PDA

Zobacz pełną wersję : przepusty w stropie



marko30
03-05-2005, 12:37
Witam jestem na etapie ukladania stropu terriva. Chodzi mi czy dawaliscie przepusty w stropie dla np.pradu , C.O. dla rozprowadzenia cieplego powietrza z kominka? .Chcialbym wiedziec poniewaz w tym tygodniu bede zalewal strop ...wiec jeszcze nie jest za pozno ....

RYDZU
03-05-2005, 13:44
Ja sobie zaplanowałem przepusty pod wszystkie instalacje. W efekcie końcowym przez te
przepusty przechodzą rury które sam zaplanowałem (powietrze do rekuperatora, rury do
wentylacji o kable logiczne instalacji wewnetrznych). Praktycznie żadna z rur połozonych przez
hydraulików nie przechodzi przez przepust zostawiony przeze mnie - (tylko 1 pion kanalizacyjny) :o
To samo z elektryką.
Strop terriva ma ta zaletę, że dziury w nim robi sie bajecznie prosto (byle nie trafic w belkę ;) )
więc budując drugi raz tych przepustów bym nie robił.

Pozdrawiam

KonAn
03-05-2005, 14:38
Z terrivą jest pół biedy,gorzej gdy ktoś ma żelbet.Ja planuję zrobić takie przepusty z betonu komórkowego,w którym zrobienie otworu nie stanowi problemu.A swoją drogą Rydzu to chyba słabo planowałeś, skoro Twoje plany nie pokryły się z praktyką?

_ZBYCH_
03-05-2005, 16:47
Jak najbardziej! Zrób wszelkie przepusty na wszelkie instalacje!
Najłatwiej zrobić je ze styropianu, lub z rur PCV.
Ja u siebie nie miałem czasu na zrobienie przepustów w stropie i później bardzo żałowałem, bo wszystkie instalacje wykonywałem sam i musiałem pruć otwory w żelbetowym stropie z betonu B25 :evil:

Z Terrivą też może nie być tak łatwo, bo bywa, że przy próbie wykonania otworu np. 110 mm (pod kanalizację) wypada cały pustak stropowy :(

mobby
04-05-2005, 06:27
Nie warto robić w Terivie żadnych przepustów. Robi się je dokładnie tam gdzie trzaba, a nie na zapas. Potem wybicie otworu nawet 200 fi nie robi problemu. Przy wylewkach wszystko sobie uzupełnisz.
No porblem

Mobby

Szczecin HENRYK
04-05-2005, 08:00
Wybicie otwory w stropie Teriwa rzeczywiście nie stanowi problemu. Problemy pojawiają sie w przypadku, gdy chcemy poprowadzić instalację schowaną w murze. Zwykle mur stoi na wieńcu który jest wylany z betonu o grubości ponad 20 cm. Przebicie otworu w takim przypadku jest bardzo trudne. Dodatkowo natrafi się na zbrojenie wieńca. Bywa także, że wieniec wystaje od zewnątrz poza lico ściany. Dlatego proponuję w miejscach przepustów pozostawiać kawałki styropianu dowiązane do zbrojenia wieńca. I dodatkowo zapisać wymiary gdzie zostały one umieszczone bo podczas zacierania stropu wystający styropian może zostać zabetonowany. A i ściana stawiana na stropie zostanie postawiona na przepuście i ciężko go będzie znależć.

ubek
04-05-2005, 13:45
Zrób przepusty, zawsze łatwo można je zlikwidować. Ja wymyśliłem, ze zrobię jeszcze jeden komin i w tym celu przebijałem się prze ponad 30 cm betonu na ścianie (terriwa). Niezła jazda.

invx
04-05-2005, 13:58
jestem na NIE. Jak kolega wczesniej pisal bardzo trudno trafic, aby cos potem przez ten przpust cos przeszlo, tym bardziej jesli instalacje robi ktos, a nie my sami. W dzisiejszych czasach czy to terriva czy monolit z B25 zrobienie dziury to zaden problem :wink:

jj
02-09-2005, 19:52
Właśnie jestem przed zalaniem stropu Teriva I bis. Zamierzam zostawić przepust z rury PCV 10 cm na pion centralnego odkurzacza i przy kominie miejsce na rury od DGP. W Jotulu powiedzieli mi, że jeśli na górze chcę ogrzewać 4 pomieszczenia to muszę zostawić miejsce na 4 rury każda fi 12,5. Zostawię zatem otwór wzdłuż komina ok. 51cm na 13,5cm (z zapasem). Dodam, że mam zrobiony projekt centralnego odkurzacza i rozprowadzania powietrza od kominka. Wiem zatem dokładnie gdzie ma być przepust. Wykonawca zrobi instalację wg projektu.
Cieszy mnie jednak, że Teriva jest łatwa w obróbce. Nie będę już łamać sobie głowy co jeszcze trzeba poprowadzić.
O pionie kanalizacyjnym nie piszę bo to oczywiste.
Pozdrawiam
jj

Rafal_G
30-09-2005, 22:30
Cześć,
jak wygląda rozprowadzenie ciepłego powietrza w poziomie na piętrze? Ruru idą w stropie ?
Pozdrawiam

rafal9
30-09-2005, 23:15
Ja też miałem dylemat przed wylaniem stropu: czy zostawić przepusty i gdzie? Na górze mam dwie łazienki więc wstawiłem dwa pustaki kominowe w stropie.
Teraz robią mi hydraulikę i okazało się, że żaden przepust nie został wykorzystany.
Nowe zrobili bez problemu mimo, że strop monolityczny bardzo gęsto zbrojony.

Mój wniosek: nie warto zostawiać żadnych przepustów!