PDA

Zobacz pełną wersję : Domek całoroczny 47m2



Heidibreslau
02-11-2018, 11:48
Proszę o pomoc. Kupiliśmy działkę z rozpoczętą budową domu szkieletowego 9,70m x4 m: są słupy nośne,podciąg,szkielet dachu. Domek ma dach mocno spadzisty (łączenie u góry na kąt prosty) i wysoki- 2,2m, z jętką.Krokwie co 130cm o wym. 5x10cm. Dom stoi na słupach 9x9cm co 130cm.Przygotowane płyty na dach to mfp 18mm. Sufit parteru leży na belkach też 5 na 10cm i takież są też legary.
Moje pytanie to:
czy take krokwie utrzymają mfp 18mm?
czy płyty mfp od spodu podbić łatami czy też od razu dać łaty a na to mfp?
czy słupy są wystarczające? (są co 130cm)
Dodam że ściany będą też z mfp.
Domek budował stolarz budowlaniec mieli kupić mieszkanie ale w końcu kupili działkę budowlaną i stawiają dom. Czyli nie to że zrobił kaszanę i chciał się pozbyć. Projekt który zrobił jest staranny, wygląda na funkcjonalny i ładny.Na dach ma być papa.

wiesiek6308
02-11-2018, 17:31
Stolarz, budowlaniec i projektant w jednej osobie po prostu pozbył się swojej kaszany wciskając swój wytwór ,, niedojrzałej,, wyobraźni laikowi. Napisze tylko tak: stanowczo za małe przekroje krokwi i belek oraz niewłaściwe rozmieszczenie.Gdzie ta budowa jest rozpoczęta w kraju czy za granicą?

Frofo007
06-11-2018, 05:37
Moim zdaniem idź z tym do jakiegoś konstruktora i niech Ci przeliczy czy aby na pewno wszystko jest ok. No chyba, że masz projekt budowlany, zostało to zrobione zgodnie z tym projektem i podpisał się pod nim konstruktor. Wtedy możesz spać spokojnie.

Taki dach oprócz MFP musi wytrzymać ciężar śniegu i napór silnego wiatru (a czasami to i to naraz), myślę, że to są dużo większe obciążenia od ciężaru płyt.

Ja u siebie (normalny dom murowany, na dachu dachówka ceramiczna) mam krokwie 8x18cm w rozstawie co 80cm.

Heidibreslau
06-11-2018, 21:00
Działka rekreacyjna na Pomorzu. Znajomy technik budowlany (starszy pan- dobry fachowiec) zmienił parę rzeczy. I teraz tak: krokwie 5x10 cm zostają. Łaty 2,5x5 co 20 cm na nie i na to osb 12cm. Dach z 18mfp był zdecydowanie za ciężki. 800kg. teraz mamy jakieś 260 kg.Tam gdzie się to udało czyli w 1/3 domku po rozebraniu części podciągu i szkieletu dachu dołożone po 1 słupie czyli są co 60cm. Zasadniczo projekt jest taki że 2/3 to salon aneks sypialenka i łazienka a 1/3 to weranda. Mfp na ściany już daliśmy. Zabezpieczamy i czekamy co bedzie dalej- jak przetrwa zimowe wiatry bo ze śniegiem to tam raczej krucho. W każdym razie na takim dachu to się i tak zbyt długo nie utrzyma-zjedzie. Takie wysokie dachy to znam z autopsji bo jestem z Tatr.
Za wszelkie uwagi będę wdzięczna. A i jeszcze mam pytanie czy folia paroprzepuszczalna jest absolutnie niezbedna. Znajomi z Tyrolu to się za głowe złapali że taka chemia latem paruje i bedziemy to wdychać. Jak to jest?

jajmar
06-11-2018, 22:36
Znajomy technik budowlany (starszy pan- dobry fachowiec) zmienił parę rzeczy. I teraz tak: krokwie 5x10 cm zostają. Łaty 2,5x5 co 20 cm na nie i na to osb 12cm.

że znajomy i dobry fachowiec to wiemy, ale co to za pokrycie łaty i OSB na nich ? 12cm :cry: ?

Frofo007
07-11-2018, 15:49
Heidibreslau: a powiedz mi dlaczego nie chcesz zapłacić komuś kilku stów kto przeliczy ten dach i się podpisze, że wszystko będzie z nim dobrze? Rozumiem, że wolisz ryzykować w "razie czego" robienie dachu od nowa a nawet zdrowie i życie domowników? Tam gdzie ja się buduje w tym roku wiatr wiał 2 razy w porywach ponad 100km/h, zapewne ciśnienie wywierane na dach jest wówczas ogromne i nie liczy się je w kilogramach tylko tonach. Rozpędź się autem do 100km/h, wystaw rękę i sama się przekonasz jaka siła działa na rękę, potem przemnóż ją pewnie kilka tysięcy razy i zastanów się czy ten dach oby na pewno to wytrzyma.
Ja na Twoim miejscu wolałbym wiedzieć na pewno. A poza tym bałbym się mieszkać w domu, który ktoś budował "na oko" a z opisu wynika, że bardziej na zasadzie "powinno wytrzymać", niż "wolę dać za dużo i spać spokojnie".

Heidibreslau
07-11-2018, 18:20
Domek ma papiery w porządku. Wystarczyło zgłoszenie i brak reakcji ze strony urzędu.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Specjalnie się nie przejmowałam bo takie cudaki stoją na sąsiednich działkach i to całe lata i wytrzymały.

wiesiek6308
14-11-2018, 19:02
Do 6591 piszesz niezgodnie z prawdą. Zgłoszenie dotyczy również budynku mieszkalnego o pow. większej niż 35 m2 - ale i tak musi do tego być opracowany projekt przez osoby uprawnione.Można na zgłoszenie lub na pozwolenie Bez projektu można na zgłoszenie zrealizować parterowy, wolnostojący budynek rekreacji indywidualnej przeznaczony do czasowego pobytu osób.

wiesiek6308
15-11-2018, 16:51
Kol. 6591. A Ty przeczytałeś wpis założyciela postu z 7 listopada , gdzie pisze wyraźnie iż dokumentacja jest w porządku. Co do tych 35 m2 to fakt nie dopisałem. Profesjonalista zaprojektował pewnie dobrze lecz to inwestor przekombinował sobie i zmienił na ,,projekt wytworu swojej wyobraźni,, który faktycznie zagrażać może użytkownikom. Ciekaw jestem tylko jak będzie z odbiorem tego obiektu.