PDA

Zobacz pełną wersję : F-gazy CRO - zgłaszacie?



samotnik
05-11-2018, 10:57
No właśnie. Instalator twierdzi, że 9/10 nowych użytkowników klimatyzacji spełniającej warunki do obowiązkowej rejestracji nie zgłasza ich do CRO. :) Myślicie, że ktoś będzie kiedyś egzekwował kary? Jak oni do tego dojdą - jest jakiś cross-check (np. sprzedawcy albo instalatorzy zgłaszają montaż urządzeń), czy też tylko uczynny sąsiad jest w stanie donieść?

JanWerbinski
05-11-2018, 14:59
Nie jest tak że urządzenia dla typowego domku nie przekraczają 3 kg czynnika i nie trzeba tego zgłaszać?
Nie lepiej zastosować mniejsze urządzenia?

_John
05-11-2018, 19:05
Póki co kontrolowani są duzi gracze, sypią się duże kary.
Jak się ci duzi nauczą, to pewnie będą się brać za tych małych.
Ale raczej to wszystko musi poczekać na jakąś nowelizację ustawy.
Na wzór firm windykacyjnych.
Jeśli ośrodek CRO będzie mógł takie kontrole zlecać podmiotom zewnętrznym, jak grzyby po deszczu pojawią się firmy żyjące wyłącznie z kontroli.
Każde niezarejestrowane urządzenie to minimum 3000 pln.

PS. Nie rozumiem, czemu nie zgłosić.
To tylko jeden papier rocznie.
Zupełnie jak w kotłach gazowych, wszyscy robią i nikt nie płacze.

samotnik
05-11-2018, 21:20
W kotłach gazowych są jakieś obowiązkowe (inne niż gwarancyjne) przeglądy?

Jeśli chodzi o f-gazy to trochę obawiam się, że jak raz zgłoszę, to jestem ugotowany. Oni potem będą wymyślać coraz to nowe obowiązki i opłaty, a ja nie będę miał wyjścia. Będą przeglądy raz w roku, potem dwa, potem kwartalne, potem z obowiązkową wymianą czegoś co przegląd... W końcu zwiększą wymagania dla serwisantów i przywalą im wysokie opłaty od utrzymywania certyfikatów, przez co będzie drogo i trudno zrobić przegląd.

Nikt takich rejestrów nie robi po to, żeby było lepiej podmiotom w nich figurującym. Ciekawe, ile czynnika ucieka z klimatyzacji samochodowych w zestawieniu ze stacjonarnymi pompami ciepła i klimatyzatorami...

JanWerbinski
06-11-2018, 09:11
1. Jaki jest typowy domek?
2. Sa rozne domki i rozne urzadzenia, nie mniej istniejace.
3. Nie wiem czy ktos zastosuje / zamieni na „mniejsze” urzadzenie majac funkcjonujace, tylko aby „uniknac” rejstracji
4. Zakladam ze pytanie dotyczylo urzadzen podlegajacym rejstracji a nie co zainstalowac aby uniknac
1
średnia wielkość mieszkania w Polsce: 74 m²
Przeciętna powierzchnia domu jednorodzinnego: 134,6 m²
2
To dla 30W/m2 daje 4kW czyli maks 1,5 kg czynnika.
3
Policzy co mu się opłaca i zrobi. Albo nie policzy.
4
Błędne założenie.

JanWerbinski
06-11-2018, 10:43
Opieram się o statystyki, a Ty szukasz przykładów anegdotycznych.

_John
06-11-2018, 19:26
Jeśli chodzi o f-gazy to trochę obawiam się, że jak raz zgłoszę, to jestem ugotowany. Oni potem będą wymyślać coraz to nowe obowiązki i opłaty, a ja nie będę miał wyjścia. Będą przeglądy raz w roku, potem dwa, potem kwartalne, potem z obowiązkową wymianą czegoś co przegląd... W końcu zwiększą wymagania dla serwisantów i przywalą im wysokie opłaty od utrzymywania certyfikatów, przez co będzie drogo i trudno zrobić przegląd.

Nikt takich rejestrów nie robi po to, żeby było lepiej podmiotom w nich figurującym. Ciekawe, ile czynnika ucieka z klimatyzacji samochodowych w zestawieniu ze stacjonarnymi pompami ciepła i klimatyzatorami...

Rejestracja urządzeń jest darmowa i nie kosztuje nic.
To nie jest forma kolejnego podatku
To nigdy nie będzie płatne, bo nie chodzi o to by tępić OZE.
Zapłacić trzeba za czas pracy specjalisty.
Dobry specjalista w tej branży ma prawo żądać 300 PLN / h, bo jest tyle roboty, że nie wie w co ręce włożyć.
Nikt Ci nie każe zlecać przeglądu takiemu specjaliście.
Równie dobrze, przegląd może wykonać ci operatywny student, przyjeżdżając na rowerze z wypożyczonym sprzętem.

JanWerbinski
07-11-2018, 02:17
Równie dobrze, przegląd może wykonać ci operatywny student, przyjeżdżając na rowerze z wypożyczonym sprzętem.
Nie trzeba mieć certyfikatu dla firmy? Nie trzeba włożyć 20-30 tys żeby go uzyskać?

Rec
07-11-2018, 09:25
_John napisał

Równie dobrze, przegląd może wykonać ci operatywny student, przyjeżdżając na rowerze z wypożyczonym sprzętem.

Chętnie poznam takiego studenta a jeszcze chętniej studentkę, która wykona mi przegląd roczny z potwierdzeniem kontroli szczelności wpisem do CRO choć w moim przypadku to w grę wchodzą raczej studentki młodszych roczników uniwersytetu trzeciego wieku.
A tak poważniej to bliżej mi do wypowiedzi samotnika bo zamiast kontrolować f-gazy u źródła czyli w procesie producent-importer-dystrybutor-serwisant,jedną zmianą ustawy wynajęto strażników w postaci właścicieli PC by za ich pieniądze przeciwdziałać tworzeniu dziury ozonowej. Często kilkuset złotowe oszczędności w stosowaniu ogrzewania PC zostają skonsumowane przez obowiązkowe przeglądy roczne certyfikowanych operatorów lub osób przez nich uprawnionych.Twierdzenie, że rejestracja jest bezpłatna to tylko część prawdy druga jej część jest sprytnie ukryta w lobbowanej ustawie.

agb
07-11-2018, 11:03
Myślałem, że wypuszczanie ich do atmosfery jest nielegalne ;)
Tu chodzi o to żeby stare kopcące tansportery i transity przyjeżdżały sprawdzać czy dbam o środowisko.

asolt
07-11-2018, 12:47
Opieram się o statystyki, a Ty szukasz przykładów anegdotycznych.

Podaj zródło ad.2

JanWerbinski
08-11-2018, 04:29
Podaj zródło ad.2
Obecne standardy budowy i termomodernizacji domów .

asolt
08-11-2018, 09:25
Obecne standardy budowy i termomodernizacji domów .

Wg moich danych, a mam ich dosc sporo wynika ze wsk. 30W/ m2 jest stosunkowo rzadko osiągany. Ponad 1500 obliczen dokladnych ozc to juz spora baza danych, wartosc ok 50-60 W/m2 jest realną. 30 W moze i owszem ale w przyszłości.

tkaczor123
08-11-2018, 10:06
Rejestracja urządzeń jest darmowa i nie kosztuje nic.
To nie jest forma kolejnego podatku
To nigdy nie będzie płatne, bo nie chodzi o to by tępić OZE.
Zapłacić trzeba za czas pracy specjalisty.
Dobry specjalista w tej branży ma prawo żądać 300 PLN / h, bo jest tyle roboty, że nie wie w co ręce włożyć.
Nikt Ci nie każe zlecać przeglądu takiemu specjaliście.
Równie dobrze, przegląd może wykonać ci operatywny student, przyjeżdżając na rowerze z wypożyczonym sprzętem.

Dasz sobie głowę uciąć że nigdy nie będzie płatne?? no chyba że chodzi o rejestrację:)
Jak się baza powiększy to obowiązek przeglądu szczelności urządzenia .
Jak nie wiadomo o co chodzi to o piniadz;)

Rec
08-11-2018, 13:07
Jak się baza powiększy to obowiązek przeglądu szczelności urządzenia .
W tym rzecz, że wraz ze zgłoszeniem do CRO obowiązek sprawdzenia szczelności już istnieje i nie jest to bezpłatna czynność.

piotrmak
08-11-2018, 13:49
Przeglad kotla gazowego lub samochodu tez nie :)

Przegląd kotła nie jest obowiązkowy to po pierwsze.
Po drugie od każdego przeglądu samochodu diagnosta odprowadza pewną kwotę do budżetu państwa.
Wystarczy później zastosować podobny mechanizm w przypadku f-gazów.
Państwo wprowadza obowiązek przeglądów co już uczyniło, później państwo wydaje uprawnienia do wykonywania przeglądów przez konkretne osoby, a jeszcze później aparat skarbowy państwa upomni się o wpływy z każdego takiego udokumentowanego przeglądu. Za długo już żyję, żeby uwierzyć w czyste intencje jakiegokolwiek państwa socjalnego a w ekologię to już w ogóle nie wierzę

robos2234
08-11-2018, 17:46
a moje pytanie brzy czy taki przegląd szczelności PC za XX zł zapobiegnie ulotnieniu się gazów do atmosfery ?
czy to tylko taki pic na wodę ?

agb
08-11-2018, 18:21
A przegląd techniczny samochodu gwarantuje Ci, że przez rok nie będziesz miał awarii?

Rec
08-11-2018, 18:24
Aby było wiadomo o czym dyskutujemy podaję link do ustawy, polecam zwłaszcza rozdział 11 o karach strona 63
http://http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000881/U/D20150881Lj.pdf (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000881/U/D20150881Lj.pdf)

robos2234
08-11-2018, 18:51
A przegląd techniczny samochodu gwarantuje Ci, że przez rok nie będziesz miał awarii?

gratulacje porównujesz przegląd samochodu, do przeglądu f-gazy który jest narzucony odgórnie chyba po to aby nie było wycieków dobrze rozumiem ?
więc pytanie co serwisant przy przeglądzie robi aby temu zapobiec ?

agb
08-11-2018, 19:23
Tak samo można powiedzieć, przegląd jest po to żeby Ci olej nie kapał albo żebyś ze spalonymi żarówkami nie jeździł :p

Przegląd/konserwacja/serwisowanie ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii, ale nie zagwarantuje całkowitej jego eliminacji.

robos2234
08-11-2018, 19:30
tyle że za przegląd auta gwarancyjny płacę około 350-400zł :D a w tym olej filtry płyn do spryskiwaczy :D i nawet umyją :P ogólnie IMO taki przegląd PC powinin kosztować około 200zł

kaszpir007
08-11-2018, 22:38
A lodówki też trzeba zgłaszać ?

Bo to jakaś paranoja ...

Jak pompę podłączy autoryzowany instalor i zrobi to poprawnie to pompa będzie zawsze szczelna , no chyba że ktoś mechanicznie to uszkodzi.

Więc po co te kontrole ? Rozumie że sztuka dla sztuki i aby dać znów zarobić niektórym ...

Taka sama bzdura jak "przegląd" pompy PW ...

kamil.szymczak
08-11-2018, 23:40
Lodówki nie trzeba bo to urządzenie hermetyczne tak samo jak PC CWU zintegrowane. Chodzi tylko o systemy rozłączne, niehermetyczne. Rzadko kiedy dom posiada urządzenie, które trzeba wpisywać do CRO. Tym bardziej, że rok 2018 to szał na R32, każda większa firma ma już większość swoich urządzeń na nowy bardziej ekologiczny czynnik. Daikin juz w 2013 zastosował ten czynnik w swoich urządzeniach, a obecnie jako jedyny posiada PC na R32. R32 ma niższy niż R410A potencjał tworzenia efektu cieplarnianego dlatego też urządzenie na R32 może mieć do 7,3kg czynnika bez rejestracji bo jego GWP to 675, natomiast z popularnym u nas R410A to już 2,4kg czynnika gdyż jego GWP to 2088. Klimatyzator na R410A 9K/12K zawiera 950 gramów, 18K 1200g, 24K 1350g jak widzimy żaden z tych klimatyzatorów nie kwalifikuję się do rejestracji, a 24K spokojnie wystarczy na duży 60m2 salon. Rejestracja dotyczy pojedynczej jednostki, czyli mimo, że mamy w domu 3 klimatyzatory (salon+2 sypialnie) to i tak ładunek dotyczy jednego urządzenia, inaczej jest w systemie multi gdyż mimo kilku jednostek to i tak jest jeden system. CRO dotyczy głównie firm i większych instalacji typu VRF, przynajmniej ja się nie spotkałem z system w domu, którym bym rejestrował.

kamil.szymczak
09-11-2018, 00:04
Przegląd/konserwacja/serwisowanie ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii, ale nie zagwarantuje całkowitej jego eliminacji.
Dokładnie tak, można wcześniej wykryć nieprawidłową pracę i odpowiednio zareagować. Coraz więcej urządzeń ma gwarancję 5 lat, to stosunkowo spory okres, płacimy 2 razy w roku za przegląd i nie interesuje nas nic przez 5 lat. Oczywiście przegląd nie jest obowiązkowy, powtarzam to każdemu klientowi. Pamietam kiedyś na szkoleniu, wspominali o 10 letniej gwarancji na sprężarkę, jeden kolega zabrał głos i stwierdził, że 10 lat przeglądów to najczęściej 3/4 ceny nowego urządzenia netto mowa o tym podstawowym - szkoleniowiec był zdziwiony zabranym głosem jednak się do niego nie ustosunkował ale cichym szeptom po miedzy uczestnikami nie było końca. Podsumowując przeglądy robi ten co chce mieć gwarancje. Znam osoby, które mają klimatyzatory, które działają poprawie od kilku lat bez żadnych przeglądów, niektóre z nich były nawet montowane przez samych ich właścicieli.
Oczywiście ważna jest cena przeglądu, to ona najczęściej zniechęca do przeglądów :)

kaszpir007
09-11-2018, 07:32
Lodówki nie trzeba bo to urządzenie hermetyczne tak samo jak PC CWU zintegrowane.

Taaaaa ...

Zwykła bzdura ...

Klimatyzator typu Split albo pompa PW jeśli została dobrze zamontowana przez uprawionego instalatora będzie szczelna i nie wymaga żadnego "napełniania".

No chyba że jest niedbale zamontowana i nastąpi jakieś uszkodzenie mechaniczne które spowoduje wyciek gazu ...

Jak dla mnie te "przeglądy" to jedynie sposób na wyciągnięcie kasy i celowe działanie dystrybutorów aby dać zarobić dodatkowo instalatorowi i "przerzucić" gwarancję na instalatora a w zamian za to dostaje płatne przeglądy ...

Ciężko aby instalator się przyznał że te przeglądy pompy ciepła to jedna wielka ściema , bo to są najłatwiej i najszybciej zarobione przez nich pieniądze ..

Jak dla mnie zgłaszanie klimy/pompy co CRO to idiotyzm za który później osoba zgłaszająca zapłaci i to sporo ..

Dobrze że gwarancja nie jest obowiązkowa i że jeszcze jest rękojmia która gwarantuje kupującemu że zakupione urządzenie MUSI być sprawne przez 2 lata a jak nie to kupującemu przysługuje wymiana na nowe , zwrot pieniędzy czy naprawa i tak naprawdę jest bardziej korzystne to niż gwarancja i warunki "gwarancji" tutaj nie mają żadnego znaczenia .

Więc nawet bez żadnych przeglądów ma się spokój przez 2 lata a jak ktoś chce dłużej to wtedy już tylko gwarancja ...

kaszpir007
09-11-2018, 07:42
Dokładnie tak, można wcześniej wykryć nieprawidłową pracę i odpowiednio zareagować. Coraz więcej urządzeń ma gwarancję 5 lat, to stosunkowo spory okres, płacimy 2 razy w roku za przegląd i nie interesuje nas nic przez 5 lat. Oczywiście przegląd nie jest obowiązkowy, powtarzam to każdemu klientowi. Pamietam kiedyś na szkoleniu, wspominali o 10 letniej gwarancji na sprężarkę, jeden kolega zabrał głos i stwierdził, że 10 lat przeglądów to najczęściej 3/4 ceny nowego urządzenia netto mowa o tym podstawowym - szkoleniowiec był zdziwiony zabranym głosem jednak się do niego nie ustosunkował ale cichym szeptom po miedzy uczestnikami nie było końca. Podsumowując przeglądy robi ten co chce mieć gwarancje. Znam osoby, które mają klimatyzatory, które działają poprawie od kilku lat bez żadnych przeglądów, niektóre z nich były nawet montowane przez samych ich właścicieli.
Oczywiście ważna jest cena przeglądu, to ona najczęściej zniechęca do przeglądów :)

Tak przegląd 2 razy w roku i aby nie stracić "gwarancji" oczywiście u tego co się instalowało i za cenę taką jaką sobie wymyśli ..

Ciekawy jestem co taki instalator by u mnie przy pompie PW by "sprawdzał" i "kontrolował" jak nawet w instrukcji serwisowej pompy "zakres czynnosci corocznych" jest delikatnie mówiąc mały i raczej nawet laik może to wykonać ..

Ale przyjedzie , popatrz , będzie udawał że coś "robi" skasuje z 300-400zł i tak 2x do roku ?

Szczerze to chyba lepiej zrezygnować z gwarancji i te pieniadze za "przeglądy" odłożyć na ewentulane naprawy w przyszłości a jak szukać pompy to kupić nawet nie z PL dystrybucji i zamontowac jak najtaniej , bo ta "bezpłatna" gwarancja tak naprawdę jest bardzo droga ...

agb
09-11-2018, 08:24
tyle że za przegląd auta gwarancyjny płacę około 350-400zł :D a w tym olej filtry płyn do spryskiwaczy :D i nawet umyją :P ogólnie IMO taki przegląd PC powinin kosztować około 200zł
Za 350-400zł w ASO to możesz kawę dostać i fakturę. Na inne czynności nie starczy :D Poza tym przeglądy gwarancyjne nie są narzucone przez ustawodawcę. Ja mówiłem o obowiązkowych badaniach po 3 latach, następnie 2, a potem corocznych dla nowego samochodu.


Lodówki nie trzeba bo to urządzenie hermetyczne tak samo jak PC CWU zintegrowane. Chodzi tylko o systemy rozłączne, niehermetyczne. Rzadko kiedy dom posiada urządzenie, które trzeba wpisywać do CRO. Tym bardziej, że rok 2018 to szał na R32, każda większa firma ma już większość swoich urządzeń na nowy bardziej ekologiczny czynnik. Daikin juz w 2013 zastosował ten czynnik w swoich urządzeniach, a obecnie jako jedyny posiada PC na R32. R32 ma niższy niż R410A potencjał tworzenia efektu cieplarnianego dlatego też urządzenie na R32 może mieć do 7,3kg czynnika bez rejestracji bo jego GWP to 675, natomiast z popularnym u nas R410A to już 2,4kg czynnika gdyż jego GWP to 2088. Klimatyzator na R410A 9K/12K zawiera 950 gramów, 18K 1200g, 24K 1350g jak widzimy żaden z tych klimatyzatorów nie kwalifikuję się do rejestracji, a 24K spokojnie wystarczy na duży 60m2 salon. Rejestracja dotyczy pojedynczej jednostki, czyli mimo, że mamy w domu 3 klimatyzatory (salon+2 sypialnie) to i tak ładunek dotyczy jednego urządzenia, inaczej jest w systemie multi gdyż mimo kilku jednostek to i tak jest jeden system. CRO dotyczy głównie firm i większych instalacji typu VRF, przynajmniej ja się nie spotkałem z system w domu, którym bym rejestrował.
Tylko nie oszukujmy się, że poziom ilości czynnika wymagającego rejestracji pozostanie stały. Na R32 też przyjdzie czas.


Taaaaa ...

Zwykła bzdura ...

Klimatyzator typu Split albo pompa PW jeśli została dobrze zamontowana przez uprawionego instalatora będzie szczelna i nie wymaga żadnego "napełniania".


Prawidłowo zrobiony silnik lub inny układ samochodu też cieknąć nie powinien. A teraz stań sobie na skrzyżowaniu i zobacz jak wygląda asfalt ;)

kamil.szymczak
09-11-2018, 10:35
Jak dla mnie zgłaszanie klimy/pompy co CRO to idiotyzm za który później osoba zgłaszająca zapłaci i to sporo ..



Powtarzam jeszcze raz, w domach nie spotkałem się z rejestracją urządzeń do CRO gdyż to są za małe moce = mało czynnika. PC LG 9kW posiada 1,55kg R410A w tym mamy do 7,5m rurociągu, każdy metr bieżący rurociągu dopełnienia to 20g, 10 metrów to 200g + 1550g daje 1750g czyli nawet jak długość instalacji ma ponad 15 metrów nadal daleko nam do granicy 2,4kg dotyczącej R410A.

Także kaszpir007, nie musisz się martwić o CRO, bo mimo, iż masz klimatyzacje w salonie i PC żadne z Twoich urządzeń nie wymaga rejestracji.

Systemy, które się rejestruje dotyczą głównie firm, a te w większości przypadków znają już przepisy i liczą się z kosztami. Oczywiście mowa o dużych firmach, hotelach, wszędzie tam gdzie jest jeden główny system.
Takie jest prawo i czy chcemy czy nie musimy się do niego zastosować. Branża klimatyzacyjna w 2015/2016 miała poważny problem gdyż weszła całą ustawa o FGAZACH i każdy pracownik potrzebował szkolenia, każda firma potrzebowała certyfikat, a także niezbędny sprzęt.
Jest wiele przepisów w życiu, które mi się pasuje, Wam zapewne też nie ale czy chcemy czy nie musimy się do nich dostoswać.

kamil.szymczak
09-11-2018, 10:37
Tylko nie oszukujmy się, że poziom ilości czynnika wymagającego rejestracji pozostanie stały. Na R32 też przyjdzie czas.


Na każdy czynnik przyjdzie czas. R22 odszedł w zapomnienie, teraz szał na R32, za chwile odejdzie R410A. Potem wejdzie nowy czynnik, który będzie wypierał R31 i tak w kółko.

agb
09-11-2018, 10:44
Systemy, które się rejestruje dotyczą głównie firm, a te w większości przypadków znają już przepisy i liczą się z kosztami. Oczywiście mowa o dużych firmach, hotelach, wszędzie tam gdzie jest jeden główny system.
Takie jest prawo i czy chcemy czy nie musimy się do niego zastosować. Branża klimatyzacyjna w 2015/2016 miała poważny problem gdyż weszła całą ustawa o FGAZACH i każdy pracownik potrzebował szkolenia, każda firma potrzebowała certyfikat, a także niezbędny sprzęt.
Jest wiele przepisów w życiu, które mi się pasuje, Wam zapewne też nie ale czy chcemy czy nie musimy się do nich dostoswać.

Dotyczą też większości(wszystkich?) Panasoniców, które są tutaj tak popularne.

kamil.szymczak
09-11-2018, 10:46
Ale przyjedzie , popatrz , będzie udawał że coś "robi" skasuje z 300-400zł i tak 2x do roku ?
.
Dlatego mówię, że najważniejszym dla wielu aspektem jest cena. Dla mnie 400zł jest przesadą i to konkretną, są różne regiony, że cena się różni bo większe zarobki ale 300-400zł jest nieporozumieniem. 3 lata serwisów to jest 2400zł to już cena nowej sprężarki czy 2 lata prądu zużytego na grzanie ta PC.

kamil.szymczak
09-11-2018, 10:51
Dotyczą też większości(wszystkich?) Panasoniców, które są tutaj tak popularne.


Zwracam honor, masz rację. Od jednostek 12kw i modelu T-CAP ładunek czynnika to powyżej 2,4kg. W Daikinie od 11kw ładunek również powyżej 2,4kg jedynie LG posiada PC 16kW, które mają 2,3kg czynnika czyli mieszczą się. Domyślam się, że to celowe działanie. Producenci robią wszystko aby ich urządzenia mieściły sie w normie ale co z tego jak wyjdzie nowa ustawa i wszytsko się zmienia?

samotnik
09-11-2018, 11:37
Panowie, mam w zwyczajnym domku a/c multisplit LG, którego jednostka zewnętrzna posiada chyba 4kg R410a fabrycznie, czyli podlega zgłoszeniu, a co dopiero dodatek na instalację. Pytanie zasadnicze jest dość proste - czy dystrybutor lub instalator musi to gdzieś zgłaszać. Bo jeśli nie, to nie ma co samemu zgłaszać, bo jedynie wredny sąsiad może donieść. Jest niby obowiązek rejestracji również urządzeń zamontowanych dawno temu, wkrótce na pewno zmienią się limity i okaże się, że trzeba rejestrować najmniejszą klimatyzację. Tacy mają łatwiej, bo na pewno instalator niczego nie zgłaszał.

agb
09-11-2018, 11:50
Zwracam honor, masz rację. Od jednostek 12kw i modelu T-CAP ładunek czynnika to powyżej 2,4kg. W Daikinie od 11kw ładunek również powyżej 2,4kg jedynie LG posiada PC 16kW, które mają 2,3kg czynnika czyli mieszczą się. Domyślam się, że to celowe działanie. Producenci robią wszystko aby ich urządzenia mieściły sie w normie ale co z tego jak wyjdzie nowa ustawa i wszytsko się zmienia?

Zarówno 9kW 3-fazy SDC jak i wszystkie T-CAPy mają ponad 2,4kg.

d7d
09-11-2018, 14:52
Rejestracja urządzeń jest darmowa i nie kosztuje nic.
To nie jest forma kolejnego podatku
To nigdy nie będzie płatne, bo nie chodzi o to by tępić OZE.
Zapłacić trzeba za czas pracy specjalisty.
Dobry specjalista w tej branży ma prawo żądać 300 PLN / h, bo jest tyle roboty, że nie wie w co ręce włożyć.
Nikt Ci nie każe zlecać przeglądu takiemu specjaliście.

Co w tym przeglądzie jest takiego trudnego, czasochłonnego, technologicznie zaawansowanego lub kosztochłonnego, że "specjalista" może tyle zażądać za przegląd klimatyzatora domowego?
Bo jest mało tych "specjalistów"
Jakie musi mieć wykształcenie i doświadczenie i ile lat taki specjalista się szkoli?

kamil.szymczak
09-11-2018, 15:05
Zarówno 9kW 3-fazy SDC jak i wszystkie T-CAPy mają ponad 2,4kg.

tak, ale 9kW jednofazowa ma 1,45kg reszta tak jak mówisz, kwalifikuje się do rejestracji.
Pozdrawiam.

d7d
09-11-2018, 16:16
Rejestracja - to chyba powinno być obowiązkiem certyfikowanego montażysty a nie użytkownika.

piotrmak
10-11-2018, 07:10
Co w tym przeglądzie jest takiego trudnego, czasochłonnego, technologicznie zaawansowanego lub kosztochłonnego, że "specjalista" może tyle zażądać za przegląd klimatyzatora domowego?


Pieczątka z danymi serwisanta:sleep:
A tak na serio to technicznie zaawansowane jest zdobycie takich uprawnień od "urzędnika państwowego" , opłacenie ich i pewnie termin ważności max 5 lat.

samotnik
10-11-2018, 08:00
Rejestracja - to chyba powinno być obowiązkiem certyfikowanego montażysty a nie użytkownika.

Można się tak umówić (instalator będzie pełnomocnikiem), ale co do zasady rejestruje użytkownik na swoje konto.

_John
10-11-2018, 22:33
Aby było wiadomo o czym dyskutujemy podaję link do ustawy, polecam zwłaszcza rozdział 11 o karach strona 63
http://http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000881/U/D20150881Lj.pdf (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000881/U/D20150881Lj.pdf)
W tym roku była nowelizacja tej ustawy.
Od stycznia 2019, użytkownik (operator) może ponieść kary takie jak:
Brak karty - do 4500 PLN
Brak kontroli szczelności, lub np firma bez uprawnień - do 15 000 PLN
IOŚ otrzymał nowe instrumenty prawne ułatwiające kontrole.
W celu kontroli może korzystać z pomocy Policji, ITD, PIP, SG lub PSP.
Policja na wniosek WIOŚ może stosować środki przymusi bezpośredniego.

Jak widać, podeszli do tematu "na bogato"


Powtarzam jeszcze raz, w domach nie spotkałem się z rejestracją urządzeń do CRO gdyż to są za małe moce = mało czynnika. (...)
Jak widać, nie zamontowałeś jeszcze żadnego układu Mitsubishi.


Co w tym przeglądzie jest takiego trudnego, czasochłonnego, technologicznie zaawansowanego lub kosztochłonnego, że "specjalista" może tyle zażądać za przegląd klimatyzatora domowego?
Bo jest mało tych "specjalistów"
Jakie musi mieć wykształcenie i doświadczenie i ile lat taki specjalista się szkoli?
Pocieszę cię, 300 PLN za godzinę pracy specjalisty to dziś dolna stawka.
Całe szczęście nie każdy f-gazowiec to specjalista.

robos2234
11-11-2018, 14:33
Co w tym przeglądzie jest takiego trudnego, czasochłonnego, technologicznie zaawansowanego lub kosztochłonnego, że "specjalista" może tyle zażądać za przegląd klimatyzatora domowego?
Bo jest mało tych "specjalistów"
Jakie musi mieć wykształcenie i doświadczenie i ile lat taki specjalista się szkoli?

teraz to jak już ktoś ma papierek to już kuźwa wielki specjalista :D

adam_mk
11-11-2018, 14:42
Za darmo papierka nie dają!
Sporej kasy wołają, którą POTEM można sobie (lub nie) odebrać od klienta.

Adam M.

robos2234
11-11-2018, 16:14
Za darmo papierka nie dają!
Sporej kasy wołają, którą POTEM można sobie (lub nie) odebrać od klienta.

Adam M.

za darmo nie trzeba nadpłacić zapłacić podpłacić :D

JanWerbinski
12-11-2018, 05:36
Podsumowując powtórzę to co napisałem na początku:

Rozsądnie jest zainstalować mniejsze urządzenie, aby nie mieć tego obowiązku.
Tym bardziej że typowy dom bez problemu zmieści się w limicie.

samotnik
12-11-2018, 09:07
Rozsądnie jest zainstalować mniejsze urządzenie, aby nie mieć tego obowiązku.
Tym bardziej że typowy dom bez problemu zmieści się w limicie.

Może i rozsądnie, ale niemal na pewno zmienią ustawę tak, żeby coraz mniejsze urządzenia trzeba było rejestrować. Już raz tak zresztą zrobili. Na tym zyskują wszyscy oprócz użytkowników i gospodarki (ale to nikogo nie obchodzi) - ktoś musi napisać i utrzymywać system informatyczny do tego, jakiś urząd dostaje pieniądze na obsługę tego obowiązku i może zatrudnić nowych urzędników, inny urząd wydaje certyfikaty dla instalatorów, firmy prowadzą szkolenia, instalatorzy zarabiają za "przeglądy". A że realizuje się w ten sposób dodatkowo tzw. szczytny cel ratowania planety, to nikt nie powie na to złego słowa, bo to niepoprawne politycznie.

No cóż, *klik*, zarejestrowałem moją klimę. Pierwszy raz mam tak naprawdę wrażenie, że żyję w państwie opresyjnym. Płaciłem te ZUSy, VATy, ale konieczność doniesienia na samego siebie, że posiadam KLIMATYZATOR w salonie pod groźbą wielotysięcznej kary to już trochę za dużo.

adam_mk
12-11-2018, 10:01
500+ chwalisz?
To płać i donoś na siebie.
Rząd musi tę kasę jakoś wydrzeć, bo wybory się zbliżają.

Ceny energii idą ostro do góry.
Rząd zapowiada, ze zrobi prąd +
No i musi mieć za co.

Adam M.

JanWerbinski
13-11-2018, 07:23
Może i rozsądnie, ale niemal na pewno zmienią ustawę tak, żeby coraz mniejsze urządzenia trzeba było rejestrować. o.

Spekulacja co będzie vs fakty.
Jeśli się to stanie za 10 lat, to i tak bez znaczenia bo do tego czasu niektórzy zmodernizują urządzenia lub doinstalują tańsze by unikać wysokich opłat.

JanWerbinski
13-11-2018, 07:24
Ceny energii idą ostro do góry.

U mnie, w Enea ceny energii od wielu lat spadają. Średnio o grosz/kWh co rok.

piotrmak
15-11-2018, 07:37
U mnie, w Enea ceny energii od wielu lat spadają. Średnio o grosz/kWh co rok.

Ciekawe jest to co piszesz.:lol2:

JanWerbinski
15-11-2018, 08:10
Ciekawe jest to co piszesz.:lol2:

Tak. Tym bardziej że piszę na podstawie notatek, cenników i otrzymanych faktur.
Np. G12 I w 2015 0,64zł.
w 2018 0,62 zł.

Magik Cz-wa
12-10-2022, 08:11
Witajcie
Widzę, że wątek mała aktywny ale to chyba będzie właściwe miejsce na zadanie pytania
Czy pompa Panasonic HP 9kW 3fazowa wymaga rejestracji w http://www.cro.ichp.pl ?
Jeżeli tak to czy rejestrowaliście je?
Co w sytuacji jeżeli ten okres 15 dni od uruchomienia już minął?

exetterenak
12-10-2022, 08:52
Sprawdź ile gazu jest w Twojej PC i czy jest przekroczony ekwiwalent CO2 zgodnie z tą informacją:
http://www.cro.ichp.pl/aktualnosci/rejestracja-pompy-ciepla-w-cro-informacja-dla-wlascicieli-pomp-ciepla-bedacych-osobami-fizycznymi,p536454966

Tu jest kalkulator dla innych gazów których nie ma w artykule powyżej:
https://pl.kaeser.com/serwis/wiedza/obliczenia-techniczne/f-gaz/

Magik Cz-wa
12-10-2022, 09:38
Sprawdź ile gazu jest w Twojej PC i czy jest przekroczony ekwiwalent CO2 zgodnie z tą informacją:
http://www.cro.ichp.pl/aktualnosci/rejestracja-pompy-ciepla-w-cro-informacja-dla-wlascicieli-pomp-ciepla-bedacych-osobami-fizycznymi,p536454966

Tu jest kalkulator dla innych gazów których nie ma w artykule powyżej:
https://pl.kaeser.com/serwis/wiedza/obliczenia-techniczne/f-gaz/


zgodnie ze specyfikacją producenta tej mojej pompy
Refrigerant (R410A) / CO2 Eq. kg / T 2,55 / 5,324

exetterenak
12-10-2022, 10:00
Zgodnie z tą informacją nie musisz gego zgłaszać:

"Minimalna ilość F-gazu podlegająca rejestracji w systemie CRO dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (np. typu „split”) odpowiadająca 5 t CO2 eq"

Magik Cz-wa
12-10-2022, 10:23
Zgodnie z tą informacją nie musisz gego zgłaszać:

"Minimalna ilość F-gazu podlegająca rejestracji w systemie CRO dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (np. typu „split”) odpowiadająca 5 t CO2 eq"

ale skoro u mnie jest CO2 5,324 t to chyba jednak muszę zgłaszać ?

_John
12-10-2022, 14:47
ale skoro u mnie jest CO2 5,324 t to chyba jednak muszę zgłaszać ?

Zgodnie z prawem musisz.
Jak do tej pory nie spotkałem się by kogoś ukarali za brak wpisu / przekroczenie terminu zgłoszenia itp.
Aby urządzenie zgłosić musisz mieć protokół rozruchu z danymi instalatora/uruchamiającego - ważne by data na protokole pokrywała się z datą wpisu w CRO.
Więc jeśli zapomniałeś wpisać, dogadaj się z instalatorem by przygotował nowy protokół.

Magik Cz-wa
12-10-2022, 18:00
Zgodnie z prawem musisz.
Jak do tej pory nie spotkałem się by kogoś ukarali za brak wpisu / przekroczenie terminu zgłoszenia itp.
Aby urządzenie zgłosić musisz mieć protokół rozruchu z danymi instalatora/uruchamiającego - ważne by data na protokole pokrywała się z datą wpisu w CRO.
Więc jeśli zapomniałeś wpisać, dogadaj się z instalatorem by przygotował nowy protokół.

Niestety daty uruchomienia i protokół poszedł w ramach wniosku CP więc tu nie będę kombinował. Zgłoszę to teraz i już. Tylko że z tego co ja widziałem we wzorze zgłoszenia do CRO nie widziałem żeby tam podawać datę uruchomienia. Podaje się nr seryjny urządzenia rodzaj i ilość gazu lokalizacja dane właściciela operatora. Pewnie podczas ew kontroli sprawdza dokładnie te daty :(

edit:
Ja suma sumarum zgłosiłem. Mam nadzieję że nikt się nie będzie czepiał tego przekroczenia terminu