PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana sposobu ogrzewania



ozman
05-11-2018, 12:14
Proszę o poradę. Dom 181m2 powierzchni użytkowej, kubatura 1000m3. Obecnie zainstalowany kocił gazowy 24kW kondensacyjny z zasobnikiem w celach CO + CWU. Średnie roczne zużycie gazu to 1400m3 z sieci. Temperatura domu 20C. Na dole podłogówka, góra kaloryfery.

Rodzi mi się nowe dziecko i koniecznie trzeba będzie podnieść temperaturę w domu do 24 stopni. Do tego kupuję panele fotowoltaiczne. Chciałbym zmienić sposób ogrzewania, żeby zredukować koszty bo prąd będę miał "za darmo" (około 7000kWh rocznie). Myślałem o pompię PCi T-cap ale tylko na dole jest podłogówka, wiec chyba trzeba by wymienić grzejniki na klima-konwektory a to już duży koszt i się nie zwróci. Co proponujecie?

brencik
05-11-2018, 12:32
Rodzi mi się nowe dziecko i koniecznie trzeba będzie podnieść temperaturę w domu do 24 stopni
Chcesz mu zrobić krzywdę czy to wymysł matki tego biednego dziecka?

Nie wiem co kombinujesz ale aby uzyskać te 24 st wzrosnie ci zuzycie o koło 20-25% czyli jakies 300m3 co daje w skali roku marne około 700 zł (1,5 miesiaca pobierania 500+) a ty chcesz inwestować dziesiątki tysięcy zł aby... własnie nie wiem po co

JanWerbinski
05-11-2018, 14:55
Proszę o poradę. Dom 181m2 powierzchni użytkowej, kubatura 1000m3. Obecnie zainstalowany kocił gazowy 24kW kondensacyjny z zasobnikiem w celach CO + CWU. Średnie roczne zużycie gazu to 1400m3 z sieci. Temperatura domu 20C. Na dole podłogówka, góra kaloryfery.

Rodzi mi się nowe dziecko i koniecznie trzeba będzie podnieść temperaturę w domu do 24 stopni. Do tego kupuję panele fotowoltaiczne. Chciałbym zmienić sposób ogrzewania, żeby zredukować koszty bo prąd będę miał "za darmo" (około 7000kWh rocznie). Myślałem o pompię PCi T-cap ale tylko na dole jest podłogówka, wiec chyba trzeba by wymienić grzejniki na klima-konwektory a to już duży koszt i się nie zwróci. Co proponujecie?
Nie pakuj się w koszty. Klimatyzacja kanałowa jako uzupełnienie obecnego sposobu ogrzewania. Będziesz jej używał zamiast gazu, a z czasem sam wyciągniesz wnioski.
Zapraszam na Darmowe Ogrzewanie gdzie mamy podobne dylematy.
https://www.facebook.com/groups/329438764201077/
Rozsądnym kompromisem może być ogrzewanie wyłącznie klimą w okresie przejściowym, ogrzewanie głównie klimą w zimę ale przy jednoczesnym delikatnym podgrzewaniu podłogi istniejącą instalacją gazową - dla komfortu.
Kanałówka zapewni komfort także latem!

Kaizen
05-11-2018, 15:11
Proszę o poradę. Dom 181m2 powierzchni użytkowej, kubatura 1000m3.

1000m3 kubatury ogrzewanej? Pomieszczenia po 5,5m wysokości?



Obecnie zainstalowany kocił gazowy 24kW kondensacyjny z zasobnikiem w celach CO + CWU. Średnie roczne zużycie gazu to 1400m3 z sieci.

Jak masz system i działa (zapłaciłeś już za przyłącze, komin, kocioł itd) to IMO nie warto zmieniać. Pomyśl za to o termomodernizacji (masz wątek o dopłatach). A jak chcesz PV, to myśl pod kątem prądu bytowego.

ozman
06-11-2018, 14:33
Dzięki za podanie linka do grupy, pewnie do Was wpadnę.

Kubatura jest duża bo jest antresola i pomszczenia są wysoki 2.9-3m.

Konsultant marki Junkers
19-11-2018, 13:15
Witam,

Jeżeli posiada już Pan gazowy kocioł kondensacyjny, polecam zachować instalację gazową oraz wykorzystać dodatkowo powietrzną pompę ciepła. Będzie to dobre rozwiązanie zwłaszcza przy współpracy z fotowoltaiką. Pompa ciepła może pracować z ogrzewaniem grzejnikowym, więc nie będzie musiał Pan zmieniać instalacji. Kocioł kondensacyjny będzie mógł pełnić rolę zapasowego źródła ciepła oraz dogrzewać instalację w sezonie zimowym, gdy pompa ciepła nie będzie już wystarczająca. Może Pan także zwiększyć moc grzejników poprzez dodanie dodatkowych żeberek lub jeżeli ma Pan grzejnik płytowy, wymianę go na większy. Maksymalna temperatura zasilania pomp ciepła w zależności od jej rodzaju może wynosić 55 lub 60oC.
W sprawie omówienia szczegółów związanych z instalacją, zachęcam do kontaktu z naszymi instalatorami, którzy pomogą w doborze oraz ewentualnie wykonają instalację. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl/ znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od ich lokalizacji. Wystarczy w niej wpisać jedynie miejsce zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie naszych pomp ciepła: http://www.junkers.pl/produkty/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch