PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt domu - co byście zmienili



APCM
03-11-2018, 15:20
Korzystając z programu Room Arranger, wyczarowałem coś takiego.
Wiadomo, że co 100 głów to nie jedna, wiec jestem ciekawy waszych uwag i ewentualnych sugestii.
Niezagospodarowane pomieszczenie będzie kotłownią (gaz) z pralnią.

421182

Elfir
03-11-2018, 17:41
bardzo ciasno, jak w bloku.
W sypialni małżeńskiej między szafą a łóżkiem jest ile? 40 cm?

firewall
03-11-2018, 17:45
Czy to jest projekt mieszkania w bloku?

ciężkiprzypadek
03-11-2018, 20:47
A mnie się podoba:) Dom ma wszystkie pomieszczenia ustawne i wystarczająco duże jak na ten metraż. Widziałam projekty domów z większym metrażem i z małymi pomieszczeniami.
Sypialnia wcale nie musi być duża.
Możecie zastosować węższe łóżko niż 180, ustawić szafę na przeciw łóżka lub zrobić podobną zabudowę.

http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/sypialnia/styl-nowoczesny/lozko-w-zabudowie,ta6:21,in28697.html

możliwości jest wiele...

W małej łazience , w prysznicu możecie zastosować drzwi składane na ścianę.

Kaizen
03-11-2018, 20:52
Prawie jak to (https://lipinscy.pl/projekt/arosa-ii). Prawie robi różnicę.

U siebie musisz np. wodę gonić przez cały dom - przy cyrkulacji spore straty a bez cyrkulacji długie czekanie na ciepłą wodę w kuchni i jednej łazience. W Arosie - wszystko blisko. Pokoje też masz klaustrofobiczne. Kuchnia za to wielka "rozproszona".

majka112
03-11-2018, 21:46
Zwęziłabym trochę kuchnię i zrobiłabym spiżarkę z wejściem od strony kuchni. Dla mnie pozostałe pomieszczenia są ok w niewielkim domu.

APCM
03-11-2018, 22:20
Dziękuję za opinie.

Elfir tak rozmieszczenie jest prawie jak w bloku. Całe życie niestety mieszkaliśmy z żoną w wielkiej płycie na 2 razy mniejszej powierzchni od dziecka i to również przy rodzinach 2+2 i 2+3, dla nas to 100 metrów z hakiem to luksus mimo wszystko. Staraliśmy siętak zaplanować pomieszczenia, aby nie gracić innych kątów i było wszystko pochowane. Nasze życie poza pracą, skupia się głównie na salonie. Sypialnie jest miejscem, do której wchodzimy o 23 i wychodzimy 0 7 rano. Między łóżkiem a szafą jest 52 cm, obecnie mamy 40 i to tylko z jednej strony i żyjemy. Cóż węższych szaf nie robią, bo by ubrania nie wchodziły, ewentualnie możemy zlikwidować stoliczek nocny przy ścianie zewnętrznej co da dodatkowe 40 cm.

ciężkiprzypadek - tak łózko jest 180 cm, obecnie mamy 140 i jest trochę ciasno. myślę że materac 160 a całość 170 będzie odpowiednim kompromisem. W małej łazience tak naprawdę zamierzamy zastosować szybę typu walk-in. bez brodzika i bez drzwi.

Kaizen - dzięki za opinie. Dl mnie tamten projekt jest nie do przyjęcia. Miałem przez ostatnie lata piec gazowy dwufunkcyjny, więc przy zasobniku obecnie komfort ciepłej wody będzie lepszy mimo odległości. Te kilkanaście sekund jest dla mnie akceptowalne. Położenie względem stron świata i układ okien jest również bardziej funkcjonalny u mnie (front domu od wschodu).

Pokoje fakt klaustrofobiczne, ale wyobraź sobie jaka zmiana dla dzieci, które od kilku lat kiszą się we dwoje na 10 metrach, teraz każda z nich dostanie trochę więcej do samodzielnego wykorzystania. Sypialnia tak jak wspomniałem wyżej, oprócz spania, praktycznie nie toczy się w niej życie dlatego zależało nam na dość dużym proporcjonalnie do całości salonie i kuchni, gdzie często przyjmujemy gości, a i ja lubię gotować.

majka112 - dziękuję za pomysł ze spiżarnią, jednak przy meblach na bocznej ścianie po sam sufit, zakładam że będziemy mieli wystarczająco miejsca do przechowywania wszystkiego. Układ jest proty, klasyczna L-ka dlatego łatwa do zagospodarowania i wykorzystania powierzchni.

Elfir
03-11-2018, 22:41
fajny ten aros.
I daje duże możliwości indywidualnej adaptacji np.:
https://images90.fotosik.pl/68/27e9ad82a5b48175gen.png

ciężkiprzypadek
03-11-2018, 23:03
fajny ten aros.
I daje duże możliwości indywidualnej adaptacji np.:
https://images90.fotosik.pl/68/27e9ad82a5b48175gen.png

Tylko metraż nie ten.

majka112
04-11-2018, 11:45
APCM - ja mam dom troszkę tylko większy i z garażem. Salon podobnej wielkości, kuchnia osobna i ze spiżarką. Moja sypialnia jest w przybliżeniu taka jak Twoja, tylko nie mam szafy, bo jest z niej wejście do garderoby o pow 7 m2. Ale pomieszczenie sypialni jest podobne i wcale nie jest klaustrofobiczne, tam się tylko śpi.Łazienki masz podobnej wielkości jak moje.

Kaizen
04-11-2018, 12:00
Dorośli może i tylko śpią - a bawią się, czytają książki, przyjmują gości, oglądają TV itd w salonie. Ale dzieci gdzie wtedy mają się uczyć, bawić, przyjmować gości itd? Muszą tu jeszcze zmieścić ubrania i zabawki. Tu nie będzie się gdzie ruszyć. W Arosie też bym z trzech pokoi dziecięcych zrobił dwa, albo z trzeciego zrobił pokój zabaw przy dwójce dzieci.

ciężkiprzypadek
04-11-2018, 13:24
Dorośli może i tylko śpią - a bawią się, czytają książki, przyjmują gości, oglądają TV itd w salonie. Ale dzieci gdzie wtedy mają się uczyć, bawić, przyjmować gości itd? Muszą tu jeszcze zmieścić ubrania i zabawki. Tu nie będzie się gdzie ruszyć. W Arosie też bym z trzech pokoi dziecięcych zrobił dwa, albo z trzeciego zrobił pokój zabaw przy dwójce dzieci.

Nie popadajmy w skrajności...
Dzieci potrafią się bawić wszędzie, moja córka ma mieszkanie 124m2 w tym piękny pokój dziecięcy ok 30m 2 a jej córcia i tak przebywa większość czasu na dworze lub w innych pomieszczeniach z nimi. Nie lubi być sama.


Pewnie większość z nas się wychowała w blokach z dużej płyty, gdzie często upychano dzieci po 2 lub 3 w jednym małym pokoiku.
Przynajmniej ja tak miałam, na 8m2 mieszkałam z 8 lat młodszą siostrą i wcale tego nie wspominam tak źle. Nawet 2 biurka się tam mieściły.

Czy dzieciom potrzebne są mega duże powierzchnie w pokojach? Do czego? Biegania? Jeżdżenia na rowerze? A może gry w piłkę? I tak większość czasu spędzają przy biurku, na łóżku lub mniejsze dzieci na podłodze .

Elfir
04-11-2018, 13:52
O jakim wieku dzieci mówicie? 3-latkach?
Bo nastolatkowie w większości unikają własnych rodziców i szukają towarzystwa swoich rówieśników.
W mieście to można spotkać się w pubie, na dyskotece. A na wsi?

Ja wychowywałam się w pokoju z bratem młodszym o 6 lat. Miałam problem by zaprosić do siebie koleżanki, bo co zrobić z bratem?
A ile się nakłócilismy, nawrzeszczeliśmy na siebie...
Nie dlatego, że się nie kochaliśmy. Po prostu brak było własnej, prywatnej przestrzeni, gdzie można było się zamknąć, odciąć.


Swojemu dziecku nie fundowałabym takiego dyskomfortu.

APCM
04-11-2018, 14:55
Ojej, widzę, że rozmowa idzie w kierunku niebezpiecznym. Zaraz, chcąc się poradzić co do układu małego domu, dowiem się jakim to wyrodnym rodzicem jestem zamieniając dzieciom 10m2 w bloku na dwa niezależne nieco większe pokoje. Projekt nie jest z gumy nie rozciągnie się.

Co do dzieci to są to panie w wieku 8,6 lat.

Elfir
04-11-2018, 15:31
nie mówimy tu o sytuacji w której człowiek nie podoła finansowo zapewnić większej powierzchni. Ale rezygnowanie z komfortu "bo ja się wychowałem w klitce w 10 osób i żyję", nie jest żadnym argumentem.

Kaizen
04-11-2018, 15:43
Projekt nie jest z gumy nie rozciągnie się.


Zmniejsz kuchnię, korytarz, pomieszczenie techniczne. Biureczko szerokości 85cm to naprawdę masakra. I nie jest to tylko i wyłącznie kwestia m2, ale też rozplanowania. Tu sobie robiąc pomieszczenie techniczne w dziwnym miejscu i przedsionek przed nim, który jest ciasny okaleczasz bardzo jeden pokoik. A to nie oszczędność, bo zwiększasz powierzchnię komunikacji do tego planujesz zamontować drogie drzwi zewnętrzne.

Nie płacisz za m2 PU, a za m2 muru, dachu, przyłącza itd. Da się za te same pieniądze wybudować domek większy i mniejszy. A oszczędności można szukać tam, gdzie da się potem to poprawić, ulepszyć.

Wychowałem się w ciasnym pokoju z bratem - i wiem jak to boli.

ciężkiprzypadek
04-11-2018, 16:11
Ojej, widzę, że rozmowa idzie w kierunku niebezpiecznym.


Nie idzie...
Przepraszam za chaos jaki wprowadziłam opisując moje mieszkanie z siostrą...do niczego konstruktywnego to nie prowadzi, bo w opisywanym przypadku dziewczynki będą miały osobne pokoje.

To ciekawy temat i muszę przyznać Elfir rację...tak na prawdę wszystko zależy od wieku, osobowości dziecka oraz miejsca zamieszkania.
Dlatego rodzice znają swoje dzieci najlepiej i dostosowują pod nich pokoje.
My możemy tylko doradzić z naszego punktu widzenia a jak widać każdy ma inny....

Odnośnie komfortu, mam tylko pytanie :
Jeżeli na danej powierzchni, mieści się wszystko, co potrzebne, to czy dodatkowe 2 m2 w pokoju dziecka coś zmieni?
Co nasze dzieciaki robią najczęściej w pokojach?
Dla mnie komfort w pokoju dziecka kojarzy się przede wszystkim z dobrym oświetleniem, wygodnym łóżkiem i biurkiem, nie z wielkim metrażem.

Kaizen masz trochę racji, ale może się mylisz z tym, że pomieszczenie techniczne jest źle umiejscowione. Może obok ma powstać garaż?
Takie drugie drzwi na zewnątrz są fajne, bo jeżeli to będzie pralnia, można bezpośrednio z niej wychodzić na dwór powiesić pranie lub można tam zrobić wieszak na brudne ubrania po pracach w ogrodzie.

Elfir
04-11-2018, 16:21
mozna kombinowac w tym kierunku:
https://images90.fotosik.pl/68/eff5810fb61d3e93gen.jpg

Masz nieco większe pokoje dzieci. Dużo więcej miejsca w sypialni rodzicielskiej. Przestronną spiżarkę

ciężkiprzypadek
04-11-2018, 16:45
Bardzo funkcjonalny jest plan zrobiony prze Elfir:)
Zrezygnowałabym bym tylko z przedłużenia wiatrołapu na rzecz małej szafy.Lepiej wygląda, jak po wejściu do domu z przedsionka jest przestrzeń, nie od razu ściana.
Ale najważniejsze by pasowało autorce wątku.

Elfir
04-11-2018, 16:53
W małych domach najczęstszym problemem jest brak miejsca na przechowywanie. Dodatkowa szafa może służyć do trzymania np. odkurzacza, wiadra, mopa

APCM
06-11-2018, 17:49
Jeśli mogę prosić, to chętnie przyjmę uwagi, co do rozmieszczenia mebli we wnętrzach, ewentualnie minimalne przestawienie ścian wewnętrznych. Bryła zostaje taka jak jest, wraz z oknami. Samo usytuowanie pomieszczeń, jest dla mnie optymalne, a informacje dlaczego tak, a nie inaczej, to można by elaborat napisać.

Skorygowałem trochę układ, dodałem kilka centymetrów w pokojach dla dzieci, kosztem pom. gospodarczego i minimalnie salonu.

421343

Może jeszcze wizja tego czego nie widać na rzucie.

Wiatrołap szafy po sufit, to co jest w środku to będzie siedzisko. Na przeciwległej ścianie duże lustro i miejsce na wieszak.

W kuchni na ścianie bocznej meble w zabudowie po sam sufit z wbudowaną lodówką, piekarnikiem, mikrofalą.

W łazience wanna wolnostojąca, widoczna wnęka na WC podwieszany, a nad nim szafa po sufit, dodatkowo jest to miejsce, gdzie będzie jedna z dwóch wywiewek kanalizacyjnych.

W małej łazience kabina typu walk-in, czyli właściwie sama szyba 90cm. Nie wyobrażamy sobie sytuacji aby nie było 2 łazienek (jedna z wanna druga z prysznicem), ten kto ma 3 kobiety w domu wie o co chodzi.

Pomieszczenie gospodarcze jest w tym miejscu a nie innym z kilku powodów m.in. gaz z wyrzutem bocznym przez ścianę. Obowiązkowe drzwi, gdyż będę tam trzymał rower (trenuję kolarstwo). W tym pomieszczeni będzie również właz na poddasze nieużytkowe, gdzie będziemy trzymać wszystkie pierdoły.