda. Nie ma "lub"
Instalacja ułożona na stałe, a więc obowiązuje, (co prawda wycofana) PN-IEC 60364-5-523.
Tam nie ma ani słowa o przewodach z przekrojem mniejszym, niż 1,5 mm2 Cu.

CityMatic
02-11-2018, 08:37
To są zalecenia producenta napędu rolet, nie norm ich zasilania.

elpapiotr
02-11-2018, 08:41
To są zalecenia producenta napędu rolet, nie norm ich zasilania. Producent niech się nie wtrąca do instalacji zasilającej.
Urządzenia odbiorcze (rolety) wyposażył w swoje, krótkie przewody i na tym ma poprzestać. Jego nie interesuje sposób ułożenia, długość obwodu, współczynniki, harmoniczne, spadek napięcia itp.

CityMatic
02-11-2018, 09:01
Niezależnie co zastosuje, czy to będzie 1mm czy, 1,5 będzie działało tak samo czyli dobrze.
Pytanie brzmi "Czy taki przekrój nie jest za mały?" a odpowiedź jest prosta Nie - jest odpowiedni dla tego typu urządzenia.
Kwestia dalszej części instalacji jest indywidualna, ale to co autor pisze dalej i jak ma zamiar tym sterować wskazuję że przy tym zastosowaniu.producent sugeruje zwiększenie przekroju przewodu.
Można zastosować i większe tylko po co?.
Ale jak zawsze znajdzie się "ktoś" kto zamiast udzielić odpowiedzi autorowi pytania jest mądrzejszy od wszystkich.... no cóż nie pierwszy raz.

elpapiotr
02-11-2018, 09:11
Kolega sobie poczyta Polskie Normy to zrozumie i się dowie. Albo nie.
Idąc takim tokiem rozumowania wystarczy przecież zastosować przewód instalacyjny o przekroju 0,75 mm 2, bo producent stwierdził, że taki wystarczy.

CityMatic
02-11-2018, 10:12
No porostu Geniusz, jeśli to jest Twoja odpowiedź na postawione przez autora wątku pytanie, to warto poczekać na tak inteligętną i rzeczową odpowiedź. Mądrego to czasem warto posłuchać.
Kolega kpieron już wie jaki przewód i o jakim przekroju zastosować.

elpapiotr
02-11-2018, 10:15
Ja też wiem. Przewód o przekroju 1,5 mm 2, o odpowiedniej ilości żył.
Tak musi zrobić elektryk.
Paprok, murarz i leśnik robi inaczej.

muchenz
02-11-2018, 18:23
Producent niech się nie wtrąca do instalacji zasilającej.
Urządzenia odbiorcze (rolety) wyposażył w swoje, krótkie przewody i na tym ma poprzestać. Jego nie interesuje sposób ułożenia, długość obwodu, współczynniki, harmoniczne, spadek napięcia itp.

To podobnie jak PN.

elpapiotr
02-11-2018, 18:25
To podobnie jak PN.

??

muchenz
02-11-2018, 18:26
Kolega sobie poczyta Polskie Normy to zrozumie i się dowie. Albo nie.
Idąc takim tokiem rozumowania wystarczy przecież zastosować przewód instalacyjny o przekroju 0,75 mm 2, bo producent stwierdził, że taki wystarczy.

PN to są tylko zalecenia. Do rolet spokojnie może być cieńszy niż 1.5.

elpapiotr
02-11-2018, 18:27
Jaki mianowicie i jak zabezpieczony ?

muchenz
02-11-2018, 18:43
Jaki mianowicie

Taki jaki mu pasuje.


i jak zabezpieczony ?

Zależy od tego co mu będzie pasować :).

elpapiotr
02-11-2018, 18:47
Rozumiem.
Odpowiedź laika. :D

muchenz
02-11-2018, 19:04
Rozumiem.
Odpowiedź laika. :D

A ty polecasz (nakazujesz wręcz :)) 1.5. A do silnika idzie 0.75. Zabezpieczenie standardowe jak na 1.5. Np. na skutek usterki pójdzie trwale prąd maksymalny zabazpieczenia. Kable 0.75 zaczną się topić i dymić , zacznie iskrzyć, pożar i cała chata spalona.

Porada od zawodowego elektryka - jak spalić sobie dom zgodnie z normą PN. :)

elpapiotr
02-11-2018, 19:15
Psim obowiązkiem producenta jest właściwie zabezpieczyć swój wyrób a nie słuchać jakiegoś muchenza.
Psim obowiązkiem elektryka jest wykonać instalację zgodnie z przepisami i odpowiednio ją zabezpieczyć.

Dotarło, czy dalej mam wyłuszczać, jak krowie na rowie ?

marcin225
02-11-2018, 19:35
Ciekawi mnie czym zabezpieczacie te przewody od rolet bo gadka co najmniej jakby to były odbiory po 2 kW :D

Kaizen
02-11-2018, 20:19
To podobnie jak PN.

PN masz obowiązek stosować - przynajmniej w takim zakresie, w jakim obowiązek nakłada Rozporządzenie w sprawie WT, zał. nr 1 poz. 3.
Przewody poniżej 1,5mm2 nie mogą być stosowane nie ze względu na natężenie prądu, jakie nimi płynie, a ze względu na wytrzymałość mechaniczną. Więc choćbyś dał zabezpieczenie 0,5A to nie możesz w instalacji elektrycznej dać mniej, niż 1,5mm2.
Jak dasz - masz instalację niezgodną z prawem.

muchenz
03-11-2018, 02:15
Przewody poniżej 1,5mm2 nie mogą być stosowane nie ze względu na natężenie prądu, jakie nimi płynie, a ze względu na wytrzymałość mechaniczną..

Wytrzymałość mechaniczna na co? Na pracę budynku? Czy może masz zamiar wieszać coś na tym kablu?

I na szkodach górniczych w cegle czy pustaku możesz kłaść dumnie 1.5 bo masz wytrzymałość mechaniczną zgodną z PN, a w bruździe betonowej na Kujawach 1.0 nie położysz, bo nie masz. Tyle są warte przepisy :).

A o wytrzymałości mechaniczną kabli sygnałowych czy alarmowych nikt nie dba, a jak na skutek zwarcia czy przezwania pójdzie napięcie nie tam gdzie nie powinno też może być ciekawie. Najważniejsza jest odpowiednia wytrzymałość kabla w ścianie do rolety i lamki LED w holu :).

"Jak dasz - masz instalację niezgodną z prawem."

I krzywdy tym nikomu nie robię w przeciwieństwie do twojego smrodzenia i trucia sąsiadów kominkiem zgodnie z przepisami - LOL :).

muchenz
03-11-2018, 03:15
Psim obowiązkiem producenta jest właściwie zabezpieczyć swój wyrób a nie słuchać jakiegoś muchenza.
Psim obowiązkiem elektryka jest wykonać instalację zgodnie z przepisami i odpowiednio ją zabezpieczyć.


Te przepisy to taki dupochron. Dla elektryka lepiej zrobić gorzej, ale zgodnie z przepisami niż lepiej, ale z ich złamaniem.

Bo jak pójdzie coś nie ta, to przepisy tyłek zabezpieczają i tyle.

Aaaa i jeszcze można zwalić na producenta rolet.

Ciekawe, ze np. mechanicy też ponoszą odpowiedzialność, tzn. coś źle złożą, niekręcącą, przekręcą, przeoczą, a nie trują tak, że każda śrubka ma być fabryczna z kompletem pieczątek potwierdzających oryginalność, a każda czynność zgodna z manuałem serwisowym. Jak ci np. turbo wejdzie w tryb awaryjny, bo grucha źle wyregulowana, podczas wyprzedania, to tez może skończyć się na drzewie.

[/quote]
Dotarło, czy dalej mam wyłuszczać, jak krowie na rowie ?[/QUOTE]

Możesz dalej.

elpapiotr
03-11-2018, 06:25
No to jedziemy.
To jest taki dupochron przed nieodpowiedzialnymi monterami w stylu muchenz.
Jak dla mnie, możesz nawet sznurki rozciągnąć, byle prąd popłynął !

Kaizen
03-11-2018, 08:23
I krzywdy tym nikomu nie robię w przeciwieństwie do twojego smrodzenia i trucia sąsiadów kominkiem zgodnie z przepisami - LOL :).

Jak zabezpieczasz przed puszczeniem napięcia w PE czy N, żeby nie zrobić krzywdy domownikom i sąsiadom?
Za każdym mniej czy bzdurnym nakazemzakazem stoi jakaś historia.
Ale fakt, żekrzywdę robisz głównie sobie i ryzykujesz swoim majątkiem.

A zamieniając ogrzewanie węglem (choćby spalanym w elektrowni) na spalanie drewna robię dobrze naturze, sobie i sąsiadom. Ale to nie ten wątek.

muchenz
03-11-2018, 16:45
Jak zabezpieczasz przed puszczeniem napięcia w PE czy N, żeby nie zrobić krzywdy domownikom i sąsiadom?
Za każdym mniej czy bzdurnym nakazemzakazem stoi jakaś historia.
Ale fakt, żekrzywdę robisz głównie sobie i ryzykujesz swoim majątkiem.


Nie wiedziałem, że kable 1.0 są takie ciekawe. Wpuszczają fazy do sąsiadów wiele historii mają do opowiedzenia, a na koniec i tak zabiją właściciela, albo chociaż podpalą mu majątek. Co za szuje.

Powinni wprowadzić zakaz sprzedaży takich kabli, albo chociaż licencje na ich stosowanie.

muchenz
03-11-2018, 17:01
No to jedziemy.
To jest taki dupochron przed nieodpowiedzialnymi monterami w stylu muchenz.
Jak dla mnie, możesz nawet sznurki rozciągnąć, byle prąd popłynął !

Nie jestem monterem po prostu nie widzę nic złego w prowadzeniu 1.0 na mało obciążonych obwodach i tyle.

Remiks
03-11-2018, 17:06
Ja np. nie widzę nic złego w Al.

elpapiotr
03-11-2018, 19:15
Nie jestem monterem po prostu nie widzę nic złego w prowadzeniu 1.0 na mało obciążonych obwodach i tyle. Mozesz nie widzieć. Elektryk widz, i tym się różnicie.

muchenz
03-11-2018, 19:27
Mozesz nie widzieć. Elektryk widz, i tym się różnicie.

Guano widzi. Prowadzi cienkie kable sygnałowe, alarmowe, inteligentnego domu i mu nie przeszkadzają, a nagle 1.0 do lampki LED czy innego urządzenia małej mocy przeszkadza. Przepisy kiedyś się zmienią i inaczej będziesz śpiewał :).

elpapiotr
03-11-2018, 19:33
Między laikiem (patrz - muchenz) a elektrykiem jest ta różnica, że ten drugi widzi, jakie napięcie użyto zasilając te czy inne przewody.
Laika nie nauczy, co to jest izolacja i jakie kryteria trzeba spełnić, by zachować np. ochronę przeciwporażeniową.
Swego czasu sprawdzałem temperaturę ściany, gdy ktoś (patrz - muchenz) zasilił gniazdo 230 V 2-żyłowym przewodem antenowym. Była ciepła :D

muchenz
03-11-2018, 19:37
Ja np. nie widzę nic złego w Al.

OK. Powiedzmy, że doprowadzam napięcie do rolety 1.0, zamiast 1.5 - co złego się dzieje?

muchenz
03-11-2018, 19:39
Między laikiem (patrz - muchenz) a elektrykiem jest ta różnica, że ten drugi widzi, jakie napięcie użyto zasilając te czy inne przewody.
Laika nie nauczy, co to jest izolacja i jakie kryteria trzeba spełnić, by zachować np. ochronę przeciwporażeniową.
Swego czasu sprawdzałem temperaturę ściany, gdy ktoś (patrz - muchenz) zasilił gniazdo 230 V 2-żyłowym przewodem antenowym. Była ciepła :D

Sugerujesz 1.0 ma zbyt małą izolację? 1.0 nie spełnia kryteriów przeciwwyważeniowych? Co jest nie tak z takim przewodem?

Podajesz absurdalne przykłady i uciekasz od tematu.

elpapiotr
03-11-2018, 19:43
Sugeruję poczytać - http://www.sep.gliwice.pl/pliki/Dobor%20przewodow.pdf
Jak i to nie pomoże, pozostaje wizyta u lekarza-specjalisty.

Kaizen
03-11-2018, 20:23
Nie wiedziałem, że kable 1.0 są takie ciekawe.

To było odniesienie do tekstu, który cytowałem. Robiąc wadliwą instalację elektryczną możesz zaszkodzić nie tylko sobie.

Remiks
04-11-2018, 12:15
OK. Powiedzmy, że doprowadzam napięcie do rolety 1.0, zamiast 1.5 - co złego się dzieje?

Ale ja całkiem poważnie z tym Al.

Ps. A co złego ma się dziać? Nie bardzo rozumiesz o co chodzi. Kiedyś w terenie zabudowanym było 60km/h teraz jest 50 czasami mniej a jednak normalnemu kierowcy nie przychodzi do głowy by dalej jeździć 60.
Dlatego normalny elektryk nie układa na stałe mniej niż 1,5mm2, możesz sobie położyć albo powiesić nie na stałe mniej;-) Do lampy też możesz sobie 0,75 powiesić.

muchenz
04-11-2018, 14:10
Sugeruję poczytać - http://www.sep.gliwice.pl/pliki/Dobor%20przewodow.pdf
Jak i to nie pomoże, pozostaje wizyta u lekarza-specjalisty.

Nie jestem specjalistą, ale do rolety czy oświetlenia wolę użyć 1.0 Cu niż jak ty, bo zgodnie z tabelką, 2.5 Al.

Remiks
04-11-2018, 15:29
Nie jestem specjalistą, ale do rolety czy oświetlenia wolę użyć 1.0 Cu niż jak ty, bo zgodnie z tabelką, 2.5 Al.

No teraz się popisałeś:bash:

muchenz
04-11-2018, 17:21
No teraz się popisałeś:bash:

Niby w czym?

Ciekawe czy są takie tabelki odnoście czujników, bo do czujników CO czy gazu podobnie do zaworów odcinających powinny iść co najmniej 4.0 Cu :D.

Kaizen
04-11-2018, 17:26
Niby w czym?


Może dlatego:

"§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
[...]
9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2"

muchenz
04-11-2018, 17:40
Może dlatego:


W podlinkowanym przez specjalistę dokumencie nie ma na ten temat słowa. Więc podyskutuj z elpapiotr i niemieckimi normami DIN.

marcin225
04-11-2018, 17:56
Piotery elektryki hehehe :D uśmiałem się.

Kaizen
04-11-2018, 22:59
W podlinkowanym przez specjalistę dokumencie nie ma na ten temat słowa. Więc podyskutuj z elpapiotr i niemieckimi normami DIN.

Jest. Przeczytaj przypis 1). do tabeli pierwszej.

muchenz
10-11-2018, 21:11
Jest. Przeczytaj przypis 1). do tabeli pierwszej.

Faktycznie.

No patrz w instalacjach przemysłowych 2.5 aluminium ma odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, a w domu musi być co najmniej 16 mm2. Co się w tych domach musi wyprawiać ;).

elpapiotr
11-11-2018, 09:37
Nic się nie powinno wyprawiać.
Poczytaj Prawo budowlane i Rozporządzenie wykonawcze (Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690) to się dowiesz.

Zresztą jest pewien niuans, o którym elektryk doskonale wie :

421550

Normy i przepisy należy traktować zbiorczo, nie na wyrywki.